Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

τελειωσε η κοκα τσερι? χαχαχααχ

1 Like

Αηδία η συγκεκριμένη… Λατρεύω την vanilla όμως. Έχω κόψει βέβαια τα αναψυκτικά εδώ και μια δεκαετία, πίνω 5 φορές τον χρόνο κι άμα

1 Like

Να πιουμε μια μπυρα τοτε με το μπεργκερ;

1 Like

Καλά, προφανώς και το κάνετε όπως θέλετε ε, εγώ μια μαλακία είπα. Τις πεντάδες του άλλωστε λίγο πολύ ο καθένας τις ξέρει από τώρα νομίζω κι εμένα δεν μου κάνει διαφορά πότε θα ψηφίσω. Για μένα σημασία έχουν τα παρακάτω από τα εκάστοτε πέντε και θέλω πολύ να δω πώς διαμορφώνονται οι επιλογές μου και πώς μπορεί να έχουν αλλάξει με τα χρόνια. Και γι αυτό όντως σκεφτόμουν εξ αφορμής του (υπερτέλειου) παιχνιδιού φέτος να ακούω κάθε εβδομάδα πράγματα από κάθε χρονιά -με σκοπό και ελπίδα ;p του χρόνου τέτοιες μέρες να φτιάξω τα εξελάκια μου ^-^. Τώρα το αν θα το καταφέρω όντως είναι άλλο θέμα. Σε κάθε περίπτωση, αν ακόμα και ένας άνθρωπος έχει σκοπό να αφιερώνει χρόνο στο τέλος της εβδομάδας για να τσεκάρει προτάσεις, κέρδος είναι κι αν ο τρόπος για να το πετύχει αυτό είναι να μεταφερθεί η ψηφοφορία εννοείται να γίνει αν είναι κάτι που βολεύει κλπ κλπ.

1 Like

και πολύ ωραίο θα ήταν εξ αφορμής του παιχνιδιού να γράφει όποιος θέλει ότι θέλει για τους δίσκους ακόμη και reviews αν ποτέ προλάβουμε.

1 Like

Κλείσανε οι κάλπες, καταμετρήθηκαν οι ψήφοι, ώρα ανακοινώσεων.

Να πω σε αυτό το σημείο οτι θα αναφερθώ στο παρόν μόνο στο διαχειριστικό κομμάτι. Λοιπόν έχουμε και λέμε:

Έτος 1970 - 1η εβδομάδα

27 συμμετέχοντες :clap: :clap: :clap: - 39 albums

Παρακάτω όλες οι προτάσεις και η βαθμολογία

ΔΙΣΚΟΣ ΒΑΘΜΟΙ
Black Sabbath - Black Sabbath 74
Led Zeppelin - Led Zeppelin III 54
Black Sabbath - Paranoid 49
Deep purple - In rock 29
The Beatles - Let It Be 27
Pink Floyd - Atom Heart Mother 23
Grateful Dead - American Beauty 16
Derek and The Dominos - Layla and other assorted love songs 11
Miles Davis - Bitches Brew 10
Simon & Garfunkel - Bridge Over Troubled Water 8
David Bowie - The Man Who Sold The World 7
New York Rock & Roll Ensemble & Manos Hadjidakis - Reflections 7
Creedence Clearwater Revival - Cosmos Factory 7
Crosby, Stills, Nash & Young - Déjà Vu 7
King Crimson - In The Wake Of Poseidon 6
Brian Davidson’s - Every which way 5
Lucifer’s Friend - Lucifer’s Friend 5
Free - Fire and Water 5
The Doors - Morrison Hotel 4
Stone The Crows - Ode to John law 4
Funkadelic - Funkadelic 4
Atomic Rooster - Death Walks Behind You 4
The Allman Brothers Band - Idlewith South 4
Jimi Hendrix - Band of Gypsys 3
Jethro Tull - Benefit 3
Genesis - Trespass 3
Elton John - Elton John 2
Hawkwind - Hawkwind 2
The Ghost - When you’re dead 2
ΜC5 - Back in the USA 2
Uriah Heep - Very 'Eavy 2
Van Den Graaf Generator - H to He, Who Am the Only One 2
Grand Funk Railroad - Closer to Home 2
Aretha Frankin - Spirit in the Dark 2
Free - Highway 1
James Brown - Sex Machine 1
Black Widow - Sacrifice 1
Caravan - If I Could Do It All Over Again, I 'd Do It All Over You 1
Sir Lord Baltimore - Kingdom Come 1

Φοβερές προτάσεις από όλους, μην ξεχνιόμαστε όμως, νέα εβδομάδα, νέο έτος. Ψηφίζουμε όλη την εβδομάδα έως την Κυριακή τα μεσάνυχτα (προς το παρόν)

credits part 1
( @RiderToUtopia @SvenN @Sofa_King @kbil @Leper_Jesus @generationx @nnnkkk @QuintomScenario @generationx @nnnkkk @Apostolis @Aldebaran @Alejandro.m @Lupin @Clairvoyant )

*με αφήνει μόνο 20 mentions

21 Likes

credits part 2
( @ChrisP @jonkyr @Leviathan @Ian_Metalhead @The_Black_League @Sh_Wo_f @Sevek @osfp7 @JTN @Hopeto @Ironman1 )

13 Likes

Πρώτο σχόλιο, είμαστε πρωτοδισκάκηδες. Τίμια νίκη, καθολική αποδοχή. Το κορίτσι έφερε τη νίκη.

13 Likes

Απιστευτα τιμιος, εφτιαξε και banners και τα παντα ολα. Επος.

