Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

Χτύπα ξύλο ρε, μια χαρά στην υγεία του είναι ο κυρ Νίκος

Ναι, προφανώς και είναι υπαρκτά πρόσωπα, τι νομίζατε

3 Likes

image

:crazy_face:

2 Likes

Μπέσα ρε

Έχουν δυο γιους, ο ένας είναι μέταλλο

Και, αν κρίνω από τις μπλούζες, μπλακμέταλλο

1 Like

«Η Αλήθεια μάνα βρίσκεται στους Carcass!»

Καλά να είναι οι άνθρωποι :smiley:

1 Like

«Τι αμαρτίες πληρώνουμε…»

Φέτος κατάφεραν επιτέλους να ξεφορτωθούν και τα κοινόχρηστα, ποιος τους πιάνει :bangbang:

1 Like

Come in misery-

2013

  1. Bring Me The Horizon - Sempiternal
    Σόδομα και γόμορρα. Σημείο καμπής από τα λίγα στον σύγχρονο σκληρό ήχο. Περίπου αστείο το πόσες μπάντες δέκα χρόνια μετά παλεύουν έστω να το πλησιάσουν.

  2. Arctic Monkeys - AM
    - Ζητάει ένα σινγκλ η δισκογραφική.
    - Δώσε τους αυτά τα δέκα.
    - Μα, ένα-
    -

AM

  1. Lorde - Pure Heroine
    Kind of over gettin’ told to throw my hands up in the air, so there. :raised_hands:

  2. Deafheaven - Sunbather
    Μην τα ξαναλέμε,

  1. Volbeat - Outlaw Gentlemen & Shady Ladies
    Εξήντα λεπτά ατόφιου hard & heavy, που δίνει και δίνει και δίνει. Και κάπου εκεί που περιμένεις κοιλιά, σκάει Λόλα Μόντεζ.

+5(*2):

  • Alter Bridge - Fortress
    Από την αρχή ως το τέλος μία τελειότητα, δυάδα Calm The Fire και Waters Rising κάτι περισσότερο.
    Ή: Riverside - Shrine Of The New Generation Slaves – Τον σεβασμό μου στο προγκρόκιν. :bow:

  • Cult Of Luna - Vertikal
    Από μεταμουσικές εμπειρίες, έχω λιώσει δίσκο + Passing Through σε επανάληψη ταξιδεύοντας στο μαύρο χάραμα υπό βροχή.
    Ή: Chelsea Wolfe - Pain Is Beauty – Δ Α Ι Μ Ο Ν Ι Σ Τ Η Κ Α Μ Ε.

  • Oranssi Pazuzu - Valonielu
    Δεν ξέρω τι είναι πιο iconic, το ίδιο το άλμπουμ ή το προειδοποιητικό σημείωμα στην είσοδο τότε που είχαν κατέβει στο Αν.
    Ή: Beastmilk - ClimaxBetter stand up on your grave and surf the apocalypse.-

  • Tesseract - Altered State
    Αδιανόητη ηχάρα. Μελωδίες για μέρες. Του layering το κάγκελο. Ντρέπομαι για λογαριασμό μου. Νούμερο ένα καρδιάς. :black_heart:
    Ή: Kvelertak - Meir – Κάποιες μέρες μου αρέσει περισσότερο από το ντεμπούτο που το είχα πεντάδα, μέρος α’.

  • Tonight Alive - The Other Side
    Το μέινστριμ έκανε τα σαράντα του ποπάνκ, αλλά αυτοί χαμπάρι. Σκοτώστε με επί τόπου όταν δε θα λιώσω αυτόματα σε αυτή την εκδοχή ομώνυμου.
    Ή: Amaranthe - The Nexus – Κάποιες μέρες μου αρέσει περισσότερο από το ντεμπούτο που το είχα πεντάδα, μέρος β’.

Μπόνους:

  • Mogwai - Les Revenants
    Ίσως ό,τι πιο ατμοσφαιρικό έχουν κάνει οι αγαπημένοι Σκοτσέζοι. Η ελπίδα για ζωντανή παρουσίαση * γκουχ-Roadburn-γκουχ * δεν θα πεθάνει ποτέ.

Εξώφυλλο :

+1:

#υπαρκτός_μινιμαλισμός

38 Likes

2013

Είναι αργά, πέφτει η νύχτα στο Παλέρμο, αλλά έλα τώρα που έχω ρέντα…

5. Hidden In The Basement - Ego

αρχείο λήψης (3)

Southern καταστάσεις σφυρηλατημένες στις post-human άνυδρες (sic) ερήμους της Θεσσαλίας. Καλπάζοντα ριφ, τραχιές κραυγές, βάναυσα μεσημέρια στα συντριβάνια της Λάρισας. Ποτέ ξανά το Texas δεν μύρισε τόσο πολύ τσίπουρο (Τυρνάβου).

