Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

Δεν διαφωνώ με κανέναν από τους διθυράμβους που έχουν γραφτεί για το Toxicity αλλά η απορία παραμένει τι ακριβώς έλειπε και ποιο δευτερόλεπτο ήταν περιττό απ’ τό s/t και τα πήγε αισθητά χειρότερα

3 Likes

Εγώ πάλι όταν σκέφτομαι το Toxicity, θυμάμαι ότι στο ΜΗ είχε δύο αντικρουομενες κριτικές (μία εποχή το κάνανε αυτό, για έναν δίσκο κάθε μήνα).
Στην πρώτη κριτική ο Καραολιδης αποθεωνε με τον δικό του, ευρηματικό τρόπο, και είχε βαθμό 9,5 ενω στην άλλη ο Σακελλαριου το είχε βαθμολογήσει με…1, ο ίδιος που είχε θάψει και το Roots παλιότερα, αν θυμάμαι καλά.

(Εντάξει, όλοι μπορεί να κάνουν κάποιο λάθος όταν καλούνται να εκφερουν άποψη για κάτι που μόλις κυκλοφόρησε, και όλοι μας έχουμε ανακαλέσει κάποιες απόψεις, όμως εκφραζεις δημοσια την γνώμη σου γιατί υποτίθεται οτι είσαι ειδήμων, και ξέρεις καλύτερα. Θα μου πεις έτσι φτάσαμε στο σημερινό φαινόμενο να αποθεωνονται τα πάντα γιατί…ποτέ δεν ξέρεις! Κλείνει η παρένθεση!)

Είμαι σε διακοπές και δεν μπορώ να ανεβάσω το απόσπασμα από την σελίδα του περιοδικού, ισως όταν με το καλό επιστρέψω!

11 Likes

Καλά αν αρχίσουμε με τους δίσκους που δεν έχουν περιττό δευτερόλεπτο και όμως ψηφίστηκαν καθόλου ή χλιαρά θέλουμε καινούριο νήμα :stuck_out_tongue: Το s/t βέβαια δεν εμπίπτει σε αυτή την κατηγορία, 5ο βγήκε στη χρόνια του

Όσο συμπαθής και να είναι ο συγκεκριμένος συντάκτης (και γνώστης του thrash, ελάχιστα συγγενεύον genre με αυτά που παίζουν οι SOAD) μάλλον … toxicity εκείνη την ημέρα ! Ευτυχώς άκουσα τον Καραολιδη και το προμηθεύτηκα πάραυτα

3 Likes

Κι εγώ άκουσα τον Καραολίδη. Μετά άκουσα το άλμπουμ. Τώρα θεωρητικά υπάρχει στην δισκοθήκη πρώην φίλου που πλέον ακούει ελληνικά.

Καλά έλεγε ο Σακελλαρίου. :laughing:

4 Likes

2001

Στα γρηγορα γιατι ειμαστε και σε μουντ διακοπών

System of a down- Toxicity

Rammstein- Mutter

Muse- Origin of symmetry

Kreator -Violent Revolution

Savatage- Poets and Madmen

Εξώφυλλο: Toxicity

Να περνατε όμορφα κοριτσια και αγορια !

30 Likes

2001

(Η χρονιά που η Britney έχει γίνει είδωλο, οι περισσότερες ελληνικές οικογένειες παρακολουθούν μεξικάνικες σαπουνόπερες και το κύπελλο Ελλάδας πήρε ο ΠΑΟΚ. Τελευταία χρονιά της δραχμής.)
Πάμε στα μουσικά.

