Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

1. Pearl Jam - Binaural
Άλλοτε ελάχιστα πάνω, άλλοτε ελάχιστα κάτω από το “Yield” για αγαπημένος μου δίσκος Pearl Jam. Έχουν βρει μια συνταγή που τους πάει πάρα πολύ. Δε θέλουν πια να αλλάξουν τον κόσμο, έχουν οικειοθελώς αποτραβηχτεί από το προσκήνιο (ήταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ δημοφιλείς στα '90s) και απλώς παίζουν τη μουσική τους. Ο Vedder εκείνη την περίοδο παίρνει διαζύγιο από την πρώτη του σύζυγο με την οποία ήταν μαζί 15 χρόνια και βγαίνει μια μελαγχολία και στη μουσική πέρα από τους στίχους, ο Cameron έχει ενσωματωθεί εντελώς (στο Yield έχει παίξει ο Irons, αλλά ο Cameron έκανε την περιοδεία), όλα βρίσκω ότι συνεχίζουν να λειτουργούν ρολόϊ μουσικά. Μέχρι να έρθει το καταραμένο Roskilde και να τα διαλύσει όλα… (Roskilde = δυστύχημα το καλοκαίρι του 2000 στο ομώνυμο φεστιβάλ στη Δανία όπου οπαδοί καταπλακώθηκαν λόγω του τεράστιου συνωστισμού και είχαμε 9 νεκρούς, η μπάντα κόντεψε να διαλυθεί, για πολλά χρόνια έδινε συναυλίες μόνο με καθήμενους κλπ.). Ο δίσκος έχει ίσως (ας όψεται το Release!) το καλύτερο κλείσιμο σε δίσκο Pearl Jam, με το μυθικό Parting Ways.

2. Porcupine Tree - Lightbulb Sun
Ο Wilson συνεχίζει να μας πετάει στη μάπα το ένα αριστούργημα μετά το άλλο και ο περισσότερος κόσμος να αδιαφορεί. Δεν πειράζει Steven-άρα, εμείς ήμασταν εκεί και σε ταΐσαμε μέχρι να στουμπώσεις. Όπως μας τάϊσες εσύ με τόσες και τόσες απερίγραπτες στιγμές. Το Lightbulb Sun συνδυάζει σχεδόν όλα τα στοιχεία που έχουν παίξει οι Porcupine Tree και ίσως αποτελεί τον πιο κατάλληλο δίσκο για να ξεκινήσει κάποιος να τους ακούει. Έχει προσβάσιμα Shesmovedon και Four Chords That Made A Million, progάδικα Hatesong και Russia On Ice, μελαγχολικά How Is Your Life Today? και Feel So Low, ψυχεδελικό Last Chance…, έχει λίγο απ’ όλα και όλα φανταστικά. Και πάλι κρίμα που ο κόσμος αδιαφόρησε τότε.

3. Pantera - Reinventing The Steel
Ο αγαπημένος μου δίσκος Pantera. Κρατάει 44 λεπτά, αλλά υπό μία ακρόασή του ο @drenie έχει καταφέρει να οδηγήσει περίπου από την Καρδαμύλη μέχρι την Τρίπολη. Το Death Rattle έχει ακουστεί σε επεισόδιο Μπομπ Σφουγγαράκη. Τα πρώτα 8 κομμάτια είναι περίπου ένα μισάωρο και ΠΑΝΤΑ όποτε ακούω τον δίσκο έχω την αίσθηση ότι είναι ένα δεκάλεπτο, το πολύ. Χειμαρρώδης, με εκπληκτική ροή, με τον Dimebag να έχει γράψει τρομερές ριφάρες, με τον αδερφό του να μας πωρώνει με το παίξιμό του και με την Ανσελμάρα να ξερνάει τα άντερά της. Απλώς δε γίνεται να μην τα σπάσεις όλα στο Goddamn Electric ή στο Uplift. Απίστευτο κλείσιμο μιας μπάντας που άλλαξε τον μοντέρνο σκληρό ήχο.

4. Spiritual Beggars - Ad Astra
Δεν υπάρχει μόνο Amott, ε. Οι Beggars είναι all-star μπάντα, ο Witt είναι εξαιρετικός drummer και ο Per Wiberg τεράστιος πληκτράς, ενώ η αλητεία του Spice κάλυπτε οποιαδήποτε τεχνική ατέλεια μπορεί να υπήρχε (ο JB είναι πιο καλός τραγουδιστής, αλλά ψιλοχεστήκαμε). Εδώ οι τύποι καταφέρανε να φτιάξουνε έναν '70s δίσκο που όμως ακούγεται σημερινός. Δεν υπάρχει υποψία λιγότερο καλού τραγουδιού, έχουν κεντήσει από την αρχή μέχρι το τέλος. Επίσης, κορυφαίο το bonus track “Let The Magic Talk”, μαλακισμένες δισκογραφικές, έχουν βγάλει εκδόσεις του δίσκου χωρίς αυτή την υπερκομματάρα.

5. Slash’s Snakepit - Ain’t Life Grand
Ο αγαπημένος μου δίσκος του Slash μετά τους Guns N’ Roses πέταξε οριακά τους Hellacopters εκτός πεντάδας. Τον τραγουδιστή Rod Jackson ο Slash τον βρήκε νομίζω σε κάτι μπιλιάρδα (ο τύπος δεν έχει κάνει σχεδόν τίποτα άλλο μετά από αυτόν τον δίσκο), ενώ όλη η μπάντα είναι διαφορετική σε σχέση με τον πρώτο δίσκο του '95. Μερακλίδικο “Just Like Anything” με λίγο funky ρυθμό, σαρωτικά “Mean Bone” και “Life’s Sweet Drug”, απολαυστικό το ομότιτλο με την ωραία του και πλούσια ενορχήστρωση. Πολύ ωραίο το bonus track Rusted Heroes με τις slide-ιές του. Slash-αρος ρε, έβγαλε χυμαλέο rock δίσκο που νομίζω ότι αντικατοπτρίζει ακριβώς την προσωπικότητά του.

