Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

Από τα εκατομμύρια των “οπαδών” (σωστή λέξη αλλά για άλλους λόγους κατ’εμε :stuck_out_tongue_closed_eyes:) δεν μπορούν να διανοηθούν ότι τολμάει κάποιος να βάλει κάποιο από τα διδυμακια πάνω από το ΜΑΣΤΕΡ και το ΚΙΛΕΜΟΛ, τα βλέπουμε τώρα δυόμιση δεκαετίες ξανά και ξανά και παντού, υπάρχει βάθρο τι να κάνουμε τώρα. Εγώ δεν σχολιάζω αν είναι σωστό ή όχι (αυτά είναι υποκειμενικά), αλλά εμένα η ιδέα ότι αν δεν έλεγε Metallica πάνω θα τα εκριναν πιο αυστηρά ακόμα, μου ακούγεται σουρεαλιστική. Προσωπικά είμαι πεπεισμένος ότι αν τα είχε βγάλει άλλη μπάντα θα έμπαιναν στο πάνθεον της ροκ.

1 Like

Ορθή επανάληψη, εδώ μέσα ψηφίζουμε τους καλύτερους μέταλ δίσκους :stuck_out_tongue:

3 Likes

the-wixers-netwix

18 Likes

Αυτό ρε…

2 Likes

Έλα, έχω οπλίσει.

7 Likes

27η εβδομάδα - 1996
60 συμμετέχοντες
105 ΔΙΣΚΟΙ!!!
:sparkler: :sparkler: :sparkler:

Παρουσιολόγιο:

Παρακάτω όλες οι προτάσεις και η βαθμολογία:

Tool - Ænima 89
Metallica - Load 83
Angra - Holy Land 56
Nevermore - The Politics of Ecstacy 34
Helloween- The time of the oath 32
Τρύπες - Κεφάλι Γεμάτο Χρυσάφι 31
Therion - Theli 25
Διαφανα Κρινα- Εγινε η απωλεια συνήθεια μας 20
Sepultura - Roots 18
Iced Earth - The Dark Saga 17
Rage Against The Machine - Evil Empire 17
Bathory - Blood on Ice 16
Pantera - The Great Southern Trendkill 16
Anathema - Eternity 15
Katatonia - Brave Murder Day 15
Psychotic Waltz - Bleeding 14
Screaming Trees - Dust 14
Aura Noir - Black Τhrash Αttack 13
Rotting Christ - Triarchy Of The Lost Lovers 13
In Flames - The Jester Race 12
Porcupine Tree - Signify 12
DJ Shadow - Endtroducing 11
Neurosis - Through Silver In Blood 11
Cradle of Filth - Dusk and Her Embrace 10
Sentenced - Down 10
Theatre of Tragedy - Velvet Darkness They Fear 10
Amorphis - Elegy 9
Moonspell - Irreligious 9
Skyclad - Irrational Anthems 9
The Nefilim - Zoon 9
Converge - Petitioning the Empty Sky 8
Satyricon - Nemesis Divina 8
Marilyn Manson - Antichrist Superstar 7
Nick Cave and The Bad Seeds - Murder Ballads 7
Soul Cages - Moments 7
Arcturus - Aspera Hiems Symfonia 6
Deep Purple - Purpendicular 6
Depressive Age - Electric Scum 6
Placebo - Placebo 6
Soundgarden - Down on the Upside 6
Stratovarius - Episode 6
Μικρούτσικος/Μητροπάνος - Στου Αιώνα την Παράγκα 5
Χάσμα - Όλοι Τόσο Μόνοι 5
Cryptopsy - None So Vile 5
Edge of Sanity - Crimson 5
Grave Digger - Tunes Of War 5
Marduk - Heaven Shall Burn… When we are gathered 5
My Dying Bride - Like Gods of the Sun 5
Nas - It Was Written 5
Propagandhi - Less Talk, More Rock 5
R.E.M. - New adventures in Hi Fi 5
The Afghan Whigs - Black Love 5
Type O Negative - October Rust 5
Angelcorpse - Hammer of the Gods 4
Apocalyptica - Plays Metallica By Four Cellos 4
Boris – Absolutego 4
Burzum - Filosofem 4
Devil Doll - Dies Irae 4
Diary of Dreams – End of flowers 4
Dodheimsgard - Monumental Possession 4
Gamma Ray - Alive '95 4
Hellacopters - Supershitty To The Max! 4
Pearl Jam - No Code 4
Ulver - Kveldssanger 4
Wilco - Being There 4
Aus-Rotten - The System Works for Them 3
Corrosion of Conformity - Wiseblood 3
Good Riddance - A Comprehensive Guide to Moderne Rebellion 3
Morcheeba - Who Can You Trust? 3
Ska-P – El Vals Del Obrero 3
Steve Vai - Firegarden 3
The Black Crowes - Three Snakes and One Charm 3
Tori Amos - Boys for Pele 3
Victor - Victor 3
Μπλε - Ενοχές 2
Χαοτική Διάσταση - Δεν Περιμένω 2
Avail - 4am Friday 2
Bruce Dickinson - Skunkworks 2
Makaveli - The Don Killuminati: The 7 Day Theory 2
Manowar – Louder than hell 2
Morgoth - Feel Sorry For The Fanatic 2
Robert Miles - Dreamland 2
Scald - Will Of The Gods Is Great Power 2
Scorpions - Pure Instict 2
Skunk Anansie - Stoosh 2
16 Horsepower - Sackloth ‘n’ Ashes 1
Acid Bath - Paegan Terrorism Tactics 1
AFI - Very Proud of Ya 1
Athamay – The Pleasure of Sin 1
Eyehategod - Dopesick 1
Ghostface Killah - Ironman 1
Ludovico Einaudi - Le Onde 1
Morgana Lefay - Maleficium 1
Mysticum - In The Streams of Inferno 1
Noir Desir - 666.667 Club 1
Opeth - Morningrise 1
Out Cold - Permanent Twilight World 1
Rage - End of all days 1
Samael - Passage 1
Slayer - Undisputed Attitude 1
Snfu - Fyulaba 1
Spiritual Beggars - Another Way to Shine 1
Trainspotting OST 1
Unwound - Repetition 1
Whiskeytown - Faithless Street 1

