Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

00:05

Ευτυχισμένο το 1980 με το καλυτερότερο single της χρονιάς, της δεκαετίας, κτλ.του γνωστού και άγνωστου σύμπαντος, κτλ.
Και κάπως έτσι τα ‘70s έμοιαζαν να είναι 100 χρόνια πριν.

13 Likes

Παρών, με φώναξε κανείς;

11 Likes

Για μουσική που ακούγαν μεσήλικες το 1980, καλό είναι. Μην σου πω πάρα πολύ καλό. :sunglasses:

2 Likes

249dc1743dc86f927280a9b04d4fac6b

15 Likes

Και η 3η θέση, εξαιρετική λογίζεται :stuck_out_tongue:

3 Likes

70ς ήταν και τελείωσαν…

Πραγματικά προσυπογράφω αυτό που κάποιος είπε παραπάνω ότι μέσα σε αυτούς τους μήνες έχω αλλάξει και εγώ ως ακροατής και όχι μόνο… δεν είναι της ώρας αυτά…

10η εβδομάδα - 1979
47 συμμετέχοντες
@DarthVader @Death.Eternal @Owl :sparkler: :sparkler: :sparkler:

Παρουσιολόγιο

chart (6)

Τρελό ντερμπάκι… Ξυπνήσαμε Κυριακή με ACDC θα κοιμηθούμε με Pink Floyd

Παρακάτω όλες οι προτάσεις και η βαθμολογία:

Pink Floyd - The Wall 96
AC/DC - Highway to hell 91
Motorhead - Overkill 80
Scorpions - Lovedrive 64
Joy Division - Unknown Pleasures 52
The Clash - London Calling 48
Θάνος Μικρούτσικος - Ο Σταυρός του Νότου 20
Rory Gallagher - Top Priority 20
Legend - Fröm the Fjörds 19
Eloy- Silent Cries and Might Echoes 16
Neil Young & Crazy Horse - Rust Never Sleeps 15
The Cure - Three Imaginary Boys 14
Judas Priest - Unleashed in the East 13
Blackfoot - Strikes 12
Gang of Four - Entertainment! 11
Tom Petty & the Heartbreakers - Damn the Torpedoes 9
Michael Jackson - Off the Wall 9
Thin Lizzy - Black Rose 9
Stiff Little Fingers - Inflammable Material 8
Germs - GI 6
Robert Fripp - Exposure 5
Marianne Faithfull - Broken English 5
Whitesnake - Lovehunter 5
Electric Sun - Earthquake 5
Λουκιανός Κηλαηδόνης - Ψυχραιμία παιδιά 5
Univers Zero - Heresie 4
The Damned - Machine Gun Etiquette 4
Prince - Prince 4
Anyone’s Daughter - Adonis 4
Motorhead - Bomber 4
ZZ Top - Deguello 3
ABBA - Voulez-Vous 3
Supertramp - Breakfast in America 3
Frank Zappa - Sleep Dirt 3
Tubeway Army - Replicas 3
CHIC - Risqué 3
Rainbow - Down To Earth 3
The Police - Reggatta de Blanc 2
This Heat - This Heat 2
The Fall - Live At The Witch Trials 2
Accept - Accept 2
Poobah - Steamroller 2
Kiss - Dynasty 2
Crass - Stations of the Crass 2
Angelic Upstarts - Teenage Warning 1
Led Zeppelin - In Through The Out Door 1
Iron Maiden - The Soundhouse Tapes 1
Arachnoïd - Arachnoïd 1
Dire Straits - Communique 1
The Alan Parsons Project - Eve 1
City Boy - The day the earth caught fire 1
Public Image Ltd. - Metal Box 1
Steve Hackett - Spectral mornings 1

4η νίκη για τους Pink Floyd

chart (7)

κατανομή πόντων στον νικητή βάσει των διαθέσιμων ψήφων :

Artist Album ΠΟΣΟΣΤΟ
1970 Black Sabbath Black Sabbath 54,81%
1971 Led Zeppelin Led Zeppelin IV 57,65%
1972 Deep Purple Machine Head 39,43%
1973 Pink Floyd The Dark Side Of The Moon 51,67%
1974 Blue Öyster Cult Secret Treaties 33,33%
1975 Pink Floyd Wish You Were Here 53,33%
1976 Judas Priest Sad Wings of Destiny 50,95%
1977 Pink Floyd Animals 39,02%
1978 Judas Priest Stained Class 36,67%
1979 Pink Floyd The Wall 40,85%

τίτλοι τέλους για το 1979

80ς λοιπόν…

52 Χρόνια σε 52 Εβδομάδες - Google Tabellen

credits and love to all :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts:

27 Likes

Διάβασα μέχρι και τις παύλες στις γραμμές που χωρίζουν τα κείμενά σου.

