Kreator - Morbid Angel - Nile live at Thessalonica 17/11 Principal

Σουρεαλ Συνικ εχθες, τιποτ’αλλο.

Για μένα θα μπορούσε να μην είχε γαμηθεί έτσι ο Ξενιος Ζεύς:

  1. Φτάνω ΗΣΑΠ Μαρούσι 5:30 για να μάθω ότι κάποιος κάνει απόπειρα αυτοκτονίας και η κίνηση διεξάγεται μεταξύ Κιφησιάς - Θησείου “Γαμώ τη πουτάνα μου” Part 1
  2. Φτάνω με το 815 με τη παρέα μου στο Ταύρο για να δώ τα road crew να ξεφορτώνουν 6:45 περίπου τον εξοπλισμο γιατί άργησε η πτήση τους “Γαμώ τη πουτάνα μου” - The Sequel αλλά τουλάχιστον χλαπάκιασα σουβλάκια/μπυρα όσο ήμουν απέξω.

Η βραδιά εξελισσόταν σε φιάσκο γιατί περιμέναμε ένα 2ωρο έξω από το χώρο λαός και Κολωνάκι. Ευτυχώς ανοίξανε οι πόρτες και βγήκανε πρώτοι οι

[B]Nile:[/B] Ισοπεδωτικοί στη πρώτη φορά που τους είδα με τις κομματάρες Sacrifice Unto Sebek, The Inevitable Degradation Of Flesh, Hittute Dung Incantation, Kafir!, Sarcofagus, Enduring The Eternal Molestation Of The Flame και κλείσιμο με Black Seeds Of Vengeance. Κακώς τους κόψανε ένα τέταρτο περίπου από το σετλιστ αλλά ανάψανε το κοινό για τους

[B]Morbid Angel:[/B] Οι άνθρωποι που με μάθανε να ακούω Death metal, με ένα τελείως old school set (συμπεριλαμβανομένου του Bil Ur Sag από το Formulas) μας πήραν το κεφάλι!:smiley: Πολύ καλοί και απολαυστικοί αν και θα προτιμούσα να μην ήταν στο κόσμο του ο Azagthoth. Τουλάχιστον ο Dave Vincent ήταν επικοινωνιακός (άσχετα αν που και που το γαμούσε). Immortal Rites, Fall From Grace, Rapture, Pain Divine (ΝΑΙ ΡΕ!), Maze Of Torment (ΈΧΟΥΝ ΓΡΑΨΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΡΙΦΦΑΡΑ?) Existo Vulgore, Nevermore, Dawn Of The Angry (ΝΑΙ ΝΑΙ! :D), Where The Slime Live, Bil Ur Sag και Chapel Of Ghouls και το Fuzz άρχισε να διαλύεται από τα mosh pits! Μόνο που κάτι πρέπει να κάνουμε με το πάτωμα παίδες του Fuzz, δεν έμπαινα σε σημεία στο pit μη σπάσω κανα πόδι με σαβούρα![-X

[B]Kreator:[/B] Απλά απέδειξαν γιατί τους αγαπάμε τόσο πολύ! Φοβερό video στην αρχή να δείχνει όλη τη καριέρα τους υπο τους ήχους του Personal Jesus του Johnny Cash και μετά πανικός! :smiley: Phantom Antichrist, From Flood Into Fire από το καινούριο που αγκαλιάστηκαν από το κοινό που τα διέλυσε όλα, Enemy Of God, το κλασσικό Phobia να προκαλει πανικό και crowd surfs. Συνέχεια με Hordes Of Chaos και το ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ του Phantom Antichrist ονόματι Civilization Collapse να τα γαμάει όλα. Ηρεμία και παλαμάκια στο Voices Of The Dead μόνο και μόνο για να επιστρέψει ο Petrozza με EXTREEEME AGGRESSION τα λόγια περιττά! Συνεχίζουμε με People Of The Lie και Death To The World και γίνεται του stage diving και του moshing το κάγκελο! Συνέχεια με την ομώνυμη κομματάρα του Endless Pain και την κλασσική ερώτηση του Mille ARE YOU READY TO KIIIIIILL? (ναι αυτή τη φορά το παίξανε ολόκληρο ασάλιωτα!! :D) Επιστροφή στο παρόν της μπάντας με Violent Revolution και United In Hate και φινάλε με τον Mille να ανεμίζει μια σημαία Kreator φορώντας μια ελληνική σημαία και να δώσει το τελικό σύνθημα της βραδιάς IT’S TIME! TO RAISE! THE FLAG! OF! HAAAAATE! :metal::metal: Άλλη μια φοβερή εμφάνιση ίσως η πιο επεισοδιακή από όλες στην Ελλάδα! (αντε εξαιρείται αυτή με τους Sodom/Destruction που μπήκαν φορεία)

