Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

my 1974 story “a mirage floating while a stormbringer burn everything and fly to the rainbow…and so the story goes…”

6 Likes

2 Likes

Μαυρη σελιδα για το παιχνιδι ο τροπος που ψηφισατε. Αλλο σας αρεσει αλλο στηριξατε. Ελπιζω να εχετε καθαρη συνείδηση

Check your dms

2 Likes

:joy::joy: αφηστε τις δικαιολογίες… δημοκρατικη επικρατηση και κρατηστε το ξιφος για τα 80ς που θα μας χρειαστει σιγουρα… για το χαρακιρι…

4 Likes

Λίγες μέρες μετά το καθορισμένο Κυριακάτικο ραντεβού, αφού μας ματιάσανε, ξεπερνώντας κάθε σκόπελο με σύντροφο το ξίφος του @nnnkkk φτάσαμε στο πρώτο ever μπαράζ του (Βόλου) ταξιδιού μας.
Αποχαιρετάμε ξανά το 1973 και υποδεχόμαστε το 1974!!!
Κλείσανε οι κάλπες, κάναμε και τα polls μας, ώρα ανακοινώσεων…

4η εβδομάδα - 1973

36 συμμετέχοντες :clap: :clap: :clap: - 57 albums

chart (2)

Απουσιολόγιο :rofl: :

και μετά από μπαράζ

Παρακάτω όλες οι προτάσεις και η βαθμολογία :sparkler:

ΔΙΣΚΟΣ ΒΑΘΜΟΙ
Pink Floyd - The Dark Side Of The Moon 93
Black Sabbath - Sabbath Bloody Sabbath 93
Lynyrd Skynyrd - Pronounced 'Lĕh-'nérd 'Skin-'nérd 41
Genesis - Selling England by the Pound 37
Iggy & The Stooges - Raw Power 24
David Bowie - Aladdin Sane 18
Jesus Christ Superstar - Original Soundtrack 15
Led Zeppelin - Houses of the Holy 14
New York Dolls - New York Dolls 13
Rory Gallagher - Tattoo 13
Far Out - Nihonjin 10
Blue Öyster Cult - Tyranny & Mutation 10
King Krimson - Lark’s Tongue in Aspic 7
Bruce Springsteen – The Wild Innocent & The E Street Shuffle 7
Stevie Wonder - Innervisions 7
The Who - Quadrophenia 6
Manfred Mann’s Earth Band - Solar Fire 6
Alice Cooper - Billion Dollar Babies 5
Billy Cobham - Spectrum 5
Budgie - Never Turn Your Back on a Friend 5
Papathanassiou Vangelis - L’Apocalypse Des Animaux 5
Mike Oldfield - Tubular Bells 5
Johnny Winter - Still Alive and Well 4
Queen - Queen 4
Elton John - Goodbye Yellow Brick Road 4
Museo Rosenbach - Zarathustra 4
Rolling Stones - Goats Head Soup 4
Icecross - Icecross 4
Buffalo - Volcanic Rock 4
Grand Funk Railroad - We’re an American Βand 4
Montrose - Montrose 3
Gustav Holst & The New York Philharmonic Orchestra - The Planets 3
Little Feat - Dixie Chicken 3
Mahavishnu Orchestra - Birds Of Prey 3
Betty Davis - Betty Davis 3
Papathanassiou Vangelis - Earth 3
Cockney Rebel - The Human Menagerie 3
Thin Lizzy - Vagabonds of the Western World 3
John Lennon - Mind Games 3
Pink Fairies - Kings of Oblivion 2
Granicus - Granicus 2
Herbie Hancock - Head Hunters 2
Nektar - Remember the Future 2
Eloy - Inside 2
Electric Light Orchestra - ELO2 2
Rahsaan Roland Kirk - Prepare Thyself to Deal With a Miracle 2
Bob Marley & The Wailers – Burnin’ 2
Aerosmith - Aerosmith 2
The Doobie Brothers - The Captain and Me 1
Emerson, Lake And Palmer - Brain Salad Surgery 1
Lou Reed - Berlin 1
Cervello - Melos 1
Deep Purple - Who do we Think we are 1
ZZ Top - Tres Hombres 1
Golden Earring - Moontan 1
Camel - Camel 1
John Martyn - Solid Air 1

