Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

Δε θα το κρυψω, περασα τη μεγαλυτερη μεριδα του 2005 ακουγοντας τον καλυτερο δισκο του 2004.

Δεν υπαρχει τελοσπαντων χρονος και ορεξη για κειμενα μεγαλα αυτη τη βδομαδα, οποτε ας αρκεστουμε στην πλεηλιστ (ή οποια ειναι η αγαπημενη μου so far. πολλα απο αυτα τα κομματια ειχαν ξεχαστει στο χρονοτουλαπο μου και με γεμισε στιγμιαια χαρα που τα ξεθαψα)

  1. Audioslave - Out of Exile
  2. Bloc Party - Silent Alarm
  3. Thirty Seconds to Mars - A Beautiful Lie
  4. Funeral For A Friend - Hours
  5. Bullet For My Valentine - The Poison

edit: ντεμπουτο Paramore ε, ο καιροc γαρ εγγυc

edit2: καθως ετοιμαζα τη λιστα, ανακαλυψα την μεγαλυτερη παραλειψη μου ως τωρα στο παιχνιδι (του 2004) και δεν κρυβω οτι ξενερωσα παρα πολυ και δεν ηθελα να παιξω αλλο :smiling_face_with_tear:

27 Likes

Επιτέλους (2η φορά που μ’ αναγκάζεις να κάνω edit σε όσα ετοιμαζόμουνα να γράψω).

Και επιτέλους! Μα είναι δυνατόν να μην το είχε βάλει κανένας/καμιά μέχρι τώρα;;;

3 Likes

To AMENRA μπορεί να το έχουν αρκετοί για 2006 που βγήκε σε cd με το “γνωστό” εξώφυλλο.

3 Likes

Μου φάνηκε περίεργο ότι δεν το ανέφερε κανείς γιατί μιλάμε για απίστευτη δισκαρα που ξεφεύγει από την ταμπέλα του black metal.

Κλαιω γιατι ειναι ξεκαθαρα κατι που θα μπορουσα να εχω κανει κι εγω…με διαφορετικες μπαντες βεβαια, αλλα ναι.

Θα λαβω την απαντηση σου αυτη ως ριψη λευκης πετσετας. Ενα βρωμικο βρακακι της Madonna απο το 1986 αξιζει περισσοτερο απο δισκογραφια Nevermore, προχωραμε… παμε στο Protomen topic, θα σε φτιαξω εκει

3 Likes
  1. Μια χρονιά που υπέροχοι δίσκοι που με μεγάλωσαν από κάθε πιθανό μουσικό είδος ξεπηδούσαν από παντού, μη αφήνοντάς με να αποφασίσω σε μια σχετικά μαζεμένη λίστα. Μάζεψα με πόνο ψυχής μια δεκαπεντάδα και κατά τα άλλα για πρώτη φορά, άπλωσα σε μουσικά είδη λίστες από δίσκους που με έχουν σημαδέψει, δίσκους που θυμάμαι ολόκληρους και που αγνοούσα ότι βρισκόντουσαν όλοι χρονικά τοποθετημένοι στο ίδιο σημείο.

The grand five:

Porcupine Tree - Deadwing

Ντάξει είναι πλέον ανούσιο να κρύβω ότι έχω ενοχικά πρόβλημα με κάθε τι που έβγαζε ο Wilson μέχρι ένα σημείο αλλά εδώ μιλάμε για ένα αναντίρρητο αριστούργημα, εκεί που έκανε το μεταλ να ντραπεί και βασικά απελευθερώθηκε από την ανάγκη να διδάξει τους φίλους του προγκ ροκ. ¨ολα πήγαν τέλεια, μας άφησε με μια σειρά από κομματάρες, δεν θα πω περισσίτερα γιατί για το συγκεκριμένο, έχουν ειπωθεί ήδη πολλά.

Protest The Hero - Kezia

Κάτι κωλόπαιδα από τον Καναδά στην ηλικία των δεκάξι, έγραψαν τον πιο σημαδιακό djent - prog metal δίσκο της γενιάς τους, ταλαντούχοι σε κάθε έκφανση κάθε οργάνου που ακουμπούσαν. Το Kezia είναι ένα concept album για την καταδίκη σε θάνατο, μια ιστορία με καταιγιστικούς στίχους που είναι ανήκουστο να γράφεις σε τέτοια ηλικία, και riffs για τα οποία ισχύει το ίδιο. Το ακούς σαν να βγήκε χθες. Για χάρη τους πήγα για πρώτη φορά εξωτερικό για συναυλία συγκροτήματος. Φορώντας μπλούζα του από πάνω δίσκου, κοίτα να δεις.

Nevermore - This Godless Endeavor

Υπάρχει άραγε συγκρότημα που θα αγγίξει ποτέ το status των Nevermore σε καθολική αποδοχή των οπαδών του είδους που προωθούν; Οι πιθανότητες τείνουν προς το όχι. Ξανά πολλά έχουν ειπωθεί για το πιο έντονο σε ψυχικούς χρωματισμούς δίσκο στην ιστορία. Βάζω κι εγώ το λιθαράκι μου στην άνοδό του.

Amenra - Mass III

The pain, it is shapeless. Μια μαγική στιγμή που το σκοτάδι του metal της νέας χιλιετίας μας δείχνει ποιος θα είναι ο πιο σημαντικός του εκπρόσωπος από εδώ και πέρα. Οι Amenra στον πρώτο πραγματικά ολοκληρωμένο δίσκο τους συνθέτουν την αφαιρετική ιδέα του πόνου με την αναζήτηση πίστης σε μεταφυσικό επίπεδο και την απόλυτη απόγνωση. Μας κάνουν να νομίζουμε ότι είναι το πιο δυστυχισμένο πράγμα που έχουμε ακούσει ποτέ, μόνο για να επιστρέφουν κάθε φορά πιο ζοφεροί.

Panic! At The Disco - A Fever You Can’t Sweat Out

Πάλευαν όλα τα υπόλοιπα της δεκαπεντάδας για αυτή τη θέση. Τελικά αυτό κέρδισε. Μάλλον φταίνε τα αλληπάλληλα, μηδενός εξαιρεουμένου χιτς μέσα σε αυτή την υπερδισκάρα που ήταν κάπου χαμένη ανάμεσα στο ποπ και στο emo rock, χωρίς ίχνος ντροπής και εσωστρέφειας, με τίτλους πιο μεγάλους από post rock μπάντα (δύσκολο να το καταφέρεις), και στίχους που συλλογικά έχουν χαραχθεί στο pop culture. Για να μη μιλήσουμε για το video clip του I write sins, not tragedies. Επιστρέφω υπερβολικά συχνά στα κιτάπια του για μια δόση χορού και χαμόγελου.

To make 15

Summary

Opeth - Ghost Reveries

Ο πιο προσιτός, ο πιο ολοκληρωμένος, ο πιο γλυκόπιοτος δίσκος των Opeth μετά το 2000. Πανέμορφα πράγματα συμβαίνουν εκεί μέσα με αποκορύφωμα το Harlequinn Forest. Η πρώτη metal μπλούζα που αγόρασα επίσης.

Ulver - Blood Inside

Αδικείται στη χρονιά που πέφτει. Υπερβολικά υποτιμημένος δίσκος των θεών της metal μουσικής αυτή τη στιγμή. Το στιγμιότυπο δε, εντός του Operator που ο Garm τραβάει μια φωνή μέσα από την κόλαση για να βροντοφωνάξει “Thruth is a hospital”, σχεδόν είκοσι χρόνια μετά δεν έχει σταματήσει να με ανατριχιάζει σε κάθε άκουσμα.