Honorable mentions:
The Hellacopters - High Visibility
Το ξανάκουσα αυτές τις μέρες. Ναι, τελικά ελάχιστα έχει να ζηλέψει από τον προκάτοχό του.

Motörhead - We Are Motörhead
Είμαι #teamOutshined εδώ. Ο αγαπημένος μου Motörhead δίσκος μαζί με το έπος Overnight Sensation.

The Gathering - if_then_else
Άλλη μια δισκάρα από την υπεργκρουπάρα που απομακρύνεται ακόμα περισσότερο από το παρελθόν της, δείχνοντας τόλμη και όρεξη για εξερεύνηση.

Halford - Resurrection
Αφού έκανε τη δουλειά με τον Bruce, ο Roy Z ανέλαβε να την κάνει και με τον Rob. Και την έκανε, αφήνοντάς μας παρακαταθήκη αυτή τη metal δισκάρα.

Gov’t Mule - Life Before Insanity
Λίγο κάτω από τον προκάτοχο, οι Mule εδώ είναι φουλ καυλωμένοι.

Deftones - White Pony
Υποτιμημένη στην Ελλάδα μπάντα (γιατί έχει μπει κάτω από την ταμπέλα του nu metal, υπάρχει nu και nu όμως όπως είπε κι ο φίλος @evil πιο πάνω), τρομερός δίσκος με φανταστικό Chino.

PJ Harvey - Stories From The City, Stories From The Sea
Πώς διάολο κατάφερε να βγάλει κάτι καλύτερο από το προηγούμενο, μου λέτε;

U2 - All That You Can’t Leave Behind
Ίσως ο τελευταίος μεγάλος τους δίσκος.

Coldplay - Parachutes
Ντεμπούτο που έκανε αίσθηση, το επόμενο μου αρέσει ακόμα περισσότερο.

Queens of the Stone Age - R
Καλοκαιρινός δίσκος από τον Josh που ακονίζει ακόμα τα νύχια του.

Εξώφυλλο:

(με το parental advisory τυπωμένο πάνω :joy:)

36 Likes

Πρέπει να πρόλαβα

2 Likes

Ελπιζω να βγουν οι Νεβερμορ πρωτοι γιατι αν οχι το φορουμ θα τους ψηφιζει μεχρι να βγουν! Ακομα και τις χρονιες που δεν εβγαλαν δισκο!

4 Likes

Άνοιξε το 2001, άντε @hopeto

Τελικα αποτελεσματα στο τελος θα βγουν? Εγω ετοιμος ειμαι…

1 Like

31η εβδομάδα - 2000
63 συμμετέχοντες

Παρουσιολόγιο:

Παρακάτω όλες οι προτάσεις και η βαθμολογία:

Nevermore - Dead Heart In A Dead World 100
Pain of Salvation - The Perfect Element pt.1 53
Iron Maiden - Brave New World 51
Deftones - White Pony 50
Linkin Park - Hybrid Theory 48
Ulver - Perdition City 38
Spiritual Beggars - Ad Astra 35
Fates Warning - Disconnected 33
Helloween - The Dark Ride 25
Godspeed You Black Emperor - Lift Your Skinny Fists Like Antennas To Heaven 24
Radiohead - Kid A 23
Tragedy - Tragedy 18
Porcupine Tree - Lightbulb Sun 18
Limp Bizkit - Chocolate Starfish and the Hot Dog Flavored Water 17
In Flames - Clayman 17
Electric Wizard - Dopethrone 15
Isis - Celestial 14
Mayhem - Grand Declaration of War 13
PJ Harvey - Stories From the City, Stories From the Sea: 12
Antaeus - Cut Your Flesh And Worship Satan 11
Θ.Παπακωνσταντίνου - Βραχνός Προφήτης 10
The Gathering - If Then Else 9
Jacobs Dream - Jacobs Dream 9
Eminem - The Marshall Mathers LP 9
Cave In - Jupiter 9
At the Drive-In - Relationship of Command 9
Therion - Deggial 8
The Cure - Bloodflowers 8
The Black League - Ichor 8
Primordial - Spirit the Earth Aflame 8
Pantera - Reinventing the Steel 8
Halford - Resurrection 8
Cradle of Filth - Midian 8
Immolation - Close to a World Below 7
Gov’t Mule - Life Before Insanity 7
Disturbed - The Sickness 7
Diary of dreams - One of 18 Angels 7
A Perfect Circle - Mer de Noms 7
The Hellacopters - High Visibility 6
The Haunted - Made Me Do It 6
Spock’s Beard - V 6
Sentenced - Crimson 6
Queens Of The Stone Age - Rated R 5
Pearl Jam - Binaural 5
North Mississippi Allstars - Shake Hands with Shorty 5
Monster Magnet - God Says No 5
Krisiun - Conquerors of Armageddon 5
Coldplay - Parachutes 5
Antony and the Johnsons - Antony and the Johnsons 5
Ξύλινα Σπαθιά - Ένας Κύκλος Στον Αέρα 5
The White Stripes - De Stijl 4
The (International) Noise Conspiracy - Survival Sickness 4
Songs:Ohia - The Lioness 4
Placebo - Black Market Music 4
Nile - Black Seeds of Vengeance 4
Crude - Attitude 4
Blaze - Silicon Messiah 4
Transatlanctic – SMPTe 3
Steve Earle - Transcendental Blues 3
Ska P - Planet Escoria 3
Out Cold - Two Broken Hearts Are Better Than One 3
Memory Garden - Mirage 3
Godsmack - Awake 3
From Ashes Rise - From Ashes Rise 3
Chroma Key - You Go Now 3
Children Of Bodom - Follow the Reaper 3
BoySetsFire - After The Eulogy 3
Belphegor - Necrodaemon Terrorsathan 3
A Silver Mt. Zion - He Has Left Us Alone but Shafts of Light Sometimes Grace the Corner of Our Rooms… 3
Χάσμα - Αντεκδίκηση 3
Διάφανα κρίνα- Ευωδιάζουν αγριοκέρασα οι σιωπές 3
Suicide Commando - Mindstrip 2
Stratovarius - Infinite 2
One Minute Silence - Buy Now… Saved Later 2
Morbid Angel - Gateways to Annihilation 2
Martyr - Warp Zone 2
Johnny Cash - American III: Solitary Man 2
Haggard - Awaking the Centuries 2
Geddy Lee - My favourite headache 2
Fu Manchu - King of the Road 2
Enslaved - Mardraum - Beyond The Within 2
Einstürzende Neubauten - Silence is Sexy 2
Cypress Hill - Skull & Bones 2
Amon Tobin - Supermodified 2
Μαύρη Μαγιονέζα - Παραμόρφωση 2
Jaq panzer - Thane to the throne 2
Wumpscut - Dried Blood of Gomorrah 1
Within Temptation - Mother Earth 1
Vader - Litany 1
The Smashing Pumpkins - Machina/The Machines Of God 1
Steve Von Till - As the crow flies 1
Spiral Architect - A Sceptic’s Universe 1
Sopor Aeternus & The Ensemble of Shadows - Songs from the Inverted Womb 1
Slash’s Snakepit - Ain’t Life Grand 1
Rage against the machine - Renegades 1
OutKast - Stankonia 1
Novembre - Classica 1
Marilyn Manson - Holy Wood (In The Shadow Of The Valley Of Death) 1
Forward - Just Go Forward To Death 1
Firebird - Firebird 1
Discordance Axis – The Inalienable Dreamless 1
Corrosion of Conformity - America’s Volume Dealer 1
Calexico - Hot Rail 1
Bon Jovi - Crush 1
Amen - We Have Come for Your Parents 1
16 Horsepower - Secret South 1

κατανομή πόντων στον νικητή βάσει των διαθέσιμων ψήφων :

Artist Album ΠΟΣΟΣΤΟ
1970 Black Sabbath Black Sabbath 54,81%
1971 Led Zeppelin Led Zeppelin IV 57,65%
1972 Deep Purple Machine Head 39,43%
1973 Pink Floyd The Dark Side Of The Moon 51,67%
1974 Blue Öyster Cult Secret Treaties 33,33%
1975 Pink Floyd Wish You Were Here 53,33%
1976 Judas Priest Sad Wings of Destiny 50,95%
1977 Pink Floyd Animals 39,02%
1978 Judas Priest Stained Class 36,67%
1979 Pink Floyd The Wall 40,85%
1980 Black Sabbath Heaven and Hell 40,43%
1981 Rush Moving Pictures 37,60%
1982 Iron Maiden The Number Of The Beast 46,12%
1983 Iron Maiden Piece Of Mind 45,00%
1984 Metallica Ride The Lightning 61,13%
1985 Celtic Frost To Mega Therion 25,88%
1986 Metallica Master Of Puppets 51,85%
1987 Helloween Keeper of the Seven Keys Pt 1 36,73%
1988 Queensrÿche Operation: Mindcrime 40,73%
1989 Savatage Gutter Ballet 45,96%
1990 Judas Priest Painkiller 52,00%
1991 Metallica Metallica 44,67%
1992 Dream Theater Images And Words 33,55%
1993 Savatage Edge Of Thorns 33,87%
1994 Dream Theater Awake 20,97%
1995 Paradise Lost Draconian Times 44,19%
1996 Tool Ænima 29,67%
1997 Fates Warning A Pleasant Shade Of Gray 25,52%
1998 Bruce Dickinson The Chemical Wedding 37,14%
1999 Dream Theater Metropolis Pt. 2: Scenes from a Memory 27,30%
2000 Nevermore Dead Heart In A Dead World 31,75%

chart (8)

τίτλοι τέλους για το 2000

2001…

και εξελάκι

credits and love to all :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts:

36 Likes

Έλα @pantelis79

Πλέον νομίζω οι πρώτες θέσεις παίζουν μόνο ρόλο, υπάρχουν τόσα ισάξια άλμπουμ μέσα μου που απλά μετράει η αναφορά και όχι η κατάταξη. Και άπειρα, για μένα, honorable αλλά αν δεν τα έλεγα θα έσκαγα.

