Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

Αυτό του επόμενού τους όμως (Apocalypse αν δεν απατώμαι) ήταν ακόμα καλύτερο!

1 Like

να σκουντηξω αλλη μια…

@furor @intrance @LesAnTz @Moonchild92 @vagalex

1 Like

Αν είναι πρώτο το Τουλ ή το Οπεθ, λήξε το… :stuck_out_tongue:

1 Like

Τo 2001 παίζει να είναι μέσα στις 5 (ίσως κ 3) πιο αγαπημένες μου
(κ σημαντικες) μουσικές χρονιες.

Ταυτόχρονα ειναι το εκτο χρωστουμενο σεντόνι μου στο αγαπημένο θρεντ
(από την εβδομάδα του 96 εχω να ποσταρω, εξαιτιας του πλουσιου κ χρονοβόρου φετινου καλοκαιριου - συναυλιακα κ μη)

Οποτε ελπίζοντας να αναπληρώσω μέσα στο ερχόμενο διβδομαδο,
προς το παρον συμπλήρωσα την φορμα, όπως κάθε εβδομάδα, κ κανω υπομονή για μαζεμένα σχόλια.

Με μια κ μοναδική εξαίρεση, μιας που προκειται για μια από τις πιο αγαπημένες μου πρωτιές (μιλωντας για τις δικες μου πενταδες προφανως) όλου του παιχνιδιου κ ίσως το πιο αγαπημένο μου ντεμπουτο στο extreme metal.

Για την ώρα λοιπόν, θα πω απλά:

ΗΡΘΑΜΕ

19 Likes

Το πρώτο μισό είναι ευλογία , το δεύτερο γίνεται καπως μονότονο αν και εξακολόυθει σε υψηλά στάνταρς.
Το άκουσα για το 01’ και καπου στην 15η θέση κατέληξε (ποστάρω 10αδα γι αυτο δεν αναφέρθηκε)

32η εβδομάδα - 2001
61 συμμετέχοντες

Παρουσιολόγιο:

Παρακάτω όλες οι προτάσεις και η βαθμολογία:

System Of A Down - Toxicity 136
Tool - Lateralus 131
Opeth - Blackwater Park 62
Slipknot - Iowa 51
Thorns - Thorns 46
Muse - Origin of Symmetry 41
Converge - Jane doe 32
Rammstein - Mutter 31
Neurosis - A Sun That Never Sets 29
Kreator - Violent Revolution 17
My Dying Bride - The Dreadful Hours 15
Savatage - Poets & Madmen 12
Katatonia – Last fair deal gone down 11
Anathema – A fine day to exit 10
Avantasia - The Metal Opera 9
Summoning - Let Mortal Heroes Sing Your Fame 9
Jimmy Eat World - Bleed American (Jimmy Eat World) 8
Nick Cave and the Bad Seeds - No More Shall We Part 8
Madrugada - The Nightly Disease 8
Paradise Lost – Believe in nothing 7
The Tea Party - The Interzone Mantras 7
Megadeth - The world needs a hero 6
Sodom - M16 6
White Stripes - White Blood Cells 6
Daft Punk - Discovery 5
Diabolical Masquerade - Death’s Design 5
Drive-By Truckers - Southern Rock Opera 5
Falconer - Falconer 5
Hammers Of Misfortune - The Bastard: A Tale Told in Three Acts 5
Incubus - Morning View 5
Madder Mortem - All flesh is grass 5
Nacho Sotomayor - Volumen 3 5
Propagandhi - Today’s Empires, Tomorrow’s Ashes 5
Shadow Gallery - Legacy 5
Starsailor - Love Is Here 5
Transatlantic - Bridge Across Forever 5
Twisted Tower Dire - The Isle Of Hydra 5
Virgin Black - Sombre Romantic 5
Anaal Nathrakh - Codex Necro 5
Ark - Burn The Sun 5
Alice Cooper - Dragontown 4
Evergrey - In search of truth 4
Explosions in the Sky - Those Who Tell the Truth Shall Die, Those Who Tell the Truth Shall Live Forever 4
Gorillaz - Gorillaz 4
Mark Lanegan - Field Songs 4
Moonsorrow - Voimasta Ja Kunniasta 4
Murder Squad - Unsane, Insane and Mentally Deranged 4
REM - Reveal 4
Selfish - Burning Sensation 4
Sum 41 - All Killer No Filler 4
Wilco - Yankee Hotel Foxtrot 4
Dark Funeral - Diabolis Interium 4
Ανατέλλων Τρόμος-Ο παιδικός μας πόλεμος 3
Adagio - Sanctus Ignis 3
Annihilator – Carnival Diablos 3
Church of Misery - Master of Brutality 3
Creed - Weathered 3
Enslaved - Monumension 3
Fugazi - The Argument 3
Gillian Welch - Time (The Revelator) 3
Green Carnation - Light of Day, Day of Darkness 3
Iced Earth - Horror Show 3
Ozzy Osbourne - Down to Earth 3
Radiohead - Amnesiac 3
Schiller - Weltreise 3
Skitsystem – Enkel Resa Till Rännstenen 3
Stephen Malkmus - Stephen Malkmus 3
Thursday - Full Collapse 3
Zyklon - World ov Worms 3
Ενδελέχεια – Στα σύνορα της μέρας 2
Angra - Rebirth 2
Catharsis/Newborn-Arsonist’s prayer/Ready to leave, ready to live split LP 2
Clutch - Pure Rock Fury 2
From Ashes Rise - Silence 2
Gojira - Terra incognita 2
Lost Horizon - Awakening the World 2
Onward - Evermoving 2
Tenacious D - Tenacious D 2
Windir - 1184 2
Amorphis - Am universum 1
Craig’s Brother – Lost at Sea 1
Destruction - The antichrist 1
Devin Townsend - Terria 1
Halo - Guattari: From the West Flows Grey Ash and Pestilence 1
Karma to Burn - Almost Heathen 1
Machine Head - Supercharger 1
Nickelback - Silver Side Up 1
Novembre - Novembrine Waltz 1
Regina Spektor - 11:11 1
Royksopp - Melody A.M. 1
Ryan Adams - Gold 1
Slayer - God Hate Us All 1
Soil - Scars 1
The Microphones - The Glow Part 2 1
The Mission - Aura 1
The Project Hate MCMXCIX - When We Are Done, Your Flesh Will Be Ours 1
Therion - Secret of the Runes 1

