Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

Κι εγώ σε αυτές αναφερόμουν ρε.

2 Likes

Εσύ γέρο μου δεν με ξεγελάς…

Ναι ρε Παντέλο δεν απάντησα σε σένα, γενική αναφορά ήταν

Νταμν! Δεν υπάρχει κανένας ζουμερ να ρωτήσει ρε;;

Επίσης, στα τελευταία ποστς παίζει να υπάρχουν περισσότερες αναφορές από όσες έκανα στις Καλυθιές Δωδεκανήσου μέσα σε ένα χρόνο

Όσο ΑΝαφορά στις ιστορικές Καλυθιές, άποψη δεν έχω. Γενικά δεν έχω πολλά σημεία αναφοράς σε ό,τι ΑΝαφορά τα Δωδεκάνησα, θα έλεγα.

1 Like

Απαντησα σε σενα γιατι εγραψες κατι το οποιο θα μπορουσε μονο σε μενα να απευθυνεται, αφου ειμαι κυριολεκτικα ο μονος που τολμησα (προφανως ως ανωριμος? Ως μη ενηλικας? Ως “the special one”? ) να γραψω κατι αρνητικο για τους Δεμπητολς. Αν αναφεροσουν σε καποιον αλλον σορρυ, δεν ειδα καποιο ποστ στο τοπικ που να γραφει αρνητικα για τους Beatles, που ηταν και το θεμα συζητησης επι 70 ποστς :sweat_smile:

Ή μαλλον οχι, συγγνωμη. Το θεμα συζητησης δεν ηταν οι Beatles επι 70 ποστς, αυτο θα ηταν φυσιολογικο. Το θεμα συζητησης ειναι πως οποιος τολμαει να μην παραδεχεται οτι οι Beatles ειναι αντικειμενικα οι πατεραδες ολων των ειδων μουσικης του κοσμου και πως θα επρεπε να φτιαξουμε θρησκεια με 4 θεοτητες τα μελη τους, πρεπει να εξοστρακιστει στο garbage island στον Ινδικο Ωκεανο.

Κατι που δεν εκανε κανενας βεβαια.
Προχωραμε, θα παω να κανω τις μετανοιες μου αργοτερα για το θρασος μου.

1 Like

Ρεεε, δεν έπιασες το νόημα του GIF, είναι και καλά σε φάση ότι “του την είπες” του Γράκχου, όχι ότι δεν υπάρχουν καλά live albums.

Ότι μου την είπε, μου την είπε, ασφαλώς…

Γαμωτο νομιζα την ελεγα σ εσενα :stuck_out_tongue:

Αν κ δεν θελω να την πω καπου φυσικα. Απλα long time ago αν ηθελα ν ακούσω ενα γκρουπ κ δεν υπηρχε ίντερνετ κ downloading επέλεγα ν αγορασω ενα λαιβ αλμπουμ.

Κ πειτε μου οχι εσεις αλλα αν καποιος ηταν σε κωμα τα τελευταία 30 ξερωγω χρόνια κ μ ελεγε πες μου ν ακουσω κατι να δω τι είναι πχ αυτοι οι Metallica ε σιγουρα θα του ελεγα live in seatle γαμω την πουτανα μου κ ξαναμπες σε κωμα.

2 Likes

Για να είμαστε σίγουροι

1 Like

Τώρα που κοιτάζω το 1981, δύο παρατηρήσεις. Εύκολο νο.1 για Rush και από τις λιγότερο καλές χρονιές για μένα.

7 Likes

Είναι εδώ και πολλά χρόνια πάγια τακτική του Τύπου, προκειμένου να κάνει ελκυστικότερη ή να κολακεύσει μια νέα μπάντα, να τους παραλληλίζει με ένα παλιότερο, καταξιωμένο σχήμα δίνοντας τον τίτλο των “Νέων Τάδε”, συνήθως με μια δόση υπερβολής.
Την περίοδο της έκρηξης του NWOBHM με την πληθώρα συγκροτημάτων να ξεπετάγονται από κάθε γωνιά του Νησιού (αλλά από κάποιες συγκεκριμένες “γωνιές” περισσότερο!) αυτή η τακτική ήταν πολύ δημοφιλής.
Έτσι, οι Angel Witch χαιρετίστηκαν ως “οι διάδοχοι των Black Sabbath”, οι Diamond Head χρίστηκαν ως οι “νέοι Zeppelin”, ενώ οι Maiden σαν “νέοι Deep Purple” - όχι και τόσο εύστοχος αυτός ο τελευταίος χαρακτηρισμός, εκτός κι αν… προοικονομούσε την προσχώρηση του σφόδρα Gillan-ικού, Bruce Dickinson!

