Judas Priest

Γράφει κανονικότατα. Προφανώς και δεν μπορεί να τα παίξει

1 Like

Θέλω να ευχαριστήσω τους Θεούς για την οικονομία που μου κάνουν. Πρώτη φορά μετά από χρόνια,(μπορεί και 10) δεν σκέφτομαι καθόλου τις αγορές δίσκων του επόμενου μήνα!!! Δεν με ενδιαφέρει τίποτα άλλο, ακούω μόνο αυτήν την δισκάρα!!

Ακούγεται ο ατιμος μονορουφι. Ούτε να διανοηθείς να πατησεις skip - κάθε second σκίζει. Α

4 Likes

Ε ναι, δηλαδή αν τα ξαναβάλουν στο σετλιστ θα σημαίνει ότι ξαναέφτιαξε η φωνή του Rob?

Μια χαρά είναι ο Rob, προφανώς δεν έχω την απαίτηση να τραγουδάει στα 72 του όπως τραγουδούσε στα 42 του. Μιλάμε για τους νόμους της φύσης εδώ. Εκτός αν είναι φάση Bon Jovi, οπότε ναι εκεί είναι λίγο πρόβλημα.

Για μένα στο μέταλ δεν είναι το νούμερο 1 η φωνή έτσι κι αλλιώς. Αλλιώς επειδή πάντα ο Mustaine είχε μέτρια φωνή θα έπρεπε το Rust In Peace να ήταν ένας μέτριος δίσκος ή λίγο άνω του μετρίου. Μόνο που είναι metal μνημείο βέβαια.

Τώρα για το νέο δίσκο. Ξεκάθαρα καλό έως πολύ καλό άλμπουμ. Βέβαια είναι 1-2 επίπεδα κάτω από Firepower και Angel of Retribution (αναφέρω τους δίσκους που βγήκαν απ’ το reunion και μετά, πιο πίσω δεν έχει νόημα) αλλά αυτό δεν λέει κάτι.

Κορυφές τα Crown of Horns και Escape from Reality. Και άλλα κάπου 4 τραγούδια πολύ καλά. Έχει και τα μέτρια τύπου Trial by Fire αλλά σε γενικές γραμμές ο δίσκος είναι πολύ καλός.

1 Like

Οποιος εχει δει ανθρωπο με παρκινσον στα 77 θα ηταν ευκολο να αντιληφθει οτι δεν μπορει δυστηχως ουτε να κεντραρει οταν κατουραει. Τωρα εσεις πως εχετε φτιαξει ιστορια στο κεφαλι σας οτι εγραψε τα σολο αλλα δεν τα επαιξε με ξεπερναει.

Και τελευταιο σχολιο για rob - αν δεν μπορει να τραγουδησει ( που δεν μπορει ) να μην κανει συναυλιες. Καποιος κακεντρεχης θα τον χαρακτηρίζε ως την σαπουντζακη του μεταλ.

Εντάξει φίλος, ακούστηκες, επόμενη γραμμή.

3 Likes

Εγώ απλά ρώτησα, δεν έχω φτιάξει ιστορία στο κεφάλι μου. Φαντάζομαι πάντως ότι δεν εμφανίζεται χαριστικά στα credits όλων των τραγουδιών.
Επίσης κανένας δεν σε ανάγκασε να έρθεις να τους δεις live. Δεν θα σου πάρει κανένας τα λεφτά από την τσέπη με το ζόρι για να δεις τον Rob να τραγουδάει. 21 Ιουλίου κανόνισε καφεδάκι εσύ

Σε συνέντευξη που είχα κάνει με τον Faulkner πριν σχεδόν ένα χρόνο μου είχε πει για τον Glenn

Ναι, διατηρεί ακόμα το δημιουργικό του μυαλό. Ακόμα κι αν δυσκολεύεται σε φυσικό επίπεδο, μπορεί πάντα να επικοινωνήσει τη δημιουργική του πλευρά. Οπότε ναι, συμμετέχει στη συγγραφή του δίσκου και είμαστε τυχεροί που τον έχουμε κοντά μας.

Οπότε, υποθέτω πως συνεισφέρει ιδέες στον βαθμό που μπορεί και έχει input στο τελικό αποτέλεσμα. Σε ποιο βαθμό μπορεί και συνεισφέρει, οι ίδιοι ξέρουν καλύτερα.

3 Likes

εγω θα τους δω.
για τα credits παντωσ marketing ειναι, εκτοσ αν πηραν κανα ριφ ποιυ ειχε γραψει πριν πολλα χρονια

τους τα σφυραει

1 Like

Ειλικρινά, γιατί επιμένεις σε αυτό που κάνεις; Σου δημιουργεί κάποιου είδους ευχαρίστηση;

στεναχωριεμαι οταν 40 χρονων ανθρωποι οι περισσοτεροι τρωτε αμασητη την παπατζα
θελετε να πιστευετε οτι συμμετεχει? συμμετεχει λοιπον.

και μετα λετε αλλους λουμπεν

Απο τη στιγμη που μεχρι και πριν 8 μηνες μπορουσε ακομα και live να συνεισφερει σαν guest, πως εισαι τοσο σιγουρος μαν πως δεν μπορει (στις ιδανικες συνθηκες του στουντιο) να συνεισφερει με καποιες ιδεες, εστω και αν στην ηχογραφηση δεν τις παιζει ο ιδιος?