κατανομή πόντων στον νικητή βάσει των διαθέσιμων ψήφων :

Artist Album ΠΟΣΟΣΤΟ
1970 Black Sabbath Black Sabbath 54,81%
1971 Led Zeppelin Led Zeppelin IV 57,65%
1972 Deep Purple Machine Head 39,43%
1973 Pink Floyd The Dark Side Of The Moon 51,67%
1974 Blue Öyster Cult Secret Treaties 33,33%
1975 Pink Floyd Wish You Were Here 53,33%
1976 Judas Priest Sad Wings of Destiny 50,95%
1977 Pink Floyd Animals 39,02%
1978 Judas Priest Stained Class 36,67%
1979 Pink Floyd The Wall 40,85%
1980 Black Sabbath Heaven and Hell 40,43%
1981 Rush Moving Pictures 37,60%
1982 Iron Maiden The Number Of The Beast 46,12%
1983 Iron Maiden Piece Of Mind 45,00%
1984 Metallica Ride The Lightning 61,13%
1985 Celtic Frost To Mega Therion 25,88%
1986 Metallica Master Of Puppets 51,85%
1987 Helloween Keeper of the Seven Keys Pt 1 36,73%
1988 Queensrÿche Operation: Mindcrime 40,73%
1989 Savatage Gutter Ballet 45,96%
1990 Judas Priest Painkiller 52,00%
1991 Metallica Metallica 44,67%
1992 Dream Theater Images And Words 33,55%
1993 Savatage Edge Of Thorns 33,87%
1994 Dream Theater Awake 20,97%
1995 Paradise Lost Draconian Times 44,19%
1996 Tool Ænima 29,67%
1997 Fates Warning A Pleasant Shade Of Gray 25,52%
1998 Bruce Dickinson The Chemical Wedding 37,14%
1999 Dream Theater Metropolis Pt. 2: Scenes from a Memory 27,30%
2000 Nevermore Dead Heart In A Dead World 31,75%
2001 System Of A Down Toxicity 44,59%

chart (10)

τίτλοι τέλους για το 2001

2002…

και εξελάκι

credits and love to all :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts:

36 Likes

Το διάγραμμα μόνο είναι από την προηγούμενη εβδομάδα.

1 Like

Παραθερίζω εκτός Ελλάδας, δε δύναμαι να συμμετέχω μέχρι τέλος Αυγούστου!

1 Like

Πολύ καλή χρονιά, περίεργη κάπως. Αρκετοί βρίσκονται σε πορεία ανοδική χωρίς να έχουν πιάσει κορυφές, κάποιοι πέφτουν αλλά παραμένουν ψηλότερα από τον ανταγωνισμό.

1) The Derek Trucks Band - Joyful Noise
Mε το Joyful Noise ξεκινά η χρυσή περίοδος του Derek με την προσωπική του μπάντα για μένα. Όλα χωράνε εδώ. Blues/ jazz/ soul/ funk/ southern rock/ latin/ fusion/ indian music. Κι αν κάποιος μιλήσει για μη συνοχή, δεκτό αλλά εγώ θα πω πως απλά με κρατούν σε εγρήγορση.
Η μπάντα του είναι φανταστική, τα jams τους μπορούν να “ροκάρουν” αλλά ταυτόχρονα με την ιδιοσυγκρασία μιας jazz μπάντας, προσαρμοστικότητα φοβερή. Πάνω απ’ όλους ο Derek. Κάποιοι μιλούν πλέον για τον καλύτερο slide κιθαρίστα στην ιστορία (συμφωνώ), κάποιοι φτάνουν να τον αποκαλέσουν τον καλύτερο έβερ, τελεία. Αυτός όμως, ταπεινός, ακολουθεί την μούσα του, αφήνοντας τους τίτλους για τους άλλους και εστιάζει στη μουσική του. Ό,τι ακούσαμε στην πορεία τους απο δω και πέρα, υπάρχει ήδη λίγο πολύ μέσα στο Joyful Noise. Έβγαλε καλύτερα άλμπουμ ίσως, αλλά εδώ πλέον το όραμα είναι ξεκάθαρο.

