Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

2012

PARADISE LOST -Tragic Idol τον αγαπώ πολύ αυτόν τον δίσκο και ένας λόγος είναι το γρέζι στα φωνητικά του Holmes που θυμίζουν Icon και Draconian Times

ACCEPT-Stalingrad η πιο φορμαρισμένη μεταλ μπάντα της δεκαετίας…

PENNYWISE-All Or Nothing με τον Zoli Teglas των Ignite στα φωνητικά πραγματικά σπέρνει αυτός ο δίσκος

BARONESS- Yellow And Green Take My Bones Away, Eula, March To The Sea, Cocanium και όλα αυτά μόνο στο κίτρινο ε…

UNISONIC- Unisonic Hansen και Kiske μαζί σε έναν δίσκο που-ευτυχώς- δεν είναι και τόσο power metal

εξώφυλλο

image

36 Likes

Δε σε χαλασε :ninja:

1 Like

2012

Muse - The 2nd Law

Μ-Μ-Μ-Μ-Μ-Μέτρια χρονιά για τα γούστα μου το 2012, εξού και αυτή η πρώτη θέση από το πουθενά. Θα εξηγηθώ όμως γιατί ακόμα και καλή να ήταν η χρονιά, θα το έβαζα μάλλον στην 5αδα μου. Με τα χρόνια τον έχω εκτιμήσει τον δίσκο αρκετά, ενώ στην αρχή ήμουν όπως όλοι μας “τι ακούω εδώ ακριβώς?”. Τον έχω εκτιμήσει, γιατί έχει αρκετές ωραίες κορυφές, Survival, Madness, Supremacy, Panic Station, Explorers, και το καλύτερο κομμάτι που έχουν γράψει μεταξύ 2006-2022, δηλαδή το Animals. Ακόμα και το Unsustainable είναι ωραίο πετυχαίνοντας το να ενσωματώσουν την dubstep κάπως ικανοποιητικά. Ο Matt τα έκανε με την κιθάρα του αυτά τα κόλπα, αλλά οκ, ενώ και το Isolated System είναι ωραίο κομμάτι, αλλά είναι κομμάτι για OST, όχι για άλμπουμ των Muse. Βέβαια ήταν εξαιρετικό intro στο Handler στην περιοδεία του Drones, μαζί με τα controllable χέρια στα τζάκετ τους, τι να λέμε τώρα, άλλο να το περιγράφεις, άλλο να το βλέπεις. Δυστυχώς ο Chris δεν είναι καλός συνθέτης, ενώ δεν είναι και καλός τραγουδιστής, βάλε μέσα και τα Follow Me, Liquid State, άρα έχεις 6/13 καλά τραγούδια, not that good.

Πάντως είναι μια καλή χρονιά για τους Muse, αφού το Survival ήταν το επίσημο τραγούδι των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου (πόσες μπάντες μπορούν να το πουν αυτό), ενώ στο τσακ τους έφαγε η Adele και το Supremacy δεν έγινε το soundtrack για το Skyfall, δηλαδή μπορούμε να καταλάβουμε πόσο ψηλά είναι η υστεροφημία τους για να ήταν μια μικρή απόφαση μακρυά από το να είναι μπροστά και στους Ολυμπιακούς, και στον James Bond. Φυσικά όλα αυτά ήρθαν ως αποτέλεσμα των προηγουμένων χρόνων, αλλά και το album ήταν σύγχρονο βάζοντας τον ηλεκτρονικό ήχο ακόμα πιο μπροστά απ’ ότι συνήθως. Τα σχολιάκια πως ακολουθήσαν το trend και δεν πήγασε και από αυτούς, απορρίπτονται ως κακοήθειες.

Lana Del Ray - Born To Die

Ναι, Λανάρα, κι αυτό θα έμπαινε στην 5αδα μου μάλλον, ανεξαρτήτως χρονιάς ή έστω θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά. Αλμπουμάρα, φωνάρα, vibezzzz είναι και γαμώ

Jack White - Blunderbuss

Ο Jack συνεχίζει να κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα, δηλαδή να πηγαίνει μπροστά τη μουσική, με ή χωρίς την Meg. Ευτυχώς βέβαια να πούμε, πως βρήκε φανταστική μπάντα να του κάνει support όταν βγαίνει περιοδείες. Πολύ ωραίο album, με φρέσκες ιδέες από έναν μαν που την προηγούμενη 15ετία δε σταματούσε να παράγει ιδέες, το λες και παράσημο.

alt-J - An Awesome Wave

Ωραίο ντεμπούτο, έχουν να δώσουν περισσότερα τα επόμενα χρόνια, αλλά πολύ καλή η φάση τους.

