Jag Panzer

Γουσταρουμε ξεσπασματα Πανου… 8)

Σχεδόν ξεφεύγει από την ταμπέλα του γραφικού με την ατάκα “γαμώ την πουτάνα τη ζωή”.

Παιδιά τώρα θα γίνει το ΚΙΤ 16 και οι Jag Panzer θα είναι στο '17 το 2014 :slight_smile:

Για τις χρονιες λεμε, οχι για το ποιο φεστιβαλ ειναι αριθμητικα. :wink:

Ε, με κάτι τέτοια που διαβάζω, απορώ πώς γλίτωσα το “Cardiac Arrest”…

Πάντα ξεχωρίζω ρε και πάω ένα βήμα παραπέρα :stuck_out_tongue:

το επομενο καντο στα πλαγια γιατι πας βουρ για βραβειο curacell 2012

in other news,δε το βλέπω να κάνουν άλλο live. χαρτζιλίκι μυρίζει η κατάσταση.

Ναι, βασικά στα παπάρια μου αν είναι curacell η κατάσταση, και υπάρχει πάντα και το ignore…

υπαρχει και το logout σου ομως γαμω τη πουτανα τη ζωη

τι αυτό ήταν? και πως θα περάσει η ώρα ως το live? :frowning:

τάφολα και tyrant?

Σου το ξαναλέω, άμα δεν γουστάρεις, μην τα διαβάζεις ή μην ανοίγεις καν το spoiler γι’ αυτό άλλωστε το έβαλα…δεν θα μου απαγορεύσεις πότε θα ποστάρω, τι θα ποστάρω, και πότε θα κάνω log in/log out…

edit: @dude, ναι και με early days setlist…

Τιποτα απο αυτα που λες δε κανω,εγω μια συμβουλη εδωσα,μπορεις και συ απλα να την αγνοησεις.Τωρα τουλαχιστον γλιτωνουμε το 8 με 2.Απο του χρονου που θα σαι φοιτητης την εχουμε [U]γα-μη-σει[/U],στεγνα.

Βασικά, τα ποστ μου/ημέρα ψιλοαυξήθηκαν αυτές τις μέρες που χαλαρώνω μέχρι να ξαναρχίσω διάβασμα, και έχουν υπάρξει πολλές μέρες που απλά έχω δει τα νέα replies και δεν έχω ποστάρει καθόλου, οπότε το επιχείρημά σου περί 8 με 2 και ότι την έχετε [U]γα-μη-σει[/U],στεγνα ακυρώνεται. End of story.

Έκανα τον κόπο να διαβάσω το θρεντ απ’ την αρχή και ένα πράγμα μου έκανε τεράστια εντύπωση: το σε πόσο μεγάλη εκτίμηση έχουν πολλοί το Chain of Command, που περίμενα ότι θα θάβεται επειδή απλά είναι χωρίς Tyrant.

Πραγματικά τα κομμάτια ένα κι ένα. Πρέπει να παραδεχτώ ότι η πρώτη μου προσπάθεια για επαφή με τους Panzer μετά το Ample Destruction ήταν το Fourth Judgment, αλλά πραγματικά δεν μου έκανε κλικ τότε. Πιο συγκρατημένο, πιο μοντέρνο, δεν ξέρω-έχω αρχίσει και το εκτιμάω τώρα αλλά αυτή είναι άλλη ιστορία. Μετά σε ανύποπτο χρόνο άκουσα το Chain of Command για να δω πώς είναι αυτός ο άλλος ο τραγουδιάρης(σημειωτέον ότι μέχρι τις τελευταίες μέρες νόμιζα ότι η ηχογράφηση έγινε την περίοδο της επίσημης κυκλοφορίας του), ε και όλα ήταν στην θέση τους πραγματικά.

Ένας Bob Parduba που ήρθε σχεδόν απ’ το πουθενά και τα διέλυσε όλα (και στα πιο υπέροχα vibrato που έχω ακούσει ποτέ σε τραγουδιστή), παραγωγή που δεν ξέρω αν χαλάει κόσμο αλλά για μένα είναι το δυνατότερο κομμάτι του δίσκου, σε στέλνει πίσω στα 80’s και σε παρατάει εκεί, σε πέτσινα και καρφιά (επειδή βέβαια μιλάμε για ηχογράφηση του '87, απόλυτα λογικό) και Briody με νεοφερμένο Lasegue να κεντάνε σε δισολίες.

