Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

Γαμώτο, από εδώ κι έπειτα δεν μου πολυαρέσουν. Έχουν τις στιγμές τους βέβαια και μερικά πολύ ωραία τραγουδια, ποτέ όμως δεν ευχαριστήθηκα ξανά ολόκληρο άλμπουμ τους.

1995

Μια κατηγορια μονο του εκει ψηλα

Και απο αλλη γειτονια αυτο εδω,επισης

  • (1)BLIND GUARDIAN – imaginations from the other side

  • (2)THERAPY? - infernal love

  • (3)FAITH NO MORE – king for a day fool for a lifetime

  • (4)GRAVE DIGGER - heart of darkness

  • (5)KINGDOM COME – twilight cruiser

ξωφυλλο


  • SAVATAGE – dead winter dead (6)

  • ICED EARTH – burnt offerings (7)

  • OZZY – ozzmosis (8)

  • SENTENCED – amok (9)

  • DEATH – symbolic (10)

  • 16 HORSEPOWER – sackcloth ‘n’ ashes (11)

  • TEA PARTY – the edges of twilight (12)

  • PENNYWISE – about time (13)

  • MAD SEASON – above (14)

  • MAKE BELIEVE – playground (15)

  • SILVERCHAIR – frogstomp (16)

  • GAMMA RAY – land of the free (17)

  • CONCEPTION – in your multitude (18)

  • MIND ODYSSEY – schizophenia (19)

  • STRATOVARIUS – fourth dimension (20)

  • SCORPIONS – live bites (live) (21)

  • PORCUPINE TREE – the sky moves sideways (22)

  • GREEN DAY – insomniac (23)

  • MOONSPELL – wolfheart (24)

  • THE GATHERING – mandylion (25)

  • ANATHEMA – the silent enigma (26)

  • PARADISE LOST – draconian times (27)

  • GRIP INC – power of inner strength (28)

  • SIX FEET UNDER – haunted (29)

  • ZENO – zenology (30)

  • BON JOVI – these days (31)

  • RAGE – black in mind (32)

  • RAINBOW – stranger in us all (33)

  • SHADOW GALLERY – carved in stone (34)

  • STEVE VAI – alien love secrets (35)

  • VIRGIN STEELE – the marriage of heaven and hell part II (36)

  • OZRIC TENTACLES – become the other (37)

  • URIA HEEP – sea of light (38)

  • QUEEN – made in heaven (39)

  • SIEGES EVEN – sophisticated (40)

  • MONSTER MAGNET – dopes to infinity (41)

  • PJ HARVEY – to bring you my love (42)


  • THE MISSION – neverland
  • IKON – a moment in time
  • LACRIMOSA – inferno
  • KAMELOT – eternity
  • SYMPHONY X – the damnation game
  • ELDRITCH – seeds of rage
  • VAN HALEN – balance
  • TOTO - tambu
  • UFO – walk on water
  • FLEETWOOD MAC - time
  • AC/DC – ballbreaker
  • WASP – still not black enough
  • MALMSTEEN – magnus opus
  • JOE SATRIANI – s/t
  • SCANNER – mental reservation
  • IRON MAIDEN – the X factor
  • CREMATORY – illusions
  • DEFTONES – adrenaline
  • FIGHT – a small deadly space
  • CLAWFINGER – use your brain
  • STUCK MOJO – snappin’ necks
  • MOTORHEAD - sacrifice
  • ROB TOGNONI BAND – stones and colours
  • OMAR & THE HOWLERS – world wide open
  • KENNY WAYNE SHEPHERD – ledbetter heights
  • SOUTHERN ISOLATION – s/t (EP)
  • DOWN - nola
  • KYUSS - …and the circus leaves town
  • GARBAGE – s/t
  • RED HOT CHILI PEPPERS – one hot minute
  • PRIMUS – tales from the punchbowl
  • RADIOHEAD – the bends
  • SMASHING PUMKINS – mellon collie and the infinite sadness
  • RANCID - …and out come the wolves
  • ΞΥΛΙΝΑ ΣΠΑΘΙΑ – περα απ’τις πολεις της ασφαλτου
  • ΕΛΑ ΓΕΙΑ - την εκανα

23 Likes

Μόνο

2 Likes

1995

11 Likes

Έχετε μπει στο 1995 κι εγώ ακούω ακόμα το Monster…επιφυλάσσομαι!