1) Drive-By Truckers - Southern Rock Opera
Μάλλον το αγαπημένο μου άλμπουμ της δεκαετίας κι από τα αγαπημένα μου έβερ. Διπλό, χρηματοδοτούμενο από fans και το πλέον φιλόδοξο εγχείρημα τους. To concept αρκετά loose αλλά και συγκεκριμένο ταυτόχρονα. Ο Αμερικανικός νότος σαν τόπος αντιθέσεων. The Southern Thing που λένε κι αυτοί. Σαν πεδίο πολιτικών αντιπαραθέσεων, συντηρητικών, ρατσιστικών και προοδευτικών αντιλήψεων. Όλα αυτά δοσμένα μέσα από ιστορίες ανθρώπων καθημερινών και την παράλληλη ιστορία των Betamax Guillotine (ουσιαστικά των Lynyrd Skynyrd), μιας fictional μπάντας που λίγο πριν την εκτόξευση η τύχη την εγκατέλειψε. Στους στίχους, και με την βοήθεια narration (ουσιαστικά στο The Three Alabama Icons), οι DBT δείχνουν πως ήταν πολιτικοποιημένοι πολύ πριν “κατηγορηθούν” για αυτό (American Band, 2016) και ρισκάρουν την σχέση τους με μεγάλη μερίδα οπαδών τους (απλά γελάω). Όλα αυτά συνδυάζονται με ένα southern folklore στοιχείο που λίγοι κατάφεραν να μετουσιώσουν σε μουσική όπως αυτοί, με φοβερό storytelling και πολλά references σε ονόματα που όλοι ξέρουμε (Ronnie & Neil, Let There Be Rock, κτλ) που με έκαναν να βουτήξω από νωρίς στους στίχους του δίσκου.
Και τα τραγούδια? Κάποια από τα καλύτερα τους. Από τις πιο rock δουλειές τους γενικά και ό,τι πιο κοντινό έκαναν ποτέ σε southern rock (αμυδρά). Βαριά riffs σε Ronnie & Neil, The Southern Thing, Life in the Factory, ξέφρενο rock ‘n’ roll σε Guitar Man Upstairs, Shut Up and Get on the Plane, Greenville to Baton Rouge, alternative rock/ country rock στα αγαπημένα μου Zip City (όταν το είδα live, στα πρώτα ακόρντα τεράστια η συγκίνηση), Women without Whiskey, Dead, Drunk, and Naked, το δραματικό τέλος του Angels & Fuselage…
Απίστευτα συναισθήματα, ατελείωτες ώρες ακρόασης που δεν είναι εύκολο να αποτυπωθούν σε κανένα γραπτό.
Άλμπουμ σύντροφος ζωής.

2) Wilco - Yankee Hotel Foxtrot
Ποιό είναι το καλύτερο άλμπουμ των Wilco? Δεν ξέρω σίγουρα, συνήθως το Summerteeth ή αυτό. Έχει βγει καλύτερο pop τραγούδι από το “Jesus, Etc.”? Like…ever? Με τέτοια φανταστική ενορχήστρωση και μελωδία? Και ακολουθείται από τις ανατριχιαστικές πρώτες νότες του Ashes of American Flags. Δηλαδή… Οκ… Πιθανότατα η αγαπημένη μου αλληλουχία κομματιών τους. Όλο το άλμπουμ είναι ένα ανεπανάληπτο αριστούργημα. Παρόμοιας λογικής με το Summerteeth αλλά μου βγάζει μια μεγαλύτερη συνοχή, παρόλο που στυλιστικά, κομμάτι με κομμάτι διαφέρουν. Απλά εύχομαι όλη η pop μουσική να ήταν τέτοιας ποιότητας και αισθητικής. Θα ήταν ένας πολύ πολύ καλύτερος κόσμος.

3) Gillian Welch - Time (The Revelator)
Ένα από τα καλύτερα άλμπουμ της Gillian Welch με τον πιστό σύντροφό της, David Rawlings. Πλήρως ακουστικό άλμπουμ (ούτε drums), μόνο μπάντζο, ακουστικές κιθάρες και αρμονίες αγγελικές. Το “ομώνυμο” (Revelator) ξεκινά ιδανικά τον δίσκο και είναι ίσως το αγαπημένο μου τραγούδι της. Γίνεται σαφές πως, αν και δεν μπορείς να χαρακτηρίσεις τον ήχο της τίποτα άλλο πέρα από americana/ folk, κτλ, οι συνθέσεις είναι κάπως πιο ιδιαίτερες, είναι σαν να έχουν μια πιο “pop” χροιά. Μετά από πολλές ακροάσεις, φαίνεται σαν να έχει αφήσει την πιο παραδοσιακή συνταγή για μια ελαφρώς πιο “μοντέρνα” προσέγγιση. Και πάλι ευαίσθητη, αληθινή, σαγηνεύει με την ειλικρίνεια των στίχων της και μας δίνει διαμάντια (April the 14th Part 1, Elvis Presley Blues, Everything Is Free). Απίστευτη δουλειά.

4) The Tea Party - The Interzone Mantras
Οι Tea Party έχουν 0 μέτριους δίσκους. Πάντα κατέληγα στο Edges… και σε αυτό για τα αγαπημένα μου. Κυρίως στο Edges. Αλλά τώρα δεν ξέρω, μπερδεύομαι. ΝΙώθω πως στο Interzone έχουν φτάσει τον ήχο του εκεί που ήθελα. Στο παρελθόν, νιώθω πως συχνά από δίσκο σε δίσκο κι από κομμάτι σε κομμάτι μας έδιναν διαφορετικές πλευρές του εαυτού τους. Εδώ όλα γίνονται ένα. Η ανατολή, οι Zeppelin, τα ηλεκτρονικά στοιχεία που διστακτικά δέχτηκα προηγουμένως, γίνονται ένα μαγικό συνοθύλευμα έντασης και συναισθημάτων, δυνατών ερμηνειών και μελωδίας. Τείνω πλέον να πιστέψω πως αυτό είναι το magnum opus τους.

