Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

Λολ, ασάλιωτο δόσιμο. Ψήφισα, στην τύχη, αύριο λέω να ποστάρω άλλα. ;p

1 Like

Δωσε λιγο ακομα @anhydriis , με ειχε παρει τιμιος υπνος.

2 Likes

δώσε παντέλο, δεν θέλω να σε δω κίτρινο σαν ελβετικό τυρί, θα εξηγήσω μετά αχαχαχχα

2 Likes

Έριξα στη φόρμα, θενκς. Θα ποστάρω λίγο αργότερα εδώ, μ’ αρέσε να γράφω και κάνα σχόλιο.

2 Likes

Μακάρι να είχα κι εγώ καλοκαιράκι εδώ να πάω θάλασσα να πάθω ηλιαση

Λίγα λεπτά μετά τις 12, αλλάζουμε χρονιά όπως κάθε εβδομάδα!!!
Αποχαιρετάμε το 1975 και υποδεχόμαστε το 1976!!!
Κλείσανε οι κάλπες, καταμετρήθηκαν οι ψήφοι, ώρα ανακοινώσεων…

6η εβδομάδα - 1975

39 συμμετέχοντες :clap: :clap: :clap: - 53 albums
@ARIAN :sparkler: :sparkler: :sparkler:

par

Απουσιολόγιο :rofl: :

Όχι απλά 100αρα, 104άρα!!!

Εντάξει αποθεωτική εβδομάδα :

Παρακάτω όλες οι προτάσεις και η βαθμολογία :sparkler:

ΔΙΣΚΟΣ ΒΑΘΜΟΙ
Pink Floyd - Wish You Were Here 104
Queen - A Night At The Opera 78
Led Zeppelin - Physical Graffiti 48
Ritchie Blackmore’s Rainbow - Ritchie Blackmore’s Rainbow 47
Black Sabbath - Sabotage 34
Scorpions - In Trance 32
Patti Smith - Horses 28
Alice Cooper - Welcome to My Nightmare 17
Pavlov’s Dog - Pampered Menial 16
Bruce Springsteen - Born to Run 15
Eloy - Power and the Passion 14
Kraftwerk - Radio-Activity 9
Kansas - Masque 7
Camel - The Snow Goose 7
Bob Dylan - Blood On The Tracks 6
Tom Waits - Nighthawks at the Diner 5
Jethro Tull - Minstrel in the Gallery 5
Fleetwood Mac - Fleetwood Mac 5
Μικρούτσικος Θάνος - Πολιτικά Τραγούδια 5
Amazing Rhythm Aces - Stacked Deck 5
Thin Lizzy - Fighting 4
Steve Hackett - Voyage Of The Acolyte 4
Renaissance - Scheherazade and Other Stories 4
Peter Hammill - Nadir’s Big Chance 4
Nazareth - Hair Of The Dog 4
Moxy - Moxy 4
Miles Davis - Agharta 4
Kiss - Alive! 4
Kansas - Song for America 4
Hawkwind - Warrior on the Edge of Time 4
Deep Purple - Come Taste the Band 4
Frank Zappa and The Mothers of Invention - One Size Fits All 3
Triana - El patio 3
Steel Mill - Green Eyed God 3
Rush - Fly By Night 3
Manfred Mann’s Earth Band - Nightingales & Bombers 3
Goblin - Profondo Rosso 3
Duke Ellington - The Afro-Eurasian Eclipse: A Suite in Eight Parts 3
Aerosmith - Toys in the Attic 3
AC/DC - TNT 3
Vangelis - Heaven and Hell 2
Siren - Roxy Music 2
Rush - Caress of Steel 2
Outlaws - Outlaws 2
Mike Oldfield - Ommadawn 2
Elton John - Captain Fantastic and the Brown Dirt Cowboy 2
Λοΐζος Μάνος - Τα Νέγρικα 2
Ted Nugent - Ted Nugent 1
The Band - Northern Lights - Southern Cross 1
Curtis Mayfield - There’s No Place Like America Today 1
Budgie - Bandolier 1
Armageddon - Armageddon 1
Στέλιος Καζαντζίδης - Υπάρχω 1