Against Me! - Searching For A Former Clarity

Για μένα ο πρώτος δίσκος των Against me που΄εδειξε που ήταν ικανοί να φτάσουν. Τότε δεν ξέραμε τι κουβαλούσε μέσα της η Laura, αλλά εκεί άρχισε να χτίζεται μέσα της μια τέτοια συναισθηματική φόρτιση που σταδιακά οδήγησε στην πιο συγκινιτική ιστορία του punk rock. Αν διαβάσεις λίγα για αυτό το άτομο και αυτή τη μπάντα, το Unprotected sex with multiple partners θα σου φέρει λίγα κάποια δάκρυα στα μάτια.

Flyleaf - Flyleaf

Το είδα πουθενά; Όχι. Είναι ένας από τους καλύτερους δίσκους του είδους του; Ναι. Είναι καλύτεροι οι Flyleaf από τους Paramore; Μεγάλο ναι (συγγνώμη, αυτή είναι η αλήθεια μου). Ασταμάτητα χαστούκια στον ομώνυμο δίσκο Flyleaf, με τρελά κομμάτια όπως All Around Me, Fully alive, I’m so Sick, Sorrow, θεε μου δε σταματάνε (και) εδώ τα χιτς. Αν είχες ανάγκη από μια πιο dark avril lavigne την έβρισκες στην αγκαλιά της Lacey Sturm.

Coheed & Cambria - Good Apollo I’m Burning Star IV: Volume One: From Fear Through The Eyes Of Madness

Η παράνοια των διαγαλαξιακών concept δίσκων των Coheed and Cambria τους φέρνουν σε ένα απόγειο δημιουργίας που συνδυάζει ένα βιρτουόζικο προγκ ροκ με το νεο και μονδέρνο αλτερνατιβ ροκ. Κανονικά θα έπρεπε να τους λατρεύω από την αρχή αλλά μου πήρε κάποια χρόνια να συνηθίσω την ιδιαίτερη φωνή του Sanchez που έχει αδικηθεί γιατί θυμίζει αθεράπευτα την ιδιόρυθμη τσιρίδα του Geddy Lee. Έφτασα όμως με τα χρόνια να λιώνω αυτό το δίσκο χωρίς σταματημό.

The Mars Volta - Frances The Mute

Οι Mars Volta δεν έχουν σταματήσει να βγάζουν ακραίους δίσκους και είναι άδικα τόσο κάτω, φταίει εξ ολοκλήρου η χρονιά και η προσωπική μου δυσκολία στο να εκτιμήσω το Casandra Gemini όσο άλλες δημιουργίες τους.

Gorillaz - Demon Days

Ο αδυσώπητος Damon Albarn δεν μπορούσε να μείνει ικανοποιημένος με μια μπάντα που κατέκτησε τον κόσμο, ήθελε και δεύτερη. Έτσι, η μπάντα later ego του κυκλοφορεί το δεύτερο δίσκο της και σαρώνει κυριολεκτικά τα πάντα. Το Demon Days πλέον είναι σύμβολο της εποχής του και όχι δίσκος. Του αξίζει εντελώς.

Gojira - From Mars To Sirius

Η πραγματική βάση των Gojira να γίνουν οι ecoterrorists της γενιάς τους και της ψυχής μας. Αν και ο δίσκος δεν με συγκινεί όσο άλλοι τους στο μέλλον, είναι σίγουρα απροσάρμοστα τέλειος.

Queens Of The Stone Age- Lullabies To Paralyze

Και για αυτό έχουν ειπωθεί πολλά, ας μείνουμε στην ανικανότητα τους να βγάλουν κακή μουσική στιγμή και ας προχωρήσουμε.

Riverside - Second Life Syndrome

Βάδην προς την κορυφή από την πιο γλυκιά και λιγότερο πριτενσιους prog metal μπάντα, στο δίσκο που μας χαρίζει τις μπαλάντες τους που άφησαν εποχή - Conceiving You και I Turned You Down, ναι σε εσάς μιλάω. Πολλοί δεν είδαν τότε τι έρχεται. Ευτυχώς ήμουν από τους τυχερούς που τους έπιασαν και δεν τους άφησαν.

Post, sludge, drone, stoner noises to mash the insides of your head

Summary

The Ocean - Aeolian

Ο πιο πειραματικός δίσκος με διαφορά για τους The Ocean, και πιο υποτιμημένος ίσως, τα ηλεκτρονικά του στοιχεία που δυστυχώς δεν επαναλήφθηκαν με αφήνουν με μια ελπίδ επιστροφής σε αυτές τις ιδέες και ήχο.

Boris - Pink

Είμαστε οι Boris, παίζουμε ότι είδος θελουμε σε κάθε δίσκο και τα κάνουμε όλα τέλεια. Έχω πει πως όταν μεγαλώσω θέλω να κοπώ στα τρια και να γίνω οι Boris. Δεν μετανιώνω αυτή τη δήλωση.

Rosseta - The Galilean Satelites

Α ναι, η πιο υποτιμημένη post metal μπάντα

Sunn O))) - Black One

Οι Sunn συνεχίζουν να γρατζουνάνε πράγματα σε επικίνδυνες εντάσεις που στη μεγάλη όμως κλίμακα, φαίνονται επιβλητικά σωστά.

Nadja - Truth Becomes Death

Χάος. Δέος. Δε συνεχίζω. Τα παιδιά έχουν βρει τη χρυσή συνταγή και είναι και συντρόφια.

Earth - Hex; Or Printing In The Infernal Method

Υπάρχει κάτι στην παράνοια των Earth που σε κάνει να νιώθεις παγιδευμένος αλλά καλά με αυτό. Κάτι σαν σύνδρομο Στοκχόλμης, αλλά όχι ακριβώς.

Yob - The Unreal Never Lived

Αν με ρωτούσαν να σκεφτώ το συνώνυμο της λέξης “βάρος” σε μουσική, θα έλεγα Yob.

Earthless -Sonic Prayers

Από τη γη στην καμία γη, αν και δεν είμαι τρελή φαν, με το συγκεκριμένο δίσκο έχω περάσει ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ώρες περισυλλογής.

High On Fire - Blessed Black WIngs

Θείε Pike, μάθε μας ξανά πως γίνεται

Cursed - Two

Δύο φορές κατάρα ίσον καμία. Δεν ξέρω γιατί αυτοί οι άνθρωποι συναντήθηκαν για να γράψουν μουσική αλλά δεν έκανε καλό σε κανέναν. Σας ευχαριστώ.

Truckfighters - Gravity X

Παρομοίως με το Earthless, είναι αυτός ο ένας δίσκος τους που είναι απλά διαχρονικό αριστούργημα.

Sigh - Gallows Gallery

Βαθύς αναστεναγμός για το τι συμβαίνει μέσα στα μυαλά των μουσικών από Ιαπωνία. Σίγουρα κάτι φαντασμαγορικό.

Burst - Origo

ΜΕΡΙΚΟΙ που τους είδατε φέτος Roadburn και δεν εκτιμάτε, έχετε το μένος μου προς τα πάνω σας

Cathedral - The Garden Of Unearthly Delights

Ένα από τα καλύτερα εξώφυλλα της λίστας (όπως φυσικά και η εικονογραφία πίσω από την έμπνευσή του) σε έναν από τους πιο groovy συμμετέχοντες εντός της.

