Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

2015

frankie

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

imok



Part 1: Εκτός Συναγωνισμού


...καιρό είχα

Να ξεκαθαρίσω κάτι: Δεν έχω την παραμικρή σχέση με το hip hop, η όλη κουλτούρα του μου φαίνεται εντελώς ξένη. Σε κάθε κανόνα όμως υπάρχει τουλάχιστον μία εξαίρεση. Εν προκειμένω υπάρχουν δύο: 1) Βγάζω τρελά γούστα με τα βίντεο της σειράς Epic Rap Battles of History στο YouTube (judge me all you want) και β) νιώθω πολύ, πολύ μικρός μπροστά στην - ήδη - μνημειώδη hip hop opera Hamilton.

hamilton

Ο Αλεξάντερ Χάμιλτον θεωρείται ίσως ο πιο “ριγμένος” από τους πρωτεργάτες της Αμερικανικής Επανάστασης. Πέρα από το ότι δεν έγινε ποτέ πρόεδρος των ΗΠΑ και κατά συνέπεια δεν έφτασε ποτέ τα επίπεδα ιστορικού κύρους όσων “founding fathers” έγιναν (Ουάσιγκτον, Τζέφερσον, Άνταμς, Μάντισον) ή του ιδεολογικού καθοδηγητή της Επανάστασης, Μπ. Φράνκλιν, τον κατηγόρησαν μέχρι και για …φιλομοναρχικό επειδή υποστήριζε την αναγκαιότητα ισχυρού ομοσπονδιακού κράτους και κεντρικής διαχείρισης της οικονομίας, ενώ στην πραγματικότητα ήταν πιο προοδευτικός και τίμιος από μερικούς μερικούς (π.χ. Τζέφερσον) που στα λόγια κατακεραύνωναν τη δουλεία αλλά στην πράξη ήταν δουλοκτήτες οι ίδιοι - αντίθετα, ο Χάμιλτον δεν είχε ποτέ δούλους, άσε που έπαιξε ρόλο και στην κατάργηση του δουλεμπορίου στη Νέα Υόρκη.

Ίσως βέβαια αυτά να ανήκουν στο παρελθόν και να έχουμε μπει σε μια νέα εποχή κατά την οποία ο Χάμιλτον αναγνωρίζεται για τη σπουδαιότητα της συμβολής του στη νίκη της Αμερικανικής Επανάστασης (που, θυμίζω, η μεγαλύτερη σημασία της ήταν ότι άνοιξε τον δρόμο για τις περισσότερες επαναστάσεις των επόμενων τουλάχιστον 100 χρόνων, συμπεριλαμβανομένων της Γαλλικής, της Ελληνικής και, ίσως το κυριότερο απ’ όλα, της Αϊτινής, που οδήγησε στη δημιουργία του πρώτου κράτους πρώην δούλων στον κόσμο). Γίνεται να έχει παίξει ρόλο ένα απλό μιούζικαλ σε κάτι τόσο μεγάλο;

Γίνεται, όταν έχει αφήσει το αποτύπωμα του διαμετρήματος ενός Hamilton. Η δύναμη της Τέχνης (πέρα από ταμπέλες) αυτή είναι, σε λίγες αλλά καίριες περιπτώσεις ξεπερνάει τα στενά όρια του είδους του εκάστοτε έργου και καθίσταται πολιτισμικό φαινόμενο. Και όλα αυτά πιστώνονται φυσικά στον δημιουργό, συνθέτη και στιχουργό του έργου, τον πορτορικανής καταγωγής Lin-Manuel Miranda. Έναν πραγματικά υπέροχο καλλιτέχνη, ο οποίος με την ικανότητά του στο να φτύνει ρίμες έχει ήδη αφήσει εποχή, στο δε Hamilton (όπου βέβαια έχει και τον πρωταγωνιστικό ρόλο) τόλμησε να σπάσει τις συμβάσεις γύρω από τις καλλιτεχνικές απεικονίσεις του 18ου αιώνα και να στήσει ένα cast στο οποίο κυριαρχούν ηθοποιοί / τραγουδιστές μη λευκοί: Αφροαμερικάνοι και Λατίνοι οι περισσότεροι, και δίνουν ρέστα με την παρουσία τους πλάι στον Μιράντα. Αν και, κατά ειρωνικό τρόπο, την παράσταση την κλέβει κατ’ εμέ …πάλι ένας λευκός, ο Τζόναθαν Γκροφ που υποδύεται τον τότε βασιλιά της Βρετανίας Γεώργιο ΙΙΙ και πραγματικά ο τύπος είναι ό-ρ-γ-ι-ο.

Σταματάω τη φλυαρία περί Hamilton κάπου εδώ και απλά αφήνω μερικά λινκ από κινηματογραφημένη παράσταση του μιούζικαλ η οποία κυκλοφόρησε το 2020, έτσι για να πάρετε μια πρώτη γεύση όσοι ψήνεστε.

Trailer

“Alexander Hamilton” (clip 1)

“Alexander Hamilton” (clip 2)

“Aaron Burr, Sir” / “My Shot”



Part 2: The Best of the Rest

(25 in total)


Tier B

  • Ad Nauseam - Nihil Quam Vacuitas Ordinatum Est

To 2015 δίνει συνέχεια στο μοτίβο “νόμιζα ότι ήταν μούφα χρονιά επειδή μου άρεσαν λίγα πράγματα που άκουσα όταν βγήκαν - αλλά τα επόμενα χρόνια συσσωρεύτηκαν πολλά εξαιρετικά ακούσματα κάνοντας τη χρονιά μια χαρά χωρίς καν να το καταλάβω μέχρι τις προάλλες που έκανα τη διαλογή για το παιχνίδι”.

Ένας από τους δίσκους λοιπόν που ανακάλυψα σχετικά πρόσφατα ήταν το ντεμπούτο των Ιταλών Ad Nauseam, με αφορμή όμως το σοκαριστικό αριστούργημα που κυκλοφόρησαν πρόπερσι. Γι’ αυτό θα πούμε περισσότερα λίγο πριν την εκπνοή του έτους, για την ώρα ας πούμε ότι το Nihil… προετοιμάζει το έδαφος ιδανικά, με αυτό το αβυσαλλέα σκοτεινό όσο και τρομακτικά τεχνικό νεκρομέταλλο που ακούγεται σαν να έκαναν παιδί οι Ulcerate με τους Gorguts - και να βγήκε πιο άσχημο (με την καλή έννοια) κι απ’ τους δυο “γονείς”.

  • Alkaloid - The Malkuth Grimoire

Δεν απομακρυνόμαστε πολύ από το άνωθεν avant-garde/tech-death, αλλά περνάμε σε κάπως πιο ανθρώπινες, λιγότερο ψυχοπαθείς καταστάσεις με το ντεμπούτο των Γερμανών Alkaloid, που μπολιάζουν την ντεθοτεχνικούρα τους (η οποία κατά τ’ άλλα δεν είναι ούτε χιλιοστό κάτω από το εβερεστικό επίπεδο που έχουμε μάθει να απαιτούμε σ’ αυτό το στυλ) με γενναίες δόσεις μελωδικότητας, σχεδόν Γκετεμποργκικής υφής, φέρνοντας έτσι στο μυαλό μεταξύ άλλων και τους Σουηδούς cult θεούληδες Theory in Practice που είχαν μεγαλουργήσει σ’ αυτό το μοτίβο χρόνια πριν.

  • Forefather - Curse of the Cwelled

Είπαμε: Όταν θέλω μαυρισμένα επικό μέταλλο που να με μεταφέρει νοερά στις εποχές εκείνες κατά τις οποίες η Ευρώπη ήταν ένα πελώριο free-for-all (έτσι για αλλαγή όμως όχι από την οπτική γωνία των Βίκινγκς) οι άνθρωποί μου - είτε μ’ αρέσει είτε όχι - είναι οι Άγγλοι Forefather. To Curse of the Cwelled δεν είναι μεν το καλύτερό τους αλλά ικανοποιεί πλήρως τη δίψα για εξυψωτικές, Μπαθορικού τύπου μελωδίες, το δε γεγονός ότι είναι το τελευταίο τους μέχρι σήμερα full-length δεν ξέρω αν με κάνει να λυπάμαι για την έλλειψη καινούργιας μουσικής τους, ή να χαίρομαι που μπορώ να βάλω λίγο πιο σοβαρά πράγματα στις επόμενες λίστες μου. Μάλλον και τα δύο.

  • A Forest of Stars - Beware the Sword You Cannot See

Ο ένας από τους δύο πολυαναμενόμενους δίσκους της χρονιάς στον ευρύτερο χώρο του προοδευτικού/“intelligent”/avant-garde/πειραματικού/όπως-θέλετε-πείτε-το black metal. Και ο ένας από τους δύο που δεν απογοήτευσε :bangbang: Η εξέλιξη των Βρετανών εστέτ συνεχίζεται στο Beware the Sword… - έναν δίσκο που σε σχέση με τους προηγούμενους (αν και η αλήθεια είναι ότι οι πρώτοι υπαινιγμοί είχαν γίνει ήδη από το A Shadowplay for Yesterdays) μοιάζει να αντικαθιστά την παλιά εκείνη αίσθηση “δημιουργικής ασάφειας” με μια δημιουργική …σαφήνεια, όχι όμως με όρους αντιστροφής, αλλά ως το alter ego της αν το καλοσκεφτείτε.

  • Leprous - The Congregation

Ναι. Ακόμα κι ένας αμετανόητος λάτρης του παλιού prog μεταλλικού ήχου (λέγε με 80s - 90s) και ο οποίος αντιμετωπίζει στην καλύτερη με καχυποψία τα καινούργια φρούτα στον χώρο, με τον σχεδόν μηχανικό ήχο και τα κιθαριστικά riffs που θυμίζουν λίγο λόξυγγα, δεν μπορεί να αντισταθεί στα ιδιαίτερα vibes των Leprous. Εντάξει δεν νομίζω να τους βάλω ποτέ at the very top of my list όπως πολλοί από σας (κάπου ώπα) αλλά για “εναλλακτικό” άκουσμα (προσθαφαιρέστε εισαγωγικά κατά βούληση) είναι όχι απλά μια χαρά, και γαμώ είναι.

  • Lord Vigo - Under Carpathian Sun
Φανταστείτε μια μπάντα με τραγουδιστή - και ντράμερ (!) - αυτόν...

vinz clortho

...στη μία κιθάρα (και στο μπάσο) αυτόν...

tony scoleri

...στην άλλη κιθάρα (και ξανά και στο μπάσο! τι γίνεται) αυτόν...

...και ονοματισμένη από αυτόν...

lord vigo

…και όπως καταλαβαίνετε το ερώτημα δεν είναι αν λέει τίποτα ή όχι, αλλά πόσο πολύ παίζει να γαμάει! Ναι, τούτοι δω οι Γερμανοί γκοστμπαστερόπληκτοι δεν παίρνουν τους εαυτούς τους καθόλου στα σοβαρά και αυτό είναι το κλειδί της επιτυχίας για το doom τους, όπου οι Trouble συναντιούνται με καρτουνίσια γοτθικές ατμόσφαιρες και μια φωνάρα απ’ αυτές που βγαίνουν μια στα είκοσι χρόνια και αν. Και τα καλύτερα έρχονται!

  • Magic Circle - Journey Blind

Αν το προ διετίας ομώνυμο ντεμπούτο των Magic Circle ήταν - πιθανώς - το προϊόν χοντρού κολλήματος που είχε φάει ο Μπρένταν ο Ράντιγκαν με τα πρώτα έξι Σάμπαθ, το Journey Blind μοιάζει να είναι αυτό που έγινε όταν ο ψηλός πέρασε σταδιακά στο να λιώνει τα δύο κλασικά με Dio (όχι, εξυπνάκια, δεν περιλαμβάνεται σ’ αυτά το Dehumanizer, ούτε το The Devil You Know) συν το Born Again, ενώ από τα πρώτα έξι συνέχισε να ακούει πότε - πότε το Sabotage… You get the idea. Ποιοτικά; Ναι, πολύ κοντά στο πρώτο Magic Circle (γαμώ άρα), απλά χωρίς κάποιο μεμονωμένο κομμάτι τόσο ανθεμικό όσο το Rapture, εξ ου και πέφτει ένα tier. No harm done.

  • Manimal - Trapped in the Shadows

Ως γνωστόν, υπάρχουν κυριολεκτικά χιλιάδες δίσκοι εκεί έξω οι οποίοι είναι πλασμένοι “κατ’ εικόνα και καθ’ ομοίωσιν” του Painkiller - ή, τουλάχιστον, θα ήθελαν. Κοινή συνισταμένη της πολύ μεγάλης πλειοψηφίας όλων αυτών των προσπαθειών αναπαραγωγής του feeling του κορυφαίου μέταλ άλμπουμ όλων των εποχών; Μα φυσικά το ότι έχουν την ατυχία να μην περιλαμβάνουν μια φωνή σαν του Halford …ή σαν του Samuel Nyman! Ναι, το ξέρω, εξωφρενική υπερβολή, στα όρια της ιεροσυλίας, αλλά το point μου είναι ότι το παλικάρι από δω είναι generational talent, κάθε ερμηνεία του ανεβάζει δύο και τρία επίπεδα τη μουσική των Σουηδών Manimal και ως εκ τούτου εκτοξεύει το Trapped in the Shadows στην ελίτ της ετήσιας heavy/power σοδειάς, κι ας είναι συνολικά κατώτερο του φοβερού The Darkest Room ντεμπούτου τους. Α, έχει και ντουέτο με Udo Dirkschneider κάπου εδώ - πιο υποσημείωση δεν γίνεται… Αυτό τα λέει όλα!

  • Melechesh - Enki

Το Assyrian black metal (Π.Ο.Π.) των - θαμώνων στις λίστες ετούτου του χρήστη - Melechesh μπορεί από δίσκο σε δίσκο (ή και μέσα στον ίδιο δίσκο προφανώς) να ακούγεται άλλοτε λυσσασμένο, καταιγιστικό, βιτριολικό, σαν πλημμυρισμένος Ευφράτης έτοιμος να πνίξει τον ψεύτη ντουνιά που η Δύση έφερε στα μέτρα της, άλλοτε υπαινικτικό, ύπουλο, μοχθηρό, ατμοσφαιρικό, παραπλανητικά συγκρατημένο, πάντα μα πάντα όμως ηχεί 100% αυθεντικό, ζωτικό, φρέσκο (αντιφατικά, μέσα στη θανατερή ατμόσφαιρα αρχαίου τάφου που το κατακλύζει). Ε, το Enki (δυστυχώς τελευταίο μέχρι σήμερα άλμπουμ της μπαντάρας) σε σχέση με τον προκάτοχό του, το τρομερό Epigenesis, τείνει περισσότερο προς την πρώτη “τακτική”, αυτή της επιθετικότητας. Και κατά τ’ άλλα είναι με τη σειρά του δισκάρα που οι περισσότεροι Ευρωπαίοι δεν τη βλέπουν καν. Αυτό.

  • Moonspell - Extinct

Μετά τη “γιν-γιανγκ” σύλληψη του φανταστικού Alpha Noir / Omega White (“εσείς από δω, εσείς από κει και δεν θέλω καμία επαφή μεταξύ σας, μη γαμήσω”) οι αγαπημένοι μας Πορτογάλοι dark metallers προφανώς ένιωσαν ότι αυτή τη φορά ήταν προσήκουσα μια πιο συνθετική, “all-in-one” λογική. Έτσι, το Extinct παρουσιάζει μία αλληλουχία πολύ πιο συμβατικών, φαινομενικά, εναλλαγών μεταξύ άγριων doom/death στιγμών και άλλων πιο μελωδικών/gothic κατεύθυνσης. Γιατί φαινομενικά; Γιατί οι Moonspell δεν παραλείπουν ποτέ να μας κεράσουν ευχάριστες εκπλήξεις, με πιο χαρακτηριστική εδώ αυτό το μεθυστικό oriental άρωμα που διαποτίζει μια σειρά συνθέσεις. Αλάνθαστοι (πλέον).