Kατάταξη της πρώτης δεκάδας από RYM :

Pink Floyd - Wish You Were Here 4,32
Bruce Springsteen - Born to Run 3,97
Led Zeppelin - Physical Graffiti 3,96
Patti Smith - Horses 3,92
Queen - A Night At The Opera 3,81
Black Sabbath - Sabotage 3,81
Ritchie Blackmore’s Rainbow - Ritchie Blackmore’s Rainbow 3,78
Alice Cooper - Welcome to My Nightmare 3,76
Scorpions - In Trance 3,71
Pavlov’s Dog - Pampered Menial 3,68

και κάπως έτσι φτάσαμε στη δεύτερη κορυφή για τους Pink Floyd :

chart (4)

κατανομή πόντων στον νικητή βάσει των διαθέσιμων ψήφων :

Artist Album ΠΟΣΟΣΤΟ
1970 Black Sabbath Black Sabbath 54,81%
1971 Led Zeppelin Led Zeppelin IV 57,65%
1972 Deep Purple Machine Head 39,43%
1973 Pink Floyd The Dark Side Of The Moon 51,67%
1974 Blue Öyster Cult Secret Treaties 33,33%
1975 Pink Floyd Wish You Were Here 53,33%

τίτλοι τέλους για το 1975

Η ΒΙΒΛΟΣ :

φύγαμε για 1976 :sparkler:

εξελάκι ε + ημερολογιάκι

credits and love to all :heart_eyes: :heart_eyes: :heart_eyes:

22 Likes

Αγάπη μόνο ε
@38aris
@Aldebaran
@Alejandro.m
@antonis86antoniadis
@Apostolisza8
@Chaos
@ChrisP
@Clairvoyant
@Criss_Burton
@Curehead
@generationx
@Hopeto
@Ian_Metalhead
@Ironman1
@jonkyr
@JTN
@kbil
@Leper_Jesus
@Leviathan
@Lupin

12 Likes

@Martian
@osfp7
@pantelis79
@QuintomScenario
@RiderToUtopia
@Sevek
@Sh_Wo_f @Sofa_King
@SvenN
@The_Black_League
@potofgold
@GRACCHUS_BABEUF
@nnnkkk
@Ktn
@Silent_Winter
@shadowking69

έλα ρε @Tom7 :clock12: :bomb:

10 Likes

Παρατηρησεις και προτασεις:

  • Στο εξωφυλλο για το 1975 γραφει 1974 με μπλε τεραστια γραμματα :stuck_out_tongue:

  • Σορρυ αλλα πλεον ειναι Big 5, δεν γινεται να υπαρχουν οι Deep Purple σε καποια λιστα και οχι οι Queen, εκτος αν αυτη η λιστα ειναι αυτη με τις χειροτερες ή τις πιο υπερεκτιμημενες μπαντες της ροκ, εκει το δεχομαι :stuck_out_tongue:

  • Οταν το template που εχεις βαλει στο powerpoint ειναι ανοιχτοχρωμο/λευκο, ισως μαυρα γραμματα να ειναι πιο καθαρα και ευκολο να τα διαβασει κανεις, ειδικα οταν ειναι μικρα, εκτος αν αυξησεις το shadow και το κανεις πιο μακρια απο τα γραμματα. Αλλα για τα μικρα γραμματα, ουτε αυτο μπορει ναα ηταν λυση. Φιλικα και με αγαπη :heart:

2 Likes

Χαχαχαχα καλα αυτο το 1974 αναθεμα και ποσες φορες εχει περασει απο μπρος μου… θα γινει διορθωση αμεσα, ε, αυριο δλδ… ναι τα μικρα ειναι μπελας και ενταξει εμενα στο πισι μου αρεσουν και διαβαζονται τα λευκα, τωρα που τα βλεπω στο κινητο ειναι θεμα… αγαπη μονο ντε…

Υ.Γ. ενταξει αυτο με τους big four ετσι για το χαβαλε το εβαλα καθως ενας ενας αρχιζουν να αποδημουν. Και τους queen βεβαια δυσκολα να τους δούμε πολλες φορες ακόμη…

4 Likes

1976

Η χρονια που η Ναντια Κομανετσι εγινε η πρωτη αθλητρια γυμναστικης που πηρε το τελειο 10. Και ξεκιναω κι εγω με μερικα δεκαρακια που πρεπει να μοιρασω. Εσεις μπορειτε να κανετε τις κωλοτουμπες αν θελετε, εγω ειμαι σιγουρος για την πενταδα μου. Συγγνωμη Rush, το 2112 με κουραζει λιγακι, δεν το λατρευω κιολας.