Witchcraft - Firewood

Srike two. Οι Witchcraft οδεύουν ολοταχώς προς το αριστούργημα.

Punk, crust, punk rock, post harcore, emo και η οικογένεια

Summary

Propagandhi - Potemkin City Limits

Αυτό που σηκώνεσαι και χωροπηδάς χωρίς κανένα λόγο από την υπαρξιακή ενέργεια; Ε, αυτό.

Modern Life Is War - Witness

Αδυσώπητη μελαγχολία στο τετράγωνο.

Corrupted - El Mundo Frio

Ξύλο από αυτά τα όμορφα, που πας σπίτι και βλέπεις τις μελανιές περήφανο.

Dropkick Murphys - The Warrior’s Code

Μεθύσι από αυτά τα όμορφα, που πας σπίτι και βλέπεις τις μελανιές περήφανο. Το πρωί όμως υπάρχει μια δυσκολία.

A Wilhelm Scream - Ruiner

Ένα συγκρότημα που πάντα με βρίσκει σύμφωνη με το πως πορεύονται και με διασκεδάζει με το δικό του, ιδιαίτερο τρόπο.

30 Seconds To Mars - A Beautiful Lie

Ότι και να πεις για τον ημίτρελο (τουλάχιστον) Jared Leto, ε η αλήθεια είναι ότι ο συγκεκριμένος δίσκος είναι σημείο αναφοράς, και το The Kill ανεξίτηλα καλό κομμάτι.

**Paramore - All We Know If Fallen **

Η Fueled By Ramen χτύπησε χρυσό για δεύτερη φορά μέσα στην ίδια χρονιά και η Hayley Williams στέφεται βασίλισσα του ήχου, καθόλου άδικα. I think we have an emergency.

Funeral For A Friend - Hours

Κλάψα στο τετράγωνο και δεν έχω κανένα παράπονο.

Thrice - Vheissu

Απολαυστικότατη δισκογραφική συνέχεια για τους Thrice, αυτά θέλουμε.

Fall Out boy - From Under The Cork Tree

Ξέρω γω, αυτό ίσως έπρεπε να είναι δεκαπεντάδα, θες η φωνή του Patrick Stump, θες οι ντροπιαστικά πολλές φορές που έχω τραγουδήσει στο μπάνιο τα Sugar, we’re going down και Dance, Dance, δίσκος μεγάλης αξίας.

Martyrdod - In Exremis

Ο τρόπος που οι Martyrdod χρησιμοποιούν τις μελωδίες της κιθάρας εντός ενός κατά τα άλλη εντελώς crust punk περιβλήματος με ανατριχιάζει ευχάριστα.

the pop you all remember

Summary

Shakira - Fijacion Oral, Vol. 1

Όταν το La Tortura βίντεο έπαιξε στα μουσικά κανάλια της εποχής, αρσενικά και θηλυκά ανακαλύψαμε πράγματα για τον εαυτό μας.

Shakira - Oral Fixation, Vol. 2

Τι, μόνο οι System of A Down νομίζατε; Η Shakira κάνει το δύο στα δύο μέσα στην ίδια χρονιά και μετά τον Ισπανικό δίσκο, βγάζει και αγγλικό με εντελώς διαφορετικά κομμάτια και αποκτά δύο δίσκους που γίνονται τεράστιοι. Δεν ξέρω πόσα έβγαλε εκείνη τη χρονι,α αλλά της αξίζουν όλα.

Sugababes - Taller In More Ways

Δεν με νοιάζει αν τις θυμάστε αλλά αυτός ο δίσκος είναι φουλ κοριτσίστικη εφηβική παράνοια και δε μπορώ χωρίς αυτόν.

The Pussycat Dolls - PCD

Στο ίδιο μοτίβο, είναι δυνατόν το 2005 να βγάζεις δίσκο με εννιά (!) χιτ σινγκλς ενώ είσαι μπάντα ισάριθμων ατόμων; Ναι γίνεται. Φυσικά δεν αγνοώ το sexualisation που υπέστησαν ομαδικά, αλλά ο χριστός και η παναγία, είχαν τον ασταμάτητο σε αυτό το δίσκο.

Backstreet Boys - Never Gone

Φαντάσου πως είναι μετά από σχεδόν δεκαετία να ξαναβλέπεις αυτά τα εφηβικά είδωλα να επιστρέψουν όντας σχεδόν μεσήλικες και να το κάνουν μάλιστα με ένα κομμάτι όπως το Incomplete. Αντίστοιχη συγκίνηση ένιωσα μόνο όταν εκεί που αμέριμνη έβλεπα μια συνέντευξη του Κωνσταντίνου Χριστοφόρου στο Νίκο Μουτσινά και ανακοίνωσε επανένωση των One, και οι υπόλοιποι One πετάχτηκαν από κάθε γωνιά του στούντιο και άρχισαν να τραγουδάνε και να αναπαριστούν το χορευτικό του Gimme gimmie ενώ έσερναν τον Μουτσινά να κάνει το ίδιο.

Rob Thomas - …Something To Be

Έμαθα τον κύριο από το ντουέτο του με τον Carlos Santana (εντερ γουγκλ σερτσ Smooth και θα θυμηθείς ότι ο σαντάνα έχει βγάλει μια δισκάρα με ράντομ συνεργασίες) και έπειτα αγάπησα τούτο το δίσκο.

Madonna - Confessions On A Dancefloor

Φαντάσου να είσαι η θεα και η επιστροφή σου να είναι με ένα δίσκο μόνο με χιτάρες που σε ξαναφέρνει στο προσκήνιο επειδή είναι τέλειος και όχι επειδή όλοι λένε καλά λόγια γιατί είσαι εσύ. Ραντον υπενθυμίσεις, Hang up, Sorry, Jump.

t.A.T.u. - Dangerous And Moving

Όσοι δεν τους έδωσαν σημασία μετά το “All about us” και τον “σαλο” γύρω του για ένα σοκ βαλιου φιλί, εσείς χάνετε. Έχετε ακόμη χρόνο.

Ταχυδρομικό ροκ για όλα τα γούστα

Summary

Sigur Ros - Takk…

Οι Ισλανδοί το χαβα τους κανονικά.

Hammock - Kenotic

Εξαιρετική προσθήκη σε ένα είδος που ανθίζει ραγδαία το συγκεκριμένο δημιούργημα των Hammock.

God Is An Astronaut - All Is Violent, All Is Bright

Ο πρώτος δίσκος των God Is An Astronaut τους ανέβασε τρομακτικά στα μάτια που και βασικά με έμαθε να κοιτάω πέρα από το στίχο στη μουσική.

This Will Destroy You - Young Mountain

Όσοι δεν έχετε καταλάβει γιατί κάνει τόσο ντόρο η ανακοινωση της επιστροφής τους στη χώρα μας, εδω θα βρείτε την απάντηση. Ένας δίσκος που ξεκίνησε να κόβεται σε cd για να τον δίνουν τσάμπα μετά από live έχει πάρει στάτους γίγαντα. Για μια πιο άμεση απάντηση στο γιατί, τρέξτε άμεσα στο “There are some remedies worse than the disease”

Pelican - The Fire In Our Throats Will Beckon The Thaw

Δισκογραφικό τέρας.

Red Sparowes - At The Soundless Dawn

Είσαι η μπάντα της Emma Ruth Rundle και τα κάνεις όλα σωστά, χωρίς καν να ξέρεις τι έρχεται στο μέλλον. Έχεις ήδη το ⅓ και έρχεται πολύ σύντομα το 3/3.