Cheers σε martian, machine head, kaiser που είδα μέσα και έξω από το live! Επίσης συμβουλή στα παιδάκια: ΜΑΘΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ CIRCLE PIT!!

Σαν Thrasher ντρέπομαι που δεν είδα Fueled By Fire αλλά η κούραση + ανικανότητα φυγής με άλλο μέσο για Μαρούσι + αφραγκιά τη δεδομένη στιγμή με απέτρεψαν από το να το κάνω.

εγω πηγα για Kreator περισσοτερο (τσιμπισαμεν μπαγκετεν)
αλλα και οι υπολοιποι γαμησαν και θα τσεκαρω δισκογραφιες
κριμα για τους Fueled by fire που επαιξαν τελευταια και ηταν σχεδον αδειο απο κατω
αξιζε να τους δειτε

πρεπει να ησουν και λιγο λιωμα για να σαρεσε το πλασμα που περασαμε και ασε τις μαλακιες.
Martian κυκλοφορα και λιγο :lol:

[B]NILE [/B]
Με το που μπήκαμε βγήκανε και σαρώσανε, ο ηχος είχε προβληματάκια στην αρχή αλλά σε σχέση με προηγούμενες εμφανίσεις (που δεν ξεχώριζα τίποτα) ήταν σχεδόν άψογος :slight_smile:
[B]MORBID ANGEL [/B]
Καλή εμφάνιση με σωστά κομμάτια αν και συνεχίζω να πιστεύω ότι δεν έχουν το ρεσπεκτ που τους αναλογεί στη χώρα μας.
[B]KREATOR [/B]
Μόνο συγκίνηση κάθε φορά που τους βλέπω, μία μπάντα που συνόδεψε την εφηβεία μας στα τέλη των 80ς και μας σημάδεψε με κεινα τα ιστορικά live στο Ρόδον την τριετία 1989-1991. Τα σκηνικά σε φάση κάστρα και πολιορκητές έφεραν γέλιο σε πολλούς αλλά όλα ξεχάστηκαν με τα πρώτα ριφ. Καθε τους εμφάνιση είναι ο ορισμός του feel good vibe (πανω και κάτω από τη σκηνή) και δε καταλαβαίνω τη γκρίνια για το σετλιστ, συνεχίζουν και βγάζουν μια χαρά δισκους και τώρα, τους στηρίζουν και μπράβο τους αφού είναι ζωντανή μπάντα.
[B]FUELED BY FIRE [/B]
πήγαμε 18.30 για να τους δούμε κι αυτούς μιας και τους μεγάλους τους είχα δει ήδη αρκετές φορές αλλά δε μας ήθελε αφού για 2,5 ώρες (!) απλά καθόμασταν όρθιοι έξω από το κλαμπ. Μετά τους Kreator αρχίζαμε να συζητάμε για τη μέση και αν η βολταρέν θα κάνει δουλειά, ε ήταν πρακτικά αδύνατο να κάτσουμε μετά τις 2 για να τους δούμε αφού είχαν προηγηθεί 8 (!) ώρες ορθοστασίας (μα βέβαια, αφού τιγκάρεις το μαγαζί βοηθάς τον πελάτη να στέκεται στο ίδιο σημείο non stop και έτσι να τον γλιτώνεις και από ενδεχόμενο αλκοολισμό αφού η πρόσβαση στο μπαρ είναι δρόμος χωρίς επιστροφή…)

Μερικά βιντεάκια:
NILE [B][U]?kafir![/U][/B]
MORBID ANGEL[B][U]?fall from grace[/U][/B]
KREATOR [B][U]?extreme aggression/people of the lie[/U][/B]

Ας καταθεσω και εγω την γνωμη μου μετα την απιστευτη βραδια που εζησα και θα θυμαμαι για μια ζωη.

