Joy Division

Γενικα δεν ειμαι και πολυ υπερ των διασκευων.Ο Ian Curtis ειναι ανεπαναληπτος , τετοια φωνη δεν εχει ξανα υπαρξει…Ομως η διασκευη που εχουν κανει οι Cure στο love will tear us apart again ειναι το κατι αλλο …

Τεράστιοι… Ένα ολόκληρο κίνημα οφείλει την ύπαρξή του στους δύο δίσκους αυτών των τύπων. Πολύ κατώτεροι οι New Order αν και κατά την γνώμη μου δεν μπορούν να συγκριθούν με βάση των ήχο τους. Άσχετά αν όλοι τους συγκρίνουμε για τους γνωστος λόγους. Το Control το βρήκα λίγο βαρετό για να πω την αλήθεια…

Επειδη ολοι και ολα απο καπου ξεκινανε για δωστε βαση στα παρακατω

Φοβερό συγκρότημα! Από τα πρώτα που άκουσα και με έβαλαν στο ροκ

για μενα οι joy division…που κυριως σημαινει το πνευμα η ψυχη και οι ανησυχιες του ian curtis υπεροχα ενορχηστρωμενα…ειναι η κορυφη!!!
αυτο που με κανουν να νιωθω δεν το εχει καταφερει κανενα αλλο συγκροτημα…
με μολις 2 albums καταφεραν να επιρρεασουν τοσο πολυ την μετεπειτα μουσικη,ο,τι και να πω ειναι λιγο…
:bow2:

πολυ ωραια η ταινια αλλα και οι joy division ειναι καταπληκτικοι!!

Tromaktika dynamikh banda me megalo talento stous stoixous.o ian curtis eixe pragmatika megalo talento an kai to xaramise adika.isws ap ta kalutera pragmata pou exei vgalei h psychedelic rock.
oso gia thn tainia thn eida perysi kai kyriolektika zamaei kai dernei einai poly melagxolikh alla aristh y8opeia kai skhno8esia
…and love love will tear us apart again

Ο πρώτος δίσκος που έβγαλαν ως New Order λέγεται Movement kai o ήχος είναι 90% Joy Division.
Μετά από αυτόν άλλαξαν πάρα πολλά.

Το πιο τίμιο πράγμα που έκαναν ήταν ότι δεν συνέχισαν ως Division αλλα ως New Order και ακόμα και αν δεν έφτασσν σε αυτό το επίπεδο, παρόλα αυτά έδωσαν πολλά και καλα πράγματα…

Τι να πρωτο πώ για τους Joy Division…ένα θα πω που τα λέει όλα. Είναι μια από τις 3 αγαπημένες μου μπάντες :roll:

Εμένα πάλι το Control (η ταινία) δεν μου άρεσε ιδιαίτερα. Έδωσε ο σκηνοθέτης έμφαση περισσότερο στην προσωπική ζωή του Curtis και όχι τόσο στην καλλιτεχνική του προσφορά. Και απ’ όσο θυμάμαι από την αρχή ο σκηνοθέτης αυτό είχε σαν σκοπό.

Έμειναν πολλοί με την εντύπωση ότι ο Curtis αυτοκτώνησε επείδή δεν ήξερε ποιά από τις δύο γυναίκες να διαλέξει. :frowning: Αλλά αναμενόμενο αφού στο story της υπόθεσης έβαλε το χεράκι της η χήρα του Curtis…άρα λογικό.

Εγώ πάντως δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο(αν και δεν ξέρω πόσο μετράει η άποψή μου αφού δεν περίμενα την ταινία για να μάθω την ιστορία τους…)
Νομίζω φάνηκαν και τα υπόλοιπα προβλήματά του. Πάντως και εγώ θα ήθελα να είχε γίνει focus στο μουσικό κομμάτι…

—> check out “ceremony” διασκευή από radiohead…

Και να σημειωθει επισης πως δεν επαιξαν διασκευες Joy Division στα live τους για 18 χρονια.Και αν κρινω απο τη παρακατω αδυναμη(απο αποψη φωνητικων κυριως)εκτελεση μαλλον δε θα επρεπε να το κανανε ποτε.

Κοιτα, δεν ξέρω ποιο κομμάτι είναι στη διασκευή που πόσταρες και όντως τουλάχιστον φωνητικά δεν μπορεί να υπάρχει σύγκριση (και πολύ ορθά για αυτό το λόγο δεν έπαιζαν) όμως ήταν πραγματικά πολύ ωραίο να ανοίξουν τη συναυλία τους στο Ελληνικό με το Love will tear us appart, έστω και σε μέτρια εκτέλεση, έστω και με εκείνο τον άθλιο ήχο. Συναισθηματικά τουλαχιστον…

μεχρι προσφατως ηξερα μόνο το Love wil tear us apart με το original και την διασκευη απο nouvelle vague να ειναι αγαπημενα κομματια.ακουσα ομωςσ και τα new dawn fades ,24 hours,shadowplay διαβαζοντας ταυτοχρονα τους στιχουσ και απλα μαγευτηκα.απιστευτα κομματια,απιστευτοι στιχοι απιστευτη ερμηνεια.φαινεται οτι οι οι Joy division θα γινουν αγαπημενοι και για μενα.εντω μεταξυ μου θυμιζουν λιγο madrugada…

Μόνο που βγήκαν 20 χρόνια πριν τους Madrugada…

Δεν ξέρω ποιο θα ήταν το status τους αν δεν είχε αυτοκτονήσει ο Curtis.

Παρόλα αυτά ήταν τεράστιοι…

Ποιο θα ήταν το στατους? Αυτό που είναι για τους περισσότερους.

“Ελα μωρέ με τα παπούδια που μαζευουν τελευταία ένσημα”,
“Joy Division? Αυτοί έχουν να βγάλουν καλό άλμπουμ απο το 1980”, " Ασε ρε που θα μου πείς για Joy Division. Όταν τους ακούγαμε εμεις, όλοι εσείς ήσασταν σκαρφαλωμένοι στα δέντρα" “Γελοίοι, μετα το δευτερο άλμπουμ γίναν εμπορικοί και ξεπουλήθηκαν για τα φράγκα” και άλλα τέτιοα συν

Πάντως ο θάνατος γιγαντώνει τη φήμη συνήθως…

Συμφωνώ απόλυτα!! Μόνο όταν χάνεις κάτι, συνειδητοποιείς την αξία του…

Βλέπω αυτή τη στιγμή το live DVD των Isis κ ο Turner είναι με μπλουζάκι Unknown Pleasures.
Respect!

Oταν τις πρωτες ωρες της Παρασκευης, ακουγα για πρωτη φορα το She’s Lost Control ενιωσα ενα κλικ.

Λιγο αργοτερα, το New Dawn Fades θα προκαλουσε ενα πολιτισμικο σοκ.

Τρεις μερες μετα, το σοκ αυτο εντεινεται με ρυθμους γεωμετρικης προοδου.