Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

Έριξα το δελτίο ΠΡΟ-ΠΟ μου:

Με τις ελπίδες που γεννιούνται για το μέλλον από τα ολίγον άγουρα, ολίγον συγκινητικά (και σε κάμποσες στιγμές ήδη γαμάτα) “Louder Than Love” των Soundgarden και “When Dream And Day Unite” των Dream Theater. Το τι σοκ θα ακολουθούσε μετά κι από τους δυο κανείς δεν θα μπορούσε να το προβλέψει.

Με τους Motley Crue να βγάζουν τον πιο άρτια μουσικό δίσκο τους και κυρίως να παίρνουν έναν παραγωγό που θα τους βγάλει έναν ήχο που θα τον ακούσει ο Lars θα πάθει ένα μικρό κοκομπλόκο και τα υπόλοιπα είναι ιστορία. Αλλά κι από μόνο του το “Dr. Feelgood” κρατάει ψηλά την hard rock σημαία της εποχής.

Συνεχίζουμε με τους Marillion στην πρώτη τους δουλειά με τον Steve H να συγκλονίζει - και ναι ανήκω σε αυτούς που θεωρούν συνολικά την περίοδο του Hogarth ανώτερη αυτής του Fish. Με το “Seasons End” ξεκινάει ένα μεγάλο ταξίδι και τραγουδάμε το “Easter” καλοκαίρια, χειμώνες, Χριστούγεννα και όποτε. Από εδώ και πέρα όλα τα άλμπουμ θα μπορούσαν να είναι 5αδα.

Παρακάτω, έχουμε ντεμπουτάρα, με τον Jeff Waters να θεωρείται ο νέος guitar hero της metal μουσικής και οι Annihilator το next big thing του metal γενικότερα. Ερχόμενοι μετά τις χρυσές ημέρες του thrash, ε το “Alice In Hell” δικαιολογεί τους διθυράμβους όσο να’ναι.

Λίγο πιο κάτω ή πιο πάνω (ανάλογα που το βλέπεις) ο μουστάκιας κάνει πάλι το θαύμα του (μετά από καιρό για τα δεδομένα του) με τον Tony Martin και τον Cozy τον Powell φυσικά και τον Geoff τον Nichols. Το “Headless Cross” είναι ανάμεσα σε εκείνα που μοιάζουν να ορίζουν τι εστί heavy το metal, έχοντας τον διάολο μέσα του θα έλεγε κανείς (και την κόρη του παρέα).

Κι άλλο ντεμπούτο λίγο πριν μπούμε στην 5αδα. Είναι rock; Eίναι alternative; Είναι metal; Μήπως δεν μας νοιάζει; Μήπως ακούγεται τόσο μπόμπα ακόμα και σήμερα γιατί ο Kurt ο Cobain έβλεπε (άκουγε) πράγματα πριν από εμάς για εμάς; “Blew”, “About A Girl”, “School”, “Negative Creep”… In my eyes, I’m not lazy…

Οριακά εκτός μαζί με το παραπάνω το κομψοτέχνημα του Matheos, ένας συγκλονηστικός prog δίσκος, που συνδυάζει αισθητική και τεχνική, όπως το καλό το progressive το metal μπορεί μόνο.

Στο τοπ 5 θα μπω με το άλμπουμ που (όσο μπορώ να θυμάμαι τον εαυτό μου) μάλλον γέννησε την πρώτη rock φλόγα μέσα μου, το “Trash” του Alice Cooper, έτσι για τις τραγουδάρες.

Στο 4 και μόνο για το γέλιο του Steven Tyler στο “Mr. Tyler, going… down” πριν μπει το μεγάλο “Love In An Elevator”, αλλά και για τις άλλες τραγουδάρες που έγραψαν οι Toxic Twins, ενιότε με τον Desmond Child. Ειδική μνεία στην παραγωγάρα του Bruce Fairbairn και ακόμα μεγαλύτερη στον ήχο των drums που θεωρείται benchmark στις hard rock παραγωγές.

Στο 3 κι άλλο ντεμπούτο, δια χειρός… Bon Jovi. Το “Skid Row” στάζει… τραγουδάρες, όλα τους hard rock ύμνοι. Κι αυτός ο Sebastian Bach είχε όλα τα φόντα να μείνει κλασσικός (pun intended) και τα κατάφερε μόλις με δυο δίσκους και μετά σχεδόν τίποτα.