*Καλώς και τη Susan, να δεις που θα τα βρουν αυτοί οι δύο…

2) Norah Jones - Come Away with Me
Tο μήλο κάτω από τη μηλιά λένε ε? Κόρη του Ravi Shankar…
Ήξερα την Norah Jones σαν όνομα αλλά δεν είχα ακούσει νότα. Θυμάμαι να είμαι σε μπυραρία φίλου, λίγοι φίλοι αραχτοί, “οικογενειακά”, μουσική να παίζει από το youtube, o καθένας έβαζε ότι του κατέβαινε. Και κάποιος επιλέγει σε μια φάση μια live εμφάνιση της. Νέα, πανέμορφη, πάνω από το πιάνο να παίζει μια γλυκιά μελωδία και η φωνή της φανταστική, να βγάζει σαν παρουσία μια αθωότητα και ταπεινότητα απίστευτη. “Αυτή είναι η Jones? Mαλάκα είναι ΘΕΑ!”
Αναμενόμενα ψάχτηκα και κατέληξα στο ντεμπούτο της. Μου αρέσει που κάποιοι μουσικοί στο ντεμπούτο τους κυκλοφορούν ένα τόσο τέλειο άλμπουμ, με εκνευρίζει όταν δεν το ξαναφτάνουν ποτέ (όπως μάλλον ισχύει για την Jones).
Είχα μιλήσει κάποτε για την ομορφιά σε νότες (μιλώντας φαντάζομαι για κάναν Latimer, κλασικά). Το ίδιο νιώθω γι’ αυτό το άλμπουμ. Ομορφιά, γλυκύτητα, ευαισθησία… Δεν είναι τα πάντα χαρούμενα, υπάρχει διάχυτη μελαγχολία παντού, σε στίχους και μουσική, αλλά νιώθεις κιόλας πως ό,τι κι αν συμβεί, όλα θα πάνε καλά.
Να την χαρακτηρίσω pop? Απλοϊκός όρος. Έχει και πολλή jazz μέσα, country, blues και soul, ενορχηστρώσεις πλούσιες και μαγικές. Ο ήχος της μπάντας της είναι αρκετά vintage, προσθέτουν με το παίξιμό τους κάτι αιθέριο στην μουσική, πέραν της απαλής φωνής της Jones. Τραγούδια ιδανικά για να ακούς τρυπωμένος στο σπίτι κάνα κρύο χειμωνιάτικο βράδυ.
Γλυκόπιοτος δίσκος και ωριμάζει όμορφα με τον χρόνο.

3) Lucero - Tennessee
Ίδια κοψιά με το ντεμπούτο αλλά ελαφρώς καλύτερο. Φοβερός δίσκος, αν είσαι σε ευαίσθητη στιγμή, σε κάνει κομμάτια. Αυτή η χρήση παραμορφωμένων κιθάρων που παίζουν συνεχώς μελαγχολικές μελωδίες με σκοτώνει. Εδώ ακόμα πιο πολύ, νιώθω πως έχουν φάει το grunge/ alternative των 90s με το κουτάλι, στο φανταστικό Here at the Starlight πχ, οι αναφορές είναι εμφανείς. Βοηθά και ο Ben Nichols, η γρεζαριστή φωνή του μου έβγαζε πάντα κάτι τύπου Cobain. Όχι τόσο σε χροιά (είναι και αισθητά πιο βλάχος) αλλά σαν αίσθηση. Μεγάλος δίσκος.
Αποφύγετε αν είστε πληγωμένοι, pt.2.

4) The Hellacopters - By the Grace of God
Ο θεός του rock ‘n’ roll. Πετάει στα μούτρα μας άλλους 13 ύμνους. Αχ και να ήξερε το mainstream τι γίνεται εδώ μέσα. Όλα τα τραγούδια με κολλάνε στον τοίχο με την αμεσότητά τους. Πραγματικά, μοναδική περίπτωση μπάντας που δεν επηρεάζεται από τίποτα, δεν αλλάζει συνταγή και δεν βαριέμαι δευτερόλεπτο. Προτιμάω ελάχιστα το προηγούμενο αλλά δεν έχει σημασία. Το rock ζει κι εδώ μεγάλες στιγμές.

5) Spiritual Beggars - On Fire
Ό,τι λέει ο τίτλος. Η μπαντάρα δεν πτοήθηκε από την φυγή ολόκληρου Spice. JB φοβερός. Street Fighting Saviours, Fool’s Gold, Tall Tales, Beneath the Skin, up tempo κομματάρες, φοβερά grooves, για πάρτυ.
Xiτάρα Killing Time, Black Feathers αργόσυρτο, με επικά πλήκτρα, συναισθηματικό, έπος. Doom στο Young Man, Old Soul, υπερχέβι Dance of the Dragon King, με διαολεμένα riff και έναν Witt να παραδίδει μαθήματα drumming. Και Wilberg πανταχού παρόντα. Ο Amott πάντα ήταν θεός, σταθερή αξία, θα αρκούσε το solo στο Look Back για να χαρακτηριστεί τέτοιος.
Αλλάζει λίγο ο ήχος, γίνεται λίγο πιο παραδοσιακός ακόμα αλλά παραμένει κολασμένα heavy.
Δεν πήγαιναν με σπασμένα φρένα, με το γκάζι κολλημένο στο πάτωμα πήγαιναν. Φανταστικό άλμπουμ.

6) Audioslave - Audioslave
Θυμάμαι όταν το είχα πρωτοακούσει, δεν είχα τρελαθεί. Σιγά σιγά, με τις πολλές ακροάσεις, έγινε λατρεία. Ίσως έφταιγε που περίμενα πιο έντονη την αίσθηση Rage Against the Machine? Noμίζω και ο μουσικός τύπος της εποχής δεν τρελάθηκε ιδιαίτερα.
Αν και ο Cornell ήταν το τελευταίο κομμάτι του puzzle, καπελώνει τα πάντα η φωνάρα και η τεράστια προσωπικότητα του. Όχι πως σε σημεία οι άλλοι δεν θυμίζουν τον παλιό καλό τους εαυτό. Απλά η μουσική είναι κάπως πιο “παραδοσιακή”, κάπως έτσι το μεταφράζω στο μυαλό μου, ο Morello είναι σχεδόν συμβατικός στο παίξιμό του… Γράφω και μπαίνουν οι μορελισμοί στο Hypnotize. Τέλος πάντων είναι πιο μαζεμένος λίγο. Η όποια οπισθοχώρηση λειτουργεί σαφώς υπέρ του feeling, που εδώ σε σημεία σε πνίγει. Μεγάλο άλμπουμ.

