Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

Φτάσαμε στο τέλος, λοιπόν . Να ευχαριστώ κι εγώ με την σειρά μου τον @anhydriis που έδωσε σάρκα και οστά στο προτζεκτ και όλα τα παιδιά που συμμετείχαν και μας χάρισαν άπειρες μουσικές προτάσεις . Εννοείται θέλω να συνδράμω ώστε το όλο εγχείρημα να γίνει κάποιου είδους λεύκωμα . Η ποιότητα και ο όγκος της πληροφορίας αξίζει μέχρι και να δημοσιευτεί ( πχ σαν τα αφιερώματα του χαμερ )

2022

Δεν άκουσα πάρα πολλή μουσική , αλλά είχε κάποιες εξαιρετικές κυκλοφορίες και αυτή η χρονιά . Ζορίστηκα πάρα πολύ να τις κατατάξω πλην του αδιαφιλονίκητου νικητή

HONOURABLE MENTIONS

  • Earthless - Night Parade Of One Hundred Demons
    Ωραίος δίσκος από τους παικταράδες , επιστροφή στις παλιές δομές

  • Fer De Lance - The Hyperborean
    Εδώ έχουμε ένα φανταστικό ντεμπούτο . Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ εύκολος με το μεταλ μου ( συγκριτικά με άλλα είδη ) , εκτιμώ και τα one trick ponies όπως τους από κάτω που είναι ο ορισμός heavy metal or no metal at all ρε νιαμου , αλλά και μπάντες σαν και δαύτους που μπολιάζουν ένα σωρό ωραία στοιχεία από όλα τα παρακλάδια . Η βάση τους το επικό / doom μέταλ αλλά οι ταμπέλα θα τους αδικήσει . Ακούς το παλιό ωραίο στυλ των Αις Ντερθ / Demons & Wizards , θα ακούσεις σημεία με εκπληκτικά αρπίσματα που σου δίνουν αυτό το φολκ - παραμυθένιο, γενικά θα την ακούσεις . Εξαιρετικοί

  • Riot City - Electric Elite
    Χάνει πόντους γιατί το ντεμπούτο είναι μνημειώδες και είχε το shock factor . Παρόλα αυτά και 2ος δίσκος τους είναι αγνό καναδικό καυτό ατσάλι , άξιο των βάσεων που έθεσαν

  • Eric Gales - Crown
    Ωραίος δίσκος από τον παικταρά Eric Gales. Ωραία μοντέρνα παραγωγή , blues rock ψυχή και πολλά στυλ μουσικής που συνθέτουν το κάδρο του δίσκου

  • The Temple - Of Solitude Triumphant
    Αγνό ατόφιο doom με ψαλμωδίες και κατανυκτική αισθητική; Σαφώς και λέμε “ναι” .

  • Achelous - The Icewind Chronicles
    Πολύ μου αρέσει η εξέλιξη του ελληνικού μεταλ . Νομίζω το επικό στυλ με παίξιμο που θυμίζει Αις Ντερθ μονοπωλεί γενικά το εγχώριο μεταλ ( δέχομαι και ενστάσεις ) αλλά μας πάει γαμώτο , όλοι τα τελευταία χρόνια έχουν κάτι ενδιαφέρον να πουν . Δισκαρα

  • The Hellacopters - Eyes Of Oblivion
    Τρομερός δίσκος, 5αδατος , αλλά τον έφαγαν τα προσωπικά μου κυκλώματα . Πολύ ωραίο μοντέρνο hard rock με πολλές πινελιές όπως το απίστευτο So Sorry I Could Die που μου τίναξε τα μυαλά , ροκ εν ρολιες σε ριφφ , βάλε και τα γνωστά χιτάκια ομώνυμο Hurricane κλπ και έχεις ένα δίσκο τουμπανο