Αρχικα ο κοσμος απογοητευτηκε με την καθυστερηση που υπηρξε. Ο λογος απο οτι ακουσα ηταν πως αργησε το καραβι που εφερε τα συγκροτηματα απο το Μπαρι στην Πατρα (μετα ηρθαν οδικως Αθηνα). Δεν ξερω κατα ποσο ευθυνεται ο διοργανωτης για ολο αυτο, αλλα η αληθεια ηταν οτι τρομαξα σκεπτομενος οτι μπορει οι μπαντες να επαιζαν με κουτσουρεμενο setlist και να μην υπηρχε χρονος για σωστο soundcheck. Ευτυχως το ρητο “η καλη μερα απο το πρωι φαινεται” δεν ισχυσε χθες και απο την στιγμη που ανοιξαν οι πορτες ολα πηγαν καλα.

Στις 21.00 στην σκηνη ανεβηκαν οι Nile και παρακολουθησα τα 3/4 της εμφανισης τους. Δεν ειμαι εξοικειωμενος με το υλικο τους, εχω ακουσει μονο 2-3 κομματια. Μου τραβηξαν το ενδιαφερον ομως, πραγματοποιησαν πολυ καλη εμφανιση με δεμενο παιξιμο και μου αρεσαν πολυ οι ανατολιτικες κλιμακες στα κομματια τους. Το Black Seeds Of Vengeance που μου ηταν γνωριμο το απεδωσαν υπεροχα. Τρομερος ντραμερ ο Κολλιας, επαιξε καποια εξωπραγματικα θεματα. Θετικες οι εντυπωσεις γενικα.

Σειρα πηραν οι Morbid Angel. Ειχα ακουσει οτι γενικα πραγματοποιουν καλες εμφανισεις και δεν διεψευσαν τις προσδοκιες μου. Ο ηχος ηταν παρα πολυ καλος και τα δυσκολα και πολυ τεχνικα κομματια τους ακουγονταν οπως επρεπε με την αρμοζουσα βαλτωδη ατμοσφαιρα να κυριαρχει. Πολυ καλο το setlist αν και προσωπικα μου ελειψαν καποια κομματια (Sworn To The Black, Blood On My Hands, Angel Of Disease). Εκπληξεις τα Pain Divine και Dawn Of The Angry (μεγαλο κομματι, αλλα ποσο αθλιοι στιχοι)… Ο Tim Yeung ηταν ανωτερος των προσδοκιων αποδιδοντας εξαιρετικα τα υπερβολικα απαιτητικα κομματια, ο Destructor επισης καλος και ο αρχηγος Trey Azagthoth ζωγραφιζε απομονωμενος στην γωνια του. Ηταν απολαυση να βλεπεις τα δακτυλα του αριστερου του χεριου να χορευουν πανω στην ταστιερα. Ο David Vincent παροτι καραγκιοζης σαν ανθρωπος ειχε φοβερη φωνη και ηταν επιβλητικος πανω στην σκηνη. Ναι μπορει να ποζαρε σαν τραγουδιστης hair metal μπαντας, μπορει καθε του κινηση να ηταν “χορογραφημενη”, αλλα οπως και να το κανουμε ειναι απο τους πιο ιδιαιτερους frontmen στο death metal και σου τραβαει την προσοχη. Τωρα αυτα που ελεγε αναμεσα στα τραγουδια ηταν αδιαφορα και κοινοτυπα.

