Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

2006
Με κυριολεκτικά 5 λεπτα ψαξιμο. Δεν ήθελα απουσία…

  1. Tool - 10,000 Days
  2. Saturnus - Veronika Decides To Die
  3. Ahab - The Call Of The Wretched Sea
  4. Cult Of Luna - Somewhere Along The Highway
  5. Pure Reason Revolution - The Dark Third
  6. Iron Maiden - A Matter Of Life And Death
  7. Melechesh - Emissaries
  8. Amber Tears - Revelations Of Renounced
  9. Mastodon - Blood Mountain
  10. Celtic Frost - Monotheist

Εξώφυλλο :

26 Likes

Κλάμα

Περαστικα @Giasonas. Περασε κι αυτο το ΣΚ, γεμισα με διασκεδαση και βολτα, αλλα αδειασα απο χρονο, οποτε παλι παω συνοπτικα. Αμφιταλαντευτηκα για το 1-2, σε 5 μπορει να εχω αλλαξει και γνωμη. Το πιθανοτερο δλδ.

1. Muse - Black Holes and Revelations
Σπουδαιος δισκος, φτιαγμενος για να γραψει ιστορια. Και οχι, δεν με εκνευριζει η φωνη :slight_smile:
2. Τοοl - 10.000 days
Ειναι prog, αλλα oχι αυτο που εμεις νομιζουμε για prog. Eιναι το δικο τους prog.
3. Μy Chemical Romance - The Black Parade
Ενα. Μουσικο. Μνημειο.
4. Iron Maiden - A matter of life and death
Εξαιρετικη δουλεια με νεα στοιχεια στη μουσικη μιας τιτανιας μπαντας.
5. Celtic Frost – Monotheist
Το Ερεβος οπως εγω το φανταζομαι. Μια στιγμη πριν το απολυτο σκοταδι. Αυτος ο δισκος ειναι ο πιο κοντινος απο τις δουλειες του Tom στα αυτια μου.

Μία αλφαβητικη δεκαδα χονοραμπλ, 3-4 θα μπορουσαν να ειναι και στο απο πανω κομματι του ποστ:

Audioslave - Revelations
Cruachan – The Morrigan’s Call
Diablo Swing Orchestra - The Butcher’s Ballroom
Firewind - Allegiance
Jon Oliva’s Pain – Maniacal Renderings
Killing Joke - Hosannas From The Basements Of Hell
Melvins - (A) Senile Animal
Pagan Altar - Mythical & Magical
The Mars Volta - Amputechture
The Haunted - The Dead Eye

34 Likes
  1. Sacrament - Lamb of god
  2. Blood Mountain - Mastodon
  3. The dead eye - The Haunted
  4. Amputechture - The Mars volta
  5. The great cold distance - Katatonia

Χρήζουν αναφοράς

The ultimate destroyer-Lair of the Minotaur
Ο συνδυασμός του sludge με το thrash δεν είναι και ο πιο σύνηθες αλλά εδώ η συνταγή πετυχαίνει και ερχόμαστε αντιμέτωποι με καταιγισμό από riff άρες

The always open mouth-Fear Before
Post-hardcore άδες που τόλμησαν να πειραματιστούν και να κερδίσουν το στοίχημα δημιουργώντας περιπετειώδεις συνθέσεις με έξυπνα κιθαριστικά θέματα που προσδίδουν στο αποτέλεσμα ένα progressive αέρα. Με στίχο σκοτεινό που ασχολείται με ευαίσθητα θέματα όπως απομόνωση, απελπισία και αυτογνωσία και μια έντανα φορτισμένη φωνή να χρησιμοποιεί εκφραστικά μέσα από κραυγές μέχρι ψίθυρους.

This will destroy you-This will destroy you
Εκλεπτυσμένη ατμόσφαιρα και κινηματογραφική ποιότητα, η μουσική τους αναδυκνύει εικόνες όπως οφείλει κάθε αριστουργηματικό post rock άλμπουμ

Frame the World… Hang It on the Wall-Kayser
Μάς έλειψε ο Spice; Ναι μας έλειψε. Αλλά δεν περιμέναμε να τον ακούσουμε να τραγουδάει thrash στο ύφος της μεσαίας περιόδου τών Metallica-Megadeth-Testament

Burden of truth-Circle ii Circle
Παραγνωρισμένος δίσκος από ένα συγκρότητα με το οποίο λίγοι ασχολήθηκαν πέρα από το ντεμπούτο τους. Ο Zak πλαισιώνεται με δυνατή ομάδα και οι συνθέσεις είναι δυνατές και πιασάρικες ξεφεύγοντας αρκετά από τη σκιά των Savatage.

