LEPROUS Αθηνα 15 / 2 / 2020

Nαι, ήρθαν τούμπα τα πράγματα τελευταία στιγμή και τα κατάφερα :smiley:

Ούτε εγώ είμαι μεγάλος φαν των Λέπρους, αλλά πλέον με κερδίσανε.
Φοβερή απόδοση από όλη την μπάντα, μια χαρά επικοινωνιακός ο Εinar, αψεγάδιαστη φωνή. Βaard από άλλον πλανήτη.

Γενικά δυσκολη μουσική που βασιζεται πάρα πολύ στο build-up, που live κερδίζει απίστευτα πολύ. Aν παίζαν και Foe, Contaminate Me, θα μιλάγαμε για πυρηνική εμφάνιση - τώρα μείναμε στην ισοπέδωση :smiley:

Πάνω που είχαν αρχίσει να λιώνω το νέο Psychotic Waltz, αλλάζουν τα σχέδια.

Εdit: Ξέχασα να πω για τον ήχο: ενα μικρό σκαλάκι κάτω απο το αψεγάδιαστος. Μπράβο τους, ειδικά αν λάβουμε υπόψιν το 2 κιθάρες, 3 συνθ, ενα τσέλο.

2 Likes

https://www.setlist.fm/setlist/leprous/2020/fuzz-club-athens-greece-73981e0d.html

Εδω παντως το εχει το Foe.

Το έπαιξαν το Foe. Αναμενόμενη τελειότητα. Distant Bells και Sky Is Red εξωπραγματικά. Και κάπου στην πορεία έχουμε και μια ωραία κουβέντα που κάναμε με τον Baard να μοιραστούμε. :slight_smile:

3 Likes

Ελπιζω αφου του επιασες το κωλαρακι στο crowdsurfing για να σπασει ο παγος ε?

Sorry παιδιά το chronic ήθελα να γραψω, έχει καεί λίγο ο εγκέφαλος :open_mouth:

Χαχ. Δίπλα μου πέρασε, αλλά ευτυχώς δεν χρειάστηκε να τεστάρω την ζορισμένη μέση μου. Πριν το live.

1 Like

Αρρωστη ριφφαρα το Chronic αλλα επρεπε να πανε πολυ deep στο σετλιστ για να παιχτει πλεον. Νταξει ακουσες 3 απο Coal, μια χαρα εισαι.

1 Like

Αφού τα πείτε όλα και τρελαθούμε στην ζήλεια, δώστε κι ένα feedback για Maraton και -ειδικά - για Klone. Είναι μια μπάντα που αγάπησα μόλις πέρσι και αναρωτιέμαι τι εντύπωση σας έκαναν.

Πρώτη φορά τους είδα

Γαμάτοι κιθαρίστες . Φοβερός και ισορροπημένος ήχος . Ηχάρα βασικά. Απίστευτος Einar λατρεύω τη χροιά του

Αγαπώ το Pitfalls αλλά δεν με κέρδισαν σε λαηβ απόδοση τα Below & I lose hope . Μετά όμως ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΙ

Ανατριχίλες Alleviate, Distant Bells , Flood , From the Flame και πόσο ΥΠΕΡΟΧΟ το Sky is Red

συμφωνώ με Sevek , το build up στις λαηβ εκτελέσεις δίνει μεγάλο μπόνους στην εμπειρία

Ένα Contaminate Me το ήθελα κι εγώ , είναι το πρώτοι που άκουσα και γούσταρα από Leprous

2 Likes

Εγώ επειδή και δεν τρελάθηκα με το pitfalls(δεν έκανα πάντως negative comments στο youtube) αλλά κι επειδή έχει πολλές συναυλίες που θέλω να δω μέχρι το καλοκαίρι,το σκεφτόμουν μέχρι τελευταία στιγμή αν θα πάω.Ευτυχώς δεν έκανα το λάθος να την κάψω.

Τρομερό setlist(μάλλον το καλύτερο της περιοδείας μέχρι στιγμής) και ηχάρα που ακουγόταν κι η παραμικρή λεπτομέρεια.

Einar φωνάρα,ο Βaard αποκάλυψη αλλά πραγματικά όλοι ήταν με το χαμόγελο μέχρι τα αυτιά.

Highlights τα The Valley, Distant Bells(live ανεβαίνει πολλά επίπεδα), The Sky Is Red.

Klone δεν έχω μελετήσει τους δίσκους τους αλλά από ένα σημείο και μετά μου φαινόταν ότι παίζουν το ίδιο τραγούδι.Φωνάρα πάντως ο τύπος.

Maraton δεν πρόλαβα παρότι το δισκάκι τους το έλιωσα πέρσι.