  • Paradise Lost - The Plague Within

Τις ακούω τις ενστάσεις για το Plague Within. Σίγουρα δεν φτάνει τα επίπεδα των κλασικών τους δίσκων (όπως διάβαζα να γράφεται εκείνη την περίοδο, αχ αυτές οι βιασύνες…), ούτε καν του Tragic Idol (καλά μ’ αυτό βέβαια έτσι κι αλλιώς δεν είμαι αντικειμενικός, αλλά τέλος πάντων), ενώ συνολικά η όλη αυτή doom/death στροφή τους δεν έχει “γεράσει” και πολύ καλά… Απ’ την άλλη, α) όταν σου έχει φύγει το απωθημένο (again, Tragic Idol) εκ των πραγμάτων χαλαρώνεις και β) σε κάθε περίπτωση, κομμάτια όπως No Hope in Sight, Terminal, Beneath Broken Earth και εγώ θα βάλω στο παιχνίδι και το Victim of the Past - έ π ο ς - απλά δεν μπορούν να τα γράψουν αλλοι. So there you go.

  • Pentagram - Curious Volume

“Once upon a midnight dreary, while I pondered weak and weary, over many a quaint and curious volume of forgotten lore…”. Άραγε τι γνώμη θα είχε ο μεγάλος Έντγκαρ Άλαν Πόε για το νοσηρό doomy rock’n’roll των θρυλικών Pentagram; Θα γινόταν fan ακαριαία ή θα αποδεικνύονταν too heavy ακόμα και για τον άρχοντα του γοτθικού τρόμου; Κανείς δεν μπορεί να ξέρει προφανώς, αλλά κάτι μου λέει ότι θα εκτιμούσε δεόντως τη στριγκή αγριοφωνάρα του Bobby και θα αναφωνούσε “ιδού, το βρήκα το Κοράκι μου!”. Ότι στα κιθαριστικά λεπίδια του Victor θα αναγνώριζε το δικό του θανάσιμο Εκκρεμές στο Πηγάδι. Ότι, εν τέλει, το τελευταίο μέχρι σήμερα άλμπουμ των Pentagram δεν αποτελεί εξαίρεση στον κανόνα της αξιοζήλευτης δισκογραφίας τους.

  • Sacral Rage - Illusions in Infinite Void

Ανά τις δεκαετίες η ελληνική μέταλ σκηνή είχε διαπρέψει σε όλα σχεδόν τα παρακλάδια, βγάζοντας μπαντάρες και δισκάρες. Μία μόνο έλλειψη έβρισκα: Δεν είχαμε βγάλει κάποιο δικό μας παγκόσμιας κλάσης thrash συγκρότημα. Μέχρι το 2015 αυτό. Γιατί τότε οι Sacral Rage κυκλοφόρησαν το Illusions in Infinite Void και το τελευταίο εναπομείναν κουτάκι τσεκαρίστηκε με μεγαλειώδη τρόπο. Μόνο που βέβαια αυτό το τιγκαρισμένο στις ΡΙΦΑΡΕΣ ντεμπούτο τυπικά και ουχί πνευματικά ανήκει στο 2015. Κανονικά έπρεπε να έχει βγει το 1988 ή το 1989, να κάνει παρέα με τα μνημειώδη άλμπουμς των Watchtower, των Mekong Delta, των Coroner, των Voivod. Ω ναι.

  • Terminus - The Reaper’s Spiral

Η ιρλανδική γη δεν σταματά να παράγει ξεχωριστά συγκροτήματα. Σειρά έχουν οι Terminus από το Μπέλφαστ, που παρότι θεματολογικά ασχολούνται με το φανταστικό, η ατμόσφαιρα της μουσικής τους (αν έχεις την όρεξη να “διαβάσεις ανάμεσα στις γραμμές” του ρωμαλέου, εμβατηριακού epic heavy/power τους) μοιάζει να αντανακλά το ταραγμένο μεγαλείο της πολύπαθης πόλης τους, που αιώνες τώρα παλεύουν έθνη και δόγματα για την ψυχή της. Σημαντικό ρόλο σ’ αυτό βέβαια παίζουν τα ιδιαίτερα φωνητικά του James Beattie, και από άποψη χροιάς και σε επίπεδο ερμηνειών, που με κάποιον τρόπο φωνάζουν “Ιρλανδία” από χιλιόμετρα.

  • Titus Andronicus - The Most Lamentable Tragedy

Ας είν’ καλά ο Καραολίδαρος και η μπλογκάρα του που ανακάλυψα αυτή την ιδιοσυγκρασιακή punk rock opera, αλλιώς δεν έπαιζε. Ας είν’ καλά και αυτό το φοβερό και τρομερό Dimed Out, που λειτούργησε ως κράχτης/centerpiece για την κατά το δυνατόν ομαλή είσοδο στο σύμπαν αυτού του φαραωνικού (μιάμιση ώρα!) δίσκου. Παρότι δε το θέμα του είναι βαρύ (μανιοκατάθλιψη), το μουσικό κλίμα καθαυτό είναι εντελώς “φωτεινό”. Ήθελαν να ελαφρύνουν το όλο πράγμα; Είναι κάποιου είδους ειρωνική αντίστιξη; Δεν ξέρω, αλλά είμαι σε θέση να πω το εξής: Έχετε προσέξει που συχνά ο @hopeto γράφει ότι ψάχνει δίσκους να τον κάνουν “να νιώθει ωραία” και “να περνάει καλά”; Ε, πότε πότε μου συμβαίνει κι εμένα. Και το The Most Lamentable Tragedy είναι από τους go-to δίσκους μου.

  • Vhol - Deeper Than Sky

Αυτό το άλμπουμ ήταν με το ένα πόδι στα αγαπημένα μου της χρονιάς πριν καν βάλω να το ακούσω - αρκούσε το γεγονός της συνθετικής και εκτελεστικής παρουσίας του λατρεμένου John Cobbett, mastermind των Hammers of Misfortune (και συν-αρχιτέκτονα τριών εκ των κορυφαίων δίσκων των Lord Weird Slough Feg). Τόση εμπιστοσύνη του έχω. Και δεν με πούλησε ο Γιάνναρος: Ακούγοντας το Deeper Than Sky έμεινα με ανοιχτό το στόμα μπροστά στο οργιώδες τεχνοθράς της μπάντας, από τα πιο εμπνευσμένα που ακούστηκαν στη δεκαετία. Ακόμα και η φωνή του Mike Sheidt, που ομολογώ ότι στους Yob δεν την παλεύω μία με την πάρτη του (…γι’ αυτό άλλωστε και δεν ακούω Yob, χοχο), εδώ κολλάει γάντι. Σούπερ δίσκος.


Tier A

  • Armored Saint - Win Hands Down

Οι Άγιοι ήταν και είναι η πιο cool μπάντα στο σύμπαν. Τελεία και παύλα! Το βλέπεις ήδη από το εξώφυλλο του Win Hands Down, όπου επιτέλους μια φωτογράφιση με τα μέλη ενός συγκροτήματος έχει ενδιαφέρον, χαμογελάς πλατιά, δεν ξεφυσάς από βαρεμάρα. Το ένιωσες στο ισοπεδωτικό εκείνο λάιβ στο Γκαγκάριν, από τα πιο διασκεδαστικά που έχουμε ζήσει ποτέ. Το ακούς στη μουσική της μπάντας, που λες ότι το κλασικό metal πιο εθιστικά γκρούβι δεν γίνεται (για μένα μόνο οι Accept και οι Saxon τους πλησιάζουν σ’ αυτόν τον τομέα). Στο μεταδίδει ο αειθαλής John Bush, που οι ερμηνείες του ορίζουν την πεμπτουσία αυτής της μουσικής. Το ξέρεις και το διατρανώνεις. Φτάνουν στη νίκη οι Armored Saint; Σε παρακαλώ. Hands Down!

  • Black Trip - Shadowline

Ο σύντομος κύκλος του φανταστικού αυτού side-project των Enforcer, Nifelheim κ.ά. κλείνει* έτσι ακριβώς όπως είχε ανοίξει: Με μια δισκάρα γεμάτη μερακλίδικους hard rock ύμνους που σε κάνουν να θες να αφήσεις μουστάκι, να φορέσεις τζιν καμπάνα, καρό πουκαμισάκι (κουμπωμένο κάτω από το στήθος προ-φα-νώς) και με νωχελικό βήμα, όλος swagger και τινάζοντας τη μαλλούρα σου στο πλάι, να κατηφορίσεις προς το Hammersmith για το λάιβ των UFO. Shit: Δεν είμαστε στα 70s, τίποτα πλέον δεν είναι τόσο cool. Δεν πειράζει. Και με το νοσταλγικό escapism των Black Trip κάτι γίνεται. *Ραντεβού τώρα σε τρεις βδομάδες, με νέο όνομα (για κάποιο λόγο), για το επόμενο ροκ πάρτι!

  • Christian Mistress - To Your Death

Υπάρχουν βάσιμες ελπίδες ότι μια που πρόσφατα οι Christian Mistress επανασυνδέθηκαν, τούτο δω το τρίτο τους άλμπουμ, To Your Death, ευτυχώς δεν θα αποδειχθεί το τελευταίο τους. Θα είναι πραγματικά πολύ κρίμα να μην έχουμε τουλάχιστον δυο-τρεις ακόμα δίσκους με τα αμίμητα φωνητικά της Christine Davis, που με κάποιον τρόπο βγάζουν συγχρόνως ροκενρόλ ανεμελιά και υποδόρια μελαγχολία, πάνω απ’ αυτά τα riffs που όπως έχω ξαναπεί είναι από τα πλησιέστερα στο good ol’ NWOBHM “πρόσφατα” πράγματα που μπορεί να ακούσει κανείς. Στο ίδιο επίπεδο με τους δύο προηγούμενους δίσκους τους, κάτι που προφανώς σημαίνει ότι είναι mandatory listen για τους λάτρεις του είδους.

  • Crypt Sermon - Out of the Garden

Ο κατ’ εμέ doom δίσκος της χρονιάς, που δεν ήθελε και πολύ για να χτυπήσει πεντάδα, είναι το ντεμπούτο των Crypt Sermon από τη Φιλαδέλφεια όχι την ΑΕΚτζίδικη, της Πενσιλβάνια. Κάπου στο μεταίχμιο μεταξύ κλασικού και επικού doom, είναι ένα πραγματικό επίτευγμα στον χώρο, ένα άλμπουμ που καταφέρνει να ηχεί ταυτόχρονα παλιομοδίτικο και σύγχρονο (χάρη και στην τέλεια παραγωγή), και άνετα θα το πρότεινα σε κάποιον που θα μου έλεγε ότι ψάχνει ένα καλό doom από την τελευταία δεκαετία ως εισαγωγή στον ήχο και παράλληλα εφιαλτήριο για εξερεύνηση παλιών κλασικών συγκροτημάτων.

  • Kawir - Πάτερ Ήλιε, Μήτερ Σέλανα

Μεγαλώνει και πάει το σερί που άρχισε - κατ’ εμέ - με την Οφιολατρεία και, αν όλα πάνε καλά, θα συνεχιστεί για αρκετά ακόμα χρόνια. Τέτοια είναι η εμπιστοσύνη που εμπνέουν οι Kawir, οι νέοι ηγέτες της ελληνικής black metal σκηνής, έχοντας πια βρει την (καλώς νοούμενη) φόρμουλα ώστε να δημιουργούν ανά τακτά χρονικά διαστήματα την πιο πειστική αρχαιοελληνική ατμόσφαιρα που ακούσαμε ποτέ σε καθ’ ημάς (άρα και συνολικότερο) metal πλαίσιο. Στον διάδοχο του αριστουργηματικού Ισόθεου ακούμε ωδές όχι μόνο στα δύο αρχετυπικά σύμβολα του Φωτός και του Σκότους (πόσο πιο μπλακμέταλ διαλεκτική!) αλλά και σε μια σειρά ξακουστές μυθολογικές φιγούρες, με μουσική επένδυση εκρηκτική, υποβλητική, επική, τα πάντα όλα. Ο black metal δίσκος της χρονιάς (εντάξει έχει και στο Τοπ 5 κάτι που μπορεί να θεωρηθεί black metal, απλά εγώ δεν το έχω ως τέτοιο στο μυαλό μου) χωρίς αναστολές.

  • Sorcerer - In the Shadow of the Inverted Cross

Ο αιώνας που διανύουμε έχει να επιδείξει πολλές ιστορίες metal δικαίωσης και μία από τις πιο συγκινητικές είναι αυτή των Σουηδών epic doomsters Sorcerer. Θυμίζω: Με μόλις δύο demo στα late 80s / early 90s δημιούργησαν γύρω από το όνομά τους έναν θρύλο με τέτοιο αντίκτυπο στο underground, που τις επόμενες δύο δεκαετίες βγήκαν όχι μία αλλά δύο συλλογές με υλικό της φανταστικής αυτής μπάντας, του “χαμένου επεισοδίου” στην εποποιία του σουηδικού doom. Ήταν θέμα χρόνου λοιπόν το reunion και με τη βούλα, και το μόνο ερώτημα ήταν αν το long overdue full-legth θα στεκόταν στο ύψος αυτού του underground θρύλου. Spoiler alert - φυσικά και στάθηκε. Αποφασιστικά στην πολεμική “περιοχή” του epic doom φάσματος, με ριφάρες, σολάρες, κομματάρες, ερμηνειάρες, πραγματικά σαν να μην πέρασε μια μέρα.

  • Stash - A Matter of Time

Οι μύστες του μεταλλικού 80s underground γνωρίζουν πολύ καλά μία από τις κορυφαίες μπάντες που έβγαλε ποτέ η Ολλανδία (αν όχι την κορυφαία), τους σπουδαίους Emerald. Λιγότεροι - εικάζω - θα έχουν υπόψη τους την άλλη μπάντα του τραγουδιστή των Emerald, Bert Kivits: Τους Stash. Ελαφρώς διαφορετικό το δικό τους ύφος, κράταγε μεν το χεβιμεταλλάδικο feeling των Emerald αλλά πρόσθετε γενναίες δόσεις pomp rock μελωδικότητας, χωρίς όμως να αφήνει να παρεισφρέουν AOR καταστάσεις. Στα 80s δεν κατάφεραν να μπουν στο στούντιο, η εκκρεμότητα αυτή όμως λύθηκε το '15 με το A Matter of Time, με κορμό το παλιό υλικό σε φρέσκες εκτελέσεις, ώστε να απολαύσουμε όπως έπρεπε τις υπέροχες μελωδίες τους και τη love-or-hate φωνάρα του Bert.