5) Ryan Adams - Gold
2ο άλμπουμ στην χρονιά με τον Adams στα credit. Ιδανικό ξεκίνημα για κάποιον που θα ήθελε να ασχοληθεί με την μουσική του. Δείχνει στο Gold πολλές πλευρές του μουσικού χαρακτήρα του και είναι σίγουρα από τα πιο consistent άλμπουμ του, ενώ η πιο αισιόδοξη/ φωτεινή ματιά του με τραβά πιο συχνά κοντά του. Δεν λείπουν κάποιες μελαγχολικότερες στιγμές φυσικά, αλλά δεν νιώθεις την θλίψη και το “βάρος” άλλων δίσκων του. Το Gold το αισθάνομαι σαν το classic rock album του, ειδικά στο μπάσιμο του άλμπουμ, οι επιρροές που με πάνε πίσω στους πρώτους solo δίσκους του Steven Stills/ early 70s Clapton, (New York, New York) και Dylan/ Gene Clark (Firecracker). Ή το Tina Toledo’s… πριν το τέλος που βρωμάει Stones από χιλιόμετρα.
Επηρεάζεται από την αφρόκρεμα δηλαδή. Στη γενικότερη αίσθηση βοηθάνε και οι μουσικοί που είχε μαζί του (όπως ο ΘΕΟΣ Benmont Tench στα πλήκτρα, από τους Heartbreakers) που μπορούν να υποστηρίξουν άξια τέτοιο υλικό. Τα highlights είναι συνεχόμενα, τραγούδι με τραγούδι ανακαλύπτεις μελωδίες υπέροχες, φοβερά ρεφρέν και ενορχηστρώσεις που ακόμα μαγεύουν (την εκατομμυριοστή φορά που το ακούω). Πραγματικά υπέροχο άλμπουμ.

6) Lucero - Lucero
Θα βαρεθείτε να διαβάζετε για alt country αυτά τα χρόνια but it’s OK, θα είμαι σύντομος.
Γουστάρω τις μπάντες που από το πρώτο τους άλμπουμ ακούγονται συνθετικά έτοιμοι. Έτσι και οι Lucero. Λοιπόν αυτοί στο ντεμπούτο τους ακούγονται αρκετά ωμοί, η ηχογράφηση είναι “άγρια”, βρώμικη, έχουν ένα southern feel δυνατό, όταν δεν γράφουν συγκινητικές μπαλάντες, ροκάρουν τρομερά στο country στυλ τους. Σπουδαία μπάντα με άπειρο συναίσθημα. Αποφύγετε αν είστε πληγωμένοι.

7) Catawompus - …Well It’s About Time!
Μπαίνει το Ain’t But Life too Short for That και με τη μία σκέφτομαι Black Crowes. Ασφαλώς, αν θες να παίξεις σύγχρονο southern, ποιος καλύτερος να επηρεαστείς? Αλλά δεν μένουν στους Crowes. Οι διπλές κιθάρες σε πάνε πίσω μέχρι τους μπαμπάδες Skynyrd ενώ υπάρχουν και οι απαραίτητες ακουστικές κιθάρες, slide, τα πάντα όλα. Τα θέματα τους συχνά είναι έξυπνα, πχ το riff του The Hill, είναι καλά σχεδιασμένο, δεν είναι το τυπικό riff “παίζω τρία κουλ ακόρντα και τελείωσα”, έχει αρχή μέση και τέλος.
Πραγματικά feelgood music και ποιοτική, θέριζε η μπάντα, δεν καταλαβαίνω πώς χάθηκαν κι αυτοί. Ειδικά στην Αμερική που ακόμα έχουν πέραση τέτοιες μπάντες…

8) Beachwood Sparks - Once We Were Trees
Όταν διαβάζω το όνομα Beachwood Sparks δίπλα στον όρο alt country, απλά γελάω, δεν υπάρχει τίποτα alternative στον ήχο τους. Όλα θυμίζουν late 60s-early 70s μουσική. Αν στο ντεμπούτο υπήρχαν δυνατά vibes της folk pop των Byrds προ-Gram Parsons, εδώ νιώθω πως κινούνται πιο κοντά στην Parsons era και γενικά στην ονειρική, cosmic country του Parsons και των project του. Ακούω κάτι Let it Run πχ και μόνο με τα από πάνω μπορώ να το παραλληλίσω.
Tο συναίσθημα που βγάζουν είναι λιγότερο pop, πιο ψυχεδελικό και ακόμα πιο trippy. Υπέροχο άλμπουμ, βαδίζει σε ένα παράλληλο σύμπαν με την τότε σύγχρονη μουσική και ξεχωρίζει, στυλιστικά και ποιοτικά.

9) JJ Grey & Mofro - Blackwater
Έτσι ξεκινά η πορεία της μπαντάρας των JJ Grey & Mofro. Άλμπουμ που μυρίζει Μισσισίπη, Νέα Ορλεάνη, με πολύ funk, southern soul και blues στοιχεία, λίγο rock και μια παραγωγή ιδανική, παχιά, μοντέρνα, ζωντανή. Τα grooves είναι απίθανα, αδύνατον να μείνεις απαθής. “Free your mind and your ass will follow” λέγανε οι Funkadelic. Ασφαλώς. Μουσική για να χορέψεις, μουσική σέξι, αδύνατο να μείνει το σώμα σου απαθές. Ποτέ δεν ακούστηκαν πιο χορευτικοί απ’ ό,τι στο ντεμπούτο τους. Μεγάλη δισκάρα.

