Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

Ναι αλλά τι είναι “CI”

Επίσης, ρε συ Κώστα, πρέπει να το παραδεχτείς ότι ο Baker δεν θεωρείται τυχαία “love or hate”… Και εντάξει, αν σου κάνει κλικ πάει στο διάολο, αν όχι όμως η φάση δεν είναι “α οκ, ένας τραγουδιστής με ιδιαίτερη φωνή”, ο τύπος είναι α-πά-λευ-τος.

1 Like

Όχι αν τον θεωρήσεις proto-extreme metal vocalist :melting_face:

Καλά καλά, ένα λάθος κάναμε, αμέσως…

1 Like

That’s worse! Not nearly extreme enough…

Φυσικά και παραδέχομαι πως είναι ο ορισμός του love or hate, ωστόσο δεν μπορώ με τίποτα να τον θεωρήσω απάλευτο. Απλά δεν το ακούω αυτό που λες και όντως, δεν θα πήγαινα παραπέρα από το “ένας τραγουδιστής με (πολύ) ιδιαίτερη φωνή”.

1 Like

Θερινή ώρα και 1981, αχτύπητος συνδυασμός. Και ενώ ο οργανισμός μας προσπαθεί να συνηθίσει την απώλεια μίας ώρας ύπνου, ένα νέο μουσικό κύμα έρχεται να μας συναρπάσει… ή μήπως όχι ακόμη?

12η εβδομάδα - 1981
50 συμμετέχοντες - FULL HOUSE
@eviL @stammargg_v2 :sparkler: :sparkler: :sparkler:

Παρουσιολόγιο:

chart (8)

Παρακάτω όλες οι προτάσεις και η βαθμολογία:

Rush - Moving Pictures 94
Iron Maiden - Killers 88
Blue Öyster Cult - Fire of Unknown Origin 65
Ozzy Osbourne - Diary Of a Madman 56
Black Sabbath - Mob Rules 40
Venom - Welcome to Hell 31
Siouxsie & the Banshees - Juju 23
Saxon - Denim & Leather 19
Wipers - Youth of America 19
The Sound - From the Lions Mouth 18
Black Flag - Damaged 17
Journey - Escape 15
King Crimson - Discipline 14
Def Lepard - High ‘N’ Dry 14
Crass - Penis Envy 13
Foreigner - 4 12
The Cure - Faith 10
Zounds - The Curse of Zounds 10
Modern English - Mesh & Lacce 9
Cirith Ungol - Frost And Fire 8
Roky Erickson - The Evil One 8
The Gun Club - Fire of Love 8
The Adicts - Songs of Praise 8
Praying Mantis - Time Tells No Lies 7
Tygers of Pan Tang - Spellbound 6
Agent Orange - Living in Darkness 6
Λένα Πλάτωνος - Σαμποτάζ 5
Blackfoot - Marauder 5
Depeche Mode - Speak & Spell 5
Eloy - Planets 5
The Birthday Party - Prayers on Fire 5
Holocaust - The Nightcomers 5
Accept - Breaker 4
Art Bears - The World as It Is Today 4
Cabaret Voltaire - Red Mecca 4
Jean-Michel Jarre - Les Chants Magnetiques 4
Kraftwerk - Computer World 4
Minor Threat - First Two Seven Inches 4
Riot - Fire Down Under 4
Saga - Worlds Apart 4
Saracen - Heroes, Saints & Fools 4
The Cramps - Psychedelic Jungle 4
Throbbing Gristle - Mission of Dead Souls 4
Tom Petty & the Heartbreakers - Hard Promises 4
Whitesnake - Come an’ Get It 4
AC/DC - For Τhose Αbout to Rock 4
Adolescents - Adolescents 3
Buddy Guy - Stone Crazy! 3
Duran Duran - Duran Duran 3
Rolling Stones - Tattoo You 3
Squeeze - East Side Story 3
The Exploited - Punk’s Not Dead 3
Triumph - Allied Forces 3
Rainbow - Difficult to cure 3
Βαγγέλης Γερμανός - Τα Μπαράκια 2
Demon - Night of the Demon 2
Echo & The Bunnymen - Heaven Up Here 2
Glenn Branca - Ascension 2
Motley Crue - Too fast for Love 2
The Police - Ghost in the Machine 2
Yoko Ono - Season of Glass 2
Adolescents - Welcome to Reality 1
Heavy Metal - The Soundtrack 1
Killing Joke - What’s THIS For…! 1
Serú Girán - Peperina 1
The Human League - Dare 1
This Heat - Deceit 1
The Stranglers - La Folie 1