  • Subterranean Masquerade - The Great Bazaar

Ισραηλινοί προγκμεταλλάδες που τους είχε πάρει μεν το μάτι μου και παλιότερα, χωρίς όμως να δώσω πολλή βάση. Το έναυσμα για ενασχόληση ήρθε το 2015 όταν έτυχε να ακούσω κάπου το Tour Diary. ΣΟΚ. Καταρχάς κάτι μου θυμίζει αυτή η φωνή, τι μου θυμίζει; ΝΑΙ! Καλά το κατάλαβα. Είναι όντως ο Kjetil Nordhus των αγαπητών Green Carnation. Δεν ξέρω πώς προέκυψε αυτή η μόντα αλλά φουλ ευπρόσδεκτη - είναι φοβερό πόσο αναδεικνύει την υπέροχη μουσική της μπάντας η φαινομενικά απλή αλλά τόσο ζεστή χροιά του. Λίγο περίεργη η αίσθηση βέβαια να αποθεώνεις συγκρότημα από εκεί πέρα τέτοια περίοδο, αλλά είπαμε, και ο λαός του Ισραήλ θύμα είναι στην τελική.

  • Tarot - The Warrior’s Spell

Αυτούς τους μυστήριους Αυστραλούς τους είχε μάθει έναν χρόνο πριν μια μερίδα του φόρουμ και είχε (είχαμε) πάθει πλάκα με τα δύο EP που είχαν βγάλει, σε εντελώς vintage 70s heavy rock ύφος. Το 2015 ήρθε η ώρα και για το full-length, με συγκεντρωμένες τις κομματάρες από εκείνα τα σφηνάκια συν μερικές νέες προσθήκες, ε βουαλά: Έχετε ακούσει το Argus (ένα είναι το Argus) τόσες φορές που θέλετε και κάτι άλλο, έτσι για αλλαγή ρε παιδί μου, σ’ αυτό το εθιστικό proto-epic metal ύφος; Που να το έχει διαποτίσει γενικότερα εκείνη η παλιά μαγική ατμόσφαιρα των κλασικών δίσκων των Deep Purple και Uriah Heep, αδιαφορώντας για ενστάσεις περί “παρωχημένων” καταστάσεων; Εδώ είστε.



Part 3: The Top 5


NUMBER FIVE

.............

war dance

Αν κάποιος με ρώταγε ποιο είναι το αγαπημένο μου ελληνικό άλμπουμ επικού metal ever, δεν θα του έλεγα ούτε κάποιο Battleroar, ούτε κάποιο Wrathblade, ούτε τίποτα άλλο. Θα του έλεγα αυτό εδώ! Το Wrath for the Ages των War Dance.

Πώς να μη λατρέψω έναν δίσκο με τόσο γαμηστερές επιρροές: Από τη μία τα “πατροπαράδοτα”, Manowar (ό,τι πιο κοντινό στον Eric Adams ο Λευτέρης), Warlord, Manilla Road, από την άλλη άπειρος σεβασμός στους σπουδαίους δικούς μας Sarissa (τον δείχνουν και με τη διασκευάρα στο Marathon) και συνδετικός ιστός η έφεσή τους στην ενσωμάτωση ήχων και “αρωμάτων” από την ελληνική μουσική παράδοση, κάτι που δεν μπορώ να περιγράψω πόσο αγαπάω σε εγχώρια metal συγκροτήματα. Ειδικά όταν ο Τάσος στρέφει το μουσικό του βλέμμα στη γενέτειρά μας την παντέρμη, συνθέτοντας σε ρυθμούς σούστας ή βάζοντας λύρα (κρίμα μόνο που δεν μπήκε τελικά στον δίσκο η άλλη διασκευάρα, στον Δία του Ψαραντώνη!), ο χρόνος ολόγυρα μοιάζει να σταματάει. Δέος.


NUMBER FOUR

.............

stonebringer

Δεύτερη συνεχόμενη βδομάδα λοιπόν που έχω στην πεντάδα μου δύο ελληνικές κυκλοφορίες και τουλάχιστον τέσσερις στην ευρύτερη λίστα, τι γίνεται. Κοινό στοιχείο ανάμεσα στα τρία από τα τέσσερα αυτά άλμπουμ, η ενσωμάτωση επιρροών από την ελληνική παραδοσιακή μουσική - οι Stonebringer όμως με το πρώτο και δυστυχώς τελευταίο τους μέχρι σήμερα full-length, Those Winds, το πάνε σε άλλο επίπεδο το πράγμα.

Εκείνη την εποχή περιγράφονταν στις περισσότερες περιπτώσεις ως stoner rock/metal, κάτι που αντιλαμβάνομαι γιατί συνέβαινε, καθώς το προ τριετίας EP τους όντως πήγαινε προς τα εκεί (όλως τυχαίως ήταν όταν είχε γίνει μόδα το stoner, στην Αθήνα τουλάχιστον), αλλά εν έτει 2015 πλέον η ταμπέλα ήταν εντελώς παραπλανητική. Αν κάτι ταιριάζει ως περιγραφή στο Those Winds είναι το progressive metal, με την ευρεία έννοια όμως, μην περιμένει κανείς πλήκτρα και Theater-ισμούς. Κάποτε για να δώσω το στίγμα τους προσπαθούσα να ξεμπερδέψω με ένα Mastodon-meets-Socrates, που κι αυτό όμως δεν μοιάζει αρκετό. Στην πραγματικότητα έχουν αναπτύξει ένα εντελώς προσωπικό ύφος, στο οποίο κυριαρχούν οι έξυπνες ενορχηστρώσεις, οι ωραιότατες μελωδίες και πάνω απ’ όλα τα riffs που πραγματικά δίνουν ρέστα, ίσως ό,τι καλύτερο έχω ακούσει σε κιθαριστικό επίπεδο από ελληνικό συγκρότημα εδώ και πολλά χρόνια.

Seriously, people, the riffs. They have to be heard to be believed.


NUMBER THREE

.............

napalm death

Καταρχάς απολογούμαι που δεν έβαλα το πραγματικό εξώφυλλο του Apex Predator - Easy Meat. Αντιλαμβάνομαι γιατί είναι έτσι όπως είναι τέλος πάντων, οπτικοποιεί τη θεματική του δίσκου, για τους φτωχοδιαβόλους όπου Γης ως κρέας για τα καπιταλιστικά κορυφαία αρπακτικά …αλλά όπως και να ‘χει μου γυρνάει τ’ άντερα (pun intended), δεν μπορώ, Napalm Death συγχαρητήρια, πήρατε την πρώτη νίκη από τα αποδυτήρια γιατί είμαι σίγουρος ότι αυτήν ακριβώς την αντίδραση θέλατε να προκαλέσετε.

Η επόμενη και ακόμα μεγαλύτερη νίκη όμως έχει να κάνει με το μουσικό περιεχόμενο του άλμπουμ. Βρείτε μου μία μπάντα η οποία φτάνει στον 15ο δίσκο της και καταφέρνει αυτός να βάζει σοβαρή, σοβαρότατη υποψηφιότητα για κορυφαίος της έβερ. Περιμένω. Ναι, φυσικά και δεν υπάρχει άλλη. Αυτό είναι το μεγαλείο των Napalm Death. Καίτοι βετεράνοι, πρωτεργάτες του grindcore, τόσα χρόνια μετά μόνο γι’ αυτούς δεν ισχύει το “τόπο στα νιάτα”. Ποια νιάτα ρε, τι να κλάσουν μπροστά στους ηγέτες. Για άλλη μια φορά βρίσκουν τον τρόπο ώστε ούτε να κουράζουν με κάτι που θα ακουγόταν ως non-stop θόρυβος (αρκεί βέβαια να σου αρέσει το grind ε, μην τρελαθούμε και τελείως) ούτε να θυσιάζουν στο ελάχιστο την trademark επιθετικότητά τους. Όποτε πρέπει, σπάνε τον πανζουρλισμό με ένα ατμοσφαιρικό πέρασμα που κλιμακώνει την ένταση. Και όποτε αρχίζεις να το αποζητάς, επαναφέρουν τον όλεθρο με ένα ακόμα δολοφονικό riff. Όλα στην εντέλεια. Λες και έδωσες σε κάποια AI μηχανή ακριβείς οδηγίες για το πώς να στηθεί ο ιδανικός grindcore δίσκος με βάση τις θεμελιώδεις παραμέτρους του είδους. Μόνο που καμία μηχανή δεν έχει τη γήινη ευφυία των Napalm Death ώστε να μπορεί να πετύχει κάτι τέτοιο.

Αλήθεια, δεν γίνεται να λαθέψουν. Με τίποτα.


NUMBER TWO

.............

arcturus

Στα δέκα χρόνια που είχαν μεσολαβήσει από το Sideshow Symphonies χωρίς ούτε δευτερόλεπτο καινούργιας μουσικής, οι Arcturus είδαν τον μύθο τους στο underground όχι μόνο να μην ξεθωριάζει αλλά να γιγαντώνεται, με νέες γενιές οπαδών να μαγεύονται από τα μνημειώδη άλμπουμ τους, που επανακαθόρισαν το νόημα της πρωτοπορίας στο black metal και όχι μόνο, και να δηλώνουν όρκους πίστης στο διαστρικό ασκέρι του Sverd. Είχε έρθει η ώρα να βιώσουν και οι νεότεροι την εμπειρία του ενθουσιασμού στα όρια της παράκρουσης που συνοδεύει το “μαλάκες βγήκε νέο Arcturus”. Είχε έρθει η ώρα του Arcturian.

Οι πρώτες νότες του Arcturian Sign δεν είναι τίποτα λιγότερο από επίδειξη δύναμης: Είμαστε οι Arcturus και κάνουμε ό,τι γουστάρουμε. Ναι, και με μπιμπλίκια θα “μπούμε” άμα λάχει. Μασήσατε στο Masquerade, θα μασήσετε και τώρα. Και αυτό ακριβώς έγινε διάολε! Ακόμα και να μην ακούς ηλεκτρονικές μουσικές γενικά (like yours truly), πώς να αντισταθείς στον μεγαλειώδη τρόπο με τον οποίο αφομοιώνουν (και) τέτοια στοιχεία οι άρχοντες του κοσμικού θεατρικού τρόμου. Ο ένας από τους δύο κορυφαίους πληκτράδες στην Ιστορία΄του metal κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα, εξυφαίνει υπερβατικές ατμόσφαιρες με το γνώριμο στυλ του να μπαίνει σφραγίδα στα τεκταινόμενα όποια μορφή και να έχουν αυτά - black metal ομοβροντίες, ατμοσφαιρικά prog άσματα, circus rock εφιάλτες. Το Αηδόνι των Φιόρδ, ο Simen-αρος, κάνει την παράνοια δελεαστική. Και οι υπόλοιποι, Knut, Skoll, Hellhammer, απλά δίνουν ρέστα κι αυτοί όπως πάντα.

Και, βέβαια, το σημαντικότερο απ’ όλα, 10 ύμνοι, με προεξάρχον μεταξύ τους ποιο άλλο, το Crashland, το Chaos Path pt. 2 θα έλεγε κανείς, εύκολα το κομμάτι της χρονιάς, πιθανότατα και της δεκαετίας.


NUMBER ONE

.............

satan

Σε μια προσπάθεια να αποφύγουμε - προσώρας τουλάχιστον - τα τετριμμένα για το πόσο γαμάνε οι Satan και πόσο υπερδισκάρα είναι το δεύτερο άλμπουμ τούτης εδώ της χρυσής εποχής τους, Atom by Atom, ας ρίξουμε μια ματιά τι λέει το εναρκτήριο κομμάτι αυτού του άλμπουμ, το Farewell Evolution, καθότι ως τίτλος είναι αν μη τι άλλο ιντριγκαδόρικος.

In the beginning God left the human race to evolve in our own time / But now the time is running low, where did evolution go, we crossed a line / Somehow we contrived to lose our soul, where did it go, where did it go / Goodbye, farewell evolution, a slow painful death, degeneration / Farewell, the end has begun, man’s final breath, farewell evolution / Robot minds, independent thinking is dead, what do I see / I see non confidantes around me only slaves to the screen, slaves to conformity / The spirit of man has fallen in vain, fallen into shame, fallen into shame.

ΟΚ. Είναι φανερό ότι ο Brian Ross στηλιτεύει - με τον τρόπο που το αντιλαμβάνεται - τα βήματα πίσω που κάνει η ανθρώπινη κοινωνία τις τελευταίες δεκαετίες σε όλα τα επίπεδα, πέρα δηλαδή από τα επιφανειακά με τα οποία προσπαθούν να μας πείσουν ότι “μην ανησυχείτε παιδιά προοδεύουμε απρόσκοπτα”. Εδώ βέβαια δεν είναι ούτε η ώρα ούτε ο χώρος για πολιτικές αναλύσεις, οπότε μένοντας σε μουσικό επίπεδο ας παρατηρήσουμε απλά ότι οι Satan, καθότι ξέρουν τι τους γίνεται, γυρίζουν τις πλάτες τους στην ψευδεπίγραφη πρόοδο και παράλληλα σε μια αδιέξοδη στροφή στο παρελθόν - άλλη όψη του ίδιου νομίσματος της οπισθοδρόμησης, και σε διαισθητικό επίπεδο μεταφράζουν μουσικά το σύγχρονο πρόταγμα σε μια αισθητική του εδώ και του τώρα.

Ναι, αυτό είναι το Atom by Atom, πέρα από (άλλη) μια εντυπωσιακή συλλογή από ριφάρες και κομματάρες: Το soundtrack ενός Σήμερα παγιδευμένου στις αντιφάσεις της Ιστορίας. Heavy metal χωρίς υπαγωγή στις παραμέτρους του χρόνου. Ά-χρονο / διαχρονικό. Αγέραστο. Αθάνατο.



Εξώφυλλο της χρονιάς

Ο Παζούζου μάς καλεί

melechesh

36 Likes

2015

  • Hello darkness, my new friend.

#40-36

Summary

#40

Kamelot - Haven
εικόνα

Με τον Karevik οι Kamelot είναι ένα επίπεδο κάτω από τα καλά άλμπουμ τους με τον Khan, αλλά χωρίς τον Karevik πιθανότατα θα ήταν 2-3 ακόμα επίπεδα πιο κάτω. Συμπαθητικά κρατιούνται ακόμα πάντως.

Αρχειακή συνέντευξη της εποχής: Συνέντευξη Kamelot (Thomas Youngblood)

#39

Nightwish - Endless Forms Most Beautiful
εικόνα

Η αλήθεια είναι πως με την Floor οι Nightwish δεν έχουν πιάσει επίπεδα των άλμπουμ τους με την Ozlon, αλλά την ίδια στιγμή ποιος θα μπορούσε να σκεφτεί τους Nightwish πλέον χωρίς την Floor; Anyway, παραμένουν ποιοτικοί και αξιόπιστοι.

#38

Ugly Kid Joe - Uglier Than They Used Ta Be
εικόνα

Not As Good As They Used To Be, αλλά οι παλιές αγάπες έχουν τον τρόπο τους να βρίσουν το δρόμο τους.

#37

The Night Flight Orchestra - Skyline Whispers
εικόνα

Στην αίθουσα αναμονής του αεροδρομίου παίζει ένα ωραιότατο μίγμα από Foreigner, REO Speedwagon, Toto, Asia και συναφή ονόματα. Όλοι περνάμε καλά, αλλά η πραγματική απογείωση πλησιάζει…

#36

Clutch - Psychic Warfare
εικόνα

Ακόμα κρατάνε μια χαρά οι Κλάτσαροι, με τραγουδάρες σαν τα “Firebirds”, “A Quick Death In Texas” και “Sucker For The Witch”. Και κυρίως με το “Our Lady Of Electric Light”.