Serj Tankian - Harakiri

Kάτι για να συμπληρώσει την 5άδα μου, μου αρέσει περισσότερο από της Grimes, αλλά είναι 2012, για τα γούστα μου είναι irrelevant πια.

Summary

Κόπηκαν στο τσακ

Silverstein - Short Songs
Grimes - Visions
The xx - Coexist
Bloc Party - Four
Architects - Daybreaker

Summary

Ιδιαίτερη μνεία σε μια εξαιρετική χρονιά για την EDM με singles σταθμούς και εμένα πρωτοετή φοιτητή άρα είναι μες στην καρδιά μου, Greyhound, Spaceman, Silhouettes, Toulouse, και το προσωπικά υπεραγαπημένο μου remix με τον Lenny τον Kravitz Superlove.

32 Likes

ειδικά για την εν λόγω χρονιά, όπως και για τις προηγούμενες που χρωστάω “σεντόνια”, δεσμεύομαι οτι θα επανέλθω δριμύτερος… eventually! :smiley:

super hot-sexy-dialectical!

4 Likes

2012

Εξαιρετική χρονιά

1.Hail spirit noir- Pneuma: Το ΗΡΘΑΜΕ από μια από τις αγαπημένες μου ελληνικές μπάντες, με statement προθέσεων από το πρώτο κιόλας κομμάτι. Ένα ιδιαίτερο μίγμα black metal (με avant garde διαθέσεις, έστω και αν δεν υπάγεται ακριβως εκεί), prog rock και άφθονης ψυχεδέλειας, ήχων που θυμίζουν τα 60s-70s, διαβολεμενα (pun intended) catchy με σχεδον κινηματογραφικό τρόπο και ταυτόχρονα απόλυτα προσωπικό και ανανεωτικό. Ένα low profile αριστούργημα που ήρθε από το πουθενά.

2.Goat- World music: Μυστηριώδες, πολυποίκιλο και ανατρεπτικό, αυτό που έκανε εδώ η κολεκτίβα από ένα μικρό χωριό της βόρειας Σουηδίας ήταν απροσδόκητα καλο. Με μουσικές του κόσμου, όπως φανερώνει και ο τίτλος συν αρκετές επιρροές από παλιό ροκ (βλ Zeppelin και λοιπούς ήρωες των 70s - και πιο πίσω). Ένας δίσκος που μπορεί να βάλεις να ακούσουν 100 διαφορετικά άτομα από πολλά διαφορετικά μουσικά ή πολιτισμικά background και να αρέσει σε όλους. Από τους περισσότερο λιωμενους δίσκους αυτής της χρονιάς, ειδικά στο αυτοκίνητό.

3.Gojira- L’enfant sauvage: Ενας ακόμα μεταβατικός δισκος, οπως και ολη η δισκογραφια τους ουσιαστικα. Το χασμα βεβαια αναμεσα σε αυτο και το καταπληκτικο TWOAF ειναι καπως μικροτερο από το επόμενο που ακολούθησε (δίνοντας το εκπληκτικό Magma) , αλλα εδω εχουμε και παλι Gojira music σε υψηλοτατο επιπεδο με την κιθαριστικη δουλεια να προχωραει ακομα περισσοτερο στα μονοπατια που οι ιδιοι χαραξαν.

4.Paradise lost- Tragic Idol: Η σταδιακη επιστροφη στις φορμες των Icon/Draconian εχει ολοκληρωθεί, με το νέο τους τοτε πονημα ομως να μην φανταζει ρετρο, αλλα να μπορεί να σταθεί και αυτονομα σαν ενας σπουδαιος δισκος. Η αγαπημένη μου δουλεια τους στη νεα χιλιετια, παρεα με το Symbol of life και το S/T του 2005. Καταμαυρο, με τις γνωστες τους gothic influenced μελωδιες, τις φανταστικές κιθάρες των Mackinthosh/Aedy και το Νικολακη σε μεγαλη φόρμα.