The Evpatoria Report - Golevka

Ακραία υποτιμημένη μπάντα που σας προτείνω χθες αν σας αρέσει το ποστ ροκ.

toe - The Book About My Idle Plot On A Vague Anxiety

Δίσκος που λίγο έχει καταντήσει για μένα πανανθρώπινη αξία.

MONO & World’s End Girlfriend - Palmless Prayer / Mass Murder Refrain

Ακούστε με δική σας ευθύνη. Βαθύ ψυχοπλάκωμα μα δακρύβρεχτα όμορφο.

Από εδώ και κάτω αναφορικά με πολύ λίγες εξαιρέσεις γιατί τα περισσότερα έχουν ήδη αναφερθεί και σχολιαστεί αρκετά.

Καυτό μέταλλο

Summary

Solstafir - Masterpiece Of Bitterness

**Disturbed - Ten Thousand Fists **

HIM - Dark Light

Korn - See You On The Other Side

Children Of Bodom - Are You Dead Yet?

Arcturus - Sideshow symphonies

Nile - Annihilation Of The Wicked - άδικα λίγες αναφορές σε αυτό το συγκλονιστικό δίσκο

Kamelot - The Black Halo

Reverend Bizarre - II: Crush The Insects

System Of A Down - Mezmerize

System Of A Down Hypnotize

Draconian - Arcane Rain Fell

Gotthard - Lipservice - επίσης έκπληξη που αυτή η χρυσή μετριότητα, τόσο χρυσή που την κάνει καλή, δεν έχει αναφορές.

Arch Enemy - Doomsday Machine

Nightingale - Nightfall Overture - την πρώτη φορά που άκουσα τον Dan Swano, ήταν εδώ και συγκεκριμένα στο Deep Inside Of Nowhere, νόμιζα ότι ήταν ο Akerfeldt, όταν έμαθα την αλήθεια ήταν ήδη αργά, είχα πάθει νέο έρωτα.

Candlemass - Candlemass

Kreator - Enemy Of God

Judas Priest - Angel Of Retribution

Paradise Lost - Paradise Lost

Make A Change… Kill Yourself - s/t - όσο προβληματικό και να είναι πολιτικά και μερικές φορές στην ουσία του το dsbm, το συγκεκριμένο άλμπουμ είναι ανατριχιαστικό, αληθινό και από όσο ξέρω πολιτικά καθαρό.

Dream Theater - Octavarium

**Crashdiet - Rest In Sleaze ** - Μόνο για το Riot In Everyone αξίζουν όλα εδώ μέσα.

Darkest Hour - Undoing Ruin - Εξωφυλλάρα χρονιάς, πανεμορφο, σε τσιμπάει κάπου στην ψυχή.

Alternative, medium rare

Summary

Franz Ferdinand - You Could Have It So Much Better

The Cardigans - Super Extra Gravity

The Fray - How To Save A Life

VNV Nation - Matter + Form

Architecture In Helsinki - In Case We Die

Garbage - Bleed Like Me

The White Stripes - Get behind Me Satan

Foo Fighters - In Your Honor

Bon Jovi - Have A Nice Day

Matt Elliot - Drinking Songs

Animal Collective - Feels

Dalek - Absence

The Residents - animal Lover

Mount Eerie - No Flashlight: Songs Of The Fulfilled Night

World’s End GIrlfriend - The Lie Lay Land

Nine Inch Nails - With Teeth

Kiss The Anus Of A Black Cat - If The Sky Falls, We Shall Catch Larks

The Protomen - The Protomen

Εξωφυλλάρα έτους:

κάτι έμαθα ότι κοσμος δεν είχε βάλει το αμενρα, ε τι να σας πω. :heart:

29 Likes

Εγώ έχω αντίρρηση :stuck_out_tongue:, Open Car και Shallow απαράδεκτα κομμάτια :sunglasses:, τα υπόλοιπα από πολύ ωραία μέχρι καταπληκτικά.

1 Like

Μπορούμε να το συζητήσουμε ή να σε θυσιάσω τελετουργικά στους Wardruna, δική σου επιλογή :upside_down_face:

Ντάξει πέρα από τον χαβαλέ εγώ τα θεωρώ σωστή δόση προσβασιμοτητας στο δισκό με κάτι πιο καταννοητό, αλλά προφανώς, περί ορέξεως

Τραγουδαρες και τα δυο, αποτελουν την Ιερη Πενταδα του δισκου μαζι με τα Deadwing, Arriving Somewhere But Not Here και Lazarus. :sunglasses: :sunglasses: :sunglasses:

Ο δισκος για μενα παραμενει κατωτερος συγκριτικα απο τα 5 που προηγηθηκαν, αλλα ανωτερος απο οτιδηποτε ακολουθησε (ναι, τελικα μου αρεσει περισσοτερο απο το FotBP).

1 Like

Πολύ δύσκολα τα πράγματα στο 2005, γιατί είχα πολλά άλμπουμ που εκτιμώ ισάξια, και η πεντάδα θα μπορούσε να ήταν διαφορετική. Τέλος πάντω, πάμε λίγο στα μπαμ.

Βασική πεντάδα:

Summary

1. Nevermore – This Godless Endeavor
Πιθανώς ο δίσκος τους στον οποίο επιστρέφω περισσότερο από όλους. Ένα άλμπουμ που ξεκινάει με αυτό το riff, αυτούς τους στίχους, αυτό το ρεφραίν (και το riff από πίσω) στο “Born”, και καταλήγει σε ένα έπος που εκλύει συναισθήματα, δεν είναι απλώς μια κορυφαία στιγμή στη δισκογραφία της μπάντας, αλλά φλερτάρει εύκολα για την κορυφαία. Welcome to the end my friend. The sky has opened. Δέος.

2. Primordial – The Gathering Wilderness
Η μισή μαγεία του “TGW” είναι η μουντή του παραγωγή. Αυτή που κάνει τα επικά και μελωδικά μαύρα riffs να ηχούν λες και βγαίνουν από κάποια πάχνη σκεπασμένη με ξερά φύλλα. Η άλλη, είναι το βάθος στα φωνητικά, που ηχούν λες και φτάνει σε εμάς η ηχώ τους από πέτρινα, εγκαταλελειμένα, κτήρια. Ναι, έχει το “Coffin Ships”. Κάποιος εδώ τριγύρω είχε πει πως μετά την ακρόασή του, θες να κόψεις τα αυτιά σου. Έχει όμως και το ομότιτλο. Όσο και αν πλέον αυτό το κάλεσμα της φύσης ενάντια στη σύγχρονη πραγματικότητα με κριντζάρει ως δυτικο/ανθρωποκεντρικό, δεν μπορώ να μην παραδεχθώ πως για να χτυπάει μέσα, κάποια ανάγκη χαϊδεύει. Δίσκος που τον ακούς και βρέχει.

3. Nile – Annihilation Of The Wicked
Εύπεπτο και πιασάρικο brutal technical death metal. Lol. Αλλά ναι, αυτό που κατάφεραν εδώ οι Nile είναι μια από τις κορυφαίες και καθοριστικές στιγμές του metal στον αιώνα. Δηλαδή, έγραψαν συναυλιακούς ύμνους χωρίς να γίνουν μελωδικοί. Το είχαν ξανακάνει, αλλά εδώ μιλάμε για το τέλειο.

