Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

Ποια σκηνή απ’ το “Silmarillion” είναι το “Open the gates”;

Ήμουν τίμιος, λίγο ζήτησα, λίγο πήρα :grinning:.

1. Simple Minds - Once Upon A Time
Δίσκος που έχω λιώσει. 8/8 κομμάτια, σινγκλάρες, ρεφραινάρες, πάρα πολύ ωραίο.

2. The Cult - Love
Ο αγαπημένος μου δίσκος τους, από τότε που ακόμα ήταν Άγγλοι. Και όταν έγιναν Αμερικανοί έβγαλαν πολύ καλούς δίσκους, αλλά το γούστο μου album-wise είναι περισσότερο εδώ.

3. The Jesus and Mary Chain - Psychocandy
Πρώτη εμφάνιση τεράστιου Bobby Gillespie, είναι πίσω από τα τύμπανα. Fuzz, θόρυβος και αρρωστημένη μελωδία σε έναν δίσκο που θεμελίωσε το shoegaze.

4. John Cougar Mellencamp - Scarecrow
Δε ζω στην Αμερική και δεν μπορώ να ταυτιστώ με όλα όσα πρεσβεύει ο Mellencamp, όμως από μουσικής και μόνο πλευράς εδώ έχουμε έναν δίσκο που ακούγεται μονορούφι από την αρχή μέχρι το τέλος. Ο επόμενος είναι ακόμα καλύτερος, αλλά αυτά αργότερα.

5. Marillion - Misplaced Childhood
Πανέμορφο album από μια μπάντα που μας έχει συνηθίσει μόνο στα καλύτερα.

22 Likes

Απ’οσο γνωρίζω, καμία, ο Shark ήταν περισσότερο της sword and sorcery σχολής και μάλλον μακριά από Tolkien. Απλώς ήμουν σε γενικότερη fantasy διάθεση, τα πλάσματα αράχνες στο εξώφυλλο με έκαναν να σκέφτομαι την Ungoliant και τα παιδιά της, ο τύπος κάποιο Noldor elf, ε, δεν ήθελε και πολύ για να το επιλέξω και να αφήσω εκτός το Θηρίο. Γενικώς, θεωρώ το εξώφυλλο φανταστικό :slightly_smiling_face:

2 Likes

Πραγματάκια που βγήκαν το 85 και τα περάσαμε στο ντούκου:

Τι δισκάρα. Τι χρονιά.

6 Likes

Παναγία μου. Παρφε δισκαρα ρε. Και πολύ ιδιαίτερο. Λατρεύω

1 Like

16η εβδομάδα - 1985
51 συμμετέχοντες
@Moonchild92 :sparkler: :sparkler: :sparkler:

Παρουσιολόγιο:

ανατροπή στο παρα ένα… και ενα… κάπου εκεί… ανατροπή… ελβετικό τυρί

Παρακάτω όλες οι προτάσεις και η βαθμολογία:

Celtic Frost - To Mega Therion 66-6
The Sisters Of Mercy - First And Last And Always 63
Helloween - Walls of Jericho 58
Slayer - Hell Awaits 47
Exodus - Bonded by Blood 41
Watchtower - Energetic Disassembly 25
Τρύπες - Τρύπες 24
Marillion - Misplaced Childhood 24
Accept - Metal Heart 18
Anthrax - Spreading the Disease 16
Slauter Xstroyes - Winter Kill 15
Bathory - The Return… 14
The Cult - Love 14
The Cure - The Head On The Door 13
Magnum - On a Storyteller’s Night 12
Malmsteen - Marching out 12
Possessed - Seven Churches 12
New Order - Low-Life 11
Jesus and the Mary Chain - Psychocandy 10
Amebix - Arise! 9
Fates Warning - The Spectre Within 9
Kate Bush - Hounds of Love 9
Savatage - Power of the Night 9
Simple Minds - Once Upon A Time 9
Sodom - In the Sign of Evil 9
Virgin Steele - Noble Savage 9
Bryan Ferry - Boys and Girls 8
Dead Can Dance - Spleen and Ideal 8
Iron Maiden - Live After Death 8
Nick Cave and the Bad Seeds - The Firstborn is Dead 8
A-Ha - Hunting High and Low 6
Omen - Warning of Danger 6
Sacrilege - Behind The Realms Of Madness 6
Λένα Πλάτωνος - Γκάλοπ 5
Camera silens - Realite 5
Chumbawamba-Revolution EP 5
Gary Moore - Run For Cover 5
Hüsker Dü – New Day Rising 5
R.E.M. - Fables of the Reconstruction 5
Rush - Power Windows 5
Savage Grace - Master of Disguise 5
Stormtroopers Of Death - Speak English Or Die 5
The Pogues - Rum Sodomy & the Lash 5
The Replacements - Tim 5
Tears For Fears - Songs From The Big Chair 5
Tom Waits – Rain Dogs 5
Χωρίς Περιδέραιο - Χορός Για Μουσική 4
Christian Death - Ashes 4
Einstürzende Neubauten - Halber Mensch 4
Killing Joke - Night Time 4
Kreator - Endless Pain 4
Oingo Boingo - Dead Man’s Party 4
Pentagram - Relentless 4
Rocky IV OST 4
Twisted Sister - Come out and Play 4
ZZ Top - Afterburner 4
WASP - The Last Command 4
Manilla Road - Open The Gates 3
Megadeth - Killing Is My Business… and Business Is Good! 3
New Model Army-No rest for the wicked 3
Overkill - Feel the fire 3
Sade - Promise 3
The Waterboys - This Is The Sea 3
Trouble - The Skull 3
White Lion - Fight to Survive 3
Allan Holdsworth - Metal Fatigue 2
Armored Saint - Delirious Nomad 2
Dire Straits - Brothers in Arms 2
Electric Sun - Beyond the Astral Skies 2
Omega - The Prophet 2
The Smiths - Meat Is Murder 2
John Cougar Mellencamp - Scarecrow 2
Χάρης και Πάνος Κατσιμίχας-Ζεστά ποτά 1
Black Night - Master of Disaster 1
Dokken - Under Lock and Key 1
Heart - Heart 1
Loreena Mckennitt - Elemental 1
RUN-D.M.C - King of Rock 1
Shy - Brave The Storm 1
Skinny Puppy - Bites 1
Stress – Ηχος της Ανασφαλειας 1
Universe - Universe 1

chart (11)

κατανομή πόντων στον νικητή βάσει των διαθέσιμων ψήφων :

Artist Album ΠΟΣΟΣΤΟ
1970 Black Sabbath Black Sabbath 54,81%
1971 Led Zeppelin Led Zeppelin IV 57,65%
1972 Deep Purple Machine Head 39,43%
1973 Pink Floyd The Dark Side Of The Moon 51,67%
1974 Blue Öyster Cult Secret Treaties 33,33%
1975 Pink Floyd Wish You Were Here 53,33%
1976 Judas Priest Sad Wings of Destiny 22,93%
1977 Pink Floyd Animals 17,95%
1978 Judas Priest Stained Class 36,67%
1979 Pink Floyd The Wall 40,85%
1980 Black Sabbath Heaven and Hell 40,43%
1981 Rush Moving Pictures 37,60%
1982 Iron Maiden The Number Of The Beast 46,12%
1983 Iron Maiden Piece Of Mind 45,00%
1984 Metallica Ride The Lightning 61,13%
1985 Celtic Frost To Mega Therion 25,88%

chart (10)

ΑΙ ούτε σε 1000 χρόνια

τίτλοι τέλους για το 1985

1986…

και εξελάκι

credits and love to all :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts:

26 Likes

Εκπληκτική και μερακλίδικη πρωτιά για το First and Last and Always

2 Likes

Αυτό θα πει αξιοποίηση των ενδομεταλλικών αντιθέσεων

2 Likes

Κριμα που κανεις δεν εγραψε τπτ για τον δισκο της χρονιας

1 Like

@anhydriis, καταπληκτικό το εξώφυλλο του Marillion ε

Δεν ήξερα βέβαια ότι ήταν κι αυτοί σατανοαποκρυφιστές

Νόθα των Genesis νόμιζα ο αδαής

Ν’ ακούσουμε άμα είναι

1 Like

χααχχααχχ…σορρυ… ο ΔΑΙΜΩΝ

Τι εννοεις? Για την διασπορα των ψηφων?