5.Offspring - Days go by: Υπάρχουν φορές που οι κυκλοφορίες συγκροτηματων που διανύουν 20+ χρόνια στη δισκογραφία, άρα θεωρητικά και μόνο, έχουν περάσει τις χρυσές εποχές τους ξεπερνάνε κάθε προσδοκία και έχουν την ίδια ποιότητα με το κλασικό υλικό τους. Το days go by είναι μια από αυτές τις περιπτώσεις, έστω και αν είναι ένας δίσκος που σπάνια συζητιέται. Και πως να μην είναι όταν ξεκινάει με μια τριάδα από φανταστικά κομμάτια με μια περιρεουσα μελαγχολια που έχουν ξαναπαρουσιασει αλλά ποτέ τόσο έντονα, συνεχίζει με δύο καταπληκτικά κομμάτια της μεσαίας περιόδου τους, συνεχίζει με τα laid back και πολύ ωραία cruising California και oc guns που παρεμβάλλονται από το φανταστικό και έντονα συναισθηματικό all I have left is you, συνεχίζει με το πολύ δυνατό I want secret family with you και κλείνει με γκάζια και δυο πολύ δυνατά κομμάτια που παραπέμπουν περισσότερο στο πιο πρώιμο υλικό τους; Σπουδαίος δίσκος, και αρκετά υποτιμημένος imo.

6.Om- Advaitic songs: καπου αναμεσα στην ορθόδοξη/βυζαντινή παράδοση, τη μουσικη της μέσης Ανατολής και το doom metal, σπουδαιος δισκος.

7.Suicidal angels- Bloodbath: μπαίνει σίγουρα στη συζήτηση για τα καλύτερα άλμπουμ των Αθηναίων thrashers. Και πως να μην μπαίνει, όταν έχει κομμάταρες όπως bloodbath, moshing crew, chaos (the curse is burning inside), face of god, morbid intention to kill, legacy of pain (με φωνητικά από τον μέγιστο Karl Willetts των πολτθροουα), torment payback και bleeding cries; Παλιομοδίτικο μεν bay area - κατά κύριο λογο- thrash που όμως ακούγεται αρκετά “φρέσκο”, με αρκετά από τα πρωτοαναφερθεντα να βασανίζουν αυχένες στα ισοπεδωτικα live τους.

8.A Forest of stars - A shadowplay for yesterdays: Προοδευτικό και θεατρικό, με καλή γνώση και των μεταλλικών και των εξω-μεταλλικών επιρροών της μπάντας και αρκετή έμπνευση. Ένα κλικ λιγότερο καταπληκτικο από τον προκάτοχό του, αλλά σπουδαίος δίσκος και πάλι.

9.Pig destroyer- Book burner: με το συνηθισμένο τους grindcore με- συχνά- thrashy διεστραμμένα riff και επιρροές από death metal μέχρι sludge, να έχει αποκτήσει μια διαφορετική- πιο stripped down και φυσική- παραγωγή, βγάζουν μια ακόμα δισκάρα. Δεν είναι το αγαπημένο μου PD (θα έδινα τον τίτλο στο PITY ή το Terrifyer), αλλά έχει κάτι κομμάταρες σαν το diplomat, το bug, το permanent funeral και ένα κάρο ακόμα (αφού grind) συν κάποιες ενδιαφέρουσες guest συμμετοχές και μια συνολικα πάρα πολύ υψηλή ποιότητα σε όλη τη διάρκεια του.

10.In mourning- The weight of the oceans: τους εμαθα μολις φετος απο καποιο συμφορουμιτη που μου τους προτεινε, νομιζω ηταν ο φιλτατος @jonkyr . Μια ωρα καταπληκτικης μουσικης, καπου αναμεσα στο “ατμοσφαιρικο” death metal και το prog rock/metal, καταφερνει να ξεφυγει απο τη σκια των Opeth. Ακουγεται μονορουφι και μεταφερει τον ακροατη στο δικο του υδάτινο κοσμο.

