Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

Σιγουρα μια ωρα παράτα εχουμε μεγαλο ντερμπι μπροστα μας :rofl::rofl:

11 Likes

Σημασια εχει ποιο εχεις αποφασισει να βγαλεις πρωτο.

8 Likes

Φοβερές προτάσεις από πολλούς για το 2001.
Απλή αναφορά σε:
Nightwish - Wishmaster . Αρκετά καλό. Έχουν βρει το δρόμο τους. Όλα τα κομμάτια είναι εκεί.
Soilwork - Pradator’s potrait . To metalτου μέλλοντος έλεγε ένας συντάκτης του MH στη ραδιοφωνική εκπομπή που πρωτοακουσα τότε αυτή τη μπάντα. Η αλήθεια είναι ότι μου άρεσαν τότε περισσότερο από ότι τώρα και τους είχα ως ελπίδα , αλλά οκ δεν είναι άσχημο.
Edguy - Mandrake . Το πρώτο που άκουσα από Edguy. Εδώ τα φωνητικά μου μοιάζουν πολύ με Dickinson και αυτό μου έκανε εντύπωση όταν το άκουσα και τους έδωσα ευκαιρία. Έχει καλά τραγούδια αλλά και μερικά γίνονται skip.
Twisted tower dire - The isle of hydra. Τίμιο και εκτός εποχής ίσως. Δεν με τραιλενουν γενικά αλλά αυτό αξιζει πολύ.
Mono - Under the pipal tree. Κάθε αρχή και δύσκολη. Όλα όσα θα ακούσει κάποιος στους MONO είναι εδώ με λίγο λιγότερη έμπνευση και τόλμη θα έλεγα. Έχουν αυτό το epic που βγάζουν στο post- rock τους.
Saxon - Killing ground Μπορεί να το αδικώ λίγο. Είναι φοβερό άλμπουμ. Heavy metal.
Annihilator - Carnival diablo . Το τελευταίο μεγάλο άλμπουμ τους με τον Comeu να δίνει πόνο. Έπρεπε να διατηρηθεί παραπάνω αυτή η σύνθεση μοκο κερδισμένη θα ήταν η μπάντα.
Slayer - God hates us all. Έχει πολλά ups and downs αλλά είναι μια δήλωση ότι είμαστε εδώ. Με τον καιρό το εκτίμησα παραπάνω. Βέβαια ακολουθεί τρομοκρατικό χτύπημα σε λίγα χρόνια.
Destiny’ s end - Transition. US metal,με τσίτα τα γκάζια και φωνητικά από το θεό Rivera. Εγγύηση όπως και το προηγμένο τους.
Jacobs dream - Theater of pain . Αν και έχουν αρχίσει λίγο να αλλάζουν τον ήχο τους εδώ είναι φοβεροί.
15 Dozer - Madre de dios . Stoner με ταχύτητες και δυνατά ρεφρέν. Ανεβαίνουν ποιοτικά από κυκλοφορία σε κυκλοφορία.
14 Onward - Evermoving. Ταχύτητες, ριφ, φωνάρα. Φοβερό US power album. Κρίμα που δεν έγιναν πιο γνωστοί.
13 Bolt thrower - Honour valour pride. Λεφτά στην τράπεζα. Σα να λες ότι έκανε κακό παιχνίδι ο Τσάβι. Δεν γίνονται αυτά. Με David Ingram να δίνει πόνο όπως ο Willets.
12 Summoning - Let the mortal… Λίγο παραπάνω dungeon synth και συμφωνικό από ότι θέλω αλλά είναι μεγαλειώδες. Σήμερα δεν με ενθουσιαζει τόσο αλλά δέκα χρόνια πριν που το άκουσα είχα κολλήσει.