1. Incubus -Morning View
image

Πρώτη θέση σ’ αυτό το άλμπουμ που έχει λίγο grunge, λίγο πειραματισμό και λίγο από όλα. Έχει γίνει αγαπημένο, το ανακάλυψα με 20 χρόνια καθυστέρηση, θα μπορούσα να το ακούω κάθε μέρα για μέρες. Επιπλέον, αυτή η ανατολή στη γαλάζια θάλασσα ψηφίστηκε ως εξώφυλλο της χρονιάς. Μίνιμαλ, καλοκαιρινό, ταξιδιάρικο. Όσο για τα τραγούδια, ξεχωρίζει το “Wish you were here”, το “Under my umbrella”, το “11 ΑΜ”, όπως και το τελευταίο κομμάτι του άλμπουμ “Aquerious transmission”. Να πούμε ότι η μπάντα πριν λίγες ημέρες ανακοίνωσε πως θα επανηχογραφήσει το “Morning View” για μία επετειακή κυκλοφορία.

2. System Of A Down - Toxicity
image
Το άλμπουμ που άγγιξε μεταλάδες και μη (δεν με νοιάζει αν χάλασε την τρουίλα σε κάποιους). Έφτασε σε όλο τον κόσμο, έφερε κάτι νέο στη μουσική. Εκτός από τις τολμηρές συνθέσεις της μπάντας, που αποδείχτηκαν πολύ επιτυχημένες, δεν νομίζω ότι θα έφτανε ποτέ εκεί χωρίς την ιδιαίτερη - για τα δυτικά δεδομένα - φωνή του Serj Tankian, αλλά και τον δυναμισμό του και τη γενικότερη παρουσία του στη σκηνή και κάτω από αυτή.

3. Katatonia - Last Fair Deal Gone Down


Είναι ακόμα η εποχή που οι Katatonia μπορούν να γράψουν άλμπουμ όπου όλα τα τραγούδια είναι καλά και έχουν έμπνευση που ξεχωρίζει. Έχουν σταθερή σύνθεση, έχουν το ταλέντο και το πάνε όπου θέλουν. Είναι και η εποχή που ο Jonas Renkse τα έβαψε μαύρα (τα μαλλιά του). Κάποια κομμάτια διηγούνται φανταστικές ιστορίες ή ιστορίες από τον τύπο (“We must bury you”). Το “Passing bird” σχολιάζει την κουλτούρα των μετέπειτα emo. Το “Teargas” έχω την αίσθηση πως μιλάει για το gaslighting, το “Clean Today” για κάθε μορφής εξαρτήσεις και γενικά οι στίχοι έχουν όλοι κάποια ιστορία πίσω τους.

4. Ενδελέχεια – Στα σύνορα της μέρας
image
Είναι ένα άλμπουμ που, όσο τα χρόνια περνούν, ανακαλύπτεις ότι είναι δεκάρι από την αρχή ως το τέλος. Οι συνθέσεις, όπως συνέβαινε πάντα με τους Ενδελέχεια, είναι ποικίλες και δεν διστάζουν να πάνε σε μονοπάτια εκτός του σκληρού ροκ ήχου. Εκτός από τον βασικό τους τραγουδιστή, κάποια κομμάτια τα είπε ο Παναγιώτης Κατσιμάνης (“Φόνισσα Μάνα”, “Τι τραγούδι να σου πω”). Αυτά που ξεχωρίζουν, βέβαια, είναι ο “Ξένος” και το τελείωμα του κομματιού “Ο Τέλειος Πόνος” με τα ντραμς του Δ. Μητσοτάκη.

5. My Dying Bride - The Dreadful Hours
image
Δεν περίμενε κανείς να μην το βάλω, έτσι; Αφού πειραματίστηκαν όσο ήθελαν, γύρισαν στο αργό, βασανιστικό doom. Θέλει υπομονή για να το ακούσεις ξανά μετά από χρόνια, αλλά αξίζει.

Εκτός πεντάδας:
6. Paradise Lost – Believe in nothing

Summary

Οτιδήποτε έφτιαξαν κοντά στο στυλ του Host είναι καλό. Οι αδυναμίες δεν κρύβονται. Χαρακτηριστικό PL άλμπουμ. Το “Sell it to the world” θέλω να το έχω πρόχειρο να το αφιερώνω πού και πού εκεί που πρέπει.

