Leprous - Pitfalls [2019]

Ανέβηκε και το ριβιου μας, συμφωνώ απόλυτα με τον @nikatapi.
Το “Distant Bells” είναι έπος όμως ΟΛΑ τα τραγούδια θα σας ακουστούν ακόμα καλύτερα μέσα στη ροή του album.
Σπουδαίος δίσκος, αδέρφια.

5 Likes

Σαφώς καλύτερο από τα πρώτα δύο. Φαίνεται να έχει δοθεί τρελή έμφαση στην λεπτομέρεια.

Αλλά… μου λείπει το metal τους. Πάρα πολύ. Νιώθω σαν να ακούω άλλη μπάντα, κάτι που δεν ένιωσα από το ντεμπούτο μέχρι και το Malina.

1 Like

Εγώ θα σου πρότεινα όταν βγει, να το ακούσεις χωρίς να περιμένεις τα τρελά γκάζια και super metal ήχο. Και στο λέω έχοντας ακόμη το Bilateral ως κορυφή (στο metalίζον κομμάτι τους)

Η αρχή του δεν με τρέλανε τόσο πολύ (αν τραγούδαγε πιο χαμηλά πιστεύω θα βοήθαγε πάρα πολύ την κλιμάκωση μετά ), το τελείωμα του όμως είναι σεμινάριο.

1 Like

O @nikatapi τα λέει όπως πρέπει στο review του. Δίσκος more than the sum of its parts.

ακριβως το ιδιο και εγω σκεφτηκα και εγω…ωραιο τραγουδι γενικως αλλα το Below μου αρεσει περισσοτερο απο τα 3 που εχουν βγει…

Πολύ όμορφο κομμάτι, συναίσθημα, ατμόσφαιρα. Το καλυτερο απο τα τρια με το Below να ακολουθει και το Alleviate να το θεωρω μετριο για τα δεδομενα της μπαντας. Κάτι μου λείπει όμως και σε αυτό, δεν μπορώ να το αποθεωσω, να μιλήσω για κομματάρα.
Και δεν με νοιάζει καθόλου που πλέον δεν υπάρχει metal, το Malina το λάτρεψα ή όσες φορές και αν ακουσω κομμάτια όπως το Lower πχ σηκωνεται η τρίχα κάγκελο.
Θα περιμένω να ακούσω στο σύνολο τον δισκο και να τον κρίνω στο σύνολο του, ίσως έτσι να μου αρέσουν περισσότερο και τα τρια αυτά τραγούδια.

Μετά το 7:23 είναι απαράδεκτο, τρισάθλιο κλπ κλπ

1 Like

Οι Leprous δημιουργούν , χωρίς να έχουν στο νου τους το άγχος να θεωρηθούν prog/pop/rock/metal κτλ. Και αυτό, ειδικά στο επίπεδο που βρίσκονται, τους κάνει μία από τις πιο ιδιαίτερες αλλά και καλλιτεχνικά σημαντικές μπάντες της γενιάς τους. Δεν κολλάνε σε μανιέρες, δεν αναμασάνε το παρελθόν. Τεράστιοι και κυρίως επίκαιροι και relevant.

6 Likes

Αν με ρωτουσες αυτην την στιγμη, απο τα 3 αυτο που μου αρεσει περισσοτερο ειναι το Alleviate. Θελει ομως πολλα ακουσματα το Distant Bells, το οποιο ειναι ενα πανεμορφο τραγουδι απο καθε αποψη. Η εισαγωγη του και το πρωτο του μισο για μενα ειναι εκπληκτικη.

Γενικα μου αρεσει ως τωρα παρα πολυ η κατευθυνση που εχουν παρει, και το οτι λειπει το μεταλ παντελως ως τωρα και ως ηχος και ως νοοτροπια στις συνθεσεις, ειναι για μενα οπως ειχα γραψει και κανα 2 μηνες, απιστευτα θετικο. Ακομα και ντισκο αν παιξουν, θα το κανουν υπεροχα απο οτι φαινεται.

Γιατί τι έχει το μεταλ ;; Χολέρα έχει ;;

Και για μένα το Alleviate μου άρεσε περισσότερο απ’τα άλλα δύο

Το χθεσινό θέλει ακροάσεις , τα δύο πρώτα μου κάθισαν αμέσως καλά

Μερικές φορές, ναι.

Αλλά περαν αυτού, έχω κορεστεί προσωπικά. Και μπάντες σαν τους Λεπρούς που έχουν ακολουθήσει αυτήν την πορεία, δε νομίζω ότι θα μπορούσαν να παίζουν τα ίδια. Η μόνη φυσική εξέλιξη αυτήν την στιγμή όπως προκύπτει και από το Μαλινα και από τα singles, είναι κάτι πολύ μακριά από το μέταλ για μένα. Είμαι ακόμα περισσότερο ενθουσιασμένος για τον δίσκο.