Στο 2 κι άλλο ντεμπούτο… όχι σόρρυ. Ξεχνάω ότι υπήρχαν Faith No More και πριν τον Patton, συγχωράτε με. Έχουν ειπωθεί παραπάνω όλα για αυτό το άλμπουμ και μπορούν να ειπωθούν άλλα τόσα. Το πρώτο μιας τριλογίας που ποτέ δεν αποφάσισα ποιο μου αρέσει περισσότερο και δεν περιμένω να αποφασίσω τώρα στα γεράματα. Είναι τόσο καλό, σαν να περπατάς σε γυαλί ένα πράγμα…

Και ν.1 δεν θα μπορούσε να είναι άλλο από το “Gutter Ballet”, το μάλλον πρώτο μεταξύ ίσων και σπουδαιότερο των τόσο σπουδαίων έργων των Savatage. Γιατί κάποια βράδια οι Savatage είναι η σημαντικότερη μπάντα που βγήκε ποτέ και το “Gutter Ballet” η καλύτερη παρέα που μπορείς να έχεις. Τόσα χρόνια μετά.

21 Likes

@anhydriis είμαι στην κίνηση θα φτάσω σπίτι 1 παρά Ελλάδας, δείξε κατανόηση να τα ρίξω στην φόρμα

3 Likes

no prob εδω σταυρωνω ακομη… οταν εισαι ετοιμος ρίχνεις… @Ironman1 ψάχνω επίσης ε, ελπιζω να μην μου έχει ξεφυγει…

2 Likes

Πλάκα πλακα, άλλη μια μικρη παρατασουλα δεν θα ήταν κακή φίλε @anhydriis.

Λόγω των συνθηκών αυτων των ημερών, η φάση γαμηθηκε σε ΟΛΑ τα επίπεδα.

Αν ωστόσο, σου φαίνεται υπερβολη, συμπληρωνω την φόρμα άμεσα, κ στην στέλνω.

Κ όσο για το διπλοσεντονο 1988/1989, από αυριο, όπως είδα ότι σκοπευει να πραξει κ ο φίλος @Curehead , ετσι για να γίνει επική τριλογία μαζί με το 90!

2 Likes

μεγάλη αλήθεια…

ας κλείσουμε το βρώμικο 1989 να φύγει η γκαντεμιά… περιμένω και @QuintomScenario και έχω σίγουρα καμια ωρίτσα να μοντάρω τα υπόλοιπα οπότε έχεις ακόμη χρόνο

5 Likes

Κλείνουμε τα 80ς μια βδομάδα που θυμίζει black mirror, με μια χρονιά που θυμίζει πως τα πράγματα δεν έχουν αλλάξει καθόλου. Ούτε όρεξη για μπλακ χιούμορ η φάση αλλά…

83 ΔΙΣΚΟΙ!!! (ξεκάθαρα ρεκόρ) ένας αδιαμφησβήτητος νικητής…

20η εβδομάδα - 1989
57 συμμετέχοντες @MegadethaS @bostonflesh :sparkler: :sparkler: :sparkler:

Παρουσιολόγιο:

Παρακάτω όλες οι προτάσεις και η βαθμολογία:

Savatage - Gutter Ballet 131
Sepultura - Beneath the Remains 54
Fates Warning - Perfect Symmetry 45
Faith No More - The Real Thing 41
Skid Row - Skid Row 34
The Cure - Disintegration 33
Nirvana - Bleach 30
Morbid Angel - Altars of Madness 28
Bad Religion - No Control 27
King Diamond - Conspiracy 21
Γενιά του Χάους - Ρέκβιεμ 20
Watchtower - Control And Resistance 19
Titan Force - Titan Force 18
The Stone Roses - The Stone Roses 15
W.A.S.P - The headless Children 15
Alice Cooper - Trash 17
Black Sabbath - Headless Cross 13
Sodom - Agent Orange 13
The Cult - Sonic Temple 11
Queen - The Miracle 11
Annihilator - Alice in Hell 11
Pixies - Doolittle 10
Kreator - Extreme Aggression 9
Aerosmith - Pump 12
Beastie Boys - Paul’s Boutique 8
Godflesh - Streetcleaner 8
Coroner - No More Color 7
Metal Church - Blessing in Disguise 7
Heir Apparent- One Small Voice 7
Nine Inch Nails - Pretty Hate Machine 7
Voivod – Nothingface 6
Running Wild - Death or Glory 6
Viper - Theatre of Fate 6
Dream Theater - When Dream and Day Unite 6
Pestilence - Consuming Impulse 6
Peter Gabriel - Passion 5
The Georgia Satellites - In the Land of Salvation and Sin 5
Neil Young - Freedom 5
Carcass - Symphonies of Sickness 5
Εν Πλω - Εν Πλω 5
Candlemass – Tales of Creation 5
Death Side - Wasted Dream 5
Obituary - Slowly we rot 5
Bolt Thrower - Realm of Chaos 5
Testament - Practice What You Preach 5
Soundgarden - Louder Than Love 4
Tania Libertad - Alfonsina Y El Mar 4
Tom Petty - Full Moon Fever 4
Stevie Ray Vaughan & Double Trouble - In Step 4
Madonna - Like a Prayer 4
Repulsion - Horrified 4
Motley Crue - Dr. Feelgood 4
Helstar – Nosferatu 4
Devil Doll - The Girl Who Was… Death 3
NoMeansNo - Wrong 3
Sabbat - Dreamweaver 3
Overkill - The Years Of Decay 3
Skinny Puppy - Rabies 3
Autopsy - Severed Survival 3
Iced Earth - Enter The Realm 3
New Order - Technique 3
New Model Army - Thunder And Consolation 3
Danny Elfman - Batman Score 3
Loreena McKennitt - Parallel Dreams 2
Rage - Secrets In A Weird World 2
South Of No North - South Of No North 2
De La Soul - 3 Feet High and Rising 2
Pink Cream 69 - Pink Cream 69 2
Fugazi - 13 songs 2
Gorilla Biscuits - Start Today 2
Laughing Hyenas - You Can’t Pray a Lie 2
Panx Romana - Ανταρτες Πολεων 2
Blind Guardian - Follow The Blind 2
Bob Mould - Workbook 1
Scanner - Terminal Earth 1
Screaming Trees - Buzz Factory 1
The Blue Nile - Hats 1
Vain – No Respect 1
King’s X - Gretchen Goes to Nebraska 1
Blasphemy - Blood Upon The Altar 1
Meshuggah - Meshuggah 1
Whitesnake - Slip of the Tongue 1
Παπακωνσταντινου Β. - Χορευω 1

κατανομή πόντων στον νικητή βάσει των διαθέσιμων ψήφων :

Artist Album ΠΟΣΟΣΤΟ
1970 Black Sabbath Black Sabbath 54,81%
1971 Led Zeppelin Led Zeppelin IV 57,65%
1972 Deep Purple Machine Head 39,43%
1973 Pink Floyd The Dark Side Of The Moon 51,67%
1974 Blue Öyster Cult Secret Treaties 33,33%
1975 Pink Floyd Wish You Were Here 53,33%
1976 Judas Priest Sad Wings of Destiny 50,95%
1977 Pink Floyd Animals 39,02%
1978 Judas Priest Stained Class 36,67%
1979 Pink Floyd The Wall 40,85%
1980 Black Sabbath Heaven and Hell 40,43%
1981 Rush Moving Pictures 37,60%
1982 Iron Maiden The Number Of The Beast 46,12%
1983 Iron Maiden Piece Of Mind 45,00%
1984 Metallica Ride The Lightning 61,13%
1985 Celtic Frost To Mega Therion 25,88%
1986 Metallica Master Of Puppets 51,85%
1987 Helloween Keeper of the Seven Keys Pt 1 36,73%
1988 Queensrÿche Operation: Mindcrime 40,73%
1989 Savatage Gutter Ballet 45,96%

DOUBLE άκοπα και αβασάνιστα

τίτλοι τέλους για το 1989

90ζζζζζζζ…

και εξελάκι

credits and love to all :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts:

