Judas Priest

Βασικα ειναι 500% Priest, οι Judas δεν εκαναν τιποτ’ αλλο τα τελευταια 35 χρονια της καριερας τους απο το να ακολουθουν τη μοδα, σε εισαγωγικα. Παρε καθε δισκο, την εποχη που βγηκε κι εχεις την πληρη εικονα.

Η διαφορα ειναι πως για καποιους δεν το πετυχαν καλα σ αυτα τα δυο - οκ, γουστα. Btw ασχετο, υπαρχουν 50ρηδες Priestαδες που στηριζουν Priest μεχρι και το Ram It Down, επειδη στο Painkiller εγιναν πολυ speed metal για τα γουστα τους - ακουγεται αστειο, αλλα δεν ειναι οταν μιλαμε για καποιον που τους ακουει απο το Sin After Sin κι εχει εντελως διαφορετικη μουσικη παιδεια, συνολικα.

Αυτα τα δυο δισκακια παντως θα τα υπερασπιζομαι μεχρι τελους. :stuck_out_tongue: Pantera παντως δεν υπαρχουν εκει μεσα, heavy metal ουσιαστικα, αλλα με Machine Ηead και Fear Factory στοιχεια - οσα απο αυτα θα μπορουσαν να μπουν σε δισκο Priest τελωσπαντων.

Edit: ΣΠΑΕΙ ΤΑ ΜΠΕΤΑ http://www.youtube.com/watch?v=D9iV8xlidto ΚΟΒΕΙ ΤΗ ΓΗ ΣΤΑ ΔΥΟ.

Επιστροφη Ripper εδω και τωρα.-

Υπερασπισου τα δισκακια:)

Αλλα ξερεις οτι οι δισκαρες ειναι αλλου:)

Ενταξει το Painkiller το θεωρω στροφη στο thrash/speed metal αλλα ηταν τοσο τελεια και το album τοσο αρτιο και μελωδικο,που εγραψε ιστορια.

Οτι ο Ripper εχει φωνητικες δυνατοτητες ειναι γνωστο,η χροια της φωνης ομως και το συναισθημα του Rob οπως και η ολοκληρωτικη ταυτιση του με τη μπαντα ειναι πιο σημαντικα απο καποιες οκταβες…Που για να ειμαστε σοβαροι ο Rob ηταν πολυ καλυτερος τραγουδιστης στην ηλικια του Ripper.

Επισης ποτε δεν μπορεσα να χωνεψω τη βλαχο-south american προφορα του Tim.

Priest χωρις Rob δεν υπαρχουν παιδια…

α εγω ειμαι Ripperικος

Σωστό απόλυτα…

Kοιταξτε να πω την αμαρτια μου, πειτε οτι γουσταρουμε Rob γιατι με αυτον τους μαθαμε και τους αγαπησαμε, μας αρεσει η χροια του, ειναι ο μεταλ γοδ κλπ.

Οταν το πατε στα επιχειρηματα ψοφαει, δλδ οκ, ο Rob ηταν καλυτερος τραγουδιστης σε αυτη την ηλικια απο θεμα καταρτισης. Σε τι ακριβως; Στο οτι αρχισε να καιγεται μετα το Sin After Sin; Μεχρι εκεινη την εποχη ηταν αψογος στα live, εκ τοτε ομως στο 90% των live εκανε λαθη.

μπορεις να τα υπερασπιστεις οσο θελεις.

