Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

Έχω διαβάσει πολλά hot takes σε αυτό το νήμα, αλλά ΚΑΠΟΥ ΩΠΑ :exclamation:

2 Likes

Πάμε για 2011 λοιπόν ξεκινώντας με τοπ 5 επιτραπέζια.

1) The legend of Drizzt (από τα καλύτερα gateway συνεργατικά fantasy games με θέμα βασισμένο στο πιο διάσημο lore των forgotten realms)
2) Mage Knight (φανταστικό συνεργατικό, ζορικο αλλά από τα καλύτερα στο fantasy)
3) Risk: Legacy (το πρώτο επιτραπέζιο που αλλάζει στην πορεία, όσο παίζεις σε συνάρτηση με το τι έχει συμβεί στα προηγούμενα παιχνίδια)
4) Game Of Thrones, 2nd edition (επικό παιχνίδι που είναι καλύτερο με πολλούς παίχτες, δηλαδή τουλάχιστον 6)
5) Summoner Wars (παιχνιδαρα, στη μέση ανάμεσα σε card game και σε war game)

Πάμε στις μουσικές του 2011 τώρα.

1) Primordial - Redemption At The Puritan’s Hand

image

Ο δίσκος αυτός είναι ανατριχιαστικός από την αρχή ως το τέλος. Το συναίσθημα, οι πολύ μεγάλες και επικές μελωδίες, οι ερμηνείες, όλα μαζί φτιάχνουν ένα έργο το ίδιο ξεσηκωτικο όσο και συγκινητικό.
Θα ξεχωρίσω ένα κομμάτι εκεί μέσα από τα υπόλοιπα γιατί νιώθω ότι πρέπει. Το Bloodied yet unbowed λοιπόν είναι μάλλον το κομμάτι που σαν ολοκληρωμένο δημιούργημα με έχει αγγίξει περισσότερο από οποιαδήποτε άλλο έχω ακούσει. Το πόσες φορές έχω βουρκωσει τραγουδώντας τους στίχους αυτούς, το πόσο κουράγιο και ελπίδα για το αύριο μου έχει δώσει, το πόσες φορές έχω πει θα έρθει κι ας φαίνεται ότι έχουν νικήσει ολοκληρωτικά, είναι κάτι που δε μου το έχει δώσει κανένα άλλο τραγούδι.

So here’s to comrades near and far, so raise a glass, raise your voices.

2) Devin Townsend Project - Deconstruction

image

Άλλος ένας φοβερός και όμορφα παρανοϊκός δίσκος από τον κύριο αυτό, λίγο πιο κοντά στον ακραίο εαυτό του αλλά γεμάτος πάλι ασυγκράτητους πειραματισμούς και εκπλήξεις. Δεν ξέρω πόση λογική έχει να ξεχωρίζει κανείς κομμάτια σε ένα τέτοιο δίσκο αφού κάθε κομμάτι του έχει περισσότερο νόημα ως μέρος του όλου, κάτι που ισχύει γενικά στους δίσκους του Devin, αλλά θέλω να πω ότι το Juular είναι εξωπραγματικό, όπως κι αν το κοιτάξει κανείς.

3) Nightwish - Imaginaerum

image

Ο καλύτερος δίσκος των Nightwish. Ναι από όλους. Η παραμυθένια, φαντασμαγορική ατμόσφαιρα που φτιάχνει είναι ανεπανάληπτη για όλη τη μέταλ μουσική και η φωνή της Olsen είναι η ιδανική για να την υποστηρίξει.

4) Foo Fighters - Wasting Light

image

Ο αγαπημένος μου δίσκος foo fighters ήρθε πολύ αργά σε σχέση, φαντάζομαι με τους οπαδούς τους. Έχω ξαναπεί ότι οι foo fighters βγάζουν ένα δίσκο κάθε δεκαετία που θεωρώ φανταστικό και αυτός είναι για τα '10s.

5) Trivium - In Waves

image

Νομίζω, νομίζω είπα, ότι αυτός είναι ο αγαπημένος μου δίσκος των Trivium, έχω κοπανηθει πάρα πολύ με δαυτο βλέπετε. Αυτά.