21 Likes

1989

  1. Queen - The Miracle
    Φασκελο στα μουτρα οποιου θεωρει οτι οι Queen των 80ς ηταν μετριοι ή ακομα χειροτερα κακοι. Ο δισκος ξεκιναει με παρταρα κατευθειαν, και δεν σταματαει πουθενα το παρτι. Το The Invisible Man ειναι μια απο τις καλυτερες μπασογραμμες ολων των εποχων με ρεφρεναρα και τρελο groove, το Breakthru ειναι προσωπικη αδυναμια που με εχει κρατησει αισιοδοξο σε εφηβικες φασεις ημισοβαρης χαζοκαταθλιψης και που παντοτε θα το εχω στην καρδια μου, το Scandal ειναι τραγουδαρα 11/10 και αποτελει εγκλημα το οτι δεν μπηκε ποτε σε καποιο best of της μπαντας, ενω οποιος δεν κανει air guitar καθε φορα που ακουει αυτο εδω το σημειο του I Want It All λεει ψεματα πρωτα στον εαυτο του και υστερα σε ολους εμας.

  2. Savatage - Gutter Ballet
    Μπορει να επεσε σε χρονια που δεν εβγαλαν δισκο οι Metallica, αλλα δυστυχως για τους Savatage την ιδια χρονια εβγαλαν μια καταπληκτικη δισκαρα οι Queen, οποτε ο καλυτερος δισκος που εχει βγει ποτε με τον Oliva στα φωνητικα θα περιοριστει στην 2η θεση, αν και κρινοντας απο τις διαφορες λιστες μαλλον η κορυφη θα ειναι ευκολη υποθεση για τους Savatage αυτην την χρονια. Τι σχολια να κανει τωρα καποιος για το Gutter Ballet? Αριστουργηματικο επος, απο το πρωτο εως το τελευταιο δευτερολεπτο. Η μελωδια και η προγκρεσιβια του ομωνυμου επους, η συμφωνικη μαγεια των Temptation Relevation και Silk And Steel, το συναισθημα του (καλυτερου απο το Believe!) When The Crowds Are Gone, η αλητεια του She’s In Love, ο πονος του Hounds και η ωμη βια του Thorazine Shuffle συνθετουν ενα πολυεπιπεδο αριστουργημα, και δεν ανεφερα καν το Summer’s Rain. Ειναι αδικο για ολες τις υπολοιπες μπαντες του ειδους να βγαζουν εναν τετοιο δισκο οι Savatage. Η αποθεωση της γαματης κλαψομουνιασης.

  3. Danny Elfman - Batman :Original Motion Picture Score
    Ειδικη περιπτωση, αλλα θα μπει, οπως θα μπουν και αργοτερα διαφορα soundtrack απο ταινιες. Ο Danny Elfman δεν εχει βγαλει ποτε φυσικα κακη μουσικη στην ζωη του, αλλα εδω εβγαλε ενα σωρο θεματα που ισοπεδωσαν το συμπαν (και τον Τζοκερ). Συνδεδεμενο για παντα με τις αγνες αθωες εποχες που ανακαλυπτα αυτην την εποχη του Χολιγουντ, αυτη η ταινια ξεκινησε (μαζι με μερικες ακομα) μια χρυση εποχη για τις σουπερ ηρωικες ταινιες, πριν φυσικα αυτο ευτελιστει και ξεχαστει για πανω απο δεκαετια.

  4. Blind Guardian - Follow The Blind
    Ανισος δισκος, αλλα οταν μιλαμε για την καλυτερη power metal μπαντα ολων των εποχων ακομα κι ενας ανισος δισκος μπορει να ειναι καλυτερος απο εκατονταδες δισκους του ειδους. Εχω να τον ακουσω ολοκληρο σιγουρα πανω απο δεκαετια και οπως βλεπω το tracklist μπορω να εγγυηθω οτι καποια τραγουδια δεν θυμαμαι καν πως πανε, αλλα το Banish From Sanctuary, το Follow The Blind, το Beyond The Ice και φυσικα το μυθικο πλεον Valhalla απο μονα τους ανεβαζουν αυτον τον δισκο στην 4η θεση της χρονιας για μενα. Μεγαλο θετικο το οτι ο δισκος δεν περιεχει καμια παπαρια τυπου The Last Candle.