4. Ictus - Hambrientos De Un Sol Distinto
Ομολογουμένως, το αριστούργημα αυτό των Ictus το έχω στην καρδιά μου ψηλά όσο τίποτα άλλο από την ισπανική emo-crust σκηνή που γοήτευσε το ευρωπαϊκό –core underground. Οι μελωδίες δεν είναι όμοιες των Ekkaia-ικών, τα φωνητικά εκθέτουν τους αμερικανούς screamο πρωτεργάτες, αλλά υπάρχει μια αιχμηρή και ογκώδης τεχνικότητα που δικαίως διαχώρισε αυτό το δίσκο και τον ανέδειξε ως μια ακόμη αιχμή του δόρατος. Πολύς κόσμος το θεωρεί EP, ποτέ δεν το είδα έτσι. Πάντα το έβλεπα ως ένα σύγχρονο, μοντέρνο, αριστούργημα με φωνητικά που τραβιούνται στο υπερπέραν και πνιγηρές μελωδίες που εμφανίζονται όσο απαιτείται για να προπαγανδίσουν την ολική απελευθέρωση των πάντων.

5. Akercocke - Words That Go Unspoken, Deeds That Go Undone
Είμαι τόσο κλγδ που ξέχασα το “Choronzon” του 2003 (είπαμε, οι φλασιές που έφαγα μετά είναι για πολλές φάπες). Εδώ όμως, το progressive black/death metal των Βρετανών αποκτά την ύψιστη μορφή του. Βάρβαρα, πολεμικά, bestial σημεία εναλλάσονται με απόκρυφο ‘70s prog, φωνητικά που τρυπούν το ταβάνι, αστική, secular προσέγγιση στη θεματολογία, λαγνεία που δεν δαμάζεται από το ένστικτο αλλά εκλεπτίζεται. Οι Akercocke, είναι ένα από τα πιο εντυπωσιακά ακραία σχήματα του αιώνα.

Μερικά λατρεμένα άλμπουμ (και μια τριπλή κλεψιά με step back three στον αιφνιδιασμό) για να κλείσει η “15δα”:

Summary

6. Martyrdod – In Extremis
Δεν θεωρώ τους Martyrdod ένα one hit wonder καθώς και στο μέλλον μου έδωσαν μεθυστικά απολαυστικές στιγμές. Θα πω όμως πως αυτό που πέτυχαν στο “In Extremis”, θα το ζήλευαν και οι πρωτεργάτες του neo-crust. Οι κλασικές σουηδικές μελωδίες ποτέ πρότερα δεν ήχησαν πιο κοντά σε ένα τσιτωμένο black metal. Θα μου πείτε, μα υπάρχει σουηδική παραλλαγή. Θα πω, πως αυτός ο κυκεώνας φωνητικών πάνω σε ουρλιαχτά, σύντομων κοφτών επιθετικών μελωδιών που αλλάζουν ρυθμό επειδή διασταυρώνονται με άλλες, η ισορροπημένη χρήση tremolo, τα φρενήρη ξεσπάσματα των d-beat, και κυρίως το επικό συναίσθημα, κάνουν στο μυαλό μου το “In Extremis” ένα άλμπουμ που ξεφτυλίζει πολλά norsecore άλμπουμ. Φυσικά, αιχμαλωτίζει εντυπωσιακά την απαισιοδοξία και την αστική παρακμή με τρόπο που έκανε πολλές μετέπειτα μπάντες να περνάνε το black/crust threshold επιτηδευμένα, ή και ασυνείδητα. Βία στη βία της κοινωνίας.

7. Opeth – Ghost Reveries
Πιθανώς, μαζί με το “Deliverance”, ο δίσκος των Σουηδών που έχω ακούσει περισσότερο στη ζωή μου. Μέχρι και σήμερα, οι συνθέσεις διαθέτουν ένα βάθος, μια ευφάνταστη δαιδαλώδη νοοτροπία και προσέγγιση, που μετατρέπουν όντως τον χώρο σε μια σοφίτα με κρυφές πόρτες και δώματα. Οι κατασταλαγμένοι Opeth, λίγο πριν το κύκνειο άσματος στη συνείδήσή μου, παραδίδουν ένα ακόμη δίσκο που είναι εξοργιστικά τέλειος.

8. Corrosion Of Conformity – In The Arms Of God
Όποιο άτομο το έχει ακούσει, ξέρει τι συμβαίνει εδώ. Οι αλήτες έβγαλαν τον δίσκο που όφειλαν να βγάλουν ως την μετεξέλιξη των ανδραγαθημάτων τους στα ‘90s. Επιστροφή στη φόρμα, heavy rock από τα ελάχιστα που μέχρι και σήμερα θα πρότεινα σε άλλο να ακούσει. Δεν ξερω αν πράγματι είναι τόσο σπουδαίος δίσκος, ή εγώ αν είμαι τόσο τουρίστας, στο μυαλό μου όμως είναι κλασικό άλμπουμ της δεκαετίας. Επίσης, μην μασάτε από το εμπροσθοβαρές του, ακούστε το μέχρι τέλους…

9. Cursed – Two
Αρχικά, εξώφυλλο χρονιάς.
image

Κατά δεύτερον, έτσι μάθαμε από παιδιά, όλα του core τα παρακλάδια σε μια κοψιά. Οι Καναδοί μισάνθρωποι παίρνουν από sludge μέχρι το crust, όλα τα ενδιάμεσα, ακροβατούν συνθετικά, ηχούν ταυτόχρονα απόκληροι και μεγαλειώδεις, ιδιοφυείς και τραμπούκοι, ρημάζουν ψυχές αλλά και αγαλλιάζουν το πνεύμα. Οι Cursed παραήταν μύστες για εμάς. Όσο διαρκεί ο δίσκος, ίσως είναι και η καλύτερη core μπάντα της δεκαετίας.

10. Propagandhi – Potemkin City Limits
Εν μέσω ενός συγκλονιστικού σερί, οι Καναδοί κυκλοφορούν ένα άλμπουμ που, ακόμη και αν δεν το έχω προσωπικά ψηλά στις προτιμήσεις μου από τη δισκογραφία τους, συνεχίζει να τους βρίσκει να λειαίνουν τις γωνίες, να ηχούν περίτεχνοι μουσικά και στιχουργικά, να κάνουν το tech-thrash/punk rock μείγμα τους εκρηκτικά εντυπωσιακό, να μετατρέπουν το προσιτό σε όπλο προπαγάνδας, να ηχούν larger than life. Αν υπάρχουν όντως καλλιτέχνες που άγγιξαν το τέλειο, που δεν απογοήτευσαν ποτέ, που σου μεταδίδουν μια αισιοδοξία πως μέχρι να σβήσει ο ήλιος θα σου μιλάνε συντροφικά και θα σε μαγεύουν με την τέχνη τους, τότε οι Propagandhi είναι το απόλυτο παράδειγμα.