TOP 5

5. Audrey Horne - Devil’s Bell

Δείτε τώρα τι παίζει με εμένα και αυτούς . Αρχικά , έχω ακούσει μόνο το συγκεκριμένο δίσκο επειδή με είχαν ψήσει εδώ μέσα τα παιδιά . Οι σκανδιναβοί παρατηρώ έχουν μια αγάπη για BOC . Έχουν κι ένα άλλο θεματάκι κάποιοι σκανδιναβοί που με ξενίζει και σίγουρα είμαι μειοψηφία . Παίζουν μεταλ με χαρντ ροκ ήχο ( πχ Ghost, Volbeat οκ αυτοι παίζουν ένα ωραίο υβρίδιο με πολλά στοιχεία ). Άλλο ένα που με ξενίζει λίγο είναι η φωνή , που μου θυμίζει Tobias Forge ( ένα από τα dealbreakers μου για Γκοστ ) . Τώρα γιατί έχω 5αδα δίσκο που ξεκινάω με τα αρνητικά μου ;; Γιατί, διάολε παίζουν τόσο γαμάτη μουσική, ριφφαρες, ρεφρεν , κουπλε, μελωδίες . Όλα 10/10 . Απολαυστικός δίσκος

4. Parkway Drive - Darker Still

Ο ορισμός του μοντέρνου μεταλ κυρία μου ! Εντάξει, έχω φάει κόλλημα με τους συγκεκριμένους. Στις 2-3 μπάντες του σήμερα που για τα δικά μου γούστα παίζουν το σωστό , το ωραίο , το καυλωτικό σύγχρονο μοντέρνο μεταλ

3. Satan - Earth Infernal

Στον @GRACCHUS_BABEUF οφείλω το νέο μου κόλλημα , μέσω του παιχνιδιού και της δικαιολογημένης συνεχόμενης εκθείασης τους . Είναι πραγματικά πολύ σπουδαία μπάντα, τέρμα πορωτική, τέρμα ποιοτική , αγνό κλασικό μεταλ καλοπαιγμένο που ακούγεται φρέσκα και διαχρονικό . Στα αυτιά μου ισάξιοι με Accept ως προς το συνθετικό επίπεδο μπάντας που έκανε reunion μετά από πολλά χρόνια. Τα λέμε next week στο λαιβ

2. Sumerlands - Dreamkiller
Τώρα αυτό είναι κάτι μεταξύ US prog power τύπου Queensryche ( ναι μου τους θυμίζει ειδικά στο Night Ride ) και χαρντ ροκαδικα παιξίματα ;; Δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αλλά μπορώ να σας πω ότι είναι διαμαντάκι παλιάς καλής αισθητικής

1. Messa - Close

Έχω έρωτα με αυτούς ( οκ με τη Σαρα έχω αλλά όλα τα παιδιά είναι παικταράδες ) . Τι δισκάρα έβγαλαν οι τύποι !!! Τι συνθέσεις ! Τι εξωτικοί ήχοι που ξεφεύγουν από τα στενά όρια του doom . Είχα γράψει και πέρυσι , ότι λαμβάνω και vibes και από το στυλ των Tea Party , γιατί υπάρχει και το εθνικ στοιχείο . Φανταστικό άλμπουμ , σπουδαία μουσική πρόταση

ΕΞΩΦΥΛΛΟ
Messa - Close

35 Likes

Τι να πω και εγω για τον πολυνίκη του παιχνιδιου :grin::grin:

Ενταξει δεν ειχε κάποιο τετοιο στοχο το παιχνιδι αλλα τα στατιστικα ειναι στατιστικα :ninja:t2: Περα απο ολα αυτα με τον @Rebel εχουμε αρκετα κοινα στις λιστες μας οποτε στα μη κοινα μας ακουσματα σιγουρα θα γυρισω για ψαξω νεα πραγματα.

Ραντεβου στα μεσηλικα πιτ :kissing_heart:

9 Likes

Γνωστα και ως “πιτακια”. Αυτό το “μεσηλικα” πονεσε γμτ.

5 Likes

Αλήθειες.

2 Likes

Brutus - Unison Life
Punk ενέργεια, post ατμόσφαιρα, γοητευτικό γρέζι στη φωνή… Από τις καλύτερες κυκλοφορίες της χιλιετίας που διανύουμε.
Ready? Are. You. Ready?

