Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

Ετοιμάζει petition για να μπούνε και τα τέλη '50s, για να μη χάσουμε δίσκους όπως το Kind Of Blue του Miles ή το Blue Train του Coltrane!

4 Likes

Μακαρι. Ειναι αναγκαιο και για εμας που θα απεχουμε απο τις επομενες 12 εβδομαδες ενα διαλειμμα.

@anhydriis Να πω εδω οτι τα πρωταπριλιατικα μαθηματικα σου για το 72 Seasons ηθελαν λιγη δουλιτσα :stuck_out_tongue: Αν ειχε παρει 13 πρωτες θεσεις ο δισκος και ειχε συνολικα 22 εμφανισεις σε πενταδες, τοτε θα επρεπε να εχει μινιμουμ 74 ποντους κι οχι 72 :stuck_out_tongue:

2 Likes

Ναι γιατι τωρα βγηκαν δισκαρες που εχεις λιωσει στην πρωτη πενταδα :stuck_out_tongue:

να πούμε οτι οι δύο νικητές του 2023 (ριαλ και φεικ) κυκλοφόρησαν την ίδια ακριβώς ημερομηνία 14απριλιά του 2023 :man_shrugging:

χααχαχαχ έπεσα τόσο κοντά?? ραντομ νούμερα ηταν :rofl: :rofl:

5 Likes

Καλό το αστείο, αλλά σβήστε τώρα το λάθος αποτέλεσμα με τους Νορβηγούς στην πρώτη θέση. Θα μπερδευτούμε.

4 Likes

Ε οχι και πολυ κοντα, αφου 74 θα ηταν το μινιμουμ, πιο ρεαλιστικα θα επαιρνε πανω απο 90 βαθμους ενας δισκος που θα ειχε 13 πρωτες θεσεις :stuck_out_tongue:

1 Like
6 Likes

Θα τα ψηφίσουμε το 2028 και 2029–a la Quintom–γιατί ήταν 70 χρόνια μπροστά, ας μην αγχώνεται

8 Likes

Έκλεισε πολύ ωραία αυτός ο αρχικός κύκλος του παιχνιδιού (συν την μικρή επέκταση!), ας κάνω κι εγώ μια τελευταία στατιστική ανάλυση των αποτελεσμάτων!
Με τον πλειοψηφίσαντα δίσκο για το 2023 λοιπόν, συνέβη το εξής αξιοπερίεργο: Η νίκη του βασίστηκε σε πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό στις πρωτιές που είχε. Αναλυτικότερα, παρόλο που εμφανίστηκε μόλις σε 12 (από τις 50) λίστες, στις 8 εξ αυτών κατέλαβε την κορυφαία θέση, με αποτέλεσμα οι 40 από τους 48 βαθμούς που συγκέντρωσε να προέρχονται από τις πρωτιές αυτές, ένα ποσοστό 83,33% δηλαδή, κάτι πρωτοφανές στις ψηφοφορίες, από μια γρήγορη περασιά που έκανα! Καταπώς φαίνεται, το Black Medium Current δεν ενθουσίασε πολλούς, όσους όμως εντυπωσίασε, τους εντυπωσίασε πολύ!

Αναφορικά με τα αποτελέσματα των polls, όντας ένας από τους έχοντες αδιάλειπτη παρουσία στις ψηφοφορίες (και, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, “σεντονάτη” παρουσία) οφείλω να ομολογήσω ότι το διάλειμμα είναι καλοδεχούμενο. Άλλωστε, δεν υπάρχει αγωνία μήπως χαθεί η “δυναμική” του τόπικ, αφού προβλέπεται έτσι κι αλλιώς κατακόρυφη μείωση του ενδιαφέροντος τώρα που η κουβέντα θα αφορά πλέον τα sixties. Βέβαια, βλέποντας ότι άτομα που έχουν δηλώσει ότι δεν πρόκειται να ασχοληθούν, έσπευσαν να ψηφίσουν πώς θέλουν να γίνει η διαδικασία για την συγκεκριμένη δεκαετία, η πρόβλεψη για μειωμένο ενδιαφέρον διατυπώνεται με πάσα επιφύλαξη!

Τέλος, διαβάζοντας για ακόμη μια εβδομάδα (οι παραδόσεις είναι για να τηρούνται, κλπ) αιτήματα για παράταση από νωρίς το απόγευμα χθες, συνειδητοποίησα έναν βασικό λόγο που αυτό το παιχνίδι πέτυχε τόσο πολύ, “έγινε εγκυκλοπαίδεια”, “θα ανατρέχουμε στο μέλλον σε αυτά που ειπώθηκαν εδώ” και όλα αυτά που πολύ σωστά γράψαμε τις τελευταίες εβδομάδες συγχαίροντας εαυτούς και, πάνω απ’ όλους, τον θρεντοκράτορα!
Διότι, πέρα από το αντικείμενο του αυτό καθεαυτό, την έμφυτη αγάπη μας στις λίστες κλπ, είχε σαφείς και από την “φύση τους” απαρέγκλιτους κανόνες! Αν είχε ενδώσει στα διάφορα “δώσε μια βδομάδα παράταση”, “περίμενε, τώρα γράφω το σεντόνι, αύριο μεθαύριο το έχω έτοιμο”, θα είχε γίνει όπως το παραδιπλανό Let’s Play που έμεινε με δύο - τρεις συμμετέχοντες. Εδώ, χωρίς να αναγκαστεί να γίνει δυσάρεστος ο @anhydriis , το ίδιο το παιχνίδι (OK, και η περιρρέουσα ατμόσφαιρα από τους συμμετέχοντες) σε ωθούσε να είσαι συνεπής!