1. Queen - A Day At The Races
Tie Your Mother Down 10/10
Somebody To Love 10/10
Long Away 10/10
Good Old Fashioned Lover Boy 10/10
Τα υπολοιπα 9/10 χωρις πολλα λογια

2. Jean Michel Jarre - Oxygène
Απο τα αγαπημενα μου ηλεκτρονικα αλμπουμ ολων των εποχων. Το πρωτο μεγαλειωδες αλμπουμ απο τον Γαλλο, με συνθεσεις που τις αναγνωριζουν σχεδον ολοι. Ειτε τις εχουν ακουσει στο παρελθον ειτε οχι. Το εβαλα και ως το καλυτερο εξωφυλλο, γιατι ειναι απλα αριστουργηματικο.

3. ABBA - Arrival
Shiny Disco Ball

4. Ramones - Ramones
Η αρχη του πανκ? Ισως μια απο τις αρχες του πανκ οπως και να χει. Δισκαρα, απλα. Αρχιζουμε και μπαινουμε σε χρονιες που προσωπικα βρισκω πολυ πιο ενδιαφερουσες.

5. The Eagles - Hotel California
Don Henley and Glenn wrote most of the words. All of us kind of drove into L.A. at night. Nobody was from California, and if you drive into L.A. at night … you can just see this glow on the horizon of lights, and the images that start running through your head of Hollywood and all the dreams that you have, and so it was kind of about that … what we started writing the song about
Εχοντας οδηγησει στο Λος Αντζελες βραδακι… εχω νιωσει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο το συναισθημα. Και ανυπομονω να ξαναπαω, αυτην την φορα για περισσοτερο απο 10 ωρες, και να εχω χρονο να δω την πολη πολυ περισσοτερο και να παω ξανα στο Amoeba Records.

13 Likes

1976

Rainbow-“Rising”

Rush-“2112”

Judas Priest-“Sad Wings of Destiny”

Kiss-“Destroyer”

Thin Lizzy-“Jailbreak”

15 Likes

Rainbow - Rising
Ramones - Ramones
ACDC - Dirty Deeds Done Dirt Cheap
Aerosmith - Rocks
Blondie - Blondie

Καλύτερο Εξώφυλλο:

1000% σωστός, είναι αριστούργημα αλλά κρατώ την ψήφο για το επόμενό του, που είναι ακόμα σπουδαιότερο.
Tom Waits - Small change

11 Likes

Ως τώρα ήμουν καλό παιδί αλλά ήρθε η ώρα στο 1976 να εκφράσω μερικές αιρετικές απόψεις!

1. Rory Gallagher - Calling Card
Αιρετική άποψη νο 1: ο blues Rory είναι καλύτερος από τον rock Rory. Κι αυτό εδώ είναι το καλύτερο του άλμπουμ. Για μενα, από τα πιο πολυακουσμενα άλμπουμ ever. Jacknife Beat μεχρι το τελος του κόσμου.

2. Jean Michelle Jarre - Oxygene
Τεράστιο αριστουργημα ενός, κατά τ’άλλα (αιρετικη άποψη νο2) πολύ υπερεκτιμημενου καλλιτέχνη. Εδώ όμως κεντάει.