κατανομή πόντων στον νικητή βάσει των διαθέσιμων ψήφων :

Artist Album ΠΟΣΟΣΤΟ
1970 Black Sabbath Black Sabbath 54,81%
1971 Led Zeppelin Led Zeppelin IV 57,65%
1972 Deep Purple Machine Head 39,43%
1973 Pink Floyd The Dark Side Of The Moon 51,67%
1974 Blue Öyster Cult Secret Treaties 33,33%
1975 Pink Floyd Wish You Were Here 53,33%
1976 Judas Priest Sad Wings of Destiny 50,95%
1977 Pink Floyd Animals 39,02%
1978 Judas Priest Stained Class 36,67%
1979 Pink Floyd The Wall 40,85%
1980 Black Sabbath Heaven and Hell 40,43%
1981 Rush Moving Pictures 37,60%
1982 Iron Maiden The Number Of The Beast 46,12%
1983 Iron Maiden Piece Of Mind 45,00%
1984 Metallica Ride The Lightning 61,13%
1985 Celtic Frost To Mega Therion 25,88%
1986 Metallica Master Of Puppets 51,85%
1987 Helloween Keeper of the Seven Keys Pt 1 36,73%
1988 Queensrÿche Operation: Mindcrime 40,73%
1989 Savatage Gutter Ballet 45,96%
1990 Judas Priest Painkiller 52,00%
1991 Metallica Metallica 44,67%
1992 Dream Theater Images And Words 33,55%
1993 Savatage Edge Of Thorns 33,87%
1994 Dream Theater Awake 20,97%
1995 Paradise Lost Draconian Times 44,19%
1996 Tool Ænima 29,67%

chart (2)

τίτλοι τέλους για το 1996

1997…

και εξελάκι

credits and love to all :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts:

33 Likes

Για να ποστάρεις για 1997;

EDIT: μπορώ να πω ότι εκπλήσσομαι λίγο για το Aenima, μωρέ μπράβο :open_mouth:!