Πρώτη και άξια νίκη, επιτέλους RUSH…

chart (9)

κατανομή πόντων στον νικητή βάσει των διαθέσιμων ψήφων :

Artist Album ΠΟΣΟΣΤΟ
1970 Black Sabbath Black Sabbath 54,81%
1971 Led Zeppelin Led Zeppelin IV 57,65%
1972 Deep Purple Machine Head 39,43%
1973 Pink Floyd The Dark Side Of The Moon 51,67%
1974 Blue Öyster Cult Secret Treaties 33,33%
1975 Pink Floyd Wish You Were Here 53,33%
1976 Judas Priest Sad Wings of Destiny 50,95%
1977 Pink Floyd Animals 39,02%
1978 Judas Priest Stained Class 36,67%
1979 Pink Floyd The Wall 40,85%
1980 Black Sabbath Heaven and Hell 40,43%
1981 Rush Moving Pictures 37,60%

τίτλοι τέλους για το 1981

1982 Φύγαμεεεεεε…

και εξελάκι

credits and love to all :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts:

20 Likes

Ο άνθρωπος έχει πιο punk χροιά από πολλούς μορφονιούς του ιδιώματος

11 Likes

Ένα κάποιο (ευχάριστο) σοκ που δεν βγήκε το κίλλερς, οι πάνκηδες κερδίζουν έδαφος ;p, πού είναι οι λεππαρντ + έχω πετύχει 4/5 αυτή την φορά, πάει, χάλασα.

7 Likes

Εδώ 1982 και το πιο πιθανό να αφήσω το number of the beast απέξω. Λολ

4 Likes

Μάλλον μέτρια χρονιά για μένα. Δεν έχω τόσα αγαπημένα άλμπουμ για να πω πως πονοκεφαλιάζω ούτε είχα τόσες πολλές επιλογές για να διαλέξω σε σχέση με ΟΛΕΣ τις υπόλοιπες χρονιές. Έχει πλάκα που πολλοί μιλάτε για την καλύτερη χρονιά έβερ. Πιθανόν δεν έτυχε να εμβαθύνω ποτέ. Αλλά ότι μπαίνει στη λίστα είναι φωτιά.

1) Bruce Springsteen - Nebraska
Δεν είναι καλά το αφεντικό, δεν πρέπει να είμαστε ούτε εμείς. Με το που μπαίνει το ομώνυμο, τα πάντα σκοτεινιάζουν. Δεν υπάρχει εδώ φως ή ελπίδα. Μόνο κάποια τραγούδια που είναι λίγο πιο ρυθμικά και ευνοούν κάποια sing along (πχ Atlantic City) αλλά κι αυτά μαυρίλα.
Ευτυχώς δεν τον ξανακούσαμε έτσι και ταυτόχρονα σε τέτοιο επίπεδο.
Αριστούργημα.

2) Accept - Restless and Wild
Fast as a Shark
Restless and Wild
Ahead of the Pack
Shake Your Heads
Neon Nights
Get Ready
Demon’s Night
Flash Rockin’ Man
Don’t Go Stealing My Soul Away
Princess of the Dawn

3) Demon - The Unexpected Guest
Τώρα αυτό είναι NWOBHM? Δε νομίζω αλλά δε με νοιάζει κιόλας. Hard Rock μάλλον θα το έλεγα και ποιοτικότατο. Τα τραγούδια σου μένουν από την πρώτη ακρόαση. Φοβερά ρεφραίν, πιασάρικα riff, τα keyboards χρωματίζουν όπου και όπως πρέπει. Οι lead κιθάρες είναι καταπληκτικές, παλιοροκάδικες. με πολύ συναίσθημα. Μου βγάζουν μια έντονη αίσθηση πως ακούω κάτι παλιό και κλασικό. Θα μπορούσα να ακούσω σε ένα σταθμό πχ να παίζει late 70’s Scorpions, UFO, BOC και ανάμεσα να πεταχτεί ένα The Spell, ένα Sign of the Madman και να μην είναι παράταιρο. Για να μη μιλήσω για το σχεδόν classic, Don’t Break the Circle. Ή ξεχασμένες κομματάρες σαν το σπινταριστό Deliver Us from Evil με το wah pedal να παίρνει φωτιά. Νομίζω φταίει που οι περισσότεροι δεν μπήκαν στη διαδικασία να ακούσουν και να δώσουν βάση. Κρίμα.

