Judas Priest

και πολλές χάρες έχουν κάνει, ακόμα και σε αυτό το σετλιστ ο Ρομπ θα δυσκολευτεί πολύ

2 Likes

Μέτριο Priest σετλιστ δεν νοείται, χωρίς εκπλήξεις όμως είναι σίγουρα. Θα ήθελα να χώσουν μέσα δυναμίτες όπως Between the Hammer…Ram it Down…The Sentinel… κλπ αλλά μάλλον προτιμάνε να παίζουν πολλά Hard rocking κομμάτια για να ικανοποιήσουν και εκείνους τους οπαδούς , αλλά και για να έχει πιο εύκολο έργο ο Rob.

Ακούω τον νέο δίσκο και 4 λεξούλες σχηματίζονται στον νου:

ΜΟΝΟ. PRIEST. ΡΕ. ΤΑΡΑΜΑΔΕΣ.

Μ Ο Ν Ο

11 Likes

Ζήτω προκαταβολικά συγγνώμη για την μεγάλη εισαγωγή. Πάντα θεωρούσα τους Priest την μεγαλύτερη metal μπάντα για 2 λόγους:

  1. Γιατί έχουν βγάλει τόσα αριστουργήματα τελείως διαφορετικα μεταξύ τους ( βάζεις σε κάποιον να ακούσει sad wings, screaming κ painkiller κ νομίζει είναι 3 διαφορετικές μπάντες) αλλά κυρίως επειδή με αυτά καθόρισαν το είδος σε διάφορες εποχές. Ήταν σε φάση: " μάγκες αυτό θα είναι το metal για την επόμενη δεκαετία"

    1. Γιατί πιστεύω ότι αν δεν υπήρχαν ,θα είχα σταματήσει στους Maiden κ στους Metallica κ δεν θα είχα πάει παραπέρα. Νομίζω ότι χάρη σε αυτούς εκπαιδεύτηκε το αυτί μου κ γουσταρα μετά το speed μετά το thrash κ μετά ήρθαν τα άλλα τα ωραία (death, black κλπ). Σορρυ για τους die hard fans αυτών των συγκροτημάτων αλλά όταν ακούω τύπο να μου λέει “έλα φίλε κ εσύ μεταλλας είσαι?? Η αγαπημένη μου μπάντα είναι οι maiden” κατά 90% δεν… Είναι σαν αυτούς που λένε είμαι Ολυμπιακός/ΠΑναθηναικος, Chicago Bulls και Ferrari (… έφηβος των 90’s). ΟΚ παραδέχομαι οτι μπορεί εγώ να έχω το πρόβλημα μιας και από μικρός δεν μ αρέσε να ακολουθώ τους πολλούς.

Αυτά τα γράφω για να καταλάβετε οτι δεν ειμαι αντικειμενικός κριτής.

Ο δίσκος για μένα , δεν υπάρχει – από την Πέμπτη που ήρθε στα χερια μου το έχω λιώσει στο γραφειο, στο αυτοκίνητο (στο σπίτι με δυο παιδια δεν…). Αυτό που με εχει τρελανει είναι οτι πιανω τον εαυτο μου να μουρμουράει κάθε στιγμή και άλλο τραγουδι, χθες το βραδυ μουρμουραγα το gates of hell, το πρωι το serpent and the king και μετα το sons of thunder. Είχα πολλα πολλά χρονια να το πάθω αυτό (και πάλι μπορει να είναι δικο μου το πρόβλημα καθώς ακούω σχεδον αποκλειστικα πιο extreme πραγματα – δεν γίνεται να μουρμουραω mgla). Γενικα παρατηρώ από τα σχόλια οτι κάθε ενας έχει τα δικα του αγαπημενα – δεν υπάρχει τραγουδι που να ξεχωρίζει τοσο πολύ από τα υπόλοιπα όπως και δεν υπάρχει και κάποιο filler. Για αυτό και άλλη μερα έχω άλλο αγαπημενο.