8 Likes

Τι άλλο?

Άλλη μια χρονιά που η κατάταξη από ένα σημείο κι έπειτα, μπήκε για να μπει.

1) Bruce Dickinson - Accident of Birth
Έπαιξε μια φορά, νιώθω έτοιμος ήδη αλλά δε μου έφτασε. Πατάω ξανά play και αρχίζω.
Είναι το Accident καλύτερο από τα 80s Maiden? Καλύτερο από το SIT π.χ.? Χθες είχα βουρκώσει βλέποντας τα κομμάτια του να παίζονται live ξανά ή για πρώτη φορά, μετά από 457 χιλιάδες χρόνια. Θα πάθαινα το ίδιο με τραγούδια του Accident? Ερωτήματα που έχω κάνει στον εαυτό μου αλλά δεν έχει και νόημα να απαντήσω (και δεν έχω απάντηση να δώσω). Ξέρω όμως πως, ακούγοντας το Accident, τραγουδώ σαν εκστασιασμένος ακόμα κάθε φορά που θα συναντηθούμε, νιώθω ακόμα τόσα συναισθήματα, κλαίω και γελάω ανάλογα τα κέφια του (πχ Arc of Space, The Magician), είτε με τις καταπληκτικές μπαλάντες του, είτε με τα πιο “μοντέρνα” metal τραγούδια, είτε με τα πιο παραδοσιακά. Δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς αλλά τα “νιώθω” όλα τα κομμάτια στο φουλ. Υπέροχο συναίσθημα. Ο Bruce άφησε αχαλίνωτη την φαντασία του, η μπάντα του ήταν φανταστική, τα riff και τα solos απίστευτα ποιοτικά και οι ερμηνείες νομίζω οι καλύτερες, πιο γεμάτες της ζωής του, τόσο εδώ όσο και στο επόμενο. Τεράστια επιστροφή.
Welcome home Bruce!

2) Whiskeytown - Strangers Almanac
Οι Whiskeytown εξελίσσονται και μαζί τους ένα genre. Κρατώντας τα στοιχεία που έκαναν το ντεμπούτο τους υπέροχο, καταφέρνουν να ακουστούν πιο pop, από την άποψη πως η τραγουδοποιία τους τελειοποιείται, οι φωνητικές μελωδίες φαντάζουν φτιαγμένες για να τραγουδιούνται από μεγάλα ακροατήρια και τα τραγούδια γίνονται κολλητικά. Το Turn Around μαγεύει με τις μελωδίες του, το 16 days είναι πιασάρικο σαν τον διάολο (που ως γνωστόν είναι πολύ πιασάρικος), το Excuse Me If I Break My Own Heart είναι μελαγχολικό αλλά με κάνει να χαμογελάω.
Aν πρέπει κάποιος να ακούσει 10 alt country δίσκους στη ζωή του, αυτός μάλλον είναι ο ένας.

3) Fu Manchu - The Action Is Go
Τι έλεγα για αυτούς? Πολλές φορές είναι κάτι απροσδιόριστο αυτό που ξεχωρίζει κάποιον δίσκο τους από τα υπόλοιπα. Δεν επανεφευρίσκουν τον ήχο τους αλλά ήδη στο Evil Eye νιώθω πως είναι το καλύτερο τραγούδι τους ως τότε. Urethane και σε καταπλακώνει η κιθάρα στο ρεφρέν. The Action is Go και φαίνεται πως οι ταχύτητες πάντα τους πήγαιναν, ήταν και πάνκηδες τα παιδιά, οπότε λογικό να σε πιάνει από το λαιμό. Αν και τίποτα στο άλμπουμ δεν δηλώνει κάποια στροφή προς την σοβαρότητα, στα πλαίσια του ήχου τους, δείχνουν πιο ώριμοι χωρίς να ρίχνουν νερό στο κρασί τους. Απλά ότι έκαναν τόσα χρόνια, εδώ το κάνουν καλύτερα. Ο θεός, Scott Hill, σταθερά κερνά attitude τριγύρω με το στυλ που τραγουδά. Tα riffs καταστρέφουν όσο ποτέ πριν, heavy, groovy, με το rhythm section να σιγοντάρει (σίγουρα μη κατάλληλη λέξη) κατάλληλα. Ακούω το Anodizer τώρα, τι ογκόλιθος είναι αυτό. Σε τσακίζει. Όλο το άλμπουμ έτσι. Και ακριβώς έτσι ανεβαίνεις level.
Μπαντάρα μεγάλη.