  5. NIN - Pretty Hate Machine
    Πριν 6 μερες ειχα γραψει οτι διχαζομαι για το αν την 5η θεση θα την παρει η Μαντονα ή οι Testament, σε ενα διλημμα που πιθανοτατα ποτε δεν εχει απασχολησει κανεναν αλλον στην ιστορια της μουσικης. Τελικα δεν απασχολησε ουτε εμενα, γιατι ειχα ξεχασει τους Nine Inch Nails και το ντεμπουτο τους. Δε θα γραψω πολλα γιατι ειμαι κουρασμενος και βαριεμαι. Θα περιοριστω στο “Οι ΝΙΝ γαμανε την Μαντονα και τους Τεσταμεντ”.

Εξωφυλλο: Διχως καμια μα καμια αμφιβολια

savatagegutterballet

19 Likes

@anhydriis Blind Guardian μονο εγω ψηφισα?!

2 Likes

ΓΙΕΣΣΣΣ!! λιγοτερες ψήφους και από τον Βεργή… Μάλλον τις κρατάνε για μετα χιχιχι

3 Likes

Συνέπεια του:

Λαθος κανεις, η αναφορα μου στο εν λογω τραγουδι ηταν συνεπεια της προκλησης απο τον φιλο @Aldebaran :sunglasses: :sunglasses: :sunglasses:

1 Like

“Ευκολακι το 1990” σκεφτηκα οταν ειδα τη λιστα με τους δισκους της χρονιας. “Ας τους βαλω σε μια προχειρη σειρα να βγαλω την πενταδα” ξανασκεφτηκα. Δεν φτανουν οι πεντε θεσεις, θα εχουμε παλι δραματα.

Καληνυχτα.

9 Likes

1) Megadeth - Rust in Peace
Μάλλον ο αγαπημένος μου μέταλ δίσκος.
Σίγουρα ο αγαπημένος μου όσον αφορά τις κιθάρες. Σεμινάριο. Κανένας πριν ή μετά δεν έφτασε κοντά. Ο Friedman τραβάει μαζί του τον Mustaine σε άλλο εκτελεστικό επίπεδο σε αυτή την αποθέωση της heavy μουσικής. Ο οποίος Mustaine γράφει τις πιο δολοφονικές ριφάρες της καριέρας του. Το Holy Wars είναι ολοκαύτωμα. Όσες φορές κι αν ακουστεί η εισαγωγή αυτή, η τρίχα σηκώνεται κάγκελο. Hangar 18, και η μονομαχία στα solo κόβει την ανάσα. Απίστευτα riff και solos σε Lucretia, Five Magics, Rust In Peace… Polaris. Ακόμα και στο NWOBHM on speed, Poison Was the Cure, η ταχύτητα των κιθάρων με το υπερδεμένο αλλά όχι κλινικό rhythm section (θεέ Menza!!!) δίνει ρέστα. Το δε Tornado of Souls είναι από τα κομμάτια που δημιουργούσαν metal οπαδούς.
Αλλά αν ένα πράγμα συνοψίζει την απόδοση και την έμπνευση της μπάντας σε τούτο το άλμπουμ, είναι οι στίχοι του Mustaine στο θεϊκό 3ο κατά σειρά έπος.
Take No Prisoners! Take No… SHIT!!!

2) Thunder - Backstreet Symphony
Aπό τα άλμπουμ που επιστρέφω κάθε λίγο και απολαμβάνω όσο την πρώτη φορά. Φανταστικό hard rock, βρετανικής κοπής, παραδοσιακό αλλά όχι παρωχημένο, με αληθινές μπαλαντάρες και με μια τεράστια φωνή (Danny Bowes) στο μικρόφωνο να προκαλεί ανατριχίλες ακόμα και σήμερα. Όλα τα τραγούδια δεκάρια.

3) Uncle Tupelo - No Depression
Τα σημάδια είχαν δείξει τον ερχομό τους, αλλά κανείς από τους υποψιασμένους δεν το περίμενε όταν έσκασε, τόσο εκκωφαντικά. Το είπανε alt country, αλλά καμία σημασία δεν έχει. Το punk συνάντησε την country και μας παρέδωσε αυτό το αριστούργημα. Farrar και Tweedy θεοί ήδη από το '90, γράφουν ώριμα τραγούδια απίστευτης ομορφιάς. Οι μελωδίες είναι δυνατές όπως και τα τρελά ξεσπάσματα ενέργειας (στο μεταξύ αυτό το “τρικ” με τα stop & go θέματα που πρωτοσυναντάμε στο εναρκτήριο Graveyard Shift, χρησιμοποιήθηκε κατά κόρον στα τραγούδια τους). Και οι στίχοι τόσο ώριμοι για την ηλικία τους… Το περιεχόμενο, κοινωνικό κατά βάση, αγγίζει τόσα θέματα και τόσο άμεσα που δεν γίνεται να μη σε συγκινήσει κάπως. Αριστούργημα.