Αρχειακή συνέντευξη της εποχής: Συνέντευξη Clutch (Neil Fallon)


#35-31

Summary

#35

Visigoth – The Reverend King
εικόνα

Είναι πολλά τα χρόνια που έχει πάψει να με συγκινεί ιδιαίτερα με το επικό το metal σαν ιδίωμα, και δη μέσω νέων συγκροτημάτων ή κυκλοφοριών. Για το πρώτο άλμπουμ των Visigoth, όμως, αναγκάστηκα να σηκωθώ από το ντιβάνι μου και να πάω να το αγοράσω σε βινύλιο. Και κάθε φορά περάνω υπέροχα, ενθυμούμενος πως ήταν κάποτε τα πράγματα.

#34

Arena - The Unquiet Sky
εικόνα

Και μόνο για ένα τραγούδι σαν το “How Did It Come To This?” θα είχε θέση στη λίστα. Έχει κι άλλα βέβαια, όπως πάντα έχουν καλά τραγούδια οι Arena.

#33

Anekdoten - Until All The Ghosts Are Gone
εικόνα

Δεν με λες οπαδό του μαθουσαλικού progressive rock, αυτού που μηρυκάζει λίγο παραπάνω από όσο θα ήθελα τα 70s. Αλλά εδώ οι Anekdoten το κάνουν με σεμιναριακό τρόπο και δεν μπορώ παρά να τους παραδεχτώ.

#32

Tesseract - Polaris
εικόνα

Είναι μπαντάρα, που ό,τι έχει κάνει είναι από καλό και πάνω.

#31

Earthside - A Dream In Static
εικόνα

Μια ιδιαίτερη καλλιτεχνική περίπτωση που παίζει στα progressive λημέρια, αλλά στην πραγματικότητα ξεφεύγει πέρα από αυτά. Cinematic, dreamy, τεχνικό αυτό που παίζουν οι Earthside στο “A Dream In Statice” είναι σίγουρα ξεχωριστό.


#30-26

Summary

#30

The Parlor Mob - Cry Wolf
εικόνα

Με την Roadrunner υπό διάλυση, οι The Parlor Mob επιστρέφουν στην αγκαλιά των 70s ριζών τους σε ένα (EP ή LP κανείς ποτέ δεν διευκρίνισε) άλμπουμ 5 τραγουδιών και 30 λεπτών, που είναι όσο καλό όσο περιμέναμε να είναι από αυτούς.

#29

Symphony X - Underworld
εικόνα

Σταθεροί στον τεχνοκρατικό χαρακτήρα που τους πήγε καλά με το “Iconoclast”, οι Symphony X μπορεί να μην συγκλονίζουν, αλλά δεν γίνεται και να μην ικανοποιήσουν. Και μόνο τραγούδια σαν το “Without You” δηλαδή…

#28

Shattered Skies - The World We Used To Know
εικόνα

Εξαιρετική δουλειά μοντέρνου progressive metal που djentίζει. Δεν κατάφεραν ποτέ να ξεπεράσουν αυτό το πρώτο άλμπουμ τους, αλλά έχουν μια αξιοπρεπέστατη πορεία.

#27

Periphery - Juggernaut: Alpha & Omega
εικόνα

Κλέβω λίγο (ή και όχι γιατί κυκλοφόρησαν και μαζί) βάζοντας τα δυο “Juggernaut” άλμπουμ των Periphery σε ένα. Είναι λίγο υπέρ-φιλόδοξο project και ίσως δεν κρατάει τόσο τη συνοχή του όσο θα ήθελα, αλλά στα καλά του είναι εντυπωσιακό.

#26

Art Of Anarchy - Art Of Anarchy
εικόνα

Ιδιαίτερο supergroup, με τον Bubmlefoot στις κιθάρες τον μακαρίτη Scott Weiland να τραγουδάει πιο heavy πράγματα από ότι τον είχαμε συνηθίσει. Μια χαρά τα κατάφερε, κυρίως γιατί τα τραγούδια ήταν καλογραμμένα.


#25-21

Summary

#25

Armored Saint - Win Hands Down
εικόνα

Όταν οι Armored Saint γράφουν καλό heavy metal δεν μπορούμε να κάτσουμε προσοχή γιατί κάνουμε headbanging ή προσπαθούμε να τραγουδήσουμε παρέα με τον John Bush.

#24

Bullet for My Valentine - Venom
εικόνα

Αυτό είναι ένα πολύ-πολύ ωραίο δισκάκι, ανάμεσα στα καλύτερα που έχουν κάνει οι BFMV. Ως και αδικημένο θα το έλεγα.

#23

Caligula’s Horse - Bloom
εικόνα

Όποια καλή μπάντα πάει στην Inside Out, αυτομάτως γίνεται καλύτερη. Κανόνας που δεν άλλαξε στην περίπτωση των Caligula’s Horse στο πρώτο τους άλμπουμ υπό τη σφραγίδα του κραταιού στον prog χώρο label. Step up για τους αγαπημένους Αυστραλούς.

Αρχειακή συνέντευξη της εποχής: Caligula's Horse: «Oι κακοί στίχοι καταστρέφουν το μήνυμα της μουσικής»

#22

Amorphis - Under The Red Cloud
εικόνα

Σταθερή αξία για μια ακόμα φορά, που έχει και κάτι παραπάνω αυτή τη φορά (βλέπε τραγούδια σαν το “Bad Blood”)

#21

The Winery Dogs - Hot Streak
εικόνα

Όχι τόσο εντυπωσιακό όσο στο ντεμπούτο των The Winery Dogs, αλλά και πάλι απολαυστικό το τρίο των Kotzen/Sheehan/Portnoy.


#20-16

Summary

#20

The Getaway Plan - Dark Horses
εικόνα

Μπάντα-αδυναμία. Ξέχασα τελείως το “Requiem” του 2011 που είναι δισκάρα για 10αδα. Το “Dark Horses” είναι ένα τσακ κάτω, αλλά και πάλι πολύ δυνατό alt-prog από Αυστραλία.

Αρχειακή συνέντευξη της εποχής: Συνέντευξη The Getaway Plan (Clint Owen Ellis)

#19

Kingcrow - Eidos
εικόνα

Εξαιρετικό progressive metal, της μεγάλης του Gildenow σχολής, από τους Ιταλούς. Πιθανότατα η καλύτερη δουλειά τους ως τώρα.

#18

Lamb Of God - VII : Sturm Und Drang
εικόνα

Σίγουρα ο αγαπημένος μου δίσκος από LoG. Η λίγο περισσότερη μελωδία που έβαλαν εδώ τους πάει πολύ κατ’ εμέ. Δεν είχε συνέχεια όμως.

#17

Von Hertzen Brothers - New Day Rising
εικόνα

Τελικά, ίσως είναι αυτό το αγαπημένο μου VHB άλμπουμ (οκ, μαζί με το “Stars Aligned”). Top class alternative rock, με prog rock διάθεση σε σημεία και εξαιρετικό songwriting.

Αρχειακή συνέντευξη της εποχής: Συνέντευξη Von Hertzen Brothers (Mikko Von Hertzen)

#16

Bring Me The Horizon - That’s The Spirit
εικόνα

Η δουλειά που έκανε του BMTH τεράστιους, απολύτως δικαιολογημένα. True friends stab you in the front.


#15-11

Summary

#15

Horisont - Odyssey
εικόνα

Έτσι παίζεται το 70s hard rock εν έτει 2015, κυρίες και κύριοι. Προσδεθείτε.

#14

Iron Maiden - The Book Of Souls
εικόνα

Εννοείται μόνο Maiden. Πάντα και με κάθε τρόπο. Πόσο δε όταν έχεις μέσα “If Eternity”, “The Red And The Black”, το ομότιτλο και “Empire Of The Clouds”.

#13

Teramaze - Her Halo
εικόνα

Ομολογώ πως η κρίση μου έχει επηρεαστεί σχετικά με τους Teramaze από την μετέπειτα δημόσια στάση του mainman τους, του Dean Wells (για διάφορα θέματα), αλλά αυτό εδώ είναι ένα καταπληκτικό progressive metal άλμπουμ. Κρίμα που δεν μπόρεσε ποτέ να κρατήσει ένα lineup σταθερό και ειδικά αυτή τη φωνή.

#12

Danko Jones - Fire Music
εικόνα

Το αγαπημένο μου με διαφορά άλμπουμ του Mango Kid, του Mocca Moses, του τυπάρα του Danko. Θέλω να το βάλω να παίζει πριν βγω βράδυ για μπύρες, ενώ στο μυαλό μου παίζω ξύλο με φαντασιακούς εχθρούς (σαν άλλος Γαρδέλης ένα πράγμα), τραγουδώντας “There’s Gonna Be A Fight Tonight” κι ετοιμάζοντας τα “Body Bags”. Κυρίως, όμως, θέλω να ξαναδώ live αυτό το γαμημένο power trio και να περάσω και πάλι τόσο καλά…

#11

Riverside - Love, Fear And The Time Machine
εικόνα

Οι άλλοι Riverside. Οι πιο rock, οι αισιόδοξοι, οι όμορφα μελαγχολικοί. Σε ένα άλμπουμ που επικράτησε ο ένας έναντι των πολλών. Σε ένα άλμπουμ που πήγε να φέρει το φως, αλλά στο τέλος κερδήθηκε από το σκοτάδι, έστω κι αν δεν το έσβησε ποτέ τελείως.

Αρχειακή συνέντευξη της εποχής: Συνέντευξη Riverside (Mariusz Duda)


#10-5

Summary

#10

Between the Buried and Me - Coma Ecliptic
εικόνα

Τρομακτικά τεράστιος δίσκος. Ο αγαπημένος μου (μαζί με τα 2 “Automata”) των BTBAM. Τι τρομερά παιξίματα, τι απίστευτη ατμόσφαιρα που σε κάνει να μπαίνεις μέσα στο concept κι ας μην καταλαβαίνεις τίποτα από όσα συμβαίνουν. Τι υπέροχη παράνοια είναι αυτή.

#9

Subsignal - The Beacons Of Somewhere, Sometime
εικόνα

Αν αγαπάς τον λυρισμό στο progressive metal, τότε δεν γίνεται να μην λατρέψεις το καλύτερο άλμπουμ των Subsignal. Και να μην σου σφίξει την καρδιά έστω λίγο το “A Myth Written In Water”. Ένα άλμπουμ που κοιτάζει τους Sieges Even στα μάτια.

Αρχειακή συνέντευξη της εποχής: Subsignal: «Αν θες να αλλάζεις χωρίς να προοδεύεις, καλύτερα σταμάτα»

#8

Tremonti - Cauterize
εικόνα

Μεγάλος riff master o Mark, στην καλύτερη προσωπική δουλειά του. Και ρεφραινάρες και τραγουδάρες και headbanging κι από όλα έχει η δισκάρα αυτή.

#7

Arcane - Known/Learned
εικόνα

Η άλλη μπάντα του Jim Grey μας προσέφερε αυτό το εκπληκτικό, διπλό, αντιπολεμικό, progressive metal (λίγο ακόμα και γίνομαι Χατζηγεωργίου) αριστούργημα. Λίγο μετά την κυκλοφορία του όμως μας άφησαν χρόνους. Ο Jim επικεντρώθηκε στους Caligula’s Horse και μεγαλούργησε εκεί, αλλά αυτό εδώ παραμένει από τα σπουδαιότερα δημιουργήματά του.

#6

The Neal Morse Band - The Grand Experiment
εικόνα

Και εγένετο The Neal Morse Band! Οι Neal Morse, Mike Portnoy και Randy George αποφάσισαν να μετατρέψουν την χρόνια συνεργασία σε κανονική, full-time μπάντα, και για το σκοπό αυτό έτρεξαν auditions, βρίσκοντας εν τέλει στα πρόσωπα των Eric Gillette και Bill Hubauer κάτι περισσότερο από αυτό που θα περίμεναν. Οι πέντε τους συνιστούν ένα μαγικό μουσικό σύνολο και οι πρώτοι καρποί της συνεργασίας τους είναι εμφανώς σπουδαίοι στο “The Grand Experiment”. Τι να πει κανείς για το “The Call”, για τις υπέροχες μελωδίες του “Waterfall” και για το επικά επικό 26λεπτο “Alive Again”. Μεγαλείο!

Αρχειακή συνέντευξη της εποχής: Συνέντευξη The Neal Morse Band


#5

Leprous - The Congregation
εικόνα

Το μεγαλύτερο άλμα στην δισκογραφική πορεία των Leprous ήρθε με το “The Congregation” να χτίζει υφολογικά και ηχητικά πάνω στο “Coal”, πηγαίνοντας τους ένα επίπεδο ψηλότερα σε όλα τα επίπεδα: στον ήχο, στις συνθέσεις, ακόμα και στο σκοτάδι που αποπνέει.

Αρχειακή συνέντευξη της εποχής: Συνέντευξη Leprous (Einar Solberg)


#4

Disturbed - Immortalized
εικόνα

Τρομερή επιστροφή από τους Disturbed, όταν ακόμα κι οι πιο πιστοί οπαδοί τους είχαμε αρχίσει να χάνουμε τις ελπίδες μας. Τραγουδάρες η μια πίσω από την άλλη, και μια αναπάντεχα τεράστια επιτυχία με τη διασκευή του “Sound Of Silence” να τους εκτοξεύει εμπορικά σε επίπεδα που ποτέ δεν είχαν φανταστεί. Και, ναι, είναι τόσο καλή.


#3

Ghost - Meliora
image

ΕΔΩ ξεκινάει η πραγματική αυτοκρατορία που είχε πάντα στο μυαλό του ο Tobias. Εδώ τα τραγούδια είναι μεγάλα και ήρθαν για να μείνουν και να τοποθετήσουν τους Ghost στην κορυφή.

Αρχειακή συνέντευξη της εποχής: Συνέντευξη Ghost (Nameless Ghoul)


#2

The Dear Hunter - Act IV: Rebirth In Reprise
εικόνα

Μια γιορτή του progressive rock από ένα υπέροχο καλλιτεχνικό μυαλό που (παρεμπιπτόντως) δεν ανήκει στον progressive χώρο. Μέσα από μια τρομερά δουλεμένη ιστορία που ισορροπεί μεταξύ του πραγματικού και του φαντασιακού, με άπειρες μελωδίες, καταπληκτικές ενορχηστρώσεις, ως και χορευτικά τραγούδια. Ένα μοναδικό μουσικό πανηγύρι.


#1

Steven Wilson - Hand.Cannot.Erase
εικόνα

Στο “Raven” ο Steven Wilson τελειοποίησε το progressive rock του παρελθόντος.

Στο “Hand.Cannot.Erase.” τελειοποίησε τη μίξη του progressive rock του παρελθόντος με το σήμερα, προσθέτοντας περισσότερες μουσικές συνιστώσες στην εξίσωση. Το είχε ξανακάνει στο “In Absentia” με τους Porcupine Tree αλλά εδώ τα καταφέρνει ακόμα πιο εμφατικά και εντυπωσιακά.

Χρησιμοποιώντας ως βάση μια πολύ δυνατή και ιδιαίτερα στενάχωρη ιστορία, γράφει καταπληκτικούς στίχους και τους ντύνει με ακόμα εντυπωσιακότερες μουσικές, επιλέγοντας να έχει δίπλα του μουσικούς που στέκονται στην αφρόκρεμα. Δεν πρέπει να υποτιμάμε την συνεισφορά των Nick Beggs, Adam Holzman, Maco Minnemann και Guthrie Govan – χωρίς αυτούς ίσως δεν ήταν το αριστούργημα που απολαμβάνουμε.

Είναι το άλμπουμ που έχει μέσα και το “Routine” και το “Ancestral” – δυο από τα τελειότερα τραγούδια που έχω ακούσει ποτέ.