7 ) Cross Canadian Ragweed - Cross Canadian Ragweed
-Παρεπιπτόντως, Αντώνη, σ’ αυτό το σημείο είμαι πια πεπεισμένος ότι προϋπόθεση για να βάλεις να ακούσεις κάτι είναι να έχει χαζό όνομα η μπάντα 😝
-Συγκεκριμενης αισθητικης χαζο ονομα
-Ναι σωστό
Βρε άσε τώρα σου λέω, γαμάτη μπάντα, τι ονόματα μου λες και δεν ξέρω γω τι.
Γκρουπ που τα περισσότερα άλμπουμ τους βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο. Να όμως που ακούγοντας το, στα πλαίσια του παιχνιδιού, το ομώνυμο 3ο άλμπουμ τους ελαφρώς ξεχωρίζει. Ίσως να φταίει που είναι το πρώτο που είχα ακούσει κι έχω άλλο δέσιμο μαζί του. Ξεκινά το Anywhere But Here και μπαίνω σε party mood αυτόματα. Βρίσκω τον εαυτό μου να κάνει sing along με τις όμορφες μελωδίες του. 17, Constantly, Other Side, υπέροχα hooks! Southern/ country, who cares? Δισκάρα.

8) Trey Anastasio - Trey Anastasio
Οκ, ο Trey είναι γνωστό από τους Phish τι μπορεί να κάνει εκτελεστικά. Εδώ μου φαίνεται αισθητά πιο αυτοσχεδιαστική η μουσική του, πιο loose arrangements, προσφέρονται τα τραγούδια για να ξεδιπλώσει τόσο ο ίδιος όσο και όλη η μπάντα το φοβερό τους ταλέντο. Φυσικά, υπάρχουν ξεκάθαρες ιδέες συνθετικές, όπως το latin rock του Alive Again, αλλά συνυπάρχει με ένα φοβερό Push on 'Til the Day όπου όλοι δίνουν τα ρέστα τους για 7 λεπτά σε ένα πραγματικό μουσικό κρεσέντο. Δεν μιλάμε για έλλειψη song structures, απλά για αυτή την ελευθέρια αίσθηση κάποιων μουσικών ειδών με τα οποία ανάλογα την διάθεση μπορείς να αυξομειώσεις δυναμικές, να ακουστείς πιο funky, πιο bluesy, πιο rocking ή jazzy, κατά το δοκούν. Μπορεί και να παπαρολογώ, νομίζω πως όχι. Όπως και να έχει, ομολογώ πως κάποιες μέρες το προτιμώ από οτιδήποτε έκαναν ποτέ οι Phish. Νιώθω πως οι τελευταίοι κάποιες φορές δημιουργούν μαγεία, κάποιες άλλες όμως δεν τους βγαίνει, εντελώς απρόβλεπτη μπάντα. Η μπάντα του Trey όμως φαντάζει να μπορεί 24/7, να τους ακούς στα πιο tight jam sessions και να σου παίρνουν το κεφάλι κάθε φορά.

9) Dave Matthews Band - Busted Stuff
Φοβερή περίπτωση μπάντας. Η περίπλοκη pop τους είναι απίστευτα ποιοτική και παραμένει πιασάρικη. Jazz παίχτες που γράφουν μελωδίες φανταστικές, με το παίξιμο να εκπλήσσει ακόμα και στις πιο χαλαρές στιγμές τους. Έτσι κι αλλιώς ακόμα κι εκεί πειραματίζονται, χρησιμοποιούν περίεργα μέτρα, δουλεύουν τις ενορχηστρώσεις τους πάρα πολύ κάνοντας τη μουσική τους πολύ πλούσια. Ακόμα δεν καταλαβαίνω πώς έκαναν τόση επιτυχία. Συχνά η πολλή ποιότητα περνά απαρατήρητη από τις μάζες. Ευτυχώς σε αυτούς φέρθηκε καλύτερα η μοίρα.

10) Bruce Springsteen - The Rising
Καλύτερο άλμπουμ από εποχές Born in the USA. E-Street Band λέει, τυχαίο? Ακόμα και αν η αίσθηση είναι λίγο διαφορετική, μόνο η αναφορά στο εξώφυλλο, δίνει 2 βαθμούς.
Το ρεφρέν του Lonesome Day είναι σαν να συναντιέσαι με κολλητό φίλο μετά από καιρό. Ξέροντας πως η 9/11 ήταν στο μυαλό του αφεντικού, φοβήθηκα για το τι θα κυκλοφορούσε, δεν θα άντεχα να βγάλει κανένα ακουστικό άλμπουμ ακόμα. Ευτυχώς όχι και, προς έκπληξή μου, αντί για ένα θρηνητικό άλμπουμ, ήταν ένα άλμπουμ για την “επόμενη μέρα”, για την ανασύνταξη, για να συνεχιστεί η ζωή. Ο Bruce που προτιμώ δηλαδή.

