Kαλύτερες κυκλοφορίες 2010 / ανασκόπηση της χρονιάς

μπράβο για το sisterworld των liars.ειδικά η παράνοια στις πιο uptempo στιγμές είναι πραγματικά απολαυστική.
επίσης να προσθέσω και το into the great wide yonder των δανών trentemoeller, δίσκος ο οποίος με ενθουσίασε και για τον οποίο θα μιλήσω εκτενέστερα κάποια στιγμή.

[SIZE=“5”]Για το πρώτο μισό του 2010[/SIZE]

  1. Suma - Ashes

    Όχι απλά δεν ξεφτίζει, αλλά όσο πάει μ’αρέσει και περισσότερο. Και έχουν ήδη ξεπεράσει τη δισκάρα “let the churches burn”. Οι νέοι θεοί του sludge.

  2. Cathedral - The Guessing game

    Αυτό δεν το περίμενα με τίποτα να’ναι τόσο καλό. ο δίσκος όμως σπέρνει και μάλλον πάει καρφί για δεύτερο αγαπημένο μου cathedral μετά το carnival bizzare.

  3. Triptykon - Eparistera Daimones

    Aπό όσες κυκλοφορίες περίμενα, αυτή ηταν η μόνη που εντέλει μου άφησε θετικές εντυπώσεις. Ντάξει είμαι και φανμπόης βέβαια…

  4. Thou - Summit

    Για το attitude τα’παμε. Πάντως ο δίσκος είναι γαμάτος. Thou χωρίς πανκορίφς? Κι όμως.

  5. Burzum - Belus

    Ποτέ δεν ήμουν “μπουρζουμάκιας” αλλά πάντα τον σεβόμουνα τον τύπο κι αυτό μ’άρεσε πολύ. Ντάξει, είναι και ο ChrisP που μ’έπρηζε να τ’ακούσω.

  6. Divine Element - Divine Element

    Eκπληξούλα αυτό, αλλά να, το βάζω που και που σε άκυρες φάσεις, και ακόμα λειτουργεί. Μακάρι να αντέξει. Το ελληνικό heavy/black metal που αγαπήσαμε, όπως μας αρέσει.

Από κει και πέρα, με δυο ακροάσεις δε μου’μεινε τίποτα από το καινούργιο των Unkle, το Dillinger Escape Plan είχε δυο καλά κομμάτια όλα κι όλα, ανέλπιστα καλά τα νέα άλμπουμς των Ozzy & Danzig, πάρα πολύ καλό αλλά όχι σπουδαίο το Fear Factory,το ίδιο και το High on Fire, ψιλογιαγέλια το Rotting Christ, απογοήτευση και το νέο Ramesses.

Αυτά προς το παρόν.

No 2:

Arc Of Ascent - “Circle Of The Sun”

Στα πολύ πρόχειρα η λίστα με όσα έχουν εμπεδωθεί.

DEP - Option paralysis
Yakuza - Of seismic consequence
Kvazar - Flatlined
Suma - Ashes
A forest of stars - Opportunistic…
The ocean - Heliocentric
Menace ruine - Union of reconcilliables
Divine element - s/t
Κnut - Wonder

Περιμένουν και πολλά στη γωνία για τσεκάρισμα πχ. Αgnes Vein.

Λογικά στα τοπ-5 μου θα είναι σίγουρα μερικά από τα 5 πρώτα, και εύκολα βλέπω το Virus ανάμεσα.

Αίνιγμα της χρονιάς το νέο Kylesa, για τους οποίους δεν τα βλέπω καθόλου καλά τα πράματα.

:respect:
το 'χε προτείνει ο thevoid κι έχει περάσει απαρατήρητο. ΠΟΛΥ κρίμα.

γιατί?

Ειναι ενας, ο Trentemoller :stuck_out_tongue: και ακου και το the last resort.
Το into the great wide yonder ειναι σκοτεινο και ταξιδιαρικο μου αρεσει αρκετα.