Εξώφυλλο το Pneuma

42 Likes

Με βοηθήσατε να σχηματίσω πεντάδα για το 2012 <3 @anhydriis

  1. Royal Thunder - CVI
  2. Dead Can Dance - Anastasis
  3. OM - Advaitic Songs
  4. Paradise Lost - Tragic Idol
  5. Goat - World Music
34 Likes

Μακαρι, αλλα μολις τους εμαθα. Θα τους ακουσω και εγω δικαιωματικα θα λεω “μου τους προτεινε ο φιλτατος Rider” :heart:

2 Likes

Τόσο πολύ σας αρέσει το Goat; Θυμάμαι όλο το hype, αλλά γαμώτο, ποτέ δεν την πάλεψα με τη φωνή της τύπισσας, πραγματικά τρυπάει τύμπανα.

4 Likes

ΝΑΙ :smiling_face_with_tear:

4 Likes

Το 2ο νομιζω ηταν χειροτερο σε αυτο.

2012
Η χρονιά που βγήκαν πάρα πολλά πράγματα που ακούω ακόμα. Ήμουν φοιτήτρια, χρωστούσα το μοναδικό μάθημα που έδωσα δεύτερη και τρίτη φορά, τη Φυσική 1, και είχα βάλει στόχο να το περάσω και ν’ ακούσω όσο γίνεται περισσότερους χέβι μέταλ δίσκους. Με πόνο ψυχής άφησα άλμπουμ εκτός πεντάδας. Πολλές οι επιλογές, θα βάλω 12, που είναι και συμβολικός αριθμός.

1. Daylight Dies - A Frail Becoming
Είναι γνωστό το κόλλημά μου. Η μπάντα είχε καταλήξει στον ήχο της, το μελωδικό doom/death με συνδυασμό καθαρών και brutal φωνητικών. Η γλυκιά μελαγχολία του “Ghosting” (καμία σχέση με το ghosting από φίλους) και του “Sunset”, το ελπιδοφόρο “Dreaming of breathing”, το πολύ δυνατό “A final vestige”, τραγούδι που με βοήθησε πολύ πρόσφατα, το απόλυτα καταθλιπτικό “An Heir to Emptiness”, όλα συνθέτουν ένα μπλε-μαύρο σκηνικό, όπως το εξώφυλλο του άλμπουμ. Από τότε περιμένω πώς και πώς να βγάλει κάτι καινούριο αυτή η μπάντα, καθώς είμαι βέβαιη ότι δεν θα με απογοητεύσει.

2. Katatonia - Dead End Kings
Το θεωρώ το τελευταίο καλό άλμπουμ των Katatonia. Έδειξαν ότι μπορούσαν να κάνουν πολλά πραγματάκια με το σύγχρονο ήχο, αλλά από ιδέες έμειναν στάσιμοι τα επόμενα χρόνια. Ίσως η μεγαλύτερη ηλικία, οι αλλαγές μελών και η έμφαση που δίνεται στην παραγωγή εις βάρος των καλών ιδεών οδήγησε τη μπάντα από τότε σε πιο απλές μουσικές μορφές και ακουστικές επανεκδόσεις και compilations. Το αποσυντεθειμένο πουλί του Brave Murder Day ορθώνεται στο εξώφυλλο και μεταφέρει τη θλίψη πόλεων με γκρίζα κτίρια (“Buildings”), διαβάζει “dead letters”, δίνει το ρυθμό μίας “Racing Heart”, μιλά για φιλοδοξίες που δεν ευοδώθηκαν “Ambitions” αλλά και για τη λυτρωτική λήθη (“Lethean”) που ο καθένας προσπαθεί να επιτύχει με έναν διαφορετικό τρόπο.

3. Evoken – Atra Mors
Εδώ υπεισέρχεσαι σε υπόγεια και θλιβερά μονοπάτια με δική σου ευθύνη (“Descend into chaotic dream”). Αν περιμένεις κάτι χαρούμενο και με νορμάλ διάρκεια, δεν το ακούς. Τα ντραμς δίνουν έναν αργό και πένθιμο ρυθμό. Οι κιθάρες κλαίνε από τα έγκατα της γης. Άρχοντες της ατμόσφαιρας, με ιδέες που δεν επαναλαμβάνονται. “Atra mors” στα λατινικά σημαίνει μαύρος θάνατος, οπότε καταλαβαίνετε το λυρικό θέμα.

