Judas Priest

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω την συνομωσία ότι μας κοροϊδεύουν οι Priest. Λες και αν κάποιος οπαδός μάθει ότι δεν παίζει ο Tipton δεν θα αγοράσει το album ή δεν θα πάει στην συναυλία και πρέπει να το κρύψουν.

Έχει συμμετάσχει στο 10% του album? Καλώς!!

Δεν έπαιξε τπτ και τα μουρμουριζε στον Ritchie?? Καλώς και πάλι!!

Τον βάλανε τιμής ένεκεν; Μπράβο τους!!

Είναι 77 με Πάρκινσον κ βγαίνει κ κάνει πως γρατσουναει; Μαγκιά του !! Άλλοι δεν θα πήγαιναν μέχρι την τουαλέτα

13 Likes

Εγώ να προσθέσω ότι έχει κουράσει λίγο όλη αυτή η παραφιλολογία και καλό θα ήταν να πάμε παρακάτω.

1 Like

Δεν υπάρχει κάποια σοβαρή παραφιλολογία Γράκχο. Αν ακούσεις λίγο προσεκτικά τον δίσκο (όχι πολύ, αρκεί και λίγο), καταλαβαίνεις ότι τα solos είναι παιγμένα από τον ίδιο κιθαρίστα. Αυτός δεν μπορεί να μην είναι ο Faulkner. Ο Tipton ίσως να έχει γρατσουνίσει κάνα ακόρντο και να το έχουν βάλει μέσα, αλλά στο “Invincible Shield” παίζει ο Faulkner και δε νομίζω να έχει γράψει κάποιος εδώ πέρα το αντίθετο.

Από εκεί και πέρα, όποιος θέλει μπορεί να νομίζει ότι ο Tipton είναι ανήμπορος στο σπίτι του με νοσοκόμες και πίνει τσάϊ όλη μέρα και οι Judas Priest κατάφεραν χωρίς αυτόν να βγάλουν το “Firepower” και το “Invincible Shield”, δύο πάρα πολύ καλούς δίσκους, ειδικά για μπάντα 50ετίας. Όποιος θέλει μπορεί να νομίζει ότι ο Tipton έγραψε κάθε νότα στον δίσκο και είναι ακόμα ο αδιαφιλονίκητος ηγέτης της μπάντας που κινεί όλα τα νήματα. Προσωπικά δεν πιστεύω τίποτα από τα δύο. Αποκλείω να μην έχει συμμετάσχει στη σύνθεση του “Invincible Shield” ο Tipton, γνώμη που ενισχύεται από το γεγονός ότι στις 5 του μηνός ταξίδεψε και βγήκε με τη μπάντα στη σκηνή στη Λυόν, στις 6 του μηνός στο Μιλάνο, σήμερα 8 του μηνος στο Παρίσι. Είναι ένας καταπονημένος και ηλικιωμένος άνθρωπος που όμως φαίνεται ότι για σεβαστά χρονικά διαστήματα είναι λειτουργικός.

Είπαμε, ο καθένας μπορεί να νομίζει ό,τι θέλει. Μακάρι να έχω άδικο και όταν ο Tipton πάψει να είναι λειτουργικός, οι Priest να συνεχίσουν να βγάζουν “Firepower” και “Invincible Shield”. Εγώ τον χαίρομαι όσο ακόμα είναι εδώ μαζί μας.

16 Likes

Μπορεί φέτος να κυκλοφόρησαν την αξιέπαινη ασπίδα, αλλά το “Firepower” πόσο Βρετανικό ατσάλι είναι. Και ας αποδίδουμε εδώ και χρόνια αυτό το προσωνύμιο στους (άπαικτους) Carcass. Άλλωστε, και ο Bill θα συμφωνούσε μαζί μας. Ξεκάθαρα, το “Rising from Ruins” είναι ό,τι καλύτερο έχουν συνθέσει μετά το “Painkiller”, όπως και όλος ο δίσκος. Ο ρυθμός του και αυτό το ρεφρέν του. Πόσο Judas και πόσο Piest. Πόση ανθεμικότητα.

Αλλά για να μείνω στα του Βρετανικού ατσαλιού, μνεία ιδιαίτερη στο “Never the Heroes”, που έχει πάρει άπειρα δάνεια από τους ετέρους Καππαδόκες Saxon, λες και για την ακρίβεια είναι αποπαίδι του “Fallen Heroes”. Βασικά, και καλά έκαναν.

Μ’ έπιασε εδώ και τρεις βδομάδες και μάλλον δε θα δύσει. Ποτέ του, μάλλον.

14 Likes

Δεν ξέρω αν περνάει 2η νιότη ο Χάλφορντ ή πόση βοήθεια παίρνει από την τεχνολογία αλλά σήμερα είδα μια από τις καλύτερες συναυλίες της ζωής μου, μια από τις καλύτερες φωνές που έχω ακούσει ποτέ ζωντανά. Η μπάντα μας έδωσε τα μυαλά στο χέρι. Ο Χάλφορντ ασταμάτητος. Οι τσιρίδες του έσκισαν τον νορβηγικό ουρανό. Πραγματικά εξωπραγματικός.

19 Likes

Μετά και τις θετικότατες εντυπώσεις που άφησε η τελευταία επίσκεψη των Pirest στην χώρα μας, θα ήταν ασυγχώρητη παράλειψη να ξεχάσουμε να ευχηθούμε χρόνια πολλά στον Rob τον Halford, τον αρχετυπικό metal τραγουδιστή που παρά τα 73 συμπληρωμένα πια έτη του, συνεχίζει να καταθέτει την ψυχή του κάθε βραδιά στη σκηνή προς τέρψιν των απανταχού οπαδών!

11 Likes
8 Likes

γιατι εκτος του Powerslave σημερα κλεινουν 34 χρονια απο τοτε που κυκλοφορησε το :

21 Likes

definition του heavy metal.

Ευχαριστώ, καλημερα σας.

10 Likes
7 Likes

Remixed and Remastered

3 Likes

Remixed ε;

Για πες;

Υπάρχουν εμφανείς διαφορές;

Όσο και να το στολίσεις, νυφούλα δε γίνεται…

με μια πρωτη “αυτια” τα τυμπανα ακουγονται πολυ καλυτερα και το μπασο μπροστα. πιο καλος ηχος το original νομιζω ηταν σαν να εχει ηχογραφηθει σε αποθηκη.