Kamelot - Poetry for the Poisoned

Παιδιά, το άκουσα μια φορά στο πόδι κι απογοητεύτηκα. Το μετέφερα στο mp3 player και στο δεύτερο άκουσμα ξεχώρισα τα διαμάντια του. Great pandemonium, house on a hill τα κορυφαία, αλλά συνολικά μ’ αρέσουν άλλα 5 (μην είναι και παραπάνω), για μένα λοιπόν είναι μακράν καλύτερο του Ghost Opera, αλλά φυσικά δε συγκρίνεται με Black Halo. Περαστικά στο αγόρι μας, άντε να πάρουμε σειρά για κάνα live γαμώτο!

μια βδομάδα προσπαθώ να βρω ένα τραγουδί με @@ αλλά τίποτα…μόνο το hunter’s season βρηκα αξιόλογο, κρίμα γιατί περίμενα ένα πολύ καλό δίσκο…

Λοιπον,μολις απεκτησα την deluxe version με το DVD και μετα απο λεπτομερη ακροαση 2 ωρων εχω να πω τα εξης:
Μου μοιαζει σαν μια μιξη “Black Halo” και “Ghost Opera” σε πιο light εκδοχη βεβαια…Αρκετα αξιολογα μερικα τραγουδια…Ενταξει,δεν ειναι εξαιρετικο album αλλα ακουγεται ευχαριστα και ειναι αρκετα “σκοτεινο” σε μερικα σημεια!Best κατα τη γνωμη μου “The Great Pandemonium” (και λογω Speed) + “If Tomorrow Came” + “The Zodiac” + “Once Upon A Time”…
Να σημειωσω πως και το DVD ειναι καλη προσθηκη(videoclip+ συνεντευξεις + pick and play του “The Great Pandemonium”-επιλεγεις instrument που δεν θελεις να ακουγεται 8))!
Αυτα…:slight_smile:

Παιδιά, ανακαλώ. Τελικά είναι εξαιρετικό άλμπουμ.

The great pandemonium
If tomorrow…
Zodiac
House on a hill
My train of thoughts
Poetry for the poisoned I + II

Απλώς πέφτει δύσπεπτο στην αρχή. :lol:

Ισχύει. Δεν είναι με την καμία η απογοήτευση που παρουσιάζεται ότι είναι. Και εγώ από την 2η το έπιασα…:smiley:

Πάνω κάτω συμφωνώ…κάνω τώρα την πρώτη ακρόαση απ’το cd, και δεν έχω μείνει με το σαγόνι στο πάτωμα, αλλά καταλαβαίνω, ότι έχουμε ένα πολύ ενδιαφέρον άλμπουμ, με πολλά πράγματα να συμβαίνουν στα 50κάτι λεπτά του, άρα θέλει ακροάσεις για να στα δείξει όλα…με μια πρόχειρη ματιά στο dvd, το βρήκα κιαυτό ενδιαφέρον, αλλά με μικρή διάρκεια…το Zodiac μού’κανε αίσθηση, αλλά είπαμε πρώτη ακρόαση απ’το cd:):!:

Παιδες αν επιτρεπεται, ποσο και απο που πηρατε την εκδοση με το DVD? Αξιζει ή να παρω την απλη?

Εγω το πηρα απο το amazon με DVD 9 λιρες…Χωρις DVD εχει μια λιρα λιγοτερο νομιζω!

Δεν έχει και μεγάλη διαφορά στην τιμή, στο Μετρόπολις τουλάχιστον που το πήρα, και το dvd είναι καλό αλλά λίγο…έχει όμως καμιά 40αριά λεπτά, που τα βλέπεις όλα…το σημαντικότερο όμως είναι το μουσικό περιεχόμενο, και εκεί χωρίς νά’ναι κάτι ανεπανάληπτο, ταξίζει τα λευτά του :):!:

Ευχαριστω σας λοιπον! Μαλλον θα τσιμπησω την Ντιβηντατη.

Με κάθε καινούρια ακρόαση, με κερδίζει όλο και περρισότερο:):!:

Προσωπικά έχω φτάσει στο σημείο να σιγοτραγουδώ τις μελωδίες του. Δεν ξέρω αν θα το άντεχε αυτό ο Ρόι, αλλά… ειδικά η εισαγωγή στο My train of thoughts.

Με στοιχειώνει η εκφορά των λέξεων, πώς τα προφέρει ο άνθρωπος; :respect:

πολυ καλο αλμπουμ π θελει ακροασεις…
house on a hill
the great pandemonium
so long(κομματαρα!)
my train of thoughts

τα καλυτερα αν και υπαρχουν και αλλες ωραιες στιγμες (jon oliva!)
μπραβο τους!
roy απλα δεν υπαρχεις!

Ξαναρίχνω ακρόαση μιας και δεν με είχε πείσει παλαιότερα…

Θα φταίει το ότι δεν είσαι του χώρου…

Για Kamelot ενοοείς ή γενικά για το στυλ μουσικής που παίζουν?

Βασικά ότι και να εννοείς είσαι εκτός δεν ακουμπάει μεγαλεία τύπου Karma - Epica - The Black Halo… Συμφωνώ με την παλιά μου γνώμη…

Πιθανοτατα ειρωνικα στο λεει, μιας και εσυ εχεις πει σε διαφορους οτι ‘‘φταιει που δεν εισαι του χωρου’’ οταν λενε πως δεν τους αρεσει κατι… :stuck_out_tongue:

Αυτό που λες το είπα σε αυτόν που δεν έχει καμία σχέση με την μπάντα Helloween και αναφέρθηκα γενικά στον χώρο [U]euro-power[/U]… Τώρα αν μου λες ότι ο συγκεκριμένος χρήστης βάσει τα λεγόμενα του εδώ στο forum έχει σχέση με αυτό το είδος τότε τι να πω… Δεν ελπίζω να ψάρωσες και εσύ γιατί εγώ ρίχνω πολύ γέλιο… :slight_smile:

Βασικα ο ορος euro-power ειναι τελειως ακυρος και η αναφορα του δεν εχει κανενα απολυτως νοημα, μιας και οι ευρωπαικες μπαντες που παιζουν power διαφερουν πολυ μεταξυ τους. Υπαρχουν γυρω στα 5 διαφορετικα στυλ στο power metal που προερχεται απο την Ευρωπη…
Οφφ-τοπικ, αλλα απαραιτητη η διευκρινηση αυτη.

Γενικά ρε το έκανα όσο πιο συγκεκριμένο γίνεται για να καταλάβεις τι θέλω να πω… Δεν υπάρχουν ταμπέλες στην δισκοθήκη μου εμένα απλώς ήθελα να σου δώσω να καταλάβεις κατα πόσο έχει σχέση ο ένας με το άλλο…[/SPOILER]