Να δούμε και κατάταξη της πρώτης δεκάδας από RYM :

Pink Floyd - The Dark Side Of The Moon 4,23
Iggy & The Stooges - Raw Power 4,03
Genesis - Selling England by the Pound 4,02
Black Sabbath - Sabbath Bloody Sabbath 3,99
Led Zeppelin - Houses of the Holy 3,91
Jesus Christ Superstar - Original Soundtrack 3,86
David Bowie - Aladdin Sane 3,83
Rory Gallagher - Tattoo 3,83
Lynyrd Skynyrd - Pronounced 'Lĕh-'nérd 'Skin-'nérd 3,8
New York Dolls - New York Dolls 3,68

Ψυχοβγαλτικό 1973 ε, πρώτη ισοβαθμία κορυφής

και κάπως έτσι φτάσαμε στην απόλυτη ισοπαλία

chart (3)

Η κατάρα της δεύτερης θέσης για τους Black Sabbath συνεχίζεται…

κατανομή πόντων στον νικητή βάσει των διαθέσιμων ψήφων :

Artist Album ΠΟΣΟΣΤΟ
1970 Black Sabbath Black Sabbath 54,81%
1971 Led Zeppelin Led Zeppelin IV 57,65%
1972 Deep Purple Machine Head 39,43%
1973 Pink Floyd The Dark Side Of The Moon 51,67%

συνεχίζουμε στο 1974 :sparkler:

εξελάκι ε

credits and love to all :heart_eyes: :heart_eyes: :heart_eyes:

13 Likes

Ενταξει, γινεται ολο και πιο δυσκολο. Το 1974 εχει progιλα ως εκει που δεν παει, αλλα και μερικες χαρντροκ στιγμες που δεν μπορουν να μεινουν αποξω. Ζοριστηκα πολυ στην καταταξη, οι DP εμειναν εξω απο την πενταδα απλως και μονο επειδη δεν μπορουσα να διαλεξω ποιον δισκο να βαλω. Δυο δεν χωρουσαν. Οι θεσεις 1-3 και οι θεσεις 4-7 πραγματικα με ζαλισαν.

  1. SCORPIONS - Fly to the Rainbow
    Μια μελωδια ολος ο δισκος, ακομα και τα σκρατς του βινυλιου. Ο κορυφαιος δισκος τους και ο κορυφαιος κιθαριστας (τους).

  2. BLUE OYSTER CULT - Secret Treaties
    Astronomy θα λετε και θα κλαιτε. Ο πιο αγαπημενος μου δισκος τους.

  3. UFO - Phenomenon
    Φαινομενο. Πραγματικο. Ροκ υμνοι. Κανενα φιλερ.

  4. JUDAS PRIEST - Rocka Rolla
    Καλα (μελλοντικα) ξεμπερδεματα με τον ξανθομπαμπουρα.

  5. RUSH - Rush
    Ερχόμαστε.

Αστερια στον παγ(κ)ο.

DEEP PURPLE - Burn
Το αλλο εχει Soldier και Stormbringer.

DEEP PURPLE - Stormbringer
To αλλο εχει Mistreated και Burn.

CAMEL - Mirage
Τι να πεις…

ELOY - Floating
Αμ εδω; Τι να πεις…

BUDGIE - In for the Kill
Αν μπορεις, πες κατι.

Εκλεισαν την αποστολη του αγωνα.

QUEEN - II
Πολυ χαρντροκια για την εποχη του.

LYNYRD SKYNYRD - Second Helping
Κλασικουρα.

Ο προπονητης μας:

HAWKWIND - Hall of the Mountain Grill
Επος σε space επιπεδα.

Καλα πηγαμε. Δεν χωρεσαν King Crimson, Kiss, Bowie, New York Dolls, Genesis, Stones, Aerosmith και καμια 10αρια ακομη. Δεν βρεχει, μας φτυνουν.

