Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

Όπως είπα και στο 2022, φέτος άκουσα άπειρη μουσική, αλλά όχι 2023 μουσική. Από τους δίσκους που ξεχώρισα είναι οι παρακάτω:

  1. Howling Giant - Glass Fuuture. Eίπαμε και στις 2023 κυκλοφορίες: μια μείξη απλών Mastodon του The Hunter, της ωραίας διάθεσης των Audrey Horne, της ψυχεδέλειας των King Buffalo και του groove των Karma To Burn. Δισκάρα, τον έχω ακούσει άπειρες φορές από τότε που το ανακάλυψα, τον έχω μάθει όλον απέξω - αυτό το τελευταίο γίνεται σπάνια και αυτή είναι μια απο αυτές τις καταπληκτικές φορες.

  2. Sleep Token - Take Me Back to Eden. Δεν ήμουν φαν, εδώ έγινα. Ποπ με μεταλ προσωπείο. Τέλειο.

  3. Phantom - Handed to Execution. Πιτσιρικάδες Μεξικανοί που παίζουν ΘΡΑΣ. Γέρνει σε στιγμές προς το κλασσικό.

  4. Avenged Sevenfold - Life Is But A Dream. Στην πιο περίεργη στιγμή τους. Θέλει πολύ για να το χωνέψεις.

  5. Obituary - Dying of Everything. Τι και αν ο Tardy έχει χάσει όγκο, εδώ μιλάμε για old school που το φχαριστιέσαι. Και δεν μυρίζει ναφθαλίνη.

Υπάρχουν ακόμα πολύ δίσκοι που δεν άκουσα και θα ήθελα, αλλά δεν υπήρχε χρόνος. Ίσως του χρόνου να έχει αλλάξει η λίστα στις 2 τελευταίες θέσεις, αλλά οι 3 πρώτες παραμένουν ως έχουν.
Τα φιλιά μου.

32 Likes

1.Freya Ridings - Blood Orange

freya

2.Cannons - Heartbeat Highway

cannons

3.Silent Skies - Dormant (+cover)

a0308099173_65

4.Sleep Token - Take me back to Eden

Sleep-Token-Take-Me-Back-to-Eden-Cover

5.Riverside - ID.Entity

28 Likes

@anhydriis καλημέρα, μήπως μπορείς να τσεκαρεις αν έχω περάσει πεντάδα στη φόρμα, νομίζω ότι το έκανα αλλά δεν είμαι σίγουρος!

1 Like

καλημέρα @Meldinor έχεις βάλει εννοείτε :black_heart:

ρίχνω μία τους ήδη ψηφίσαντες μην έχω ξεχάσει τπτ…

RiderToUtopia
The_Black_League
shadowking69
vagalex
Anhydriis
apostolisza8
Martian
JTN
Meldinor
Ian_Metalhead
Leper Jesus
OwlKitty
furor
osfp7
unreal
hopeto
aldebaran
dr. feelgood
eviL
nnnkkk
Sofa_King
SvenN
power_fades
Alejandro.m
ChrisP
generationx
stammargg_v2
drenie
Silent Winter
spiritcrush
Sevek
Storm

8 Likes

Εδώ κι εγώ, με την official 15αδα μου (προφανώς απαράλλαχτη)

και μερικά ακόμα άλμπουμ που μου άρεσαν πολύ από το 2023.

Crown Lands - Fearless
D’Virgilio, Morse & Jennings - Sophomore
Extreme - Six
Sacred Outcry - Towers Of Gold
The Winery Dogs - III
Night Verses - Every Sound Has A Color In The Valley Of The Night: Part 1
Jon Voyager - Monsters
Moon Safari - Himlabacken Vol.2
Periphery - Periphery V: Djent Is Not A Genre
Peter Gabriel - i/o
Queens Of The Stone Age - In Times New Roman
Redemption - I Am The Storm
Subsignal - A Poetry Of Rain

28 Likes

Προβλέψιμο * we never really say goodbye, we just say this * σχόλιο. :heart:

2023

  1. Sleep Token - Take Me Back To Eden
    Πανέξυπνο, γεμάτο, μεγάλο άλμπουμ. Μοντέρνο μέχρι λατρείας. Η νύχτα τους ανήκει.-

  2. Boygenius - The Record
    Απλά μαθηματικά, Φοίβη + Τζούλιεν + Λούσυ = τελειότητα.

  3. Paramore - This Is Why
    There was a fire – metaphorically, be there in five – hyperbolically. :partying_face:

  4. Wargasm - Venom
    Δε σας τα εξήγησε ωραία ο @RiderToUtopia; Μάθετε μπίστηγμα από τον άρχοντα.

  5. Tesseract - War Of Being
    Το μεγάλο μάνουαλ του djent, β’ έκδοση βελτιωμένη.

+5:

  • Alexandra Stréliski - Néo-Romance
    Σαν μία γλυκιά, πιανίστικη μελωδία πάνω από ένα φωτεινό, χιονισμένο πρωινό.

  • Lana Del Rey - Did You Know That There’s A Tunnel Under Ocean Blvd
    - Ποιά Λάνα μωρ-
    -
    L

  • Lankum - False Lankum
    Μην τα ξαναλέμε,

  • Militarie Gun - Life Under The Gun
    I don’t care what you do, just do it faster. :wave:

  • Slowthai - Ugly
    Από τις πιο αναπάντεχα γουστόζικες αλλαγές πορείας στην πρόσφατη μνήμη.

Μπόνους – τυπικά δεκαπεντάδα κλείνει με Creeper, Svalbard, Big Brave, Slowdive και Nothing But Thieves, αλλά:

  • Blink-182 - One More Time
    Να τους πει ποιος τι. Τόσο βλαμμένο. Τόσο χαμογελαστό. Τόσο τέλειο. And we won’t fail!

  • 100 Gecs - 10,000 Gecs
    Απαραίτητη * the kids are alright * επιβεβαίωση για το σωτήριο έτος 2023. Με πυροτεχνήματα.

Εξώφυλλο:

33 Likes

Βασικά από ότι κατάλαβα, ενώ έχω ακούσει πολύ μουσική (όπως πάντα άλλωστε) την χρονιά που μας πέρασε, έχω ακούσει ελάχιστα άλμπουμ του '23. Από τα οποία άλμπουμ έχω ξεχωρίσει τα εξής 2. (κ τα 2 ελληνικές κυκλοφορίες, τις οποίες έχω δει κ σε άλλες λίστες στο διαδίκτυο, το οποίο δείχνει το πόσο σημαντική είναι η ελληνική σκηνή στον σκληρό ήχο).

  1. Sacred Outcry - Towers of Gold

  2. Triumphier - Storming the Walls

Κ τα 2 άλμπουμ κινούνται στον χώρο του heavy/power metal.
Από εκεί κ πέρα άκουσα το άλμπουμ των Dødheimsgard μια φορά κ δεν μου έκανε κάποιο κλικ αλλά είναι τόσο απαιτητικό που σίγουρα παίζει να το αδικώ. Το Host - IX μου φάνηκε τόσο αδιάφορο που δεν θα έμπαινε ούτε δεκάδα, αν υπήρχε.
Γενικά, ευχαριστήθηκα πολύ το παιχνίδι, εξαιρετική ιδέα του αγαπητού @anhydriis, αλλά ήταν μέχρι εδώ για μένα. Θα παρακολουθήσω το αντίστοιχο παιχνίδι για τα 60’ς αλλά δεν θα συμμετέχω. Να είστε όλοι καλά.

26 Likes

Δεδομένου ότι οι τελευταίες εβδομάδες έχουν κατακουτσουρευτεί, πιθανότητα να κλείσουμε το 23 αύριο?! :face_with_peeking_eye: :see_no_evil: :clown_face:

1 Like

Για να προλάβεις σεντόνι ε;

4 Likes

Συμφωνώ. Και το κάνω και μέχρι την επόμενη Κυριακή κιόλας.

