Kαλύτερο Death metal συγκρότημα

Πιο death metal ίσως. Το καλύτεροι είναι υποκειμενικό. Κι ας μη ξεχνάμε φυσικά ότι όλες αυτές οι μπάντες ακολούθησαν σε χρονολογία τους Death. Όταν λοιπόν οι Death είχαν παίξει τις “καφρίλες” στα 2 πρώτα albums οι περισσότερες από αυτές τις μπάντες προσπαθούσαν πάνω σε αυτά τα 2 albums να βγάλουν κάτι πιο δυνατό, ενώ ο Chuck και η παρέα του την “έψαχνε αλλου” Αρα δεν συμφωνώ με καμία από τις 2 πλευρες. Σίγουρα δεν υπάρχουν μόνο ο Death λοιπόν, αλλά από τη άλλη δε’νομίζω ότι μπορούν και να αμφισβητηθούν για το ποιός είναι ο ηγέτης του ιδιώματος.

Για το καλύτεροι εντάξει είναι σίγουρα υποκειμενικό, ανάλογα και το τι ζητάς απ αυτά που ακούς.
Για τις μπάντες που ανέφερα, μόνο οι Entombed ακολούθησαν όπως λες, και δεν νομίζω να ακολούθησαν τους Death (αυτό όμως είναι άλλη συζήτηση). Oι άλλες μπάντες είναι της ίδιας σειράς οπότε δεν ισχύει το επιχείρημα σου.
Οι Death δεν ήταν ούτε οι πρώτοι στο ιδίωμα και σίγουρα δεν ήταν ποτέ οι ηγέτες του.

Οι περισσότερες από αυτές τις μπάντες βγάλανε τα ντεμπούτα τους το 89-90. Χρονολογικά και όχι ηχητικά οι Death (μαζί με τους Possessed) ηγούνται. Δε’νομίζω ότι μπορεί να αμφισβητηθεί αυτό.

Αν και ψιλονυστάζω θα κάνω μια μικρή ανάλυση.

Death. Δημιουργήθηκαν το 84, ντεμπούτο το 87.
Morbid Angel. Δημιουργήθηκαν το 84, ντεμπούτο ουσιαστικά είναι το Abominations of Desolation του 86 αλλά επέλεξαν να μην το κυκλοφορήσουν.
Sepultura. Δημιουργήθηκαν το 84, ντεμπούτο το Morbid Visions του 86.
Autopsy. Δημιουργήθηκαν το 87 αλλά ο Chris Reifer συμετείχε στο ντεμπούτο των Death και αυτό τα λέει όλα.
Carcass. Δημιουργήθηκαν το 85 και ντεμπούταραν το 88 σαν grindcore μπάντα. Όταν άλλαξαν το στυλ τους σε death φόρμες καμμία επαφή δεν είχαν με Death.
Kαι φυσικά οι γνωστοί σε όλους μας Possessed με ντεμπούτο το 85.

Όπως είδες σου ανέφερα γκρουπ που όχι μόνο δεν επηρρεάστηκαν απ τους Death αλλά προηγήθηκαν κιόλας. Για να μην αναφέρω γκρουπ όπως Obituary, Deicide, Incantation, Suffocation, Immolation, Malevolent Creation κλπ που μπορεί να ξεκίνησαν λίγο αργότερα απο τους Death αλλά καμία επαφή η μουσικές τους.
Τα συμπεράσματα δικά σου.

Kαλυτερο death metal συγκροτημα:
-ως προς την πρωτοτυπια: Death
-ως προς την εμπνευση και το παιξιμο: Morbid Angel
-ως προς το “καψιμο”: Nile
-ως προς την καφριλα: Cannibal Corpse
-ως προς την ατμοσφαιρα που δημιουργουν: Bolt Thrower
-ως προς τα απιαστα φωνητικα: Obituary
-ως προς την πορωση: Atheist
-ως προς το avantgardιλικι: Gorguts
-ως προς την τεχνικη: Cryptopsy
-ως προς την “λύσσα”: Suffocation

Ας μου εξηγησει καποιος γιατι ειναι στην δημοσκοπηση οι At the gates και οι Six feet under…

Τελος θεωρω αστειο να διαλεξει κανεις την “καλυτερη” απο ολες. Προσωπικα θεωρω τους morbid angel, αν και χωρις τους death δεν θα υπηρχε τιποτα. Eπισης, να μην ξεχναμε τους αρχοντες Nile, που προσωπικα πιστευω εχουν κανει πλεον ενα βημα πανω απο τους morbid angel!