14 Likes

Hall of the mountain grill
Fly to the rainbow
Phenomenon
Burn
Mirage

Με αυτη τη σειρα

8 Likes

ναι ομως η συγκριση κανονικα ειναι 10 πεμπτες θεσεις vs 2 πρωτιες οποτε καθολου προφανες το ποιο θεωρειται καλυτερο και ισα ισα αναμεσα σε κατι καθολικα αποδεκτο vs κατι με πιστο fanbase εγω νομιζω κλινω προς το πρωτο

οχι οτι προσωπικα με νοιαζει να ψηφισω το “δικαιο”. Κουβεντα να γινεται

3 Likes

Προφανως “κουβεντα να γινεται”, εννοειται.

Το παραδειγμα μου ηταν απλως “παραδειγμα”, δεν ειχα δει καν ποσες “μη-πρωτιες” ειχαν οι Σαμπαθ. Αν ειχε 1 πρωτια PF vs 36 δευτερες των BS, βασισμενος στη σκεψη “εχουμε ιδιους ποντους, ψαχνουμε το tie breaker”, για εμενα παλι θα ισχυε το ιδιο: η 1 πρωτια κερδιζει. My 2c φυσικα, ας αποφασισουμε τι θελουμε να γινεται αν επαναληφθει κατι τετοιο.

1 Like

την εριξα την ψηφο μου

1 Blue Öyster Cult Secret Treaties
2 Scorpions Fly To The Rainbow
3 Judas Priest Rocka Rolla
4 King Crimson Red
5 UFO Phenomenon
6 Camel Mirage
7 Queen Queen II
8 Hawkwind Hall Of The Mountain Grill
9 Supertramp Crime of the Century
10 Genesis The Lamb lies down on the broadway
10 Likes

Ποτέ δεν ειναι αργα για ενα σοβαρο poll, αλλα μιας και θα ξανασυμβεί…

ποιος κερδίζει σε ισοβαθμία?
  • Ο έχων τις περισσότερες πρώτες θέσεις
  • Ο έχων τις περισσότερες συμμετοχές σε λίστα
  • κάνουμε poll

0 voters

24 ωρες εως το κλείσιμο της κάλπης

Καλα μην ορκιζεσαι κιολας, γενικα η πιθανοτητα να συγκεντρωσουν ακριβως τους ιδιους βαθμους δυο δισκοι με τετοια διασπορα ψηφων και βαθμων, δεν ειναι και τοσο μεγαλη :stuck_out_tongue: Μην κοιτας που καποιοι εφεραν ενα σωρο ετεροδημοτες για το 1973 (!) , σε λιγο θα εχουμε και νεκρες γιαγιαδες χρηστων να ριχνουν ψηφους…

Ψηφισα να κανουμε poll αν ξανασυμβει, γιατι λειπει η επιλογη “το παγωμενο σπαθι του @nnnkkk θα δωσει την λυση, ωσαν αλλο Εξκαλιμπερ”

2 Likes

301039_b

Εδειξε τον δρόμο ο ηγέτης :rofl:

Στα του 1974 τωρα εχω πακτωσει boc, genesis και tom waits…

2 Likes

Θα δώσω τη λύση έμμεσα χωρίς σπαθί, το σωστό είναι οι περισσότερες συμμετοχές στη λίστα, αφού αρκετοί δε βάζουν και τα 5 albums για τους δικούς τους λόγους. Αυτό σημαίνει πως αν κάποιος έχει βάλει 2 πχ, η βαθμολογία γίνεται δυνητικά skewed γιατί αυτομάτως παίρνουν τις θέσεις 1-2, ενώ θα μπορούσαν να πάρουν τις θέσεις 4-5 πχ, ή επιπλέον αν υπήρχαν κι άλλα album η κατάταξη να ήταν διαφορετική μεταξύ τους.

Άρα συμμετοχές σε λίστα είναι πιο σημαντικό, αφού κατάφεραν να μπουν στη λίστα (που βλέπουμε πόσο δύσκολο είναι όταν οι περισσότεροι βγάζουν με δυσκολία την 5αδα τους)

1974 TOP 10 (sorry)


NUMBER TEN

Summary

«“Η αμερικάνικη απάντηση στο βρετανικό προγκ”; Γιατί το θέτεις έτσι ρε μαν; Όχι, όχι, μην παρεξηγηθώ, δεν έχουμε θέμα με τους Βρετανούς, και τους γουστάρουμε και τους ακούμε χρόνια τώρα. Αλλά γιατί πρέπει ντε και καλά να μας κοτσάρεις την ταμπέλα ότι - α, το εξώφυλλο λες ε; Ναι ΟΚ, έχεις ένα πόιντ… Πώς; Και η μουσική; Γιατί; Α, τα βιολιά που βρωμάνε Απαλάχια ε; Ναι, έχεις κι εδώ πόιντ… Ας είναι. Μόνο μη μας πουν τίποτα βλαχοπρογκρέσιβ, εντάξει;».