85

1 Like

Το πρώτο, το τελευταίο και το παντοτινό. ;p (Από τις εύκολες πρωτιές μου, ελπίζω να ήμουν στις καθοριστικές ψήφους ιχιχι)

3 Likes

Δυο ποντακια διαφορα για τους Sisters. Δυο ποντους απο τη λιστα μου, παροτι πρωτη φορα ακουσα τον δισκο αυτη την εβδομαδα. Τοσο πολυ μου αρεσε, αξιζε και παραπανω. Eβαλα κι εγω το χερακι μου σε αυτη την πρωτια :rofl:

3 Likes

Εσένα που ψήφισες Allan Holdsworth σε συμπαθώ πολύ

Στις προηγούμενες χρονιές μεγάλωνε ο κορμός εκείνου του δέντρου που θα διακλαδίζοταν στην πορεία και το 1985 είναι εκείνη η χρονιά που τα περισσότερα κλαδιά του είτε θα φύτρωναν είτε θα σχηματοποιούταν πλήρως.

5 .Helloween - Walls of Jericho : 1985 σημείο μηδέν για το τευτονικό power metal το πρώτο album των Helloween. Από τη μια οι Maiden / Priest / Rainbow, από την άλλη εκείνο το νέο φρούτο του Speedmetal και τέλος εκείνη η δημιουργική ιδιαιτερότητα των Handen / Weikath που τα χωνεύουν πλήρως και τα κάνουν Helloween από την πρώτη στιγμή. Μπορεί αργότερα ο ήχος τους να έγινε πιο μελωδικός, η φωνή να άλλαξε από την αγουρίλα του Hansen στην αρτιότητα του Kiske, η παραγωγή να έγινε πιο καθαρή αλλά αυτό που παρουσιάζοταν εδώ ήταν πλήρως συνειδητοποιημένο και ολοκληρωμένο. Κάποιες από τις καλύτερες στιγμές των Helloween είναι μέσα σε αυτό το δίσκο.

4 .Celtic Frost - To Megatherion : Οι Hellhammer / Celtic Frost είχαν βάλει τις βάσεις για όλο τον ακραίο ήχο ήδη πριν προλάβουν να κυκλοφορήσουν επίσημα ολοκληρωμένη δουλειά(εννοώντας LP γιατί κατά τ’ αλλα οι δουλειές τους πληρέστατες ήταν). Το To Megatherion από τη μια είναι η εξαργύρωση όλων των χιλιομέτρων που είχαν ρίξει αυτά τα 3 χρόνια(και μιλάμε για πολλά χιλιόμετρα) και από την άλλη δίναν την σκυτάλη στον εαυτό τους για να τρέξουν άλλα τόσα χιλιόμετρα σε άλλες πίστες αφού από τη μια έχουμε τον κλασσικό ήχο που χτίζαν όλο αυτό τον καιρό με τα Ugh και τον κλασσικό κιθαριστικό ήχο του thrasher που είναι Doomster σε άρνηση(ή το ανάποδο δεν είμαι εντελώς σίγουρος) τον οποίο ξεσηκώσαν και γω δεν ξέρω γω πόσοι και από την άλλη έχουμε ήδη τα πρώτα ψήγματα αυτού που θα ακολουθούσε με τις διάσπαρτες επιλογές τους στα φωνητικά, τους ρυθμούς και την προσθήκη του κόρνου. πάντως Όσο και να εκτιμώ το τι κάνανε στο αμέσως επόμενο δίσκο τους ο αγαπημένος μου δίσκος τους όσον αφορά την πρώιμη περίοδο τους παραμένει αυτός.