δισκάρα.
από τους θαμώνες του stoner thread πάντως δεν πέρασε καθόλου απαρατήρητο.8)
εννοείται πως προτείνεται σε όλους εδώ μέσα ό,τι και αν ακούτε.
επίσης δεν πήρα χαμπάρι πότε διέρρευσε το νέο yakuza.red rum ξηγήσου…

δεν ειχα ιδεα οτι βγαλανε καινουργιο. αρχικα το Upper Hand παει στα αγαπημενα κομματια.

αυτο μς εφτιαξε μονο απο το κοβερ

πες κανα λογο να καταλαβουμε περιπου τι ειναι?

είναι stoner-ίζον hard rock με alternative πινελιές που ακούγοντάς το θα γουστάρουν από οπαδοί του grunge μέχρι κλασικομέταλοι.:slight_smile:

Aστα ρε, έτσι όπως πάνε οι κυκλοφορίες, γίνεται τόσο πίκρα που δεν προλαβαίνεις τίποτα, και από σπόντα παίρνεις πρέφα πολλά πράγματα. Εσύ και μετά μπλίντιν μας τους μάθατε, τους έκανα αντ στο μαισπέις και από εκεί κάπου σε ένα μπούλετιν πρέπει να το είδα. Πάντως το άλμπουμ θα το χαρακτήριζα απρόσμενα καλό, γιατί το άκουσα και σε μια συγκυρία που είχα ξενερώσει λίγο με καινούρια πράγματα, και οι ατμόσφαιρές του σε δαμάζουν λέμε.

Πάντως η κυκλοφορία της χρονιάς μέχρι τώρα είναι το νέο Yakuza. Έχει καταφέρει και με έχει κάνει να ενθουσιαστώ και να κοπανιέμαι σε σημεία, παρόλο που μαλάκωσε λίγο ο ήχος τους. Αν η μπάντα έχει τακτ, δε χρειάζεται τίποτα άλλο για να σε τρελαίνει με κάθε νότα που παίζει!

Περισσότερες λεπτομέρειες στο θρεντ τους αργότερα.

Επίσης βαριέμαι να κατεβάζω το νέο Danzig για να το ακούσω. Θέλω να το πάρω κανονικό για να το ακούσω σοβαρά, και έχει 17 ευρώ το γαμίδι. Ήμαρτον γαμώ τα λεφτά τους!

είχα τσεκάρει τα παλιά τους και δεν μου κάναν πολλά. Με το καινούριο όμως έχω ψιλομείνει βασικά εδώ και λίγες μέρες, από τότε δλδ που άκουσα το Stones and Bones.

http://www.myspace.com/mojobone:thumbup:

καλως ηρθες στη λιστα…!

Με 2 ολόκληρες ακροάσεις μου άρεσε πάρα πολύ το Arc Of Ascent που προτάθηκε προηγουμένως, ειδικά το Godhead κομματάρα!
Καινοτόμους δεν τους λες, είναι οικείο άκουσμα, μου θυμίζει φάση Kylesa στο Rockwave 2008, με μπύρες, σκουντίγματα και γενικά γκρουβ φάση.

Στην υπαρχουσα ηδη λιστα :

Darkthrone : Circle the Wagons
Enforcer : Diamonds
Deftones : Diamond Eyes
Coheed & Cambria : Year of the Black Rainbow
Triptykon : Eparistera Daimones
Rome : Nos Chants Perdus
Bohemian Grove : EP
Woven Hand : The Threshing Floor
Shearwater : The Golden Archipelago
Danzig : Deth Red Sabaoth
Brant Bjork : Gods And Goddesses
Forest Of Stars : Opportunistic Thieves Of Spring
The Boy : Κουστουμάκι.

προσθετω τα :

Ιsobel Campbell & Mark Lanegan
: Hawk (οδευει μαλλον και για το αγαπημενο μου της χρονιας)
Anathema : We’re Here Because We’re Here
Get Well Soon : Vexations
Massive Attack : Heligoland
Monika : Exit
Monsieur Minimal : Παστα Φλωρα
Burzum : Belus

Γράψε λίγο γι αυτό, γιατί είμεθα φανμπόηδες λάνεγκαν αλλά το προηγούμενο με την ιζομπελ ήταν καραμέτριο (imho).