4) Marshall Crenshaw - Marshall Crenshaw
“The day the music died” never existed… O Buddy Holly δεν έφυγε ποτέ. Απλά άλλαξε όνομα και συνεχίζει να χαρίζει φοβερούς δίσκους, Μπορεί να φαίνεται αναχρονιστικό για το '82 αλλά πόσοι το κάνανε αυτό τότε? Και επίσης, τόσες και τόσες μπάντες που ακούμε σήμερα, βασίζονται σε όσα γίνονταν ακόμα και 5 δεκαετίες πριν. Καταπληκτικές συνθέσεις, υπέροχα τραγούδια που θυμάσαι από το 2ο άκουσμα. Οι μελωδίες είναι πραγματικά πανέμορφες, “ευαίσθητες” και πιασάρικες. Δεν χορταίνεται αυτός ο δίσκος. Kάποια 80s pop στοιχεία δεν λείπουν (πχ. Girl), αλλά είναι όμορφα φιλτραρισμένα από τον καλλιτέχνη και δεν ενοχλούν στη ροή του δίσκου. Όποιος θέλει να ακούσει απλή και απροβλημάτιστη, όμορφη μουσική, εδώ είναι.

5) Tom Petty & the Heartbreakers - Long After Dark
Είμαι φανμπόης, τι να κάνουμε. Έτσι κι αλλιώς η α’ πλευρά ειδικά είναι τόσο γαμάτη όσο αναμενόταν. Κι αν στην πορεία έχουμε μια ελαφριά πτώση, δεν πτοούμαι. To βασικό μου πρόβλημα με το άλμπουμ είναι η παραγωγή που είναι πεντακάθαρη και σε σημεία 80-ίζει επικίνδυνα. Aλλά και πάλι δεν κρύβεται η ποιότητα της μπάντας και τους χαρίζει και ένα μεγάλο χιτ με το You Got Lucky. Συν κάποια από τα λιγότερο γνωστά τραγούδια σαν το Deliver Me, που είναι στα αγαπημένα μου από τον μακρύ κατάλογο του Petty (πολλά αγαπημένα τώρα που το σκέφτομαι).

6) Dire Straits - Love over Gold
4ος σερί καταπληκτικός δίσκος. Δεν θυμίζουν πλέον βέβαια την bluesy μπάντα του ντεμπούτου. Mε ξεκάθαρα πιο rock αλλά και art διάθεση. Telegraph Road συγκλονιστικό, Private Investigations το ίδιο.
Ευτυχώς παίρνεις απαραίτητη ανάσα στο 2o μισό με το Industrial Disease, το ομώνυμο και το It Never Rains. Φιλόδοξο και ώριμο, κλείνει νομίζω την χρυσή περίοδο της μπάντας, που ακόμα βέβαια κρατούσε κάποιες δυνατές στιγμές για τα επόμενα άλμπουμ.

7) Split Enz - Time and Tide
Αφού βαρέθηκαν να προσπαθούν να γίνουν οι Νεοζηλανδοί Genesis, αποφάσισαν να ασχοληθούν με την pop. Η προϋπηρεσία τους σε πιο φιλόδοξη και απαιτητική τεχνικά μουσική, ακούγεται. Και όσον αφορά την ενορχήστρωση και σε κάποιες μελωδίες ασυνήθιστες που πετάγονται εδώ κι εκεί, περίεργα μέτρα σε σημεία, αλλαγές μη τυπικές για pop τραγούδια (πχ το τελείωμα του Six Months in a Leaky Boat). Και ταυτόχρονα υπάρχει και ένα φολκ άρωμα σε λίγα τραγούδια. Ιδιοφυείς συνθέσεις, άλλοτε πιο σκοτεινές και άλλοτε πιο χαρούμενες, πάντα ποιοτικές, με στρώματα ήχου, σε ωθούν να τις ακούς και να ανακαλύπτεις καινούρια πράγματα πολλές ακροάσεις μετά.

8) Judas Priest - Screaming for Vengeance
Ίσως υπάρχει μια κάποια υποψία φίλερ (για πολλούς βεβαιότητα), αλλά είναι ο κλασικός δίσκος που τα δυνατά του κομμάτια τον ανεβάζουν πολύ. Tι Hellion/ Electric Eye, τι ομώνυμο (top-10 πιθανότατα για μένα), Riding on the Wind, Bloodstone, Devil’s Child, κορυφαίες κομματάρες.