28 Likes

2006

  1. Muse - Black Holes and Revelations
  2. My Chemical Romance - The Black Parade
  3. Stone Sour - Come What(ever) May
  4. Amy Winehouse - Back to Black
  5. Red Hot Chili Peppers - Stadium Arcadium

The Haunted - The Dead Eye
Audioslave - Revelations
Hatebreed - Supremacy
Rob Zombie - Educated Horses
Godsmack - IV
Breaking Benjamin - Phobia
The Sword - Age of Winters
Black Stone Cherry - Black Stone Cherry
Tool - 10.000 Days
John Mayer - Continuum
Eagles of Death Metal - Death By Sexy
Bob Dylan - Modern Times
Gov’t Mule - High & Mighty
Shadows Fall - Fallout From the War
Billy Talent - Billy Talent II
The Killers - Sam’s Town
Danko Jones - Sleep Is the Enemy
Three Days Grace - OneX
Black Label Society - Shot to Hell
Pearl Jam - Pearl Jam
Red - End of Silence
In Flames - Come Clarity
Sepultura - Dante XXI
Deftones - Saturday Night Wrist
Mastodon - Blood Mountain
Iron Maiden - A Matter of Life and Death
Trivium - The Crusade
Evanescence - The Open Door
Lamb of God - Sacrament
Slayer - Christ Illusion
Body Count - Murder 4 Hire
All that Remains - The Fall of Ideals

Εξώφυλλο: Mastodon

29 Likes

Wtf just happened here :joy:

9 Likes

Copy paste χαχαχαχα. Τα διορθωσα, ετοιμος :rofl:

1 Like

Διαβάζοντας αυτά που ψηφίζονται, βλέπω Muse, Tool και Celtic Frost για πρωτιά, για να δούμε θα διορθωθεί η αδικία του 2003???

Εδώ να πω ότι στο Muse τσατ είμαι μόνος, όποιος θέλει να μου πει να τον βάλω

7 Likes

Είμαι έτοιμος!

3 Likes

Δεν ξέρω τι θα βγει τελικά το 2006 αλλά επειδή βλέπω το avatar μου συχνά, όλη την ώρα νομίζω ότι εγραψα κάτι, χαχαχα!

Πάμε μωρη κελτικη αρρωστια!