Και ηρθε η μεγαλη ωρα των Kreator. Πριν εμφανιστουν επαιζε απο τα ηχεια το Personal Jesus του Johnny Cash και σε μια λευκη κουρτινα επαιζε ενα βιντεο που εδειχνε τα εξωφυλλα των δισκων τους, φωτογραφιες απο καθε περιοδο της μπαντας, αποσπασματα απο video clip και ηταν το ιδανικο για να κανει την ανυπομονησια ακομα μεγαλυτερη. Στην συνεχεια μπαινει το intro Mars Mantra και στα καπακια βγαινει η μπαντα παιζοντας το Phantom Antichrist. Καθως πεφτει η κουρτινα αποκαλυπτονται τα πανεμορφα σκηνικα με το artwork του τελευταιου τους δισκου να ζωντανευει πανω στην σκηνη. Και απο εκει και περα δεν υπηρχε γυρισμος. Οι κομματαρες διαδεχονταν η μια την αλλη και λογω και του περιορισμενου χρονου δεν σε αφηναν να παρεις ανασα. Το setlist ηταν φοβερο καλυπτοντας μεγαλο μερος της δισκογραφιας τους και δινοντας βαση στο Phantom Antichrist απο το οποιο επαιξαν 5 κομματια και την εισαγωγη. Θεωρω οτι ηταν φτιαγμενο ετσι ωστε να ικανοποιει και τους νεοτερους και τους παλαιοτερους φαν. Η αποδοση της μπαντας ηταν για 10 με τονο, ο ηχος ηταν αψογος και βοηθουσε να αναδειχτουν τα τραγουδια τους σε ολο τους το μεγαλειο. Ο Ventor παραμενει μεγαλος ντραμερ-κατεδαφιστης, ο Giesler ηταν σταθεροτατος και με κεφια, ο Sami Yli-Sirniο απεδωσε τα σολο οπως τους αξιζε και ηταν σε καλη μερα και ο Mille απεδειξε οτι ειναι ο καλυτερος frontman στο thrash metal. Ορεξατος, γεματος ενεργεια, εδειχνε οτι γουσταρε και ο ιδιος που βρισκοταν εκει μαζι μας. Οσα ελεγε αναμεσα στα κομματια ειχαν νοημα και το κυριοτερο τα ενιωθε. Ειναι απολαυση να βλεπεις αυτον τον ανθρωπο να κανει με τετοιο παθος αυτο που αγαπαει και να τραγουδαει τους υπεροχους στιχους του με συναισθημα. Ο κοσμος ηταν εξαιρετικος, επικρατουσε ενας χαμος και με λιγα λογια οι Kreator απεδειξαν οτι ειναι οι αδιαμφισβητητοι κυριαρχοι του thrash metal. Αξιοι, ηδη αδημονω για την επομενη φορα. [B][COLOR=“Black”][SIZE=“3”]Ι-Σ-Ο-Π-Ε-Δ-Ω-Τ-Ι-Κ-Ο-Ι…[/SIZE][/COLOR][/B]:respect:

Στην συνεχεια επαιξαν οι Fueled By Fire αν και λογω της περασμενης ωρας και της ταλαιπωριας του κοσμου δεν εμειναν πολλοι για να τους δουν.

Αν και θα το ηθελα δεν παρακολουθησα την εμφανιση τους γιατι ηθελα να πετυχω τους Kreator για φωτογραφιες και αυτογραφα. Ευτυχως τα καταφερα και πραγματοποιηθηκε η ευχη μου να γνωρισω απο κοντα τον Mille Petrozza εναν καλλιτεχνη που σημαινει πολλα για εμενα. Του εδωσα και ενα δωρο που του ειχα παρει και δεν θα ξεχασω ποτε τον τροπο με τον οποιο με ευχαριστησε. Αποδειχτηκε οτι ειναι οπως τον περιμενα, ενας ευγενεστατος, ηρεμος ανθρωπος χωρις ιχνος σταριλικιου.

ΡΙσπεκτ indeed!
Ντάξει το καλύτερο επιδορπιο για το λαηβ ήταν μεταμεσονύχτιος cynic να δινει ρεσιταλ ατάκας.