7. Mirror of Deception - Mirrorsoil

Summary

Είναι γερμανικό traditional doom, οπότε ίσως μόνο εγώ θα μπορούσα να το αναφέρω σ’ αυτό το φόρουμ. Κοντά στο στυλ των Solstice. Νομίζω το μόνο άλμπουμ που ηχογράφησαν με τον συγκεκριμένο τραγουδιστή. Άρωμα '90s στα '00s.

8. Lacuna Coil - Unleashed Memories

Summary

Από τα παλιά τους, storytelling άλμπουμ. Αρέσει και στον - μη μεταλά - αδελφό μου κι αυτό τα λέει όλα.

9. Gojira - Terra Incognita

Summary

Το ντεμπούτο μίας πολύ ιδιαίτερης μπάντας. Φαίνεται πως είχαν ρίξει πολλή δουλειά μουσικά και πνευματικά.

10. Rammstein - Mutter

Summary

Αν ξέρεις τους Rammstein, έχεις ακούσει κι αυτό, ολόκληρο ή κάποια κομμάτια του.

Bonus
Δισκογραφική εισβολή εκ Θεσσαλονίκης που ενώ κυκλοφόρησε το 2001 έκανε χαμό με ένα καλοκαιρινό χιτ του από το 2003 και μετά: Δυτικές Συνοικίες – Της Ίριδος Τα Χρώματα

33 Likes

Ναι ρε, ναι, INCUBUS!!

1 Like

ΝΑΙ ΡΕ, μπράβο για την αναφορά στο τραγούδι που μας έκανε να αναπολήσουμε την παραγνωρισμένη αξία μιας μοναχικής παραλίας, με μια κιθάρα και ένα random Πυξ Λαξ κομμάτι.
Ακόμα και σήμερα, όταν ακούω την έκφραση “όλο το νησί…” (ακόμα και αν αυτή πχ έρχεται από το στόμα φίλου που θέλει να πει “όλο το νησί ΕΧΕΙ ΞΑΠΛΩΣΤΡΕΣ ΠΑΝΤΟΥ” ή “όλο το νησί ΕΧΕΙ ΓΕΜΙΣΕΙ ΤΣΟΥΧΤΡΕΣ” κτλ) αυτομάτως πιάνω τον εαυτό μου να σηκώνει ασυναίσθητα γροθιά, έτοιμη να φύγει προς πάσα κατεύθυνση :smiley: !

10 Likes

24 Likes

Damn you! I was gonna post that

3 Likes

Πήρε αρκετή ώρα, αλλά το κατάλαβα :stuck_out_tongue:

2 Likes

Το διάβαζα και άκουγα τη φωνή του μες στο κεφάλι μου :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

2 Likes

Μεγαλο κουραφελκυθρο. Βαριεμαι να ψαξω τι γραφει στην κασα της ντραμς, 99% θυμαμαι οτι δεν λεει SOAD.

Όλον αυτόν τον καιρό που συμμετέχω στο παιχνίδι βρίσκομαι στην δυσαρεστη θεση να αποκλείω από την πρώτη πεντάδα κάποιους δίσκους, που αν με ρώταγες ξεχωριστά, θα απαντούσα ότι σίγουρα πρέπει να είναι στο τοπ5 της χρονιάς τους!
Αυτό όμως που συμβαίνει με το 2001, να είναι 5 δίσκοι που θα άξιζαν να βρεθούν στην κορυφή, δεν νομίζω να μου έχει ξανασυμβεί!
Και έτυχε τελικά να ειναι το 2001 το έτος που ψηφίζουμε στην εβδομάδα διακοπών μου και να μην μπορώ να πω πολλά! Ας είναι, διακοπές κι από τα… ιντερνετικα σεντόνια λοιπόν!
Για πάμε όμως, έστω κι έτσι:

1. Opeth - Blackwater Park
2. Tool - Lateralus
3. Muse - Origin of Symmetry
4. System of a Down - Toxicity
5. Thorns - Thorns

Υπο συνθήκες λιγότερο σκληρού ανταγωνισμού, θέση στην πεντάδα για το 2001 θα είχαν και οι δίσκοι των Enslaved, Ark, The Tea Party και White Stripes!