11. Deathspell Omega - Kenose EP/ Crushing The Holy Trinity Split / From The Entrails To Dirt Split
Ο @ChrisP έγραψε κάτι το φανταστικό στο δικό του ποστ για αυτά εδώ, και μπράβο του γιατί επέμεινε στην ουσία που διαχωρίζει τους DsO, μέχρι πρότινος, τουλάχιστον φιλοσοφικά, από κάθε άλλη μπάντα. Για μένα, τα πράγματα είναι απλά. Το “Diabolus Absconditus”, είναι το αγαπημένο μου κομμάτι τους, και ας το έμααθ το 2011 που βγήκε μόνο του. Υπάρχει όμως στο άλλο split, το “Mas Grave Aesthetics”. H εμμονή του Hasjarl στον Bataille, την λιβιδική προσέγγιση του θείου και της βίας που επιβάλλει στο πιστό, το τριαδικό geist του Hegel, και φυσικά τις αιρετικές ορθόδοξες χριστιανικές φιλοσοφίες, εδώ παίρνει πραγματική σάρκα και οστά. Εδώ αρχίζει, και μπορώ να επιχειρηματολογήσω όσο χρειαστεί, η ολοκληρωτική διαλεκτική αντιστροφή που θα ολοκληρωνόταν 5 χρόνια μετά. Εδώ, οι Deathspell Omega, δεν σοβαρεύουν απλώς, αλλά τρομάζουν με τις προοπτικές τους, που τις φτάνουν σε εξωπραγματικά για την τέχνη επίπεδα. Για μένα. Σε δύο χρόνια, θα φέρουν και το τέλος του ιδιώματος πιθανώς. Ντάξει, όχι, μπορεί, δεν ξερω. Απαραίτητα για την αντιμετώπιση του θηρίου τους.

12. Arcturus – Sideshow Symphonies
Η πτώση συνεχίζεται ποιοτικά, αλλά παραμένουν σε ένα υψηλό επίπεδο και σε ένα μοναδικό βάθρο στη συνείδησή μας. Ναι, οι συνθέσεις χωλαίνουν από διάρκεια και επαναληψιμότητα ιδεών, ναι μπορώ να το κριτικάρω πολύ περισσότερο, ναι, θεωρώ το “Arcturian” επίπεδα πάνω, αλλά γιατί σε τόσο υψηλή θέση; Γιατί μεγάλωσα με αυτό και με μεγάλωσε, πριν μπορέσω να το ξαναδώ κριτικά. Αυτή η εναρκτήρια τριάδα όμως είναι αδιανόητο highlight. Αυτά από μένα. Evacuation Code Deciphered.

13. Amenra – Mass III
Αρχίσαμε… Ανθρώπινο, ατελές, ωμό, σκληρό, με στιγμές μεγαλείου. Το επιθετικό post-metal των Φλαμανδών εκκινεί ουσιαστικά από ήδη υψηλό επίπεδο. Και ας προτιμώ το “Ritual” του “Mass II”, δεν μπορώ να αρνηθώ πως εδώ μέσα, δεν υπάρχει ελπίδα. Μόνο ακραία τέχνη υψηλής αισθητικής, ένα τρύπημα στο ταβάνι.

14. Craft – Fuck The Universe
Θα το θέσω απλά και λιτά. Υπάρχουν κλασικότροποι black metal δίσκοι που αξίζουν, και αρκετοί που πατάνε στην αίσθηση και το gimmick. Και αυτοί αξίζουν, ανάλογα του τι ψάχνεις. Αν θες πείσμα, riffs, ξεροκεφαλιά, riffs, ψύχος, riffs, βιτριόλι, riffs, μηδενισμό, riffs, και κάτι που διαχωρίζει εαυτό από καλοθελητές του αναμασήματος, τότε το “Fuck The Universe” λέει καλησπέρα, αγόρασέ με, κατέβασέ με, άκουσε με, μάθε με. Τα άλλα άστα πάνω του.

15. Queens of The Stone Age – Lullabies To Paralyze
Πως διαδέχεσαι το καλύτερο rock άλμπουμ της δεκαετίας; Γράφοντάς το εκεί που δεν πιάνει μελάνι και κάνεις του κεφαλιού σου. Ο Homme είναι κρυφοπάνκης, ακούει και psych πιστεύω, και εδώ τα ξέρανε όλα στη φόρα δίχως ντροπή. Πλέον, έχουν βρει την υφολογία και το riffing, οι φωνητικές γραμμές δεν στερεύουν ποτέ, και έχουμε ένα rock άλμπουμ που κρατάει τα μπόσικα.

Άλλες δέκα δισκάρες που είναι σημαντικές για μένα και στην ιεράρχηση αφιέρωσα πραγματικά πολύ χρόνο.

Summary

16. Lurker Of Chalice – Lurker Of Chalice
Αρχικά, η συλλογή “Tellurian Slaked Furnace” του 2020 είναι απαραίτητη για όποιο προσκυνά τούτο το μοναδικό τους LP. Όπως θα δείτε και παρακάτω, οι ambient πειραματισμοί του Wrest (σε μια χρονιά που κυκλοφόρησε και άλμπουμ με το σουπεργκρουπ των Twilight), με τους LVTHN ήταν απαραίτητοι γιατί εδώ η συνύπαρξη με ένα black metal παρόμοιο της main μπάντας αλλά τόσο διαφορετικό, ειδικά ως προς τις δομές και τα riffs, δημιούργησε το αρχετυπικό ambient/black metal άλμπουμ, στιγματίζοντας μια σκηνή, αλλά και την μετέπειτα καριέρα του.

17. Code – Nouveau Gloaming
Καλησπέρα Kvohst! Οι Code με το καλημέρα, έστω και άγουρα, αλλά σίγουρα με θράσος, έδειξαν πως αυτό που αντιλαμβάνονταν ως progressive black metal, δεν θα ήταν απλώς γαλήνια post-rock περάσματα σε πιο ρυθμικά και τετράγωνα tremolo riffs. Πήραν τη νορβηγική σπορά αλλά και το μεταμοντέρνο γαλλικό κρασί μπαντών όπως οι Seth και τα φίλτραραν σε κάτι με προσωπικότητα, δίνοντας συνέχεια στην αποδόμηση του ιδιώματος στα 00ς.

18. 1349 – Hellfire
Η κορυφαία στιγμή των Νορβηγών, όπως και στην παραπλήσια περίπτωση των Craft, είναι ένα νορβηγικό black metal άλμπουμ πολύ καλύτερο από αντίστοιχα που μνημονεύονται επειδή απλώς βγήκαν στα 00s. Τεχνικό, φρενήρες, μαζικό, τσιτωμένο, δίχως ανάγκη να καταφύγει σε σοκ. Ευχαριστούμε 1349.

19. Wolfmother – Wolfmother
Εμ, ναι, ΟΚ, είχα τσιμπήσει αυτό το Led Zeppelin-ικό τυράκι από νωρίς, βοήθησαν και τα τεράστια χιτ, το guitar hero. Ντεμπουτάρα ε. Μετά τους έχασα πολύ άσχημα, αλλά αυτές τις μέρες που το ξανάβαλα, ρεσιταλ.

20. Rites Of Thy Dengrigolade – An Ode To Sin
Η υπερμπαντάρα από τον Καναδά (καλά πάει η χρονιά), είχε ήδη χτυπήσει με την Καρυάτιδα και την Απολυτότητα στις αρχές του αιώνα. Εδώ όμως, το υπερτεχνικό, blackened death metal τους, που ποτέ δεν δείχνει το ακαδημαικό του προσωπείο, αλλά παραμένει ότι πιο δύσβατο, ούγκανο και βάναυσο δεν έχετε ακούσει, αγγίζει εξωπραγματικές κορυφές. Μεταξύ μας, μιλάμε για συγκρότημα αποκάλυψη, εντυπωσιακό όσο λίγα. Και εδώ, το magnum opus του. Τι λαιβάρα έδωσαν με Profanatica το 2018 στα μέρη μας.

21. The Hellacopters – Rock And Roll Is Dead
ΟΚ, δεν είναι το καλύτερό τους, δεκτό, αλλά έχει τραγουδάρες. Και εν τέλει, δεν είναι καν μέτριο.