Zeal & Ardor - Zeal & Ardor
Άλλη μια μπάντα που σπάει τα καλούπια του ακραίου ήχου. Εξαιρετικό χωνευτήρι blues, gospel experimental και black metal ήχων το πάντρεμα των οποίων δεν ακούγεται σαν “sum of the parts” αλλά σαν μια οντότητα με ολόδικο της χαρακτήρα.
Darkthrone - Astral Fortress
Πολύ μου αρέσει αυτή η περίοδος των Νορβηγών.
Messa - Close
Scarlet doom λέει και δεν έχω ιδέα τι σημαίνει. Αν είναι αυτό το χαρμάνι ήχων που ξεκινάει από το doom και καταλήγει σε folk πασπαλισμένο με ότι μπορεί να φανταστεί κανείς ενδιάμεσα, τότε δηλώνω οπαδός του.
Soul Glo - Diaspora Problems
Η σπορά των Bad Brains άνθισε και το άνθος της είναι αγκαθωτό και όμορφο.

Εύφημος Μνεία
Sumerlands - Dreamkiller
Ghost - Impera
Carpenter Brut - Leather Terror
Ibaraki - Rashomon
Machine Head - Of Kingdom and Crown
Rolo Tomassi - Where Myth Become Memory
Rammstein - Zeit
Sigh - Shiki

28 Likes

1. Wormrot - Hiss
image
2. Fontaines - Skinty Fia
image

3. Russian Circles - Gnosis
image

4. Arctic Monkeys - The Car
image

5. Cloud Rat - Threshold
image

Υπολοιπη 20αδα:

Crowbar - Zero And Below
black midi - Hellfire
KEN mode - NULL
Messa - Close
Chat Pile - God’s Country

Billy Woods - Aethiopes
My Sleeping Karma - Atma
King Hannah - I’m Not Sorry, I Was Just Being Me
Devil Master - Ecstasies of Never Ending Night
Mamaleek - Diner Coffee
Drug church - Hygiene
Horsegirl - Versions of Modern Performance
Just Mustard - Heart Under
Lamb of God - Omens
Cult of Luna - The Long Road North

Αναπληρωματικοι:

Black Country, New Road - Ants From Up There
Krause - The Art of Fatigue
Wet Leg - Wet Leg
Come To Grief - When The World Dies
Darkthrone - Astral Fortress
Jack White - Fear Of The Dawn
Spaced - Spaced Jams
Brutus - Unison Life
Crows - Beware Believers
Alvvays - Blue Rev
GGGOLDDD - This Shame Should Not Be Mine
SUMAC with Keiji Haino - Into this juvenile apocalypse
The Chats - Get Fucked
Yard Act - Overload
Perturbator - Final Light
HEALTH - DISCO4 Voll II
Cave In - Heavy Pendulum
THICK - HAPPY NOW
Conjurer - Pathos

EPs
GEL - Shock Therapy
Sissyfit - Resist Sabotage Disrupt
SPY/Maniac - Split
Tropical Fuck Storm - Moonburn
Warthog - Warthog
Bambara - Love on My Mind
Primitive Man - Insurmountable

29 Likes

1 Like

Αυτό είναι του 23. Το ξέρω γιατί τώρα φτιάχνω την λίστα μου για το 23 . Δεν έγινε τιποτα αρκει που αναφέρθηκε αυτή η αλμπουμάρα που ήρθε απο το πουθενα.

2 Likes

image

1 Like

2022

5)Lorna Shore - Pain Remains
4)Muse - Will of the People
3)Electric Callboy - Tekkno
2)Ghost - Impera
1)Bad Omens - The Death of Peace of Mind

Εξώφυλλο:
image

30 Likes

Θα βάλουμε τελικά και '23 εδώ; Δεν έχω καταλάβει.