15 Likes

72 Seasons πρωτιά στην καρδιά μας… έκλαψα με το fake αποτέλεσμα!

2 Likes

χαχαχα καλύτερη fake(και μη ) 6η θέση ever!!

1 Like

@anhydriis κλαιν και σιγά τα ωά, δεν είδα όμως το Lankum στην λίστα που πήρε σίγουρα δύο πρωτιές!

Η είμαι τυφλός.

13 πόντοι!

2 Likes

Το κρυβει το riverside… παρειτσα στην 10η θεση :sunglasses:

1 Like

Χαζευω κυκλοφοριες 60s και βλεπω πως τις πρωτες χρονιες δεν βλεπω πενταδα, απο το 1960 (εννοώντας τη χρονια) πχ εχω ακουσει μονο…2 δισκους αν δεν μου ξεφευγει κατι.

Γιατι το λεω αυτο αγαπητοι συμφορουμιτες, περισσοτερο για τον εξης λογο: τις χρονιες που δεν βγαζουμε πενταδα αλλα εχουμε πχ 1-4 δισκους που μας αρεσουν, λετε να τους μπουμπουναμε στο #1-#4 ή να αφηνουμε μονο τους πιο μυστες των early 60s (που βγαζουν 5αδες και 10αδες ανετα) να ψηφιζουν?

Η πρωτη επιλογη θα δωσει περισσοτερη συμμετοχη στο παιχνιδι και περισσοτερες προτασεις, η δευτερη θα εχει περισσοτερη ποιοτητα στην αξιολογηση των δισκων, αφου οποιος ψηφιζει θα εχει ακουσει περισσοτερα πραγματα και θα μπορει να τα αξιολογησει καλυτερα, ξεχωριζοντας… την ηρα απο το σιταρι. Τι πιστευετε?

1 Like

Και να σκεφτεις πως κοιταξα δυο φορές…

Πρεπει να κοψω την πρωινη (γυμναστικη).

2 Likes

Να ψηφίσετε γτ προβλέπω 5 συμμετέχοντες, 5 διαφορετικά νο.1, πενταπλή ισοβαθμία στην κορυφή και να κάνουμε κάθε βδομάδα έξτρα ψηφοφορία.

Έτσι κι αλλιώς η κατάταξη μικρή σημασία έχει.

5 Likes

Και εγω οπως το βλεπει ο @hopeto το βλεπω… οπως και στα 70ς αυτο που εδωσε το παιχνιδι ηταν η ευκαιρία να ακουσω νεους/παλιους δισκους.

Ετσι και εδω θα ακουσω οτι μπορω και θα βγαζω μια πενταδα, τετραδα, γουατεβερ… νομιζω πως και ο @Leper_Jesus εριχνε πολλες φορες ενα δυο δισκους… και απο ολο αυτο οπως λεει και ο @jonkyr κληρονομησαμε μια λιστα to buy απο εδω εως τα φαρσαλα… :grin:

3 Likes

Εσυ καλυπτεις τα δικα μου εξοδα, ολο αυτο ειναι δικο σου δημιουργημα. Θα το πληρωσεις θελεις δε θελεις.

2 Likes

Σχετικά με τον προβληματισμό του @RiderToUtopia, για μένα είναι ξεκάθαρο ότι ο καθένας πράττει όπως νομίζει και με βάση ό,τι τον κάνει να μένει ικανοποιημένος σε τελική ανάλυση. Αν από το '63 π.χ. έχει ακούσει 3 δίσκους και θέλει να τους ψηφίσει όλους, τους ψηφίζει όλους. Αν θεωρεί ότι δεν έχει ακούσει αρκετά πράγματα ώστε να ψηφίσει, δεν ψηφίζει αφού άλλωστε δεν τον υποχρεώνει και κανένας. Ή ψηφίζει μόνο #1 ξέρω γω.

Εγώ π.χ. είμαι της λογικής (για τον εαυτό μου και μόνο, το διευκρινίζω) ρίξε πεντάδα αν έχεις έναν αξιοπρεπή αριθμό ακουσμένων δίσκων εκείνη τη χρονιά, ας πούμε από 10-15 και πάνω έτσι για να δώσω ένα ενδεικτικό νούμερο, γι’ αυτό άλλωστε και δεν ψήφισα για το 2023, γιατί ο αριθμός των δίσκων στους οποίους είχα δώσει αρκετό χρόνο ακουσμάτων ήταν ακριβώς ΜΗΔΕΝ (0). Όσο για τα 60s, πιστεύω ότι θα έχω σίγουρα πεντάδες για '67 - '68 - '69, παραπίσω είναι σαφώς πιο δύσκολα τα πράγματα, ίσως έχω κάποιες ψήφους τα '65 - '66, θα δούμε κιόλας.

5 Likes