Αγαπημένο μου κομμάτι, θα ομολογήσω, είναι το bonus του remastered δίσκου, το When the Walls Come Down. Λυρισμός που αναβλύζει από παντού απλά. http://www.youtube.com/watch?v=7yPMijsK3kE
Κατά τ’ άλλα είπαμε, ένα κι ένα.

Γιατί να το θάψουμε ρε επειδή δεν έχει Tyrant? Ίσα ίσα και ο Parduba φωνάρα έχει, και πλησιάζει Conklin-ικά standards, θυμίζοντας βέβαια πιο πολύ τον λυρικό-θεατρικό Conklin των Titan Force ή του “Thane To The Throne” ξέρω 'γω, παρά τον αλήτη-λυσασμένο Conklin του Ample. Η παραγωγή λίγο κατά τη γνώμη μου υστερεί στα τύμπανα και στη φωνή που είναι σχετικά ψηλά αν και δεν το έχω σε κόπια και το ακούω από τα μέτρια ηχεία του pc μου, οπότε μάλλον φταίνε αυτά. Το bonus, ναι είναι έπος επών, και γενικά το μόνο από το δίσκο που δεν μου αρέσει, ή για να το θέσω ορθότερα το προτιμώ με Τύραννο είναι το “Burning Heart”

Bonus εκτελεσάρα, Tyrant & Parduba σε ντουέτο στο Shadow Thief: http://www.youtube.com/watch?v=JuZGBa-FUCs

τι στιγμές μας έχει χαρίσει αυτό το ρημάδι το ΚΙΤ…

Η αλήθεια είναι ότι όταν είχα πρωτογνωρισει τους πανζερ, το έκανα με το thane.
Είχα πάθει πλάκα τότε. Στη συνέχεια άκουσα το ample destruction και έπαθα μουνοπλακα!!!:stuck_out_tongue:

αυτό που θέλω να πω είναι ότι για καιρό, αγαπημένα μου άλμπουμ ήταν (το ample είναι πρώτο και δεν αναφέρεται καν γιατί εννοείται) τα thane και age of mastery και δεν είχα καταφέρει να εκτιμήσω το chain of command όσο του άξιζε…

με το καιρό έχω καταλήξει ότι το chain είναι o 2oς αγαπημένος δίσκος από τους πανζερ. Έχει κάτι που δεν το έχουν οι άλλοι, αλλά δε μπορώ να το προσδιορίσω ακριβώς, απλά θα πω ότι δεν μου ακούγεται τοσο “επίπεδο” όσο οι άλλοι!! Έχει καταπληκτικές συνθέσεις, οι κιθάρες ΣΠΕΡΝΟΥΝ χωρίς να σε κουράζουν με πολλές μπουρμπουλιθρες κ λοιπά μπροντερικα κόλπα! Για να μη παρεξηγηθώ, γουστάρω μπροντερικ αλλά ντάξει, κάπου με κουράζει!!

αγαπημένα κομμάτια ουκ ολίγα! Για να μη πω όλα, ξεχωρίζω το ομότιτλο, shadow thief, she waits, καλά, κομμάτια σαν το ride through the storm, never surrender, sworn to silence και when the walls come down δε ξαναγραφονται, απλά!!!

Πολύ ωραία επίσης κ η διασκευή του δίσκου που δυστυχώς μου διαφεύγει τίνος είναι το ορίτζιναλ, κ τέλος απίστευτο ινστρουμενταλ dream theme!!

Ναι… Το chain of command με σιγουριά είναι ο αγαπημένος μου δίσκος μετά το μέγιστο ample. Και τέλος, αν ποτέ καταφέρω να βρω αυτό το limited βινύλιο από την night og the vinyl dead, θα είναι μια από τις πιο ευτυχισμένες μέρες της ζωής μου!!! :slight_smile:

Bump, γιατί πλησιάζει το Keep It True και η High Roller Records θα κυκλοφορήσει επίσημα το early days box set που λέγαμε πριν από αρκετά posts. Η επανακυκλοφορία θα γίνει σε 2 formats, δηλαδή ένα box set σε βινύλιο και ένα σε CD, με το artwork των κυκλοφοριών να είναι πέραν από τα γνωστά και αυθεντικά εξώφυλλα σε “Tyrants” και “Ample Destruction”, το κάτωθι.

Θα κοιτάξω για τιμές και τέτοια, θα στείλω και κάνα mail, και θα επανέλθω με εντιτ!!!

Πάμε γαμώ την πουτάνα τη ζωή!!!

Πωωωω άντε να συνηθίσεις τώρα αυτά τα εξώφυλλα!

Πάλι καλά που δεν αλλάξανε και του Ample…