4) John Hiatt - Stolen Moments
Ο Hiatt έχει την ικανότητα να γράφει πολύ απλές μελωδίες, πολλές φορές με 2 νότες, αλλά να σου αγγίζουν την ψυχή. Και το subtle playing από το εκάστοτε γκρουπ του, περισσότερο αναδείκνυε τη δύναμη της μουσικής του παρά οτιδήποτε άλλο. Χαρίζει πάλι κομμάτια πανέμορφα σαν το Real Fine Love, Back of My Mind, το ομώνυμο, με κάποια από τα πιο πιασάρικα και “φωτεινά” ρεφρέν που έγραψε ποτέ. Ευαίσθητος αλλά και αισιόδοξος, ονειροπόλος αλλά και πιο ώριμος, δίνει για 3η φορά τα διαπιστευτήριά του μέσα σε 4 μόλις χρόνια. Απίστευτος.

5) The Allman Brothers Band - Seven Turns
To reunion που κανείς δεν αναφέρει και ήταν από τα καλύτερα. Οι Allman Brothers επανασυνδέονται με κάποια μέλη από την μπαντάρα του Dickey Betts (Warren Haynes-κιθάρα, Johnny Neel-πλήκτρα, Allen Woody- μπάσο) οι οποίοι και είχαν και τα κότσια και τις ικανότητες να σταθούν στο υψηλότερο των επιπέδων (οι δύο πρώτοι και συνθετικά). Φοβερό, bluesy, southern rock με φανταστικό instrumental κτλ. Συγκίνηση να ακούς πάλι μια από τις καλύτερες λευκές φωνές να ξανατραγουδά έτσι. Δεν είναι τιμητική η αναφορά στον δίσκο. Μιλάμε για δισκάρα. Δεν είχαν ακουστεί τόσο πειστικοί από τις εποχές του Brothers & Sisters. Και απέδειξαν στην πορεία πως είχαν πολλά ακόμα να δώσουν.
ΘΕΟΙ.

6) Alice in Chains - Facelift
Από τα καλύτερα ντεμπούτα των 90s. Heavy rock με ματιές στο doom των Sabbath αλλά και μιά τελευταία βιαστική ματιά στα 80s. 1-2 μουσικές στιγμές αφήνουν μια αχτίδα φωτός αλλά οι στίχοι πολύ σκοτάδι.
Α, και το καλύτερο ρεφρέν στην ιστορία της ανθρωπότητας.

7) Jellyfish - Bellybutton
Από που μας ήρθαν ετούτοι? Εκτός τόπου και χρόνου. Power pop? Pop/ rock? Σαν να πήρανε τη μουσική των Beatles, ELO, Cheap Trick, φωνητικές αρμονίες από τις καλύτερες μέρες των Beach Boys και μας πέταξαν στα μούτρα 2 αριστουργηματικά άλμπουμ. Μιλάμε για μπάντα που στάζει ποιότητα και καλαισθησία αλλά δυστυχώς το κοινό τότε έψαχνε για πιο εναλλακτικές προτάσεις. Καμία έκπληξη που δεν έκαναν επιτυχία. Οι Jellyfish μας χάρισαν στο ντεμπούτο τους μελωδίες και συνθέσεις που έπρεπε να μνημονεύονται αιωνίως. Ας όψονται οι ρημάδες οι μόδες.

8) The Black Crowes - Shake Your Money Maker
Τα τελευταία 14-15 χρόνια, ακούω συνέχεια τα κοράκια (top 10 μπάντα εύκολα). Κυρίως τα επόμενα άλμπουμ. Όσο καλό κι αν είναι το Shake… (και επιτυχημένο εμπορικά), όσο κι αν αγαπώ παθολογικά πολλά από τα τραγούδια του, δεν είναι χαρακτηριστικός δίσκος τους, δεν είχαν προλάβει να διαμορφώσουν τον χαρακτήρα τους ούτε να δείξουν τη διάθεση τους για πειραματισμό που είδαμε σε επόμενα άλμπουμ. Αρκετά παραδοσιακοί για 1990 (bluesy hard rock/ soul στοιχεία) αλλά ευτυχώς ξεχώρισαν σε έναν κόσμο που την έψαχνε εναλλακτικά. Η βάση πάντως για όσα έκαναν στην σπουδαία πορεία τους ξεκίνησε εδώ.