Πραγματικά σου άρεσε τόσο το Heligoland?

Lanegan και Campbell δεν ήξερα ότι έβγαλαν καινούργιο. Κατέβασμα, λιώσιμο, και feedback αργότερα. Ενθαρρυντικά τα λόγια σου γιαυτό πάντως.

Ένα μικρο so far… και απο εμένα στις καλύτερες κυκλοφορίες της χρονίας αλλα και στις απογοητεύσεις.

1) Burzum - Belus

Η πιο ανέλπιστη επιστροφή και η πιο εντυπωσιακή που έχει γίνει ίσως. Ακόμα ακούγεται και ας είναι καλοκαιράκι. Αυτό το χειμώνα αναμένεται να λιώσει στο στέρεο.

2) Enforcer - diamonds

'80 reloaded με στυλ, γούστο και κυρίως πραγματική καύλα. Κατάφεραν να μας κάνουν να ψάχνουμε τα κολλήτα τζιν και τα μπουφαν με τα ραφτά πάνω.

3) Crashdiet - Generation Wild

Έκπληξη Νο2. Δεν περίμενα ποτέ εν έτη 2010 μια sleaze μπάντα να με εντυπωσιάσει τόσο πολύ. Αν και πολλοί απογοητεύτηκαν για μένα μάλλον είναι η καλύτερη τους κυκλοφορία.

4) Heathen -The Evolution of Chaos

Άλλη γαμάτη επιστροφή αυτή. Επίσης ανέλπιστη αφού ακόμα και όταν άκουσα για την επανασύνδεση τους ούτε που έδωσα σημασία. Ευτυχώς υπάρχει το ιντερνετ και η περιέργεια με οδήγησε στο να κατεβάσω το άλμπουμ για να το τσεκάρω.

5) Bohemian Grove ? Bohemian Grove

Δεν τους ήξερα καθόλου. credit σε όσους το πρότειναν στο black metal forum. Δεν είναι κανονικό άλμπουμ μεν αλλά πρόκειται για μια από τις καλύτερες black κυκλοφορίες που έχουν ακούσει τα αυτάκια μου τα τελευταία χρόνια.

Στις απογοητεύσεις (όχι χειρότερα άλμπουμ απλά άλμπουμ που δεν στάθηκαν στα επίπεδα που εγώ περίμενα)

1) Jon Oliva?s Pain - festival

Ούτε το προηγούμενο του μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση. Ηλπιζα πως ήταν απλα μια κακή παρένθεση αλλα τελικά ο χοντρος φαίνεται να το χάνει σιγα σιγά. Κριμα.

2) Nevermore ? obshidian conspiracy

Κάποιες σκορπιες καλές ιδέες και μια πιο ροκ άποψη που δεν τους ταιρίαζει δεν ειναι αυτά που περίμενα απο ένα καινουργιο Nevermore

3) Blind Guardian ? at the edge of time

Δεν περιμένα μεν πολλά αλλα ήταν η τελευταία μπάντα που κάπου ήλπιζα να κάνει ένα εντυπωσιακό come back και να ανανεώσει το ενδιαφέρον μου για τον ήχο. Δεν λείπουν ούτε απο εδώ οι καλές ίδεες αλλα σαν σύνολο δεν πείθει. Ακομα και οι gamma ray εβγαλαν πιο καλό άλμπουμ.

Γενικά δεν είναι από τις καλύτερες χρονιές. Πολλές οι κυκλοφορίες που μου έκαναν εντύπωση στην αρχή για να σβήσουν σχετικά γρήγορα όπως και πολλά αδιάφορα άλμπουμ. Δεν ξέρω τι άλλο μπορούμε να περιμένουμε μέσα στην χρονιά.

Υπάρχουν μερικά ακόμα άλμπουμ που μου άρεσαν πολύ και θα μπορούσαν να μπουν στην λίστα με τα καλύτερα αλλά περιμένω να αυξήσω τις ακροάσεις και να δω πόσο θα αντέξουν ακόμα.

kylesa
clutch
baroness

καταλαβατε τωρα…