  • Πολύ καλή χρονιά οπότε πάμε στα σαράντα πάλι…

6) Leprous - Bilateral

Η πρώτη μεγάλη στροφή στον ήχο τους οδηγεί σε ένα δεύτερο “ντεμπούτο” που τους φέρνει με μεγάλη φόρα στη ζωή μας. Πιο κοντά στον djent ήχο με συναίσθημα όμως και όμορφα μελωδικά περάσματα. Σύγχρονο, βαρύ progressive metal.

7) Graveyard - Hisingen Blues

70’s rock, καθαρό, ατόφιο και γαμάτο όσο πάει. Φανταστικός δίσκος.

8) Dream Theater - A Dramatic Turn Of Events

Καθαρά ο καλύτερος δίσκος που βγάλανε μετά την πρώτη μεγάλη τους εποχή (δηλαδή μετά το six degrees). Ολοκληρωμένος, ισορροπημένος με βάθος και στιγμές που λες τι γράψανε πάλι. Αυτός ο δίσκος μου άρεσε και μου αρέσει, ακόμα και για Theater.
Υ.Γ. Όταν τελειώνει το breaking all illusions δεν αφήνει την αίσθηση κλεισιμου δίσκου?
Υ.Γ.2 Το beneath the surface είναι κομματαρα, το τονίζω για να μη βγει κάνα λάθος συμπέρασμα από το πρώτο υστερόγραφο.

9) Pain Of Salvation - Road Salt Two

Λίγο πιο κάτω από το πρώτο μέρος, με παρόμοια κατεύθυνση αλλά ένα τσακ πιο σκληρό ήχο.

10) Rival Sons - Pressure And Time

Καλώς τους κι αυτούς στις λίστες μου. Μόνιμοι κάτοικοι από δω και μπρος. Για κάποιο λόγο το ροκ που παίζουν, αν και κινείται κυρίως γύρω από 70’s πυλώνες, μου βγάζει μια κάπως πιο χιπστεράδικη αίσθηση. Μπορεί να έχει να κάνει και με το αισθητικό τους κομμάτι, δεν ξέρω. Πάντως γουστάρω πάρα πολύ όταν ακούω Rival Sons, κι αυτός είναι από τους αγαπημένους μου.

11) Steven Wilson - Grace For Drowning

Μου αρέσει πάρα πολύ αυτός ο δίσκος, έχει μια μαγική ικανότητα να με ηρεμεί αλλά και να δημιουργει μέσα από την ηρεμία του από ξεσπάσματα μέχρι και κραυγές αγωνίας (ειδικά στο raider II) που τελικά καθαρίζει μια δύσκολη μέρα όταν έρχεται το τέλος της. Δεν είναι τυχαίο, προφανώς, ότι τον ακούω πολύ συχνά το βράδυ όταν γυρίζω από δύσκολη μέρα στη δουλειά.

12) Uneven Structure - Februus

Παααααρα πολύ ωραίο άλμπουμ. Βαρύ όσο το djent, progressive με τη σύγχρονη έννοια του, ατμοσφαιρικό όσο το post, και με μια μελαγχολία που τσακίζει.

13) Mastodon - The Hunter

Πιο γήινος και βάτος δίσκος που όμως έχει πολύ ωραία ριφ να δώσει και περισσότερο τσαμπουκά.

14) Andromeda - Manifest Tyranny

Περίεργη η προσέγγιση των Σουηδών προγκρεσιβάδων (ε? ναι?), πολλά ηλεκτρονικά στοιχεία σε συνδυασμό με κοφτές κιθάρες , πολλά μελωδικά, σχεδόν ποπ, μέρη με σύμμαχο την πολύ δυνατή φωνή. Σε σημεία φέρνουν λίγο στο μυαλό και sieges even, ειδικά όταν παίζουν χωρίς παραμόρφωση (φέρνουν στο μυαλό είπα δεν έκανα συγκρίσεις).

15) Beth Hart/Joe Bonamassa - Don’t Explain

Δίσκος διασκευών, αλλά τις έχουν κάνει δικές τους και υπέροχες. Οι κιθάρες, η φωνάρα, το groovy, bluesy feeling, οι συγκινητικες κομματαρες, όλα μαζί το βάζουν ψηλά στη λίστα.