Καθ’ όμοιον τρόπο οι Raven από την μεταλλομάνα πόλη του Newcastle παραλληλιστηκαν με τους Rush! Φαντάζομαι ότι η αξιοζήλευτη εφευρετικότητα που διακρίνονταν πίσω από την φρενήρη, ολομέτωπη ηχητική επίθεση που εξαπέλυαν οι εν λόγω, ή ακόμη οι συχνές και απρόβλεπτες ταυτόχρονα αλλαγές ρυθμού και ύφους (πιο πολύ στο δεύτερο τους LP) ήταν η αφορμή για αυτό τον, υπερβολικό οπωσδήποτε, έπαινο!
Ας μην ξεχνάμε επίσης ότι μιλάμε για τους Rush μέχρι το 1980-’81 και ότι είχαν δείξει έως τότε. Παρεμπιπτόντως, είχα διαβάσει ένα άρθρο του Geoff Barton γραμμένο προ 10-15 ετών, όπου ο γνωστός μουσικός δημοσιογράφος έγραφε πως οι Rush έχασαν γι’ αυτόν το ενδιαφέρον τους από το Hemispheres κι έπειτα, απηχώντας προφανώς μια αντίληψη που μπορεί να υπήρχε τότε μεταξύ μερίδας του κοινού τους, που τους είχε μάθει αλλιώς!

Υπερθεματίζω με όλον τον ενθουσιασμό αυτή την ιδέα! Άλλωστε για μένα το διάστημα 1966-1975 είναι η καλύτερη δεκαετία στην σύγχρονη μουσική - εντάξει από το 1963 και πίσω θα δυσκολευτώ κι εγώ λίγο, αλλά είναι κρίμα να μείνει “ημιτελές” αυτό το ωραίο thread!

7 Likes

4 Likes

σίγουρα οι Rush ήταν από τους δασκάλους τους! φοβερή μπαντα οι Raven , με δικό τους ήχο και έδειχναν και στο μέλλον. και aggressiveness και κουτρουβάλα αλλά ταυτόχρονα πολλές φορές όλα ζυγισμένα. παλιά με χάλαγαν λόγω των παραγωγών τους αλλά μολις ένιωσα δεν υπήρξε ποτέ γυρισμός!

2 Likes

*γκιφ απορίας * *γκιφ ερωτηματικά * *γκιφ γέλιο * *όλα τα γκιφ * Και είσαι ο μόνος και μιλούσα για τους μπητλς και δεν ξέρω κ εγώ τι. Οκ. Κοίτα γύρω σου, ο ελιτισμός και το gatekeeping είναι παντού, δεν έχεις το μονοπώλιο. Ο τρόπος ο δικός σου είναι σίγουρα “σπεσιαλ” βέβαια, δεν αντιλέγω!

Χωρίς να με ενδιαφέρει να εξηγηθώ γιατί μιλάμε για κάτι σουπερ μπεισικ, αλλά έτσι, για να χαμε να λέγαμε, περισσότερο στον εαυτό μου κάποτε αναφερόμουν. Και ούτε καν μόνο σε σχέση με τους μπητλς. Τώρα, αν ένιωσες ότι σε αφορά αποκλειστικά, οκ, κουλ, δεν έχω θέμα.

Στηρίζω. Όχι τον εξοστρακισμό αλλά τον σουρεαλισμό, keep on keeping on!

2 Likes

1980

1981

6 Likes

προτρεχω αλλα 1982 θα παιχτει μπαλιτσα με μεγαλα αλμπουμς!