ναι

5 Likes

2022

  1. Messa - Close
  2. Ghost - Impera
  3. Summerlands - Dreamkiller
  4. Αrrayan Path - Thus always to tyrants
  5. Fellowship - The Saberlight Chronicles

Εξώφυλλο: Messa - Close

29 Likes

Να ευχαριστήσω κι εγώ με την σειρά μου όλους σας! Είστε καταπληκτικοί/ές.

Προσπάθησα να αποφύγω τα σεντόνια αλλά υπήρχε χώρος παντα για μερικές μη-δημοφιλείς απόψεις! Ειμαι απο αυτούς που χαίρομαι πολύ με τα γούστα των άλλων και δεν αναζητώ οι λίστες μου να μοιάζουν με άλλων - αν και συνέβη πολλές φορές με @stammargg_v2 @Lupin και @tylerdurden νομίζω, cheers!

Περισσότερο όμως ευχαριστώ λίστες από άτομα με εντελώς άλλα γούστα - cheers @hopeto και @GRACCHUS_BABEUF ! - που πραγματικά σηκώνουν άπειρη μελέτη. Έχω όμως να μελετήσω και @antonis86antoniadis @apostolisza8 @power_fades @ChrisP και γενικώς, για να μην μένω σε ονόματα, έχω να πάρω και να μάθω πράγματα από όλους σας ανεξαιρέτως - και το εννοώ.

Για μενα που ζω στο εξωτερικό και ειμαι καπως μακριά απο πιθανες συνευρέσεις/παρέες κλπ, είναι ιδιαίτερη χαρά μου που “γνωριστήκαμε” λίγο περισσότερο.

Ευχαριστώ τους πάντες και περισσότερο από όλους τον @anhydriis , μάγκα μου τα έσπασες!

37 Likes

Φτάνουμε σιγά σιγά στο τέλος αυτής της υπέροχης προσπάθειας. Θέλω να πω δυο κουβέντες πρώτα απ’όλα στον τεράστιο οικοδεσπότη μας, @anhydriis, φίλε ευχαριστώ πάρα πολύ, πραγματικά πάρα πολύ, με την ιδέα που είχες αλλά και τη δουλειά που έριξες για να πραγματοποιηθεί έκανες την καθημερινότητα της χρονιάς που μας πέρασε καλύτερη, σημαντικά πιο ευχάριστη. Δεύτερον να πω ότι χάρηκα πολύ που σας γνώρισα όλους εδώ μέσα, είστε πολύ ωραία παρέα ρε και μπράβο!

Τρίτο, παίδες ακούτε μουσικαρες, πολλές ΜΑ ΠΟΛΛΕΣ μουσικαρες, έχω μαζέψει ατελείωτο υλικό για μελέτη λέμε, υπόκλιση σε όλα τα παιδιά που βάλατε το χρόνο σας στις λιστάρες που μας δίνατε κάθε βδομάδα και να ξέρετε ότι θα χρησιμοποιούνται για χρόνια. Τέλος να πω ότι προσωπικά, με τις λίστες που έχω βάλει κι εγώ σε αυτό το λεύκωμα, νιώθω ότι έχω τοποθετήσει εδώ ένα σημαντικό κομμάτι του ποιός είμαι.

Θα συνεχίσουμε να τα λέμε εδώ μέσα, στα διάφορα πιτ αλλά και στις όποιες μπύρες κανονίζουμε. Καλή χρονιά παιδιά!

28 Likes

Η 15αδα που είχα καταθέσει πέρσι.

Στην πραγματικότητα η 5η θέση θα μπορούσε να ανήκει σε οποιοδήποτε από τα άλμπουμ που βρίσκονται εκεί και κάτω. Για το τυπικό στη θέση του The Butterfly Effect έβαλα αυτή τη φορά 5ο το Oak λόγω του ότι έχει κάτσει κάπως πιο καλά σε βάθος χρόνου.

Ωραία φασάρα εδώ, κυρίως γιατί το επίκεντρο έμεινε σε μουσική συζήτηση και αναζήτηση και δεν αναλώθηκε σε προσωπικές επιθέσεις και απόψεις που απλώς έχουν σκοπό να προκαλέσουν ή να προσβάλουν τον άλλον. Γεγονός που έχει να κάνει προφανώς κυρίως με τους ανθρώπους που συμμετείχαν και συμμετέχουν.