10) The Steepwater Band - Brother to the Snake
Δώσε μου bluesy hard rock, southern, slide-ιες, φυσαρμόνικα και country πασπάλισμα και είμαι κομπλέ. Ψάχνω να βρω συνεχώς τέτοιες μπάντες γιατί πολλές ήταν αδικοχαμένες και ξεχασμένες πλέον. Πολλές που ανακαλύπτω βέβαια δεν είναι από το πάνω ράφι, κάποιες όμως ενίοτε κάνουν την έκπληξη. Οι Steepwater Band είναι μια τέτοια. Όλες οι δουλειές τους (και είναι αρκετές) είναι πολύ καλές και πάνω. Στο ντεμπούτο τους οι Steepwater Band παίζουν όσα αναφέρω πιο πάνω. Και το κάνουν τέλεια, ασχέτως είδους. Ειδικά οι slide κιθάρες τους και τα groove τους στα πιο μπλουζιάρικα τραγούδια τους με κρατάνε δέσμιο, ειδικά σε αυτά τα πρώτα άλμπουμ τους (μετά απλά ανέδειξαν άλλες χάρες τους που επίσης αγαπώ).
Θα τα πούμε πολλές φορές γι’ αυτούς. Ευτυχώς συνεχίζουν ακόμα.

Κλασικά 2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12 honorable…

Old 97’s - Satellite Rides
Φανταστικό άλμπουμ. Ακόμα κάποια κομμάτια θα μπορούσαν να είναι σε soundtrack για teen movies :yum:, όπως το εναρκτήριο King of All the World. Αλλά κάτι έχει αλλάξει εδώ, οι μελωδίες είναι ξεκάθαρα καλύτερες, πιο ξεχωριστές. Ήταν το πρώτο τους άλμπουμ που άκουσα και μου άλλαξε τη γνώμη για αυτούς. Το αποτέλεσμα είναι πιο “pop”, τα κομμάτια είναι όλα καλογραμμένα, με μια μελωδία, ένα σόλο, ένα riff, μια αρμονία που με έκαναν να κολλήσω. Πραγματικά πολύ κοντά στο τέλειο άλμπουμ (μόνο το cheesy ρεφρέν του What I Wouldn’t Do θα πετούσα). Bird in A Cage, Designs on You και καπάκι Book of Poems, Nervous Guy για τελείωμα, μεγάλες κομματάρες.
Μέχρι και το kinda 60’s vibe του εξωφύλλου γαμεί. Μπράβο!

Whiskeytown - Pneumonia
3 δουλειές πρόλαβαν να κυκλοφορήσουν, διαφορετικές μεταξύ τους και όλες εξαιρετικές.
Τι όμορφο άλμπουμ. Συγγενικό με τα προηγούμενα αλλά βγάζει ένα συναίσθημα early 70’s singer/ songwriter πιο πολύ, ενώ η χρήση κάποιων πνευστών θυμίζει μέχρι και τους αγαπημένους μου, The Band. Η alt country είναι στο DNA τους αλλά εδώ κινούνται και σε πιο pop ήχους, 70s πάλι, όπως στο καταπληκτικό Mirror Mirror που μου θυμίζει χρυσές εποχές Elton John. Πολύ ταλέντο που χάθηκε (?) άδικα. Δυστυχώς η μπάντα ήταν ήδη στα πρόθυρα της διάλυσης, ο Adams ήδη είχε ξεκινήσει την solo καριέρα του και επόμενο, δεν άντεξαν περισσότερο. Αλλά η ποιότητα δεν μειώθηκε στο ελάχιστο σε όλη την πορεία τους.

Fu Manchu - California Crossing
Κάπως διαφορετικό. Σαν πιο συγκρατημένο. Η παραγωγή πιο καθαρή. Σαν να είναι και λίγο πιο μελωδικοί. Φλώρεψαν. Χαχα! Ήθελαν να κάνουν το πέρασμα στο mainstream. Χαχαχαχαχαχα!
Ριφάρες υπάρχουν κι εδώ σε κάθε κομμάτι. Squash the Fly, Moongoose, Downtown in Dogtown, κομματάρες. Αλλά η αλήθεια είναι πως με τα 2 προηγούμενα ειδικά “τερμάτισαν” τον ήχο τους. Ήθελε μια μικρή αλλαγή οπότε ρετούσαραν την μουσική τους λίγο. Μας κάνουν όμως? Σαφώς.

Saxon - Killing Ground
To πρώτο άλμπουμ τους που άκουσα όταν κυκλοφόρησε σαν συνειδητοποιημένος οπαδός τους. Eίχα επίσης την τύχη να έχω ακούσει τα 2 προηγούμενα άλμπουμ τους, οπότε η όποια διαφοροποίση στον ήχο τους σε σχέση με τα 80s, δε με ξένισε. Έτσι όταν άκουσα το υπερεπικό ομώνυμο τραγούδι (με το θεϊκό σημείο με το solo μπάσο) είχα αρχίσει ήδη να παίρνω στάση προσκυνήματος. Dragon’s Lair και Deeds of Glory τα έτερα έπη, με ριφάρες και ερμηνείες φοβερές από τον θεό Biff. Aν και τα περισσότερα τραγούδια δεν ξεφεύγουν από την 90s συνταγή (και μου αρέσουν, έχοντας αυτό το οικείο Saxon feeling - πέραν του ότι τα έχω ακούσει 100 φορές μόνο το 2001 :P), δεν λείπουν μικρές εκπλήξεις όπως η (εξαιρετική) διασκευή σε King Crimson ή το επικό Shadows on the Wall. Μπάντα λατρεία.