3 .Possessed - Seven Churches : 1985 Σημείο μηδέν για το Death Metal το ντεμπούτο των Possessed. Στις προηγούμες χρονιές μπορεί ο ακραίος ήχος να γεννιόταν μέσα από την άνοδο του Punk κινήματος και τη σύμπλευση του Metal, τη δημιουργία του Thrash και πάνω από όλα το σάλεμα των Hellhammer / Celtic Frost αλλά όταν μιλάμε για Death Metal εδώ έχουμε την πρώτη επίσημη Death Metal κυκλοφορία του είδους. Τα διαπιστευτήρια των Death, Morbid Angel, Deicide και βασικά όλου του αμερικάνικου death metal είναι αρκετα από μόνα τους αλλά ακόμα και να μην υπήρχαν όλα αυτά φτάνει και μόνο να πούμε ότι αυτό που πρωτοστατεί μέσα σε αυτό το δίσκο δεν είναι το ξύλο και η επιθετικότητα(που προφανώς και υπάρχει με το τσουβάλι) αλλά ο ΨΟΦΟΣ.

2 .Watchtower - Energetic Disassembly : Σημείο μηδέν για το Progressive Metal αυτά τα 37 λεπτά υπερβολικής δόσης καφείνης. Από την αρχή μέχρι το τέλος δεν υπάρχει ούτε ένα σπαταλημμένο δευτερόλεπτο από κανένα από τα 4 μέλη του συγκροτήμματος είτε μιλάμε για την υπερβολική όσο δεν πάει φωνή του McMaster, είτε τις ολόμαυρες παρτιτούρες του White είτε για το Rhythm Section που δε σταματάει ούτε στιγμή(πάρε όποιο Prog Death Rhythm Section μπορείς να σκεφτείς, πολλαπλασίασε του την τεχνική και έχεις τους Watchtower καθώς αυτοί ήταν οι βασική επιρροή όλων αυτών). Το παράδοξο μέσα σε όλο αυτό είναι ότι παρά το χάος των δομών τους και την τεχνικότητα τους εγώ προσωπικά τους λέω και πιασάρικους.

1 .Slayer - Hell Awaits: Τα περισσότερα πρώιμα thrash ντεμπούτα απείχαν πάρα πολύ από τα δεύτερα Albums του εκάστοτε συγκροτήμματος κυρίως επειδή οταν έχουμε ένα νεογέννητο είδος αυτό σιγά σιγά απογαλακτίζεται από τις αφαιτηρίες του, έτσι και εδώ οι πρώιμες κλασικομεταλλάδικες που χαρακτήριζαν σε μεγάλο βαθμό το ντεμπούτο τους και πλέον έχουμε τον καθαρό Thrash ήχο των ηγετών του χώρου. Το Hell Awaits είναι ο πιο περιπετeιώδης και σκοτεινός δίσκος των Slayer, οι maiden - priest μελωδίες μπαίνουν στην άκρη και υπάρχει η ξεκάθαρη, ολοκληρωμένη σατανική μελωδία των Slayer ενώ τολμούν μεγαλύτερα απλώματα και αναπτύξεις στα τραγούδια τους(πρώτη και τελευταία φορά οι διάρκειες των τραγουδιών τους φτάνουν και ξεπερνουν τα 6 λεπτά). θα πρέπει να προσπαθήσω πάρα πολύ να σκεφτώ ανάπτυξη εισαγωγής σας αυτή του ομώνυμου ενώ το At Dawn They sleep προσωπικά το θεωρώ το πληρέστερο τραγούδι τους γενικότερα τα οποία είναι και τα 2 υποψήφια για καλύτερα τραγούδια Slayer Ever.