16) Aquilus - Griseus

Έκανα προπαγάνδα τότε για αυτό το δίσκο παντού γύρω μου. Είχα εντυπωσιαστεί από αυτόν τον Αυστραλό που τα παίζει/γράφει όλα σε αυτό το κάτι ανάμεσα σε ατμοσφαιρική κλασσική και black metal μουσική.

17) Insomnium - One For Sorrow

Συνεχίζουν τις δισκαρες και μάλιστα κάθε φορά με καλύτερη από την προηγούμενη. Καθαρά πλέον οι ηγέτες του μελωδικού death, ακόμα και σήμερα, με τα χιονισμένα και γκριζοπά μελαγχολικά τοπία τους να είναι μοναδικά.

18) Phideaux - Snowtorch

Η δεύτερη δισκάρα τους που έχω ακούσει αρκετά, μου αρέσει λίγο λιγότερο από το προηγούμενο αλλά ίσως γιατί χρειάζεται περισσότερο διάβασμα που μάλλον δεν έχω κάνει όσο θα έπρεπε. Έτσι είναι το καλό progressive rock όμως.

19) Adele - 21

Τώρα για να είμαι ειλικρινής θα προτιμούσα να είχε δύο τρία λιγότερα κομμάτια και ίσως ένα δυο πιο κοντά στο στυλ των πρώτων. Αλλά οι συναισθηματικές κορυφές αυτού του δίσκου δύσκολα βρίσκουν ίσο στη σύγχρονη mainstream και μη μουσική.

20) Machine Head - Unto The Locust

Έχει περισσότερα σκοτάδια μέσα του από το προηγούμενο αλλά είναι και δυο, τρία σκαλιά πιο κάτω. Παρόλα αυτά όμως τα περισσότερα τραγούδια είναι πάρα πολύ καλά και σε αυτό. Μετά από αυτό το δίσκο όμως κάναμε πάνω από δέκα χρόνια να ακούσουμε καλό Machine Head.

21) Amorphis - The Beginning Of Times

Εκεί, σταθερά σε πολύ ψηλά ποιοτικά επίπεδα, με πολύ μικρή διαφοροποίηση στον ήχο, λίγο παραπάνω έμφαση στις πιασαρικες μελωδίες ίσως, αλλά γενικά απευθύνεται στον ίδιο κόσμο με τα προηγούμενα τρία άλμπουμ.

22) Black Country Communion - Black Country Communion 2

Το ίδιο καλό, το ίδιο κλασικό ροκ, το ίδιο ψυχομενο με το πρώτο αλλά ταυτόχρονα λίγο πιο σημαντικό αφού καθιερώνει τους black country communion σαν κανονική μπάντα με κανονική δισκογραφία.

23) Subsignal - Touchstones

Δίσκος που έχει αξία από μόνος του, χωρίς το νοσταλγικό παράγοντα που προκαλεί η ελπίδα ότι οι Subsignal είναι η συνέχεια των Sieges Even.

24) Septic Flesh - The Great Mass

Άλλη μια πολύ ποιοτική δουλειά που ναι μεν είναι πιο κάτω από το φοβερό Communion, αλλά δε μας πειράζει. Στο επόμενο πειράζει βέβαια γιατί είναι πολύ πιο κάτω αλλά οκ.

25) Planet Of Zeus - Macho Libre

Leftovers, Vanity suit, Dawn of the dead, Macho libre, ε δε φτάνουν αυτά για να σε πείσουν να ασχοληθείς με έναν από τους καλύτερους ελληνικούς stoner δίσκους που έχουν βγει?

26) 1000mods - Super Van Vacation

Δεύτερος ελληνικός stoner δίσκος στη λίστα. 7 Files, El Rollito, Vidage, Alice In Navy. Πολύ ωραία δουλειά.

27) In Flames - Sounds Of A Playground Fading

Ο δίσκος έχει φοβερά κομμάτια, πολύ πιασαρικα, φρέσκα με καταπληκτική παραγωγή. Που χάνει και είναι τόσο χαμηλά, δεδομένου ότι είναι In Flames και είναι δική μου λίστα? Δε θα πίστευα ότι θα το έλεγα αυτό κάποτε αλλά ο δίσκος μένει πίσω λόγο των κάκιστων φωνητικών του Friden. Κρίμα αλλά it’s true. Στο τέλος πάντως αυτό που έχει την περισσότερη σημασία είναι ότι αυτός είναι ο τελευταίος In Flames δίσκος που έχει αξία να θυμόμαστε.