22. Audioslave – Out Of Exile
Το λιγότερο αγαπημένο μου από τα τρία, παραμένει ένας φανταστικός δίσκος, που απλά υστερεί στις κορυφές του ντεμπούτου. Ως σύνολο, δεν τα παραδίδει εύκολα. Η εξαίρεση στον κανόνα των super groups.

23. DANGERDOOM – The Mouse & The Mask
Ο Danger Mouse, υπέρτατος παραγωγός, τα βάζει κάτω, φέρνει τον MF DOOM στο μικρόφωνο, και ηχογραφούν το πιο σκληρό laid back hip hop άλμπουμ της δεκαετίας. Μέχρι να ξανασμίξει πρόσφατα με τον Black Thought, o DM δεν το άγγιζε το ιδίωμα. Λογικό. Το ποντίκι και η μάσκα δεν άφηναν περιθώρια.

24. Avenged Sevenfold – City Of Evil
Αδιανόητη δισκάρα, με θυμάμαι 2005 όταν όλοι άκουγαν LoG εγώ να έχω κολλήσει με A7X που μου έβγαζαν κάτι πιο ροκ, τρομερά χιτς με εκνευριστική μουσικότητα και τεχνική. Κλασικό μέταλ του αιώνα.

25. Leviathan – A Silhouette In Splinters
Γυρίζοντας πίσω στη δισκογραφία του μαλάκα, αυτός ο πειραματικός ambient δίσκος ήταν η αποτοξίνωση που χρειαζόταν. Είναι επίσης περισσότερο επιδραστικός από όσο του καταλογίζεται. Οι βιομηχανικές απολήξεις, κλείνουν το μάτι σε κάτι γάλλους μυστικιστές θεωρητικούς του παράλογου αισθητισμού. Βεβαίως.

Άλλοι 25 δίσκοι που τους θεωρώ το λιγότερο εξαιρετικούς και σημαντικούς για μένα.

Summary
  1. Boris – Pink
  2. Black Witchery – Upheaval Of Satanic Might
  3. Madame Germen - Invocacion á Morte
  4. Gorrilaz – Demon Days
  5. Derrota - Derrota
  6. Dalek – Absence
  7. Clutch – Robot Hive/Exodus
  8. Candlemass – Candlemass
  9. Rotten Sound – Exit
  10. Manilla Road – Gates Of Fire
  11. Witchcraft – Firewood
  12. Kreator – Enemy of God
  13. Ondskapt – Dodens Evangelium
  14. Comeback Kid – Wake The Dead
  15. Judas Priest – Angel Of Retribution
  16. The Axis of Perdition – Deleted Scenes From The Transition Hospital
  17. Belphegor – Goatreich – Fleshcult
  18. Dropkick Murphys – The Warrior’s Code
  19. Turbonegro – Party Animals
  20. Against Me! – Searching For A Former Clarity
  21. Nortt – Ligfaerd
  22. Crow – Bloody Tear
  23. Beastcraft – Into The Burning Pit Of Hell
  24. Taake – Doedskvad
  25. Drastus – Roars From The Old Serpent’s Paradise
29 Likes

μπαντάρα , ωραίοι παίκτες , ωραίες ιδέες

απολαυστική jam band

δεν το είδα πουθενά και ξέχασα πότε βγήκε

1 Like

Ωχού, καλοί ήταν μωρέ, νταξ :stuck_out_tongue:

Ελλείψει special teams για φέτος, ας βάλουμε ένα απ’ τα κομμάτια της χρονιάς από δίσκο που δεν έχει αναφερθεί και μάλλον ούτε θα αναφερθεί:

(αρκετά καλός συνολικά ο δίσκος, θα προσθέσω, απλά όχι αρκετός για 15άδα)


Τέλος πάντων κάπου εδώ ο μικρός Leviathan γνωρίζει το ΜΕΤΑΛΚΟΡ σε πραγματικό χρόνο:


1. Trivium - Ascendancy
Το αντίπαλον δέος των Killswitch, απ’ τις πρώτες μεγάλες μεταλικές αγάπες μου. Ο μικρός κάνει θαύματα, hooks παντού, κιθάρες βγαλμένες από Master of Puppets (κυριολεκτικά αυτό κιόλας αφού το παίζουν στα εξτραδάκια τα οποία btw σπέρνουν όλα) και Rust In Peace, παραγωγή-μπόμπα στα σαλόνια της Roadrunner και Άγιος ο Θεός. Κοντεύουμε 20 χρόνια και οι Trivium παραμένουν στο προσκήνιο με κυκλοφορίες πολύ παραπάνω από αξιοπρεπείς, ενώ τόσοι και τόσοι άλλοι έχουν χαιρετήσει. Τυχαίο;

2. Gorillaz - Demon Days
Δύο βδομάδες χωρίς δίσκο εκτός ροκ/ΜΕΤΑΛ στην 5άδα ήταν πολλές αλλά εδώ έχουμε έναν που ως και για #1 έπαιζε, μέχρι που μου είπε ο 15χρονος εαυτός μου να σκάσω. Πολλές σκάλες πάνω απ’ το ντεμπούτο imo, κομμάτια ένα κι ένα με καλύτερο το γκοσπελικό, καθαρτήριο ομώνυμο. Αξιοπρεπείς και οι μετέπειτα κυκλοφορίες, θα έλεγα ότι δεν το έχουν πλησιάσει καν έκτοτε αλλά επιφυλάσσομαι γιατί έχω το Cracker Island για άκουσμα

3. System Of A Down - Mezmerize
Καλό το Toxicity αλλά για τα γούστα μου, συνθετικά και ως συνολικό πακέτο η δυάδα του ’05 νομίζω είναι η κορυφή των SOAD, με πρώτο και καλύτερο το Mezmerize. Στυλιστικά δεν υπάρχει κάποια δραματική αλλαγή αλλά υπάρχει πλεόνασμα διαολεμένης έμπνευσης. Διαλέγω αυτό ανάμεσα στα 2 γιατί μου φαίνεται ότι έχει περισσότερα και καλύτερα hooks (αν και το Hypnοtize - που μπορείτε να θεωρήσετε άτυπο HM για να μην επαναλαμβάνομαι - έχει το καλύτερο κομμάτι, το Holy Mountains) και τέλος πάντων θα ‘λεγα ότι είναι μια σκάλα πάνω σαν σύνολο

4. Opeth - Ghost Reveries (+ εξώφυλλο)
Ο καλύτερος και μάλλον ο τελευταίος μεγάλος Opeth δίσκος. Τα πλήκτρα κολλάνε ιδανικά στον πατενταρισμένο ήχο τους γιατί δίνουν αυτή την δυναμική που χρειάζεται μια μπάντα της οποίας το στυλ αρχίζει και τελειώνει με την ατμόσφαιρα. Απ’ την άλλη αν δεν τα βάζανε, μάλλον θα επαναλαμβάνονταν κιόλας (το οποίο έγινε αργότερα αλλά άλλη ιστορία αυτή). Lopez λατρεία, ευτυχώς επανήλθε

5. A Wilhelm Scream - Ruiner
Ό,τι είπα για το Mute Print (βλ. 2004) ισχύει κι εδώ, με τη διαφορά ότι κερδίζουν θέση στην 5άδα. Μελωδικό hardcore στα καλύτερά του, έξοχη κιθαριστική δουλειά και φωνητικές γραμμές, το συστήνω πανεύκολα ειδικά σε όσους φίλους μου το έριξαν Propagandhi

+10:

Comeback Kid - Wake The Dead
25λεπτο σφηνάκι ντούπα-ντούπα με μελωδιάρες, γενικά μπορεί και ό,τι καλύτερο έβγαλε ποτέ το Winnipeg (οι Propagandhi είναι χωριάτες, δεν πιάνονται :stuck_out_tongue:). Δυστυχώς έξω αλλά πιστεύω πως θα έχουν εμφανίσεις και αργότερα. Απ’ τους καλύτερους δίσκους του είδους για πλάκα

God Is An Astronaut - All Is Violent, All Is Bright
Δίσκος που έλιωσα την πρώτη χρονιά που μετακόμισα έξω. Πλέον μόνο για δουλειά το βράδυ (και αν) αλλά κάθε κομμάτι έχει και από μία κολλητική μελωδία

Avenged Sevenfold - City of Evil
Πολλές μπάντες μού αρέσουν περισσότερο πριν “ωριμάσει” ο ήχος τους και οι A7X είναι σίγουρα μια τέτοια περίπτωση αν και μπορείς να πεις ότι κι εδώ έχουν “ωριμάσει” σε σχέση με το ΜΕΤΑΛΚΟΡ παρελθόν. Ό,τι βγάλανε έκτοτε, όσο “φιλόδοξο”, "συνθετικά ώριμο” ή “προσεγμένο” κι αν είναι δε με συγκινεί ούτε στο μισό του City of Evil. Leads που θα ζήλευε κάθε guitar hero, τρομερή δουλειά στο kit απ’ τον μακαρίτη, ο Shadows “αξελίζει” όσο χρειάζεται και τέλος πάντων αυτός ο δίσκος μόνο με τόσο καλό ανταγωνισμό θα έμενε εκτός

Meshuggah - Catch Thirtythrεε
Γεμάτος αντιφάσεις αυτός ο δίσκος: ακούγεται τόσο “Nothing” αλλά ταυτόχρονα και τόσο διαφορετικός, είναι έτσι δομημένος που μπορείς να τον πεις απ’ τους πιο δύσκολους στη δισκογραφία τους αλλά υπάρχουν τόσα payoffs μέσα διάσπαρτα που τον κάνουν και τόσο εύκολο. Άλλο ένα διαμάντι στο στέμμα τους

Thrice - Vheissu
Τα είπα όταν έγραφα για το Jupiter (Cave In), εδώ έχουμε μια παρόμοια αλλαγή στυλ που θα γίνει και αρκετά πιο extreme στα Alchemy Index, απλά όχι σε όλα τα κομμάτια. Δηλαδή είναι δύσκολο να πιστέψεις ότι το Hold Fast Hope και το Atlantic είναι απ’ τον ίδιο δίσκο. Eγώ κρίνω την επέμβαση πέρα για πέρα επιτυχημένη πάντως και τους Thrice με τη βούλα κάτι πολύ παραπάνω από άλλη μία πολύ καλή μπάντα “του είδους”

Propagandhi - Potemkin City Limits
Άλλος ένας δίσκος απ’ το στικάκι (βλ. 2004). Σιγά - σιγά φτάνουν στο στυλ με το οποίο είναι γνωστοί ως και σήμερα, κάτι το οποίο κάνουν επίσης με στυλ, έχοντας για υπερόπλα μια φωνάρα και τη διάθεση να ζμπρώξουν τα οριά τους, παικτικά. Το diss track σε Rancid, Fat Mike και λοιπούς ασχολίαστο :stuck_out_tongue:

Gojira - From Mars To Sirius
Ομολογώ ότι με τους Gojira δεν έχω ασχοληθεί όσο ίσως θα ‘πρεπε αφότου άρχισαν να γίνονται όνομα πρώτης γραμμής - καθώς γινόταν αυτό εγώ απομακρυνόμουν σχετικά από τέτοια ακούσματα. Απ’ ό,τι έχω καταλάβει όμως αυτός ο δίσκος παραμένει σημείο αναφοράς για τη μπάντα παρά τα μεγαλεία που ακολούθησαν. Λογικό μου ακούγεται αφού μιλάμε για οργιώδη έμπνευση. Αν προσκυνάς Isis κλπ. το Ocean Planet σε πιάνει κατευθείαν, το θεόρατο Backbone σε κρατάει και ο υπόλοιπος δίσκος κυλάει νεράκι

Between The Buried And Me - Alaska
Η εκθετική πρόοδος ξεκινάει εδώ όπου φτάνουν στην μόνιμη σύνθεσή τους. Κατά κύριο λόγο ακόμα κάτι ανάμεσα σε tech death, metalcore και mathcore σε laser speed (αχαχούχα) έχει εδώ αλλά στα Selkies (απ’ τα καλύτερά τους κομμάτια γενικά) και Backwards Marathon ας πούμε ότι φαίνεται η μελλοντική τους πορεία. Ακόμα κι έτσι, ακούγοντας το ομώνυμο κομμάτι εδώ δε νομίζω ότι φανταζόταν κανένας το αδιανόητο σερί που θα ακολουθούσε

Boards of Canada - The Campfire Headphase
Οι ίδιοι μάστορες φτιάχνουν έναν πιο “οργανικό” δίσκο, με αποτέλεσμα να ακούγεται τόσο “Boards of Canada” όσο και διαφορετικό από τα προηγούμενα 2 (ακόμα δεν το πιστεύω ότι το Geogaddi το ξέχασα, τέεεεελος πάντων). Θα έλεγα ότι απ’ τα 4 LPs αυτό είναι το λιγότερο καλό αλλά και πάλι μιλάμε για δισκάρα, με κάποια highlights δισκογραφίας (π.χ. το Dayvan Cowboy)

Bullet For My Valentine - The Poison
Αν ήσουν γυμνασιόπαιδο όταν βγήκε αυτό ήσουν καταδικασμένος να έχεις ακούσει τουλάχιστον τα singles. Το σωστό το φλώρικο το ΜΕΤΑΛΚΟΡ από τη μπάντα-ορισμό του one hit wonder αν μιλάμε για δίσκους. Οφείλω να πω και ότι η διασκευή του Domination στη σινγκλ έκδοση του Tears Don’t Fall είναι σούπερ

29 Likes

εχουν και την υπερχιταρα Remember the Name

πρωτη φορα τους ακουω τωρα εξαιτιας σου . Πολύ πολύ καλό

1 Like

Καλό το Kezia (ειδικά το Blindfolds Aside), απλά καμμία σχέση με djent ε :stuck_out_tongue:

Αν σου αρέσει αυτό, το Fortress να ακούσεις οπωσδήποτε

1 Like

δε δεχόμαστε προτάσεις από ανθρώπους που λένε τους BFMV one hit wonder album , ενώ υπάρχει το scream aim fire :stuck_out_tongue:

1 Like

το μισό είναι fillers αλλά τέλος πάντων, στην ώρα τους αυτά :stuck_out_tongue:

2006 αυτό. Το ψηφίζουμε την άλλη εβδομάδα!

1 Like

Θα μπορούσε να γίνει ντέρμπι το 2005? Για να δούμε…

@Alejandro.m
@Arian
@bostonflesh
@Chaos
@Curehead
@DarthVader
@drenie
@eviL
@intrance
@Ironman1
@Leper_Jesus
@LesAnTz
@Moonchild92
@nikatapi
@pantelis79
@vagalex

2 Likes

καλα σε λίγο θα βγαίνει νικητής με 10 ψήφους , όλα ντερμπι θα είναι

3 Likes