Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

Το εχω σκεφτει.

1 Like

Δεν ηταν ποτε υποχρεωση να ειναι φανερες οι ψηφοι, ετσι δεν ειναι; Σορι αν μου διεφυγε. Σε εμενα αρεσει διοτι πρωτον τουλαχιστον δυο δισκαρες θα μου ειχαν ξεφυγει (Jesus, μαλλον και Cobham αν και λογικα θα το εψαχνα) αν δεν το μιλαγαμε εδω. Δευτερον επειδη με βοηθαει να μαθω πραγματα για δισκους που κατεχω λιγο ή καθολου, οποτε τους ακουω στη συνεχεια.

Οπως σωστα λετε, παιχνιδι ειναι. Σιγα τη μυστικη ψηφοφορια, λες και περιμενουν εμας οι μπαντες του πλανητη για να κερδισουν το τροπαιο. Αν παντως συμφωνησουμε σε μυστικη ψηφοφορια, θα ακολουθησω, απλως δεν βλεπω τον λογο.

6 Likes

Εγω προτιμώ τον χαβαλέ της ανοιχτής ψηφοφορίας, όπως σωστά λέτε, ένα παιχνίδι είναι.

7 Likes

Οχι, φυσικα και δεν ηταν.

Κι εγω προτιμω τον χαβαλε της ανοιχτης ψηφοφοριας, γι αυτο αλλωστε και μονος μου εγραψα πρωτος τι ψηφισα, απλα τις τελευταιες βδομαδες σε μενα προσωπικα φαινεται λες και εχει σημασια αν θα μπουν στην πενταδα αυτα που ψηφισε καποιος ή οχι. Μπορει να κανω και λαθος, γενικα δεν ειναι κατι τοσο σημαντικο πια για να το κουραζουμε :stuck_out_tongue_closed_eyes:

2 Likes

Κοίτα, ο καθένας ψηφίζει όπως γουστάρει, ε αν κάποιος θέλει να προσαρμόζει την ψήφο του για να βγει κάτι ή όχι, δεν μπορούμε να κανουμε κατι γι αυτο. Εγω θα συνεχισω να ψηφιζω απλως τα 5 αγαπημενα μου καθε χρονιάς!

9 Likes

Μεγάλη καρδούλα για την μεγάλη οπαδικότητα εεε ψυχραιμία ;p <3

Αν σας καίνε τόσο τα αποτελέσματα μιας και πάντα εκεί στο τέλος θα ψηφίζω δέχομαι με βαριά καρδιά να χρηματιστώ για να βγουν αυτά που θέλετε, ΔΕΝ ΞΕΡΩ, ΛΕΩ

7 Likes

Ειναι πολυ fun το κομματι του τζερζελου της ανοιχτης ψηφοφορίας και εχει και το καλο πως ο καθενας μας λεει και δυο τρια πράγματα για τον καθε δισκο. Βοηθαει και στο να μην ξεχνιεται καποιος δισκος, να εγω απο χτες κοπανιεμαι για τον μπαμπα χετφιλντ. Τωρα για τα κινητρα πισω απο τις λιστες νομιζω πως δεν υπαρχουν :rofl::rofl:

Στα του 1973 μεχρι ώρας συμμετοχές :

Aerosmith - Aerosmith
Alice Cooper - Billion Dollar Babies
Betty Davis - Betty Davis
Billy Cobham - Spectrum
Black Sabbath - Sabbath Bloody Sabbath
Blue Öyster Cult - Tyranny & Mutation
Bruce Springsteen – The Wild Innocent & The E Street Shuffle
Budgie - Never Turn Your Back on a Friend
Cervello - Melos
Cockney Rebel - The Human Menagerie
David Bowie - Aladdin Sane
Deep Purple - Who do we Think we are
Electric Light Orchestra - ELO2
Eloy - Inside
Elton John - Goodbye Yellow Brick Road
Emerson, Lake And Palmer - Brain Salad Surgery
Far Out - Nihonjin
Genesis - Selling England by the Pound
Granicus - Granicus
Gustav Holst & The New York Philharmonic Orchestra - The Planets
Herbie Hancock - Head Hunters
Icecross - Icecross
Iggy & The Stooges - Raw Power
Jesus Christ Superstar - Original Soundtrack
Johnny Winter - Still Alive and Well
King Krimson - Lark’s Tongue in Aspic
Led Zeppelin - Houses of the Holy
Little Feat - Dixie Chicken
Lou Reed - Berlin
Lynyrd Skynyrd - Pronounced 'Lĕh-'nérd 'Skin-'nérd
Mahavishnu Orchestra - Birds Of Prey
Manfred Mann’s Earth Band - Solar Fire
Mike Oldfield - Tubular Bells
Montrose – Montrose
Museo Rosenbach - Zarathustra
Nektar - Remember the Future
New York Dolls - New York Dolls
Papathanassiou Vangelis - Earth
Pink Fairies - Kings of Oblivion
Pink Floyd - The Dark Side Of The Moon
Queen - Queen
Rory Gallagher - Tattoo
Stevie Wonder - Innervisions
The Doobie Brothers - The Captain and Me
The Who - Quadrophenia
Thin Lizzy - Vagabonds of the Western World
ZZ Top - Tres Hombres