10 Likes

Καταρχάς να κάνω μια προσθήκη στο 2005 για το ομότιτλο από Hardcore superstar. Glam/rock/punk με αρκετή έμπνευση.
Επίσης, @GRACCHUS_BABEUF άκουσα το Emissaries αρκετά για να το εκτιμήσω όχι τόσο όσο να το προσκυνώ. Είναι και το παιχνίδι στη μέση που δε με αφήνει. Τις 3 φορές που το άκουσα συγκεντρωμένος μου άρεσε αρκετά και είναι στα υπόψη. Σημείωση ότι δεν είμαι fan της ανατολίτικης μελωδίας, αν δεν λέγονται Zeppelin οι συνθέτες.
Honourable mentions:
Joe bonamassa - me and you. Όποιος έχει ακούσει δε χρειάζεται περιγραφές. Blues rock με την κλίση στο δεύτερο, άκρως ποιοτικό.
Pharaoh - The lobgest night. Heavy metal ρε παιδιά, the american way.
Wolf - The black flame.
Firewind - Allegiance. Με τον καλύτερο τραγουδιστή που είχαν. Σε πιο hard rock φάση. Με τα χιτακια τους. Πολύ ευχάριστο.
Pagan altar - Mythical and magical. Ειπώθηκαν όλα πολύ καλύτερα. Μπάντα εγγύηση.
Insomnium - Above the weeping world. Melodic death σε μια εποχή που άρχισε να φεύγει από τη μόδα. Με μια ιδιαίτερη προσέγγιση οι Φιλανδοι.
Solitude aeternus - Alone. Μάλλον αυτό ήταν το πρώτο που άκουσα από αυτούς. Όταν βγήκε το πήρα από ένα γνωστό και πήγα να το αντιγράψω σε φίλο γιατί δεν είχα σπίτι υπολογιστή. Αυτός το έριξε μια αυτιά και μου λέει τι είναι αυτά που ακούς ρε φίλε. Κρίμα που είναι το τελευταίο τους.
Summoning - Oath bound.
Wolves in the throne room- Diadem of 12 stars.Παγωμενο, ατμοσφαιρικό, μέσα στη φύση. Απόλαυση.
Colour haze - Temple. Χάσιμο απλά. Πολύ jammaρισμα που ώρες ώρες ξεφεύγει αλλά καταφέρνει να είναι to the point.
Sirna root - Kakeidoscope. Από τις πιο καλές ροκ μπάντες που κυκλοφορούν εκεί έξω. Αρκετη μελωδία, blues πινελιές, αιθέρια φωνητικά.
Monkey3 - 39 Laps. Το έχω βάλει πολλές φορές στο αμάξι σε φίλους που δεν ακούν σα χαλί για το δρόμο και στις παύσεις της ομιλίας οι περισσότεροι είναι της φάσης “ώπα καλό αυτό” . Stoneer ορισμός.
15 My sleeping karma- Same. Επίσης stoner-ια. Εκπληκτικός δίσκος. Φοβερές συνθέσεις.
15 Unearth III- In the eyes of fire. Metalcore,με αρκετή μελωδία. Δεν το βαριέμαι όπως πολλά του είδους. Εξαιρετικό.
14 In flames - Come clarity. Το τελευταίο καλό τους άλμπουμ πριν το φετινό.
13 The answer - Rise. Τι χαμός είχε γίνει τότε. Θυμάμαι που είχε πάει στη συναυλία (12e εισιτήριο μόνο νομίζω). Μετά ήρθαν στο texas για μπύρα. Πολύ κουλ άτομα . Ωραίο ροκ. Πολύ δυνατό. Κρίμα που δε συνέχισαν έτσι.
12 Mercenary - The hours that remain. Nevermore μου έρχονται στο μυαλό για να τους περιγράψω. Με λίγο περισσότερα πλήκτρα και πιο μελωδικές κιθάρες. Εξαιρετικές συνθέσεις, με progressive χαρακτήρα που ποτέ power-ιζουν, ποτέ πάνε πιο σκληρά. Η παραγωγή είναι λίγο υπερβολικά γυαλισμένο μου φαίνεται, αλλά δε νομίζω να είναι πρόβλημα αυτό για πολλούς.
11 Blind guardian - A twist in the myth. Πολύ καλό άλμπουμ. Βασικά μόνο τα Fly και Another stranger me να υπήρχαν εδώ άξιζε θέση εδώ μέσα. Επιστροφή σε 90ς φόρμες, πριν ξαναξεφυγουν.
10 Edguy - Rocket ride. Πιο hard rock, τα όρια με τους Avantasia να έχουν θολώσει πολύ. Πιασαρικα τραγούδια, με τις ρεφρεμαρες τους. Το Sacrifice που ανοίγει είναι έπος. Εκείνη την εποχή ότι έβγαζε ο Tobias το τσίμπαγα χωρίς πολλά πολλά. Ακόμα είναι ευχάριστο.
