Judas Priest

Οι Priest είναι η μπάντα που έχει ένα μοναδικό χάρισμα ως προς τα γούστα μου. Είναι Η ΜΟΝΗ που όταν ακούω δίσκο της δεν μπορώ/θέλω να κρίνω τπτ. Κάτι που κάνω όταν ακούω δίσκο οποιασδήποτε άλλης μπάντας (ακόμα και όταν είναι η No1 μου) πράγμα το οποίο στο τέλος αφαιρεί βαθμούς από το απλά να περάσω καλά.

Η φάση με τους Priest είναι 100% entertainment. Με ένα μαγικό τρόπο το έχουν κερδίσει από εμένα και δεν ξέρω πως.

Θα γίνω λίγο ποιητικός και υπερβολικός… ακούγοντας τραγούδια όπως το Gates of Hell νιώθω ότι η ψυχή μου ξαπλώνει σε μια αιώρα.

6 Likes

Δεν έχω ακόμη άποψη για το άλμπουμ αλλά τι κομματάρα είναι αυτή?

10 Likes

Οι ιδιοι ειχαν διαφορετικη αποψη και ετσι μαλλον δεν θα το ακουσεις.

Αλλα τι ξερουν αυτοι; Εδω μεσα βρισκεται η γνωση μαζεμενη.

Επισης εκτος του beyond βγαλανε και το victim of changes απο το set list κανοντας ακομα χειροτερο το setlist.

Κριμα π βγηκαν, προσωπικα κ τα δυο π τα ειχα ακουσει απο το πρωτο τους live μου ειχαν αρεσει πολυ και ως εκτελεσεις κ ως αποδοση του Halford.

Το οτι αφαιρεθηκαν απο το set βεβαια, δε σημαινει οτι συνεβη επειδη δεν τους αρεσε η αποδοση τους. Συνηθως κομματια βγαινουν κ μπαινουν αναλογα με την ανταποκριση του κοινου.

1 Like

Και το κοινο δηλαδη ζητησε να προστεθει το sword of damocles και να βγουν τα 2 απο πανω;

Δεν νομιζω

1 Like

Εκει που επαιξαν “αυτα τα δυο” εβαλαν Sinner και You Don’t Have To Be Old To Be Wise. Πρωτες μερες της περιοδειας ειναι, λογικα δοκιμαζουν καποια πραγματα. Ξερουμε πως ειναι live ο Rob, δε χρειαζεται να μαθουμε απο διαφορους 15χρονους στο internet.

3 Likes

Αλλα λεει ο νικος ο πουλου παντελο μου

Δοκιμες κανουν ρε συ. Μεχρι να ερθουν εδω θα εχουν αλλαξει και αλλα.

Μακαρι γιατι το setlist αυτη την στιγμη ειναι αρκετα μετριο εως κακο

1 Like

Προσωπικά, σε μπάντες όπως οι Priest που τους έχω δει τόσες φορές και μου αρέσουν τόσα πολλά τραγούδια από τη δισκογραφία τους, μάλλον προτιμώ να δω ένα live με 2-3 deep cuts παρά ξανά κάποια από αυτά που έχουν παίξει πολλές φορές.

By the way, παρατήρησε κάποιος άλλος πόσο Ozzy είναι η γέφυρα του “Escape From Reality”;

Επίσης, είμαι ο μόνος που το opening riff του “Fight Of Your Life” του έφερε κατευθείαν στο νου το αντίστοιχο του “Ronnie” των Metallica; Με τελείως διαφορετική παραγωγή μεν, αλλά… Έπρεπε να ακούσουν τον γερό-Rob και να είναι στο κανονικό tracklisting, κι όχι bonus track τουλάχιστον το συγκεκριμένο.

Ο δίσκος όλο και ανεβαίνει αντί να ξεφουσκώνει. Πάει και με λαγάνα.

8 Likes

Μην βαζει και οθονιτσα με τους στιχους ο μπαρμπαρομπ γιατι ξεχναει τα λογια? :rofl:

Ναι ρε φίλε εντελώς Ozzy

Ναι.

Όχι.

Είμαι κι εγώ πολύ ικανοποιημένος από τον καινούριο δίσκο, ο οποίος όντως είναι grower αλλά προσωπικά προτιμώ (και σε συνθέσεις και σε ήχο) το εκπληκτικό Firepower.

Σε κάθε περίπτωση, οι Πριστ δε συντηρούν απλά, αλλά μεγαλώνουν το legacy τους. Με 50 χρόνια δισκογραφίας και τα 3/5 της μπάντας με ΜΟ ηλικίας τα 73 έτη, ο δίσκος αυτός απλά ξεπερνάει τις προσδοκίες.

4 Likes

Αν αναφέρεσαι στην ζακυνθινή ντοπιολαλιά, σαν η πουλού το γνωρίζω εγώ και το στηρίζω, όχι σαν παροχή σε ούτε προσωνύμιο συμφορουμιτη βέβαια, αλλά σαν δυνατό τοπικό slang. Μάλιστα είχα και ένα φίλο Ζακυνθινό που δεν γνώριζε πως στην Αθήνα δεν είναι γνωστό και κάποτε είχε αισθανθεί μεγάλη ανακούφιση που μπορουσε να σπαμαρει λέγοντας πουλού δημόσια χωρις να θεωρείται ότι βρίζει.

Εκτός αν χρησιμοποιείται και αλλού σαν αρσενικό, μας ενδιαφέρουν αυτά.

Btw, και on topic, o δίσκος γαμει πρέπει να τον έχω φτάσει σε διψήφιες ακροάσεις ήδη.

2 Likes

Υπάρχει κανένας Priest insider εδώ μέσα; Ξέρει λεπτομέρειες σχετικά με τον Γκλεν;

Είναι στα 77 με πάρκινσον, είναι σε θέση να γράφει ριφάρες και σολάρες, να συμμετέχει φαντάζομαι γενικότερα στη δομή των τραγουδιών και να μπαίνει στο στούντιο να τα παίζει κιόλας; Είναι τόσο θηρίο ο τύπος;

Να τα παίζει, σίγουρα δεν είναι σε θέση. Στον δίσκο έχει παίξει ο Faulkner, άντε να βάρεσε κάνα ακόρντο ο Glenn.

3 Likes

Εντελως ιδια νοοτροπια και παρομοιες συγχορδιες. Ουτε καν ο ηχος δεν ειναι τοσο διαφορετικος.
Απλα το ριφφ του Ronnie ειναι πολυ πιο χεβι.

αφου εχει περασει μαι εβδομαδα + ακροασεων ενα προσωπικο rank για τα album των Priest

2 Likes

Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα όταν το άκουσα.

1 Like