Καλές διακοπές, καλή επιστροφή και καλό υπόλοιπο καλοκαιριού σε όλες και όλους!

33 Likes

Καλημέρα! Μια κι έχω χρόνο, αφού διακοπές, λέω να βάλω συνοπτικά τις λίστες μου από τις χρονιές που δεν πρόλαβα το παιχνίδι.

1970

  1. Black Sabbath - Black Sabbath
  2. Black Sabbath - Paranoid
  3. Led Zeppelin - III
  4. Deep Purple - Deep Purple In Rock
  5. Mashmakhan - Mashmakhan

1971

  1. Led Zeppelin - IV
  2. Uriah Heep - Look At Yourself
  3. Black Sabbath - Master Of Reality
  4. Jethro Tull - Aqualung
  5. The Who - Who’s Next

1972

  1. Black Sabbath - Vol 4
  2. Deep Purple - Machine Head
  3. Jethro Tull - Thick As A Brick
  4. Uriah Heep - Demons And Wizards
  5. Nick Drake - Pink Moon

1973

  1. Pink Floyd - The Dark Side Of The Moon
  2. Black Sabbath - Sabbath Bloody Sabbath
  3. Rory Gallagher - Tattoo
  4. Aerosmith - Aerosmith
  5. The Who - Quadrophenia

1974

  1. Blue Oyster Cult - Secret Treaties
  2. King Crimson - Red
  3. Uriah Heep - Wonderworld
  4. Sweet - Desolation Boulevard
  5. Judas Priest - Rocka Rolla

1975

  1. Pink Floyd - Wish You Were Here
  2. Queen - A Night At The Opera
  3. Rainbow - Ritchie Blackmore’s Rainbow
  4. Pavlov’s Dog - Pampered Menial
  5. Scorpions - In Trance

1976

  1. Judas Priest - Sad Wings Of Destiny
  2. Rush - 2112
  3. AC/DC - High Voltage
  4. Rory Gallagher - Calling Card
  5. Kansas - Leftoverture

1977

  1. Rush - A Farewell To Kings
  2. Ramones - Rocket To Russia
  3. Fleetwood Mac - Rumours
  4. Sex Pistols - Never Mind The Bollocks
  5. Television - Marquee Moon

1978

  1. Rainbow - Long Live Rock N Roll
  2. Judas Priest - Killing Machine
  3. Van Halen - Van Halen
  4. National Health - Of Queues And Cures
  5. Judas Priest - Stained Class

1979

  1. Pink Floyd - The Wall
  2. Motorhead - Overkill
  3. AC/DC - Highway To Hell
  4. Scorpions - Lovedrive
  5. Motorhead - Bomber

1980

  1. Black Sabbath - Heaven And Hell
  2. Judas Priest - British Steel
  3. Iron Maiden - Iron Maiden
  4. Motorhead - Ace Of Spades
  5. AC/DC - Back In Black

1981

  1. Rush - Moving Pictures
  2. Motley Crue - Too Fast For Love
  3. Black Sabbath - Mob Rules
  4. Iron Maiden - Killers
  5. Saxon - Denim And Leather

1982

  1. Iron Maiden - The Number Of The Beast
  2. Judas Priest - Screaming For Vengeance
  3. Manowar - Battle Hymns
  4. Scorpions - Blackout
  5. Twisted Sister - Under The Blade

1983

  1. Dio - Holy Diver
  2. Iron Maiden - Piece Of Mind
  3. Metallica - Kill 'Em All
  4. Merciful Fate - Melissa
  5. Warlord - Deliver Us