9) Τwisted Sister - Under the Blade
Ακολουθεί αληθινός διάλογος:

  • Twisted Sister - What You Don’t Know Sure Can Hurt You, καλύτερο εναρκτήριο κομμάτι ντεμπούτου έβερ.
  • Επιτέλους είπες κάτι cool. Μαζί σου.

Ασφαλώς είναι ο ορισμός της υπερβολής αυτή η δήλωση, αλλά φημίζομαι γι’ αυτές (ο συνομιλητής μου μάλλον όχι). Παρόλα αυτά, κάθε φορά που ακούγεται η φωνάρα του Dee Snider “GOOD EVENING! WELCOME TO OUR SHOW!”, ε σε πείθει. Απίστευτη χροιά. Ήταν καιρός αυτή η μπαντάρα να κυκλοφορήσει δίσκο, αφού για χρόνια γέμιζε τα τοπικά κλαμπ της Νέας Υόρκης αν δεν κάνω λάθος, βαριέμαι να ψάξω. Πάντα βρίσκονταν κοντά στη rock ‘n’ roll πλευρά του heavy metal, αλλά αυτό είναι καλό αφού, πέρα από ανεβαστικά metal τραγούδια σαν το προαναφερθέν, το ομώνυμο κτλ, σου δίνανε και ξεσηκωτικούς ύμνους σαν το Shoot 'em Down για τραγούδι και “χορό”. Υπέροχη μπάντα, διασκεδαστική, κάτι που με τα χρόνια έλειψε από το metal νομίζω. Ή έστω έλειψε σε εμένα.
A… Kαι πολλή ψυχή.

10) Iron Maiden - The Number of the Beast
“Bρε καλώς τα παιδιά. Μπήκε στη ζούλα. Δεν έχω να πω πολλά. Απλά δεν καταλαβαίνω με πιο τρόπο λειτουργεί το σύστημα. Άλλες παλιές αγάπες τις ακούω και λιώνω ακόμα, άλλες δε με κρατάνε τόσο (μιλάω για χιλιοπαιγμένα άλμπουμ κυρίως, όχι μπάντες, μεηντενάρα φορέβα) . Μπορεί να περνάω φάση? Μπορεί. Αναγνωρίζω πως είναι αριστουργηματικό ΚΑΙ αυτό το άλμπουμ αλλά παίζει να το έχω ακούσει 500 φορές μέχρι τα 14 μου.
Όπως και να έχει, το μισό το ακούω το ίδιο ευχάριστα όσο πάντα.”

Aυτό έγραψα τσακ μπαμ σε μια αναγκαστική αλλαγή της λίστας μου που προέκυψε όταν ήδη την είχα ολοκληρώσει. Αλλά ήθελα να προσθέσω κάτι γιατί δε μου αρέσει να μιλάω άσχημα για μεγάλες μου αγάπες :stuck_out_tongue: και δεν έχω βάλει κανένα άλμπουμ σε λίστα απλά για να μπει. Ακούγοντας το Piece of Mind και συγκεκριμένα το The Trooper, σκεφτόμουν πόσο ιδιαίτερο είναι σαν σύλληψη. Κανείς δεν έγραφε τέτοια θέματα, τόσο ξεχωριστά. Όταν κάτι είναι τόσο γνωστό που το έχεις ακούσει 1000000 φορές, όταν έχει εντυπωθεί στο DNA σου, συχνά δεν αναγνωρίζεις βασικά του στοιχεία. Το ίδιο ισχύει για το ιδιοφυές Run to the Hills πχ. Ψιλοβαριέμαι πια αλλά τι να λέμε, είναι κομματάρα, με μοναδική εισαγωγή. φανταστικό drumming και chorus που οι άλλοι της εποχής δεν έβλεπαν καν. Ακόμα κι αν υποθέσουμε πως έχει filler (συνήθεις ύποπτοι Invaders κ Gangland), είναι όντως fillers? Το verse του πρώτου ειδικά είναι φανταστικό, το drumming και το solo section στο δεύτερο επίσης. Δεν έχω την ίδια άποψη περί του τι είναι filler με κάμ ποιους αλλά οκ. 10o λοιπόν το Number αλλά it’s just fatigue.