9) Anthrax - Persistence of Time
Σοβαρεύτηκαν τα αγόρια μου? Εντάξει, ακόμα διασκεδάζω, ακόμα τα grooves ξεσηκώνουν, αλλά τα riff είναι υπέρβαρα (Belly of the Beast, dammit!) και κάπως δυσοίωνα. Aκόμα και το χαβαλεδιάρικο κίτρινο εξώφυλλο του State… έγινε μαύρο για να ταιριάζει με το overall feeling.

10) Robert Cray - Midnight Stroll
Αηδία κατάντησε. Τι να γράψω? Βλέπεις Robert Cray? Εγγύηση ποιότητας. Blues/ Soul δισκάρα χωρίς fillers ή αδυναμίες. Ο τύπος πρέπει να γράφει δίσκους του 8 στον ύπνο του αλλά εδώ δε φαίνεται να κοιμόταν ιδιαίτερα. Στα τοπ (λίγα) άλμπουμ του. Θα αναφερθει 3-4 φορές ακόμα σίγουρα.

Death Angel - Act III
Aν και τα προηγούμενα άλμπουμ μου αρέσουν, εδώ τους γουστάρω περισσότερο από ποτέ. Groove πολύ, funk (έπος Discontinued), έχουν κάτι “μοντέρνο”, ναι μεν thrash στη βάση του αλλά πολύ ιδιαίτερο. Συν κάποιες απίστευτες μελωδικές στιγμές που φαντάζουν σχεδόν παράταιρες (Veil of Deception, A Room with a View). Δεν είναι όμως, απλά παρουσιάζουν ένα διαφορετικό τους πρόσωπο.
Είναι κάποια μέταλ άλμπουμ που νιώθω πως είναι υπεράνω ιδιωμάτων, που θα μπορούσαν να περάσουν και σε οπαδούς άλλων ήχων και το Act III είναι ένα από αυτά. Κρίμα που λόγω ατυχίας δεν τα κατάφερε αυτή η μπάντα.

Trouble - Trouble
Ξέρω, δεν έκανες αναφορά όταν κυκλοφορoύσαν τα doom αριστουργήματα και κάνεις τώρα? Ε τι να κάνουμε, εδώ, κι ακόμα περισσότερο στο επόμενο, γίνονται οι Trouble μου. Ακόμα κουβαλάνε πολύ από το παρελθόν τους αλλά είναι ξεκάθαρα περισσότερο heavy rock, με αναμενόμενα φοβερές κιθάρες. Κοιμήθηκε η Def American? Ποιος ξέρει. Κανείς πάντως δεν ασχολήθηκε

Suicidal Tendencies - Lights…Camera…Revolution!
Μάλλον το αγαπημένο μου άλμπουμ τους. Αρχίζεις τα κλωτσομπουνίδια στο You Can’t Bring Me Down και τελειώνεις στο Go’n Breakdown. Φανταστικά riff, φοβερό groove, στίχοι τσιτάτα. Τι άλλο περίμενες?

Mother Love Bone - Apple
Τι είναι grunge? Πολλά και τίποτα. Οι Mother Love Bone αν και στα αυτιά μου ηχούν εντελώς hard rock, εντάσσονται στον ήχο. Οοοοk, whatever. Σίγουρα πάντως ακούγονται “σύγχρονοι” και σε καμία περίπτωση δεν θυμίζουν αυτή την εκφυλισμένη εκδοχή του hard rock που τυραννούσε τον κόσμο για χρόνια. Λίγο πιο funky, πιο αλητήριοι αλλά και πολύ συναίσθημα. Δισκάρα.