Robert Cray - Shoulda Been Home
Μετά τον θρίαμβο του Take Your Shoes off, επιστρέφει με μια πιο bluesy κυκλοφορία. Μου φαίνεται λίγο πιο αυθόρμητη ως δουλειά. Ίσως ένα σκαλί κάτω αλλά οκ,δεν λέει και κάτι πως δεν είναι του 11 το άλμπουμ. Εννοείται πως υπάρχουν τραγούδια με hooks να κολλάς, όπως πάντα. Γενικά μια πορεία απίστευτη με άπειρες εξαιρετικές δουλειές. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος πιο consistent blues καλλιτέχνης από τον Cray, εδώ και 40 (Σ Α Ρ Α Ν Τ Α) χρόνια.

Black Symphony - Tears of Blood
Μπορεί πλέον να είναι αρκετά cool να κάνεις πλάκα με Χάκο, αλλά πιο μικρός είδα πολλές φορές τις απόψεις μου να συμπίπτουν με τις δικές του, όπως και να μου αρέσουν πολλές από τις προτάσεις του. Όπως τούτη εδώ η ΔΙΣΚΑΡΑ!
Πως να το χαρακτηρίσω, power metal? Ξεχωρίζει όμως, κυρίως για 2 λόγους. Την φοβερή χροιά του τραγουδιστή Ric Plamondon και τις μελωδικές του επιλογές, καθώς και τις φοβερές κιθάρες (απίστευτο συναίσθημα στις lead). Είχαν το συν του να ακούγονται ξεχωριστοί και να μην θυμίζουν τίποτα, σε εμένα τουλάχιστον. Τα κομμάτια, παρόλο που σαν ατμόσφαιρα βγάζουν κάτι το ομοιογενές, είναι αρκετά διαφορετικά μεταξύ τους. Σύντομα, πιασάρικα, σου κολλάνε στο μυαλό. Και μερικά από αυτά, μικρά αριστουργήματα (Black Symphony, Part 2).
Το ακούω και τώρα. Ακόμα σπέρνει!

Transatlantic - Bridge Across Forever
Δεν έχω ασχοληθεί σοβαρά με παλιότερες μπάντες/ πρότζεκτ του Morse. Νομίζω ότι επαναλαμβάνεται κιόλας και δεν το έχω να ακούω δίωρα άλμπουμ συνέχεια. :stuck_out_tongue: Οπότε γενικά απέχω.
Με τους Transatlantic έτυχε και ασχολήθηκα. Στο προγκ θέλω συνήθως δυνατές μελωδίες για να με κρατήσει. Αυτό έχει πολλές και πανέμορφες. Δεν είναι αποστειρωμένο, έχει πολλή ψυχή και ωραίες ιδέες. Όλα τα τραγούδια (σιγά τα πολλά ρε μάστορα) είναι εξαιρετικά. Ακούω τώρα το Suite Charlotte Pike, είναι τσαχπίνικο μωρέ, μου αρέσει πολύ, τα θέματά του με ιντριγκάρουν. Πραγματικά, δεν ήθελα να επικαλεστώ τον θεό σε κείμενο για τον Morse, αλλά πάνω απ’ όλα είναι αυτή η μελωδία του Stranger in your Soul μετά τα 2 λεπτά γαμώτο, τι θεία έμπνευση? Και με κάποιο τρόπο, η επανάληψή της κάθε φορά είναι ακόμα καλύτερη. Πανέμορφος δίσκος και (ίσως) ο αγαπημένος μου.

Cross Canadian Ragweed - Highway 377
Δισκάρα όπως το ντεμπούτο. Απλές δομές, country rock και μπόλικο southern rock. Ωραίο, ανοιξιάτικο, με πολύ όμορφες κιθάρες, όμορφες μελωδίες που (τελικά) σου μένουν, ρεφρέν να τραγουδάς και γενικά ένα ωραίο ανεβαστικό συναίσθημα. Φοβερή μπάντα, βγάλανε κάμποσα πολύ καλά άλμπουμ. Η απλότητα κάποιες φορές όμως, όπως κι εδώ, δεν λειτουργεί με τη μία θετικά για μένα. Ένας δίσκος μπορεί να μου φανεί σχεδόν απλοϊκός, μη εντυπωσιακός, και να χρειάζεται ακούσματα για να ξεδιπλώσει τις ομορφιές του, για να αντιληφθώ την αξία κάποιας μπάντας. Αλλά από όταν μου κλίκαραν οι Ragweed, δεν τους άφησα ποτέ.

Buddy Guy - Sweet Tea
Θεούλης Buddy Guy. Μετά από μια αρκετά safe αν και ποιοτική σειρά από δίσκους στα 90ς, βγαίνει λίγο εκτός πορείας και επιστρέφει σε ένα πιο άγριο, ωμό blues ήχο. Εδώ δε θα βρεις πολύ πιάνο, σαξόφωνα, heavy production. Κιθάρα, μπάσο, drums. Βασικά πράγματα. Η παραγωγή βοηθά στο να ακούγεται το άλμπουμ κάπως μοντέρνο, in a way. Ξερή, σαν να υπάρχει πολύ βάθος, ιδιαίτερη αλλά αναδεικνύει την μπάντα και κυρίως το παίξιμο του Buddy Guy. Ο οποίος έχουμε συνηθίσει να τον εκθειάζουμε για την κιθάρα του αλλά εδώ δίνει και κάποιες φοβερές ερμηνείες. Στην blues διασκευή στο ΈΠΟΣ, Tramp, του Otis Redding για παράδειγμα, είναι σκέτη απόλαυση. Φοβερό restart.