4. Psycho Choke - Unraveling Chaos

αρχείο λήψης (4)

Απάντηση από Θεσσαλονίκη. Ή να πω Iowa; Άργησε αλλά ήρθε και στην Ελλάδα το nuMetal. Εγώ αγοράζω πάντως. Και τις κιθάρες και τη φωνή και το attitude. Άψογοι. Ραντεβού με τον Άλκη ξανά σε 4 χρόνια με τον ιχνηλάτη που κυνηγούσε το θάνατο.

3. Touché Amoré - Is Survived By

αρχείο λήψης

Τέλος με τα εγχώρια, φτάσαμε Καλιφόρνια, για ποιοτικο post-hardcore. Τα έχουμε πει ξανά. Μπάντα με μηδέν μέτρια στιγμή. Πιο πολύ απόγνωση, πιο πολύ θλίψη, πιο γιγάντιος Jeremy. 'Eρχεται και Stage Four με φόρα, τα λόγια είναι μικρά. Πότε θα έρθει η άγια μέρα για ένα λαιβ στο Κύτταρο?

2. Deafheaven - Sunbather

αρχείο λήψης (1)

Blackgaze, τι όμορφο πράμα. Αν ήμουν Οδυσσέας αυτό ήταν το τραγούδι των σειρήνων. Κρατήστε με εδώ, δεν θέλω Ιθάκες. Τρεις ανθρώποι όλοι και όλοι ρήμαξαν το σύμπαν, από το black μεχρι το punk. Αποθέωσις.

1. Various Artists - The Songs of Tony Sly: A Tribute

αρχείο λήψης (14)

Ότι ήταν για την Marvel το Endgame, είναι για το πανκ της Καλιφόρνια ετούτος ο δίσκος. Για όλους τους λάθους λόγους, μαζεύτηκαν εδώ όλα τα κοπρόσκυλα να τραγουδήσουν μια τελευταία φορα για τον Tony.

In this heart there’s a dark corner
With a space for everyone

Εξώφυλλο της Χρονιάς

TheConstantOneAlbumArt

Iron Chic - The Constant One

*you are not alone

36 Likes

Αμάν, ξέχασα το Les Revenants… θα ήταν στην 15άδα, κρίμα…

1 Like

2013

43 εβδομάδες μετά, κάλλιο αργά παρά ποτε… :stuck_out_tongue:

5. Σείριος Σαββαϊδης - Το Αξιακό Σύστημα Των Άστρων

image

ελληνικό Psych-folk(??) από τους πρόποδες του παγγαίου (μουσθένη συγκεκριμένα) που νομίζω ταιριάζει ταμάμ να ακους όσο διαβάζεις αυτό (παρόλο που πέφτουμε λιιίγο έξω στην περιοχή). Πολύ ιδιαίτερος καλλιτέχνης, όλες του οι κυκλοφορίες άψογες.

4. Bring Me The Horizon – Sempiternal

sempiternal

το έχω ρίξει στο metalcore στα γεράματα και, παρόλο που ούτε κατα διάνοια δεν κατέχω το ιδίωμα, ο συγκεκριμένος δίσκος είναι -για μένα πάντα προφανώς- 10αράκι ακατέβατο. Μελωδικός όσο πρέπει, βαρύς όσο χρειάζεται ακούγεται, από την αρχή έως το τέλος μονορούφι. Καλά να είναι το παληκάρι που έγραψε αυτό, όπως και οι Ktn και anhydriis για τους Architects, που με τα κείμενα τους με μπρίζωσαν αρκετά για να ασχοληθώ με ένα είδος που τα προηγούμενα χρόνια ούτε από έξω δεν περνούσα.

3. Vånna Inget – Ingen Botten

vanna inget

Αν ο Leper σκοπεύει να σπαμάρει το εν λόγω θρεντ με τους Terrible Feelings, εμένα να μου επιτρέψετε να κάνω το ίδιο για τους έτερους σουηδούς. Στο μυαλό μου άλλωστε είναι παρεάκι αφού έχουν παρόμοιο ήχο, εμφανίστηκαν πάνω κάτω την ίδια περίοδο και….well…είναι από σουηδία. Κρίμας που και τα 2 σχήματα αποφάσισαν να το διαλύσουν =(

2. SubRosa - More Constant Than the Gods

subrosa

Oι Subrosa αισθάνομαι πως δεν λαμβάνουν την αγάπη που τους αξίζει και όχι μόνο στο φορουμ, δυστυχώς. Διαλυμένοι πλέον, όλες οι δουλείες τους ήταν από εξαιρετικες εως άψογες και μαζί με τους από κάτω, οι μόνοι που με έκαναν να οργανώνω καταδρομικές από θεσ/νίκη, μονο και μόνο για να τα καταφέρω να τους δω live στο Αn.