28) Opeth - Heritage

Καλός δίσκος αλλά νομίζω ότι σε πρώτη φάση οι Opeth δεν κατάφεραν να φτιάξουν ένα δίσκο που θα ήταν, για το χώρο του prog rock που αποφάσισαν να κινηθούν, όσο σημαντικές και ποιοτικές ήταν οι δουλειές τους τα προηγούμενα χρόνια. Δείχνουν να μην έχουν ξεκλειδώσει ακόμα τις πόρτες του νέου τους ήχου και τελικά αρκετές συνθέσεις είναι λίγο πιο κουραστικές απ ότι θα ήθελα.

29) Hugh Laurie - Let Them Talk

Δεύτερος δίσκος διασκευών στη λίστα μου αλλά αφού το έχω λιώσει, δε θα μπορούσε να λείπει. Καταπληκτικό blues άλμπουμ με τη γνώριμη φωνή του dr. House να δίνει μια ζεστή οικεία υφή σε πολύ γνωστά και κλασικά κομμάτια.

30) Myrath - Tales Of The Sands

Πολύ ωραία δουλειά που κινείται ανάμεσα στο progressive και το folk (από ανατολή) metal.

31) Jolly - The Audio Guide To Happiness 1

Την πίστευα πολύ αυτή τη μπάντα, πολύ όμως. Τα δύο audio guide ήταν υποσχόμενα με ανοδική πορεία από το πρώτο στο δεύτερο και έτσι πίστευα ότι μετά θα απογειωθούν. Δεν έγινε τελικά αλλά τουλάχιστον μας έμειναν αυτά τα δύο λίγο prog (the tool style με αναφορές σε Theater εδώ κι εκεί), λίγο alternative (the 90’s style), λίγο pop (the atmospheric but happy style) αρκετά καλά και ιδιαίτερα άλμπουμ.

32) Arch/Matheos - Sympathetic Resonance

Πολύ ωραίο άλμπουμ που όμως έχω ανάμεικτα συναισθήματα για αυτό. Ο λόγος είναι ο Arch, ακόμα και σήμερα δεν έχω αποφασίσει αν μου αρέσει ή όχι η φωνή του. Είναι φορές που λέω ότι ο άνθρωπος δεν παίζεται και είναι άλλες που λέω πόσο πιο γαμάτο θα ήταν κάθε άλμπουμ που τραγουδάει αν στη θέση του ήταν ο Alder. Λοιπόν ο δίσκος έπρεπε να βγει με Fates Warning να μην έχω ενδοιασμούς.

33) Apostasy - Nuclear Messiah

Καλό μελωδικό με καθαρή παραγωγή black metal από τη Σουηδία. Δε χρειάζεται κάτι άλλο νομίζω.

34) Von Hertzen Brothers - Stars Aligned

Ωραίος δίσκος, απλά όχι τόσο ωραίος όσο ο προηγούμενος. Του λείπει λίγο η ήπια, φωτεινή υφή που είχε το love remains the same, είναι λίγο πιο μοντέρνο ροκ με σημερινό ήχο. Είναι σαφώς πολύ καλογραμμένο όμως.

35) Red Fang - Murder The Mountains

Βαρύ, σκληρό stoner metal με πολύ ωραίες κιθάρες. Wires, Hank is dead, number thirteen τα καλύτερα του δίσκου.

36) Hell - Human Remains

Τώρα αυτό τι ακριβώς είναι? Αυθόρμητα θα πω κλασσικό heavy metal, αλλά έχει μέσα γερές δόσεις από τη θεατρικότητα του King Diamond, λίγο heavy/thrash των 80’s και το μισό χρόνο τον περνάει στο εξοχικό του κάνοντας παρέα στους Morgana Lefay. Α, ναι παίζει ο Andy Sneap.