NUMBER NINE

Summary

xilouris

«Ναι! Επιτέλους! Τώρα που αποκαταστάθηκε η δημοκρατία, εκτός από όλα τα άλλα, τέρμα πια λογοκρισίες και προσπάθεια φίμωσης των καλλιτεχνών και των πνευματικών ανθρώπων. Και είμαι βέβαιος ότι δεν θα έχουμε ποτέ ξανά τέτοια παρατράγουδα. Να τυλίγουν έναν άνθρωπο σε μια κόλλα χαρτί επειδή οι ιδέες του δεν είναι αρεστές στο κράτος. Ακούς εκεί».

Summary

Εντάξει, σαν τον @Lupin κι εγώ. Περισσότερο χρέος είναι. Αν δεν έβαζα Ψαρονίκο στη λίστα, δε θα είχα μούτρα να ξανακατέβω.

NUMBER EIGHT

Summary

«“King Crimson played the right way”*; Ποιοι; Δεν τους ξέρω καν. Τι εννοείς “δεν έχουν ιδρυθεί ακόμα”. Τι ανορθόδοξη μέθοδος γραφής και σχολιασμού είναι αυτή;! Τέλος πάντων. Μια άλλη απορία λύσε μου τώρα. Αν αυτός ο τύπος λέει ότι αυτοί οι πώς τους είπες παίζουν “King Crimson the right way”, αυτό τι σημαίνει για μας; Ότι παίζουμε “King Crimson the wrong way”; Αυτό ακριβώς ε; Έτσι είπε; Μάλιστα. Ναι, τι να πω, πες του ότι του αφιερώνουμε το τρίτο κομμάτι από τον αμέσως προηγούμενο δίσκο. Θα καταλάβει. Πιστεύω».

Summary

*Ναι. Αυτή η ατάκα όντως ειπώθηκε. Από χρήστη του φόρουμ. Δεν θα τον δώσω όμως. Προς το παρόν τουλάχιστον.

NUMBER SEVEN

Summary

«Ποιος θα φύγει, πού το άκουσες αυτό; Έλα ρε μην πιστεύεις τις φήμες. Πλακωνόμαστε μεταξύ μας; Ε όχι δα! ΟΚ ναι, χτες πέσανε κάτι ψιλές, αλλά… Ρε όχι, αλήθεια, όλα καλά είναι σου λέω. Τι; Στο είπε εμμέσως ο ίδιος; Ώστε έτσι ε; Εντάξει λοιπόν, αφού θέλει να φύγει ας φύγει. Πρόβλημα; Ποιοι, εμείς; Έλα σε παρακαλώ. Μια χαρά θα την παλέψουμε. Σιγά το μαλάκα».

NUMBER SIX

Summary

«Ε μας λείπει λίγο, αλλά τι να κάνουμε, αφού ήθελε να φύγει δεν γινόταν κάτι άλλο. Ναι, ειδικά ο Ρίτσι έχει πλαντάξει στο κλάμα. Καλά μη φοβάσαι, θα του περάσει. Ειδικά με τη νέα κατεύθυνση που έχουμε ως συγκρότημα θα γουστάρει τη ζωή του. Όχι ρε, μην ακούς τις κακές γλώσσες. Ψοφάει για φανκιές ο ψηλός. Ρε άκου που σου λέω!».