1984

  1. Iron Maiden - Powerslave
  2. Metallica - Ride The Lightning
  3. Manowar - Hail To England
  4. Manowar - Sign Of The Hammer
  5. Deep Purple - Perfect Strangers

1985

  1. Celtic Frost - To Mega Therion
  2. Helloween - Walls Of Jericho
  3. Accept - Metal Heart
  4. Anthrax - Spreading The Disease
  5. Omen - Warning Of Danger

1986

  1. Metallica - Master Of Puppets
  2. Slayer - Reign In Blood
  3. Iron Maiden - Somewhere In Time
  4. Crimson Glory - Crimson Glory
  5. Candlemass - Epicus Doomicus Metallicus

1987

  1. Guns And Roses - Appetite For Destruction
  2. Helloween - Keeper Of The Seven Keys pt.1
  3. Motley Crue - Girls Girls Girls
  4. Savatage - Hall Of The Mountain King
  5. Running Wild - Under Jolly Roger

1988 (δεκάδα από εδώ και πέρα)

  1. Helloween - Keeper Of The Seven Keys pt.2
  2. Queensryche - Operation: Mindcrime
  3. Iron Maiden - Seventh Son Of A Seventh Son
  4. Metallica - …And Justice For All
  5. Manowar - Kings Of Metal
  6. Riot - Thundersteel
  7. Slayer - South Of Heaven
  8. Bathory - Blood Fire Death
  9. Running Wild - Port Royal
  10. Crimson Glory - Transcendence

1989

  1. Savatage - Gutter Ballet
  2. Alice Cooper - Trash
  3. Blind Guardian - Follow The Blind
  4. Motley Crue - Dr Feelgood
  5. Fates Warning - Perfect Symmetry
  6. Annihilator - Alice In Hell
  7. Sepultura - Beneath The Remains
  8. Kreator - Extreme Aggression
  9. Running Wild - Death Or Glory
  10. Kiss - Hot In The Shade

1990

  1. Megadeth - Rust In Peace
  2. Judas Priest - Painkiller
  3. Psychotic Waltz - A Social Grace
  4. Blind Guardian - Tales From The Twilight World
  5. Pantera - Cowboys From Hell
  6. Queensryche - Empire
  7. Slayer - Seasons In The Abyss
  8. Gamma Ray - Heading For Tomorrow
  9. Annihilator - Never, Neverland
  10. Temple Of The Dog - Temple Of The Dog

Αυτά, ελπίζω να μην κούρασα αλλά με έτρωγε τόσο καιρό που είχα χάσει όλες αυτές τις χρονιές…

37 Likes

Ξεχασες μια δεκαετια!

Περα απο την πλακα, τρελο respect που εκατσες και τα εβαλες ολα μαζι…

1 Like

Τη δεκαετία των 90s έπαιζα από το 91 και μετά για αυτό δεν τα έβαλα! Μακάρι να το είχα προλάβει από την αρχή γιατί πραγματικά το έχω καταδιασκεδασει όσο παίζω. Έχω φτιάξει κι ένα φάκελο που τον ονόμασα 52 άλμπουμ και βάζω μέσα ένα δίσκο από κάθε χρονιά που δεν έχω ακούσει, ή αποφάσισα να ξαναακουσω με βάση τι μου τράβηξε περισσότερο το ενδιαφέρον από τις περιγραφές σας και έτσι μαθαίνω πράματα μικρά και μεγάλα που δε φτάσανε ποτέ στα αυτιά μου!!!

18 Likes

Τι ειναι αυτο?

Ωραίος, εγώ έχω βάλει άπειρα πράματα μέσα για να ακούσω, πάνω από 100 άλμπουμ. :grimacing:

1 Like

Progressive rock αλλά ευκολοακουστο με πολύ ωραίες κιθάρες, έχει και κομμάτια που θα μπορούσαν να γίνουν και χιτακια τότε (όπως το πρώτο) αλλά νομίζω ότι δε γίνανε τελικά!

1 Like