W.A.S.P. - Dying for the World
Γράμμα προς τον Blackie Lawless.
“Ρε Blackie αγόρι μου είσαι μαλάκας??? Όταν δεν αντιγράφεις τον εαυτό σου, πρέπει να αντιγράψεις πασίγνωστα τραγούδια? Κι εμένα μου αρέσει το God of Thunder αλλά ΟΚ, βρες κάτι άλλο.
Και καλά, αντιγράφεις Kiss… Έρχεσαι αμέσως μετά με ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ, ΙΣΟΠΕΔΩΤΙΚΟ RIFF του My Wicked Heart? Αριστουργηματικό heavy metal. Πώς θες να σε πάρω σοβαρά?
Πας και μου τραγουδάς μετά Hell for Eternity και οι ψηλές στον θεό. Πώς να μην χρειάζεσαι το cd-άκι στα live? Οριακά σε ακούνε κάποιοι σκύλοι σε αυτές τις συχνότητες.
Hallowed Ground, ωραίος. Έλα, πες το. “Where is the looooove…”
Α, δεν παίζεις το The Idol? Ωραίος ρε τσίφτη, το αλλάζεις μετά.
Revengeance, εδώ είμαστε. Κλασικό WASP, τι γαμάτα verses και γέφυρες γράφεις ρε όταν θες. Και ρεφρέν για να ξελαρυγγιαζόμαστε, καλός είσαι γαμώτο. Στο μεταξύ χώνεις κι αυτά τα πλήκτρα που κάνουν πλάτες από πίσω, κάτι μου δίνουν κι αυτά.
Trail of Tears, μπαλάντα να το πω? Όχι… Αλλά ωραίο, διαφορετικό, έχεις ψυχή ρε.
Stone Cold Killers/ Rubber Man και πάμε στα κλασικά, heavy metal όλεθρος, verse φοβερά, γέφυρες έπος, choruses όπως πρέπει.
Άιντε δεν είσαι τόσο μαλάκας (πάντα).”

Tom Petty and the Heartbreakers - The Last Dj
Tώρα αυτό μάλλον θεωρείται από τα χειρότερα άλμπουμ του Petty. Χμ. Δεν ξέρω. Ίσως και να είναι. Αλλά είναι όμορφος δίσκος κι επίσης τις κορυφές του οι άλλοι δεν τις βλέπουν, οπότε… Αρκετά έντονο pop στοιχείο και αρκετά ζωνανό στις πιο rock στιγμές του, ζεστό άλμπουμ που ακούγεται πολύ εύκολα χωρίς skip γιατί δεν έχει πραγματικά fillers, if you ask me. Aντιθέτω, The Last Dj, Dreamville, Blue Sunday, Lost Children, Can’t Stop the Sun, πανάξια φέρουν τη υπογραφή του.

Halford - Crucible
Είμαι μειοψηφία και ποτέ δε θα καταλάβω γιατί. To Crucible για μένα είναι εύκολα καλύτερο από το Resurrection. Είναι παραδοσιακό αλλά και δεν είναι. Είναι σκοτεινό, groovy, λίγο από Fight, έχει απίστευτο rhythm section (Jarzombek θεός), φοβερές κιθάρες και riff, επιθετικά θέματα, και γενικά πιο consistent από το Resurrection, ενώ έχει από την αρχή ως το τέλος έναν πολύ συγκεκριμένο χαρακτήρα, είναι κάπως πιο brutal (?) αλλά και μελαγχολικό. ΟΚ, δεν έχει Silent Screams. Αλλά έχει έπος ομώνυμο με τρελό groove, κλασικούρες One Will/ Betrayal με σολάρες, Handing Out Bullets με chorus που τα σπάει, Crystal/ Sun μοντέρνα, βαριά και συναισθηματικά, Golgotha και Wrath of God υπέρ-heavy, με το Trail of Tears να κλείνει θεαματικά τον δίσκο συνδυάζοντας όλα τα παραπάνω στοιχεία. Και δεν κατάλαβα ποτέ γιατί τα She (κυρίως) και Fugitive ήταν bonus tracks, σπέρνουν κι αυτά.

Alabama Thunderpussy - Fulton Hill
Μπαντάρα. Heavy Rock θα λέγαμε απλοϊκά. Αν κι έχουν κάποια πιο χεβιμεταλικά στοιχεία, οι συνθέσεις μυρίζουν βαλτίλα του νότου, κάποιες συνθέσεις έχουν έντονο southern στοιχείο (Three Stars, Alone Again). Αλλά η ουσία της μπάντας είναι τα βαριά riffs, συντριπτικά, οι mid tempo ρυθμοί που αυξάνουν το heaviness, τα groove που ξεκινάνε από τους Sabbath και φτάνουν στους σπουδαίους COC.
Δίσκος για πολλές μπύρες.

Symphony X - The Odyssey
Είναι πολλές μπάντες που έχω στη λίστα με τις οποίες θέλω να ασχοληθώ εκτενέστερα. Μέσα και οι Symphony X. Το Odyssey το είχα λιώσει κάποτε. Διάβαζα πως ήταν πιο heavy, πιο μοντέρνο το riffing, κτλ. Αντιλαμβάνομαι τι λένε, αλλά δεν έχω ακούσει τα προηγούμενα οπότε δεν μου λέει κάτι, το κρίνω αυτόνομα. ΝΙώθω πως ακούγονται σαν τους Kansas αν αυτοί έπαιζαν metal. Αλλά όσο heavy κι αν είναι, ο λυρισμός υπάρχει παντού. Ακούω αυτό το Accolade II και παραμιλάω από την εισαγωγή. Ο δε Allen, μεγάλος τραγουδιστής, φοβερή φωνή (κάπου είχα δει ένα video με Τransiberian Orchestra και προσκύνησα). Όσο υπερτεχνικό κι αν είναι πάντως, δείχνει μια μπάντα με πολύ συναίσθημα, κάποιες θεϊκές μελωδίες και αυτό πάντα με σκλαβώνει. Φαντάζομαι πως και τα προηγούμενα (τουλάχιστον) θα τα λατρέψω.