Ήρθε η ώρα να τα γράψουμε και να ειπωθούν ως έχουν. Επίσης, αύριο θα μου επιτρέψετε να παραδώσω και το '96, καθότι από Πέμπτη θα βρίσκομαι Γερμανία και δε θα έχω επαφή.

1. Blind Guardian - “Imaginations from the other Side”: Καινούριος παραγωγός, αλλά όχι κάποιος άγνωστος στην πιάτσα. Συνθέσεις που αναπνέουν και εμπνέουν πέρα από τις προπατορικές διδαχές του Kai Hansen. Οι Skyclad παραμένουν το γούρι τους, που το έχουν φυλαγμένο πίσω από το ένα παραθυρόφυλλο της καρδιάς τους και γενικά, μαζί με τον προκάτοχο αποτελεί τον ultra power δίσκο της μεταγενέστερης περιόδου του ιδιώματος. Χαρακτηριστικό, επιπλέον, πως πρόκειται για έναν απαράμιλλο sing along δίσκο. Ειδάλλως, δε θα ήταν Guardian. Μέγα σφάλμα οι νεότερες επανεκδόσεις, που κατακρεουργούν τα τύμπανα.

2. Nevermore - “Nevermore”: Εδώ ξεκινάει ένα νέο μονοπάτι, παίρνοντας δύναμη, έμπνευση και αγαθά απ’ ό,τι προηγήθηκε. Ίδια ρίζα, ίδιο συναίσθημα, ίδια κραταιά θέληση και ένα ντεμπούτο, τόσο προσωπικά αγαπητό, ώστε, ως δίσκο, να τον έχω πολύ ψηλά στη δισκογραφία τους, ίσως και πρώτο κάποιες φορές. Ο ήχος ανδρώνεται και ο Warrel μπαίνει ακόμη βαθύτερα στον προσωπικό του αγώνα να βρει την προσωπική του ειρήνη, τη μέγιστη και πανανθρώπινη. “Find hope from the voice within,clear vision of your own mind” @Sh_Wo_f αφιερωμένος αυτός ο στίχος.

3. Sieges Even - “Sophisticated”: Ο μεγάλος δάσκαλος αποχωρεί για ένα διάστημα, για μία ολική ανασύνταξη. Τον αντικαθιστά ένας νυν δάσκαλος και διευθυντής μουσικής στο MGI του Μονάχου, ο οποίος επιδίδεται σε οτιδήποτε σχετίζεται με την τρέλα του prog και fussion. Οι υπόλοιποι τον αγκαλιάζουν και δημιουργούν το επόμενο βήμα της εν γένει προοδευτικής τους σκέψης. Η έλξη υπάρχει ήδη από το εξώφυλλο και από 'κει και πέρα, αυτός ο δίσκος δεν αποκλείεται να είναι η βάση των σημερινών Protest the Hero, Jinjer (κατά βάση των πρώτων τους δίσκων) και άλλων σχημάτων της παρόμοιας συνομοταξίας. Δεν μπορώ να τον κατεβάσω σε αξία σε σχέση με ό,τι μεγαλειώδες προηγήθηκε. Είναι άλλος δίσκος και με ιδιαίτερη μουσική αξία, βρίσκοντας μεγάλη αδυναμία στα “Dreamer” και “Water the Barren Tree”. @Sh_Wo_f αφιερωμένο ολόκληρο αυτό το διαμάντι.

4. Carcass - “Swansong”: Όταν υπάρχει κοινή θέληση και όραμα, και ας φεύγει ένα από τα σημαντικότερα κιθαριστικά κεφάλαια στον μελωδικά ακραίο ήχο, διατηρείται ο Ken o Owen (και ας μη σε λένε Μιχαλάκη) και ο Bill είναι ένας ασίγητος και αψεγάδιαστος μάστορας, τότε φυσικό επόμενο είναι, να φτιάξεις ένα δίσκο γεμάτο μπαρούτι, έτοιμος να κάνει εκρήξεις, όχι για το θεαθήναι των βεγγαλικών, αλλά από τη φλόγα του μουσικού πάθους. Και ετούτος, είναι ακόμη μία απόδειξη, πως μέσα στο death n’ roll χωρεί και αναδεικνύεται μία ολόκληρη και καλαίσθητη blues αύρα. Και για μένα, το “Tomorrow Belongs to Nobody” είναι ένα από τα καλύτερα ρυθμικά και πωρωτικά τραγούδια που υπάρχουν. Ρε μάγκες, όλοι εδώ μέσα R**k the vote λέμε, θέλετε και να σας το τραγουδήσω;