Οχι πως εχει καποια σημασια αν οντως εχει γραψει ή οχι, δεν εχει να αποδειξει απολυτως τιποτα σε κανεναν ο Glenn. Το ονομα του εχει γραφτει με χρυσα γραμματα και σε περιοπτη θεση στην ιστορια των metal axemen.

1 Like

δεν εχει σημασια τι λεω εγω - αλλα ευτυχωσ που ο rob τραγουδαει καλα

Μπορεί να συμμετέχει, μπορεί όχι. Μπορεί σε σημαντικό βαθμό, μπορεί σε ασήμαντο.

Οι ίδιοι λένε ότι προσπαθεί να είναι εκεί. Κι εμένα αυτό μου αρκεί. Ένας άνθρωπος αυτής της ηλικίας, με αυτά τα προβλήματα. Λες και δεν έχει επιτύχει αρκετά στη ζωή του. Λες και πρέπει να αποδείξει κάτι ή θα του έλεγε κάποιος οτιδήποτε αν αποφάσιζε να αποσυρθεί. Θέλει να είναι εκεί. Να έχει εικόνα, να έχει άποψη, να δείχνει ενδιαφέρον…

Ακόμα και ψέματα να λένε - που δεν βρίσκω πραγματικά λόγο - γιατί να πρέπει να μπούμε σε αυτή τη συζήτηση; Νιώθεις κάπως πιο έξυπνος από τους υπόλοιπους αν πιστεύεις ότι λένε ψέματα, ενώ οι άλλοι που καλόπιστα αποδέχονται αυτό που λένε οι ίδιοι οι μουσικοί είναι χαζοί και τρώνε την παπάτζα; Και ποιος κερδίζει τι από αυτό;

Στο ότι δεν βρίσκω την ηλικία δικαιολογία για να μην αποδίδει κάποιος όπως θα έπρεπε, συμφωνώ. Αλλά και πάλι ξέρω τι πάω να δω. Δεν με κοροϊδεύει κανείς. Κάποια μπορεί, πολλά δεν μπορεί. Το ξέρω εξαρχής. Και πάλι, γιατί ολη αυτή η ένταση γύρω από το θέμα;

2 Likes

καποιος ρωτησε εγω απαντησα.
δεν ξεκινησα την συζητηση ωστε να κανω το εξυπνο.
απλα απορω πως πραγματικα πιστευετε οτι καποιος με παρκινσον μπορει να συμμετασχει.
αμα ρωτατε ωστε να σασ πουν αυτο που θελετε να ακουσετε με ξεπερναει

επισησ ο rob γαμαει ακομα στην σκηνη και αποδιδει τελεια τα τραγουδια και δεν ειναι τραγικοσ.
αυτα που βλεπουμε και ακουμε ειναι πλεκτανη

καμια ενταση

Προσωπικά, αν στα 75 μου καταφέρνω να σηκώνομαι από το κρεββάτι θα είμαι ευχαριστημένος.

Ο Rob στα 72 κάνει παγκόσμιες περιοδείες και ο Glenn με πάρκινσον πάει μέχρι το στούντιο έστω για να δώσει μία συμβουλή ή μία ιδέα. Να πει μία καλημέρα. Έστω να ακουμπήσει τη κιθάρα του και ας μη βγάλει ούτε ένα ριφ.

Προσωπικά τους ευχαριστώ και χάρη μας κάνουν. Και λεφτά θα δώσω για να τους δω live.

1 Like

Καλημερα.

8 Likes

Έχω δει ανθρώπους με παρκινσον από κοντά και είναι δύσκολο ακόμα και να μιλήσουν, θεωρώ ότι για να μπορεί να ανέβει στη σκηνή, έστω και για ένα κομμάτι, σημαίνει ότι δεν είναι τόσο ακραία η κατάσταση του. Σίγουρα το μυαλό του δουλεύει και σίγουρα ακόμα μπορεί να μουρμουρήσει ένα ριφφ οπότε είμαι σίγουρος ότι σε κάποιο βαθμό έχει συνεισφέρει συνθετικά.

3 Likes

:drooling_face::drooling_face:

Και ποιοσ ειναι αυτοσ ο γραφικοσ? μιλαμε δινει επιχειρηματα για λοβοτομημενους . συγκλονιστικα αλματα λογικησ.
βεβαια αν ο glenn εχει γραψει το τζιγκουλεητορ παω πασο

Back in September 2020, Halford told BBC Sounds about Tipton: "He’s a wonderfully strong, beautiful man… He can still play the guitar, albeit in his own particular way.

“Parkinson’s is a really cruel, terrible, horrible thing to happen to anybody — to see the physical debilitation that it creates,” Rob continued. "But your brain is still there — you’re still functioning as a person. But in a guitar sense, it’s very, very difficult to play anything anymore. But like we [say] on this great song on the last PRIEST album, Firepower. ‘No Surrender’. You don’t give in. You fight, fight, fight, and that’s what Glenn’s doing right now.