11 Likes

Κάθε φορά που κάποιος ψηφίζει για το 73, μια νεογέννητη γκαμήλα δακρύζει (μάλλον μόνο εγώ της έχω τόση αδυναμία)

Επίσης, για κάποιους άλλους τεράστιους, δεν θα ψηφίσω το ντεμπούτο επειδή βγήκαν πολύ καλύτερα το 73, αλλά οι δύο επόμενες χρονιές είναι

Spoiler alert

του Φρειδερίκου και της παρέας του.

Bonus trivia

10 Likes

Αγαπητα μου παιδια, πιο δυσκολη χρονια απο το σωτηριο ετος 1991, δε νομιζω οτι θα υπαρξει :grinning:.

4 Likes

Νομίζω ότι κάποιες χρονιές είναι δύσκολες ανάλογα με το πότε γεννήθηκες.
Για μένα το 1988 είναι δύσκολο, έχω τουλάχιστον 6 που είναι για νο1.
Το 91 το βρίσκω πιο “αδιάφορο”. με 2 νο1, ήταν και εποχή που ήμουν πιο πολύ σε thrash “death” φάση :wink:

2 Likes

omg the d r a m a, προφανώς έκανα πλάκα προηγουμένως στον @kbil για το JCS και τις ψήφους → 45 posts afterwards για μυστικές ψηφοφορίες, ζουν ανάμεσά μας, νέα τάξη πραγμάτων, κούφια γη, mole men κτλ :melting_face:
Mια χαρά είναι το παιχνίδι κ κανείς -υποθέτω ενήλικας- δεν ψηφίζει με «άλλα» κριτήρια, ας προχωρήσουμε τις ζωές μας :slight_smile:

10 Likes

Η ψηφοφορία μυστική δεν είναι απ’ το forms? Μόνο ο anhydriis tα βλέπει, ότι τα ποστάρουμε εδώ δε σημαίνει πως αυτά ψηφίζονται κιόλας. Ήδη έχουμε τα πρώτα δείγματα προσπάθειας χειραγώγησης :smiling_imp: :smiling_imp: :smiling_imp:

5 Likes

1984

αρχείο λήψης

3 Likes

To 82 βγήκε αυτό ρε (και έχει πολύ χαλαρά την 1η θέση κιόλας)

2 Likes

Μπα, δεν νομιζω να βγει πρωτο, αν και δισκαρος. Το σιγουρο ειναι πως θα ειναι θριλερ η χρονια με αυτα που βγηκανε :stuck_out_tongue:

4 Likes

χαχαχαχαχ οντως… δεν ξερω γτ μου το εβγαλε σε ενα σαιτ 84, αν κ το 1984 το εβαλα λογω powerslave και rtl :zap::zap::zap:

2 Likes

Πρώτα ο βασιλιάς και μετά όλοι οι υπόλοιποι

O βασιλιας εβγαλε EP το 82 αρα μαλλον δεν μπαινει καν σε συζητηση. Οι βασιλιαδες, εβγαλαν ενα δισκο που μονο ο μισος ειναι top material, αρα χλωμο και αυτοι. Η βασιλισσα εβγαλε το χειροτερο της δισκο το 82.

:stuck_out_tongue:

Αστειευομαι, δισκαρα το θριλερ

2 Likes

Σε αλλα νεα παρασκευουλα σημερα και αρχιζει και αχνοφαινεται…

51Joetk2baL.SY780

Εχουμε μερικες λιστες καθοδον ε

@nnnkkk @38aris @Alejandro.m @criss_burton @Ironman1 @JTN @nikosPL @RiderToUtopia @Sh_Wo_f @Sofa_King @Tom7

Ακομη κ οσοι δεν εχουν ξανασυμμετασχει παντως μην τρελαίνεστε, ακομη κ ενα αλπουμ να προτείνετε σημασια εχει το παιχνιδι… καποια στιγμη θα κανω summoning…

Unclesamwantyou

Θα εχουμε διαφορες μικρες πινελιες παντως απο Κυριακή… Αυτη η ψηφοφορία ισοπαλια με τα τραγουδια με στοιχειώνει ακόμη, ας το παμε ανα δεκαετία

5 Likes

Michael/βασιλιάς = o μεγαλύτερος καλλιτέχνης που έχει βγει ποτέ

Ον τοπι

Lynyrd Skynyrd – Pronounced ‘Lĕh-‘nérd ‘Skin-‘nérd
Rolling Stones – Goats Head Soup
Black Sabbath – Sabbath Bloody Sabbath
Pink Floyd – Dark Side of the Moon
Thin Lizzy - Vagabonds of the Western World

7 Likes