μπρρρραβο στον εορταζοντα (χθες ειχε γενεθλια επαναλαμβανω:p )…και οντως ηθελα να το επισημανω (αλλα δεν βαριεσαι) At The Gates απλα ειναι ακυροι εδω. οι 6 Fit Under δεν ξερω τι παιζουν ακριβως για να πω αν κολλανε η οχι
μια ενσταση μονο : θεωρω οι Nile , ακομη και αν δεν ειμαι φαν τους , μολονοτι σπερνουν δεν θα φτασουν ποτε τους Νοσηρους Αγγελους , θεωρω οτι κουραζουν πολυ μετα απο ενα σημειο και μετα
κατα την ταπεινη μου αποψη παντα

Μόνο πού εδώ δεν μιλάμε για το πότε σχηματίστηκε μία μπάντα, πότε ήθελε να κυκλοφορήσει κάτι και δεν το κυκλοφόρησε, αλλά τι κυκλοφόρησε επίσημα. Και απ’όλα αυτά που αναφέρεις μόνο οι Possessed προηγήθηκαν, και το είπα. Παρόλα αυτά το τοπίο δεν ήταν ακόμη ξεκάθαρο στον ήχο τους για να βαφτίστουν death (όπως και οι Sepultura του Morbid Visions) Πρώτη φορά σε επίσημη κυκλοφορία ο όρος death metal αποδόθηκε στους Death. Το ότι μπορεί να εμφανίστηκαν αργότερα μπάντες πού να βάρυναν τον ήχο ώστε να προκύψει το grindcore, το brutal death κλπ δεν αντιλέγω. Άλλα η πατέντα ανήκει σε μία συγκεκριμένη μπάντα. Προεκτάσεις, ύστερα δόθηκαν πολλές.

Τωρα ομολογώ ότι σ έχασα. Τι πάει να πει πότε δόθηκε η ταμπέλα? Δεν είναι καν ταμπέλα των Death αλλά των Possessed άρα και πάλι ακολουθούν.
Όταν κάποιος έπαιζε death metal τι με νοιάζει εμένα πως το ονόμαζαν τότε. Ας τους λέγαν και ΑΟR. Σημασία έχει η μουσική. Η ίδια αντιδιαμετρική ομως περίπτωση, με τους Venom. Όλοι τους λένε black metal λόγω ταμπέλας αλλά η μουσική τους καμία σχέση.
Εγώ αναφέρω μπάντες που ξεκίνησαν την ίδιες χρονιές με τους Death. Το πότε κυκλοφορεί το ντεμπούτο δεν λέει κάτι (αλλά και πάλι είδες ότι υπάρχουν κάποιοι παλιότεροι) γιατί πολύ απλά δεν έχει να κάνει με το πότε ξεκίνησε η μπάντα. Το ντεμπούτο είναι θέμα συγκυριών, χρηματοδότησης, εταιρίας κλπ κλπ.

Κι εγώ ομολογώ ότι σε χάνω με αυτά πού λές για Venom, μιάς κι εδώ μιλάμε καθαρά για τη μουσική, κι όχι για ταμπέλες με βάση το image. Οπως και να’χει δεν βλέπω να βγαίνει άκρη γι’αλλη μιά φορά. Απλώς ήθελα να τονίσω ότι θεωρώ υπερβολικές και τις 2 μεριές. Death metal δεν είναι μόνο οι Death, αλλά είναι και οι Death και αν όχι οι ηγέτες είναι από τους πρωτοπόρους του είδους. Όποιος συμφωνεί έχει καλώς, όποιος δεν συμφωνεί δεν θα τα χαλάσουμε κιόλας.