Dream Theater - Six Degrees of Inner Turbulence
Φοβερό άλμπουμ. Είχε την ατυχία να ακολουθεί τα προηγούμενα αριστουργήματα αλλά το κάνει από κοντά. Οργιάζει ακόμα η έμπνευσή τους. Το πρώτο μισό μου αρέσει πολύ, Blind Faith, Misunderstood, όλα κομματάρες. Ίσως απλώνουν λίγο κάποια σημεία αλλά όχι υπερβολικά. Αλλά ρε σεις, μόνο εμένα μου φαίνεται πως εδώ δίνει ο Labrie τις καλύτερες ερμηνείες του?
Το δεύτερο μισό τα ίδια ή κι ακόμα καλύτερα. Θυμάμαι να παίζουν War Inside My Head/ The Test That Stumped Them All στο Λονδίνο και να έχω προσκυνήσει. Θα έκανα αναφορά στον δίσκο πάντως ακόμα κι αν είχε μόνο το solo του Petrucci στο Goodnight Kiss (μετά το 4,5 λεπτά). Ποιος χέστηκε για την τεχνική άμα βγάζεις τόσο feeling?

Songs: Ohia - Didn’t It Rain
Τι μπάντα είναι αυτή γαμώτο. Πώς να τους χαρακτηρίσω εδώ, Americana? Φανταστείτε τον Neil Young σε μόνιμη κατάθλιψη. Βαθιά στενάχωρο και δραματικό άλμπουμ. Η αναφορά στον θείο Neil δεν είναι τυχαία καθώς ο τρόπος που ο Molina τραγουδά, με παραπέμπει συχνά στον Καναδό θρύλο. Οι μελωδίες μονίμως μελαγχολικές, οι στίχοι πολλή μαυρίλα, η διάθεση παραδύρεται συνεχώς στον πάτο, σε πνίγει. Αλλά χρειάζονται κι αυτά πότε πότε. Ευτυχώς όχι συχνά. Αν αρέσκεστε σε τέτοιου ύφους δίσκους, ορμάτε.

Catawompus - The Slam Bam Jam
OK, δέχομαι πως αυτό το άλμπουμ δεν είναι για όλους. Πολύ πιο country, ενίοτε σε ποιοτικά επίπεδα που έφταναν μόνο κάποιοι Blackberry Smoke αργότερα. Αλλά και φορές που θυμίζουν την πιο redneck, μπουνταλαδοκάουντρι, όπως των μεταγενέστερων Skynyrd πχ. Είναι παιχταράδες βέβαια και υποστηρίζουν αυτή την ηχητική στροφή, αλλά ομολογουμένως δεν είναι για όλους. Παρόλα αυτά, ακόμα τιμούν την hard rock πλευρά τους όπως πρέπει. Αν αντέχετε…

Shadowkeep - A Chaos Theory
Ήμουν διχασμένος αν πρέπει να αναφερθώ σε αυτό το άλμπουμ ή όχι. Συνειδητά δεν έχω αναφερθεί σε πολλά άλμπουμ που άξιζαν αναφορά, έστω σαν όνοραμπλ. Ειδικά US Power metal παίζει να μην έχω αναφέρει ποτέ. Και να που τώρα γράφω για άγγλους που παίζουν power/ prog Αμερικανικής σχολής. Πρώτον γιατί, είναι κάποια άλμπουμ που τα έζησα όταν βγήκαν και είχαν άλλο αντίκτυπο μέσα μου. Και δεύτερον, οκ, ο καθένας που ενδιαφέρεται για τέτοια ιδιώματα με ένα απλό search θα πέσει πάνω στους Vicious Rumors, τους Fates Warning, τους Metal Church, τους Lethal, τους Sanctuary. Αλλά υπάρχουν και τέτοιες μπάντες που σε πείσμα των καιρών, ακολούθησαν έναν πολύ μοναχικό δρόμο και αν δεν γνώρισαν την δόξα, αξίζουν τον σεβασμό μας. Οι Shadow Keep λοιπόν είναι αυτή η αγαπημένη power/ prog συνταγή, με λίγο thrash σαν ιδέα. Και γράφουν κομματάρες. Mε ατμόσφαιρα σκοτεινή και μελαγχολική, μελωδίες φανταστικές, ενίοτε λυρικοί, riff και ρυθμοί που σκοτώνουν, lead κιθάρες εκπληκτικές. Distant Paradox, Beware the Signs, Believe, Fear and Loathing, μεγάλες κομματάρες. Δισκάρα.

Mushroom River Band - Simsalabim
Το ομολογώ. Δίνω πολύ μικρό ποσοστό να είχα ασχοληθεί αν δεν συμμετείχε ο θεός Spice, βγαίνανε τόσα πράγματα σε αυτούς τους ήχους που το τι θα επέλεγες να ακούσεις, συχνά ήταν τυχαίο. Ε ο ΘΕΟΣ ήταν μεγάλο δέλεαρ.
Φοβεροί οι Mushroom River Band. Heavy rock αλλά ξεφεύγουν από τις αργές - mid-tempo στιγμές, γίνονται πολύ συχνά uptempo με τις κιθάρες να riff-άρουν ακατάπαυστα. Αν και ό,τι έχω ακούσει με τον Spice έχει πολύ συναίσθημα (My Vote is Blank), έχει και άπειρη καύλα. Μεγάλη δισκάρα. Μην σας ξεγελάσει το εξώφυλλο, ούτε τριπάρουν ιδιαίτερα, ούτε ακούγονται retro. Σύγχρονο, ογκώδες heavy rock.