4) The Hellacopters - Payin’ the dues

  • You are nothin’, I’m for real!
  • No kiddin’…
    Πρώτη μου επαφή με τους Hellacopters και αμέσως έγινα fan. Θεωρώ τα επόμενα 3 (και το τελευταίο) ως τα άλμπουμ τους με τον “κλασικό ήχο Hellacopters”, αν υπάρχει τέτοιος. Στο συγκεκριμένο αν κι ακόμα έχουν τίγκα γκάζια και διατηρούν έντονο το punk στοιχείο, οι συνθέσεις είναι πιο μελωδικές, τα ρεφρέν καλύτερα, το αποτέλεσμα λίγο πιο “μουσικό” από το έτσι κι αλλιώς εξαιρετικό ντεμπούτο και δείχνει ίσως προς τα που πάει το πράγμα.
    Ή απλά τόση ώρα παπαρολογώ και αρκεί να πω πως πέρυσι σε κάτι Like No Other Man και You Are Nothin’, ξελαρυγγιαστήκαμε και μετά μαζεύαμε τα κομμάτια μας. Έπος.

5) Steve Earle - El Corazón
Από το 90 και μετά, θυμάμαι συνέχεια άλμπουμ που έχω ξεχάσει να αναφέρω και γυρνάω πίσω. Παραλίγο να ξεχάσω αυτή την αλμπουμάρα του Earle που είναι από τα πιο αγαπημένα μου. Έχει κι αυτός 500 άλμπουμ, κυκλοφορίες σχεδόν κάθε χρόνο και είναι όλα πολύ καλά τουλάχιστον.
Στο El Corazón πότε μιλάει για έρωτες, πότε για μοναξιά, πότε ο στίχος είναι ενδοσκοπικος ή πολιτικοποιημένος (The unions have been busted, Their proud red banners torn). Συνεχίζω να χαμογελάω με την μουσική του αλλά σπάνια είναι χαρούμενη. Ίσως φταίνε οι πολύ καλές μελωδίες, κάποια rocking riff (στην κομματάρα Taneytown ας πούμε ή στο up tempo, Here I Am). Όλες οι εκφάνσεις της country είναι εδώ. Μ’ αρέσει που, αν και δεν με εκπλήσει αναγκαστικά με τις επιλογές του πάντα, το κάνει με την ποιότητα. Κάθε άλμπουμ σαν να γυρνάω σε κάτι γνώριμο και οικείο. ΘΕΟΣ.

6) Son Volt - Straightaways
Με το που μπαίνει το Caryatid Easy σκέφτομαι “πόσες κομματάρες έχεις στο κεφάλι σου ρε Farrar!”. Υπεύθυνος σε τεράστιο βαθμό για την δημιουργία μιας ολόκληρης σκηνής, ίσως είναι δύσκολο να ξεφύγει από τα πλαίσια αυτού αλλά τα τραγούδια του με αγγίζουν ακόμα όπως όταν ήρθα σε επαφή με το πρώτο Uncle Tupelo. Ειδικά αυτό το χαρακτηριστικό format συνθέσεών του, ξεκίνημα με φωνή/ακουστική μόνο και το μπάσιμο της υπόλοιπης μπάντας λίγο μετά, μου δίνει ακόμα ανατριχίλες. Τεράστιος μουσικός, μεγάλη αδυναμία.