NUMBER FIVE

Summary

«Τα έχω ακούσει κι εγώ αυτά τα κακεντρεχή σχόλια, αλλά απαξιώ. Τότε τι; Μα δεν είναι φανερό; Για την Αυτής Μεγαλειότητα. Βεβαίως. Είμαστε τέσσερις ετεροφυλόφιλοι Βρετανοί, βέροι Βρετανοί, και με τη μουσική μας τιμάμε τη Βασίλισσά μας. Τι ποια από τις δύο, σε παρακαλώ, δεν θέλω αστειάκια. Α, ναι, ε ΟΚ στον δίσκο μας είναι δύο. Ε ναι, και Λευκή και Μαύρη. Πώς; Χμμμμ ναι, ενδιαφέρουσα παρατήρηση. Μπορείς να το πεις κι έτσι, η διχοτόμηση του υλικού σε Λευκή και Μαύρη Πλευρά είναι σε αντίστιξη με το περιεχόμενο της μουσικής μας που όντως είναι πολύχρωμη. Το πας κάπου; ΓΙΑΤΙ ΓΕΛΑΣ;».

NUMBER FOUR

Summary

blue oyster cult

«Συγγνώμη, μπορείς να επαναλάβεις αυτή την ερώτηση γιατί δεν την πολυκατάλαβα; Ευχαριστώ. Αν μπορούμε να το φανταστούμε διασκευασμένο από βλάχους… Χμμμ… Όχι, με συγχωρείς, και πάλι δεν καταλαβαίνω το ερώτημα. Γιατί να διασκευάσουν ΕΜΑΣ βλάχοι; Και γιατί ειδικά το συγκεκριμένο τραγούδι; Πού ακριβώς τέμνονται αυτές οι γραμμές; Πού να μου εξηγείς; Για μισό λεπτό ρε φίλε, ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε;».

NUMBER THREE

Summary

«Καλά άστα τώρα τα λόγια και τα χρόνια τα χαμένα και βοήθησέ με σε κάτι. Θέλω να βρω ένα παρατσούκλι για το κοπέλι, έτσι πιασάρικο, να μείνει, σαν του αλλουνού. Πώς σου φαίνεται το… Πρωτοδαίμονας της Κρήτης;!

…όχι, ε;».

NUMBER TWO

Summary

ufo

«Κοίτα, να σου πω την αλήθεια, είχε και πραγματιστικό χαρακτήρα αυτή η απόφαση που πήρα. Ε, τι εννοώ, αφού ξέρεις τι εννοώ. Ακόμα δεν κατάλαβες; Μα τώρα θες να στο κάνω νιανιά; Ώχου… Καλά. Μην το πεις στον αδερφό μου, αλλά εδώ που τα λέμε, ε δεν πάνε και κάπου. Με όρους επιτυχίας εννοώ. Ε ρε συ γερμανικό συγκρότημα τώρα και θα πιάσει την καλή παίζοντας σκληρό ροκ; Χλωμό το βρίσκω. Γι’ αυτό κι εγώ την έκανα με ελαφρά. Καλά το συζητάς; Εννοείται ότι εδώ θα έχω πολύ μεγαλύτερη επιτυχία απ’ ό,τι αν έμενα στους άλλους».

NUMBER ONE

Summary

«Τι να σου πω ρε συ, δεν ξέρω. Πρέπει να ρωτήσεις τον ίδιο. Κι επειδή; Δεν ξέρω πώς τα κάνετε εσείς εκεί πέρα, αλλά εμείς εδώ, αν και γενικά είμαστε ΠΟΛΥ συναισθηματικοί και ζεστοί τύποι, αυτά δεν τα ανακατεύουμε με τις δουλειές μας. Όταν ήταν στο συγκρότημα, μιλάγαμε. Τώρα αυτός έχει τη δική του μπάντα κι εγώ τη δική μου. Ναι, έτσι πάει. Ο νέος; Ναι, καλός είναι. Αλλά μας τα πρήζει λίγο με τον Χέντριξ ρε φίλε. Ναι, γλώσσα δεν βάζει μέσα όταν αρχίζει να μιλάει γι’ αυτόν. Καλός συνθέτης; Ε, από μια άποψη ναι. Αλλά μην τρελαθούμε κιόλας, για μένα και τον Κλάους παρακολουθεί την μπάντα ο κόσμος. Τα δικά μας τραγούδια είναι που θα μείνουν».

