Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

Ξέχασα να βάλω τους Anathema στην 20άδα ο μλκας…
Τεσπά, δε θα άλλαζε η αρχική πεντάδα.
Να συμπληρώσω επίσης ότι ΔΕΝ ξέχασα να βάλω Lateralus και Origin of symmetry στα 20.
Απλώς δεν τα αντέχω! :crazy_face:

2 Likes

το ίδιο παθαίνω με SOAD, πέρα ίσως από κάποια χιτάκια, που πλέον δεν…

1. Tool - Lateralus
Τοπ δεκαετίας για μένα. Ελάχιστα πιο κάτω από το προηγούμενο, αλλά σε ύψη που όλοι οι άλλοι δεν μπορούν καν να ονειρευτούν, όχι να φτάσουν. Τι να λέμε ρε, οι τύποι είχαν πάρει τους King Crimson για support στην περιοδεία.

2. Mark Lanegan - Field Songs
Μετά το επικό Whiskey For The Holy Ghost, μάλλον ό,τι καλύτερο είχε βγάλει ο Lanegan εκτός Screaming Trees. Η ουράνια φωνή του δεν έχει ακόμα μπασάρει χωρίς επιστροφή, έχει μέσα ΥΜΝΟΥΣ όπως “Don’t Forget Me”, “Fix”, “No Easy Action”, “One Way Street”, “Resurrection Song”. Ίσως ο δίσκος που έχω ακούσει περισσότερο από τη συγκεκριμένη χρονιά.

3. Muse - Origin of Symmetry
Τρελό upgrade από το ντεμπούτο, εδώ οι φίλοι μας δείχνουν ότι έχουν την προοπτική να γίνουν η μεγάλη μπάντα που τελικά έγιναν. Είκοσι-τόσα χρόνια μετά κι ακόμα ακούγεται σα να βγήκε χτες.

4. Madrugada - The Nightly Disease
Γινόμενοι περισσότερο rock ‘n’ roll και βάζοντας περισσότερη βρομιά στη μουσική τους, ανεβαίνουν στο προσωπικό μου γαμηστερόμετρο σε σχέση με το ντεμπούτο τους. ΠΑΡ’ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, προσκυνώ “Step into This Room and Dance for Me” και “Sister”.

5. System Of A Down - Toxicity
Ποτέ δε μου έκαναν το “κλικ” που έκαναν σε τόσους από εσάς, θα έλεγα ότι με έχουν πετύχει ξώφαλτσα. Όμως μπορώ να αναγνωρίσω ότι εδώ μιλάμε για έναν δίσκο που ως δημιούργημα είναι από τα πιο άρτια πράγματα που έχω ακούσει.

Honorable mentions:
Opeth - Blackwater Park
Τους περίλαβε ο Wilson και έγιναν άνθρωποι :sunglasses:

Converge - Jane Doe
Δύσκολο και σκληρό άκουσμα, δεν αντιλέγω, αλλά εμένα μου κάνει απολύτως.

Spiritualized - Let It Come Down
Είχε έναν ογκόλιθο να διαδεχτεί, αλλά τα κατάφερε πάρα πολύ καλά.

Rammstein - Mutter
Πάντα με ξένιζε η αισθητική τους, αλλά αυτό εδώ μουσικά είναι πάρα πολύ καλό.

Puddle of Mudd - Come Clean
Post-grunge διαματάκι από μια μπάντα που αποδείχτηκε ο ορισμός του one hit wonder.

Black Rebel Motorcycle Club - B.R.M.C.
Εκπληκτικό ντεμπούτο που πλησίασαν, αλλά δεν ξεπέρασαν.

Starsailor - Love Is Here
Εκπληκτικό ντεμπούτο που τους κατάπιε.

The Strokes - Is This It
Εκπληκτικό ντεμπούτο που ούτε πλησίασαν, ούτε ξεπέρασαν.

My Morning Jacket - At Dawn
Τα πρώτα δείγματα του πού θα έφταναν πολύ σύντομα.

Incubus - Morning View
Ρε αυτό το θυμάμαι από τότε, είναι φοβερός δίσκος, έχουν πια ξεφύγει από το nu.