Το “ακολουθω τη μοδα” σε εισαγωγικα δεν ειναι “ακολουθω τη μοδα” πραγματικα.ΕΙΔΙΚΑ οταν απο το 80 και μετα ΕΦΤΙΑΧΝΑΝ οι ιδιοι τη μοδα του εν λογω ειδους.Αρα?
Αρα μιλαμε για ΜΕΓΑΛΗ αλλαγη (και κατ’ επεκταση “αλλαξοπιστια” ) με τους εν λογω δισκους.
Γιατι, ΟΚ , “δανειστηκαν” με τον ιδιο τροπο που εκανε και ο Halford με τους Fight. Αλλα δυστυχως, για καποιο περιεργο λογο, το αποτελεσμα του καραφλα και αυτης της μπαντας, μου “δουλεψε”…ενω των υπολοιπων,οχι!
Η μουσικη παιδεια ,ειναι κατι το οποιο δε γινεται να μπει σε αυτη τη κουβεντα ως προσχημα.
Η μουσικη παιδεια “καλλιεργειται”, δεν ειναι εμφυτη “συνθηκη”.
Αναφεροντας, την αρεσκεια των 50ρηδων μεχρι και το Ram it down,ΗΔΗ μπαζεις νερα σαν θεωρια, μιας και η αλλαγη ηχου της μπαντας, ξεκινησε σε αυτο το αλμπουμ και δεν ηταν κατι το οποιο πρωτοακουσαν στο painkiller.
Το ομωνυμο καθως και αλλα κομματια αυτου του δισκου,θα μπορουσαν πολυ ανετα να υπαρξουν στον επομενο (με αλλη παραγωγη).
ΑΡΑ, ειναι ατοπο να μιλας για “μουσικη παιδεια” η οποια αποτρεπει τον ακροατη απο το να ακουσει αυτο το δισκο, ποσο μαλλον οταν μιλας για την ηχητικη αλλαγη μεταξυ των δυο αυτων συγκεκριμενων κυκλοφοριων.
Κι εγω ειμαι 33 και λατρευω το θρας αλλα και τη πρωιμη περιοδο των Πριστ.Και τι σημαινει αυτο?Αποτελει “προδεδικασμενο” για τα μουσικα μου γουστα?
ΚΑΙ PANTERA ,MACHINE HEAD & FEAR FACTORY ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΤΙΓΚΑ…αλλα ΟΥΤΕ αυτο ειναι κατι το οποιο μπορει να με κανει να γουσταρω ΤΟΣΟ αυτους τους δισκους.
Επισης, δε μιλησα εγω για τις μπαντες αυτες.Εσυ τους ανεφερες στη κουβεντα, κατι το οποιο “μαρτυρα” το ποσο πολυ “εμοιαζε” το αποτελεσμα αυτων των δισκων, με την τοτε μοδα…
ΑΡΑ, ολο και καπου καταλαβαινεις τα πατηματα μου.

O Ripper μπορει να πα’να γαμηθει σε αυτη ή αποιαδηποτε αλλη διασταση.

edit: ναι…οταν καιγοταν Ο Halford εβγαζε δισκους οπως ολοι των Priest στα 80s.

προτιμω τους 50αρηδες που γουσταρουν ολους τους δισκους των πριστ, αλλους λιγοτερο και αλλους περισσοτερο, εχοντας αποκυρυξει μονο το τουρμπο και το ραμ ιτ νταουν. εγω μονο τετοιους ξερω δηλαδη και συνολικα ακουνε και πιο σφαιρικα και ελευθεριακα μουσικη… χεχεχ! οντως παντως οι 50αρηδες δεν πολυτρελαινονται με το πεινκιλλα! αλλα οσοι απο αυτους εξακολουθουν να παρακολουθουν τι γινεται στο μεταλ μεχρι και σημερα μια χαρα τα ακουνε τα επομενα! λεμε τωρα…αυτοι που ξερω εγω ειπαμε μη βαρας :):stuck_out_tongue:

Δεν μπορώ να κατανοήσω αυτά που λέει ο Πριστάς Ανγκμαρ για Ρομπ και Ριπερ. Σαν να λέει “είμαι Χριστιανός, αλλα πολύ παπάτζας ο τύπος με τα ψωμιά και τα ψάρια. Μετά απο αυτόν εμφανίστηκαν καλύτεροι που δεν μας δουλευουν τόσο χοντρά…”

@ΜεγαΘεριον: Αυτο το πιστευα κι εγω που λες περι του 80 και μετα, αλλα τελικα θα το εθετα μονο για τα Sad Wings και Painkiller, αυτα ναι, δημιουργησαν ολοκληρες σχολες, και το Painkiller οχι λογω στυλιστικου υφους, οσο παραγωγης.

Αυτο με τη μουσικη παιδεια δουλευει παρα πολυ καλα με τη θεωρια μου, επειδη ειναι ενας ευρυτατος ορος, τα Jugulator και Demolition οσο κι αν ειναι heavy metal σε βαση, ΔΕΝ ειναι heavy metal albums ουσιαστικα, πιο πολυ λες πως ειναι κατι τετοιο οι Fight κι οι οπαδοι των Priest, περιμενουν ν ακουσουν τους Priest να παιζουν heavy metal. Εγω παλι εχω τελειως διαφορετικη εικονα για τη μπαντα στο μυαλο μου, κι ισως γι αυτο το μοναδικο κι απολυτα ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΟ (σορρυ για την εκφραση) album που εχουν βγαλει για μενα ειναι αυτο το Angel of Retribution που ειχε 2 γαματα κομματια, ενα απλα οκει, κι ολο το υπολοιπο ο απολυτος πατος για Priest.

Καλα σε γαμαει ο Ripper φιλαρακο. =P Ου ρε που μου φορας και μπλουζες Sabbat παρασκευιατικα. Μ εχει μεινει αυτο το tshirt ρε. :frowning:

Edit: Δεν ειπα οτι ειναι καλυτερος, ειπα οτι μ αρεσει πιο πολυ. Ειναι τεραστια η διαφορα.