Honorable Mentions :
Bathory - The Return… : 1985 Σημείο μηδέν και για το Black Metal με το δεύτερο Album των Bathory, πολλά γεννητούρια γενικά αυτή η χρονία
Agent Steel - Skeptics Apocalypse : Το US Metal είναι η εφηβεία της πορείας των περισσότερων στο σκληρό ήχο. Οι περισσότεροι στην μουσική μας ενηλικίωση απλωθήκαμε και αλλού(όπου και αν είναι αυτό το αλλού). Αν για κάποιο λόγο θες να δείς αν αυτός ο ήχος παραμένει κομμάτι σου ακόμα αυτός ο δίσκος είναι ίσως το καλύτερο τεστ
Kreator - Endless Pain : Πρώτος δίσκος του κορυφαίου ίσως thrash συγκροτήμματος της Ευρώπης. Βία και ξύλο ΜΟΝΟ.
New Model Army - No Rest For The Wicked: Το αγαπημένο μου συγκρότημμα από τον ευρύτερο χώρο του Post Punk, oi βάρδοι της επικής αναρχίας ένα κλικ πριν τους καλύτερους δίσκους τους.
Trouble - The Skull: Δεύτερο Album της πρώτης φάσης της καριέρας του που ολοκληρώνεται με τον επόμενο δίσκο. Στέκεται ανάμεσα σε 2 ογκόλιθους σαν ίσο.

Ειδική κατηγορία 1
Fates Warning - The Spectre Within
Savatage - Power Of The Night

Και οι 2 είναι από τις πιο αγαπημένες μου μπάντες(στο προσωπικό μου top 5 όλων των εποχών έχουν και οι 2 τους από ένα δίσκο). Οι Fates Warning δεν έχουν φτάσει ακόμα σε εκείνο το σημείο(αυτό γίνεται την επόμενη χρονιά) αλλά μέσα εδώ υπάρχουν ανατριχίλες(πιο συγκεκριμμένα από Apparition και μετά είναι κορυφή ενώ πριν από αυτό χωρίς να είναι κακοί θέλουν ακόμα). Οι Savatage από την άλλη κυκλοφορούν έναν άνισο δίσκο που ενώ έχει δυνατές στιγμές όπως το ομώνυμο, το Warriors ή το Fountain Of Youth από τη μια πάσχει από Fillers και από την άλλη φαίνεται ελαφρώς ξεδοντιασμένο.

Ειδική κατηγορία 2
Kate Bush - Hounds Of Love
Marillion - Misplaced Childhood
Magnum - On a Storyteller’s Night

και τα 3 κορυφές στο χώρο τους(ειδικά Kate Bush είναι από τους αγαπημένους μου δίσκους γενικότερα) αλλά απο τη στιγμή που απέχουν από το σκληρό ήχο απλά μου κάνει περίεργο να τους έχω εκεί.

Εξώφυλλο χρονιάς:

22 Likes

Κι εγώ καθώς είχα ψηφίσει σατανίλα την Μεγάλη βδομάδα (Mercyful fate) για no1 είπα να προωθήσω λίγο Sisters για την επόμενη χρονιά αφήνοντας τους έτερους διαβόλους (Celtic Frost) στo 2…χαχα μέσα έπεσα τελικά!

2 Likes

χαχαχ να 'σαι καλά :stuck_out_tongue:

φτωχή χρονιά γενικά για μένα, πέρα απ’ το ίσως πιο κουλό top 5 μου ως τώρα:

  1. Marillion - Misplaced Childhood
  2. Rocky IV OST (ναι ρε, γαμάει!)
  3. Slayer - Hell Awaits (+ εξώφυλλο)
  4. Allan Holdsworth - Metal Fatigue
  5. Heart - Heart

Τρύπες και Megadeth τα συμπαθώ αλλά έχουν (πολύ) καλύτερα παρακάτω.

11 Likes

Φτιαχνω 20 εξωφυλλα καλυτερα απο αυτην την χαζομαρα μεσα σε 0.3 δευτερολεπτα με το ΑΙ :stuck_out_tongue:

1 Like