Πιστεύω πως θα βρεθούν αφορμές και φόρμουλες για αντίστοιχα εγχειρήματα, καλά να είμαστε και να έχουμε χρόνο και διάθεση για μουσική και συζητήσεις γύρω από αυτή.

Τα δέοντα στα παιδιά του το έτρεξαν και το στήριξαν και έκαναν την χαμαλοδουλειά με μεράκι!

27 Likes

Αυτο ακριβως!!! +1010001100 :black_heart::black_heart::black_heart:

Ενταξει @Meldinor μεγαλη αγαπη και εκπληξη για τις λισταρες και τις προτασεις στα επιτραπεζια :black_heart: το νου σου θα ηταν ωραιο θρεντ κατι με τετοια θεματικη

Η λιστα της δευτερας πρωι εχει αφησει ιστορια πλεον @Aldebaran (εκτος απο αστερισμος, φοβερος καφες στον ψαθοπυργο) απιστευτα κειμενα καθε φορα οπως και του @Outshined ο οποιος θα με κανει να γινω προγκας στα γεράματα :grin::grin:

Πολλοι λέτε για τη δουλεια που ειχε το να βγαζεις τα αποτελεσματα αλλα δεν παιζει καμια συγκριση με τις ωρες που δαπανηθηκαν στις λιστες. Αυτο και αν ειναι αξιο θαυμασμου. Εγω που αυτοπεριοριζομουν στις 5 επιλογες μου επαιρνε ανετα ενα δίωρο. Σκεφτομαι ποσο δουλεια εχει μια λιστα του @οποιοδηποτε. Ακομη και η απλη αναφορα των 5 κρυβει μεσα πολυ μερακι και αγαπη…

:ninja:t2::ninja:t2::ninja:t2::kissing_heart:

26 Likes

2022

  1. Machine Head - Of Kingdom and Crown
  2. He is Legend - Endless Hallway
  3. Architects - Classic Symptoms Of A Broken Spirit
  4. The Hellacopters - Eyes Of Oblivion
  5. Greyhaven - This Bright And Beautiful World

Honorable mentions:
Red Hot Chili Peppers - Unlimited Love + Return Of The Dream Canteen
Comeback Kid - Heavy Steps
Clutch - Sunrise on Slaughter Beach

28 Likes

Έκλαψα με το σκηνικό στη Γαλατσίου και τώρα ακούω King Hannah και σκαλώνω ΑΣΧΗΜΑ!

1 Like

Πάντως, σε αυτό το σημείο, πέραν των ευχαριστιών προς αυτό το μούτρο εκεί έξω, να πω ότι συνεχίζω (και σίγουρα υπάρχετε και άλλοι που ψήνεστε) να κάνω λόγο να το φτιάξουμε και ως ένα μοναδικό έντυπο και ό,τι χρειαστεί από ρευστό να το δώσω με χαρά. Μάλιστα, για να γίνει και ακόμη πιο ιντελεκτουάλ, θα πρότεινα στην κάθε χρονιά που έχουμε τον κορυφαίο δίσκο, να έγραφαν γι’ αυτόν και λίγα λόγια δύο ή ένας, ώστε όλοι οι συμμετέχοντες να έχουν αποδώσει τον οβολό τους στον κορυφαίο της εκάστης χρονιάς. Θα μπορούσε να γίνει και με κλήρωση ανάμεσα σε αυτούς που τον ψήφησαν, ώστε να μην τύχει σε κάποιον που δεν τον πάει καθόλου (για παράδειγμα).

Πείτε κι εσείς… για πάμε να το απογειώσουμε! Να μη μείνει μόνο εδώ μέσα, αλλά να το κρατήσουμε και στα χέρια μας. Και επιπλέον, αν όντως το κάνουμε, θα μου άρεσε δίπλα στα ψευδώνυμά μας να υπάρχει και το κανονικό μας όνομα.

13 Likes