Είναι το άλμπουμ που έχει το “3 Years Older”, το “Home Invasion” και το “Regret #9” που μπορούν να κάνουν κάποιον αιώνιο οπαδό της προοδευτικής μουσικής.

Έχει τα υπέροχα πιασάρικα “Hand Cannot Erase” και “Perfect Life”.

Έχει το τελείωμα του “Happy Returns” να σε καταρρακώνει και να σε ανακουφίζει.

Είναι ένα τέλειο 10αρι από την αρχή ως το τέλος, χωρίς ίχνος αμφιβολίας επί αυτού.

Είναι δίσκος όχι χρονιάς, αλλά δεκαετίας.

Είναι συντροφιά ζωής, στα καλά και στα άσχημα.

Αρχειακή συνέντευξη της εποχής: Συνέντευξη Steven Wilson

37 Likes

@GRACCHUS_BABEUF Έλειπα στα ξένα και δεν μπορούσα να γράψω, αλλά να ξέρεις πως μου έχεις δώσει άπειρες πάσες για συζήτηση/σχολιασμό. Δεν μπορώ να αναπτύξω τώρα όσο θα ήθελα (και αρκετά τα έχω ξεχάσει), ΑΛΛΑ! Θυμάμαι πως ανέφερες τους Terminal και το Slovo και νομίζω είπες πως οι στίχοι είναι στα σλοβένικα (και εγώ έτσι νόμιζα). Παραθέτω ένα πολύ ενδιαφέρον trivia από έναν χρήστη ονόματι “heavymetalofeasternbloc”, ο οποίος μου φαίνεται πως ξέρει δύο πράγματα παραπάνω.

Well, based on lyrics, it’s somewhat bastardized combination of variety of slavic languages, not only one. Pretty decent job for swedish guy, these languages are tough to learn!
The song title actually might be mispelled little bit because in the chorus there is something like: “Slávu, slávu vám moju darujam” which is basically “Glory, I will give you my glory” while “slovo” means “word”. Purely on the basis of phonetic transcription I put together something how lyrics could be like:

Búra sa kosti ty
neseznam, vem čaku do rúk
Som prishol nazaj
si spomni s poděku bratskego

[Chorus]
Slávu, slávu
vám moju darujam
Slávu, slávu
vám moju darujam

Iném budu stačit
postesk a vetru nada
I postrakh na nikdu
i meso na vatru se bít v pútech

[Chorus] …
[Solo]

Slávu vám, slávu
vám moju darujam
Slávu vám, slávu
vám moju darujam

Επίσης, περίμενα τουλάχιστον από εσένα μια αναφορά στο πρώτο High Spirits!

Σόρρυ για το οφφ τόπικ, ίσως δώσω πεντάδα αργότερα!

5 Likes

2015

HONOURABLE MENTIONS

  • Iron Maiden - The Book of Souls

  • Enforcer - From Beyond

  • Nightwish - Endless Forms Most Beautiful

  • Ghost - Meliora

  • Riverside - Love, Fear and the Time Machine

TOP 5

5. TesseracT - Polaris

4. Steven Wilson - Hand. Cannot. Erase.

3. Leprous - The Congregation

2. Caligula’s Horse - Bloom

1. Parkway Drive - Ire

ΕΞΩΦΥΛΛΟ

Caligula’s Horse - Bloom

33 Likes

πλάκα έχει που με αναφέρεις εδώ, πριν λίγες μέρες κατέβασα σχεδόν δισκογραφία από αυτούς τους τύπους. αλλα δεν έχω άποψη ακόμα.

2 Likes

Τους ξέχασα :worried:

Nice, πες μου γνώμη για TMLT όταν

1 Like

Πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση για TA την εβδομάδα του 2015, δεν το περίμενα στο φόρουμ. Προσωπικά το άλμπουμ τότε δεν με είχε πιάσει καθόλου σε αντίθεση με το Monitor 5 χρόνια νωρίτερα (i quote myself to sit with me):

και μάλλον από τα γραφόμενα συνειδητοποιώ πως τότε όντας τσουτσέκι το προσπέρασα σύντομα, και όχι λόγω θεματικών αλλά μάλλον κλίματος. Είμαι αρκετά “επιρρεπής” στο να σκραπάρω μπάντες αν δεν μου κάνουν σε αλλαγές τους.

Θα το ξανακούσω στις διακοπές. Θενκς φόρουμ.

1 Like

2015 → Αυτό είναι καλύτερο κι απ’ την Κωνσταντινούπολη!!!


12. – 6.

12. DEVATHORN “Vritra”
Μέσα σε πολλές αξιόλογες περιπτώσεις που αναδύθηκαν στο εγχώριο blackmetal στερέωμα, οι DEVATHORN πάντα μου κέντριζαν το ενδιαφέρον για διάφορους λόγους, όπως ότι διατηρούσαν έναν σταθερό πυρήνα τριών ατόμων απ’ το ξεκίνημα τους, τα live τους εξέπεμπαν ένα αυθεντικό αίσθημα κινδύνου και βέβαια ο ήχος τους τραβούσε σταθερά το μονοπάτι της εξέλιξης. Μέχρι να κυκλοφορήσει το “Vritra” είχαμε μάθει άλλωστε τρία από τα κομμάτια μέσω split κυκλοφοριών, ωστόσο στο full-length εμφανίστηκαν ανανεωμένα μαζί κάμποσα άλλα παντρεύοντας σουηδικό orthodox, ελληνικό ήχο αλλά κάποιες εξαιρετικά καλοδεχούμενες death metal πινελιές που κλείνουν το μάτι στους MORBID ANGEL.

11. NADIWRATH “Circle of Pest”
Τα παλικάρια στο κύκνειο άσμα τους έχουν βάλει στην άκρη το punk στοιχείο του ντεμπούτου (για την ακρίβεια το έχωσαν στα κομμάτια του «περσινού» “Chaotic Blasphemy” EP) και εστιάζουν στη μελωδικότητα του ήχου τους με τρομερά επιτυχημένο τρόπο (aka δεν εκφυλίζουν τον χαρακτήρα τους), φέρνοντας στο μυαλό μέρος του φινλανδικού bm. Όση μελωδία κι αν υπάρχει βέβαια στο “Circle of Pest”, αυτό δεν αλλάζει τη μισανθρωπική οπτική τους κάνοντας στην πράξη τα κομμάτια να μοιάζουν με πανηγυρικούς παιάνες για κάθε μικρή ή μεγάλη καταστροφή πλήττει το είδος που κατά πολλούς είναι ό,τι χειρότερο έχει υπάρξει ποτέ σ’ αυτόν τον πλανήτη.

10. TETRAGRAMMACIDE “Typhonian Wormholes: Indecipherable Anti-Structural Formulæ”
Αν αυτοί οι τύποι είναι όντως Ινδοί (απ’ την Ινδία) τους βγάζω το καπέλο. Πέρα από φανταστικούς τίτλους, καταπληκτικό logo και εξαιρετικό artwork, έχουν το καλό ότι δεν κωλώνουν να τερματίσουν σε ακρότητα το όλο bestial black/death παρακλάδι, διαλύοντας τα όρια με το καθαρό noise σα να λένε «Κλάστε μας τα hindu balls μας κύριοι REVENGE και λοιποί παρατρεχάμενοι!»

9. RIDE FOR REVENGE “Ageless Powers Arise”
Οι Φινλανδοί αποδομητές των συμπατριωτών τους BEHERIT βρίσκονται σε δημιουργικό οργασμό αυτά τα χρόνια κυκλοφορώντας το ένα full-length μετά το άλλο. Στο “Ageless Powers…” ενδεχομένως και να πετυχαίνουν το point blank στην διελκυστίνδα μεταξύ του αρχέγονου blackmetal και του επαναληπτικού βιομηχανικού θορύβου, με αποτέλεσμα ο συντονισμός με τους ρυθμούς του να οδηγεί σε trance state την οποία ενδεχομένως να διακόπτουν στιγμιαία ορισμένα γουστόζικα ηχητικά gimmicks.

In your world I cannot be free / And in my world you don´t even exist

8. GLOAM “Hex of Nine Heads”
Η έκρηξη που είχε συμβεί στο αμερικάνικο underground του extreme ήχου από τα μέσα των 00ς κι έπειτα, είχε οδηγήσει σε κάθε λογής απόπειρες δημιουργικής σύνθεσης των υπο-ειδών. Κάπως έτσι προέκυψε και το “Hex of the Nine Heads” των GLOAM (με το όνομα που παραπέμπει σε αγαπημένες για μένα ώρες της μέρας), όπου συμβαίνει μια απίθανη όσμωση cascadian usbm, doom/death (το “Where Freezing Winds Forever Blow” είναι ένα αυθάδες τέκνο της “Light…”/“Dreadful…” περιόδου των MDB), ενδεχομένως και post και όλα αυτά με έναν ήχο-καμπάνα που ζαλίζει μέσα στις διαρκείς εναλλαγές ρυθμών και διαθέσεων…

7. LEVIATHAN “Scar Sighted”
Απ’ το πουθενά είχε σκάσει ετούτη εδώ η «επιστροφή» του Wrest, μετά από το απλά ΟΚ “True Traitor…". Το “Scar Sighted” δεν είναι μια σκέτη αναπαραγωγή των ένδοξων 00s αλλά μάλλον ένα ταξίδι αυτοκάθαρσης, μέσα από συγκεχυμένες αναμνήσεις όχι και πολύ καλών εποχών. Όλα τα γνωστά LEVIATHAN στοιχεία είναι εδώ, οι fuzz-αριστές κιθάρες, τα αργόσυρτα μέρη, οι ambient στιγμές και μπορεί αρχικά να μοιάζουν σε πολλά σημεία ατάκτως ερριμμένα, ωστόσο σε βάθος αποτυπώνουν κατάλληλα τη συνεχή παλινδρόμηση του μυαλού μπρος-πίσω στον χρόνο, προσπαθώντας να ενώσει τις τελείες και να βρει πώς φτάσαμε τελικά ως εδώ.

6. SATURNALIA TEMPLE “To the Other”
Αν το “Aion of Drakon” ήταν ένα «σκάσε και κολύμπα» στα γεμάτα fuzz νερά των αρχέγονων ωκεανών, ο διάδοχός του μοιάζει περισσότερο με βουτιές σε μικρές λίμνες που υπάρχουν στα ψηλά ομιχλώδη οροπέδια και καθεμιά κρύβει τους δικούς της θησαυρούς. Με αυτό θέλω να πω ότι στο “To the Other” τα πράγματα μπορεί να παραμένουν doom-to-the-bone, τα παραμορφωμένα 70s είναι πανταχού παρόντα, αλλά μοιάζει κάπως πιο οριοθετημένο από τον προκάτοχό του που ώρες-ώρες ήταν δίχως τέλος (όχι ότι με χάλαγε αυτό, το αντίθετο). Ειδική μνεία στο videoclip του ομώνυμου που ζαλίζει με την out-of-focus κάμερα, σπάνια ένα metal clip να είναι τόσο εύστοχα συνδεδεμένο με το περιεχόμενο του κομματιού.


5.

EREB ALTOR “Nattramn”

LST-ERA-NTR

Εντάξει μπορεί να είπα ότι το “Damned When Dead” των MAEL MORDHA ίσως να ήταν το τελευταίο heavy metal album με το οποίο συνδέθηκα, αλλά δεν το ‘γραψα και στην πέτρα. Άλλωστε τους EREB ALTOR στο μυαλό μου τους έχω ως κάτι λίγο διαφορετικό από τα υπόλοιπα, ακριβώς όπως είχα και τους BATHORY. Πιθανότατα επειδή η σκανδιναβική παράδοση βγαίνει τόσο αβίαστα που γίνεται σχεδόν πρωταρχικό στοιχείο, το “Nattramn” μοιάζει να είναι ένα κάλεσμα του Παλιού Κόσμου από το μακρινό παρελθόν. Όσο για το “Midsommarblot” η live εμπειρία πριν κάνα χρόνο στο Κύτταρο, τότε που σηκώθηκε η πούτσα η τρίχα κάγκελο έχει γράψει πλέον με ανεξίτηλα ρουνικά σύμβολα στ’ αυλάκια των αναμνήσεων.

4.

BRULVAHNATU “Frozen Obscene Deliverance”

LST-BVH-FOD

Όντας πια στα χρόνια που έψαχνα συγκίνηση στο «αναπάντεχο» έπεσα στην γουστόζικη περίπτωση του πολυπράγμονος κυρίου T. McLelland ή Nabucodnosor (απ’ τις φανταστικές δουλειές των ANTEDILUVIAN για τις οποίες έχουμε ήδη μιλήσει) ή Kib Sreng όπως επιλέγει να συστήνεται στα διάφορα προσωπικά του projects. Η αλήθεια είναι πως παρακινήθηκα να ασχοληθώ με την εκδοχή του ως BRULVAHNATU από καλό συνομιλητή, ο οποίος τότε ετοιμαζόταν να κυκλοφορήσει το συγκεκριμένο άλμπουμ σε κασετική εκδοχή (εξαιρετικό package) και πολύ καλά έκανα και τον άκουσα!

Το ”Frozen Obscene Deliverance” είναι ένα τρομερό χωνευτήρι που μπορεί στο εξωτερικό του περίβλημα να γράφει black/death metal (οπότε ίσως να σκέφτεται κανείς Καναδάς + black/death → ατελείωτη τραγίλα) όμως μέσα στις τρεις μακροσκελείς συνθέσεις του συμβαίνουν πραγματάκια όπως ατμοσφαιρικές εκδοχές του USBM, post-ίζοντα περάσματα, noise τζούρες αλλά και σημεία με μπάνικο metal riffing. Το σημαντικό είναι ότι όλα αυτά τα στοιχεία διαδέχονται αβίαστα το ένα το άλλο στην υπηρεσία του “storytelling” κάθε κομματιού και αυτό για μένα είναι απ’ τους ύψιστους στόχους, τουλάχιστον στα περισσότερα μουσικά υπο-είδη που επιλέγω να κινούμαι.

3.

EMBRACE OF THORNS “Darkness Impenetrable”

LST-EOT-DIM

Κι αφού έκαναν το άλμα απ’ το “Atonement…” στο “Praying…” θα έμεναν εκεί; Όχι βέβαια, αλλαγή ρότας πάλι για κάποια από τα πιο ανήσυχα πνεύματα του παγκόσμιου underground με έναν δίσκο που δικαιολογεί τον τίτλο του στο έπακρο. Με σεμιναριακό ήχο το “Darkness Impenetrable” έρχεται από μια διάσταση γεμάτη σκληρότητα, αιχμηρές γωνίες, όντα με κοφτερά δόντια και μια ομίχλη να θολώνει τη βούληση.

Το σκοτάδι εδώ είναι όντως αδιαπέραστο, υφαίνεται από τα συνεχώς παλλόμενα riffs και leads, οι χαραμάδες σφραγίζονται απ’ το μπάσο και τα τύμπανα καρφώνουν τις άκρες του παραπετάσματος με πρόκες. Μια δαιμονική φωνή απ’ την άλλη πλευρά προειδοποιεί όσους θέλουν να αποτολμήσουν να περάσουν προς τα εκεί, να είναι οπλισμένοι με θάρρος, δύναμη της θέλησης και μια γερή δόση συσσωρευμένης οργής…

2.