Για την ακρίβεια, μέχρι να τελειώσουν τα 229 δευτερόλεπτα του πρώτου τραγουδιού ενός δίσκου που έβγαλαν το 1987. Αν δεν ακούει κάποιος εκεί τις πιο κλασικές rnr φόρμες, δεν θα τις ακούσει ακόμη κι αν ο Τσακ Μπέρι, ο Έλβις και ο Τζέρι Λι Λιούις αναστηθούν και παίξουν μπροστά του.

EDIT: Μόλις τελείωσα την ανάγνωση όλων των ποστ και έφτασα στο ρεζουμέ. Με ξεπέρασε το γεγονός ότι το Lovedrive προσπέρασετο London Calling. Καλή δεκαετία να έχουμε.

1980:

Dead Kennedys - Fresh Fruit for Rotting Vegetables
Ozzy Osbourne - Blizzard of Ozz
Black Sabbath - Heaven & Hell
Cure - Seventeen Seconds
AC/DC - Back In Black

Έμειναν εκτός με δυσκολία:

The Police - Zenyatta Mondatta
Queen - The Game
INXS - INXS
Joy Division - Closer
Siouxsie and the Banshees - Kaleidoscope
The Clash - Sandinista!

18 Likes

εντυπωσιακό το πόσο κοντά κονταροχτυπήθηκαν το Wall και το Highway to Hell . Σαν τις εκλογές του 2000 ένα πράγμα :rofl:

ας καλωσορίσω το 1980 με γραφικό τρόπο

παλεύω σθεναρά να μη βάλω μόνο τα NWOBHM διαμάντια

14 Likes

Σεφτε με το ξιφος του στη νεα δεκαετια!!!:tada:

2 Likes

Το είχα αποφασίσει εδώ και λίγες μέρες να ποστάρω asap και είχα κάνει τη μελέτη μου, για να μείνουν έστω και για λίγο στην κορυφή οι Dead Kennedys σα φόρος τιμής.

5 Likes
  1. Iron Maiden - Iron Maiden
  2. Diamond Head - Lightning to the Nations
  3. Saxon - Wheels of Steel
  4. Angel Witch - Angel Witch
  5. Krokus - Metal Rendez-Vous
18 Likes

Είναι αδύνατον να ξεπεράσω το σοκ των δίσκων που πρέπει να πετάξω απέξω για να βγει η τελική επιλογή. Ταραμάδες όλοι, θέλατε μόνο 5. Πάω για ύπνο, καληνύχτα.

7 Likes

Lazy day, right? :stuck_out_tongue_winking_eye:

Έτερον εκάτερον :wink:

2 Likes

Fuck, είναι ΚΑΙ αυτό

Ρε 1980 λυπήσου μας :tired_face:

3 Likes

1980

Αντιο 70ς, καλως ηρθατε 80ς.

  1. John Williams - The Empire Strikes Back OST
    Ενα απο τα καλυτερα πραγματα που εχουν γραφτει ποτε

  2. Queen - The Game
    Οταν μιλαμε για progressive rock ή progressive metal, πολυς κοσμος εχει στο μυαλο του τις πολυπλοκες αλλαγες και τους πολλους χρονους που χρησιμοποιουν πολλες μπαντες με αυτην την ταμπελα. Οι Queen δεν νοιαστηκαν ιδιαιτερα για αυτα, αντιθετως αποτελεσαν μια απο τις πιο πρωτοποριακες και ξεχωριστες μπαντες ολων των εποχων χωρις να αναλωνονται στο να βρισκουν περιεργους χρονους. Δισκοι σαν το The Game, το αποδεικνυουν. Ο πρωτος δισκος τους με ηχους απο synthesizers χαρακτηριζεται απο ποικιλομορφια, διχως να υστερει σε κλασικες στιγμες. Το ομωνυμο τραγουδι ακουγεται ακομα και σημερα φουτουριστικο, ενω το Another One Bites The Dust το γνωριζει ολος ο πλανητης. Οι Queen πλεον εχουν γιγαντωθει τοσο ως συνθετες οσο και ως εμπορικο μεγεθος, ωστε να μπορουν να δημιουργουν ευχαριστα και πιο χαλαρα τραγουδια οπως το Crazy Little Thing Called Love, αλλα και μελαγχολικα και πομπωδη τραγουδια οπως το μοναδικο Save Me. Ουτε κβαντο χαμηλοτερο του 10/10.

  3. Rush - Permanent Waves
    Οταν περασα την φαση που εξερευνουσα τους Rush περισσοτερο, υπηρχε καποια εποχη που το Permanent Waves ηταν ο αγαπημενος μου δισκος τους, και οχι αδικα. Το The Spirit Of Radio ειναι απο αυτα τα τραγουδια που τα ακους 3 φορες και μετα τα ξερεις απεξω. Το Jacob’s Ladder ειναι πιθανοτατα υπευθυνο για το οτι ημασταν τυχεροι να παρουμε μουσικη απο τους Dream Theater σε αυτην την ζωη, οι οποιοι μαλλον οφειλουν το 20% των ριφφς του Petrucci στο αριστουργηματικο Natural Science.