34 Likes

Πρώτη χρονιά που η 5αδα μου καταλήγει ολόκληρη στη δεκάδα της χρονιάς και η δεκάδα είναι γεμάτη άλμπουμ που εκτιμώ πολύ. Τι σκατά πάθατε;;; :stuck_out_tongue_winking_eye:
Ωραία θα περάσουμε στα 00s.

7 Likes

2002

Honourable mentions: Dalek, DJ Shadow, David Bowie, Hellacopters, Bohren & der Club of Gore, Flaming Lips, Archive, Tenhi, Daemonia Nymphe, Decemberists, Johnny Cash, Six Organs Of Admittance, GY!BE, Mono, God Is An Astronaut, System Of A Down, Mudvayne, City of caterpillars, Knut, mewithoutYou, Glassjaw, Peter Gabriel, Kaipa, Antimatter, Dead Soul Tribe, Winds, Dream Theater, Primordial, Mastodon, Bathory, Reverend Bizarre, Krux, Kaamos, Nile, Doomsword, Heaven Shall Burn

Πάλεψαν να μπουν στην λίστα μου: Kim Doo Soo, Otep, Porcupine Tree, Madder Mortem

TOP 15

15. Yakuza - The Way Of The Dead

Μια νέα πειραματική metal φωνή που έδειξε ότι ίσως θα μπορούσε να ηγηθεί. Δεν τα κατάφερε ακριβώς, άφησε πίσω όμως - τουλάχιστον - αυτό το διαμάντι.

14. Beth Gibbons & Rustin Man - Out Of Season

Ένα φανταστικό άλμπουμ που αποσυνδέει την Beth από το Portishead προσωπείο και δηλώνει την ευλυγισία και τους ρόλους που μπορεί να υποδυθεί.

13. Dredg - El Cielo

Ατμοσφαιρικό, συναισθηματικό prog rock; Θα το πω κι ας με βαρέσετε: το 2002 οι Dredg > Porcupine Tree. Ορίστε, το είπα!

12. mum - Finally We Are No One

Αυτό το άλμπουμ μου άρεσε τόσο πολύ που πόνταρα στο ότι θα καταφέρουν να ανταγωνιστούν - καλλιτεχνικά - τους συμπατριώτες τους Sigur Ros. Τελικά, παρέμεινε η πιο σημαντική τους δουλειά, ένας δίσκος πανέμορφος και μυστικός.

11. Isis - Oceanic

Όχι σαν τον γαλήνιο Ειρηνικό, ούτε σαν τους μακρινούς ωκεανούς των πόλων. Δισκάρα σαν τον άγριο, αδυσώπητο, κυκλοθυμικό Ατλαντικό. Το λάτρεψα αμέσως, χωρίς να φαντάζομαι τί θα βγάλουν το 2004…

10. Θανάσης Παπακωνσταντίνου - Αγρύπνια

Ναι, ο Βραχνός Προφήτης είναι ανώτερος. Η Αγρύπνια όμως είναι ένας δίσκος που τρύπωσε στο υποσυνείδητο μου με πολλούς τρόπους και δεν βγήκε ποτέ - τουλάχιστον όχι πριν αφήσει ένα προσωπικό δημιουργικό στίγμα.

09. Queens Of The Stone Age - Songs For The Deaf

Γκρουπαρα μου, δισκάρα μου, rock n’ roll-άρα μου γλυκιά! Τέτοιο hard rock είχα να ζήσω από τα χρυσά χρόνια του 87-92. Αφόρητα cool επίσης.

08. Opeth - Deliverance

Καταπληκτικός δίσκος, τα δε τέσσερα τελευταία λεπτά του ομώνυμου είναι ένα από τα καλύτερα πράγματα που συνέβησαν στο heavy metal αυτόν τον αιώνα.

07. Woven Hand - Woven Hand

Το ντεμπούτο τους είναι από τα άλμπουμ που έχω ακούσει περισσότερο στην ζωή μου. Άκουσμα σαμανικό, σοβαρό και μυσταγωγικό που διατηρεί όμως μια folk ευγένεια. Περιλαμβάνει επίσης μία από τις καλύτερες διασκευές ever, το Ain’t No Sunshine…Με διαφορά το άλμπουμ του Edwards που έχω αγαπήσει περισσότερο.

06. Agalloch - The Mantle

Καλώς ορίστε το νέο “ατμοσφαιρικό metal”. Είναι λιγότερο συμφωνικό και αιθέριο, περισσότερο post και γήινο. Συντονίζει τον ακροατή με τον κόσμο κι όχι με την φαντασία, έχει δύναμη, σπαραγμό και μια γκρίζα αύρα να το περιβάλλει.

TOP 5

05. Tom Waits - Alice

Ένα από τα καλύτερα άλμπουμ του Waits, τρισμέγιστη δουλειά που έχει στοιχεία από όλες του τις φάσεις. Θα ήταν εδώ όμως και μόνο για το ομώνυμο. Ένα τραγούδι για το οποίο συχνά σκέφτομαι αν είναι το τελειότερο πράγμα που γράφτηκε ποτέ.