18 Likes

Προσωπικά στο poll ψήφισα να… κάνουμε poll (!), παρότι θεωρώ πολύ αξιόπιστα και τα δύο κριτήρια για τις ισοβαθμίες αφού και η συμπερίληψη σε περισσότερες λίστες δείχνει μια ευρύτερη αποδοχή, και η αξιολόγηση σαν κορυφαίο album της χρονιάς έχει πολύ μεγάλη βαρύτητα - αντίθετα μεταξύ π.χ. δεύτερης και τρίτης θέσης μπορεί να μην υπάρχει τόσο ουσιώδης διαφορά.
Για να ληφθούν όμως υπ’ όψιν αυτοί οι παράγοντες πιστεύω ότι πρέπει να συντρέχουν ταυτόχρονα, δηλαδή ένας δίσκος να έχει και περισσότερα 5αρια και περισσότερες εμφανίσεις σε λίστα από τον ισόβαθμο του. Να έχει ο ένας π.χ. 10 πρώτες θέσεις, 10 τρίτες και 10 πέμπτες, άρα 10x5+10x3+10x1=90 βαθμούς με 30 εμφανίσεις σε λίστες και ο άλλος 4 πρώτες θέσεις, 10 δεύτερες και 10 τρίτες, συνεπώς 4x5+10x4+10x3=90 βαθμούς με 24 εμφανίσεις. Σπάνια συγκυρία, αλλά σπάνιες είναι και οι ισοβαθμίες στην κορυφή!
Στην προκειμένη, οι μεν Pink Floyd είχαν περισσότερες πρωτιές ενώ οι Black Sabbath πιο πολλές παρουσίες, οπότε η “σολομώντειος λύση” του δημοψηφίσματος ήταν η πιο ενδεδειγμένη!

2 Likes

Προς το παρον παντως παμε φουλ για ισοψηφια ε, καθως η διαφορα πρωτου τεταρτου ειναι μολις 6 βαθμοι, ενω πρωτη φορα αχνοφαίνεται πιθανοτητα να φυγει η πρωτια απο το νησι, με διπλη απειλη…

Δισκοι που εως τωρα εχουν θεση σε λιστα:

Aerosmith - Get Your Wings
Bad Company - Bad Company
Blue Öyster Cult - Secret Treaties
Brian Eno - Here Come the Warm Jets
Buffalo - Only Want You For Your Body
Camel - Mirage
David Bowie - Diamond Dogs
Deep Purple - Burn
Deep Purple - Stormbringer
Eloy - Floating
Genesis - The Lamb Lies Down On Broadway
Hawkwind- Hall of the Mountain Grill
Judas Priest - Rocka Rolla
Kansas - Kansas
King Crimson - Red
Kiss - Kiss
Kraftwerk - Autobahn
Lynyrd Skynyrd - Second Helping
Mott the Hoople - The Hoople
Queen - Queen II
Queen - Sheer Heart Attack
Randy Newman - Good Old Boys
Richard & Linda Thompson - I Want to See the Bright Lights Tonight
Robert Palmer - Sneakin’ Sally Through the Alley
Robin Trower - Bridge of Sighs
Roxy Music - Country Life
Rush - Rush
Scorpions - Fly to The Rainbow
Stepson - Stepson
Stonewall - Stoner
Tangerine Dream - Phaedra
The Residents - Meet The Residents
Three Man Army - Two
Tom Waits - The Heart Of Saturday Night
UFO - Phenomenon
Van Morrison - Veedon Fleece
Yes - Relayer
Μαρκόπουλος Γιάννης - Θητεία
Ξυλούρης - Συλλογή

3 Likes

Νομιζω οτι το εχω. Αιρεσεις και σκορπιοι παρακολουθουν τα ουφο που τρομαζουν καμηλες. Για να δουμε ποσο κοντα ειμαι.

Ασχετο: συμφωνω με τον Q, δυσκολα θα ξαναδουμε ισοβαθμια αφου θα ανοιξει παρα πολυ το πραγμα στη συνεχεια, καθως θα παιζουν μεγαλυτερο ρολο στις επιλογες οι δισκοι που βιωσαμε στη γεννηση τους.

5 Likes

Με το φτωχό μου το μυαλό νομίζω πως θα δούμε περισσότερες ισοβαθμίες με μικρότερα σκορ και σε πιο χαμηλές θέσεις.

5 Likes