4. Saturnus – Saturn in Ascension
Πάντα αγαπάω αυτά τα παιδιά από τη Δανία. Μας χάρισαν άλλη μια όμορφη κυκλοφορία, πιο κοντά στο σκληρό ήχο αυτή τη φορά, χωρίς πολλούς ατμοσφαιρικούς πειραματισμούς. Το “A Father’s Providence” είναι ένα από τα highlights του άλμπουμ. Χαίρομαι που άκουσα λάιβ κάποια από αυτά τα κομμάτια το 2019 (πότε πέρασαν τόσα χρόνια; ) στο Κύτταρο.

5. Harakiri for the Sky - Harakiri for the Sky
Θα μπει 5ο και θα εκτοπίσει εκτός βασικής πεντάδας τα υπόλοιπα, καθώς είναι το ντεμπούτο της μπάντας με αυτό το ακραίο όνομα και τον πολύ εκσυγχρονισμένο ήχο. Κατά τη γνώμη μου η μπάντα αυτή προχώρησε ένα βήμα παρακάτω την παρακαταθήκη του death/doom, συνδυάζοντας στοιχεία από το black metal και το post-metal. Ήταν και το πιο λακωνικό από λόγια άλμπουμ τους, καθώς δεν είχε την τεράστια έκταση στίχων που είχαν τα επόμενα. Η μελωδία του “Lungs filled with water” δεν έφυγε ποτέ από το μυαλό μου, όπως και του “Drown in my nihilism”

6. Swallow the sun - Emerald Forest and the Blackbird
Αυτή η μπάντα σημαίνει ποιότητα και σίγουρα δεκάδα. Απλά δεν είναι τόσο αγαπημένο μου σε σχέση με άλλες πληροφορίες για να μπει πεντάδα. Credits για το tribute στον Peter Steele (April 14th), καθώς κάποιοι άνθρωποι αποτέλεσαν διαχρονικά έμπνευση, όσο κι αν το στυλ του doom μουσικά εξελίχτηκε.

7. Paradise Lost - Tragic Idol
Οι Paradise Lost του “Draconian times” σε νέες περιπέτειες. Από τις πιο όμορφες μουσικές τους στιγμές τα κομμάτια “Tracig Idol” και “Fear of the Impending Hell”.

8. My Dying Bride - A Map of All Our Failures
Μία κυκλοφορία πολύ προσεγμένη, με καλές ιδέες, και πολύ MDB. Χαρακτηριστικό της τα βιολιά και οι σχεδόν δεκάλεπτες διάρκειες. Θυμίζει σε κάποια σημεία το “The Angel and the Dark River”.

9. Woods of Ypres - Woods 5: Grey Skies & Electric Light
Το κύκνειο άσμα των Woods of Ypres, που κυκλοφόρησε λίγο μετά τον πρόωρο θάνατο του David Gold. Είναι συγκινητικό αλλά και λίγο περίεργο το πόσες φιλοσοφημένες σκέψεις άφησε πίσω του φεύγοντας με τραγούδια όπως το “Career suicide” και τραγούδια που μιλούσαν ξεκάθαρα για το τέλος, όπως το “Finality”, το “Kish my Ashes” και το “Alternate Ending”.

10. Alcest - Les Voyages de l’âme
“Τα ταξίδια της ψυχής”, όπως είναι ο μεταφρασμένος τίτλος του άλμπουμ, είναι μία συνέχεια του ταξιδιού των Alcest σε στυλ πολύ κοντά με αυτό με το οποίο μας είχαν ήδη συστηθεί. Αυτό το άλμπουμ είναι ένας πίνακας ζωγραφικής σε μουσική, με δάση, βουνά και γλυκιά νοσταλγία.

11. Gojira - L’Enfant Sauvage
Το “άγριο παιδί”, όπως είναι ο επίσης μεταφρασμένος τίτλος του άλμπουμ, δεν είναι μία απόπειρα των Gojira να μας τα πουν στα γαλλικά, αλλά σίγουρα ένας εκλεπτυσμένος τίτλος σε σχέση με τον αντίστοιχο κοινότοπο αγγλικό τίτλο. Περίσσεια γκρούβα, ξέσπασμα, γενικά ήχος πολύ γεμάτος, χωρίς να κρύβει τις μελωδίες.