Εξώφυλλο: ΝΑΙ

35 Likes

δεν το ήξερα αυτό, μου φαίνεται απίστευτο

Μα τι ωραία χρονιά και φέτος! Και πολυσυλλεκτική. Έχουμε και λέμε:

Βασική πεντάδα:
System of a Down “Toxicity”
Νομίζω για την πρωτιά θα κονταροχτυπηθούνε “Toxicity”-“Lateralus”-“Blackwater park”. Αν και όλα είναι καταπληκτικά, μόνο το “Toxicity” για ‘μένα βρίσκεται σ’ ένα επίπεδο «τι γίνεται εδώ, ζούμε κάτι ιστορικό». Οι Opeth αμφιβάλλω αν απασχόλησαν οποιονδήποτε άλλον πέρα από το στενό metal ακροατήριο, οι Tool ίσως ήταν υπερβολικά πειραματικοί και καινοτόμοι για ν’ αφήσουν μία στάμπα που να παίρνει και πιο πολιτισμικές διαστάσεις πέρα από τις μουσικές, αλλά οι System of a Down νομίζω ότι δικαίως μπορούν να υπερηφανεύονται ότι αποτελούνε την τελευταία «μεγάλη» μπάντα με τους όρους που η μουσική βιομηχανία παλιότερα αναγνώριζε τις μεγάλες μπάντες -όροι οι οποίοι έπαψαν να ισχύουν ακριβώς εκείνη την περίοδο. Δεν υπάρχει αμφιβολία για ‘μένα ότι αυτός είναι ο δίσκος της δεκαετίας-αιώνα-χιλιετίας.

Neurosis “A sun that never sets”
Πάντα οι Neurosis είχαν μία πιο συναισθηματική/μελωδική πλευρά, απλά αυτή συνήθως «κρυβόταν» κάτω από τα υπερ-heavy riffs ή δινόταν με το σταγονόμετρο τέλος πάντων. Ε, εδώ αυτή η πλευρά των Neurosis παρουσιάζεται σε όλη της τη μεγαλοπρέπεια. Ο πιο προσιτός (χμ, υπάρχει και το επόμενο βέβαια…) δίσκος τους, ο πιο μελωδικός, ο πιο συγκινητικός -βαθιά πνευματικός μ’ έναν τρόπο.

Ανατέλλων Τρόμος “Ο παιδικός μας πόλεμος”
Θα βαρεθώ να γράφω πόσα «χάνουν» οι metalheads που γουστάρουν thrash αλλά «διστάζουν» μπροστά στον ελληνικό στίχο γιατί τον έχουν συνδέσει με το punk, που δεν έχουν ακούσει Ανάσα Στάχτη, Χαοτικό Τέλος, Ξεχασμένη Προφητεία κ.ά. Ας δοκιμάσουν αυτό το CD, ένα ΤΙΓΚΑ METAL στα riffs και τους ρυθμούς του δισκάκι, αλλά με punk πολιτικό υπόβαθρο που βγαίνει κυρίως μπροστά μ’ αυτήν την επιβλητική γυναικεία φωνή που εξαπολύει κατάρες δεξιά κι αριστερά στηλιτεύοντας την υποκρισία και τη δυστυχία που πηγάζουν απ’ τον σύγχρονο τρόπο ζωής. Για ποιες κορυφές να μιλήσει κανείς; Για το πρώτο-πρώτο ΥΠΕΡ-ΚΟΛΛΗΤΙΚΟ riff του “Στη γη του ανατέλλοντος τρόμου” που σε βάζει κατευθείαν στο κλίμα που πρέπει; Για το μελωδικό break του ομώνυμου που σου σηκώνει την τρίχα όπως σωστά έδειξε ένα GIF παραπάνω; Για τα διακριτικά πλήκτρα που προσθέτουν όση ατμόσφαιρα χρειάζεται το hardcore; Για την ΠΛΗΘΩΡΑ των riffs, τα περίεργα γεμίσματα και τα πολύπλοκα μέρη που κάνουν πλάκα σ’ όσους μετράνε τη μουσική μόνο με όρους τεχνικής; Για το εισαγωγικό, ανατριχιαστικό tapping του “Σκορπιέμαι”; Για τις εφιαλτικές συγχορδίες του “Στα νύχια της πόλης”; Για το «κλινικό» εφέ στα φωνητικά του “Επιστημονική πραγματικότητα”; Ή μήπως για την αδιάλλακτη δήλωση των τελευταίων στίχων του “Μια ριπή στο μέλλον”; Παρόμοιους, επικίνδυνους καιρούς ζούμε με το αίτημα για ασφάλεια, αστυνόμευση και καθαρ(ι)ότητα να διατυπώνεται συνεχώς από παντού, οπότε ας θυμηθούμε τους συγκεκριμένους στίχους:

Άσπρη είναι η άρια φυλή
Η σιωπή
Τα λευκά κελιά
Το ψύχος
Το χιόνι
Οι άσπρες μπλούζες των γιατρών
Τα νεκροσέντονα
Η ηρωίνη
Αυτά λίγο πρόχειρα για την αποκατάσταση του μαύρου

Υ.Γ. Αν υπάρχουν κάποιοι που θυμούνται τους Ατοπία από το Album exchange, εδώ θα βρουν τους πρώτους σπόρους της μουσικού DNA τους.

Catharsis/Newborn “Arsonist’s prayer/Ready to leave, ready to live” split LP
Ναι, μόνο για το ΕΝΑ κομμάτι που υπάρχει στην πλευρά των Catharsis -το κύκνειο άσμα τους. Αλλά τι άλλο να συνθέσει κανείς μετά από αυτό; Μετά από αυτό ή παρατάς τη μουσική, ή διαλύεις και συνεχίζεις με άλλα ονόματα, τόσο ψηλά έφτασες (ευτυχώς τα μέλη τους επέλεξαν το δεύτερο). Για την ιστορία ν’ αναφέρουμε ότι οι Newborn παίζουν ένα μεταλλικό hardcore πολύ κοντά στους Converge -ίσως δυστυχώς και να τους αδικούμε αναπόφευκτα λόγω της άτυπης σύγκρισης με την πλευρά των Catharsis. Αλλά καλώς ή κακώς όλη η προσοχή του ακροατή εγκλωβίζεται σ’ αυτά τα 10 λεπτά του “Arsonist’s prayer”, σ’ αυτό το μεγαλειώδες έπος που ξεκινά με πιάνο κι αυτούς τους περίεργους ήχους διαδήλωσης ενάντια στην παγκοσμιοποίηση, συνεχίζει με μία εναλλαγή μεταλλικών αργών riffs και d-beat περασμάτων, σε μαγεύει με το lead μπάσο και τη διαδοχική slide κιθάρα, σε στέλνει στα ουράνια με τις ακουστικές κιθάρες και τους ψιθύρους του, για να σ’ επαναφέρει ξανά με δύναμη στο έδαφος όταν και καταλήγει σ’ ένα εκρηκτικά συγκινητικό crust τελείωμα. Αυτό ήταν μία φτωχή απόπειρα να περιγραφεί (με τεχνικούς όρους) η πολύπλοκη δομή αυτού του άσματος, αλλά ο πλούτος του δεν κρύβεται εκεί. Ο πλούτος βρίσκεται στην ποιότητα του κάθε διαφορετικού μουσικού περάσματος, στον σπαραγμό της lead κιθάρας, στο συγκινητικό πιάνο, στα τόσο έντονα και παθιασμένα riffs, στους εξωπραγματικούς στίχους που τους διαβάζεις κι αποφασίζεις ότι αν είσαι ΑΝΘΡΩΠΟΣ τότε ζεις, δεν επιβιώνεις απλά. Δίχως αμφιβολία εδώ οι Catharsis φτάσανε στο πιο ψηλό σημείο της πορείας τους, συνθέσανε ό,τι πιο επικό και μεγαλειώδες μπορούσανε. Ελπίζοντας ότι όλα τα παραπάνω θα ωθήσουν κάποιους (έστω κι από περιέργεια) να πατήσουν το play, βάζω κι αυτό εδώ:

Υ.Γ. Η πλευρά των Catharsis κανονικά θα συμπεριελάμβανε άλλο ένα κομμάτι, το “Absolution”. Τα μουσικά του μέρη ηχογραφήθηκαν, αλλά η φωνή του Brian καταστράφηκε ενώ ηχογραφούσε τα φωνητικά για το “Arsonist’s prayer” (η αλλαγή στη χροιά του φαίνεται εύκολα σ’ όποιον τον είχε συνηθίσει στα “Samsara” και “Passion”), κι έτσι το κομμάτι έμεινε εκτός. Τελικά ολοκληρώθηκε και κυκλοφόρησε πριν κάποια χρόνια, αφού αποκαταστάθηκε το λαρύγγι του Brian κι αφού οι Catharsis δώσανε κάποια reunion shows. Προφανώς και μιλάμε για άλλη μία κομματάρα, αλλά όχι στο επίπεδο (ούτε το στυλ) του “Arsonist’s prayer”. Είπαμε, τέτοια πράγματα ηχογραφούνται μία φορά τα 100 χρόνια.

Τhorns “ Thorns”
Το είχα εκτός πεντάδας (α ρε άτυχοι From Ashes Rise), αλλά έκανα το «λάθος» να το ακούσω πριν λίγο. Και… δέος. Το black metal ΕΠΡΕΠΕ να καταλήξει εκεί. Τόσοι δίσκοι, ιστορίες, Νορβηγίες, μαχαιρώματα, πειραματισμοί κλπ., για να καταλήξουμε ΕΔΩ, σ’ αυτόν τον κιθαριστικό ήχο, αυτά τα riffs, αυτήν την ατμόσφαιρα, αυτά τα μηχανικά εφέ. Μετά θα μπορούσε και να μη βγει άλλο black metal και να είμαστε ευχαριστημένοι.

Λοιπά:
From Ashes Rise “Silence”
Έχει παιχτεί άραγε καλύτερο μελωδικό neo-crust; Επιμένω ότι το ντεμπούτο είναι ανώτερο, αλλά κι εδώ μιλάμε για αφάνταστη επαναστατική ορμή.

Katatonia “Last fair deal gone down”
Slipknot “Iowa”
Είναι πιο μελωδικό από τον προκάτοχό του; Είναι. Είναι πιο ακραίο από τον προκάτοχό του; Είναι.

ogunsoto

Anathema “A fine day to exit”
Paradise Lost “Believe in nothing”
Most Precious Blood “Nothing in vain”
Λοιπόν, την εποχή που γινότανε της Πόπης στο μεταλλικό hardcore, κυκλοφόρησε κι αυτό το obscure διαμάντι. Δεν έχω ιδέα πώς συνέχισε η μπάντα, αλλά εδώ από την αρχή μέχρι το τέλος έχουμε να κάνουμε μ’ έναν δυναμίτη που περιέχει όλα τ’ απαραίτητα συστατικά για να είναι μία από τις extreme κυκλοφορίες της χρονιάς: μπόλικο d-beat, πολύ groove, τα κλασικά beatdown περάσματα, οργή, πονεμένους στίχους και πολύ συναίσθημα κάτω. Σημεία σαν τα «φωναχτά» καθαρά φωνητικά στο refrain του “Apparition” ή του “Sincerely” μπορούν να σε λυγίσουν. Κορυφαίο album για το είδος που πρέπει να τσεκάρουν όσοι αρέσκονται σ’ αυτούς τους ήχους!

Remains of the Day “An underlying frequency”
Άπαξ κι ερωτευτείς τις «τραγικές» μελωδίες του neo-crust, θα ζητάς κι άλλο, κι άλλο. Αν, μάλιστα, τύχει να πέσεις και σε crust μπάντα με βιολί, τότε δεν υπάρχει γυρισμός. Ο συνδυασμός των μελωδιών αυτού του ιδιαίτερου οργάνου με το πάθος των d-beat riffs είναι κάτι το εξωπραγματικό στο οποίο όλοι θα έπρεπε να εκτεθούν κάποια μέρα στη ζωή τους, οπότε πάλι καλά να λέτε που βρήκα αυτά τα video παρακάτω:

Προσέξτε στα πρώτα λεπτά όταν και μπαίνει το βιολί στο πρώτο break, ακούγεται ένα «wow» στο κοινό -δε χρειάζεται να το πείτε εσείς. Μάλιστα επειδή το ένα video φέρνει το άλλο, αν θέλετε να δείτε πώς είναι να ξεκινά μία κομματάρα με βιολί, μπορείτε να τσεκάρετε τις πρώτες νότες από το παρακάτω:

Γιατί ΚΑΙ αυτό είναι κομμάτι της μαγείας αυτής της μουσικής: ο D.I.Y. «αέρας», το ότι μπάντα και κοινό είναι κυριολεκτικά ο ένας πάνω στον άλλον αλλά το πάθος ξεχειλίζει από παντού, τα τιγκαρισμένα υπόγεια και τα βρώμικα νεοκλασικά που μεταμορφώνονται σε αυτοοργανωμένα συναυλιάδικα. Ότι, στην τελική, μιλάμε για συγκροτήματα και μουσικές που δύσκολα θα βρουν μεγάλη απήχηση, αλλά όταν τα ανακαλύπτεις νιώθεις ότι έφτασες στον προορισμό σου. Γι’ αυτό και, κάνοντας μία παρέκβαση μιας και 15-Αύγουστο έχουμε, ας post-άρουμε άλλα 2 τέτοια live που τράβηξε αυτός ο φωτισμένος άνθρωπος με την κάμερά του για 2 άλλες μπάντες (παρόμοιου ύφους κι αισθητικής) που σας έχουμε spam-άρει αρκετά κάποιοι στο παρόν topic:

Amorphis “Am universum”
Anti-Flag “Underground network”
Δεν είχα πάρει χαμπάρι τα όσα έγραψε ο Αποστόλης για τα καθέκαστα στην μπάντα. Θλιβερά, παρ’ όλα αυτά ο δίσκος αυτός συνεχίζει να αποτελεί ένα εξαίσιο punk rock (έτσι σκέτο, χωρίς άλλα υποκοριστικά) album με σχεδόν κάθε τραγούδι να μπορεί να χορευτεί, να φωναχθεί, να τραγουδηθεί. Α, κι απ’ τους καλύτερους ήχους μπάσου που έχω ακούσει.

Tool “Lateralus”
Homo Iratus “Human consumes human”
Ο ΟΡΙΣΜΟΣ του καλοπαιγμένου deathcore. Έτυχε μόλις το 2ο Metal Hammer που πήρα στη ζωή μου να έχει το συγκεκριμένο album, album του μήνα, την μπάντα με κεντρική, 4-σέλιδη συνέντευξη στο Horror καθώς και μία αποθεωτική ανταπόκρισή τους σαν support στους Napalm Death. Σχεδόν «απολογητικοί» οι συντάκτες εξηγούσαν γιατί άξιζε ένα ελληνικό group όλες αυτές τις πολυτέλειες (άλλες εποχές). Δεν ξέρω τι σενάρια μπορεί να έκανε οποιοσδήποτε τότε γι’ αυτήν ξαφνική προβολή, εγώ το μόνο που ξέρω είναι τι ακούν τα αυτιά μου τόσα χρόνια: μία κορυφαία για το είδος παραγωγή, μία φωνή-βόθρος υπόδειγμα, drums που τα σπάνε με τους χοροπηδηχτούς ρυθμούς τους, και γενικά την αρμονική συνύπαρξη των hardcore πατεντών με τον όγκο του death. Μοναδικό ψεγάδι η στιχουργική του “Dead upon conception”.

Converge “Jane Doe”
Κονταροχτυπήθηκε ο βιολιστής των Catharsis με το μοντέλο της Marie Claire για το ποιος είναι το καλύτερο εξώφυλλο -κέρδισε το μοντέλο. Μουσικά οι Converge ποτέ δε μ’ έκαναν να λιώσω με την πάρτη τους (αν και ταξίδεψα Βερολίνο γι’ αυτούς!), αλλά αυτό το album είναι ένα γαμημένο μανιακό αριστούργημα της extreme μουσικής.

Enslaved “Monumension”
Μου αρέσουν διάφοροι δίσκοι τους απ’ όλες τις περιόδους τους. Αλλά μόνο εδώ νομίζω οι Enslaved άγγιξαν το σημείο του να συνθέσουν έναν δίσκο που να άξιζε (δεν είμαι σίγουρος αν τα κατάφερε τελικά) να στέκεται δίπλα-δίπλα με άλλους πειραματικούς black metal δίσκους της εποχής που πήραν το είδος απ’ το χεράκι και το οδήγησαν σε άλλα, περίεργα μονοπάτια.