Δεν ξερω στην πορεία πως θα το κατατάξω, προς το παρόν το βάζω στην πρωτη 10αδα της δισκογραφίας τους , μεγαλο επιτευγμα για μενα καθως η πρωτη 6αδα δεν θα άλλαζε ποτε και για τίποτα:

  1. Painkiller
  2. Defenders
  3. British Steel
  4. Sad wings
  5. Screaming
  6. Stained Class
11 Likes

Explore ram it down GIFs

12 Likes

Συμφωνουμε, ισχυει το “μετριο”, παροτι ειναι υποκειμενικο. Το μνμ μου σημαινε ομως οτι με 18 κομματια για μια μπαντα με τετοια ιστορια και κλασικουρες, παντα θα “λειπουν” τραγουδια απο τους φανς. Αν, δε, παιζεις κομματια απο εναν νεο δισκο, ε… ειναι ευκολοτερο να γινει “μετριο” το σετλιστ.

1 Like

…τι κακό έχει αυτο?

ειπα μαλλον δικα μου κολληματα…

Μετα απο 20-25 συνεχόμενες ακροάσεις…

Σκίπ : Gates of Hell , The Lodger .

Απλά Καλά : The serpent and the King , Crown of Horns , As God is My Witness

Πολύ καλά : Devil in Disguise , Escape From Reality , Sons of Thunder, Giants in the Sky ,Fight of your Life

Elite : Panic Attack , Invincible Shield , Trial By Fire , Vicious Circle (επρεπε να ήταν Μεγαλύτερο!!!)

Γενικά μιλάμε για έναν τρομερό δίσκο με απίστευτες κιθάρες και παραγωγή. Τον έχω μόνιμα στο ριπίτ και δεν έχει χάσει καθαλου την δυναμική του στα αυτία μου :love_you_gesture::. Αν έπρεπε να τον βαθμολογήσω θα του βαζα ένα 8.3 /10 :heart_eyes: Επίσης η φωνή του Ρομπ γαμαέι το σύμπαν ξέχασα να πω ( ΑΙ ενισχυμένη ή όχι μου είναι σχεδόν αδίαφορο)

6 Likes

Γιατί όχι 8.4; Τι του λείπει; :stuck_out_tongue:

12 Likes

:joy: :joy: :joy:

Ξέρεις πόσοι αριθμοί βρίσκονται ανάμεσα στο 8.3 που έβαλε και στο 8.4 που λες εσύ;

Άπειροι !!

Η κρίσιμη ερώτηση IMHO είναι κατά πόσο το Invincible Shield [enter any new album by another legendary band] έχει θέση στην τιτανοτεράστια δισκογραφία των JP [enter any other legendary band] on its own merits.

Η απάντηση είναι ένα ξερό και ασήκωτο ΝΑΙ.

Αυτά.

image

9 Likes

Να δω ολο το φορουμ να κουνιεται στο 1.38 παρακαλω

Ακομα και ο κολλητος στην καντινα με το χοτ ντογκ

4 Likes

Ακόμα ένα εξαιρετικό άλμπουμ από τους Πρίσταρους. Μπορεί να είναι ένα τσακ κάτω από το Firepower (αχ αυτό το Rising from Ruins!), αλλά έχει μεγάλες στιγμές και κανένα κακό ή μέτριο κομμάτι.
Για εμένα, μαζί με το Mandrake Project, ήδη υποψήφια για album of the year, αν και έχουμε ακόμα πολλά μπροστά μας να περιμένουμε. Ειδικά το νέο Riot V, προβλέπεται εξίσου μπομπάτο.

4 Likes

Αυτός δεν είναι ο Ραβίνος που εύχεται θάνατο σε κάθε Παλαιστίνιο παιδάκι;

1 Like

Ουτε μισο κλικ στο σκουπιδι. Ντροπη που ο παππους του επεσε στο Αλβανικο Μετωπο.

9 Likes

Τι έχει πει ωρέ?

Ας πούμε ότι είναι επονομαζόμενος “Ο Ραβίνος του Μίσους”, αναπαράγει Ισραηλίτικη σιωνιστική προπαγάνδα για “επιστροφή στην πατρίδα” για κάθε Εβραίο (ο ίδιος έχει μετοικήσει στο Ισραήλ), και ο λόγος του είναι ακραία ναζιστικός/ευγονικός, απλώς αλλάζει το περιεχόμενο των λαών και πληθυσμιακών ομάδων στα οποία αναφέρεται

4 Likes