Δεν με νοιάζουν όλα τα άλλα που λες περί Λεπρους και πως θα εξελίσσονταν

Δεν καταλαβαίνω αυτό το στυλ που φοριέται αρκετά τελευταία ότι " είναι τόσο καλό επειδή δεν είναι μέταλ "

Με ξεπερνάει, αν οι Λεπρους έβγαζαν κάτι με βαριές ηλεκτρικές κιθάρες και μέταλ αισθητική συνθέσεων , θα έπαυαν να είναι μια εξαιρετική μπάντα;;; Θα ήταν αυτομάτως πατάτα;;; Μια απ’ τα ίδια ;;

1 Like

Δεν καταλαβαίνω γιατί νομίζεις ότι πρέπει να σου απολογηθώ για κάτι. Μου αρέσουν μη μέταλ μουσικές περισσότερο από μέταλ. Ακούω πλέον κυρίως soundtracks, synthpop, electro, synthwave και indie.

Το μέταλ το βαριέμαι οικτρά. Δε βρίσκω πολλά πράγματα ενδιαφέροντα στον χώρο του μέταλ μετά από τόσες δεκαετίες. Και θεωρώ και το ίδιο το genre περιοριστικό μουσικά. Μέχρι και το προγκ έχω βαρεθεί γιατί οι περισσότερες μπάντες ακούγονται το ίδιο. Πειράζει?

1 Like

Ναι καλά όλα αυτά , γιατί είναι θετικό που δεν είναι μέταλ η φετινή μουσική των Λεπρους προσπαθώ να καταλάβω , όχι τι σου αρέσει και αν είναι κακό που σε μπουχτισε το μεταλ

Το έχουμε καταλάβει και απολύτως σεβαστό.

Μην λες όμως ότι είναι αριστούργημα επειδή δεν είναι μέταλ. Σε μεγάλο βαθμό προς τα εκεί κατατείνει η θετική κριτική σου.

Όσον αφορά το ύφος που συζητάμε, για μένα μεταξύ Coal, Congregation και Malina βρήκαν την χρυσή τομή και ανήκω σε αυτούς που δεν μπορώ να διαλέξω αν αγαπώ περισσότερο την πιο ποπ αισθητική του Malina ή την πιο τραχεία αισθητική του Coal. Μου αρέσουν εξίσου.

Αυτό που δεν μου αρέσει είναι αυτό το νέο ύφος. Διότι μουσική παρόμοια με τα Below, Alleviate και τουλάχιστον υφολογικά στο πρώτο μισό του Distant Bells έχω ξανακούσει. Το βασικό τους όμως συστατικό, που για μένα τους έκανε να ξεχωρίζουν, δηλαδή ισορροπία μεταξύ πολυπλοκότητας και catchiness, προγκιάς και κολληματικών ρεφρέν και κουπλέ, δεν την βλέπω σε αυτά τα τρία κομμάτια. Και μου λείπει.

Κατά τα λοιπά όμως, επειδή κι εγώ ακούω αρκετά πράγματα εκτός μέταλ, θα επιμείνω ότι δεν μου αρέσουν τόσο πολύ σαν συνθέσεις. Είναι ψηλά, ναι, αλλά μέχρι στιγμής απλά δεν μου βγαίνει να επιστρέψω να ακούσω αυτά τα κομμάτια. Σε αντίθεση π.χ. με το τελευταίο των Ulver ξέρω γω.

1 Like

Μετά από τόσα χρόνια ρε σεις ακόμη συζητάμε το ίδιο θέμα. Αφού οι προσωπικές ορέξεις των καλλιτεχνών και οι προσδοκίες μας δεν γίνεται να ταυτίζονται εσαεί, μην το κουράζετε. Εδώ θα μου πείς ο μιχαλάκης των opeth πρέπει να εξηγεί ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ εδώ και 4 άλμπουμ γιατί δεν βγάζει death metal και βγάζει prog, στους Leprous τώρα θα κολλήσουμε;

Εγώ επειδή δεν έχω ακούσει και τόσο πολύ Leprous δεν με ξενίζει καθόλου η κατεύθυνση και απολαμβάνω τα κομμάτια χωρίς να έχω κάποιες ιδιαίτερες προσδοκίες, είναι το φαινόμενο βλακ αλμπουμ όπως έχουμε πεί 100 φορές. Τώρα απλά το λούζεστε εσείς που θέλατε περισσότερο σπάσιμο και πήρατε τα @@ μου, καλή χώνεψη :stuck_out_tongue:

Ούτε εγώ είμαι ακροατής των Λεπρους για να έχω προσδοκίες , πάντως. Ένα “πέρασμα” τους έχω κάνει

Είχα μια απορία, λύθηκε αν και δεν ήταν ευθεία η απάντηση . Προχωράμε

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι … δεν καταλαβαίνετε.

Για μένα (και για άλλους) δεν είναι καλά ή κακά τα νέα τραγούδια επειδή δεν είναι μέταλ, ή επειδή οι Leprous έγιναν πιο pop και “αλλάξανε”.

Τα νέα τραγούδια είναι καλά ή κακά επειδή είναι καλά ή κακά, ανεξαρτήτως είδους ή ύφους.

Μπορείτε να το καταλάβετε αυτό;

3 Likes

Σημασία έχει να μην παίζουν αυτό το :stuck_out_tongue:βδελυρό είδος που ονομάζεται μέταλ