37) Haken - Visions

Σύνθετος δίσκος που απαιτεί υπερβολικά πολύ δουλειά από τον ακροατή του για να το καταλάβει, τόση πολλή που προσωπικά με αποτρέπει από να το βάλω τις περισσότερες φορές. Έχει όμως πολύ γερές βάσεις, οι οποίες θα αποδώσουν τελικά στον επόμενο δίσκο, που είναι δισκάρα, αλλά πολύ δισκάρα.

38) Cipher System - Communicate The Storm

Μελωδικό death metal/metalcore. Μοντέρνος ήχος με τα καθιερωμένα πια μπλιμπλικια και αρκετά ωραία κομμάτια.

39) Long Distance Calling - Long Distance Calling

Μου αρέσει αυτός ο δίσκος, θα αφήσω να πει περισσότερα κανένας άλλος που τα ξέρει καλύτερα τα post πράγματα. Απλά θα πω ότι αυτό είναι πιο άμεσο στην ανάπτυξη του από άλλα που έχω ακούσει και ίσως λίγο πιο μέταλ στον ήχο.

40) Dirty Granny Tales - Didi’s Son

Στα ίδια σκοτεινά και άρρωστα θεατρικά πλαίσια με το προηγούμενο, ίσως λίγο καλύτερο, ή απλά το έχω ακούσει περισσότερο.

Τέλος λοιπόν και το 2011, όσο προχωρούν οι χρονιές γίνεται και πιο γρήγορο/εύκολο το να φτιάξω τη λίστα γιατί τα έχω πιο φρέσκα στο μυαλό μου. Ευτυχώς γιατί είναι πολύ λιγότερος και ο διαθέσιμος χρόνος.

40 Likes

2011

Μπαινουμε σε χρονιες που εχω ακουσει αισθητα λιγοτερους δισκους απ οτι στις τρεις προηγουμενες δεκαετιες, θα κανω δυναμικο comeback στα 20s (thanks forum).

1. Amorphis- The beginning of times: ίσος μεταξύ ίσων για την καλύτερη θέση της Joutsen περιόδου (με Eclipse, SW και QoT), συνεχίζουν τη μοναχικη πορεία τους κάπου ανάμεσα στο death metal και το folk, με τζουρες progrock και ψυχεδέλειας. Τα αγαπημένα μας δεν ψηφίζουμε άλλωστε συμφορουμιτες; Ε λοιπόν, ο αγαπημένος μου δίσκος για το 2011 δεν κάνει κοιλιά πουθενά και έχει μόνο κομμάταρες και ακόμα μεγαλύτερες κομμάταρες.

2.Vektor- Outer isolation: ακόμα θυμάμαι την πρώτη φορά που το άκουσα. Σε ένα roadtrip, μόνος μου στο αυτοκίνητο, κάπου στα βόρεια της Φθιώτιδας, βάζω το δισκίο στο τίμιο cdplayer του αυτοκινήτου και το σαγονι μου παραλίγο να πατήσει το ντεμπραγιαζ. Σε κάποιο σημείο της διαδρομής σταμάτησα για να ψάξω στο δίκτυο περισσότερα πράγματα για τη μπάντα, βλέπετε δεν είχα ακούσει το επίσης αριστουργηματικο black future και τους γνώρισα με το δευτερο αλμπουμ. Τεχνικό θρας στα καλύτερα του, ριφαρες από άλλο πλανήτη, φωνητικά love them or hate them (προσωπικά εμπιπτω στην πρώτη κατηγορία), φανταστικά τύμπανα, τραγούδια λίγο πιο στοχευμένα και με λίγο πιο σαφείς δομές από το BF (ούτε σαν καλό δεν το αναφέρω αυτό ούτε σαν κακό, τα θεωρω σχεδον ισαξια), σολαρες. Τρομερός δίσκος

3. Planet of Zeus- Macho Libre: Πολύ δυνατό και το 11 the hard way που προηγήθηκε, αλλά εδώ έχουμε τη μεγαλύτερη - ως τώρα - στιγμή της μπανταρας. Εξαιρετικό από την αρχή μέχρι το τέλος, με τα doteru, dawn of the dead, macho libre, leftovers, vanity suit να είναι τα μεγαλύτερα hit και το πολύ ιδιαίτερο hazelnut να κλείνει το δισκο. Μπάντα που έχει φάει hate για όλους τους λάθος λόγους (κυρίως επειδή μπήκε κάτω από την ταμπέλα stoner την εποχή της μεγάλης ακμής του στην Ελλάδα στα 10s), αλλά έχει μια πολυ αξιολογη δισκογραφία και live είναι ισοπεδωτικη (δεν θα βαρεθω ποτέ να τους βλέπω). Δισκαρος.