Bob Dylan - Love and Theft
Πήγα να του ξεφύγω αλλά με βρήκε. Μπήκε αυτό το Mississippi και λέω “οκ Bob, έχασα”. Φοβερός δίσκος. Στα ίδια επίπεδα με το εξαιρετικό Out of Mind.
Ίσως και ελαφρώς καλύτερο. Ίσως και όχι, δεν ξέρω, μπερδεύομαι με αυτά τα δύο. Raw and dirty. 50s-60s-70s, απλά νούμερα. Μόλις μπαίνει η γερασμένη του φωνή, όλα είναι Bob Dylan. Πάντα όλα είναι Bob Dylan.

North Mississippi Allstars - 51 Phantom
Μπαντάρα. Σίγουρα κατώτερο του ντεμπούτου αλλά παραμένει δισκάρα που αγαπώ, όπως τα περισσότερα άλμπουμ τους. Σε σύγκριση με το Shake Hands… πάντως, τα αδέρφια Dickinson γράφουν αρκετά δικά τους κομμάτια, μειώνουν τις διασκευές και πλησιάζουν ηχητικά το bluesy hard rock, με κομμάτια εκρηκτικά, με δυνατά riff και φοβερές slide κιθάρες από τον Luther (γνωστός και ως ο σωστός Dickinson). Και πάλι ακούγονται σύγχρονοι, σχεδόν alternative σε κάποια κομμάτια (Storm), πειραματίζονται με ηλεκτρονικά drums σε σημεία (και γενικότερα στο υπέρβαρο Mud) αλλά εντάξει, ο Luther ειδικά έχει αποδείξει τη σχέση του με το genre, δεν είναι περαστικός. Γι αυτό κι εδώ μας δίνει ηλεκτρισμένα blues που τιμούν την ιστορία τους αλλά που αρνούνται να γίνουν μουσειακό έκθεμα.

Widespread Panic - Don’t Tell the Band
Εντάξει, αφού κάνω την γελοιότητα με τη δεκάδα και τα υπόλοιπα τα πετάω μέσα άναρχα χωρίς να έχει κάποιο νόημα, να πω πως, συχνά τα honorable είναι εξίσου αγαπημένα με τις θέσεις 6-10. To ξέχασα το Don’t Tell the Band, δε θα πιεστώ που θα μπει, η πεντάδα σφράγισε.
Φοβερός δίσκος. Διαφορετικός. Η μπάντα φαίνεται πολύ πιο σφιχτή στα αυτιά μου. Κλασικά, αλλάζουν διαθέσεις, αλλάζουν στυλ, ροκάρουν αρκετά νομίζω για WP, αλλά πάνω απ’όλα, οφείλω να υμνήσω τον Houser (RIP - καταραμένε καρκίνε) στην κιθάρα που για μια τελευταία φορά κάνει ό,τι θέλει στην κιθάρα, μεταμορφώνεται και μαγεύει σε κάθε τραγούδι. Μελωδικός, εκρηκτικός, ντελικάτος, ουσιαστικός, με φοβερό τόνο στα ηλεκτρικά solos, απλά με χαζεύει.
7 στα 7. Μπράβο στα παιδιά.

36 Likes

Του Lanegan τον δίσκο τον έχεις ακούσει;

1 Like

Αντε παλι. :stuck_out_tongue:

Top 5 2001

  1. Muse - Origin of Symmetry
  2. System of a Down - Toxicity
  3. The White Stripes - White Blood Cells
  4. Tool - Lateralus
  5. Regina Spektor - 11:11
εξώφυλλο

Miss Kittin & The Hacker - First Album

31 Likes

Ρε δε θυμάμαι :stuck_out_tongue:. Είναι μέσα στους 2-3 καλύτερούς του και στις λίστες σου έβαζες Screaming Trees, γι’ αυτό το λέω.

2 Likes

2001

  1. Savatage - Poets & Madmen
  2. Summoning - Let Mortal Heroes Sing Your Fame
  3. Hammers of Misfortune - The Bastard: A Tale Told in Three Acts
  4. Virgin Black - Sombre Romantic
  5. Opeth - Blackwater Park

Κενοταφιον

  • Howard Shore - The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring OST
  • Noir Desir - Des visages des figures
  • James - Pleased to Meet You
  • Ακης Δαουτης - 15αυγουστος OST
  • Paradise Lost - Believe in Nothing
  • Daft Punk - Discovery
  • Bjork - Vespertine
  • Muse - Origin of Symmetry
  • Avantasia - The Metal Opera, pt. 1
  • Gorillaz - Gorillaz

Cover Art

30 Likes

Δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με προσωπικα ακομα.

το 2001 ειναι επισης η χρονια που γραφτηκε το σπουδαιοτερο και καλυτερο τραγουδι ολων των εποχων. Δυστυχως, οι δημιουργοι δεν το θυμοντουσαν να το ξαναπαιξουν οποτε ηχογραφησαν ενα δευτερο σαν φορο τιμης

6 Likes

Επιτρέπονται γραφικότητες @anhydriis στις λίστες μας; Να βάλω τον ίδιο δίσκο και στις 5 θέσεις; Ή να ψηφίσω μόνο το #1; Μιας κι όλα τα υπόλοιπα είναι ως μη γενόμενα;

Summary

Yeap, I know. Just checkin’

2 Likes

Μυρίζει νοθεία, Limp Bizkit δεν έχουν μόνο 17 βαθμούς

1 Like

Πες fuck 46 φορές και θα σιαξει

1 Like

Βαλε υποτιτλους

1 Like

fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck fuck

3 Likes
8 Likes