12. Ahab - The Giant
Στο ιδιαίτερο είδος doom που ακολουθούν, συνθέσεις με μεγάλη διάρκεια και πολλές εναλλαγές. Πρέπει να έχεις αρκετό χρόνο για να το ακούσεις και να το απολαύσεις.

Εξώφυλλο: Dead End Kings
image

31 Likes

1) Enslaved - “RIITIIR”: Οι Enslaved είναι η προσωποποίηση των μουσικών της Νορβηγίας, που ως νέοι επαναστάτησαν, αλλά γρήγορα συνειδητοποίησαν ότι η όντως επανάσταση δε βρισκόταν σε κακεκτυπικές ιδεολογίες και αλόγιστες συμπεριφορές, αλλά στην επαύξηση του ενός ταλάντου. Ανήσυχοι, λοιπόν, κυνηγοί της ατελευτήτου καλλιτεχνικής πορείας, φτάνουν στην ύψιστη κορυφή τους με ρεφρέν, μελωδίες και ένα από τα πιο παραγωγικά τους υλικά. O Larsen κάνει τις ερμηνείες της ζωής του και λειτουργεί ως ένας αδάμαστος άνεμος, που δίνει αύξουσα πνοή στην μπάντα. Κι ενώ έχουν γραφτεί αρκετά μέχρι σήμερα για κάποια άσματα, ας μείνουμε για τώρα στο ρίξιμο της αυλαίας του “Forsaken”. Ένας από τους πολλούς γίγαντες που έχει γεννήσει αυτή η μπάντα και που έχει πολλές “ιστορίες” να σου πει. Ιδιαίτερα η synth αστρική οπτική του φέρνει τον ακροατή κυριολεκτικά ενώπιον της αγάπης που έχουν οι Νορβηγοί για την κτίση. Διαμάντι.

2) MONO - “For My Parents”: Ήγγικεν αυτή η μεγάλη στιγμή για τους Ιάπωνες. Εδώ είναι η μεγάλη τους ώρα. Ό,τι έχω αναφέρει σε προηγούμενους δίσκους τους, εδώ λαμβάνει τιμές εγκωμίων. Ο σεβασμός και η ευγνωμοσύνη προς τους γονείς -ένα από τα πιο δύσκολα, έμπονα, αλλά και συγχρόνως απολυτρωτικά γεγονότα της εαυτού ύπαρξης- αποκρυσταλλώνεται σε ήχους και μακροσκελής μελωδίες, που κάνουν το δίσκο, όχι απλά να στέκει άνευ συναγωνισμού και ανταγωνισμού, αλλά να παρίσταται ως ένας από τους ελάχιστους ακρογωνιαίους αλάνθαστους λίθους του post rock. Κάθε μελωδία είναι κι ένα λύσιμο της ψυχής από κάθε στερεοτυπική και θυμωμένη στάση προς τα δύο πρόσωπα. Και κάθε shoegazing απογείωση είναι δάκρυ και αγκαλιά. Οι Ιάπωνες εδώ τερμάτισαν τα πάντα και απλά, πλέον, πλέουν σε ήρεμα νερά με κάθε νέο τους δίσκο.

3) Pallbearer - “Sorrow And Extinction”: Ακόμα ένας δίσκος, που μας ήρθε από το μηδέν. Κανείς δεν τον περίμενε και οι συλλαμβάνοτες αυτόν ήμασταν μετρημένοι σε κανά δυο μπιραρίες. Δεν είναι απλά ζήτημα πρωτοδισκακισμού (που τη βρήκα αυτή τη λέξη), αλλά ζήτημα αίσθησης, πως ούτε η ίδια η μπάντα δε διανοήθηκε το τι δημιούργησε. Ίσως θα έπρεπε να βάλει και υποψηφιότητα για το καλύτερο και τελειότερο doom ντεμπούτο της δεκαετίας ταύτης, αλλά και της επόμενης. Ας υπάρχει η ατέλεια στα φωνητικά, είναι το άλας όλης αυτής της γαστέρας, όπως και η “απαγγελία” στα δύο τελευταία λεπτά του “Foreigner”. Οι μελωδίες τους είναι φάρος και ολόκληρο το “Given to the Grave” είναι ένας ατελείωτος έρωτας που σε στέλνει σε βάθη άπειρα.