Opeth “Blackwater park”
Δεν είμαι ιδιαίτερος fan της μπάντας. Αλλά ποτέ δε θα ξεχάσω το σοκ της ξαφνικής κιθαριστικής μελωδίας στο 4ο λεπτό του “The leper affinity”. Ή το ανατολίτικο μπάσιμο του “Bleak”. Ή τις αιθέριες μελωδίες του “Harvest”. Τελικά ίσως να είμαι μεγάλος fan του “Blackwater park” απλά.

Fantomas “ The director’ s cut”
Iced Earth “Horror show”
Η αδελφή μου (μεγαλύτερη) μού είχε μάθει όλες τις κλασικές μπαλάντες (“Don’t cry”, “Nothing else matters” κλπ.), αλλά θα ΄χω να το λέω ότι της έμαθα κι εγώ το “Ghost of freedom”! Και ΟΚ, έχουμε και “Damien”, “Im-ho-tep”, “Dracula”, “The phantom opera ghost”, “Wolf”, όχι κι άσχημα, ε.

Six Feet Under “True carnage”
Εμμμ, μη δίνετε σημασία, απλά αποτελεί το πρώτο death metal CD που άκουσα. Πώς να ξεχάσω το σοκ αυτής της φωνής -η πρώτη φορά που άκουγα growls ή «σκισμένα» φωνητικά. Πώς να ξεχάσω το σοκ της τόσο χαμηλοκουρδισμένης κιθάρας; Άμεσος έρωτας με το είδος. Επίσης μην ξεχνάμε ότι υπάρχει και ντουέτο με την Karyn των Crisis!

Κι ένα καταπληκτικό EP:
Bad Astronaut “ Acrophobe” EP
Το μελωδικό punk των Lagwagon χωρίς το «punk» της εξίσωσης. Ίδιου ύφους μελωδίες, η ίδια ΦΩΝΑΡΑ, το ίδιο πορωτικό drumming, οι ίδιες χιτάρες να διαδέχονται η μία την άλλη, μόνο που η μουσική είναι πολύ πιο κοντά σ’ ένα ευκολοάκουστο alternative rock. Περιέχει και μία πολύ καλή διασκευή στο τρομερό “Needle in the hay” που όποιος/α έχει δει την ταινία “The royal Tenenbaums” δεν μπορεί παρά να γνωρίζει.

24 Likes

Φοβερός δίσκος, ξέχασα να τον γράψω ενώ πολεμησε για 5η θέση. Από την άλλη, nu δεν θα τους χαρακτήριζα ποτέ.

2 Likes

πωωωωωωω, που το θυμήθηκες αυτό…

1 Like

Κι αξέχαστο εξώφυλλο, θα προσθέσω εγώ.

2 Likes

@kbil σε ζητάνε ρε

Αυθαίρετα θα πω ότι οι SOAD έπιασαν πάρα πολύ τους οπαδούς ακριβώς γιατί ήταν πιο άμεσοι, ενώ οι Tool έπιασαν σε μεγαλύτερο βαθμό τους μουσικούς γιατί ήταν πιο “περίεργοι” (όχι ότι οι SOAD δεν ήταν). Δεν το λέω καθόλου ελιτίστικα, μακριά από εμάς αυτά (εκτός από όταν κάνουμε πλάκα :stuck_out_tongue:).

4 Likes

Έγραψες περίπου ό,τι ήθελα να πω κι εγώ, απλά το έκανες πιο κατανοητά. :stuck_out_tongue:

2 Likes

Ρε αυτό το συγκεκριμένο πάντα μου φαινόταν ύπνος, ορισμός του τυπικού, αδιάφορου κομματιού.

Έχω ένα θέμα με τις ανατολίτικες κλίμακες όμως εγώ. :slightly_smiling_face:

1 Like

Αυτό του επόμενού τους όμως (Apocalypse αν δεν απατώμαι) ήταν ακόμα καλύτερο!

1 Like

να σκουντηξω αλλη μια…

@furor @intrance @LesAnTz @Moonchild92 @vagalex

1 Like

Αν είναι πρώτο το Τουλ ή το Οπεθ, λήξε το… :stuck_out_tongue:

1 Like

Τo 2001 παίζει να είναι μέσα στις 5 (ίσως κ 3) πιο αγαπημένες μου
(κ σημαντικες) μουσικές χρονιες.