Εξώφυλλο της χρονιάς εύκολο

Accept - Restless and WIld

Honorable Mentions:

Chris Hillman - Morning Sky
Θρύλος. Αν και άλμπουμ διασκευών, εδώ μαγεύει με την μπάντα του. Ποιος είπε πως δεν βγήκε καλή country στα 80ς? Και χωρίς πλαστική παραγωγή, με ζεστό οργανικό ήχο. Πανέμορφο άλμπουμ.

.38 Special - Special Forces
Άντε ας δώσω λίγη αγάπη και στους AOR-άδες του southern rock. Όχι το αγαπημένο μου αλλά περνούσαν τα χρόνια και δεν τους είχα αναφέρει. Αν σας αρέσουν κάτι Foreigner, Journey και λοιπά “ξεφτιλίκια”, ίσως βρείτε πραγματάκια στα άλμπουμ που έβγαλαν τέλη 70s- αρχές 80ς. Εγώ που δεν τρελαίνομαι, με κερδίζει η παράλληλη βλαχιά που υπάρχει ολούθε.

Whitesnake - Saints & Sinners
Πάρε δισκάρες να ‘χεις. Ίσως το λιγότερο αγαπημένο μου από τα πρώτα 4-5 αλλά και τι μ’ αυτό? Underrated κομματάρες και έπη σαν το Crying in the Rain (τι σας έφταιξε στο έρμο το 1987?) φτιάχνουν έναν ακόμα φοβερό δίσκο.

Special mention:
Rush - Signals
Έχω ακούσει δισκογραφία Rush μέχρι Signals (πλέον), έχω 4-5, σκοπεύω να πάρω και τα άλλα 4-5. Δεν μου έχουν κάνει ποτέ το μεγάλο κλικ. Αλλά δεν είναι και δύσκολο να αντιληφθείς την ποιότητα τους. Αντιλαμβάνομαι πως έχουν 3-4 άλμπουμ που είναι καθαρά δεκαράκια (από Farewell και μετά). Τίποτα να τους προσάψεις. Συναισθηματικά όμως ακόμα δεν… Αυτό το Signals πάντως, το άκουσα τον τελευταίο καιρό και με αφορμή το παιχνίδι και νιώθω πως με κάνει να κολλάω μαζί του (για την μπάντα επιφυλάσσομαι). Φοβερή ατμόσφαιρα, σωστά synths, υπέρσωστη κιθάρα. Δεν το βάζω στη λίστα γιατί είναι πολύ φρέσκο αλλά ήθελα να τα πω.

17 Likes

Pagan Altar- Pagan Altar
Judas Priest - Screaming for Vengeance
Scorpions - Blackout
Heavy Load- Death or Glory
Venom - Black metal

11 Likes

Νόμιζα ότι μόνο εγώ θα το έχω πεντάδα…

ΝΑΙ ΡΕ, PAGAN ALTAR!

2 Likes

:laughing:

Probably not indeed

3 Likes

Μιας και μπήκατε με τα μπούνια στο 82 (i cannot even), να πω, εξ αφορμής του υπέροχου Σαμποτάζ (cheers @JTN και @GRACCHUS_BABEUF) πως το 82 κυκλοφόρησε το επίσης πανέμορφο “Καρυωτάκης-13 Τραγούδια” της Λένας Πλάτωνος με την Σαβίνα Γιαννάτου (<3) στο τραγούδι. Ως γνωστόν μάλιστα, τον δίσκο αυτό τον είχε γράψει η Πλάτωνος πριν το Σαμποτάζ, αλλά ο Πατσιφάς επέμενε να τον κυκλοφορήσει αργότερα, γιατί δεν θεωρούσε ένα δίσκο με μελοποιημένη ποίηση τον ιδανικότερο τρόπο να συστηθεί η Πλάτωνος στο κοινό.

Σε κάθε περίπτωση,

:melting_face: :melting_face: :melting_face:

6 Likes

:heart: για Sister.

Ας το κανω πιο “δυσκολο”:

Ποιο απο τα δυο;


2 Likes

Ε οι Flying V.