αν παιξει βιντ με ολοκληρω το σετ των κριετορ ας ποσταριστει παρακαλω

και στο βιντεο να το δεις
αυτο το live δεν θα το νιωσεις οπως το νιωσαμε εμεις!!! 8O

[SPOILER]εκτος κι αν πηγες και θες να το ξαναδεις,πασο[/SPOILER]

second dat …:lol:

εδιτ: @ cynic νταξ όχι κι έτσ είπαμε … :stuck_out_tongue:

Sυμφωνω αλλα μη φτανουμε και στην υπερβολη του γυρω γυρω ολοι…

Eπικό live…Θα πω μόνο οτι επιτέλους είδα για 1η φορά τους άρχοντες τους Ευρωπαικού thrash και με αφησαν με τα μυαλά στο χερι…Mεγάλη μορφή ο Mille και προσγειωμένος οσο δεν πάει.(δεν γκρινιάζω για setlist και ολο το endorama να επαιζαν δεν θα με ενοχλούσε)…Πολύ καλοί και οι Morbid Angel που μας εκαναν την χάρη και επαιξαν σχεδον όλους τους παλιούς τους ύμνους με αποκορύφωμα το αγαπημένο μου god of emptiness.(του οποίου το video οταν το εβλεπα μικρός σκιαζόμουνα…:lol:)…Nile δυστυχώς δεν πρόλαβα αλλα απο οτι ακουσα επιασαν τα υψηλα standards τους οπως πάντα,και τέλος οι fueled by fire, που προς τιμή τους βγήκαν και επαιξαν αν και το 90% του κόσμου είχε φύγει,απέδωσαν ισοπεδωτικά το μανιασμένο thrash τους (διέκρινα πολλές επιρροές από slayer) αν και αντεξα μόνο σε 2 κομμάτια τους λόγω κούρασης.Eν κατακλείδι μια συναυλιακή βραδιά που θα μείνει για παντα χαραγμενη στην μνήμη μας…

μη ξυνεις πληγες, γιατι δε πηγα…

Κάποιος να βοηθήσει το παιδί.

Kάποιος έγραψε σελίδες πρίν, ότι θυσίασε Kreator για να δεί Amon Amarth. Ε απλά ΔΕΝ το κάνεις αυτό.
Επίσης αυτό στη LIFO, πρέπει να είναι ο ορισμός του trollαρίσματος ειδικά το “τα μαλλιά σου μύριζαν σαν παράδεισος μες την ιδρωτίλα !!! χααχαχαχαχα !”

[B][COLOR=“DarkRed”][SIZE=“4”]καυλες[/SIZE][/COLOR][/B]

Αν εξαιρεσουμε το στησιμο στην αρχη ,η συναυλια (στην Αθηνα) αξιζε πραγματικα!:smiley:
τελεια παρουσια οι Nile ,ειπαν πολλα καλα κομματια αν και δεν επαιξαν πολυ ,.προσωπικα οι morbid angel μου αρεσαν πολυ!:smiley: αν και καποιοι ειπαν οτι ο ηχος ηταν λιγο χαλια…
πιστευω οτι ειπαν οσα παλια κομματια μπορουσαν και η γενικη παρουσια τους ηταν τελεια!
Τωρα για kreator…απλα δεν υπαρχουν λογια!!!η setlist ειχε κομματαρες και ο Petrozza με λιγα λογια ηταν Θ-Ε-Ο-Σ!!!δεν καθισα ομως πολυ στους fueled by fire…κριμα που βγηκαν αργα…γιατι και ο περισσοτερος κοσμος εφυγε…
οπως και αν χει ομως η συναυλια ηταν υπεροχη!!!:D:metal:

:lol: ‘‘Τα μαλλια σου μυριζαν σαν παραδεισος μεσα στην ιδρωτιλα.’’’

Θα μπορουσε να ηταν εγω αυτος στη LIFO γιατι κ εγω ειχα μια παρομοια εμπειρια προχτες…αχ αυτο το live δημιουργησε ερωτες :stuck_out_tongue:

[I]Kreator Tour Manager here. Unfortunately due to Greek Customs officers, we were not able to leave Greece on time to make it to Istanbul. We would like to mention that the promoters, Mood Productions, did everything to help save the show. Please check their website to see information on ticket refunds. Announcement will be made soon.

Kreator-Mille: We tried all efforts to make it happen, however in the end this was not possible. We are working to reschedule a date for the summer time. Thanks for your support.[/I]

Ελληνικο πνευμα αθανατο και παλι…