1. Oranssi Pazuzu – Valonielu

oranssi

Αισθάνομαι πως ούτε τούτοι εισπράττουν σε αυτό το thread την αγάπη που τους αξίζει(ακόμα λιγότερη και από τους Subrosa). Kαι είναι κρίμα γιατί έχουν μια σειρά από εξαιρετικούς δίσκους, με αποκορύφωμα -για μένα- τον συγκεκριμένο. Ψυχεδελικό black, Space black ή καθόλου black? έχει σημασία? οι Φινλανδάρες είχαν κυκλοφορήσει άψογο δικο(και συνέχισαν να κυκλοφορούν τέτοιους)

Φινλανδικό Psychedelic Black, Αμερικάνικο Sludge/Doom, Σουηδική Power-pop, Αγγλικό Metalcore και Ελληνικό Psych-folk, λίστα-σχιζοφρένεια… :crazy_face: :crazy_face: .

για εξώφυλλο δεν θα το ψάξω πολύ και θα το ρίξω:

SubRosa - More Constant Than the Gods

τα λέμε ξανά σε 43 εβδομάδες !

33 Likes

Εχω δει πολλες αναφορες Subrosa παντως ανα βδομαδες !
Oranssi Pazuzu εχουμε δρομο μπροστα μας:)

2 Likes

:tada::tada::tada: better late than never που λενε… μεγαλη καρδούλα :smiling_face_with_three_hearts:

1 Like

Σημειώνω τα του 2014 που θέλω να ακούσω και βλέπω ότι αυτό που έψαχνα περισσότερο δεν υπάρχει γιατί…βγήκε το 2013 :handshake: :handshake: :handshake: :handshake: :handshake:

Δεν αλλάζω 5άδα, θα τα πούμε και το 2017 αναλυτικότατα, αλλά επειδή κάπου πήρε το μάτι μου που μιλάγατε για ολτερνατιβ rock και ότι έχει γίνει φλώρικο (?), όποιος ενδιαφέρεται ας ακούσει αυτή την μπαντάρα, 2 αλμπουμ βγάλανε όλα κι όλα

1 Like

Μέχρι να φτάσω στο τέλος του post σου ακούστηκε σαν απειλή stalker.

Και μετά με βιβλία/comics να γίνει ΤΗΣ ΚΑΡΙΟΛΑΣ.

Τι είχανε βάλει;

2 Likes

Ίσως γιατί σε αυτό αποσκοπούσα…για να έρθει η ανατροπή!

  1. Deafheaven - Sunbather
  2. Ghost - Infestissumam
  3. Cult of Luna - Vertikal
  4. Russian Circles - Memorial
  5. Darkthrone - The Underground Resistance

38 Likes
  1. Alice In Chains - The Devil Put Dinosaurs Here
  2. Anciients - Heart of Oak
  3. Universe 217 - Never
  4. The Knife - Shaking The Habitual
  5. Warlord - The Holy Empire

Είναι ίσως η πρώτη χρονιά από όσες έχω συμμετάσχει ως τώρα που δυσκολεύτηκα αρκετά να βγάλω 5άδα… οπότε να αναφέρω και μερικούς ακόμα δίσκους που θα μπορούσαν άνετα να μπουν στην λίστα:
Kylesa - Ultraviolet
Ruins Of Beverast - Blood Vaults
Satan - Life Sentence
Arrayan Path - IV: Stigmata
Rotting Christ - ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΔΑΙΜΟΝΑ ΕΑΥΤΟΥ
Chelsea Wolfe - Pain Is Beauty

25 Likes

_

Έδιτ: έτσι στραβή, για τις τρίγκες :yum:

6 Likes
1 Atlantean Kodex The White Goddess
2 In Solitude Sister
3 Procession To Reap Heavens Apart
4 Hell Curse & Chapter
5 Rotting Christ Κατά τον δαίμονα εαυτού

30 Likes

1. Beastmilk - Climax
Τεράστιος δίσκος, από τους καλύτερους της δεκαετίας. Κορυφή που δυστυχώς οι Grave Pleasures δεν πλησίασαν.
2. Darkthrone - The Underground Resistance
Η 2η χρυσή περίοδος των Νορβηγών.
3. Ghost - Infestissumam
O πρόδρομος του θριάμβου
4. Power Trip - Manifest Decimation
Τι μπαντάρα. Πόσο κρίμα που ο Riley δεν είναι πια ανάμεσα μας…
5. Deafheaven - Sunbather
I want to dream

Honorable mentions:
Zemial - Nykta
Thou Art Lord - The Regal Pulse of Lucifer
Rotting Christ Κατά τον δαίμονα εαυτού
Vuyvr - Eiskalt
Shining - One one one
Satan - Life Sentence
Orchid - The mouths of madness
In Solitude - Sister
Volbeat - Outlaw gentlemen… Είναι το Lola Montez το καλύτερο τραγούδι των Volbeat;
Τζίμης Πανούσης - Obi obi bi
Carcass - Surgical steel
Horisont - Time Warriors
Ulver - Messe I.X-VI.X
Steven Wilson - The Raven That Refused to Sing (And Other Stories)

31 Likes

Ωραίοι δίσκοι. Ειδικά το Thou Art Lord, για μένα. Βρέθηκαν κοντά στο να μπουν και στη δική μου λίστα.

5 Likes