SERPENT NOIR “Erotomysticism”

LST-SNR-ERO

Μα να είσαι blackmetal και να σκας με τίτλο δίσκου για έρωτες; Και να ‘χεις αυξήσει και τις μελωδίες; Οποία προδοσία! Ευτυχώς οι SERPENT NOIR δεν έδωσαν ποτέ καμία σημασία σε οποιαδήποτε νόρμα και πήραν τα μονοπάτια στα οποία τους οδήγησε αυτή τη φορά ο Δράκοντας. Μονοπάτια που αφετηρία (μουσική) έχουν κατά κύριο λόγο το αδάμαστο πνεύμα του “Into the Pandemonium” (δεν αναφέρομαι σε άμεση ηχητική σύνδεση) και τα όσα μαγικά αυτό γέννησε στα 90s.

Φυσικά οι THERION είναι βασικός πυλώνας, ο μυστικιστικός αέρας των παλιών TIAMAT φυσάει σε κομμάτια όπως το “Al Runa”, το εμβατηριακό “Desert of Azazel” με τους φανταστικούς στίχους του Thomas Karlsson κόβει την ανάσα και κάπου μέσα σε όλα αυτά καθόλου παράταιρο δεν μοιάζει ένα ηχογραφημένο πραγματικό sex magick act. “Και τότε που κολλάει το blackmetal ρε παιδιά;” θα αναρωτηθεί κανείς και θα λέγαμε με το δίκιο του αν πέφταμε στην παγίδα του να συνδέσουμε αυτό ιδίωμα με μια συγκεκριμένη ηχητική προσέγγιση. Πράγματι, πέρα από ορισμένα διάσπαρτα σημεία (π.χ. “Dioscuri of Darkness”) και τα -για άλλη μια φορά- απίστευτα lead vocals του Κώστα (πόσα «χτυπήματα» σε μια χρονιά ρε μεγάλε; ), το “Erotomysticism” περισσότερο μοιάζει να απευθύνεται σε όσους συγκινούνται με τον ατμοσφαιρικό ήχο, παρά σε έναν εραστή των DARKTHRONE ή των δυσαρμονιών για να είμαστε και πιο μοντέρνοι.

Το θέμα βέβαια είναι ότι όλα τα παραπάνω έχουν μικρή σημασία, τόση όση έχει το περίβλημα σε μια συσκευασία. Διότι ο εσωτερικός κόσμος του “Erotomysticism”, αυτός που αντικατοπτρίζεται στα πολλαπλά layers της κιθάρας αλλά και των λοιπών εφέ, στην πραγματικότητα είναι ένας εφιαλτικός λαβύρινθος στο τέλος του οποίου κρύβεται άλλη μια αφύπνιση -άλλο ένα βήμα μέχρι να φτάσουμε στα Thaumiel.

1.

AMESTIGON “Thier”

LST-AMS-THR

Οι Αυστριακοί ως τώρα κινούνταν σποραδικά στις σκιές της σκηνής της χώρας τους. Πλέον είναι η ώρα το μαύρο φως να τους λούσει και να τους μάθουν όσο περισσότεροι γίνεται. Το “Thier" (που προέρχεται από το γερμανικό Tier → Beast) είναι από αυτά τα μοναδικά δημιουργήματα κατά τη σύλληψη αλλά και εκτέλεση των οποίων όλα τα άστρα μοιάζει να έχουν ευθυγραμμιστεί.

Τίποτα εδώ δεν είναι από μόνο του ρηξικέλευθο, όμως όλα μαζί είναι ένας συγκλονιστικός συνδυασμός από το σοβαρό metal των 80s, το second wave του blackmetal, τη διάθεση για fusion των 00s και μια στέρεη κοσμοθεωρία για την Δημιουργία και την θέση του Ανθρώπου σε αυτήν. Οι τέσσερις απλωτές συνθέσεις ακολουθούν την anything-can-happen προοπτική, τα καταιγιστικά μονοπάτια ακολουθούνται από «ατμοσφαιρικές» παύσεις όπου κι εκεί όμως παρατηρώντας προσεκτικά (διότι ο δίσκος όσο προσβάσιμος κι αν είναι τόση πολυπλοκότητα κρύβει στο εσωτερικό του) πάντα κάτι συμβαίνει, κάτι που οδηγεί στο επόμενο επίπεδο.

Το «ξύπνημα» του πνεύματος που συμβαίνει μπαίνοντας δίχως αναστολές στον κόσμο του “Their” σπάνια το έχω βρει αλλού και παρότι ακόμα περιμένουμε τον ολοκληρωμένο διάδοχο, θα απασχολήσουν ξανά στις επόμενες εβδομάδες…


Ειδικές Καταστάσεις
  • LUCIFERIAN SCORCHING HEAT: Αμφιταλαντεύτηκα πολύ πάνω στην πρόθεσή μου να βάλω το “Sun to Scorch” των MALIGN στην πεντάδα. Δεν είναι ότι δεν έχω ξαναβάλει EP ας πούμε, μακριά από μένα τέτοιοι περιορισμοί. Τα δύο κομμάτια είναι ΟΛΟ το orthodox bm, το κοχλάζον και χεβιμεταλλίζον δίχως καμιά ντροπή, που «μεσουράνησε» τα προηγούμενα χρόνια, πριν γίνει τόπος intellectual διαγωνισμού βαρετών κατά τ’ άλλα σχημάτων. Τελικά κατέληξα ότι οι MALIGN πολύ περισσότερο από μπάντα είναι «ιδέα» που ξεπροβάλλει απ’ τη σπηλιά της όταν έχει κάτι -σύντομο- να πει και εξατμίζεται σχεδόν αμέσως -όποιος πρόλαβε να κατανοήσει, πρόλαβε. Σε άλλα νέα, οι CULTES DES GHOULES φέρνουν λίγη ακόμα μαύρη μαγεία με το “Rise of Lucifer” μαζί με μια εντυπωσιακά ταιριαστή διασκευή σε NECROMANTIA -είναι πράγματι ενδιαφέρον να «αποδεικνύεται» πόσο κοντά είναι κάποια πράγματα σε επίπεδο σύλληψης κι ας διαφέρουν σε τρόπους εκτέλεσης. Τέλος, αν θέλετε ένα demo για να κλείσει καλά η εβδομάδα σας, μπορείτε να ασχοληθείτε με αυτό του Σουηδού JORDABLOD, όχι τόσο επειδή το περιπετειώδες και progressive-ίζον από άποψη riff-ολογίας blackmetal του είναι αρκετά ενδιαφέρον από μόνο του (που είναι), όσο επειδή είναι in the process για να δημιουργήσει κάτι exceptional στο προσεχές μέλλον.

  • SYNTHETIC ELECTRIFYING COLD: Τη χρονιά εκείνη για κάποιο λόγο παρακολουθούσα αρκετά στενά τις κυκλοφορίες της βερολινέζικης Beläten που ειδικευόταν στον ευρύτερο electro χώρο. Ένα μικρό ποτ-πουρί, για όποιο ίσως ενδιαφέρεται, επιλογών κυρίως synthpop/industrial/darkwave/you-get-the-point που μου κέντρισαν το ενδιαφέρον είναι οι DAYBED (“Weird Sailing”), DISTEL (“Nord”), L’AVENIR (“Engineer”) και VEIL OF LIGHT (“Head/Blood/Chest”). Μαζί, μόνο και μόνο λόγω ηλεκτρονικής αφετηρίας, καθότι κατά τ’ άλλα η απόσταση είναι χαοτική, θα συνιστούσα (αν δεν το βρίσκετε για κατέβασμα, στείλτε) στα αρκετά περιπετειώδη και με αντοχές σε ακραίο πειραματισμό άτομα να ασχοληθούν με το “House of Flames” του MICHAEL IDEHALL -αν έχετε και κάποιο ενδιαφέρον για το occult ακόμα καλύτερα…

38 Likes

Εκείνα τα χρόνια άκουγα πολλή περισσότερη μουσική από ότι τώρα, οπότε sorry for the long post, αυτά κρατάω από τότε μέχρι σήμερα για το 2015:

Πεντάδα:

Summary

1. Dodheimsgard – A Umbra Omega

Με εξαιρετική ψυχραιμία, είχα γράψει εδώ:

Υπάρχει ένα μέρος που αποκαλείται πραγματικότητα. Κρυφό από όλους. Μπορείς μόνο να το προσεγγίσεις μέσω της τρέλας, αλλά δεν υπάρχει γυρισμός. Ένα μέρος όπου κρύβεται ο Διάβολος, πέραν της Μοναδικότητας, όπου όσα έχασες είναι εκεί και σε περιμένουν. Εκεί που, πίσω από κοσμική τέφρα, σε περιμένει ένας εαυτός αλλιώτικος. Ευτυχώς, αν και οι DHG άργησαν μόνο οκτώ χρόνια και 63 δευτερόλεπτα, τελικά μας οδήγησαν σε αυτό το μέρος. Έκτοτε, ο χωροχρόνος καμπυλώθηκε. “Time Without limit, eternity in a minute”, όπως βγήκαν οι λέξεις από το εξωγήινο λαρύγγι του Aldrahn.

Υμνώ τον αρχιτέκτονα του Σκότους Vicotnik, του οποίου ο παλμός χτυπά απελευθερωμένος, ώστε τόσο μακριά στην διαδρομή του, να αποδομήσει την Τέχνη του μέσω παρανοϊκής έμπνευσης, επαναπροσδιορίζοντας την μέσω της Γένεσης αυτών των συνθέσεων. Κάθε ακρόαση, αφηρημένα, ερυθρά, παντοτινά δάκρυα.

2. Ghost – Meliora

Η κορυφαία στιγμή ενός συγκροτήματος καταδικασμένου να πετύχει. Ένα σκληρό hard rock που ακομπλεξάριστα ρευστοποίησε τις επιρροές του και τις μετέτρεψε σε κάτι πολύ ανώτερο των όσων προκύπτουν από την αποδόμησή του. Όλα, είναι απλώς καλύτερα. “Can’t you see that you are lost without me?” είπε γλυκανάλατα ο Papa Emeritus και ακόμη δηλώνω μαγεμένος και περήφανος οπαδός.

3. Chelsea Wolfe – Abyss

Η τιτάνια καλλιτέχνιδα κυκλοφορεί την κορυφαία της στιγμή. Από το post-metal στο darkwave και από το neo-folk στο shoegaze, όλα λιώνουν σε ένα μαύρο μάγμα. Η Chelsea εδώ κλέβει το θρόνο της Jarboe, της Siouxsie, της Diamanda. Βλασφημία; Όχι, σύγχρονο classic του σκληρού εναλλακτικού ήχου. Τι βρήκε το metal ακροατήριο και ταυτίστηκε με κάτι που απέχει τόσο πολύ; Την αισθητική. Και αυτό το crossover ανάμεσα σε διαφορετικές υποκουλτούρες, δίχως υπόνοιες gatekeeping από καμία πλευρά, δεν είναι αυτονόητο ούτε σύνηθες. Άβυσσος η ψυχή της σκοτεινής μουσικής…

4. Tribulation – The Childen Of The Night

Κοιτώντας πίσω στο “Children of The Night”, θα επιμείνω στην άποψή μου πως εκεί το 2013 ξεκίνησε, από Σκανδιναβία κυρίως, ένα έντονο φλερτ του gothic με το metal, αλλά το αποτέλεσμα ευτυχώς δεν ήταν η αηδία του gothic metal (sorry :stuck_out_tongue: ). Η στροφή των Tribulation από το τρομακτικό “The Formulas Of Death”, τέκνο του προοδευτικού death metal, που ξέχασα να έχω στη λίστα μου, σε αυτό το καταραμένο post-punk/gothic/melo-death’n’roll/ταμπέλα, ήταν για μένα ένα σοκ. Ακόμη και σήμερα, βρίσκω στιγμές που θα μπορούσαν να το χαρακτηρίσουν άνισο. Η γοτθική ατμόσφαιρα και το βαμπιρικο essence του όμως το κάνουν και εδώ, σημασιολογικά και αισθητικά, ένα αριστούργημα. Που μπορεί στο μέλλον όχι απλά να μην το ξανάφτασαν αλλά να έγιναν και κακέκτυπά του, αλλά οι Tribulation εδώ κυκλοφόρησαν, για μένα και ελπίζω όχι μόνο, ένα από τα σημαντικότερα metal άλμπουμ των τελευταίων 20 και βάλε ετών. Το ρεύμα που δημιούργησαν δε, καλά κάνει και υπάρχει ακόμα. Παραλίγο εξώφυλλο χρονιάς.

5. Awe – Providentia

Πώς θα ηχούσαν οι DsO αν ήταν αθεϊστές υπαρξιστές; Οι Έλληνες Awe κυκλοφορούν ένα LP που στις ανατριχιαστικές του στιγμές, ναι, θα βλασφημίσω, ξεπερνά τους καλλιτεχνικούς του προπάτορες. Οι Awe εδώ πέρα απαρνιόνται τον Εοσφόρο για το Σίσυφο. Δεν γίνονται κυνικά πεζοί ούτε κενά φιλοσοφικοί. Οι τρείς πράξεις, δομημένες από μια ατομοκεντρική μεν, δραματική δε προσέγγιση, καταλήγουν κάπου, διαμέσου μιας εντυπωσιακής ροής. Ένα από τα κορυφαία άλμπουμ που έβγαλε η εγχώρια κιθαριστική σκηνή για μένα, δεν θα μπορούσε να μην πάρει έστω μια τιμητική ψήφο. Εδώ μιλάμε για ένα συντριπτικό αριστούργημα που αν το είχαν βγάλει Ισλανδοί φερειπείν θα είχε μοσχοπουλήσει. Ναι, γραφική ατάκα, αλλά το αποτέλεσμα για μένα είναι εξωπραγματικό και βαθιά εσωτερικό. Έχει όμως διέξοδο και άποψη. Να το ακούσετε.

Για να ολοκληρωθεί η δεκαπεντάδα:

Summary

6. Mgla – Exercises In Futility

Κακά τα ψέματα, το “Exercises In Futility” είναι ένα από τα πιο επιφανή black metal άλμπουμ της δεκαετίας. Έκανε τους Πολωνούς first class act στη σκηνή, στον ήχο. Έπιασε τους μεταμοντέρνους και όσους τη βρίσκουν με norse/DMDS-core. Επένδυσε στον ροκ πυρήνα του υπέρτατου προκατόχου του και παρέδωσε ένα συμπαγές και αλάνθαστο άλμπουμ μνημονικού black metal, επικού και εσωστρεφούς ταυτόχρονα, ένα οικουμενικό έργο. Με φοβερούς στίχους. Η αγκίστρωση πάνω στο πνεύμα βέβαια και την έλλειψη νοήματος θα αποτελούσε ιδανικό μανδύα για να κρυφτούν τα λογικά άλματα στα οποία θα υπέπιπταν στο μέλλον σε πράξεις και δηλώσεις τους. Οι Mgla επιχείρησαν να αποκόψουν έργο και καλλιτέχνη, και εδώ το πέτυχαν. Απλώς δεν άντεξαν την πίεση της σύγχρονης εποχής και καλά να πάθουν. Κλασικός δίσκος, όπως και να έχει. Ελάχιστες φορές το, φαινομενικά παραδοσιακό, black metal έφτασε σε τέτοια επίπεδα αποδοχής.

7. Misþyrming - Söngvar elds og óreiðu

Ντεμπούτο που τάραξε ολόκληρο το σοβαρό extreme metal underground. Ψυχωμένα και ψυχρά δυσαρμονικά riffs πάνω σε παραδοσιακές φόρμες, φωτιά και πάγος σε φωνητικές ερμηνείες που μπαίνουν στο πάνθεον του black metal, εμβάθυνση σε μια παράνοια που φαινομενικά είχε προηγούμενο στο χώρο, αλλά επί της ουσίας αποτέλεσε μια κλωτσιά στον ήχο όταν φαινόταν να περνά καμπή στη φαντασία του. Οι Ισλανδοί μεγαλούργησαν και στο μέλλον θα τα κατάφερναν ακόμη καλύτερα. Ίσως η καλύτερη μπάντα της εποχής της.

