Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

ναι, υγρά όνειρα :upside_down_face:

2 Likes

Liquid liner and liquid dreams = contouring of the soul!

Αυτό πρέπει να το περίμενες πως και πως!

Να είσαι αμείλικτος. Δεν παίζουμε μ’ αυτά τα ονόματα.

Έρχεται ΝΤΕΜΠΟΥΤΑΡΑ τη Δευτέρα.

3 Likes

Γιατί να γίνω αμείλικτος όταν μιλάμε για εδραιωμένες σταθερές; Οι Ryche δεν είχαν αντίπαλο μέχρι το 94, οι Savatage είχαν το σπουδαιότερο σερί δίσκων σε αυτή τη μουσική και σε ένα δίκαιο κόσμο θα γέμιζαν αρένες και κανείς δεν βρέθηκε ακόμα να παίζει σαν τους FW. Τι άλλο να συμπληρώσω, από την στιγμή που μιλάμε για ιστορικά δεδομένα; Ας δώσουμε σημασία και σε άλλα συγκροτηματάκια μωρέ, καλή ευκαιρία είναι.

5 Likes

Couldn't Agree More GIFs | Tenor

3 Likes

Αγαπάμε γραφικό προγκπάουερ Κωστή :heart:

5 Likes

Ποστ μόνο με αλήθειες.

3 Likes

For the sake of argument:

Αντίπαλο σε τι;

Ποιο είναι το σερί να δω κάτι;

Αν μιλάμε για την Ray Alder era → ΕΥΤΥΧΩΣ :exclamation:

1 Like

1984…

1985…

Εχει γινει τρελο ντερμπακι το 85, το νου σας

14 Likes

Τι εννοείς “μπορεί” :stuck_out_tongue:



Τι μπραντ πιτ τζονυ ντεπ και μαλακιες.

4 Likes

Βρε συ μπαρμπα-Χρήστο;
Στα γεράματα μας την είδες τρολάκι; Τι φάση; :laughing:

Κάπου αλλού απευθύνεσαι, δεν μπορεί…

3 Likes

3 Likes

Πάντως πέρα από πλάκα, το ότι οι Ryche της χρυσής εποχής δεν είχαν αντίπαλο στο heavy/prog/power/πειτε-οπως-θελετε-αυτο-το-συναφι, είναι μια θέση που μπορεί να υποστηριχτεί ανετότατα. Τώρα οκ, στα άλλα δέχομαι με ενστάσεις πως μου βγήκε ο fanboyισμος, αν και μπορώ να τα στηρίξω αν έχετε διάθεση :stuck_out_tongue: . Σίγουρα, και πάλι με σοβαρό τόνο, μπορώ να πω με βεβαιότητα πως Awaken The Guardian όχι απλά δεν γράφτηκε ξανά, αλλά μπάντες μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού τόλμησαν να το προσεγγίσουν και να παίξουν κάτι παραπλήσιο. Όχι πως έγραψε κανείς Perfect Symmetry ή APSOG ή Disconnected ξερωγω, αλλά αν μη τι άλλο μπορούν να εντοπιστούν απόγονοι ή μιμητές σε αυτό το ύφος.

6 Likes

Το Awaken the Guardian είναι ακρογωνιαίος λίθος του progressive metal. Μέλος ενός κλειστού κλαμπ δίσκων που μπορούν να καυχηθούν κάτι τέτοιο. Για τα επόμενα δεν χρειάζεται καν να πούμε κάτι.

Και για Ryche εννοείται είσαι σωστός.

Savatage είναι λίγο ελληνικό φαινόμενο, αλλά σ’ αυτή τη χώρα γεννήθηκα και μεγάλωσα οπότε κάνω τουμπεκί.

2 Likes

Έχω υπόψιν κάτι ωραίες αντιγραφές.

Πάντως ο καλύτερος δίσκος που είχε στοιχεία αλλά δεν το αντέγραψε είναι το Into The Depths of Sorrow.

Γαμώτο δεν το έχω ακούσει. Λατρεύω SA, αλλά η επαφή μου είναι από το Beyond και μετά. Κάποτε πρέπει να το “διορθώσω” και αυτό. Το Beyond The Crimson Horizon πάντως έχει επίσης κάποια κοινά σημεία με το Awaken, το έχω σκεφτεί και εγώ, άρα δεν μου κάνει εντύπωση αν είναι έτσι και το ντεμπούτο.

Το μόνο πράγμα που σκέφτομαι μπαμ μπαμ όταν ψάχνω μπάντες που να πλησίασαν το Awaken στο συνθετικό κομμάτι είναι Enchanter και ίσως Longings Past. Αλλά εκεί σκάβουμε αρκετά και, σε γενικές γραμμές, μπορούμε να πούμε πως στέκει μόνο και αγέρωχο στην κορυφή. Φοβερή περίπτωση δίσκου.

1 Like

Longings Past;

Δε θα 'λεγα ότι βλέπω ομοιότητες

Enchanter και Majestic Ryte πιάνουν αρκετά την ατμόσφαιρα, αλλά δεν έχουν τη φωνή ( προφανώς, μα τι λέω) και είναι αυτοί που είχα ακριβώς στο μυαλό μου. Το πρώτο Solitude Aeturnus το έχω πάνθεον εγώ. Είναι η τέλεια γέφυρα μεταξύ Epicus και Awaken

3 Likes

μλκ, φύγε μόνος σου ε…

5 Likes