1 Like

Είναι γεγονός ότι οι Beatles επηρέασαν απειρους μουσικούς και έκαναν πράγματα μπροστά από την εποχή τους. Πατεράδες όλων δεν είναι σε καμία περίπτωση, είναι όμως έναν σημαντικότατο κομμάτι (θεμέλιος λίθος να πω?) της σύγχρονης ποπ/ροκ μουσικής. Ως γνωστόν, να αρέσουν σε όλους δεν γίνεται και δεν θα έπρεπε - για αυτό άλλωστε υπάρχει το προσωπικό γούστο. Αν σε κάποιον είναι εκτός γούστου και ακουσμάτων, καλά κάνει και είναι, αλλά συγχρόνως δεν γίνεται να απορριφθεί λόγω γούστου η όποια προσφορά τους στην πρόοδο της μουσικής.

Το να χαρακτηριστούν “υπερεκτιμημένοι”, ενώ έχουν στηριχθεί άπειροι πάνω τους(μπορείς να το δείς σε άπειρες συνεντεύξεις αυτό), είναι ίσως ατυχές. Δεν είναι θέμα γούστου το αν είναι σημαντικοί ή όχι, είναι θέμα γεγονότων.
Όπως δεν μπορεί να αμφισβητηθεί ότι ο ήχος σκλήρυνε και δεν θα ήταν ό ίδιος αν δεν υπήρχαν οι Sabbath. Aσχέτως αν αρέσουν σε κάποιον ή όχι. To ίδιο ισχύει για τους Priest - στο riffing τους έχει στηριχθεί το μισό μέταλ. Όσο και να μην τρελαίνομαι για Priest, δεν μπορώ παρά να αποδεχτώ ότι χωρίς αυτούς αυτό το παρακλάδι της μουσικής, θα ήταν εντελώς διαφορετικό.

Γενικά, δεν είναι θέμα ιερού τοτεμ (τουλάχιστον όπως το αντιλαμβάνομαι), αλλά του πόσο προόδευσε η μουσική από κάποιους καλλιτεχνες. Αυτό δεν είναι θέμα γούστου, είναι θέμα γεγονότων. Το κάποιος να μην συντονίζεται με την μουσική τους πρόταση (για οποιονδήποτε καλλιτέχνη ε), είναι απολύτως κατανοητό και θεμιτό, από την άλλη δεν γίνεται όμως να αμφισβητηθεί η προσφορά τους με βάση το γούστο.

Δηλαδή το να πω εγώ τους Sabbath υπερεκτιμημένους, ενώ η μουσική που (κυρίως) ακούω, έχει στηριχθεί πάνω τους και θα ήταν εντελώς διαφορετική αν δεν υπήρχαν, είναι τουλάχιστον ατυχές. Θα γινόταν αυτό το βημα από άλλους, αλλή χρονική στιγμή και με διαφορετικά αποτελέσματα? Ναι πιθανότατα. Όμως η ιστορία έγραψε άλλο πράγμα. Δεν είναι θέμα αμφισβήτησης της ιστορικότητας όμως το γούστο μου, είναι ότι απλά δεν μου αρέσουν (παράδειγμα ε, οι Sabbath ήταν η δεύτερη μπάντα που αγάπησα). Διαφορετικά πράγματα.
Και σίγουρα δεν είναι θέμα μπατσαρίας γούστου, το γεγονός ότι δεν έχεις συντονιστεί με τους Μπιτλς.
Δεν έγινε και κάτι, όμως συγχρόνως το γούστο μας, δεν μπορεί να “συγκρουστεί” με γεγονότα. Που ως γεγονότα φυσικά δεν μιλησα για το αν ήταν ωραία η μουσική τους (αυτό είναι θέμα καθενός μας), αλλά στο τι προσέφεραν με αυτήν.

8 Likes

Έχει πλάκα πόσο διαφορετικά τα βλέπει ο καθένας. Εγω ξεκινάω με αρχικό σχόλιο πως η χρονιά για μένα, και με βάση φυσικά το τι έχω ακούσει, είναι μέτρια.

2 Likes

Και καπως αρχιζει να διακρινεται η διασπορα της βαθμολογιας…

7 Likes