  4. Ozzy Osbourne - Blizzard of Ozz
    Δεν εχω τεραστια γνωση των προσωπικων δισκων του Οζζι, αλλα αυτος ειναι ενας δισκος που γνωριζω πολυ καλα. Τα προφανη χιτακια Mr. Crowley και Crazy Train κλεβουν την παρασταση, αλλα ο δισκος ειναι γενικα συμπαγης και ακουγοντας τον, νιωθω οτι η προσωπικη καριερα του Ozzy ριχνει ταφοπλακα σε οτιδηποτε κυκλοφορησαν οι Black Sabbath χωρις αυτον.

  5. Iron Maiden - Iron Maiden
    Θα πηγαινε μαλλον στο νουμερο 3 για την χρονια, κατω μονο απο τους Queen και τον Palpatine, αν με καποιον μαγικο τροπο ο Steve Harris ειχε βρει τον Bruce Dickinson δυο χρονια νωριτερα, και οχι τον Σεπτεμβριο του 1981. Περιττα τα πολλα λογια, μιλαμε για δισκο που εχει Prowler, Remember Tomorrow, Transylvania και Iron Maiden μεσα. Οχι, το Phantom Of The Opera δε μου αρεσει καθολου, και το Running Free ανηκει στην κατηγορια τραγουδιων που δεν μπορω να ακουσω ποτε ξανα.

Καλυτερο εξωφυλλο

Πρωτη χρονια που αναγκαστηκα να αφησω δισκο εξω απο την λιστα μου… το Lightning To The Nations των Diamond Head… δεν αποκλειω το να αναγκαστω να κανω αλλαγες στο τελος της εβδομαδας στην λιστα μου

18 Likes

1980

Black Sabbath-“Heaven and Hell”

Iron Maiden-“Iron Maiden”

AC/DC-“Back in Black”

Rush-“Permanent Waves”

Motörhead-“Ace of Spades”

22 Likes

5 . Diamond Head - The White Album
Μια από τις καλύτερες hard rock φωνές, τρομερά ριφφς και εξαιρετικές μπασογραμμές. Αν δεν είχε εντελώς cringe στίχο στο Suckin’ My Love θα ήταν τέλειο ( και τώρα είναι δηλαδή αλλά λέμε). Αυτός ο ήχος με τα ζεστά , “ανοιχτά” ακόρντα και τον ακατέργαστο και ωμό τονο είναι αυτό που αγαπάω στο NWOBHM και εδώ έχουμε έναν από τους καλύτερους αντιπροσωπους του.

4 . Black Sabbath - Heaven and Hell
Δεν έχω να πω πολλά, uber classic, μεταγραφές αεροδρομίου Birch και Dio, καποιες υποψίες fillers μεταξύ κολοσσιαίων κομματιών. Ένα αριστούργημα.

3 . Saxon - Strong Arm of the Law
Για χρόνια έλεγα ότι ειναι το αγαπημένο μου Saxon και από τα αγαπημένα μου heavy metal album γενικώς. Street attitude, rock ‘n’ roll γεμάτο αλητεία και ενισχυτές τσίτα. Ότι έγραψα στους Diamond Head ισχύει και εδώ λίγο πολύ.

2 . Blue Oyster Cult - Cultosaurus Erectus
Που τα προλαβαινε όλα τα αριστουργήματα ο θεός ο Birch ; Τρομερό πως έδινε σε κάθε μπάντα τον δικό της μοναδικό ήχο, τόσες παραγωγές σε κλασικούς και ανόμοιους δίσκους χωρίς μανιέρα. Μιας που λέμε για μανιέρες, να μια γκρουπάρα χωρίς ηχητική μανιέρα, 1000 πρόσωπα και όλα BOC . Όλα τα κομμάτια διαμάντια, σχεδόν κανένα “κλασικό” ( από αυτά που ξέρουν οι πάντες εννοώ) αλλά για εμένα ποιοτικά ακούγεται σαν best of.

1 . Saxon - Wheels of Steel
"περίγραψε μου το heavy metal με έναν μονο δίσκο "
“there you go”

17 Likes

Άκυρο το ψηφοδέλτιο μου χωρίς Rush :joy:

1 Like

1980

  1. ACDC- Back in black
  2. Diamond Head- Lightning to the Nations
  3. Dead Kennedys- Fresh fruit for rotting vegetables
  4. Motorhead- Ace of spades
  5. Judas priest- British steel
+ 5 χονοραμπλ (δισκαρες ολα)

Black sabbath- Heaven and hell
Queen- The game
Iron maiden- Iron Maiden
Killing joke- Killing joke
Ozzy- Blizzard of Ozz

20 Likes