Kreator - Hordes Of Chaos [out January 2009]

Ούτε ποσοστά να έπαιρνες φίλος.

μαζευουμε σαγονι απο το πατωμα κατα την πρωτη ακροαση

Edit : Πωπω!Μιλαμε για μεγαλεια!Repeat στα καπακια.
Στα συν η φρεσκαδουρα στον ηχο και η μικρη διαρκεια που σε τετοιου ειδους μουσικη
ποτε δεν ηταν κακη.Α ρε κουφαλα Mille παλι τα καταφερες!

Καλησπερα!!!Νεος στο forum και θα ηθελα να πω την προσωπικη μου αποψη μιας και τον ελιωσα τον δισκο.:smiley:

Καταρχην προσωπικα νομιζω οτι ειναι απο τους καλυτερους των KREATOR.
Σιγουρα πιο γρηγορος, πιο βαρυς και πιο τεχνικος απο τους 2 προηγουμενους.
Τα τραγουδια μου φαινονται πιο δουλεμενα και σφιχτοδεμενα.
Εχει γινει φοβερη κιθαριστικη δουλεια,τοσο στα ρυθμικα μερη,οσο και στις μελωδιες οι οποιες μερικες φορες πεταγονται εκει που δεν το περιμενεις.
Ο Mille ουρλιαζει σαν λυσσασμενος τρελλος παραδινοντας μαθηματα σε ολους τους ακραιους “τραγουδιστες” του χωρου.
Χαιρομαι ιδιαιτερα με αυτην την κυκλοφορια γιατι ειναι κατι το οποιο με εξεπληξε αφανταστα.Παρακολουθω την μπαντα απο το '90 και δεν πιστευα οτι συκροτημα των '80 μπορει να συνεχισει να βγαζει τετοιες ΔΙΣΚΑΡΕΣ!!!
Ειναι απο τις λιγες μπαντες δυστυχως…
Καλοι και οι 2 προηγουμενοι αλλα το Hordes νομιζω οτι επαναφερει στιγμες Extreme και Coma,παρολο που ειναι διαφορετικος.Προσωπικη μου αποψη μαγκες.Αυτα…8)

πω ρε τι μου κάνετε… βράχος εγώ.

έπισης έχω να δηλώσω υπεύθυνα ότι οι φίλτατοι νεοι χρήστες που έχουν κάνει τα μοναδικά ποστς τους σε αυτό το τόπικ δεν είναι fake account μου.

Αν είναι ακόμα καλυτερο και από το Enemy of god μιλάμε για δισκάρα. Θα αργήσω να το ακούσω όμως λόγω mood και για να του δώσω τη δέουσα προσοχή -καθοτι έχουμε άλλους δίσκους που λιώνουμε τώρα…

Οχι ρε Panagiwth,τι fake account???χαχα

Παντως προσωπικη αποψη ειναι.ΓΙΑ ΜΕΝΑ ειναι πολυυυυυυ καλυτερο του enemy, το οποιο το θεωρω πολυ καλο αλλα οχι τρελη δισκαρα.Στους 3 καλυτερους των KREATOR standaaaaaaaaar και νομιζω οτι εσβησαν τα περισσοτερα thrash groups.
αααα…και η παραγωγη σπερνει!!!COLIN RICHARDSON βλεπεις…:smiley:

K γαμω τις δισκαρες:D!!! 4η φορα το ακουω!
(παναγιωτη σταματα να κοιτας σε αυτο το θρεντ…)
Χαμος θα γινει στις 9 (?) Φλεβαρη…( Αρκει να παιξουν κ απο τα παλια)

Paidia exei diareusei t cd st net!!!

anteee!!!kai sthn net???
egw apo to mega to katevasa!!!:stuck_out_tongue:

Τα greeklish απαγορεύονται :slight_smile:

ουπς!!! το ξερω sorry.απλα παρασυρθηκα απο τον προηγουμενο!:wink:

εγω κει που ελεγα να περιμενω μεχρι επισημη κυκλοφορια, τελικα εσπασα και το κατεβαζω τωρα

αν ειναι καλυτερο του enemy…

Για μένα είναι καλύτερο…

καλό αλλα οχι καλύτερο απο το enemy.στο κομματι που ανοιγει τι μακελειο ειναι αυτο ρε παιδια?ελεος .αμα το παιξουν θα εχουμε θυματα

Και γώ το προτιμώ απο το ενεμι αλλά γούστα είναι αυτά.Ρε αυτό το warcurse με έχει στοιχειώσει κομματάρα είναι:metal: Πάντως εγώ από τους τίτλους και από το αρτγουορκ που είχα δει τον περίμενα πολύ μούφα τον δίσκο αλλά ευτυχώς με διέψευσε:)