5. Opeth - “Orchid”: Πριν καλά καλά ξημερώσει η νέα εποχή αυτών των Σουηδών, ντεμπουτάρουν εν μέσω μελωδιών και επικών σημείων, και με μία ιδανικότατη παραγωγή, που με κάνουν να ξεχνάω ό,τι άλλο υπάρχει γι’ αυτή τη χρονιά. Είναι ζήτημα αντοχής μέσα στο χρόνο και αυτός ο δίσκος αντέχει να στέκει μεγαλοπρεπώς ψηλά. Γκάζια, όλη η Σουηδική αμαξοστοιχία σε μία πορεία ταχύτητας και με ολίγες στάσεις στα “Ugh” του Tom Warrior. Σε σημεία, καλύτερο και από power, με το “In Mist She Was Standing” να κερδίζει τα άπαντα και να εντάσσεται στα προσωπικά μου αγαπημένα, ειδικά όταν εισάγει τους Floyd και φτιάχνει ατμόσφαιρα. Μετά, ρίχνει κάρβουνο, η φωτιά φουντώνει και η μηχανή μοιάζει ασταμάτητη - αυτές οι δίκασες, παλμός σιδηρός.

Εξώφυλλο:

29 Likes

1995

  1. Lordian Guard – Lordian Guard
  2. Paradise Lost – Draconian Times
  3. Blind Guardian – Imaginations from the Other Side
  4. Savatage – Dead Winter Dead
  5. Therion – Lepaca Kliffoth

Κενοτάφιον

  • Gamma Ray – Land of the Free
  • In the Woods… - Heart of the Ages
  • Ved Buens Ende – Written in Waters
  • Ulver – Bergtatt: Et eeventyr i 5 capitler
  • My Dying Bride – The Angel and the Dark River
  • The Gathering – Mandylion
  • Dark Tranquillity – The Gallery
  • Iced Earth – Burnt Offerings
  • Summoning – Minas Morgul
  • Moonspell – Wolfheart
  • Rage – Black in Mind
  • Shadow Gallery – Carved in Stone

Cover Art:

25 Likes

Συμφωνώ ότι είναι δισκάρα και λογικά θα χωθεί κάπου και στα δικά μου. Μια που αναφέρθηκαν όμως, θα ήθελα τη γνώμη σας για το A Darker Shade Of Evil EP και, πιο συγκεκριμένα (αν και θα το φανταστήκατε ότι το πάω εκεί), για τα φωνητικά…

Καλα, εγώ έχω πάνω απο 20 χρόνια να ακουσω το ep, δεν το θυμαμαι. Θυμάμαι οτι δεν μου ειχε αρεσει ιδαιτερα παντως. Τα φωνητικα δεν ηταν καπως εκνευριστικα; Ή θυμαμαι λάθος;

Όπως το πάρει κανείς :stuck_out_tongue: Τα έχουν περιγράψει σαν κραυγή/στριγγλιά αετού, σαν παρατεταμένο φρενάρισμα, “κάνουν την Diamanda Galas να ακούγεται σαν τον Chris Barnes” κλπ κλπ…

Πολλοί δεν τα παλεύουν καθόλου, εγώ πάλι τα θεωρώ ό,τι πιο απόκοσμο/ανατριχιαστικό έχω ακούσει και πιστεύω ότι το Min Tid Skall Komme θα ήταν ακόμα πιο συνταρακτική εμπειρία με αυτά αντί για τα πιο “προβλεπέ”/κλασικά μπλακμέταλ φωνητικά που έχει.

1 Like

Μαλακα θα με κάνεις να το ακούσω απογευματιατικα!

Αυτό θέλω!