11 Slipknot - Iowa . Το είχα αγοράσει το 2002 τον Οκτώβριο και μετά είχαμε πάει για μπύρες στην underground στα Εξάρχεια. Δεν το εκτίμησα τότε. Πολύ extreme για αυτά που άκουγα . Όταν μπόρεσα να το ακουσω μου άρεσε πολύ και το έχω ψηλά.
10 Avantasia - The metal opera. Τα είπαν καλύτερα οι προηγούμενοι. Αγαπημένο.
9 Jaq panzer - Mechanized warfare. Τυραννισέ μας. Πώς οι Jaq panzer με τις κυκλοφορίες που έβγαζαν τότε, δεν έκαναν την καριέρα που άξιζαν είναι ένα θέμα για συζήτηση.
8 Lost horizon - Awakening the worlds. Έχει ένα τραγουδιστή από άλλο πλανήτη, ωραίες συνθέσεις και φοβερές μελωδίες αλλά μου βγάζει πολύ τυρί ρε παιδί μου. Από τους στίχους μέχρι το εξώφυλλο χάνουν. Βέβαια είναι δισκάρα. Ίσως φταίει που το άκουσα ετεροχρονισμένα και αυτό το power metal το είχα μπουχτισει αλλιώς θα ήταν 5αδα.
7 Savatage - Poets and madmen . Jon στα φωνητικά, αν και δεν είναι το ξωτικό που ήταν, δίνει πόντους στην τελική σούμα. Ελπίζω να έχουμε συνέχεια. Μεγάλο άλμπουμ και αυτό.
6 Windir - 1184. Μελωδικό, παγωμένο, πολεμικό. Γήινο. Μου κάνει πολύ.
5 Dedtruction - The antichrist. Ακόμα καλύτερο από το προηγούμενο και συνεχίζουν με τσίτα τα γκάζια. Οι τρεις της Γερμανίας ευθύνονται κατά πολύ για το thrash revival που ψήνεται.
4 Γιατί και οι Kreator με το Violent revolution έβγαλαν κλασσικού δίσκο, που τους έδωσε νέο αέρα στα 00ς. Society failed to tolerate me and i have failed to tolerate society.
3 Sodom - M16 Με την εισαγωγή στο Napalm in the morning με το κομμάτι από το Apocalypse now ακόμα μου σηκώνεται η τρίχα. Αφού έδωσαν παρόν με το Code red έρχονται να τα σαρώσουν όλα με το seaons in the abyss meets Sodom thrash τους. Mid tempo όλα τα τραγούδια. Among the weircong , Naoalm in the morning, minejumper, τα χορευτικά
marines και M16 (γιατί μου έρχονται οι Bolt thrower στο μυαλό εδώ δε ξέρω). Ο καλύτερος δίσκος για μένα μετά το Agent orange.
2 SOAD - Toxicity Δεν θα πω πολλά καθώς τα έχουν πει άλλοι καλύτερα . Νομίζω οι SOAD ήταν (είναι?) η απάντηση σε όσους λένε ότι όταν σταματήσουν οι 80ς θρύλοι της metal τελείωσε το πράγμα συναυλιακά και όσον αφορά μεγάλους χώρους. Μεγάλο άλμπουμ που χαίρομαι που το εκτίμησα όταν βγήκε εστω και από σπόντα.
1 Τool - Lateralus Ανεπαναληπτο. Δεν έχω λόγια. Κορυφή της μουσικής.
Εξώφυλλο Lateralus
Special mention