4) Hail Spirit Noir - “Pneuma”: Ακόμα μία περίπτωση ενός ντεμπούτου, που το πήραμε πρέφα οι τρεις και ο κούκος. Retro productive black rock με τις apocalyptic τάσεις του Kvohst. Οι δε ‘70s prog πινελιές εντείνουν τη γοητεία. Θέτουν την αρχή, δημιουργούν κάτι το ολοκληρωμένο και ο Θεοχάρης στα φωνητικά μεταγγίζει την αειθαλέστατη αύρα του Nocturno Culto. Όλα τέλεια, όλα άψογα, αλλά κι όμως μόνο η εξαιρετική εισαγωγή για ό,τι επακολούθησε. Κανείς, φυσικά, εκείνη την εποχή δεν έγραψε όμοιο απόλυτο hit, όπως το ομότιτλο, δείχνοντας η μπάντα, πως όσο κι αν άσκησε έντονη επιρροή το black metal και η προοδευτική μανία των παλιών, η post punk νοοτροπία κάνει ακόμα πιο ενδιαφέρον το αποτέλεσμα. Βέβαια, τα πάντα καταλήγουν δικαίως σ’ ένα πράγμα: Dedicated to Manos Hadjidakis.

5) No Clear Mind - “Dream is Destiny”: Και από ‘δω ξεκινάει η αγάπη μου και η σχέση μου με αυτό το μουσικό σχήμα. Περιμένω πως και πως τη στιγμή που θα τους δω κάπου επί σκηνής. Και ναι, αν υπάρχει ένα μόνο σχήμα που θέλω να τους απολαύσω ζωντανά και μετά ας μη ξαναζητήσω να δω κάποιους (άντε και οι Brutus), είναι οι συγκεκριμένοι. Δεν μπαίνω σε ηχητικές περιγραφές. Είτε σ’ αρέσει αυτό που παίζουν, είτε όχι. Μέσα στην τάξη τους είναι όλοι για έναν κι ένας για όλους. Και μπορεί οι επόμενοι δύο δίσκοι (αναμένοντας παράλληλα και τον καινούριο) ν’ αξίζουν να τους βάλω κορυφή, με δηλωμένο το “Makena” από τώρα, όμως εδώ είναι όλες οι απαρχές. Όλη η ποίηση που διέπει τον καθέναν τους, αλλά και όλους μαζί. Εδώ η κιθάρα αναδεικνύει μία χαμένη, αλλά όχι υποτιμημένη πλευρά της, ταξιδεύοντάς σε σε νήσους και ηλιοβασιλέματα. Επιπλέον, ν’ αναφέρω, πως πρόκειται για ένα πολυαγαπημένο σχήμα των Τούρκων μουσικόφιλων.

Εξώφυλλο:

36 Likes

Τέλεια η ανατροπή χθες, αλλά επειδή γίνεται μακελειό και δε θα αντέξω να με ξαναφάει το ΑΓΧΟΣ,

2012

  1. Jack White - Blunderbuss
    Θα είναι σαν να έχετε Stripes αλλά δεν θα έχετε Stripes. Το πιο έξυπνο, αξιολάτρευτο μπλε.

  2. Igorrr - Hallelujah
    Πρώτη ακρόαση Tout Petit Moineau: ω θεοί.
    Πρώτη ακρόαση άλμπουμ: * άναρθρες κραυγές *
    Νιοστή ακρόαση άλμπουμ: Ω ΘΕΟΙ.

  3. Deftones - Koi No Yokan
    Brace for the glory as you stare into the sky. :wave:

  4. Jess And The Ancient Ones - Jess And The Ancient Ones
    Το ηχητικό αντίστοιχο μίας γουστόζικης ανεξάρτητης ταινίας τρόμου με τελετές, διαόλια και μια εμβληματική final girl.

  5. Lana Del Rey - Born To Die
    Νετι.

L

+5(*2):

  • Anna Von Hausswolff - Ceremony
    Τα είπε όλα ο αγαπημένος @Aldebaran, τα είχε ξαναπεί και κάποιο καιρό πριν:

Εναλλακτικά: If These Trees Could Talk - Red Forest – Ένα ποστρόκ κόσμημα. Ονειρικό όσο το εξώφυλλό του.