Ταυτόχρονα ειναι το εκτο χρωστουμενο σεντόνι μου στο αγαπημένο θρεντ
(από την εβδομάδα του 96 εχω να ποσταρω, εξαιτιας του πλουσιου κ χρονοβόρου φετινου καλοκαιριου - συναυλιακα κ μη)

Οποτε ελπίζοντας να αναπληρώσω μέσα στο ερχόμενο διβδομαδο,
προς το παρον συμπλήρωσα την φορμα, όπως κάθε εβδομάδα, κ κανω υπομονή για μαζεμένα σχόλια.

Με μια κ μοναδική εξαίρεση, μιας που προκειται για μια από τις πιο αγαπημένες μου πρωτιές (μιλωντας για τις δικες μου πενταδες προφανως) όλου του παιχνιδιου κ ίσως το πιο αγαπημένο μου ντεμπουτο στο extreme metal.

Για την ώρα λοιπόν, θα πω απλά:

ΗΡΘΑΜΕ

19 Likes

Το πρώτο μισό είναι ευλογία , το δεύτερο γίνεται καπως μονότονο αν και εξακολόυθει σε υψηλά στάνταρς.
Το άκουσα για το 01’ και καπου στην 15η θέση κατέληξε (ποστάρω 10αδα γι αυτο δεν αναφέρθηκε)

32η εβδομάδα - 2001
61 συμμετέχοντες

Παρουσιολόγιο:

Παρακάτω όλες οι προτάσεις και η βαθμολογία:

System Of A Down - Toxicity 136
Tool - Lateralus 131
Opeth - Blackwater Park 62
Slipknot - Iowa 51
Thorns - Thorns 46
Muse - Origin of Symmetry 41
Converge - Jane doe 32
Rammstein - Mutter 31
Neurosis - A Sun That Never Sets 29
Kreator - Violent Revolution 17
My Dying Bride - The Dreadful Hours 15
Savatage - Poets & Madmen 12
Katatonia – Last fair deal gone down 11
Anathema – A fine day to exit 10
Avantasia - The Metal Opera 9
Summoning - Let Mortal Heroes Sing Your Fame 9
Jimmy Eat World - Bleed American (Jimmy Eat World) 8
Nick Cave and the Bad Seeds - No More Shall We Part 8
Madrugada - The Nightly Disease 8
Paradise Lost – Believe in nothing 7
The Tea Party - The Interzone Mantras 7
Megadeth - The world needs a hero 6
Sodom - M16 6
White Stripes - White Blood Cells 6
Daft Punk - Discovery 5
Diabolical Masquerade - Death’s Design 5
Drive-By Truckers - Southern Rock Opera 5
Falconer - Falconer 5
Hammers Of Misfortune - The Bastard: A Tale Told in Three Acts 5
Incubus - Morning View 5
Madder Mortem - All flesh is grass 5
Nacho Sotomayor - Volumen 3 5
Propagandhi - Today’s Empires, Tomorrow’s Ashes 5
Shadow Gallery - Legacy 5
Starsailor - Love Is Here 5
Transatlantic - Bridge Across Forever 5
Twisted Tower Dire - The Isle Of Hydra 5
Virgin Black - Sombre Romantic 5
Anaal Nathrakh - Codex Necro 5
Ark - Burn The Sun 5
Alice Cooper - Dragontown 4
Evergrey - In search of truth 4
Explosions in the Sky - Those Who Tell the Truth Shall Die, Those Who Tell the Truth Shall Live Forever 4
Gorillaz - Gorillaz 4
Mark Lanegan - Field Songs 4
Moonsorrow - Voimasta Ja Kunniasta 4
Murder Squad - Unsane, Insane and Mentally Deranged 4
REM - Reveal 4
Selfish - Burning Sensation 4
Sum 41 - All Killer No Filler 4
Wilco - Yankee Hotel Foxtrot 4
Dark Funeral - Diabolis Interium 4
Ανατέλλων Τρόμος-Ο παιδικός μας πόλεμος 3
Adagio - Sanctus Ignis 3
Annihilator – Carnival Diablos 3
Church of Misery - Master of Brutality 3
Creed - Weathered 3
Enslaved - Monumension 3
Fugazi - The Argument 3
Gillian Welch - Time (The Revelator) 3
Green Carnation - Light of Day, Day of Darkness 3
Iced Earth - Horror Show 3
Ozzy Osbourne - Down to Earth 3
Radiohead - Amnesiac 3
Schiller - Weltreise 3
Skitsystem – Enkel Resa Till Rännstenen 3
Stephen Malkmus - Stephen Malkmus 3
Thursday - Full Collapse 3
Zyklon - World ov Worms 3
Ενδελέχεια – Στα σύνορα της μέρας 2
Angra - Rebirth 2
Catharsis/Newborn-Arsonist’s prayer/Ready to leave, ready to live split LP 2
Clutch - Pure Rock Fury 2
From Ashes Rise - Silence 2
Gojira - Terra incognita 2
Lost Horizon - Awakening the World 2
Onward - Evermoving 2
Tenacious D - Tenacious D 2
Windir - 1184 2
Amorphis - Am universum 1
Craig’s Brother – Lost at Sea 1
Destruction - The antichrist 1
Devin Townsend - Terria 1
Halo - Guattari: From the West Flows Grey Ash and Pestilence 1
Karma to Burn - Almost Heathen 1
Machine Head - Supercharger 1
Nickelback - Silver Side Up 1
Novembre - Novembrine Waltz 1
Regina Spektor - 11:11 1
Royksopp - Melody A.M. 1
Ryan Adams - Gold 1
Slayer - God Hate Us All 1
Soil - Scars 1
The Microphones - The Glow Part 2 1
The Mission - Aura 1
The Project Hate MCMXCIX - When We Are Done, Your Flesh Will Be Ours 1
Therion - Secret of the Runes 1

