Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

Η αγάπη άργησε μια μέρα …

2 Likes

Να τι ελειπε απο το rocking! Thread για προξενια!!!

6 Likes

Εγώ παραχωρω πάντως για τίτλο του νήματος το Sympetherion, φτανει να αναφερθεί ο εμπνευστής του

12 Likes

Αφήστε τα στοιχεία σας στο 6972702222

1 Like

Μπα δεν μπορώ να συμμετεχω.Παντρεμενος με παιδί :smile:

2 Likes

Εντάξει, χάθηκε ένας υποψήφιος γαμπρός.

4 Likes

full disclosure, με κανατε bad cop και ειπα να σας πανε στο βαριεμαι

2 Likes

Εχώ πολύ γρήγορο συναισθηματικό κύκλο ,δηλαδή άλμπουμ που μου αρέσουν σήμερα ,δεν θα μου αρέσουν σε 2 βδομάδες και το αντίστροφο ( 2-3 αλμπουμ την χρονιά ξεφεύγουν αυτόν το κύκλο , ολντ ταιμ κλασικς κτλ ) . Οπότε αποφάσισα η λίστες μου να είναι “φωτογραφίες” της στιγμής ,τί μου αρέσει τώρα , γιατί μετά απο λίγο καιρό θα αλλάξει , μπορεί και ριζικά (είμαι περιεργος, τι να κάνω :slightly_smiling_face: )

Ενα παράδειγμα , ξεκινώντας το ψάξιμο για το 2000 βλέπω φυσικά μπροστά μου το Dead Heart In A Dead World και λεω οκ το Νο 1 το βρήκα παμε για τα υπόλοιπα αλλά μόλις το άκουσα δεν μου είπε πολλα, 1 εξάμηνο πρίν για να καταλάβεις, έσπαγα σβέρκο απο το χεντμπανκινγκ με το ίδιο άλμπουμ. Πως λοίπον το διαχειρίστηκα? Αγνόησα τον κανόνα της “φωτογραφίας” και έκανα έναν Μ.Ο του τότε με το τώρα ( κατ’ εξαιρεση γτ μιλάμε για το Dead Heart In A Dead World !!!) και βγήκε 10ο στη λίστα μου.
Το άλμπουμ αυτό το ακούω και μου αρέσει διαχρονικά (πάνω απο 100 ακροάσεις θα έχει τωρα) άλλα αυτή την στιγμή που το άκουσα δεν μου έκατσε καλά.

2 Likes

Δεχόμεθα και ένστολους.

Καλά, το λήγω.

2 Likes

Το εξωπραγματικο με αυτους ειναι οτι πετυχαν δευτερη φορα το ιδιο πραγμα, δεκα χρονια μετα την πρωτη.

6 Likes

2000

  1. Nevermore - Dead Heart in a Dead World
    εικόνα

…γιατί αυτοί είμαστε.

  1. Pain of Salvation - The Perfect Element I
    image

Πρώτη επαφή με την μπάντα ήταν μέσω του videoclip του κομματιού Ashes, δεν χρειάστηκε κάτι άλλο.

  1. Memory Garden - Mirage
    image

Γιατί μου λείπουν οι Memento Mori…

  1. Nile - Black Seeds of Vengeance

Δεν ήμουν προετοιμασμένος για αυτό το άλμπουμ τότε. Πέρα από μελωδικό death metal, δεν νομίζω να είχα ακούσει κάτι πιο μπρούταλ. Διαβάζοντας λοιπόν τις κριτικές για το άλμπουμ, πήγα κ το αγόρασα…απίστευτα καλοπαιγμένο brutal death metal, εξοντωτικοί ρυθμοί, παιχτούρες όλοι τους κ ένας από τους καλύτερους τίτλους εβερ Masturbating the War God.

  1. Novembre - Classica

Πολύ όμορφο, μελωδικό Progressive Gothic/Doom/Death Metal. (ναι όλα αυτά…)

26 Likes

Δεν υπάρχει το topic για power metal?

8 Likes

Ωραιος τροπος να περιγραψεις τα οπισθια!

6 Likes

ΧΑΧΑΧΑΧΑ

πρόταση είναι το σπιτάκι μου

1 Like

Είμαι υποχρεωμένος να αμφισβητήσω την εγκυρότητα αυτής της σύνδεσης

4 Likes

επειδή το άλμπουμ δεν είναι του κώλου έπρεπε να κάνω μια πιο λεπτομερή αναφορά

3 Likes

γιατί θείο? Οκ, οι Memento Mori είναι τρομερά ιδιαίτεροι σαν μπάντα κ ήχο, παρόλα αυτά, κάτω από την ομπρέλα του power/doom έχουν πολλά στοιχεία. Σίγουρα πιο τεχνικοί οι Memento Mori.

1 Like

Για να είμαι ειλικρινής, δεν μου αρέσουν οι Memento Mori. Τουλάχιστον όχι ακόμα.

Οι Memory Garden είναι μεν κι αυτοί στη φάση “doom με power στοιχεία” (btw αμφισβητώ και την ύπαρξη υποϊδιώματος “power doom”) αλλά κατ’ εμέ είναι πολύ λιγότερο πομπώδεις. Βασικά δεν είναι καθόλου πομπώδεις σε σύγκριση με τους άλλους.

1 Like

δεν διαφωνώ στο σχόλιο για τους Memory Garden, αλλά όσο αφορά τους Memento Mori, το Life, Death and Other Morbid Tales, ήταν μεγάλο σοκ για μένα σαν νέος ακροατής. Κ παραμένει φοβερό άλμπουμ.