7) Jayhawks - Sound of Lies
Αυτό το άλμπουμ είναι ένα βήμα εξέλιξης και ταυτόχρονα είναι τόσο Jayhawks. Λίγο πιο heavy οι κιθάρες, λίγο πιο ωμός ο ήχος, χωρίς να έχουν απωλέσει όμως την φοβερή αίσθηση της μελωδίας που είχαν. Αυτές τις υπέροχες γλυκές μελωδίες τους. Μπορεί να γέρασα που θα έλεγε κι ο φίλος μου ο Τάσος, αλλά σε κάτι Stick in the Mud, πχ, λιώνω με την ομορφιά της μουσικής τους. Ή το μελαγχολικό ομώνυμο με την φοβερή ενορχήστρωση. Δισκάρα.

8) Saxon - Unleash the Beast
ΘΕΟΙ! Αν υπάρχει ένα άλμπουμ των Saxon μετά τα 80s που κοιτά στα μάτια ή και ξεπερνά ίσως, τις θρυλικές πρώτες δουλειές τους, αυτός είναι το Unleash… Λίγο πριν γερμανοποιηθεί ο ήχος τους πλήρως, σε βαράνε με κάποια από τα καλύτερα riffs και solos της καριέρας τους και, ακόμα πιο σημαντικό, πολλά τραγούδια του έχουν κάτι extra να σε ανταμείψει (η φοβερή σύντομη γέφυρα πριν το solo στο Bloodletter πχ. ή το μελωδικό μέρος του Cut Out the Disease). Πολλή έμπνευση οι θείοι σε μια εποχή που σχεδόν δεν υπήρχε traditional heavy metal.

9) The Derek Trucks Band - The Derek Trucks Band
Υπήρξε μια εποχή που ο Derek δεν ήταν living legend αλλά ένα ταλέντο της blues κιθάρας. Στο ντεμπούτο του ήταν 18 χρονών, for fuck’s sake. Βγάζει μάτια πως εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με άλλον έναν ελπιδοφόρο κιθαρίστα. Απίστευτα ώριμος και με ασύλληπτη τεχνική, παίζει blues/ jazz, διασκευάζει κομμάτια που φτασμένοι μουσικοί θα κώλωναν (από Coltrane, Shorter, Davis), και όταν πιάνει το slide, συναγωνίζεται οποιονδήποτε το έπιασε ποτέ στα χέρια του. Υπάρχει κόσμος που προτιμά τις 2 πρώτες του δουλειές αλλά έκανε κάποιες μαγικές επιλογές στα 00s που για μένα τον ανέβασαν επίπεδο. Θεϊκό ντεμπούτο πάντως, οπωσδήποτε.

10) Leftover Salmon - Euphoria
Αυτοί θα έπρεπε να λέμε πως παίζουν all american music ή κάτι τέτοιο. Φοβερή μπάντα. Σαν τους Little Feat με μια γερή δόση bluegrass/ country. Kαι σαν Phish ένα πράμα. Feelgood καταστάσεις. Έχουν σαφή jam προσανατολισμό, χωρίς να ξεφεύγουν όμως στο στούντιο. Οι κιθάρες είναι εξαιρετικές (οι slide τα σπάνε) όπως και όλα τα όργανα, γενικά για να πείσεις όταν παίζεις τέτοια μουσική, πρέπει να το κατέχεις. Δεν λείπουν κάποιες πιο εύπεπτες στιγμές όπως το σχεδόν pop, This is the Time ή το φοβερό River’s Rising, που θα ήταν καλό entry point νομίζω καθώς “ροκάρει” και η μελωδία του είναι πολύ πιασάρικη. Δισκάρα.