Τώρα μπορώ να πω ότι συμφωνούμε επιτέλους. Δεν ξεχνάω την πολύ σημαντική προσφορά της μπάντας. Ούτε αναιρώ το γεγονός ότι ήταν από τους πρώτους.
Απλά μου την δίνει η αγιοποίηση από τα μεταλάκια που έχουν διαβάσει σε κανά περιοδικό ότι οι Death είναι η μεγαλύτερη μπαντα του κόσμου ξέρω γω και δεν έχουν μπει στον κόπο να ακούσουν και τους υπόλοπους με συνέπεια για να αποκτήσουν δικιά τους γνώμη.

Αυτό δε λέγεται πώρωση, ΚΑΥΛΑ λέγεται… Γι αυτό και τους ψήφισα. Δεν είναι οι καλύτεροι, αλλά είναι οι αγαπημένοι μου με διαφορά.

The Sound Of Perseverance / Symbolic / Human / μπλα μπλα μπλα από τη μία
και
Entombed φυσικά από την άλλη σχολή.

:lol:
Συμφωνω! Και αν τους ειδες και live τοτε το ξες πολυ καλα, αλλα ηθελα να ειμαι κοσμιος :stuck_out_tongue: :lol:

Εννοείτε πως τους είδα… Ακόμα και με 200 βαθμούς στο An, μαμήσανε… Τι να πεις…

DEATH δαγκωτό

Morbid angel.
Είναι οι μόνοι που με ενδιαφέρει να ακούσω νέο υλικό μιας και ο Trey ξέρει να γράφει πρωτότυπικη και ατμοσφαιρική μουσική.
Αλλιώς… asphyx,παλιοί entombed, autopsy…γενικά κάτι σάπιο χωρίς πολλές ανούσιες τεχνικίλες(ουσιαστικές όμως ναι!)

Για At The Gates, νομίζω έχουν θέση, καθώς ήταν οι πρώτοι που πάντρεψαν death με μελωδία ιδρύοντας στην ουσία το NWOSDM.

Τα 3 πρωτα των Six feet under γαμουν το συμπαν…Αλλο που μετα ξεπεσαν για τα καλά…Οσο για τους At The Gates,ο συνδυασμος μελωδιας και επιθετικοτητας στις συνθεσεις τους ηταν απλα μοναδικός και αντιγραφηκε κατα κορον απο αλλες μπαντες (κυριως απο Σκανδιναβία)…

Διχως ν’ ακουω και πολυ death και διχως να ειναι καθαροαιμοι θα ψηφιζα napalm death (ξερω, λοιπουν). Εχουν κατι. Ευρωπαικη μουσικη, πως να το κανομεν; :Ρ
Ηθελα να παω. Νομιζω στο ΑΝ ηταν. Ενας φιλος μ’ ενημερωσε οτι περασε ωραια. Τι εννοουσε, δε ξερω, νομιζω ειχε μια μικρη απωλεια μνημης :Ρ

Οταν ενημερωσα το μαδερ για την συναυλια μου ειπε μια σοφια… “Αν ησουν γυρω στα 2 μετρα ισως και να σ’ αφηνα”. Για την φυση μου το εχασα.

Προσωπικα σε κανενα απο τα 3 αλμπουμ που λες οτι γαμουν δεν βαζω πανω απο την βαση. Πιστευω οτι αν δεν ηταν ο Chris Barnes την μπαντα δεν θα την ηξερε ουτε η δισκογραφικη της εταιρια.
Επισης, δεν παιζουν ουτε αυτοι ουτε οι At the gates καθαρο death…με ποια λογικη “καλυτερο death metal συγκροτημα”?

Οσο για τους At the gates, ας μπουνε και οι Fantomas στην δημοσκοπηση μιας και εχουν κατι death metal riffs και αρκετα brutal φωνητικα σε αρκετα κομματια τους. Ειπαμε, λοιπουν oι morbid angels αλλα μην το μαμησουμε κιολας…