4. Foo fighters - Waisting light: με τη στόφα του κλασικού, και δικαίως, πλέον, ένας δίσκος που θα πορωσει, θα συγκινήσει, θα κάνει τον ακροατή να τραγουδήσει μαζί του. Ένας δίσκος που βγάζει τόση αυθεντικότητα και ειλικρίνεια και που ακούγεται ακόμα σαν να βγήκε χτες. Χωρις η συνεχεια να υπολειπεται, το μπασιμο με τα bridge burning/rope/dear Rosemary/white limo/arlandria/these days κοιταει στα ματια σχεδον οποιοδηποτε αντιστοιχο 25λεπτο κλασικων ροκ δισκων. Το αστρο αυτου του ανθρωπου, των δυο τεραστιων και τραγικων απωλειων, συνεχιζει να λαμπει ακομα ακομα και στις μερες μας (medicin/but here πολυ καλα, ωραια και η εμβολιμη metal εκπληξη)

5. Mastodon- The hunter: έχοντας κυκλοφορήσει ένα βαρύτατο συναισθηματικά αριστούργημα, απολαμβάνοντας πλέον ήδη παγκόσμιο στάτους αναγνώρισης σαν μια από τις πιο σημαντικές μπάντες των 2000s, πιθανώς από σχέδιο πιθανως από ένστικτο ή ανάγκη αποσυμπίεσης, κυκλοφορουν τον πιο ποικιλόμορφο και πιο απελευθερωμένο δίσκο τους. Λιγότερο instant classic σε σχέση με τα προηγούμενα τρία, αλλα ο χρόνος φαίνεται να του φέρεται πάρα πολύ καλά. Όλη η καρδιά των mastodon χτυπάει εδω.

6. Opeth- Heritage: Ο τελευταίος σπουδαίος δίσκος των Σουηδών, πριν τους καταπιουν ολοκληρωτικά τα 70s. Όντας βαμμένος οπαδός τους από τις μέρες του blackwater park, θυμάμαι ακόμα την ξενερα της πρώτης ακρόασης, την οποία όμως διαδέχτηκαν ακροάσεις με πολύ πιο θετικό πρόσημο. Δαιδαλώδες σε σημεία, πιο απλό και μελαγχολικό σε άλλα , δεν διστάζει να ροκαρει πιο ευθέως σε άλλα, είναι ένας σπουδαίος δίσκος, εφάμιλλος του ονόματός της μπάντας. Κρίμα που η συνέχεια ως τώρα ήταν πολύ λιγότερο εντυπωσιακη.

7. Sarabante- Remnants: το άκουσα μόλις πέρυσι ή φέτος (cheers μπιστες), αλλά ο 100% ψυχωμενος χαρακτήρας του, η κρισιμότητα και η ειλικρίνεια που βγάζει, όπως και αρκετές κομμάταρες το κρατάνε εύκολα μέσα στη δεκάδα της χρονιάς.

8. Machine head- Unto the locust: Πιο μελωδικό και λιγότερο “ολέθριο” από το υπέρτατο the blackening, αλλά με αρκετες φανταστικές στιγμές και αυτό.

9. Ravencult- Morbid blood: κολασμένο πλακθρας από το πάνω ράφι. Και επεται συνεχεια.

10. Dream Theater- A dramatic turn of events: Αν το συγκρινεις με τα μεγαλεια του παρελθοντος ειναι μετριο. Αν το δεις αυθυπαρκτα ειναι ενας παρα πολυ δυνατος prog δισκος.

Εξωφυλλο Μιχαλακης & co.

40 Likes

Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη!

Αυτή η πρωτιά είναι δική σου, ρε Τζίμαρε!!!

2 Likes

Fixed

1 Like

Θελω να δω τους/τις Λουλου φανς αυτη την εβδομαδα.