5 Likes

Ρε, χωρίς πλάκα, όλα μεταξύ '79 - '82

1 Like

5 . Accept - Restless and Wild
είχα διάφορα album που σκεφτόμουν για αυτή τη θέση για να κλείσω πεντάδα , αλλά όχι αυτό. Ώσπου ήρθε κοντά στο αυτί μου ενα αόρατο ανθρωπάκι ντυμένο με καρφιά και δερμάτινα, μου τράβηξε έναν φούσκο τόσο βαρύ όσο το Demon’s Night και μου είπε ότι τόσο που έχει παίξει αυτή η τέλεια αλμπουμάρα στα νιάτα σου δεν γίνεται να μην την βάλεις, σουγκαμήσω. Ε και την έβαλα.

4 . Raven - Wiped Out
Τρομερά αγαπημένη μπάντα, έχω πρήξει άπειρες φορές ούμπαλα φίλων για την ποιότητα των πρώτων δίσκων τους και άλλες τόσες τους έχω εκθειάσει με συνάρρωστους. Heavy, speed, over the top, με κάτι prog touches, extreme γενικά στη νοοτροπία και με κομματάρες. Λατρεία.

3 . Iron Maiden - The Number of the Beast
αυτά τα new age αποψάκια οτι εδώ τα μισά είναι fillers δεν τα καταλαβαίνω, δεν τα ακούω, δεν τα συμμερίζομαι, δεν με αφορούν. Εγώ ακούω μια δισκάρα, με μια textbook παραγωγάρα, τον Bruce α-ψ-ο-γ-ο . Είναι η μόνη συμπραξη της τριάδας Bruce - Smith - Burr και αυτό τον κάνει τον δίσκο απόλυτα μοναδικό. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί ο αρχηγός έδιωξε έναν τόσο εφευρετικό drummer σαν τον Clive. Θα είχε τους λόγους του. Μεγάλη αγάπη ο δίσκος.

2 . Winterhawk - Revival
τρομερή ανακάλυψη, πολλά πολλά φεγγάρια πίσω όταν πραγματικά ελάχιστος κόσμος τους ήξερε. Κιθαρισταράς , καθαρά 70ς νοοτροπία και ήχος, εκτός τόπου και χρόνου με έναν μίγμα hard rock , southern και progressive . Power trio ( πως να χάσεις …) με τους άλλους δύο να μην υστερούν καθόλου παιχτικά. Λατρεία .

1 . Rush - Signals
ο ήχος του τότε, του τώρα και του για πάντα , με ένα album που πάντα θα ακούγεται και εντός εποχής και μπροστά από την εποχή του. Οι στίχοι του καθηγητή μακριά πλέον από Rand-ισμους ( ευτυχώς ο Professor συνήλθε και πήρε μυρωδιά τη δυσωδία από τα σκουπίδια ) ειναι σεμιναριακοί σε όλα τα τραγούδια. Οι ήχοι του new wave (οι Police βασικά) αγαπιούνται σφόδρα από τους Καναδούς, που διέθεταν πάντα ανοιχτές τις κεραίες τους στην μουσική της εποχής τους και παίρνοντας τα συστατικά που θέλουν , τα φέρνουν στον ήχο τους και πρωτοτυπούν για μια ακόμη φορά. Το μπάσο του Lee πραγματικά κεντάει σε όλο το δίσκο, οι solαρες του Lifeson ειναι να τις πιεις στο ποτήρι ( τι κάνει ο μάγκας στο Chemistry ΚΛΑΜΑ), synths και bass synths σε πρώτο πλάνο και ο professor όπως πάντα μαγικός ( Digital Man τρομακτική απόδοση). Στο chemistry έχουμε για πρώτη και τελευταία φορά στιχουργική σύμπραξη και των τριών και είμαι σίγουρος ότι η παρομοίωση των τριών ατόμων που απαρτίζουν ένα μόριο νερού και των τριών τους που αποτελούν το συγκρότημα είναι εκεί και παραπάνω από βέβαιη. ενα τεράστιο, αθάνατο αριστούργημα και το τρένο των Rush δεν σταματάει πουθενά.

Emotion transmitted
Emotion received
Music in the abstract
Positively

Elemental empathy
A change of synergy
Music making contact
Naturally

One, two, three
Add without subtraction
Sound on sound
Multiplied reaction
H-to-O
No flow without the other
Oh, but how
Do we make contact
With one another?

Electricity, biology?
Seems to me it’s chemistry

18 Likes

Χαίρομαι απίστευτα για το Winterhawk που έβαλες, θα πάει για top 3 και στα δικά μου. Λιστάρα γενικά, θα μπορούσε να είναι και δική μου (αλλά δεν θα είναι).

2 Likes