Queensryche - Empire
Ξεπούλημα! Ντροπή! Όνειδος!
Πόσο καιρό είχα να ακούσω αυτή τη δισκάρα. Ξέρω πως είμαι στην μειοψηφία της μειοψηφίας αλλά εμένα αυτή η, ας πούμε, πιο εμπορική προσπάθεια είναι μάλλον 2ο-3ο αγαπημένο μου άλμπουμ τους. Επίσης, εμπορικότητα και ποιότητα δεν είναι εξ ορισμού τσακωμένες. Στην τελική, κάτι Anybody Listening είναι στα αγαπημένα 5 τραγούδια τους, οπότε…

Annihilator - Never, Neverland
Χμ… Το προτιμώ από Alice πια… Μου φαίνεται πιο groovy και έχει πιο πολύ κλασικοχέβι, επίσης Pharr > Rampage, για μένα δεν τίθεται κανένα θέμα. Και έχει το θεόρατο riff του Phantasmagoria. Και το ομώνυμο είναι ύμνος (I’ll break your every bone!!). Α, και το Fun Palace.
Έχει περισσότερα αγαπημένα τραγούδια από το Alice αν τα βάλω κάτω ένα ένα. Τι να κάνουμε.

Neil Young and Crazy Horse - Ragged Glory
Πενήντα και χρόνια έχουν περάσει και πάντα, μόλις ακούσεις τον Neil με τους Crazy Horse, το καταλαβαίνεις αμέσως. Τόνοι προσωπικότητας και heavy fuzzy guitars διαλύουν την όποια αμφιβολία. Ο Neil εδώ κυριεύεται πλήρως από την rock πλευρά τόυ, χαρίζοντας ένα από τα καλύτερα άλμπουμ του. Στο μεταξύ, οι Crazy Horse είναι από αυτές τις μπάντες που μπορούν να σε βάλουν σε ένα σπέσιαλ τριπ που γουστάρεις να τους ακούς να “τζαμάρουν” για ώρες πάνω στους μονότονους ρυθμούς τους, και το καταφέρνουν ακόμα και σήμερα.

Hot take (Μάνο αφιερωμένο)
Judas Priest - Painkiller
“Δεν φταις εσύ, εγώ φταίω…”
Άντε να τσιγκλίσουμε κανέναν. Πολύ καλό άλμπουμ. Τέλειο θα έλεγε κάποιος. Αλλά. Θα το έβαζα σε σειρά προτίμησης στην δισκογραφία των Priest στη θέση 7. Στην σειρά της διάθεσης μου για το ποιο Priest album να ακούσω, θα έπεφτε μάλλον 3 θέσεις. Καλό?
Αν κάποιος θέλει 45λεπτη φουλ ατσάλινη επίθεση, εδώ είναι. Εγώ πλέον δεν. Επίσης ο ήχος μου φαίνεται χωρίς δυναμικές. Όλα είναι πολύ μπροστά, in your face, όλη την ώρα. Εκτός του μπάσου φυσικά. Τα κομμάτια είναι εξαιρετικά αλλά όλα μαζί μου πέφτουν too much. Και στιχουργικά λίγο πάτος… Δεν με ελκύει πια γαμώτο κι ας το αγαπώ με κάποιο τρόπο ακόμα πολύ.

26 Likes

@anhydriis το Disintegration είναι δύο φορές στην λίστα. Μια στην δεκάδα και μια με πέντε πόντους.

1 Like

Ετοιμοοοοοο! :laughing: :wink:

1 Like

@anhydriis Ξεκουράσου και τα ξανακοιτάς αύριο. Υπάρχει κι άλλο διπλό αλλά να το βρεις μόνος σου!

1 Like

Δε βάζεις μυαλό ρε αλητάμπουρα… αλλά θα σου δείξω εγώ, θα δεις τι θα πάθεις.

1 Like

αρχείο λήψης22
:scream: :scream: :scream: :scream:

ξεκάθαρα συνωμοσία

5 Likes

Αντε τα πρώτα 20 ήταν αναίμακτα!!!

17 Likes

Σωστα, λαθος ανθρωπο εκανα tag, συγγνωμη @Aldebaran !
Τι μυαλο να βαλω, ευτυχως εχω αυτια και ακουω ακομα :stuck_out_tongue: Θα μπει παντως την πενταδα μου για το 1990 TFTTW. Απλα να ξερεις θα πω οτι δεν το εβαλα πρωτη θεση γιατι εχει μεσα το φιλλερακι στο τελος…

4 Likes