1 Like

Ποσο για πεταμα το εξώφυλλο, αντιδιαμετρικως αντιθετο ως προς το περιεχόμενο. Καποιες μερες για μενα αυτος ειναι ο καλυτερος τους δισκος. Σημερα ειναι μια τετοια μερα…

7 Likes

So true…

Ως φαν του Fry and Lowry ήξερα πως ξέρει να παίζει μουσικούλα κι από περιέργεια το είχα ακούσει αλλά προέκυψε δισκάρα. Ωραιος! :+1:

2 Likes

χαχαχα θα πούμε αλήθειες αυτή τη χρονιά!

Εξήγηστε και σε μένα που δεν κατάλαβα Χριστό :upside_down_face:

1 Like

Εκπληκτικό. Επίσης, τι γαματος δίσκος, πρώτη φορά τον ακούω, σου χρωστάω χάρη

1 Like

Kακή απόπειρα αστείου για τα black metal ακούσματα του ΚρισΠ, συν 2η ακόμα χειρότερη απόπειρα αστείου για το συνδυασμό παρουσιαστικό/γούστο. Αγνόηστε και τα 2 :smiling_face_with_tear:, όλοι έχουν μια κακή μέρα :expressionless: :dotted_line_face:

move-along

3 Likes

4 Likes

Έρχεται track-by-track χείμαρρος αλήθειας.

5 Likes

Ξεκινώντας την πρώιμη ψακτική για το 2011, η πρώτη αντίδραση ήταν ότι δεν βγάζω καν 10άδα. Πόσο λάθος έκανα τελικά, καθώς όλη τα album της 20άδας μπορώ να τα βάλω 5άδα -οπότε ναι, η 5άδα είναι εντελώς shuffle- και μερικά είναι και all time αγαπημένα μου.

1. YOB - Atma
image

2. Sólstafir - Svartir Sandar
image

3. Uncle Acid & The Deadbeats - Blood Lust
image

4. This Will Destroy You - Tunnel Blanket
image

5. Russian Circles - Empros
image

  1. SubRosa - No Help for the Mighty Ones
  2. Sigur Rós - Inni
  3. 40 Watt Sun - The Inside Room
  4. Earth - Angels of Darkness, Demons of Light I
  5. Weedeater - Jason… The Dragon
  6. Mogwai - Earth Division
  7. Tombs - Path of Totality
  8. Björk - Biophilia
  9. Chickenfoot - Chickenfoot III
  10. Radiohead - The King of Limbs
  11. Lykke Li - Wounded Rhymes
  12. Socos & The Live Project Band - Αντάρτικο Πόλεων
  13. David Lynch - Crazy Clown Time
  14. Θανάσης Παπακωνσταντίνου - Ο Ελάχιστος Εαυτός
  15. Grails - Deep Politics

Cover

Soundtrack
Θα έβαζα το Horse of Turin γιατί το θεωρώ το legit καλύτερο soundtrack της χρονιάς -από πολλές απόψεις- αλλά θα πάω με fan favourite γιατί έχω καλές αναμνήσεις -και ας φανώ λίγο φασαίος :stuck_out_tongue:
image

37 Likes

Και έκτη θέση και καλύτερο εξώφυλλο?

Και τους Uncle Acid τρίτους*?

Αστέρι μου✨

*fixxxed

2 Likes

Πάλι προδόθηκα από τις χρονολογίες του Spotify που δίνει το δίσκο 2012!!! Δεν ήταν για πεντάδα σε μένα, ούτε το 2012 θα είναι αλλά θα ήταν στη λίστα και θα ήθελα να πω δυο λόγια για αυτό και θα τα πω, κατά παράβαση, το 2012.

1 Like
  2011
  1. Trivium - In Waves
  2. Machine Head - Unto The Locust
  3. Havok - Time Is Up
  4. Dream Theater - A Dramatic Turn Of Events
  5. Insomnium - One For Sorrow
30 Likes

Δεν μπορώ να βρω την λίστα του @GRACCHUS_BABEUF για το '10, για κάντε το καλό. Ευχαριστώ.

1 Like

νικ επιγραμματικα ειναι εδω

το σεντόνι άργησε μια μέρα… ή και δύο

3 Likes

Α, οκ. Περιμένουμε το ποστ δλδ. Είπα κ εγώ… . Ευχαριστώ.

2 Likes