Άιντε! Τραβάτε με κι ας κλαίω

1 Like

She brought the Night hidden in her Sad Wolf Eyes
The perfume of a twilight, her strongest scent

1995 - the year of the “eerie/bleak metal” ka-boom

She brought the Night and by the Night was brought
We are but children of the powers She had set free

το χω φτασει δεκαδα, μια βασικη πενταδα, μια αναπληρωματικη
οι πρωτες δυο θεσεις κλειδωμένες αιωνες πριν
and this now brings back weird memories

Strange Are The Ways Of The Wolfhearted

4 Likes

Ό,τι πιο κοντινό αυτή η περιγραφή. Μου θύμισε πάντως και κάποιον που τραγουδούσε σφυρίζοντας.

Θα μπορούσε, αν γινόταν ένα σφύριγμα ανθρώπου να κρατήσει τόσο πολύ… Αλλά δεν γίνεται το γαμίδι! Δεν γίνεται!

1995

5.Slash’s Snakepit – It’s Five O’Clock Somewhere

Summary

Αγαπημένος Slash, αγαπημένος Snakepit δίσκος, με μπόλικα “σλασικά” Gn’R στοιχεία και η μία κομματάρα να διαδέχεται την άλλη, στα χρόνια ανάμεσα σε VR & SLASH Ft. MK έλιωσα τα δύο Snakepit και έχουν ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου. Στα πολύ θετικά ο Eric Dover. Back and Forth Again and Again!

4. Death – Symbolic

Summary

Βάζεις το δίσκο, πας στο 7ο κομμάτι και αυτομάτως γίνεσαι οπαδός των Death. Τουλάχιστον έτσι την έπαθα εγώ και υποψιάζομαι κάποιοι εκατοντάδες χιλιάδες ακόμα. Η εκτυφλωτική λάμψη του κρυστάλινου βουνού, που συμβολίζει την αιώνια αναζήτηση και δεν σε φτάνουν χίλια μάτια να την κοιτάς. Ευχαριστούμε Chuck!

3. Down – NOLA

Summary

Λες εντάξει μωρέ ένα side project θα είναι…

  • Hail the leaf
  • Rehab
  • Eyes of South
  • Stone the Crow
  • Bury me in Smoke

Και μένεις τριμάλακας…

2. Deftones – Adrenaline

Summary

Γράφω- σβήνω, ξαναγράφω - ξανασβήνω. Δεν έχω λόγια… Ο δίσκος αυτός είναι τρομερά άτυχος, οποιαδήποτε άλλη χρονιά μου θα ήταν πρώτος άνετα. Τι ριφάρες είναι αυτές μωρέ!!!Τι γαμημένα ουρλιαχτά είναι αυτά!!! Τι ύμνοι είναι αυτοί!!!Το ακούω και δεν έχω λόγια, είμαι απλά χαρούμενος που υπάρχει τον ακούω και θα τον ακούω για πάντα! Α ρε Κάρπεντερ απο τότε διδάσκεις απλότητα και καύλα!!

1. At the Gates – Slaughter of the Soul

Summary

Ηρθε η ώρα τους! Αναλυτικά τα έχω γράψει εδώ , οπότε είμαι στην ευχάριστη θέση απλά να τους ευχαριστήσω, γιατί αυτό που δημιούργησαν εκείνοι και κατ’ επέκταση οι απόγονοι τους είναι το μεγαλύτερο μέρος του μουσικού μου κόσμου.

Εξώφυλλο :

26 Likes

Ακραία δύσκολη χρονιά, την ξεπετάω μια πριν αρχίσω να ψάχνω σοβαρά ελλείψεις και παραφωνίες - με ότι μου έρχεται πρόχειρα στο μυαλό, γιατί πήζω:

1. Ξύλινα Σπαθιά - Πέρα Από Τις Πόλεις Της Ασφάλτου
image

Είναι μάλλον και ο αγαπημένος μου ελληνικός δίσκος ever, δεν είναι μόνο ότι μεγάλωσα μαζί του -και τον αγόρασα μια χρονιά μετά που κυκλοφόρησε- αλλά και το ότι μέχρι και σήμερα στα 39 μου τον ακούω με την ίδια όρεξη και πάθος. Γενικά πετυχαίνει ακόμα να με ταξιδεύει σε μια εποχή που δυστυχώς έχει περάσει ανεπιστρεπτί, αλλά παράλληλα να φωτίζει ή να σκοτεινιάζει το σήμερα μου με τρόπο παρεμφερή όπως και τότε -διαχρονικός δίσκος με τα όλα του. Δεν είναι προφανώς ο μόνος που το πετυχαίνει αυτό, αλλά τυχαίνει να συγκλίνει σε σχεδόν απόλυτο βαθμό με τον βαθύτερο εσωτερικό μου κόσμο και τα προσωπικά μου γούστα στη μουσική -και όχι μόνο.
Όλα του τα κομμάτια είναι κλασσικά όσο δεν πάει, οι στίχοι του Παυλίδη σε κάθε κομμάτι χτυπάνε 10άρι, η μουσική είναι στο απόλυτο μεταίχμιο του κιθαριστικού ροκ αλλά και της ελαφρώς ηλεκτρονικής/ψυχεδελικής υπό-ταυτότητας που κυνήγησε στη συνέχεια η μπάντα, ενώ στα live δεν ξέρω τι να πω, τους είχα δει το 1996, 1998, 2000 Ηράκλειο και έχω μόνο τα καλύτερα να θυμάμαι από την απόδοση αλλά και το γενικότερο attitude της παρέας του Παυλάρα.
Τεσπά αυτά, είμαι δουλειά αλλιώς θα έγραφα σεντονάρα track by track, τεράστιος δίσκος που 30 σχεδόν χρόνια μετά έχει κερδίσει με το παραπάνω τη θέση του στην ιστορία της ελληνόφωνης σκηνής!

2. Faith No More - King for a Day/Fool for a Lifetime
image

3. Υπόγεια Ρεύματα - Παραλογές
image

4. Tricky - Maxinquaye
image

5. Mobb Deep - The Infamous
image

6.GZA - Liquid Swords
7. Mr. Bungle - Disco Volante
8. Porcupine Tree - The Sky Moves Sideways
9. Έρεβος - Αίμος
10. Smashing Pumpkins - Mellon Collie and the Infinite Sadness
11. Radiohead - The Bends
12. Sonic Youth - Washine Machine
13. Cathedral - The Carnival Bizarre
14. Alice In Chains - Alice In Chains
15. King Crimson - Thrak
16. Swans - The Great Annihilator
17. Björk - Post
18. Mad Season - Above
19. Raekwon - Only Built 4 Cuban Linx
20. Paradise Lost - Draconian Times

Εξώφυλλο:
image

Soundtrack:
image

34 Likes

1.Shadow Gallery - Carved in Stone

Το Crystalline Dream ήταν το πρώτο κομματι τους που ακουσα ποτε και με μάγεψαν κατευθείαν.
Prog Metal όργια,ο αδικοχαμενος Mike Baker δίνει ρέστα και τα υπολοιπα ειναι ιστορια…

2.Faith No More - King For A Day, Fool For A Lifetime

Τι να γραψεις για αυτον τον δίσκο;Παιζουν κυριολεκτικα ότι είδος μουσικης τους κατέβει στο κεφάλι,με τον χαρακτηριστικο FNM ήχο…

3.Paradise Lost - Draconian Times

Μάλλον ο καλυτερος τους δίσκος.Ολα τα κομμάτια έχουν την ίδια υψηλη ποιοτητα αλλα έχω ιδιαιτερη αδυναμια στα Shadowkings και Hallowed Land…

4.Savatage - Dead Winter Dead

Ισως να μην είναι ουτε στην καλύτερη 5αδα τους αλλα αυτο δειχνει ποσο ποιοτικο και μεγαλο συγκροτημα υπηρξαν…

5.Rainbow - Stranger in us all (+cover)

Τελευταιος δίσκος που ο Τιτανομεγιστος παιζει Ροκ πριν το γυρισει στην μεσαιωνικη folk…Κομματια σαν το Ariel και το Black Masquerade ήταν κλασικα πριν καν κυκλοφορησουν…

Το 95 ήταν άλλη μια δυσκολη χρονια καθως εμειναν έξω δίσκοι που λατρευω απο Gathering,Anathema,Dream theater και άλλους…

25 Likes

Almost

Πωπω το άκουγα σήμερα και ήμουνα σε φάση τι έγραψες πάλι ρε Μπάμπη άρχοντα

3 Likes

Κεκτημένη/παραζάλη από το πολύ χρέωσε/πίστωσε βρε γ@μημενούλη

3 Likes