04. Oxbow - An Evil Heat

Αν μιλάμε για το sex ως κάτι άγριο, ενστικτώδες, ως μια κατάσταση μονίμως ανεξερεύνητη για τον άνθρωπο, για κάτι “φτηνό” και πανάκριβο ταυτόχρονα, τότε αυτό πρέπει να είναι το πιο sexy άλμπουμ που βγήκε ποτέ. Εξάλλου, αποτελεί και την βασική θεματική του. Ένας τεράστιος δίσκος από τους Oxbow, ένας δίσκος γεμάτος πόνο, οργασμό και ιδρώτα, στην μορφή του πιο ανεξέλεγκτου noise blues που μπορεί κανείς να φανταστεί. Ένα κατάχλωμο έπος.

03. Sigur Ros - ()

Η τέχνη που παραδίδεται στην φαντασία, η τέχνη που παραδίδεται στο όνειρο. Επίσης μία από εκείνες τις περιπτωσεις που ένα έργο τέχνης είναι συνολικό και δεν αφορά μόνο την μουσική. Είναι άποψη, είναι αισθητική. Ένας δίσκος που πραγματικά καλλιεργεί τον ακροατή.

02. Pain Of Salvation - Remedy Lane

Τουλάχιστον ισοδύναμο, αν όχι καλύτερο του The Perfect Element, το Remedy Lane είναι ακόμα ένα αριστουργηματικό άλμπουμ από τους PoS, ενώ η μουσική τους αρχίζει πια να προσεγγίζει συναισθηματικά/ψυχικά μονοπάτια επικίνδυνα για τον ίδιο τον δέκτη. Ένα επίπονο μα και μεγαλειώδες άλμπουμ. Επίσης το αγαπημενο μου εξωφυλλο PoS - κρίμα γιατί η παραγωγή δεν ήταν πολύ καλή. Κάπου εκεί τους είδαμε και για πρώτη φορά στην Ελλάδα, βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο που ΔΕΝ ήμουν εκεί…

1. Arcturus - The Sham Mirrors

Θα μπορούσα να μιλάω χρόνια για το αγαπημένο μου άλμπουμ των Arcturus. Θα γράψω πολύ λίγα: το “Masquerade” δίδαξε avant-garde, οι Καθρέφτες δίδαξαν progressive metal. Ναι, θεωρώ πως αυτό το άλμπουμ ανανεώνει την έννοια του προοδευτικού - μετατρέπει δηλαδή τον παραδοσιακό prog ήχο σε κάτι αγαπημένο μεν, συντηρητικό δε - απλώνει τα χέρια του προς τα άστρα και, το σημαντικότερο, αναγνωρίζει καλύτερα το Χάος από τον προκάτοχό του. Το λέω εκ πείρας. Κι έχει μέσα το Kinetic… και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, το For To End Yet Again στάθηκε η αφορμή να γνωρίσω τον Samuel Beckett, τον έναν από τους δύο αγαπημένους μου συγγραφείς. Τί άλλο να κάνει ένας δίσκος;

Best Cover: Agalloch - The Mantle

5jwg3nl6teh91

37 Likes

Εννοείται ότι κερδίζει το ηπειρώτι-core που μπορεί κατά περίπτωση να είναι και heavy και doom και power και, αν το ηχοσύστημα είναι “ταλαιπωρημένο” (για να το πω ευγενικά), έχει την… δυναμική να σου προκαλέσει πόνο στα αυτιά!
Αν μάλιστα διακρίνω καλά από το πανό πίσω από τους οργανοπαίχτες (sic!) και βρισκόσουν στο χωριό Καταρράκτης της Άρτας (υπάρχει βέβαια ένα και στο Ν. Ιωαννίνων με το ίδιο όνομα) τότε μιλάμε για hardcore… Τζουμέρκα (aka Αθαμανικά Όρη)!

(Παρεμπιπτόντως, το παρουσιολόγιο δεν έχει ενημερωθεί, σταματάει στο έτος 2000!)

6 Likes

SOAD SOAD
ΟΕ ΟΕ οε
OE OE OE
OE OE OE

1 Like

Love ya and love Dredg, αλλά δύσκολα θα μπορούσα να βρω κάτι με το οποίο να διαφωνήσω περισσότερο.

2 Likes

Ψήθηκα απο την περιγραφή, ακούω τώρα καθώς φορτίζω το αμάξι…υπέροχο.

1 Like

Χαχαχα, ναι, δεν περιμενω να συμφωνήσει κανείς! Νομίζω πως ειμαι πολύ παραξενος οπαδος Porcupine Tree, τα αγαπημένα μου είναι το 2005 και το 2007.

2 Likes

Ναι, ακριβής περιγραφή. Δεν ειχε σίγουρα το σοκ του Masquerade αλλά παρόλα αυτά πιάνει κορυφές.

1 Like

Παράξενος ίσως, οπαδός σίγουρα όχι :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Δύσκολα μπορώ να βρω μια βάση πάνω στην οποία μπορεί να υπάρξει μια ανισότητα μεταξύ αυτών των 2 γκρουπ, αφού ο ήχος τους απέχει χιλιόμετρα.

Όσο για τους Αrcturus, όσο και αν με έπιασε το προηγούμενο, το Sham Mirrors δεν το κατάλαβα ποτέ - μου είχε φανεί πλήρως επίπεδο.

I’ll take it. Άσε που δεν μου αρέσει να ειμαι οπαδος κανενος. Προτιμώ την λέξη “φίλος”.

@Sevek βρισκω μια σχέση αναμεσα σε Dredg και Porcupine, δεν εμπίπτουν κι οι δυο στην κατηγορία ατμοσφαιρικο prog rock που βασίζεται στο songwriting; Τεσπα, η δηλωση δεν ηταν για να μειωσω τους Porcupine αλλά για να αναδείξω τους Dredg!

3 Likes