3. Jaco Pastorius - Jaco Pastorius
Αν εισαι μπασιστας, ξέρεις ότι αυτο εδώ δεν είναι απλό άλμπουμ, είναι ένα συμβολο.

4. Judas Priest - Sad Wings Of Destiny
Καταρχάς να ευχαριστησω το παιχνιδι μας εδώ, χωρις αυτο, θα πιστευα για παντα οτι το Sad Wings βγηκε το 1975. Τι μαθαινει κανεις… Λοιπόν, ειπαμε, δεν ειμαι οπαδος πριστ ΟΜΩΣ αυτό εδώ είναι το πρώτο άλμπουμ κλασικου μεταλ. Αιρετικη αποψη νο3, οι Priest ξεκίνησαν το κλασικ μεταλ και το τερματισαν το 1990. Το βρίσκω ιδιαίτερα επικό αυτό.

5. Rainbow - Rising
Αιρετικη αποψη νο4, το Rising θα επρεπε επισης να μοιραζεται την δοξα με το Sad Wings ως το πρωτο classic metal αλμπουμ. Αιρετικη αποψη νο5, προκειται για το magnus opus τοσο του Blackmore οσο και του Dio… Για τον Blackmore ειδικα δεν το συζηταω, θεωρω τους Purple ενα απο τα πιο υπερεκτιμημενα rock γκρουπ ever.

Αυτά. Επίσης:

Queen - A Day At The Races
Ramones - Ramones
Blondie - Blondie
Aerosmith - Rocks
Rush - 2112

16 Likes
  1. Rainbow- Rising, τα λόγια είναι περιττά
  2. Judas Priest-Sad Wings Of Destiny, ίσως ο αγαπημένος μου Priest δίσκος
  3. Ramones -Ramones, Ο απόλυτος Ramones δίσκος, rock n roll με punk attitude
  4. Thin Lizzy- Jailbreak, ομώνυμο, The Boys Are Back In Town, Emerald…χρειάζεται να πω κάτι άλλο;
  5. AC/DC- Dirty Deeds Done Dirt Cheap, αλητεία!
13 Likes

Το Calling Card εχει 10 ψηφους στο τσεπακι.
Κατα τ’ αλλα συμφωνω πως ο blues Rory ειναι καλυτερος οσο κι αν αγαπαω και τα ροκ.

6 Likes

fixed :stuck_out_tongue_closed_eyes:

1 Like

Τι ψήφισα για το 1975 (ευχαριστώ για την παράταση @anhydriis):

1. Pink Floyd – Wish You Were Here
Μονίμως στο top-10 μου. Βασικά, στο top-5 μου. Ανυπέρβλητος δίσκος.

2. Bruce Springsteen – Born to Run
Μετά το “The Wild, The Innocent & The E Street Shuffle”, ο γραφιάς Jon Landau πήγε να δει τον Springsteen και την E Street Band σε συναυλία, το 1974. Εκστασιασμένος, έγραφε λίγο μετά: " I saw rock and roll future and its name is Bruce Springsteen." Ο Landau έκανε την παραγωγή του δίσκου, ενώ μετά από μια δικαστική μάχη του Bruce με τον προηγούμενο manager του τον ανέλαβε και ως manager (είναι ακόμα και σήμερα ο manager του Bruce). Με το “Born To Run” ο Bruce εκτοξεύτηκε, βγάζοντας ένα αριστούργημα ακόμα σπουδαιότερο από το προηγούμενο, αλλά πετυχαίνοντας ταυτόχρονα και την εμπορική επιτυχία. Καθόλου πρωτότυπα, όλα τα τραγούδια είναι ένα κι ένα. Η μπάντα είναι πραγματικά απίστευτη και παίζει τουλάχιστον όσο καλοκουρδισμένα παίζει οποιαδήποτε μπάντα μπορείτε να σκεφτείτε (παρεμπιπτόντως, σήμερα, 48 χρόνια μετά, από εκείνη τη σύνθεση, μόνο δύο μέλη δεν παίζουν ακόμα με τον Bruce, αυτοί που έχουν πεθάνει). “Thunder Road”, “Backstreets”, “Born to Run” και “Jungleland”, δε γράφονται κάθε μέρα. Προσωπική μου αγάπη το τελευταίο, μαζί όμως με το εκπληκτικό “Meeting Across The River” που προηγείται. Αλλά μήπως το “Night” δε σου ανεβάζει τη διάθεση από την πρώτη νότα; Αμ το “Tenth Avenue Freeze-Out”; Άσε δε το “She’s The One”, που δεν μπορεί να μην της το τραγουδάς…! Υπερδισκάρα, τελεία και παύλα.