8. Jungbluth – Lovecult

Το όνομα της μπάντας ήδη προμήνυε πολλά. Εδώ όμως είναι το concept του δίσκου. Η αγάπη, η επιθυμία, ο ερωτικός δεσμός, στα χρόνια της καπιταλιστικής αλλοτρίωσης, και ο ανατρεπτικός του χαρακτήρας. Με σαφές ιδεολογικό και αναλυτικό υπόβαθρο από πίσω, για όσα άτομα έχουν εξοικείωση με Φρανκφούρτες, ιαπωνικό new wave και μεταδομισμούς. Όχι, δεν είναι χιππηδες. Στο “Part Ache” δεν είχαν ξεπεράσει ακόμη το neo-crust του πρότερου βίου των Alpinist. Εδώ όμως, πήραν από το noise rock και το screamo όλα όσα χρειάζονταν για να φτιάξουν ένα άλμπουμ που δύσκολα πλησιάστηκε ξανά συναισθηματικά ή ηχητικά. Όχι από τους ίδιους. Αυτοί χαιρέτησαν. Το φορτισμένο crust των Jungbluth εδώ δεν είναι μόνο συναίσθημα ή καλές ιδέες. Είναι κάτι ολοκληρωμένο και διαχρονικό.

9. Leviathan - Scar Sighted

Νομίζω πως το “Scar Sighted” είναι πολύ καλύτερο από ότι του πιστώνεται. Δεν ήταν απλώς επιστροφή σε φόρμα, και παρά το γεγονός πως εν τέλει δεν σοκάρει καλλιτεχνικά όπως οι μεγάλες στιγμές της προηγούμενης δεκαετίας, έχει κάτι το ξεχωριστό. Ξανακούγοντάς το, δεν μπορώ παρά να πω πως είναι το ιδιαίτερο riffing, η εγκεφαλική προσέγγιση στις διαστροφικές ατμόσφαιρες και ο ανόθευτος τρόμος που αναδύεται από τα στροβιλιστά riffs και τα ιδιότυπα φωνητικά. Οι Leviathan, μέσα σε όλη την παρακμή που τους διέπει, έλαμψαν για μια τελευταία φορά και έδειξαν πόσο απέχουν από το ιδίωμα ποιοτικά αλλά και ως άποψη.

10. Iskra – Ruins

Η τελευταία κυκλοφορία των μυθικών Iskra για μένα είναι και η κορυφαία τους. Κάτι το συναισθηματικό δέσιμο του να την ακούσω στην ώρα της, κάτι το ότι οι πολιτικοποιημένοι στίχοι για ακόμη μια φορά είχαν πράγματα να μου πουν και να μου δώσουν άλλο ένα πειστήριο στο πως το metal μπορεί να ηχήσει ριψοκίνδυνο, ακόμη και από αυτή την αντικοινωνική σκοπιά, κάτι τα αμέτρητα εντυπωσιακά riffs. Ναι, το crust μένει πίσω αν και στα γυρίσματα και τα κοψίματα, στα μπάσα και τα mid-tempo, είναι δυναμικά παρόν. Από την άλλη, ξανά ναι, το black metal στα πιο ατμοσφαιρικά και βλάσφημα σημεία, διατηρεί την απόκοσμη αίγλη του. Το “Ruins” είναι ένα άλμπουμ επικίνδυνο. Είναι το άριστο black metal.

11. Anopheli – The Ache Of Want

Το μοναδικό, μέχρι στιγμής (2024 αργείς;) LP των Anopheli φέρνει το όραμα των Fall Of Efrafa ξανά στις crust punk ρίζες του. Επηρεασμένο από μια αλληγορία φαντασίας που θα κάνει, μέσα από διάφορα σχήματα, τον κύκλο της το 2022, το “The Ache Of Want” έχει τα τσέλα, τα post σημεία, τα πανκ ξεσπάσματα, τις τρομερές και ευφάνταστες ατμόσφαιρες, τη σωστή διάρκεια, και κυρίως τη γοητεία ενός έργου που όσο και αν πατά σε γερές ρίζες δημιουργεί κάτι που στέκει αυτόνομο στην παρακαταθήκη του ιδιώματος τα τελευταία 15 χρόνια. Οκ, αρκετός βερμπαλισμός, οι Anopheli είναι από τα καλύτερα neo-crust σχήματα της εποχής τους.

12. VI - De Praestigiis Angelorum

Side project μελών των Aosoth και Antaeus μεταξύ πολλών άλλων, και ενώ ηχεί τόσο κοντά, η έμφασή του σε πιο avant-garde τοξικά black μονοπάτια, πάντα φονταμενταλιστικά και ορθόδοξα, το καθιστά ένα εντυπωσιακό άλμπουμ που για μένα αποτελεί μια από τις καλύτερες post-00s στιγμές του ιδιώματος και της σκηνής.

13. Arcturus – Arcturian
image

Η δισκογραφική επιστροφή των Arcturus ευτυχώς ήταν ανώτερη του προκατόχου της και έφερε κάτι ουσιώδες και φρέσκο στην κληρονομιά τους. Πέρα από την ισχυρή τραγουδοποιία, το “Arcturian” έχει πολλές ενδιαφέρουσες ιδέες συμπυκνωμένες και ευτυχώς μέχρι και σήμερα ηχεί αριστουργηματικό. Μύστες.

14. Abyssal – Αντικαταστάσεις

Σήμερα, ίσως θεωρώ αυτή την στιγμή των Abyssal ως την κορυφαία τους. Με συνθέσεις όπως το συνταρακτικό “Veil Of Transcendence” ή το υπνωτικό “Chrysalis” εν μέρει λογικό. Κάπως δάμασαν το death metal με avant-garde τρόπο χωρίς να ηχήσουν τεχνοκρατικοί, ούτε ακατάσχετα δυσαρμονικοί, ούτε και υπέρ του δέοντος σπηλαϊκοί. Πλέον, έχοντας συνομιλήσει και με τον μύστη G.D.C., καταλαβαίνω πως δεν υπάρχει απλά μια υψηλή θεωρητική και τεχνική κατάρτιση, αλλά και μια γενικότερη φιλοσοφία στο πώς συνθέτεις ακραία μουσική, γιατί, τι θες να πεις, στο σήμερα, που να αφορά και να εξάπτει την φαντασία.

15. Imperial Triumphant – Abyssal Gods

Ένα από τα ελάχιστα πραγματικά σπουδαία avant-garde black metal σχήματα των τελευταίων ετών κυκλοφορεί την πρώτη αδιαμφισβήτητη δισκάρα του. Free/avant jazz, πνευστά, μπασογραμμές και τρελά εφέ και συχνότητες, εκρηκτικά τύμπανα, κιθάρες πιο χαοτικές και από τους Gorguts ξερω γω, γενικά ένα αχαλίνωτο όργιο που διατηρεί την πνιγηρή του ατμόσφαιρα και μας μεταφέρει σε ένα κόσμο όπου τα ‘60s και τα ‘10s στη Νέα Υόρκη συνυπάρχουν σε μια ασπρόμαυρη ταινία που εξυμνει την παρακμή μιας κοινωνίας που χτίστηκε στο εγωκεντρικό. Αν θέλετε, στο μυαλό μου συνοδεύεται και με αυτό το άσχετο ντοκιμαντέρ αν θελετε να μερακλώσετε κανένα σαββατόβραδο και να απελευθερώσετε τη φαντασία σε εντελώς συνειρμικές/ατμοσφαιρικές αναζητήσεις. Και αυτή η μπαντάρα έχει και μέλλον ε.

Άλλοι 15 δίσκοι που αξίζουν τουλάχιστον σχολιασμό για τα γούστα μου:

Summary
  1. Cloud Rat – Qliphoth
    Η ίσως, καλύτερη grind/crust μπάντα των τελευταίων 15 ετών ξερω γω, κυκλοφορεί την πρώτη της δισκάρα. Στιχάρες τέλεια ισορροπημένες ανάμεσα σε προσωπικό βίωμα και κοινωνικό σχολιασμό, ambient/ατμοσφαιρικά/ηλεκτρονικά μέρη που δείχνουν την μελλοντική άλλη πλευρά, τρομακτικά τύμπανα και riffs που περικλείουν εντός τους πολλή γνώση για τον ήχο. Τεχνικό αλλά και τόσο συναισθηματικά φορτισμένο όσο λίγα, και πάνω από όλα μια Madison Marshall στο μικρόφωνο που αναδεικνύεται ως η απόλυτη ερμηνεύτρια για αυτή τη μουσική. Οι Cloud Rat είναι τεράστιο συγκρότημα και τους ευχαριστώ που υπάρχουν.
  2. Nightfell – Darkness Evermore
    Ήδη άλλα μέλη του φόρουμ έχουν αναφερθεί στους Nightfell σε αυτό το νήμα, αλλά τα έχουμε πει και διεξοδικά για μετέπειτα έπη τους σε άλλα εδώ μέσα και στην κεντρική. Σε κάθε περίπτωση, όταν έσκασε το “Darkness Evermore” δεν ήξερα από πού να κρυφτώ. Βαθύ, black/doom metal που όμως αξιοποιεί το gloom του σκοτεινού death metal, και κυρίως, προσεγγίζει κάτι που δεν είναι άλλο από την αποκαλυπτική νύχτα των ύστερων Tragedy. Η μαύρη λιτανεία που πετυχαίνει εδώ ο ζόφος των Nightfell στο μέλλον θα ενταθεί, χτυπάει όμως καίρια και στιγματίζει.
  3. Cult Leader – Lightless Walk
    H διάλυση των Gaza δεν άφησε τρια από τα μέλη να τα βάψουν μαύρα και να μείνουν άπραγα. Έφτιαξαν έτσι τους Cult Leader και το sludge/mathcore/extreme/metallic hardcore που φτύνουν στο ντεμπούτο αυτό με έναν τρόπο που τους διαχωρίζει και από τις επιρροές και από τον πρότερο καλλιτεχνικό τους βίο. Σε σέρνουν στο σκυρόδερμα, σε πετάνε μέσα σε φρεάτια, σε κάνουν να απορείς με τα riffs και τις εναλλαγές θεμάτων, νιώθεις το λαιμό σου να πονά όταν ακούς τα φωνητικά. Τεράστιο σχήμα.
  4. Apallachian Terror Unit – We Don’t Need Them
    Άψογο anarcho-punk/’90s crust/thrashcore/profane existence punk με γυναικεία φωνητικά από ένα από τα καλύτερα σχήματα που το έπαιξαν ποτέ, στην καλύτερη στιγμή τους. Στίχοι, συνθέσεις, εναλλαγές, ένταση, πείσμα, προοπτική, όλα μέσα. Γενικά ένα από τα καλύτερα crust άλμπουμ της δεκαετίας και ένα από τα απολύτως αγαπημένα μου γενικά. Τεράστιο συγκρότημα και αρκετά επιδραστικό θα πω, όπως αντιλαμβάνομαι το underground.
  5. Serpent Noir – Erotomysticism
    Νομίζω ελάχιστες φορές μια εγχώρια black metal μπάντα κατάφερε να επηρεαστεί τόσο ξεκάθαρα από ένα ρεύμα του εξωτερικού αλλά ταυτόχρονα με υπομονή να δημιουργήσει κάτι εντελώς μοναδικό. Με άλλες κυκλοφορίες των Serpent Noir δεν έχω νιώσει τόσο, αλλά κάτι σε αυτά τα εκλεπτυσμένα και αραχνοϋφαντα κιθαριστικά θέματα, και σε αυτό τον επικίνδυνο ρομαντισμό κάτι βρίσκω. Εντελώς προσωπικό άκουσμα.
  6. Diat – Positive Energy
    To post-punk των Diat εδώ ηχεί ως το επόμενο μεγάλο banner της αναβίωσης μετά τους Estranged. Ναι, dark punk, κυνικό βρετανικό beat/the fall-ικό rock ‘n’ roll, με μια γερμανική Bauhaus-ική αύρα, χειμωνιάτικο αλλά και βαθιά αστικό, το “Positive Energy” είναι η μουσική της doomer γενιάς πριν γίνει (ΟΚ boomer) tiktok trend. Το anarcho—post-punk των The Mob και Crisis επισκέπτεται τη new wave αισθητική επανάσταση και επιστρέφει με τη μορφή συγκλονιστικών τραγουδιών. Ένα από τα άλμπουμ που όρισε γούστα και συνειδήσεις.
  7. The Order Of Apollyon – The Sword And The Dagger
    Δεν χορταίνουμε την Aosoth-ίλα και έτσι άλλο ένα side project μελών από εκεί αλλά και από άλλα αξιότιμα σχήματα του γαλλικού (και όχι μόνο) black metal, αν και τέκνο κατά βάση του Β.S.T., είπαν να επιλέξουν τη βία και να παραδόσουν κάτι που αναμενόμενα δεν πιάνει πολύ κόσμο, εκτός αν διψάτε για ορθοδοξίλα και πηχτά black/death riffs και αποκρυφιστικά φωνητικά. Και τότε και τώρα, ψηλά στη λίστα μου.
  8. Παροξυσμός – Σήψη Γενεών
    ΑΟΥΑ. Θα το πούμε crust/hardcore αλλά στην πραγματικότητα είναι πολλά περισσότερα, μιλάμε για σεμινάριο συνθέσεων και γνώσης στα extreme metal riffs και πως ενσωματώνονται. Τιτάνιο συγκρότημα, δεν θέλω να αθρώσω λέξεις για το πόσο υπερτούμπανο άλμπουμ είναι αυτό, πως συνδυάσει ξεσπάσματα ακρότητας και τα γυρίζει σε τρομερή γκρούβα, πόσο η μουσική ακολουθεί τους στίχους. Τι να λέμε. Αν δείτε που αλλού παίζουν τα μέλη της μπάντας θα καταλάβετε γιατί πολλά βγάζουν νόημα.
  9. Αrchgoat - Apocalyptic Triumphator
    Και ενώ οι Φινλανδοί έχτιζαν καρτερικά τον underground μύθο τους και ήδη αποτελούσαν μεγάλο όνομα στη φάση και επηρέαζαν και ηχητικά το black/death ρεύμα τους, ένιωθα πως δεν είχαν παραδόσει έναν πραγματικά σπουδαίο δίσκο. Ε, εδώ, το κάνουν. Από τα καλύτερα πράγματα που έβγαλε το ιδίωμα γενικά.
  10. Wiegedood – De Doden Hebben Het Goed
    Η απαρχή ενός τόσο υπέροχου ταξιδιού για ένα τόσο ξεχωριστό σχήμα. Ακούσε Mgla εσείς :stuck_out_tongue: Οι Wiegedood ξεκίνησαν τόσο φουριόζοι μεταλαμπαδεύοντας το πνεύμα της Εκκλησίας του Ρα στον σκανδιναβικό ήχο, δημιουργώντας ένα απόκοσμο και ψυχωμένο έργο μελωδικού/ατμοσφαιρικού bm που παραμένει άκρως επιθετικό, και βρέθηκαν μονομιάς στην εμπροσθοφυλακή του ιδιώματος, όπως θα έπρεπε να είναι για μένα. Στο μέλλον δε, θα μεταμορφωθούν σε κάτι ακόμη ανώτερο.
  11. Embrace Of Thorns – Darkness Impenetrable
    Αν και ανέκαθεν θεωρώ πως οι EoT τιμούν πολύ τους Archgoat, Proclamation και λοιπές επιρροές, εδώ δεν πιάνουν απλώς ένα υψηλό ποιοτικό επίπεδο εντός των, ομολογουμένως, πολύ στενών ορίων του subgenre. Το “Darkness Impenetrable”, αν αρέσκεται φυσικά κανένα σε αυτό τον ήχο, θα παρατάξει μια πιο μαύρη, πιο ατμοσφαιρική με την έννοια ενός κεριού που σιγοκαίει σε μια τελετουργία, μια πιο πηχτή ατμόσφαιρα. Μέχρι σήμερα, το θεωρώ από τα καλύτερα extreme metal άλμπουμ που βγήκαν από τούτα τα μέρη.
  12. Revenge – Behold.Total.Rejection
    Για μένα, αυτό εδώ είναι το καλύτερο μάλλον άλμπουμ των Καναδών. Διαθέτει τις μεγάλες συνθέσεις, τα βροντερά mid-tempo, τα αποκρουστικά black/grind riffs και τύμπανα, τη μνημονικότητα και κυρίως την αίσθηση πως τίποτα δεν υφίσταται απλά για το εφέ. Ισοπέδωση και άλλα τέτοια κλισέ.
  13. Djevel - Saa Raa Og Kalt
    Πρώτος πραγματικά μεγάλος δίσκος για το ίσως, καλύτερο νορβηγικό black metal σχήμα των τελευταίων 10 ετών. Οι Djevel, με τότε ακόμα στα φωνητικά τον Hjelvik των Kvelertak, έγραφαν απλά τέλεια κομμάτια στο παραδοσιακό ύφος. Τόσο τέλεια, που κάνουν μερικές «σημαίες» της μαρκίζας του tnbm να φαίνονται ακόμη περισσότερο άμπαλες. Οι στιγμές δε με το συνδυασμό υμνητικών και harsh φωνητικών, κάνουν τα κόκκαλα να τρίζουν. Τεράστιο συγκρότημα.
  14. Napalm Death – Apex Predator – Easy Meat
    Επιστροφή στις πολύ μεγάλες κορυφές για του λατρεμένο σχήμα, με ένα τρομακτικό δίσκο. Ναι, οι επιρροές, οι θεματικές, οι στίχοι, το κονσεπτ, είναι in our faces. Ο αυθορμητισμός και ο πλουραλισμός που επικαλέστηκαν βέβαια κατά τη δημιουργία οι Embury & σία είναι περίτρανα παρόντες και αυτοί καθορίζουν το τελικό αποτέλεσμα. Η πανκίλα κυριαρχεί και κάνει ακόμη και τα πιο σκληρά death metal riffs να ηχούν τόσο εκλεπτυσμένα. Αυτό είναι το grindcore που μας ανανεώνει την πίστη κάθε χρόνο.
  15. Svalbard – One Day All This Will End
    Οι αγαπημένες μου ημέρες των Svalbard, πριν τους χάσω στιγμιαία και τους ξαναβρω, διαφορετικούς αλλά όχι τόσο, φέτος. Πιο ακραίος ήχος, πιο πνιγηρός, πιο hardcore, με τα black περάσματα εκεί αλλά όχι κυρίαρχα. Και φυσικά, πάντα, βαθιά συναισθηματικά και οργισμένα, απεγνωσμένα. Μπαντάρα.