2 Likes

Η λίστα μου για το 2023.
Θα άλλαζα ίσως κάποια πραγματακια σε δεύτερη φάση. Μου άρεσε πολυ πχ το φετινό Yves Tumor που άργησα να το ακούσω και παίζουν και 2-3 χιπ χοπ δίσκοι που θα μπορούσα να συμπεριλάβω αλλά τέλος πάντων, too early (ή too late).

20 Likes

ΤΕΤΕΛΕΣΤΑΙ

Να ευχαριστήσω ξανά τον @anhydriis και όλα τα παιδιά για αυτή την εγκυκλοπαίδεια μουσικής που φτιάξαμε

Δεν ξέρω πως τα κατάφερα, αλλά δεν έχω καθόλου χρόνο να αναπτύξω τις προτάσεις μου, τουλαχ. συνειδητοποιώ ότι κάτι άκουσα και το 2023 παραδόξως . Κάποια δεν κατάφερα να βρω χρόνο να τα ακούσω ξανά πριν ψηφίσω, οπότε επιφυλάσσομαι για την κατάταξη

όπως σχεδόν πάντα τυχαία σειρά στα mentions

2023

HONOURABLE MENTIONS

  • Rival Sons - Lightbringer
    πάρα πολύ ωραίο δισκάκι, λίγο πιο ακουστικό - ήρεμο στην γνωστή ποιότητα της μπάντας

  • The Winery Dogs - III

  • Riverside - ID.Entity
    Ωραίος δίσκος αντάξιος των μεγάλων Riverside . Θέλω να βρω χρόνο να του δώσω κι άλλα ακούσματα

  • Tesseract - War Of Being
    Με μια ακρόαση μόνο αλλά αξίζει πολύ. Επιφυλάσσομαι . Μπαντάρα

  • Avenged Sevenfold - Life Is But A Dream…
    Δεν έχω ακόμα αποφασίσει αν μου αρέσει και πόσο , το είχα γράψει κιόλας. Απ’ όλα όσα γραφτηκαν εδώ μέσα για το 2023 , ίσως είναι ο μόνος που θέλει πραγματικά χρόνο και ακούσματα. Συνήθως δεν το δέχομαι αυτό ως επιχείρημα, ό,τι μου αρέσει με πιάνει με την μια. Εδώ θα πω όμως ότι ναι , επιφυλάσσομαι . Οι A7X είναι αγαπημένη και πολύ μεγάλη μπάντα και μάλλον αυτά που λέω είναι τελικά καλό δείγμα για τον δίσκο, παρά αρνητικό

  • Sleep Token - Take Me Back To Eden
    Τελικά ναι είναι πολύ ωραίο, έχει και φωνάρα ο άνθρωπος

  • Diviner - Avaton
    Εξαιρετική προσπάθεια από τους Diviner, ωραίος
    δίσκος

  • War Dance - Sons Of Thunder
    Δεν πρόλαβα να τον ξανακούσω ρε γαμώτο . Θυμάμαι ότι μου άρεσε πάρα πολύ , επιφυλάσσομαι

  • Sacred Outcry - Towers Of Gold
    Ομοίως

TOP 5

5. Air Raid - Fatal Encounter
Χεβι μεταλ ορ νοου μετα ατ ολ ρε νιαμου . Τον κατευχαριστήθηκα αυτόν τον δίσκο. Απόλαυση , γαμώ τη Σουηδία σας δεν έχετε βγάλει κακό μουσικό και ζήτω το revival new wave of traditional heavy metal ή όπως το έχουν βαφτίσει τέλος πάντων. Αξίζει , το έχω ψηλά όπως και τους Riot City

4. Rival Sons - Darkfighter
Τους λατρεύω , δισκάρα πάλι , πολύ μεγάλη μπάντα , η μεγαλύτερη του ρεύματος imho και το αποδεικνύει ξανά ( και συνέχεια )

3. Hellripper - Warlocks Grim & Withered Hags
Από τα καλύτερα πιο καυλωτικά και πωρωτικά speed thrash διαμάντια που έχω ακούσει τελευταία οι / o Hellripper. Δίσκαρος