@ outlaw
καλα…
οσους πενηνταρηδες ξερεις ,που ακουν ακομη τα αλμπουμ,ΠΕΡΑ απο αυτα που ειπες…ειναι απλα αμπαλλοι.
ΤΑ ΑΚΟΥΜΕ ΟΛΑ ΡΕ!

we don’t need no…no…no…no…parental guidance here…

edit:
@Angmar
KOΛΟΚΥΘΟΠΙΤΤΕΣ…
Ο RIPPER ΜΟΥ ΚΛΑΝΕΙ ΤΑ @@ και ουσιαστικα αυτο ισχυριστηκες (το οτι ειναι καλυτερος) οταν μιλας για το “καψιμο” του καραφλου θεου του μπετοναρμε!
Eσυ μπορεις να ξερογλυφεσαι για τα t-shirt των Sabbat.
αυτη η μπλουζα εχει ΚΑΙ “διδυμο” αδερφακι στο σπιτι!!

Ρε αντε γεια ρε. Θα σου φερω το βινυλιο την αλλη φορα να δεις τι θα παθεις. Παλιοαρκουδα.

Edit: Οχι ρε, το εθεσα σαν απαντηση περι ‘‘αντικειμενικα’’ καλυτερου τραγουδιστη, επειδη για οσα επιχειρηματα υπαρχουν οτι ο Rob ειναι ‘‘αντικειμενικα καλυτερος’’, αλλα τοσα μπορω να βρω για τον Ripper, οποτε. Το θεμα δεν ειναι σε οκταβες, ειναι διαφορετικοι τραγουδιστες, αλλο feeling βγαζει ο ενας, αλλο ο αλλος. Να πει κανεις οτι δεν εκανε για Priest, μπορω να καταλαβω το γιατι, αλλα αυτο το λιγοτερο καλος / χειροτερος που υπηρχε απο παντα σε συντριπτικα μεγαλη μεριδα των Priest οπαδων ποτε δε μπορεσα να το καταλαβω.

εισαι ΠΟΛΥ πισω με αυτη τη μπαντα.
Το βινυλιο υπαρχει στην κατοχη μου απο το 92.:stuck_out_tongue:
αντε παιξε με κανα αλλο παιδακι που να του αρεσει ο “Κλεφτης-ριπ-ερ”:wink:
ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΣΧΙΣΤΗΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΑΙΖΕΙ ΣΤΟΥΣ SODOM.:roll:

και γω αμπαλος ειμαι και για αυτο τους προτιμω. εχουμε τα ιδια γουστα! αν και γω λιγο μικροτερος.

:stuck_out_tongue:
(κατσε γιατι παιζεις μπαλλα!με τετοια τριπλα που μου εκανες…το’χασα το τοπι!)
τα ιδια γουστα με ποιον?
:smiley:

Το ξερω, αλλα δεν ειχα κατι καλυτερο να απαντησω. =\

Ρε αντε γεια ρε εσυ κι ο γρυλλος σου! Μ αρεσει παντως που μιλαμε για Priest, ειχα καιρο να μιλησω για δαυτους. =)

Αιωνια πιστος, δε γινεται αλλιως. =P

με τους 50αρηδες που ελεγα… η δεν εννοουσες αυτο και εχασα την μπαλα?:lol:

και μενα μου αρεσει που μιλαμε για πριστ… καποιος να επαναφερει το τοπι…

οκ…το εχουμε και οι 2!
αλλα ειστε πολυ αδικοι ρε με το θεμα των εν λογω αλμπουμ.
ΑΣΕ που μπορω να αποδεχτω αυτο περι “μοδας” του Ανγκμαρ ΜΟΝΟ στο "Τουρμπο"
το οποιο προσκυναω.

Δεν το λεω με κακη εννοια, παντως. Και καλα πως εμεναν στην επικαιροτητα.

Εννοειται πως το Turbo σκιζει, ειναι απ τα αγαπημενα μου Priest albums. Εχει κι αυτο το Reckless μεσα… ΠΩ Ω Ω.

Edit: Το ιδιο μ ειχε πει κι ο Downing οταν τον γνωρισα, περι του να μενουν στην επικαιροτητα κλπ, δεν ηθελα να το φερω εκει το θεμα δλδ, αλλα αφου το λεει μεχρι κι ο ιδιος. ;p

Μια μαλακία και μισή είναι το τούρμπο

Πεταχτηκε ο Ulcerate. Ωπ, καλως τον. Λυπαμαι, δεν ισχυει. ;p