5 Likes

Ευγε @anhydriis , πραγματικά μας έβαλες όλους στην πρίζα!

Καλα, με τρωει το χέρι μου να ψηφίσω από τώρα…

Μια ερώτηση μόνο: θέλεις να αναφέρουμε τί ψηφίσαμε (όπως κάναμε οι περισσότεροι) ή να παραμένει η ψηφοφορία μυστική; Ότι θέλετε. (Εμένα μου άρεσε ο τζερτζελές πάντως!)

Edit: τα 70s ειναι μια δεκαετια που ολοι παιζουν μεγάλη μπάλα αλλά στο τέλος θα κερδίζουν οι Sabbath… Τουλάχιστον μεχρι το 75.

3 Likes

Ρε, πολύ ωραία η όλη φάση με τα εξώφυλλα κλπ. Μ’ άρεσε!

Πρέπει να ξανακούσω το “Bridge over troubled water”. Μ’ άρεσε σαν album πάντα, ίσως αξίζει να το βάλω στη λίστα μου -όπως και “Paranoid” που μάλλον απλά το έχω υποτιμήσω λόγω συνήθειας. Το “In rock” ποτέ δε μου άρεσε ιδιαίτερα.

Για το '71 είμαι ακόμα πιο φειδωλός (ή απλά ξεχασιάρης/τεμπέλης να ψάξω) και ψήφισα μόνο το “Songs of love and hate” του Leonard Cohen.

3 Likes

Ξεκαθαρα μετραει ο τζερτζελες. Ειμαι 100% υπερ. Ετσι να γίνεται κουβεντα στην κουβέντα.

5 Likes

Ενταξει εχει πολυ δουλεια το οπτικο ακομη, ισα που προλαβα να κανω κατι πρόχειρο ετσι για το κουβεντολοι. Επομενος στοχος ινστα :rofl::rofl:

1 Like

Να πουμε οτι ΕΓΩ ημουν ο πρωτος που τα εγραψε δημοσια ε :smiling_imp:

Για το 1971:

  1. Pink Floyd - Meddle
  2. Black Sabbath - Master Of Reality
  3. Led Zeppelin - IV
  4. Genesis - Nursery Cryme

Πεμπτο δεν βρηκα, και πιεστηκα αρκετα και για το τεταρτο :smiling_face_with_tear:
Τελικα ειπα να το βαλω γιατι ειναι ο πρωτος δισκος του Phil με τους Genesis.

3 Likes

It’s all fun n games ‘till 1984-1988 :skull_and_crossbones:

3 Likes

Μπορώ να παίρνω τις συμμετοχές αυτών που δεν ψηφίζουν και τα πέντε?! :smiling_face_with_tear:

@anhydriis επικ η κατάσταση!! : D

2 Likes

Σε καμια περιπτωση, αν ειναι να παραβουμε τους κανονες τοτε απλα δεν ριχνω ουτε μια ψηφο για ολο το υπολοιπο των 70ς και τις κραταω ολες για να ριχνω δεκαδες στα 90ς :joy:

Ενταξει, κλαμα αυτες οι χρονιες, μπορω να κανω τοπ 30-40 με δισκους δεκαρια μονο νομιζω (Part 2). Μπορεί και 50 το 1971.

  1. Rolling Stones - Sticky Fingers
    Δεν έχω να πω πολλά. Σίγουρα στο τοπ-5 μου έβερ.

  2. Marvin Gaye - What’s Going On
    Αριστούργημα της μουσικής. Συγκλονιστικό άλμπουμ.

  3. John Prine - John Prine
    Singer/ songwriter με μερικά από τα πιο όμορφα τραγούδια που έχω ακούσει ποτέ. Χιούμορ και μηνύματα. Σύντομα το βλέπω να χτυπάει ψηλά στη λίστα με τα τοπ μου έβερ.

  4. Gene Clark - White Light
    Singer/ songwriter πάλι. Πρώην μέλος των Byrds. Απίστευτα τραγούδια. Πανέμορφες μελωδίες.

  5. Faces - A Nod Is as Good as a Wink… To a Blind Horse
    Ίδια κοψιά με τους Stones. All star band. Βρώμικο, άναρχο rock ‘n’ roll. Υπεραγαπημένα τραγούδια με κράχτη το Stay With Me… αλλά έχει πολύ ζουμί.

Aμφιταλαντεύτηκα πολύ, γιατί αφήνω εκτός υπερκλασσικά και υπεραγαπημένα άλμπουμ εκτός αλλά με βάση την τωρινή μου κατάσταση, βάζω αυτά.

To τι γίνεται αυτή τη χρονιά σε blues/ soul/ funk/ fusion/ country είναι ασύλληπτο. Επίσης το underground δίνει απίστευτα διαμάντια και σε ποιότητα και σε ποσότητα, ειδικά σε heavy rock/ prog. Δεν υπάρχει.

11 Likes

Καλημέρα. Θα ήθελα από τον @hopeto top10 συν μια πεντάδα heavy rock/prog. Ή μάλλον μια δεκάδα undergroung heavy rock/prog σαν μπόνους για εμάς που δεν έχουμε τις γνώσεις για την δεκαετία του 70.
Σε κάθε χρονιά αυτό. Κάνε κ θρεντ αν δεν μπαίνει εδώ.

2 Likes

Το ότι βρέθηκε άνθρωπος στο φόρουμ να ψηφίσει John Prine στα best του 1971 με αφήνει άνυδο. Εύγε. Υπάρχει ελπίδα.

2 Likes