2. Green Lung - This Heathen Land
My Next Best Thing , τα πουλέν μου στον χώρο τους . Ανυπομονώ για Μάρτη ( ή Απρίλη παίζουν ; :stuck_out_tongue: )

1. Haken - Fauna
Μάλλον αυτοί και οι Caligula’s Horse είναι οι ηγέτες της σκηνής ( είναι κι άλλοι , ξέχασα Λεπρους πχ όταν έγραφα ) . Σίγουρα αυτός ο δίσκος τους βάζει σε αυτό το “βάθρο” στα μάτια μου και με έκανε να τους απολαύσω / εκτιμήσω περισσότερο. Πραγματικά σπουδαίο

Εξώφυλλο

Haken - Fauna

τα φιλιά μου

29 Likes

Απλώς και μόνο για να ψηφίσω ;p

1 Like

Στηρίζω ποστ με μαζεμένες όλες τις λίστες της λύκαινας από το 1988 και έπειτα.

3 Likes

Ψηνομαι για μια μικρη παραταση 1-2 μηνων (sic), αλλα ισως να μην ψηφισω αποψε. Ο,τι κατσει, αν προλαβω μετα ισως ριξω μια λιστα.

Αλλά όχι του 2023. Νομιζω οτι ακουσα 8-10 δισκους κι αλλους 15 ξερωγω μεσα στο 2024 (και κυριως την προηγουμενη εβδομαδα). Τι να κρινω λοιπον; Εχει δισκαρες. Πολλες. Αλλα στην πραγματικοτητα το 2023 παιρνει tag “2024”, ειναι σαν να μη συνεβη ποτε για εμενα.

Ευχαριστω ξανα τους παντες και κυριως τον @anhydriis, για το κορυφαιο νημα στην ιστορια του φορουμ. Θα απεχω απο το prequel των 60ς, δεν εχω γνωση και απλως θα παρακολουθησω διακριτικα τους “ειδικους” να μαθω νεα πραγματα. Ευτυχως θα μεινει χρονος για να ακουσω τους δισκους του 2024 εντος του ετους.

12 Likes

Αυτό βλέπω δεν έχει πάρει ψήφους κ από το δείγμα που είχα ακούσει σκότωνε. Δεν είχα την ευκαιρία να το αγοράσω οπότε έχει μείνει στα υπόψιν.

έντιτ. Κάτσε να βάλω κ το εξώφυλλο να φαίνεται.

3 Likes

Πρώτη φορά που δεν μπορώ να κάνω καμία πρόβλεψη για το ποιο album θα βγει πρώτο. Δε θυμάμαι κανένα όνομα να επαναλαμβάνεται εμφανώς. Λογικά θα έχουμε το μικρότερο ποσοστό μέχρι στιγμής.

2023

Τέλος, καλά περάσαμε, θυμηθήκαμε, μάθαμε, διασκεδάσαμε. Τα ξαναλέμε :melting_face:

1. Gridlink – Coronet Juniper

2. ††† (Crosses) – Goodnight, God Bless, I Love U, Delete

3. Initiate – Cerebral Circus

4. Slowdive – Everything Is Alive

5. Swarrrm – Kogase

Λοιπές Μουσικάρες:

Blink-182 – One More Time…

Closet Witch – Chiaroscuro

Gel – Only Constant

Cirith Ungol – Dark Parade

Zulu – A New Tomorrow

Chepang – Swatta

Blut Aus Nord – Disharmonium - Nahab

Militarie Gun – Life Under The Gun

Sacred Outcry – Towers of Gold

Triumpher – Storming the Walls

Εξώφυλλο της Χρονιάς:

29 Likes

Έχω την εντύπωση πως θα βγούνε σχετικά εύκολα οι DHG, δικαίως κιόλας imo

1 Like

Τι μαλάκας είμαι, τους είχα ξεχάσει ενώ κι εγώ τους ψήφισα.

Προφανώς και τους χρωστάει η ιστορία μία δικαιωματική πρωτιά. :slightly_smiling_face:

5 Likes