κατανομή πόντων στον νικητή βάσει των διαθέσιμων ψήφων :

Artist Album ΠΟΣΟΣΤΟ
1970 Black Sabbath Black Sabbath 54,81%
1971 Led Zeppelin Led Zeppelin IV 57,65%
1972 Deep Purple Machine Head 39,43%
1973 Pink Floyd The Dark Side Of The Moon 51,67%
1974 Blue Öyster Cult Secret Treaties 33,33%
1975 Pink Floyd Wish You Were Here 53,33%
1976 Judas Priest Sad Wings of Destiny 50,95%
1977 Pink Floyd Animals 39,02%
1978 Judas Priest Stained Class 36,67%
1979 Pink Floyd The Wall 40,85%
1980 Black Sabbath Heaven and Hell 40,43%
1981 Rush Moving Pictures 37,60%
1982 Iron Maiden The Number Of The Beast 46,12%
1983 Iron Maiden Piece Of Mind 45,00%
1984 Metallica Ride The Lightning 61,13%
1985 Celtic Frost To Mega Therion 25,88%
1986 Metallica Master Of Puppets 51,85%
1987 Helloween Keeper of the Seven Keys Pt 1 36,73%
1988 Queensrÿche Operation: Mindcrime 40,73%
1989 Savatage Gutter Ballet 45,96%
1990 Judas Priest Painkiller 52,00%
1991 Metallica Metallica 44,67%
1992 Dream Theater Images And Words 33,55%
1993 Savatage Edge Of Thorns 33,87%
1994 Dream Theater Awake 20,97%
1995 Paradise Lost Draconian Times 44,19%
1996 Tool Ænima 29,67%
1997 Fates Warning A Pleasant Shade Of Gray 25,52%
1998 Bruce Dickinson The Chemical Wedding 37,14%
1999 Dream Theater Metropolis Pt. 2: Scenes from a Memory 27,30%
2000 Nevermore Dead Heart In A Dead World 31,75%
2001 System Of A Down Toxicity 44,59%

chart (10)

τίτλοι τέλους για το 2001

2002…

και εξελάκι

credits and love to all :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts:

36 Likes

Το διάγραμμα μόνο είναι από την προηγούμενη εβδομάδα.

1 Like

Παραθερίζω εκτός Ελλάδας, δε δύναμαι να συμμετέχω μέχρι τέλος Αυγούστου!

1 Like