Hazeldine - How Bees Fly
Alternative rock/ country. Πραγματικά φανταστικό άλμπουμ, ειδικά για ντεμπούτο. Τα τραγούδια είναι ώριμα, ευαίσθητα, φουλ συναίσθημα, κάποια με folk/ bluegrass στοιχεία, καθώς και pop (Allergic to Love πχ.). Οι γυναικείες αρμονίες στα φωνητικά είναι εκπληκτικές. Ασχέτως των γενικά πολύ μελωδικών και ήπιων κομματιών/ μπαλαντών, πάντα μου βγάζουν πως ακούω μια rock μπάντα με έμφαση στις μελωδίες. Αλλά τι μελωδίες… Μελαγχολικές, γλυκές, ονειρικές.
Δυστυχώς τίποτα απ’ όσα (λίγα) ακολούθησαν δεν έφτασε το πανέμορφο, How Bees Fly. Πραγματικά, αν σας αρέσει ο μελαγχολικός alternative ήχος των 90s, μην τρομάξετε από τις αναφορές σε folk/ country. Το άλμπουμ δεν ακούγεται βλάχικο. Ακούστε το Fuzzy και πείτε μου.
Το να μην μπαίνει ούτε δεκάδα, πονάει. Μπορεί να το αδικώ αλλά το είχα ξεχάσει και πιέζομαι που να το βάλω. Λογικά κάπου στο 6-8 βαριά.

Bob Dylan - Out of Mind
Ποιος του το ‘χε? Μιλάμε για δίσκο που αν είχε βγει στα 70s, θα αναφερόταν δίπλα, αν όχι στα Blood on the Tracks και Desire, σίγουρα στα New Morning και Planet Waves. Για τέτοιου επιπέδου δίσκο μιλάμε. Χρειάζεται να πω κάτι για την μουσική του? Ή για τους στίχους του?
There’s not even room enough to be anywhere
It’s not dark yet, but it’s gettin’ there.
Μας έλειψες πολύ Bob.

Megadeth - Cryptic Writings
Να που κόπηκε στο νήμα. Μεγάλη αλμπουμάρα και μάλλον το τελευταίο κλασικό τους άλμπουμ για μένα, αν και γουστάρω πολύ 2-3 ακόμα. Ένα-δύο τραγούδια νιώθω πως έχουν προοπτικές αλλά δε με εντυπωσιάζουν, τα υπόλοιπα όμως είναι φοβερά. Ο Mustaine, σε “rock” διάθεση, είχε φοβερή αίσθηση του πώς να φτιάξει όμορφα ρεφρέν που σου κολλάνε στο μυαλό. Και να γράψει κάποια από τα καλύτερα κομμάτια του, σε στυλ μάλιστα που δε μας είχε συνηθίσει (όπως ο ΥΜΝΟΣ, A Secret Place). Όταν θυμόταν τον μεταλλικό του εαυτό πάντως, συνέχιζε να γράφει κομματάρες όπως το Trust, το She-Wolf, ενώ υπεριφάρες όπως αυτή στο Vortex δε θα μπορούσαν να έχουν γραφτεί από άλλον. Η τελευταία τεράστια πτήση των Megadeth.

Dream Theater - Falling into Infinity
Τι είναι αυτά, εξωτερικοί συνθέτες, pop και αηδίες (λες και το Another Day ήταν grindcore). Βέβαια είμαστε προγκρεσιβάδες ανοιχτόμυαλοι. Βέβαια.
Σπουδαίος Sherinian. Ο κατάλληλος άνθρωπος την κατάλληλη στιγμή και όσο διαφορετικός από τον Moore χρειαζόταν. Τα τραγούδια πιο απλά, τα μέτρα πιο ανθρώπινα αλλά και στιγμές τεχνικές που θα έπρεπε να είναι αρκετές να κρατήσουν κάποιον φαν, θαρρώ, μέχρι το υπόλοιπο άλμπουμ να αναδείξει τις πολλές ομορφιές του. To Peruvian Skies πχ, έχει αλλαγές χωρίς να είναι το prog όργιο των προηγούμενων άλμπουμ, καθιστώντας το πιο “φιλικό” σε μη φαν του ήχου. Και που είναι το κακό? Αφού το συναίσθημα υπάρχει… Για Lines the Sand δεν μιλάω καν, από τα κορυφαία τους τραγούδια, Νew Millenium, τι να πρωτοπώ? Δισκάρα. Και τεράστιος Petrucci (μόνο εγώ τον γουστάρω περισσότερο όταν είναι πιο “rock”?).