3. Led Zeppelin – Physical Graffiti
Μετά από ένα πιο χαλαρό διάλειμμα με το “Houses Of The Holy”, οι Zeppelin επιστρέφουν με το τελευταίο τεράστιο album τους. Τρίτο βγήκε, οπότε τα ξέρετε οι περισσότεροι, δε γράφω και πολλά :stuck_out_tongue:. Το ευχαριστιέμαι πάρα πολύ, ο πρώτος δίσκος είναι πιο στιβαρός, στον δεύτερο έχει και μερικά πιο πειραματικά κομμάτια τα οποία όμως “τους βγαίνουν” και τους δικαιώνουν.

4. Frank Zappa – One Size Fits All
Μαζί με το “Hot Rats”, ο αγαπημένος μου δίσκος από Zappa. Drums παίζει ο Chester Thompson, τον οποίο την αμέσως επόμενη χρονιά στρατολόγησαν οι Genesis. Κιθάρα παίζει μόνο ο Frank. Ο δίσκος είναι ένα κιθαριστικό όργιο, ακούστε κομμάτια όπως το “Po-Jama People” ή το “San Ber’dino” να δείτε τι κιθαρισταράς ήταν ο Zappa, μια ιδιότητά του για την οποία δεν καταλαβαίνω γιατί δεν είναι και τόσο γνωστός. Ήταν τόσο καλός κιθαρίστας όσο ήταν και καλός συνθέτης. Η κιθαριστική του δουλειά είναι ενταγμένη μέσα στα κομμάτια με τέτοιον τρόπου που δεν προσπαθεί να κλέψει την παράσταση, όμως αν κάτσει κάποιος και εστιάσει σε αυτή, πιστεύω θα εντυπωσιαστεί.

5. Ted Nugent - Ted Nugent
Ντεμπούτο για την προσωπική μπάντα του ψεκο-Ted. Δίσκος μνημείο του hard rock, πιστεύω έκανε πολλούς Αμερικανούς μουσικούς που μας αρέσουν εμάς να πιάσουν κιθάρα. Έχει επικό “Stranglehold”, έχει γκρουβάτο “Snakeskin Cowboys”, έχει δυναμικά “Stormtroopin’” και “Just What the Doctor Ordered”, έχει και “Motor City Madhouse”. Στον Ted δεν άρεσε που ο Derek St. Holmes, που τραγουδάει σχεδόν σε όλα τα κομμάτια, πήρε μεγάλο κομμάτι της δόξας, γι’ αυτό σιγά-σιγά τον εκπαραθύρωσε. Άσχετα με το πόσο παπάρας είναι ο Nuge, εδώ μιλάμε για έναν hard rock δυναμίτη.

Honorable mentions, προσπαθώντας να βάλω όσο το δυνατό λιγότερα γίνεται, μην καταλήξω σε name dropping:

Queen – A Night at the Opera
Η δεύτερή τους υπερδισκάρα. Απλώς αγαπώ λίγο παραπάνω αυτά που έβαλα. Επίσης, το βάλατε πολλοί και μου αμβλύνατε λίγο τις όποιες ενοχές. Άλλα πράγματα κερδίζεις ψηφίζοντας νωρίς, άλλα πράγματα κερδίζεις ψηφίζοντας αργά :smile:.

Aerosmith – Toys in the Attic
Μαζί με τους Kiss, το μεγαλύτερο αμερικανικό hard rock group της εποχής.

Pavlov’s Dog - Pampered Menial
Έσκασε από το πουθενά, γεμάτο υπερτραγουδάρες. Ο αστικός μύθος της αυτοκτονίας του Surkamp είναι περίπου σαν την κουράδα που βρήκε κάποιος στο ντους στον στρατό.