Θα πω και εγω πιο ηρεμα την αποψη μου για τον δισκο.Πιστευω πως δεν κανει κακο σε αυτους που δεν τον εχουν ακουσει γιατι η μαγεια της πρωτης φορας οταν θα τον ακουσουν δεν χανεται.Λοιπον:
1)Πραγματι υπαρχει μια στροφη στην παραγωγη η οποια συνεχιζει να ειναι μοντερνα δυναμικη και δυνατη αλλα εχει αλλο στυλ αυτη τη φορα αναδυκνειοντας τελεια τα τραγουδια.Θεωρω πολυ σωστο το βημα αυτο για τους kreator γιατι προσφερουν κατι καινουριο αποφευγοντας ταυτοχρονως να επαναληφθουν και κρατουν και την ταυτοτητα της μουσικης τους.
2)Ο δισκος δεν εχει πιο μετρια τραγουδια.Ολα ειναι προσεγμενα και τελεια και γενικα παρολο που σε καθεναν θα αρεσει αλλο τραγουδι πιο πολυ, γενικα ειναι ολα ισοδυναμα μεταξυ τους
3)Αυτη τη φορα οι KREATOR χρησιμοποιουν πολυ την μελωδια.Και μαλιστα παιζει κυριαρχο ρολο στην αναπτυξη των τραγουδιων.Στους τελευταιους δισκους συνεβαινε αυτο αλλα εδω την χρησιμοποιουν για να χτισουν το τραγουδι.Να σημειωσω πως τα καταφερνουν ετσι ωστε τελικα αυτο προσθετει στην επιθετικοτητα και την πωρωση των συνθεσεων.Ενω παλια χρησιμοποιουσαν πολλες φορες την μελωδια για να “συμπληρωσει” το τραγουδι εδω κανουν το αντιθετο.
4)Γενικα ειναι πολυ προσεγμενη η κιθαριστικη δουλεια και στα solos και παντου
5)Τα τραγουδια ειναι φτιαγμενα για συναυλια.Ολα.Πραγματι αν τα παιζουν ετσι και live θα υπαρξουν πολλοι νεκροι
6)Η φωνη του mille ειναι συγκλονιστικη.Πραγματικα σε στοιχιωνει και συνοδευει τους εφιαλτες σου.Εντεινει στην πορωση και ειδικα ο τροπος που τραγουδαει πολλες φορες σε κανει να θες να σκοτωσεις τραγουδωντας τους στιχους
7)Στιχοι οι οποιοι ειναι απολυτως φοβεροι.Πραγματικα μονο και μονο γιαυτους αξιζει να ακουσει κανεις τον δισκο για να δει πως μετατρεπονται σε φονικη μουσικη.
Γενικα ακουω τον δισκο εδω και 2 μερες.Δεν εχω καταφερει να βρω καποιο μειονεκτημα.Τα τραγουδια κρυβουν πολλες εκπληξεις δεν κουραζουν καθολου και σχεδον σε εθιζουν τοσο πολυ που δεν μπορεις να σταματησεις.Μπραβο και παλι μπραβο!!!

Εμενα στην πρωτη ακροαση δεν με αρεσε… Αλλα τελικα ειναι απιστευτος… Για μενα καλυτερο απο το Enemy ,με διαφορα!!!

Σιγουρα,γουστα ειναι αυτα.Αλλα αν καποιος προτιμαει πιο thrash ακουσματα πχ τα παλια των kreator πιστευω οτι θα του αρεσει περισσοτερο απο τους 2 προηγουμενους

ρε παιδια τι λετε για τους τιτλους και το αρτγουορκ!!!
μα αν δεν βλεπουμε το λατρεμενο κεφαλι πως θα θυμομαστε την πιο καλη τη μπαντα??? καλα αν εβγαζαν εξωφυλλο pleasure to kill η terrible certainty να το δεχτω και να το προσκυνησω κιολας…

αλλα οι τιτλοι των τραγουδιων ειναι οι καλυτεροι εβερ. πριν το ακουσεις σε προετοιμαζουν για τρελο ξυλο!!!
εγω οταν πρωτοακουσα τους τιτλους φρικαρα. τους βρηκα ολους τελειους.
και το καινουριο ειναι αλλο πραγμα. τρελη ποιοτητα. αλλα συγκρισεις θα κανω μετα πο μερες. δεν θελω να αδικησω καποιο παλιο αλλα ουτε και αυτο. αυτη τη στιγμη το θεωρω ισαξιο του violent και ενα κλικ χειροτερο του enemy. αλλα μερα με τη μερα ανεβαινει. στα συν οτι ειναι πραγματικα ο πιο θρας δισκος kreator της τελευταιας σχεδον 15ετιας. τα hordes of chaos, amok run, absolute misanthropy και to the after burn ειναι απλως ιστορικα ηδη!!!

Οσο για το artwork οφειλω να ομολογησω ακομα και εγω(το ακομα παει επειδη λατρευω τους kreator) οτι πραγματι πολυ πρωτοτυπο δεν ειναι.Απο την αλλη μπορει να το δει καποιος με την ιδεα οτι ειναι κατι σαν “η φιγουρα των kreator” οπως εχουν και αλλες μπαντες (κολοκυθα-helloween, eddie-iron maiden).Βεβαια κακογουστο δεν ειναι.Μαλλον θελει να οπτικοποιησει τα θεματα που διαπραγματευονται οι στιχοι.Παντως με τεοια μουσικη τι να πω!!!Παιζει να μην το παρατηρησουμε και καθολου το artwork!!!