  • Delain - We Are The Others
    Ανάμεσα στο μοντέρνο και το συμφωνικό, με τα καλύτερα κι από τους δύο κόσμους. Σε ένα δίκαιο σύμπαν το ομώνυμο θα τους είχε βάλει στα σαλόνια. Ω γουέλλ.
    Εναλλακτικά: The Agonist - Orphans – Η καταιγίδα πριν την καταιγίδα. Εύκολα στα πιο ακραία metalcore what-ifs. Α ρε Αλίσσα.

  • Gojira - L’Enfant Sauvage
    Τιτανοτεράστιο. Μη ρωτήσετε γιατί δεν είναι στη βασική πεντάδα, δεν έχω πειστική απάντηση.
    Εναλλακτικά: While She Sleeps - This Is The SixFor the pain we call love. :black_heart:

  • Katatonia - Dead End Kings
    Φανταστικό γκρι και τρομερός Renkse, ως συνήθως, αλλά με τόσο-όσο διαφορετική αίσθηση και μερικές από τις δυνατότερες μελωδίες στον κατάλογό τους. Ψύχραιμα πάντα.
    Εναλλακτικά: Ne Obliviscaris - Portal Of I – Βλ. Gojira.

  • Stone Sour - House of Gold & Bones Part 1
    Τα πρώτα δύο είναι λατρεμένα. Εδώ ο Corey το πήγε παραπάνω. Τυπικά μόνο του, πρακτικά πακέτο με Part 2 συν το κόμικ.
    Εναλλακτικά: Halestorm - The Strange Case Of… – OOOH I MISS THE MISERY. Μόνο χιτάρες.

Μπόνους:

  • Architects - Daybreaker
    AKA ο δίσκος με το καλύτερο σπάσιμο όλων των εποχών που βγήκε το 2012. Blegh!

  • Alt-J - An Awesome Wave
    AKA ο δίσκος με την καλύτερη μεταφορά σε τραγούδι της παρακάτω εικόνας.

Εξώφυλλο (μαζί με μέγιστο καμπάκ ύμνο):

+1:

35 Likes

Μια που ο Λέπερ άνοιξε αυτή την πόρτα αναφερόμενος στους Goat, να πω κι εγώ ότι θεωρώ ιδιαίτερα υπερτιμημένους τους Pallbearer.

Όχι ότι είναι γτπ, αξίζουν, αλλά για μένα σίγουρα βγήκαν καλύτερα doom πράγματα εκείνη την εποχή.

1 Like

Οχι ρε Γρακχε, γιατι;; Από νεότερα doom γκρουπ τους εχω πολύ ψηλά, μαζί με Khemmis και Fvneral Fvkk.

Τι αντιπροτείνεις;

Κοίτα, π.χ. από 2012 που ασχολούμαστε αυτή τη βδομάδα, απολαμβάνω πολύ περισσότερο τον δεύτερο δίσκο των Witch Mountain.

Κι εμένα μ’ αρέσουν πολύ οι Fvneral Fvkk. Khemmis δεν έχω ακούσει, τι μέρος του doom λόγου είναι;

Τους βρισκω σε στυλ αρκετα κοντα στους Pallbearer, δεν ξέρω, προχώρα προσεκτικά.

Θα ακουσω αυτους που προτείνεις ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ STONER-ΙΖΟΥΝ, στην ζωη μου δεν χωραει το stoner.

Νόμιζα ότι με διάβαζες :disappointed_relieved: Καραμπινάτο classic doom είναι, αλλά με γυναικεία φωνητικά που παραπέμπουν σε soul :bangbang:

2 Likes

Ολους σας διαβαζω αλλά ο σκληρος έχει πια συγκεκριμένες δυνατότητες…

Από την περιγραφή νομίζω τους θυμήθηκα κιολας αλλά θα επαληθεύσω.

Να προτείνω doom άρρωστα μεγαλειώδες;

Poema Arcanvs

2 Likes

Χιλή βλέπω, doom/death βλέπω, MDB στους similar artists βλέπω, ΟΚ, επείσθην :bangbang:

2 Likes