Patti Smith – Horses
Τα είπατε πάνω-κάτω. Τρομερό ντεμπούτο που ακόμα και σήμερα έχει την ικανότητα να σε μεταφέρει στην εποχή του.

Rainbow - Ritchie Blacmore’s Rainbow
Εδώ φάνηκε ξεκάθαρα ποιος ήταν η μεγαλοφυΐα στους Deep Purple. Η συνέχεια αποδείχτηκε ακόμα καλύτερη.

Οι Hawkwind συνεχίζουν να βρίσκονται δημιουργικό οίστρο, τον οποίο συνδυάζουν και με ΕΞΩΦΥΛΛΑΡΑ. Οι Lynyrd Skynyrd το 1975 υπολείπονται των παραπάνω. Οι Rush πρέπει να περιμένουν λίγο ακόμα Ο Elton μάλλον δε θα πρέπει να περιμένει πια. Ο Dylan έβγαλε τρομερή δισκάρα αλλά περνάει λίγο ξυστά από τα ακούσματά μου. Ο Alice Cooper έπεσε σε μεγαθήρια. Οι Heart βγάλανε εκπληκτικό ντεμπούτο. Ο θείος Neil έβγαλε δύο πολύ καλούς δίσκους. Οι Grateful Dead, έναν και καλό.

20 Likes

Για τον μπρους τον ορθοδοξο ρε γμτ!!:wink::rofl:

Λίγα νουμεράκια για το 1975

  • Ρεκόρ πόντων για το Wish You Were Here των Pink Floyd (104 βαθμοί) με όχι και ιδιαίτερα χαμηλό δίσκο στη δεύτερη θέση (Queen - A Night At The Opera, 78 βαθμοί)
  • 104 βαθμοί με μόνο 7 πεντάρια αλλά με 28 παρουσίες σε λίστα
  • Οι 28 παρουσίες είναι ρεκόρ έως τώρα αφήνοντας πίσω την προηγούμενη επίδοση των 25 παρουσιών του Sabbath Bloody Sabbath σε εκείνο το επικό ματς του 1973
  • Για άλλη μία φορά δεν κερδίζει ο δίσκος με τα περισσότερες πρώτες θέσεις (Queen - A Night At The Opera, 8 πρώτες θέσεις)
  • @osfp7 και @silent_winter για το 5/5, με osfp7 επιπροσθέτως να πετυχαίνει την πέμπτη θέση των Black Sabbath
  • Bruce Springsteen και Led Zeppelin χρωστάνε λαμπάδα στον @pantelis79 για την 10η και θέση αντίστοιχα μετά το χτεσινοβραδινό buzzer beater. Στον αντίποδα τον ψάχνουν οι Eloy που λίγο μετά τα μεσάνυχτα βγήκαν εκτός δεκάδας

Το εξώφυλλο του Wish You Were Here σάρωσε παίρνοντας 11 ψήφους.

  • Υπεύθυνη για το αριστούργημα αυτό η ομάδα Hipgnosis
  • Η ιδέα βασίζεται στους στίχους του Have a Cigar
  • Η φωτογραφία έχει τραβηχτεί στα studio της Warner Bros στο Burbank
  • Οι άντρες της φωτογραφίας είναι οι Ronnie Rondell Jr. (φλεγόμενος) και Danny Rogers
  • Ενώ η ανάφλεξη θεωρείτο σχεδόν ασφαλής διαδικασία το μουστάκι του Rondell υπέστει ένα κάποιο ξύρισμα

Άφησα και το ημερολογιάκι στο excelόφυλλο με τα δεδομένα, γεμίζει σιγά σιγά, βάζω τα 7 πρώτα κάθε χρονιάς (μου ξέφυγε το UFO γιατί δεν κατάφερα να βρω release date (τυχαίο;!; αιληναις ξιπναται!!)). Έχει πλάκα που ο Γενάρης ακόμη δεν έχει μισό δισκάκι, ενώ είχαμε ήδη και το πρώτο conflict, 8 Νοέμβρη (Led Zeppelin - Led Zeppelin IV (1971) και Queen - Sheer Heart Attack (1974)).

18 Likes

awwww, σειμ !

2 Likes