Judas Priest

Former JUDAS PRIEST Guitarist K.K. DOWNING Says His Replacement RICHIE FAULKNER ‘Should Have Been Allowed To Be His Own Person’

I think Richie [ Faulkner , Downing 's replacement] should have been allowed to be his own person. And if he likes to play Gibson Les Pauls , then he should go on stage and play those and not be encouraged to play Flying Vs and wear clothes like me and look like me and do all of that.

“When Ripper [vocalist Tim Owens ] joined [ JUDAS PRIEST as the replacement for Rob Halford ], we gave him license to be himself — we didn’t say, ‘You’ve gotta do this like Rob or that like Rob ,’” Downing continued. “So, essentially, my initial reaction was that the guys have cloned me. I thought, well, maybe they think it’s a good move because the fans won’t miss me and they’ll kind of, in a way, from 10 rows back, think I’m still there. And the fact that my image was used in so much of the publicity for the upcoming tour. Maybe that’s what went on. I think that Richie is such a good player in his own right that he should have been allowed to be himself. And, of course, when Glenn [ Tipton ] stepped down [last year after revealing that he has Parkinson’s disease], I didn’t see the same thing happening on that side of the stage.”

Φαρμακογλωσσα ο KK,δεν αφηνει τιποτε να πεσει κατω,θεωρει οτι ακομα και το δερματινο παντελονι που φοραει ο faulkner,το αντιγραψανε.

ποτέ δεν ξέρεις, ειχαν μεταποιησεί μια καμπαρτινα που φοραγε ο ριππερ και το έβαλε στo ριγιουνιον και ο rob.

https://rockoverdose.gr/downing-ripper-physically-technically-better-than-halford/?fbclid=IwAR2z9fUEyEpMfqbwAqu_c86g4cxbmXPARzHkzF17o8JNjHMyUFPDNTRH1gU

Τους γλεντάει ο ΚΚ :sunglasses:
Έχει γίνει λίγο σαπουνόπερα το θέμα ωστόσο.

Ας κανει ενα project με τον timακο,να δουμε τι θα βγει.

1 Like

Πίκρα βγάζει και συνήθως όσο μεγαλύτερη η πίκρα τόσο περισσότερα μαργαριτάρια. Εκεί που είχε τη συμπάθεια όλων βλέπω σιγά σιγά με τέτοιες δηλώσεις να τη χάνει.

1 Like

Πιστευω πως αν ο ΚΚ γυρισει στους Πριστ, ο Ρομπ θα γινει καλυτερος απο τον Ριππερ.

4 Likes

Όλο με μαλακιες ασχολούνται οι εξ priest τελευταια.

1 Like

Κλασικό clickbait όμως, απομόνωσαν τη μία φράση του Owens ενώ ο άνθρωπος δεν προσπάθησε να την πει σε κανέναν.

3 Likes

Αυτές τις μέρες, λιώνω με το Painkiller και τώρα αρχίζω να καταλαβαίνω το πόσο αψεγάδιαστη δισκάρα είναι. Τα κομμάτια είναι ένα και ένα, δευτερόλεπτο filler δεν υπάρχει.

Επίσης, και το Ram It Down είναι καλό άλμπουμ αλλά κάποια filler και το drum machine του αφαιρούν πόντους. Και αρκετά στοιχεία του songwriting, άνοιξαν τον δρόμο για το Painkiller σε ότι αφορά την αισθητική. Για παράδειγμα, το solo του Blood Red Skies, μου θυμίζει το solo του Night Crawler.

Όντας φανατικός της δισκογραφίας τους ειδικά του υλικού της δεκαετίας του 80, θέλω να μου προτείνετε υλικό μετά το Painkiller που αξίζει να ακούσω είτε είναι με Ripper στο μικρόφωνο, είτε με τον Metal God. Ευχαριστώ εκ των προτέρων…

1 Like

Ακου το τελευταιο.

2 Likes

Αν δεν έχεις ακούσει τίποτα μετά το Painkiller θα πρότεινα Jugulator με Ripper και το Firepower με Halford
Α και το Live Meltdown με Ripper, εξαιρετικό

5 Likes

Σας ευχαριστώ και τους δυο. Για Nostradamus και Redeemer Of Souls, ποια είναι η γνώμη σας? Έτυχε σε ένα shuffle όλης της δισκογραφίας τους, άκουσα κάνα δυο κομμάτια από το Demolition και έφαγα χοντρή ξενερα σε σημείο που ξεγραψα από τη μνήμη μου τίτλους κομματιών.

Από αυτά που ξέρω, το Nostradamus είναι λίγο πιο progressive ενώ για το Redeemer, δεν έχω ξεκάθαρη εικόνα. Μόνο κάνα δυο κομμάτια ξέρω από αυτά τα άλμπουμ αλλά και πάλι, δεν μπορώ να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα από άποψη αισθητικής κυρίως για τον δίσκο. Μπορείτε λίγο να με διαφωτίσετε?

Αποφυγε τα. Ειναι δισκοι εντελως “της σειρας”. Ακου το Firepower.

2 Likes

Nostradamus, 5 καλά κομμάτια, πολλές και αχρείαστες εισαγωγές. Redeemer wannabe painkiller κουρδισμένο πιο χαμηλά, έχει κάμποσα καλά. Firepower με την καλύτερη ως τώρα παραγωγή, ουσιαστικά κάπως καλύτερο απο το Redeemer. Δεν ξαναπιάνουν peak τύπου Painkiller και για τα ταπεινά μου γουστά πιθανά και το Jugulator είναι καλύτερο, αλλά διαφορετικό. Αλλά είναι τίμιοι και συνεπείς σε αυτό που κάνουν. Το demolition εκτος απο τις 2 μπαλάντες και το metal messiah, ΔΕΝ.

1 Like

Προσωπικά μου αρέσει πολύ το Redeemer, λίγο η παραγωγή το χαλάει είναι κάπως ψόφια αλλά έχει καλά κομμάτια όπως το Halls of Valhalla, Battle Cry, Down in flames κτλ.
Το Nostradamus εχω να το ακουσω απο τοτε που βγήκε.

2 Likes

Hell Is Home και In Between από το Demolition καλά γαμάνε κάτι Νοστράδαμους :sunglasses:

1 Like

Καλά τo Hell Is Home από το Demolition είναι all time classic τραγούδι. Επικό έπος και δυστυχώς αρκετά άγνωστο και underrated.

Επίσης Nostradamus > Redeemer of Souls

Γενικά στη μετά Painkiller εποχή, το Redeemer είναι ο πιο αδιάφορος δίσκος που έχουν βγάλει οι Priest. Για ποιότητα συνθέσεων και τραγουδιών μιλάω, δεν αναφέρομαι στην παραγωγή.

2 Likes

Φέρτε τον Κ.Κ. πίσω στη μπάντα ρε!!!

1 Like