1 Like

Στο στοίχημα το να βγάλει ο Baard t-shirt θα έδινε απόδοση 1.15, το να κόψουν κώλους οι Leprous 1.01, το να πέσει ο frontman απόδοση 70 :stuck_out_tongue:

Tέλεια όπως πριν και 1μιση χρόνο με έναν απο τους καλύτερους ήχους που έχω ακουσει στην Ελλάδα. H μόνη προτίμηση που θα είχα απο το tracklist του Pitfalls θα ήταν να ακουγόταν το At The Bottom αντί του Observe The Train, κρίμα να μην ακους αυτή την τραγουδάρα live. Eκεί που έπεσε ο Εinar, σκάλωσα γιατί ήμουν πολύ πίσω, δεν έβλεπα κ πολύ καλά και ρωτάω ένα διπλανό μου “έπεσε ή έκανε stagediving;” :joy:

Nομίζω κατάλαβαν πλέον όλοι γιατί το The Sky is Red είναι τόσο “αλλού” κομμάτι. Και πάρε και ένα 2ο encore έτσι γιατι είμαστε γαμάτοι.

p.s.: βεβαια χμ…γαμάτοι…αυτή η κακή συνήθεια να μιλάνε τόσοι πολλοί σε συναυλίες δεν θα το καταλαβω ποτέ ρε παιδί μου…βγάζει ο Εinar a cappela εισαγωγή, ξεσκίζεται, και οι διπλανοί σου λες και είναι στο μπαράκι, σε συναυλίες στο εξωτερικό αυτό το πράγμα δεν το έχω δει.

5 Likes

Δεν ήταν απλά η συναυλία της χρονιάς… ήταν εμπειρία ζωής… ίσως ο καλύτερος ήχος που έχω ακούσει σε λάιβ κλειστού χώρου και ειδικά στο fuzz (ήμουν εξώστη). Για την μπάντα αν πούμε το οτιδήποτε θα τους υποβαθμίσουμε, επειδή ο,τι διθυράμβους και να κάνουμε απλά ήταν ακόμα καλύτεροι…

2 Likes

Δεν ειμαι φαν του progressive. Παρ’ολα αυτα επειδη μου αρεσουν καποια κομματια τους ειπα να μη τους χασω και αυτη τη φορα. Και τελικα νιωθω απιστευτα τυχερος που εζησα αυτη την εμπειρια.

Ηχος κορυφη. Προσωπικα μεσα στο αγαπημενο μου top-3 απο λαιβ που εχω παει.

Ο Ειναρ φοβερος τραγουδιστης. Εξαιρετικη φωνη αλλα και αποδοση επι σκηνης. Με ωραιες δοσεις χιουμορ και αυτοσαρκασμου (επαιξε ρολο και η τουμπα σε αυτο).
Ο ντραμερ τρελαρας

Τετοιες μπαντες που σεβονται το κοινο τους πρεπει να τις τιμαμε.

ΥΓ1: Ανατριχιλες που βγηκαν και για 2ο encore (για 1η φορα σε αυτη τη περιοδεια)

ΥΓ2: Οντως πριν την a capella εισαγωγη του cloak, ακουγονταν κατι ακυρες φωνες που και εμενα με χαλανε κατι τετοια. Με ευγενικο και αστειο τροπο τις εκοψε παντως ο Ειναρ.

ΥΓ3: Επειδη παραλιγο να τους ξεχασω…Ωραιος, πεντακαθαρος ηχος και απο Klone. Επισης, πολυ δυνατη φωνη ο τραγουδιστης τους. Τα τραγουδια τους ομως πραγματι εμοιαζαν.

3 Likes

Einar να κοπανιεται πίσω από τα πλήκτρα και ο παικταρας με την λευκή κιθάρα ( μάρκας Aristides !!! ) μια οπτασία από μόνη της

1 Like

ΤΟΜΠΑΙΡΝΕΤΕ ολοι.

Με την πολυ καλη εννοια. Σας ζηλευω 20% και χαιρομαι για σας 80%.

Μόνο ένα παράπονο έχω από εμάς το κοινό

Ρε βλάκες γιατί δεν κάναμε ένα παρατεταμένο ωωωω μόλις τελείωσε το distant bells να γουστάρουν κι αυτοί κι εμείς ;;;

1 Like

Μακρια απο τους Leprous οι μεηντενιες (!)

Ok boomer :kissing_heart:

1 Like

Νταξει φουλ αντιφατικο αυτο, οι μεηντενιες ειναι ορισμος boomer συμπεριφορας :stuck_out_tongue: :smiling_face_with_three_hearts:

1 Like

ευχομαι την επομενη φορα να ανεβουν και προς τα πανω μια βολτα…

2 Likes