The Bottle Rockets - 24 Hours a Day
Δίσκαρος κι αυτό αλλά λίιιιγο κάτω από τα 2 πρώτα. Εδώ το αποτέλεσμα είναι ξεκάθαρα και πιο alt και πιο rock. Και αν και το κάνουν καλά, χάνουν λίγο από αυτό το ιδιαίτερο southern rock άρωμα που μας είχαν συνηθίσει (οι κιθάρες παραμένουν πολύ καλές). Αλλά γενικά οι δίσκοι τους είναι καλοί, κι εδώ, από κεκτημένη ίσως ταχύτητα, προσφέρουν άλλη μία φοβερή δουλειά.

Conception - Flow
Όπως τα έλεγα. Μήπως είναι αυτό το καλύτερο άλμπουμ τους? Ασύλληπτη έμπνευση. Η καλύτερη παραγωγή τους μάλλον. Ιδανική, αφήνει τη μουσική να αναπνεύσει καλύτερα, είναι ελαφρώς πιο ζεστή. Απερίγραπτη μπάντα οι Conception, νιώθω πως ακούω κάτι εντελώς προσιτό αλλά εντελώς prog ταυτόχρονα. Απλές δομές γενικά (verse-chorus-verse-chorus-solo, etc…), απλά tempo, γκρουβάρουν όμως φοβερά και ακούγονται ιδιαίτεροι, σύγχρονοι, συναισθηματικοί. Gethsemane, Flow, Cardinal Sin (θεόθεε Østby), απίστευτα τραγούδια που αδικήθηκαν από το metal κοινό και δεν τους άξιζε.

33 Likes

Ο πέλεκυς θα σου πέσει βαρύς.

3 Likes

Ούτε τον εαυτό σου δεν πείθεις :sweat_smile:

1 Like

1997

Fates Warning-“A Pleasant Shade of Gray”

Bruce Dickinson-“Accident of Birth”

The Gathering-“Nighttime Birds”

Rotting Christ-“A Dead Poem”

Conception-“Flow”

23 Likes

Πάμε ρε Toolαρα

2 Likes

Πες για τη φωνή του :stuck_out_tongue:!

:raised_hand:

Να σου πω, το “Cleaning Out The Closet” το έχεις ακούσει; Είναι ένα fan club CD του 1999, έχει leftovers από διάφορες περιόδους τους, έχει και από FII. Αν δεν το έχεις ακούσει, ψάξε το.

Φιλάκια :smiling_face_with_three_hearts:

πω ρε για το 97 δεν φτάνουν 5 θεσεις!

1 Like

Θα κουοτάρω τον εαυτό μου από το “μέλλον”:

“Μόλις μπαίνει η γερασμένη του φωνή, όλα είναι Bob Dylan.”

[quote=“pantelis79, post:7797, topic:67143”]
Να σου πω, το “Cleaning Out The Closet” το έχεις ακούσει; [/quote]
Κατεβαίνει. Cheers!

Κοινώς οι Metallica δύσκολα να περάσουν τους Pink Floyd και οι Tool εύκολα θα πιάσουν τους Maiden… Πολύ κρίσιμη χρόνια το 96! Μπράβο τους In Flames για την προσπάθεια με το ζόρι πέρασαν τον Μητροπάνο :sweat_smile:

3 Likes

και σε αυτούς που έβγαλαν πρώτο ελληνικό εξώφυλλο της χρονιάς :sparkler: :sparkler:

18 Likes

Το Όσκαρ της μεγάλης ανατροπής το απένειμε ο @jonkyr αν μέτρησα καλά;

2 Likes

Δυσκολο. Εξι βαθμοι διαφορας. Αλλωστε, στην πενταδα μου εχω και τα δυο. Ψαξε αλλου τον φταιχτη.

1 Like

Χαχααχα ναι ναι και μετα επεσε χαριστικη βολη απο @38aris

4 Likes