Iron Maiden

Και επειδή δεν ξεμένουμε ποτέ από επετείους σε αυτό το forum…

book

…μπορεί να μοιάζει σαν χθες, όμως συμπληρώθηκαν κιόλας 9 χρόνια από την κυκλοφορία του Book Of Souls και τον… Maya Eddie!

8 Likes

Συνεχίζοντας στο μονοπάτι των αναμνήσεων, σήμερα έχουμε το…

… που συμπληρώνει τα 21 χρόνια από την κυκλοφορία του! Και ήταν ένα σημαντικό album το Dance of Death μιας και είχε το καθήκον όχι μόνο να αρθεί στο ύψος των προσδοκιών που είχε δημιουργήσει το προηγούμενο του, αλλά και να διατρανώσει ότι το reunion των Maiden δεν ήταν one-off αλλά είχε έρθει για να μείνει!
Βλέποντας, όχι βέβαια την “παραγωγή” , αλλά την δημοφιλία των Irons μετά το 2000 να είναι συγκρίσιμη με τα eighties, μπορεί να πει κανείς ότι τα κατάφερε καλά, τηρουμένων των αναλογιών! (και ας μην κερδίζει τις πρώτες εντυπώσεις με το συγκεκριμένο εξώφυλλο!)

10 Likes

Μαγικός δίσκος, σαφώς καλύτερος από το BNW, με στιγμές ανατριχίλας βγαλμένες κατευθείαν από τα 80s.

Ξέρω, λίγοι συμμερίζονται αυτή την άποψη, προσωπικά όμως μιλώντας.

3 Likes

Εγώ προσωπικά τον αγαπάω, έστω κι αν πια βλέπω τις ατελειες του.
Montsegur, Paschendale και το ομότιτλο είναι έπη.

3 Likes

Πρωτη φορα το διαβαζω αυτο ομολογω.

Για μενα ο δισκος εχει αρκετες καλες στιγμες, και καποιες που παταω skip αυτοματα.

Εχω να τον ακουσω παρα πολλα χρονια, και αυτην την στιγμη για παραδειγμα δε θυμαμαι ουτε μια νοτα απο τα 3 τελευταια τραγουδια. Παρολα αυτα, θα πω οτι τα Wildest Dreams, Rainmaker, No More Lies, Dance Of Death, Montsegur και Paschendale ειναι απο πολυ καλα εως εξαιρετικα τραγουδια.

Βρισκω το Brave New World (και ακομα περισσοτερο το AMOLAD) αρκετα καλυτερους δισκους ομως.

Dance of Death is the only Iron Maiden album to date in which drummer Nicko McBrain has a songwriting credit, having co-written “New Frontier”. This also makes it the only Iron Maiden album to date in which every member of the band receives a songwriting credit. The song expresses McBrain’s views on human cloning. McBrain, a born-again Christian, explained that "I personally believe that God created man and it’s only God’s right to create a human being because only He can give you a soul. When man attempts to make man then it’s a monster in a test tube.

Δεν ειχα ιδεα οτι ειναι ψεκας, αλλα ουτε πεφτω απο τα συννεφα :stuck_out_tongue:

2 Likes

Καλα, δεν ειναι και ψεκας επειδη πιστευει σε καποιον θεο.

1 Like

Χμμμμ καλα διαφωνω και με αυτο που γραφεις, αλλα αυτο ειναι για αλλο τοπικ.

Ψεκας ειναι επειδη θεωρει οτι ολα τα παιδια που προερχονται απο τεχνητη γονιμοποιηση ειναι τερατα, και ναι, ξερω οτι δεν ειναι κλωνοποιηση το IVF, αλλα μικρη σημασια εχει μετα την μαλακια που ξεφουρνισε ο McNoBrain.

Επισης, ψαξε λιγακι για τους born-again Christians και τα πιστευω τους, και θα δεις οτι ειναι πολυ χειροτεροι απο απλους ψεκες. Τουλαχιστον οι περισσοτεροι απλοι ψεκες ειναι ακακοι.

3 Likes

οτι να ναι

2 Likes

Συμφωνω για τα “τερατα”, μεγιστομαλακια του. Αλλα απο την φραστικη υπερβολη εως το ψεκας -στα δικα μου ματια- εχει μια αποσταση. Δεν ξερω για born again christians και ειλικρινα δεν εχω χρονο να ψαξω (μαλλον επειδη δεν με αφορουν κιολας), ομως το μαζικο τσουβαλιασμα δεν με εκφραζει.

Οπως σωστα εγραψες ομως, σιγουρα ειναι για αλλο τοπικ ολα αυτα. Το κοβω :slight_smile:

2 Likes

όταν πιστεύεις σε οτιδήποτε “φανταστικό”/ μη αποκαλυπτικό/ μη υποδεικνυόμενο με μόνο έρμα μια πίστη που αναγκαστικές να κατηχηθείς, σε πολύ μικρή ηλικία, δεν μπορώ να σε πάρω σοβαρά. Είναι μια βαθμίδα ψεκιάς. Προφανώς αν πιστεύεις και σε ότι θεωρία συνωμοσίας παίζει, εκεί αρχίζει και γίνεται δυνητικά επικίνδυνο, τόσο για το άτομο, (λχ βιγκαν μανάδες που τα παιδιά τους υποσιτιζόντουσαν, νομίζω κάποια λίγα έχουν πεθάνει κιόλας) έως και για το κοινωνικό σύνολο. (άτομα κατά αμβλώσεων που έβαλαν βόμβα σε κλινική)

2 Likes

απο τα 3 τελευταια τσεκαρε τα 2 (face in the sand και το μαγευτικο Journeyman) To age of innocence ειναι ανισο αλλα εχει ωραιες στιγμες. πχ δισολιες και ωραιο κλεισιμο.

Γενικα γουσταρω καργα dance of death παρα το απαραδεχτο εξωφυλλο. Γουσταρω σχεδον ολα τα κομματια ενω εχει 2-3 ψιλοανισα ή απλως οκ (gates of tomorrow, new frontier και age of innocence)

Tα υπολοιπα ειναι απο πολυ καλα εως εξαιρετικα για τα δικα μου γουστα και αυτια.

4 Likes

Θεωρώ το Dance of Death τον τελευταίο “κλασικό” δίσκο των Iron Maiden. Κοιτάζοντας από περιέργεια μετά από πολύ καιρό tracklist και βάζοντας να παίξουν κομμάτια που δεν θυμόμουν έντονα, όλα επανήλθαν και τελικά θυμάμαι τα πάντα καθαρά, κάτι που δεν μπορώ να πω για όλους επόμενους δίσκους. Ακόμη και τα πιο αφανή κομμάτια όπως gates of tomorrow, new frontier και age of innocence που αναφέρονται παραπάνω έχουν τρομερές μελωδίες και σημεία. Συνολικά, για μένα σίγουρα πολύ καλύτερος δίσκος από Fear of the Dark και ό,τι έχουν βγάλει στα 90’s.

3 Likes
4 Likes

:upside_down_face: :slightly_smiling_face:

Αυριο εκτος συγκλονιστικου απροοπτου θα ανακοινωθουν καποιες νεες :upside_down_face: ημ/νιες.

1 Like
3 Likes

Μυρίζει old school κατάσταση

https://www.instagram.com/p/DAEj7nyiGho/

3 Likes

Ε, 50th anniversary το 2025

(και 45 από το ντεμπούτο)

3 Likes

Απο τι φαινεται θα παιξουν απο Iron Maiden εως FOTD

1 Like

5 Likes