Kawir, Acherontas, The One, Serpent Noir 29/03/2013 Κυτταρο

Bump

Παίζουμε παιχνίδι??

Ενα δακρυ για το παλαι ποτε τεραστιο και ΑΛΗΘΙΝΟ θρεντ που εσφυζε απο ζωη και διαλογο… :frowning:

Ο καιρός γαρ εγγύς.

Πολύ ενδιαφέροντα τα δύο νέα κομμάτια από ACHERONTAS που ακούστηκαν στο χθεσινό pre-show.

Ωωω αυτά είναι! Άντε με το καλό να ρθει η Παρασκευή να τους χαρούμε :smiley:

Μακάρι να παίζουν και τιποτα απ’το Eumenides οι Kawir (και τα 2 κομματια αν γινεται:p)
Απο τα καλυτερα πραγματα που εχουν βγει σ’αυτο τον ηχο.Ο Plunderer με τη χτεσινη του εκπομπη φταιει, μ’επιασε η νοσταλγια με καλτιλικια:p

Συνέντευξη SERPENT NOIR (γαλλικό μπλογκ, αλλά η συνέντευξη είναι στα αγγλικά):

http://metalobscur.com/2013/03/26/entrevue-avec-yiannis-serpent-noir/

Για να μαζεψουμε συμμετοχες! Ποιοι θα ειμαστε αποψε;

Μαραθώνιος μαύρου μέταλλου χτες, τέλειωσε στις 2 το βράδι, αλλά άξιζε πραγματικά τον κόπο.

Δεν παιχτηκαν φαπες με χρυσαυγητες?Κριμααα…:stuck_out_tongue:

Πες και πως πηγε η βραδια.

Ησυχία, τάξη και ασφάλεια :!:

Η βραδιά πήγε με μία μικρή καθυστέρηση στην έναρξη.

[B]SERPENT NOIR[/B] εντάξει, προσωπικά ως συνδυασμός μουσικής/θεματολογίας/αισθητικής μου δίνουν τόσα πολλά που ο,τι και να γράψω μοιάζει λίγο. Από το τρίτο κομμάτι και μετά που βρήκαν και τον επί σκηνής ήχο τους βγήκαν τρομερά vibes.

Οι [B]THE ONE[/B] έβγαλαν 100% την onscure-ίλα του “I, Master” και ο Αλέξανδρος νομίζω ότι έχει πάρει πολλά από την σκηνική παρουσία του Attila. Πρέπει να παίξαν πολύ λίγο πάντως, ίσως κάτω από 30 λεπτά και είχαν προς το τέλος και ένα πρόβλημα με την κιθάρα που μικροφώνιζε.

Οι [B]ACHERONTAS [/B]στα γνωστά στάνταρ τους, με τα θυμιατά, τα κεριά και το λοιπό στήσιμο (πράγμα που εμένα μου αρέσει, αλλά κάποιοι “σοβαροφανείς” ακροατές το θεωρούν γραφικό -λέει- στις μέρες μας). Προσωπικά τους προτιμώ από το split με LEVIATHAN και μετά αλλά ο κόσμος έδειξε ενθουσιασμό στα STUTHOFF κομμάτια. Το χαηλάητ παρολαυτά ήταν και πάλι το “Legacy Of Tiamat”.

Οι [B]KAWIR [/B]σε μεγάλα κέφια προφανώς, δίωρο σετ με απ’ όλα τα καλά μέσα και κλείσιμο με τα παλιά, έχοντας συμμετοχές στα φωνητικά από Ravenlord (TATIR, CHAOSBAPHOMET) και Αχέροντα.

Οι the one τέσσερα τραγούδια ουσιαστικά έπαιξαν μόνο, όπως αναφέρουν οι πηγές μου :blues:

Οι The One όντως έπαιξαν πάρα πολύ λίγο, και είναι κρίμα γιατί μείναμε ανικανοποίητοι από το όργιο που βλέπαμε. Δεν ξέρω μήπως ο λόγος που το έληξαν τόσο νωρίς ήταν το πολύ ενοχλητικό πρόβλημα στην κιθάρα, που την έσπασε σε όλους μας. Πρόκειται για πολύ ιδιαίτερη μπάντα, ελπίζω να τους δω σύντομα σε δικό τους live.

Οι Αχέροντας, αν κ μου αρέσουν ελάχιστα κομμάτια τους, έδωσαν άλλη αισθητική στο χώρο. Έτσι το έχουν σκεφτεί, έτσι το κάνουν, σαν -κ καλά- μια δαιμονική τελετουργία. Ανεξαρτήτως πάντως μουσικών προτιμήσεων, μου αρέσει πολύ η φωνή του Αχέροντα, και στα δυνατά σημεία, αλλά και στα ατμοσφαιρικά, μόνο κ μόνο η χροιά του με έκανε να περάσω καλά.

Kawir, τα μυαλά στο χέρι. Μου άρεσε το setlist, εκτός από τα κομμάτια του Arai, που το θεωρώ κατώτερο άλμπουμ από τα υπόλοιπα. Ο Σέρβος τραγουδιάρης πολύ άμεσος με το κοινό, έδινε άλλον αέρα. Πολύ καλή εμφάνιση από όλη τη μπάντα, τεράστιο respect για τις κομματάρες που ακούστηκαν. Αrtemis, Ophiolatreia, Poseidon, The Blazing Queen (!!!), Zeus, τι να λέμε τώρα… ωραίες εμπειρίες.

Γενικά, πολύ καλή βραδιά μπλακμέταλλου, εξαιρουμένης της εμφάνισης των The One που ήθελα περισσότερο.

οι The One ενα 20λεπτο παιξαν περιπου…και που μιλησα με τον Αλεξανδρο μου ειπε οτι ακομα ενα τραγουδι θα επαιζαν μονο…σαν special guest ηταν η εμφανιση καπως ετσι μου ειπε…τα καλα νεα ειναι οτι ετοιμαζει νεο δισκο με Macabre Omen…μου ειπε οτι θα ξαναρθουν για live…ελπιζω συντομα!παντως απιστευτος frontman/performer γουσταρα πολυ που παιζανε…
σε γενικες γραμμες γαματη συναυλια καθως ολα τα συγκροτηματα εσπειραν!

Ελαφρώς off-topic, αλλά, έλεος, τζάμπα τα δίνανε στην είσοδο.

8O ouaou!!!

buy now! buy now!

Video από The One δεν έχει κανείς;;;;

Στο λαιβ δεν ηρθα γιατι μονο τους The One με πολυεψηνε να δω και να σας πω την αληθεια μου χαρηκα που λετε οτι επαιξαν κανα 20λεπτο μονο. ;p Αλλα να πειτε του Αλεξανδρου να ξανακοψει το I Master κανονικα (και gatefold αυτη τη φορα) και να αφησει τις μαλακιες limited στα 125. Φχαρστω.

Γιατί μαλακίες τα limited στα 125?

Γιατι δεν προκειται για κανα απιστευτα αντεργκραου πραμα να πεις πως δεν υπαρχει ζητηση.