31 Likes

αν ειναι να βγουν οι SOAD δωσε ενα σημαδι να πω κατι κι εγω γιατι τελευταια φορα που μπηκα στο “εγραψαν για τον δίσκο” ηταν το 71 με τον νασο κουρκουλο

εντιτ ψεματα, πρεπει να ειχα μπει και σε judas priest

10 Likes

Γραψε λιγα για SOAD και λιγα για Tool και εισαι καλυμμενος.
Δεν υπαρχει περιπτωση να βγει καποιο αλλο πρωτο.
Αλλα μαλλον το Opeth τριτη θεση με διαφορα απο τα υπολοιπα πιο κατω.

3 Likes

Προς το παρον κερδιζει το ηπειρωτι-core

:man_shrugging:t3:

31 Likes

Καλα το ξερουμε οτι οποτε λες “ντερμπι” βγαινει δισκος με 25 ποντους διαφορα :stuck_out_tongue:
Τωρα ξερουμε και γιατι εβαλες την παραταση σημερα.

Παντως αν βγει το Toxicity, στις ατακες για τον δισκο βαλε του JTN την ατακα οπως την εγραψε:
“αν ειναι να βγουν οι SOAD δωσε ενα σημαδι να πω κατι κι εγω γιατι τελευταια φορα”

11 Likes
  1. Lateralus - Tool
  2. Blackwater Park - Opeth
  3. Iowa - Slipknot
  4. Toxicity - System of a down
  5. A sun that never sets - Neurosis

Honorable mentions :

Discipline - Cadaver Inc Apollyon και Czral προσχωρούν στο συγκρότημα και μαζί φέρνουν την αύρα από τις συμμετοχές τους σε σημαντικά έργα του ακραίου ήχου των 90ς. Το αποτέλεσμα είναι μια μίξη πορωτικού black με death που σε σημεία thrash-ίζει κιόλας και βυθίζει τον ακροατή στη ασφυκτική δίνη του. Οι industrial τζούρες προσθέτουν στο πνιγηρή ατμόσφαιρα.

Man vs Machine - Mystic Force Ότι πιο κοντινό στους Queensryche τών πρώτων ημερών. Δηλαδή καλοπαιγμένο US power metal με κοφτερά ριφ και παθιασμένα φωνητικά.

Jesus Christ Bobby - Minus Τούτοι εδώ οι Ισλανδοί έχουν ξεκάθαρα τους Converge σαν επιρροή ειδικά στα ακραία φωνητικά τους. Η μουσική τους αναμιγνύει noise και industrial στοιχεία με αποτέλεσμα ένα συμπαγές ηχητικό τοίχος που αφήνει έντονο συναισθηματικό απωτύπωμα.

The grand pecking order - Oysterhead Supergroup με σύνθεση που κόβει την ανάσα: Claypool(Primus), Anastasio (Phish) και Copeland (The Police). Το αποτέλεσμα είναι απολαυστικό μιας φανερώνει το πρόσωπο κάθε μέλους έξω από το comfort zone των κανονικών τους γκρουπ. Ειδικά το rhythm section πρωταγωνιστεί στις όμορφες συνθέσεις.

Beyond good and evil - The Cult Η μπαντάρα ξέρει να κυκλοφορεί μοναχά όταν έχει κάτι να πει. Αυτή τη φορά, σε πιο heavy rock/metal φόρμες με το γνωστό iso ποιότητας The Cult

21 Likes

Αν υποψιαστώ ότι δε θα βγουν πρώτοι οι SOAD…
000014

3 Likes

Α οκ

Ε ειπες “που το ακολουθησε” και νομιζα πως προσωρινα το σκεφτηκες ως το αμεσως επομενο, και αρα πως ξεχασες το Symbol Of Life :stuck_out_tongue:

Ενδιαφερουσα παντως η αποψη σου για το BIN, την οποια γουσταρω πολυ. Πολυ σπανια βρισκεις κοσμο να το εκτιμαει τοσο, η πλειοψηφια των φανς της μπαντας το βρισκει απο τα πιο αδυναμα τους γενικα. Για μενα ειναι δισκαρα, αν και προτιμω τα Host, SOL, PLX απο αυτο. Και ισως και το Tragic Idol, δεν ξερω. Ειναι πολυ δυνατο κι εκεινο θα τα πουμε το 2012. Γενικα η καταταξη στο δευτερο tier των δισκων των PL μου ηταν (και ακομα ειναι) παντα πολυ δυσκολη. Παρολα αυτα, με εκανες να βαλω να ακουσω το BIN τωρα :sweat_smile:

2 Likes

καλά αν είναι ν’ αρχίσουμε γι’ αυτά, εδώ δε μπήκε καν 10άδα το Angel Dust :stuck_out_tongue:

5 Likes

Clarinets uber alles

Αυτη την χρονια ειναι μεγάλο το ντέρμπι. Αγαπημένα και τα δυο…

4 Likes

Μαζί σου, αλλά ποιο angel dust? Καλά όποιο από τα δύο κι αν εννοείς μέσα είμαι. (Faith no more και bleed)…

Tool - Lateralus
Thorns- S/t
Opeth - Blackwater Park
Anathema - A fine day to exit
Novembre -Novembrine Waltz

26 Likes

Μιχάλη κάποτε με κορόιδευες εσύ κι η παρέα σου επειδή οι SOAD ήταν το αγαπημένο μου συγκρότημα και δεν σου άρεσε το pogo pogo pogo pogo. Ποιος γελάει τώρα;;;; Πρώτη θέση στο forum.rocking.gr λέμε

Γιώργο κάποτε με έπρηζες να ακούσω Tool και να ακούσω Tool. Τώρα τι σε έπιασε κι ακούς μόνο τουρκικά τσιφτετέλια; Έλα στα συγκαλά σου πλζ. Πρώτη θέση στο forum.rocking.gr λέμε

οκ ισως να μην αξιζουν να μπουν αλλα ηθελα να τα βγαλω απο μεσα μου

18 Likes

2001

  1. System of a Down - Toxicity
    Το σοκ το έχω παθει ηδη απο το πρώτο δίσκο που το αγόρασα απο το δισκάδικο της Μασσαλίας ( ; ) απέναντι απο τη Νομική.
    Εδω δεν περίμενα στιγμή για να έρθει στα χέρια μου και οι Αμερικανοαρμένιοι μας δίνουν εναν δίσκο που ειναι δαιμονισμενος, μανιασμενος, σχιζοφρενικος με ακόμη πιο "δικές τους " τις επιρροές τους , που τους οδηγεί μέχρι και στην αποδοχή του mainstream.
  2. Slipknot - Iowa
  3. Tool - Lateralus
  4. Muse - Origin of Symmetry
  5. Soil - Scars

Δεν εχω χρόνο για άλλα λόγια .

Παρακάτω διάφορες κυκλοφοριες εκείνης της χρονιάς, χωρίς σειρα προτίμησης.

@anhydriis pls, βαλε τη λιστα στη φορμα .
Εξώφυλλο ίδιο με το νούμερο 1.

Rammstein - Mutter
El Caco - Viva
Fu Manchu - California Crossing
Creed - Weathered
Blind Dog - The Last Adventures of Captain Dog
Drowning Pool - Sinner
Sevendust - Animosity
Entombed - Morning Star
Alien Ant Farm - Anthology
Static X - Machine
Fear Factory - Digimortal
Adema - Adema
Rob Zombie - The Sinister Urge
40 Below Summer - Invitation to the Dance
New Order - Get Ready
Gorillaz - Gorillaz
Ozzy Osbourne - Down to Earth
P.O.D. - Satelite
Machine Head -Supercharger
Staind - Break the Cycle
Dope - Life
Slayer - God Hates Us All
Paradise Lost - Believe in Nothing

33 Likes

Άσε ρε πονηρέ!!!

3 Likes

Περνάω προβοκατόρικα για να πω πως το BIN πατάει κάτω ό,τι έχουν βγάλει οι Paradise Lost τα τελευταία 19 χρόνια.

1 Like

Ούτε καν, αλλά θενξ για την προβοκάτσια

4 Likes

μπορει να χανω κατι αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω βρει

@furor @Ironman1 @intrance @LesAnTz @Moonchild92 @vagalex

1 Like