9 Crescent shield - The last of my kind. Από το εξώφυλλο και τον τίτλο βγάζει ένα γλυκόπικρο συναίσθημα που αποτυπώνεται και στη μουσική. Επικό, γρήγορο, μελωδικό. Όλα μαζί και κάτι παραπάνω.
8 Violator - Chemical assault. Με τίτλους
τραγουδιών : Addicted to mosh, ordered to thrash, Uxtxtx(United for thrash). Οκ το πιάσαμε το νόημα. Βραζιλιάνοι,με τσίτα τα γκάζια, gang vocals σχεδόν παντού, χωρίς νεοτερισμους και τρέλα τεχνικά σημεία , αλλά με μια γνήσια και αγνή προσέγγιση,φοβερά ριφ, πολλή ενέργεια (Βραζιλιάνοι γαρ), ιδανικά φωνητικά. Οι συνθέσεις είναι μια και μια και πραγματικά για εμένα θεωρείται κλασσικό άλμπουμ πια. Αν κάποιος θέλει να ακούσει τι έγινε με το NWOTM, ας ξεκινήσει από εδώ.
7 Katatonia - The great cold distance. Μετά το φοβερό Viva emltiness, πήγε σε ελαφρώς πιο heavy μονοπάτια και έβγαλαν άλλο ένα εφάμιλλο δίσκο. Έχει κλασσικά τραγούδια της δισκογραφίας τους μέσα και η ποιότητα ξεχείλιζει . Τους είδα τότε και live με support τους the Ocean (έπαθα σοκ όταν τους είδα τότε ανυποψίαστος).
6 Agalloch - Ashes against the grain. Στην αρχή τους είχα πενταδατους αλλά κάπως δε με κρατάει τόσο αυτό τους το άλμπουμ. Είναι λίγο παραπάνω post rock ίσως, λίγοτερα ακραία στοιχεία. Γενικά είναι τεράστιο κι αυτό αλλά στη σύγκριση με το τι προηγήθηκε χάνει.
5 Hammers of misfortune - The locust years . Όπως χάνει κι αυτό από τον προκάτοχό του στα σημεία. Παρόλα αυτά είναι δισκάρα. Το Trot out the dead μόνο τσακίζει κόκκαλα.
4 Slayer - Christ illusion. Στο μυαλό μου το έχω την καλύτερη δουλειά της μπάντας μετά τα πρώτα 5 και μάλιστα, ίσως το προτιμώ από το South of heaven. Επηρεασμένοι κατά βάση από τις “ανθρωπιστικές επεμβάσεις” των ΗΠΑ. Σφιχτό, κάτω από 40 λεπτά, με φοβερή παραγωγή και κομματαρες χωρίς εκπτώσεις σε ριφ. Eyes of the insane (γαμάτο videoclip), jihad, cult, flesh storm (καλα θα γράψω όλο το άλμπουμ). Αγνο thrash από τους Ηγέτες. Απορώ που δεν έχει αναφερθεί πουθενά.
3 Iron maiden - A matter of life and death. Τω καιρώ εκείνο αφού είχα ενθουσιαστεί με τα μέχρι τότε άλμπουμ της επανένωσης, έμαθα ότι το Wizard που ήταν στην Κηφισίας στο Μαρούσι, έκανε πρόακροαση του άλμπουμ και πήγα με τον κουμπάρο μου να το ακούσουμε. Αν κι ενθουσιάστηκαμε και οι δύο (νομίζω και οι μπύρες το έκαναν πιο εύκολο), όταν κυκλοφόρησε και το αγόρασα κάνα δυο εβδομάδες μετά δεν μου κάθισε. Μην τα πολυλογω το είχα ως κακή στιγμή της μπάντας ωσπου έκανα μετά από καιρό μια προσπάθεια και είδα το φως. Δεν έχει νόημα να πω πολλά. Με τις παθογένειες των σύγχρονων maiden album παραμένει κορυφαία στιγμή.
2 Isis - In the absence of truth. Κλασσική αξία. Σε ίδια τιτανοτεραστια επίπεδα. Και η άβυσσος είναι ακόμα κοντά. Μου λείπουν πολύ σα μπάντα (άσχετο αλλά ξανακουγοντας τη δισκογραφία τους το αντιλήφθηκα).
1 Tool - 10000 days. Tο μόνο κακό που αναφέρθηκε κιόλας από όλους, είναι ότι εδώ τους περιμέναμε λίγο πολύ. Κατά τα άλλα μπορει να είναι το πιο κατασταλαγμένο τους άλμπουμ.
Εξώφυλλο αυτό:

30 Likes

Πφφφ, πρώτη φορά γράφω τόσο στην ξεπέτα, ίσα-ίσα να προλάβω το deadline (φταίει το άλλο το topic που έγραφα τόση ώρα ο μαλάκας). Έλειπα 3-ήμερο και δε διάβασα καν τι γράψατε οι περισσότεροι -θα τα μελετήσω αύριο (πρόλαβα μόνο να συνειδητοποιήσω ότι ξέχασα τους Tragedy κι ότι ο Γράκχος κάτι μου λέει για τους Melechesh). Sorry about that.

Πεντάδα:
Επιθανάτιος Ρόγχος/Πορεία στο Περιθώριο split LP
Μόνο και μόνο για την πλευρά των Ε.Ρ. Για όσους απορούνε με την πρωτιά, εδώ παίζεται το καλύτερο, βαρύτερο και πιο πένθιμο εγχώριο crust. Όσοι γουστάρετε Καταχνιά, εδώ θα βρείτε καλύτερο.

Fall of Efrafa “ Owsla”
Ε, οι mainstream του είδους, αλλά οι αφετηρίες μας δεν ξεχνιούνται. Νομίζω ότι το μπαστάρδεμα του post-metal και του neo-crust που κάνανε ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ μια για πάντα το είδος.

Anti-Flag “For blood and empire”
Ρεεεε παιδιά, ούτε μία αναφορά; Για ‘μένα το καλύτερο και πιο πιασάρικο album τους, είναι λίγοι οι δίσκοι με τέτοιο flow, δε θα έκανα ποτέ best-of για το αμάξι, γιατί είναι το ίδιο σαν best-of.

Celtic Frost “Monotheist”
Ε, τα ‘χετε πει όλα, μακάρι να πάρει την πρωτιά, το αξίζει. Θυμάμαι το είχα κατεβάσει από Soulseek, το βάζω στο CD-player και με το που σκάει το feedback και το riff ψάχτηκα να βρω το original γιατί ήμουνα 90% σίγουρος ότι είχα κατεβάσει κάτι μούφα, πρόβα κλπ., τόσο σοκαριστικός ήταν ο ήχος. Οι άτιμοι, κατάφεραν να κάνουν αυτιά να ματώσουν με τη βαβούρα τους, 2 φορές μέσα σε 25 χρόνια.

The Dagda “The Dagda”
Εγώ ακόμα αυτόν τον δίσκο δεν έχω καταφέρει να τον «αποκρυπτογραφήσω». Να τον τσεκάρετε όσοι σας ελκύει το περίεργο όνομα, η Ιρλανδία και η βαριά πολυπλοκότητα των Neurosis του “Souls at zero”.

Δε χώρεσαν:
Skaribas “Αντιτουριστικό”
Το επόμενο είναι καλύτερο, αλλά αν θέλω να βάλω κάτι για να μου φτιάξει το κέφι, αυτό θα το καταφέρει πάντα. Ποοολλά ναρκωτικά οι στίχοι, η αισθητική και τα στυλ που αναμιγνύει, αλλά όλα έχουνε μείνει κλασικά!

The Gathering “ Home”
Κι αυτό στο κλάσιμο το είδα, αλλά εγώ το γουστάρω όσο και το “Souvenirs” σχεδόν.

Deftones “Saturday night wrist”
Χαίρομαι που το είδα, νομίζω γενικά θεωρείται αδύναμο, αλλά εμένα μου άρεσε από την πρώτη στιγμή γιατί μου φάνηκε σαν το πιο ατμοσφαιρικό τους μέχρι τότε. Πολύ σκοτάδι και συναίσθημα και λιγότερος όγκος, με άλλη παραγωγή θα ήταν σχεδόν alternative rock κάποια κομμάτια.

Εξώφυλλο : Mastodon

(Sorry για το τηλεγραφικό του πράγματος, δυστυχώς δεν υπολόγισα καλά τους χρόνους μου)

24 Likes

Τελικά χειρότερα ψηφίζουμε ή οχι?

Κελτικ Φροστ - Συνεχόμενη Πίπα Νούμερο 5 ή όσο είναι

Περνά το στην φόρμα με τα χειρότερα πλιζ @anhydriis thanks

Ξεχασα το gathering ρε γμτ στα 5 μου

ίσα ρε πρωτοδισκάκια ελιτιστή χιπστερά :stuck_out_tongue:

το 2003 κάποιοι το έκαναν

9 Likes

Καλησπέρα στους Σερίφηδες.

9 Likes

Καλησπέρα κι από μένα στους δύο μπάτσους αποπανω!! Έσπευσαν!

Ουφ, ξεχασα τους Σλαγιερ για τα χονοραμπλ. Πολυ δυνατο.

@GRACCHUS_BABEUF εδω δε μιλας ε; Μονο σε εμενα.

image

3 Likes

@storm εδώ ή σε συνεχές όπως και εγώ με Ashoka ?

Θα πάρουμε προαγωγή κύριο όργανο;