Για την πενηντάδα:

Summary
  1. Panopticon – Autumn Eternal
  2. Absconditus – Katavasis
  3. Katavasia – Sacrilegious Testament
  4. Firespawn – Shadow Realms
  5. Sleater-Kinney – No Cities To Love
  6. Viet Cong – Viet Cong
  7. Protomartyr – The Agent Intellect
  8. Tau Cross – Tau Cross
  9. Liturgy – The Ark Work
  10. Under The Church – Rabid Armaggedon
  11. Goatsnake – Black Age Blues
  12. Sulphur Aeon - Gateways to the Antisphere
  13. Outre - Ghost Chants
  14. Macabre Omen - Gods of War-At War
  15. Old Man’s Will - Hard Times-Troubled Man
  16. King Dude - Songs of Flesh and Blood-In the Key of Light
  17. Killing Joke – Pylon
  18. Terrible Feelings – Tremors
  19. Myrkur – M
  20. A Forest Of Stars – Beware The Sword You Cannot See

The nightmare continues:

Summary
  1. Black Breath – Slaves Beyond Death

  2. Envy – Atheist’s Cornea

  3. Grave Pleasures – Dreamcrash

  4. Iron Maiden – The Book Of Souls

  5. Ad Nauseam - Nihil Quam Vacuitas Ordinatum Est

  6. Visigoth – The Revenant King

  7. Abigail Williams – The Accuser

  8. Trial – Vessel

  9. Lik – Mass Funeral Evocation

  10. Era Of Fear / Πανδημία – split

  11. Grave – Out Of Respect For The Dead

  12. Year of the Goat - The Unspeakable

  13. Luciferian Light Orchestra - Luciferian Light Orchestra

  14. Marilyn Manson – The Pale Emperor

  15. Amestigon - Thier

  16. Perdition Temple – The Tempter’s Victorious

  17. Kendrick Lamar – To Pimp A Butterfly

  18. Nile – What Should Not Be Unearthed

  19. Millencollin – True Brew

  20. Strung Out – Transmission.Alpha.Delta

  21. Spectral Lore – Gnosis

  22. Crypt Sermon – Out Of The Garden

  23. Dawn Ray’d – A Thorn, A Blight

  24. Batushka – Liturgyia

  25. Downfall Of Nur – Umbras De Barbagia

  26. Myteri – Myteri

  27. Gattaca – Gattaca

  28. Daily Ritual – Daily Ritual

  29. G.L.O.S.S. – demo

  30. Birds In Row – Personal War

  31. Cruciamentum – Charnell Passages

  32. Clandestine Blaze - New Golgotha Rising

  33. Dodsferd – Wastes Of Life

  34. Praise The Flame – Manifest Rebellion

  35. Crypt Sermon – Out Of The Garden

  36. Archivist – Archivist

  37. Metz – Metz II

  38. Ghostbath – Moonlover (+εξώφυλλο χρονιάς)

  39. Dead To A Dying World – Litany

  40. Khemmis – Absolution

  41. Sorcerer - In the Shadow of the Inverted Cross

  42. Beach Slang – The Things We Do To Find People Who Feel Like Us

  43. Leprous – The Congregation

  44. Rolo Tomassi – Grievances

  45. Sacral Rage – Illusions Of The Infinite Void

33 Likes

Αγαπημένο, θα το έβαζα κι εγώ στη λίστα αν δεν το ξεχνούσα.

1 Like

1.Benjamin Clementine - At Least for Now

Πιανιστικη,μινιμαλιστικη προσεγγιση της μουσικης, με εξωπραγματικες φωνητικες ερμηνειες…

Ενας απο τους καλυτερους δισκους ολων των εποχων…

2.Leprous - Congregation

Τον δεχομαι ανετα ως τον καλυτερο τους,ετσι και αλλιως δεν υπαρχει κομματι που υστερεί

3.Faith No More - Sol Invictus

Μεγαλη επιστροφη που δικαιωσε τις προσδοκιες…

4.Riverside - Love,Fear and the Time Machine (+cover)

Διαφορετικος σχετικά δισκος για τα δεδομενα τους, αλλα αυτη η γλυκια μελαγχολια ειναι υπεροχη…

5.On Thorns I Lay - Eternal Silence

a1222614690_65

Αλλη μια επιστροφη μετα απο χρόνια,βάζει τις βασεις για τις επομενες 2 δισκαρες που θα ακολουθησουν…

34 Likes

Έχουν και ολοκαίνουριο άλμπουμ!

2 Likes

Και πολύ πολύ καλύτερο από το δίσκο του 2015 αλλά δεν θα επεκταθώ γιατί σέβομαι τις προτάσεις του @ChrisP .

Από αυτή τη σκηνή μου είχαν κάνει εντύπωση και οι Kapala.

2015

1) Grey Heaven Fall - Black Wisdom

Ρώσοι οι οποίοι βγάλαν 2 δικσάρες και μετά το διέλυσαν.Πραγματικά απίστευτο αν συνιπολογίσεις πως ειδικά ο δεύτερος “Black Wisdom” είναι καθαρό 10αρι… μετά απο αυτόν εξαφανίστηκαν,πολυ περίεργο. Ας μιλήσουμε για τον δίσκο όμως.Ενα διαμάντι του ακραιου ήχου Μπλακ/ντεθ με δαιμονισμένα ντραμς ,καλά ριφ και μία lead κιθάρα απο την όποία ξεχειλίζει έμπνευση και η οποία έχει
το πρωταγωνιστικό ρόλο. Τι το κάνει να ξεχωρίζει απο τα υπόλοιπα του είδους??? Το “δεσιμο” και η απίστευτη συνεργασία των οργάνων/μελών ,εδώ δενέχουμε ότι γίνεται στο 95% των άλμπουμ του είδους όπου κάθε όργανο έχει την στιγμή/ιδέα του και τα υπόλοιπα χάνονται σε ένα ανίαρο μπακγράουντ, εδώ κάθε ιδέα είναι συνεργαστική μεταξύ όλων των οργανων και ειδικά lead κιθάρας και Ντράμς, όπου μαζί κάνουν ΠΑΠΑΔΕΣ. Οποιος είναι φαν του ακραίου ήχου και δεν το έχει ακούσει ,κατί χανει απο την ζωή του. 10/10
Το τελευταίο τραγούδι “That Nail in a Heart” ειναι απο αλλο γαλαξία.

2) Amorphis - Under The Red Cloud

3) Deafheaven - New Bermuda

4) Tau Cross - Tau Cross

Crust punk. Την λατρεύω την ατμόσσφαιρα που δημιουργεί αυτό άλμπουμ.Εχει το ξεσηκωτικό της πανκ σε συνδιασμό με το το σκοτάδι του κράστ,heave metal ριφς και αυτά τα τρία δεμένα με κατατονικά?,μελαγχολικά?( δε ξερω πως να τα χαρακτηρίσω) φωνητικά.
Παρα ΜΑ πάρα πολυ σπάνιος ήχος (αν κάποιος έχει κάτι αντίστοιχο να προτείνει ειμαι όλος αυτιά!!)
ΠΕΝΤΑΔΑΤΟΣ ΔΙΣΚΟΣ

5) Mgła - Exercises In Futility

6) Sunset In The 12th House - Mozaic

Εχεις κάνει ποτέ headbanging με ποστ-μεταλ? Εχεις μαγευτεί με οριενταλ/ανατολίτικες μελωδίες ακόυγοντας ποστ- μέταλ? Εχεις ταξιδεύσει με ψυχεδελικά περάσματα και ατμόσφαιρα με ποστ-μεταλ δίσκο? Ε Εδώ οι Ρουμάνοι τα επιχειρούν ολα αυτά στο “Mozaic” και πετυχαίνουν σε μεγάλο βαθμό την συνύπαρξη και ανάδειξη αυτών των ετερόκλητων στοιχείων δίνοντας μας ένα απο τους
καλύτερους δίσκους της χρονιάς.

7) Cult Leader - Lightless Walk
Blackened Grindcore οπου η μαυρίλα που βγάζει τη ζηλεύουν και οι καλύτεροι μπλακ μεταλ δίσκοι.

8) 1914 - Eschatology Of War

9) Dødheimsgard - A Umbra Omega

10) Ghost - Meliora

Εξώφυλλο της χρονιά, “Tempel - The Moon Lit Our Path”

30 Likes

Όχι τι σεβασμός, δεν κάνω προτάσεις έτσι κι αλλιώς, αραδιάζω πράγματα που κάποτε μου είπαν κάτι και ακόμα μου λένε.

Εδώ βιντεoκλιπάρα από άλλο σχετικό πρότζεκτ. :joy:

3 Likes

Αλλη μια Κυριακη με extra busy schedule, αλλα και μια χρονια στην οποια καταλαβα αυτο που καποιοι συμφορουμιτες εχουν ηδη γραψει. Δεν βρισκω ευκολα μουσικη να με συναρπαζει. Θεωρω βεβαια οτι ολα θελουν να ωριμασουν λιγο και μια δεκαετια παντα ειναι καλη για να καταλαβεις τι αποτυπωμα αφηνει ενας δισκος, αλλα οι μεγαλοι δισκοι νομιζω οτι κανουν μπαμ απο την αρχη. Ενταξει, μεγαλωνω κιολας, λογικο ειναι να μην εντυπωσιαζομαι πολυ ευκολα πλεον. Χωρις σχολια λοιπον για αλλη μια φορα:

  1. Caligula’s Horse - Bloom
    Εξαιρετικό prog σύγχρονης κοπής. Τρομεροί ήχοι, δίκαια βρίσκονται εκεί ψηλά.
  2. Ghost - Meliora
    Έχω ξαναγράψει ότι πάντα τους ακούω pop, αλλά κι αυτό είναι δισκάρα. Pop, ξε-pop, είναι τρομεροί.
  3. Parkway Drive - IRE
    Δεν περίμενα ότι θα μου άρεσε αυτό το είδος σε αυτή την ηλικία. ΤΙ ΔΙΣΚΑΡΑ.
  4. Amorphis - Under The Red Cloud
    Όσο παίζουν αυτό το σκοτεινό πράγμα, είμαι χαρούμενος να το ακούω.
  5. Muse - Drones
    Δίσκος που με ενθουσίασε, τον θεώρησα “επιστροφή”.

Ουτε δεκαδα απο χονοραμπλ δεν μπορω να συγκεντρωσω, αλλα ολα τα παρακατω (αλφαβητικα) ειναι δισκαρες. Ισως λιγο παραπανω οι Βισιγοτθοι που ειναι φαση “απαπαπαπα”.

Armored Saint - Win Hands Down
Faith No More - Sol Invictus
Iron Maiden - The Book of Souls
Leprous - The Congregation
Paradise Lost - The Plague Within
Riverside - Love, Fear And The Time Machine
Slayer - Repentless
Visigoth – The Reverend King

36 Likes

Η χρονια που μαλλον ακουσα τη λιγοτερη μουσικη εβερ.

λιτα και απεριττα λοιπον, με μια μοναχα πεντάδα καθως δεν προλαβαινω.

5. Beach Slang - The Things We Do to Find People Who Feel Like Us

image

4. FIDLAR - Too

image

3. Desaparecidos - Payola

image

2. envy - Atheist’s Cornea

image

1. Turnover - Peripheral Vision

image

αυτο που εχω καταλαβει περισσοτερο απο αυτο το παιχνιδι, ειναι οτι ειστε ολοι πολυ παραπανω ρουβιτσες muse αποτι περιμενα, ο,τι βλακεια και να βγαλουν

edit: εξωφυλλο το Fidlar

@anhydriis σεχω κανει πατινι βδομαδες τωρα που δεν συμπληρωνω φορμα :heart:

26 Likes

:ninja: :face_with_monocle: :smiling_face_with_three_hearts:

1 Like

Ξεχασα να βαλω εξωφυλλο της χρονιας, βαλτε κατι σκοτεινα και άραχνα εσεις (!)

3 Likes

2015:

#1: Demetori - 愧人贖悪 ~ Evil People as the True Object of Salvation ~
#2: Amorphis - Under the Red Cloud
#3: Unlucky Morpheus - Rebirth Revisited
#4: Gloryhammer - Space 1992: Rise of the Chaos Wizards
#5: Gyze - Black Bride

23 Likes