Iron Maiden

Κωμικό αν είναι αυτό το theme. Τι διαφορά έχει από τόσες και τόσες άλλες που έχουν κάνει δηλαδή; Αστείοι. Εδώ που έχουν φτάσει έπρεπε one song per album tour. Λες και μας είχαν ταράξει στα τραγούδια από το matter και το book ξέρω γω. Πραγματικά φουλ ξενερα αν ισχύει. Και εννοείται μέγιστη τρολια που έπαιξαν παντού εκτός από εδώ το Alexander. Χίλιες φορές να ερχόντουσαν με τρίτο leg της future past (στις προηγούμενες δύο περιοδείες είχαν τρία) παρά ΚΑΙ άλλη 80ς περιοδεία. Θα μου πεις άμα δε θες μη πας. Αλλά έλα που είμαστε πρεζακια και θα πας…

3 Likes

Πιανω το point σου, απλα να πως πιστευω θα εχουν στην setlist to ΑTG. Επισης , ευελπιστω σε κανα 2 τραγουδια απο NPOTD ( tailgunner + οποιοδηποτε εκτος απο bring your daughter)!

Ε το Holy Smoke!

2 Likes

Ρε παιδιά για άλλη μπάντα μιλάμε; Δε τους ξέρετε τώρα; Teasaran ήδη το phantom. Βάλε trooper,hills,number,hallowed,fear, daughter, midnight, evil that men do, ομώνυμο, wrathchild , και έχεις 11 κομμάτια. Άντε να παίξουν 15-16 Μαξ. Έχουν πει ότι θα ξαναβάλουν το rime και ακουγόταν ότι θέλουν πρώτη φορά το only the good die young. Να βάλουμε και το wasting love ίσως.Βγαίνει από μόνο του το σετ και για μένα είναι τίγκα ξενερωτο. Θέλει και άλλα deep cuts.

Δυσκολα να την βγαλει ο Nikco με καποια απο αυτα . Προβλεπω βιντεο αποχαιρετισμου και Joe Lazarus στη θεση του

Μα γι’αυτό λέω ότι αν ήταν σοβαροί θα έκαναν farewell tour με ένα κομμάτι από κάθε δίσκο, θα έπαιζαν παντού δύο χρόνια και θα αποσύρονταν με το κεφάλι ψηλά. Τώρα αν θέλει ο Χάρις να καταντήσει η μπάντα του scorpions ή purple ε ας το κάνει.

1 Like

Είναι στα πλαίσια του 50 years. Λέτε να περάσει αυτή την φορα;

Ολοσωστος, νέο τουρ

Για το 2025 η Ελλάδα είναι εκτός.

Προς το παρόν , θέλω να ελπίζω. Είναι η περιοδεία που ελπίζω να κουβαληθω οικογενειακώς ΟΑΚΑ

Δεν λέει η ανακοίνωση αν θα βάλουν και άλλες ημερομηνίες.Πάντως το αν θα τραβηχτούμε έξω για την συγκεκριμένη περιοδεία, θα εξαρτηθεί αποκλειστικά από το πόσα deep cuts θα έχει το σετ.Όχι από το πόσα pyro, αεροπλάνα ή Eddieδες.Sorry Steve.

2 Likes

Απλώς όταν το μάθεις αυτό, δε θα βρίσκεις εισιτήριο :grinning:

4 Likes

Σιγά ρε stadium tour είναι…δε νομίζω να υπάρχει τέτοιο θέμα.

Και για πείτε ρε παιδιά, που πάμε?

Με αφορμη αυτο, να πω οτι ποτε δεν καταλαβα γιατι οι maiden εχουν αυτη τη φημη για το setlist τους.

Ναι, παιζουν πολλα classics που σπανιως βγαινουν απτο σετ, πχ αναφερθηκε πολυ σωστα εδω το fotd που υπηρχε μεχρι και στην somewhere back in time περιοδεια και ηταν φαουλ. Ποια μπαντα ομως δεν το κανει αυτο; Οι priest πχ δεν εχουν παντα μεσα το breaking the law ή το painkiller? Οι saxon το princess of the night, κοκ, η λιστα ειναι ατελειωτη. Για οση σημασια εχει παντως, και στην προαναφερθεισα περιοδεια και στην τρεχουσα, ο περισσοτερος χαμος απο το κοινο γινεται στο fear και οχι στα moonchild ή stranger in a strange land πχ που εκαναν την εμφανιση τους μετα απο παρα πολλα χρονια. Δυστυχως.

Επισης, μιλαμε για μια μπαντα που παντοτε στηριζει τον εκαστοτε δισκο για τον οποιο περιοδευει (οσο αδυναμο κι αν τον θεωρουν καποιοι) με τουλαχιστον 5 κομματια καθε φορα, κατι που δεν ειναι και τοσο συνηθισμενο ειδικα για το μεγεθος της.

Να θυμισουμε επισης οτι επαιζαν ολοκληρο το amolad οταν βγηκε, δε νομιζω οτι μπορω να βρω αλλο παραδειγμα μπαντας τετοιου βεληνεκους που το εκανε αυτο για τον 14ο και νεο δισκο της, περα απτους dream theater που το εκαναν για το astonishing.

Οσο για τις περιοδειες, εχουμε επετειακες με πολλα deep cuts μεσα, οπως την early years, εχουμε περιοδεια που βασιστηκε στη reunion εποχη το 2010 (επισης δεν ξερω αλλους που εκαναν κατι παρομοιο), εχουμε και περιοδεια που βασιστηκε σε ψηφοφορια των fans (ed huntour).

Προσωπικα θα ηθελα παρα πολυ περιοδεια απο npftd μεχρι virtual xi αλλα δεν ξερω ποσο κοσμο θα μαζευε αυτο. Ελπιζω ομως σε κομματια απο npftd και fotd που εχουν να παιξουν απο τοτε (wasting love, no prayer και με χανετε), ισως και καποιο που δεν εχει παιχτει ποτε, στην περιοδεια που ανακοινωθηκε και θα ειμαι ευχαριστημενος.

Οποτε ναι, εν κατακλειδι, up the irons.

9 Likes

Με μια πρώτη ματιά Βουδαπέστη, Λονδινάρα και Βερολίνο

Ανυπομονώ :heart: Up the Irons :metal:

2 Likes

Να πω ότι δεν ονειρεύτηκα τον εαυτό μου να βλέπω Iron Maiden στο γήπεδο της West Ham , που είναι σε πολύ ωραίο πάρκο, φορώντας τη φανέλα που έχουν σχεδιάσει στο merch τους σε συνεργασία με την ομάδα . …Ε, θα είναι μεγάλο ψέμα

Το ότι χάσαμε την ευκαιρία να δω/δούμε Alexander the Great είναι η τρολια του αιώνα

Πίστευα θα συνεχιζόταν το τουρ και θα είχα την ευκαιρία μου κάπου κάπως κάποτε

4 Likes

δεν ξερω σε ποιο απο τα ποστ σου να πρωτοκανω reply για να πω ποσο συμφωνω.
σε ολα ομως.

Τίμιες μπάντες που ιδρώνουν τη φανέλα, θα πω. Απλά καμία δεν είχε το σταθερό line-up που είχαν οι Maiden, και γι’ αυτό οι αλλαγές δεν χτυπούσαν τόσο έντονα όσο θα χτυπούσε η αλλαγή μέλους που είναι εκεί εδώ και 40 χρόνια.