Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

Ηθελα να ρωτησω (και εννοω,“σοβαρα”) αν μετα απο τα 60’ς θα φτασουμε τοσο πισω οσο παει η κλασικη μουσικη, αλλα ρε μπαγλαμαδες, παιζουμε με δισκους κλασικης μουσικης που απλως ηχογραφηθηκαν στα 60ς; Μου μοιαζει σαν να βαζαμε δισκους με διασκευες στο 52 εβδομαδες, που προφανως επιτρεποταν αλλα δεν νομιζω οτι για προφανεις λογους το εκανε κανεις. Ενιγουει, αλλαζει το πλανο ετσι, ξηγηθειτε οσο ειναι νωρις για να δω αν θα μπω.

1 Like

Φιλτατε @jonkyr δεν το ψήφισα, το έγραψα μόνο σαν special mention.

Ούτε στο “κανονικό” 52 δεν ψήφιζα επανεκτελέσεις, tribute albums, live albums κτλ κτλ

Αν θες να μπεις στο παιχνιδι εστω και ψηφιζοντας επανεκτελεσεις παλιοτερου υλικου εγω δεν εχω κανενα θεμα, come as you are, κατι θα μαθουμε και απο αυτο. Ουτως η αλλως, οπως εγω αντιλαμβανομαι το game ο στοχος του δεν ειναι μια στειρα και εγκυκλοπαιδικη αποτυπωση καθε χρονιας, αλλα το να μοιραζομαστε την αγαπη μας για καποιους δισκους και να μαθαινουμε κανεναν καινουριο απο τους υπολοιπους μερακληδες του φορουμ.

7 Likes

Αν μπορείς επειδή στη φόρμα μου έχω αφήσει “άλλο” στο δύο βάλτο κι αυτό στις ψήφους! (Το έχω γράψει και στη σημείωση της φόρμας). Θενξ!!!

2 Likes

Εν τω μεταξύ, ενώ είναι απολύτως κατανοητή η σκοπιμότητα της νέας φόρμας για την ευκολότερη συγκέντρωση των αποτελεσμάτων και την αποφύγή λαθών, δεν τολμώ να σκεφτώ τι θα γινόταν αν έμπαινε τέτοια φόρμα στις ψηφοφορίες για τις επόμενες δεκαετίες, όταν στο 1960 παρατηρούνται ελλείψεις!

3 Likes

Ναι ρε, εννοειται οτι δεν υπηρχε καμια μομφη. Περισσοτερο χαρηκα επειδη μπορει και να βρω τροπο να ασχοληθω. Κι αν το εβαζες τριτο στη λιστα σου, σο φακιν γουατ (που λενε και οι Αιρο Μειντε). Φυσικα μπορω να παρω τις προτασεις των παιδιων, να ακουσω και να φτιαξω μια λιστα, αλλα το 95% θα ειναι νεοι ηχοι και μουσικες. Ενω με την κλασικη και την οπερα εχω μια παλια, επιφανειακη (και ισως σαπισμενη, αν και προσπαθω να αποκαταστησω τη σχεση μας τα τελευταια δυο χρονια) σχεση, ειναι διαφορετικο.

Υ.Γ.1: Χρονο δεν βλεπω να εχω και για αυτο, αλλα η ερωτηση μου ισχυει.
Υ.Γ.2: Αν δω Μπομπ διπλα στο ονομα μου στην παλια λιστα, βρειτε βουλκανιζατερ.

4 Likes

image

3 Likes

Που ξέρεις, μπορεί και να ήταν για το καλύτερο…

Στο μυαλο μου εισαι… Δεν θα μπορούσε να γινει σε κανενα συμπαν… Στην επετειακη εκδοση του παιχνιδιου το 2030 ομως… :wink::grin::sunglasses:

4 Likes

Η φάση πάντως που ακούς Aretha Franklin, Frank Sinatra και Dinah Washington και η γυναίκα σου σε κοιτά σαν εξωγήινο προσπαθώντας να βγάλει κάποιο νόημα από αυτό είναι πραγματικά μοναδική…

15 Likes

1960)
Ποιο είναι το ζητούμενο; Αγαπημένοι δίσκοι από τα sixties; ωχ αυτό δεν θα πάει καλά!

1)John Coltrane - Giant Steps
Μνημείο της μουσικής του 20ου αιώνα. Στο ομότιτλο κομμάτι αναρωτιέσαι πότε αυτός ο άνθρωπος προλαβαίνει να πάρει ανάσα.

2)Charles Mingus - Blues & Roots
Ίσως ο σπουδαιότερος συνθέτης της Jazz μουσικής. To Moanin’ κλέβει την παράσταση αλλά μιλάμε για τέλειο δίσκο.

3)Wes Montgomery - The Incredible Jazz Guitar of Wes Montgomery
Ο τίτλος τα λέει όλα. Α, και οι πένες είναι για τους φλώρους κιθαρίστες!

4)Joan Baez - Joan Baez
Υπέροχη πρόταση απ’ τους συμφορουμίστες! Kάτι ήξερε τελικά ο Metal God και την διασκεύασε!

5)Johnny Cash - Ride This Train
Eνώ καλά καλά δεν έχουμε ακόμη την έννοια του album, o Μan in Black κυκλοφορεί concept album και μάλιστα με αφήγηση του ίδιου -και τον ήχο του τρένου-ανάμεσα στα κομμάτια. Και ψήφος στο cover γιατί έτσι!
RideThisTrain
και δυστυχώς άκυρο στον Miles γιατί το Sketches δεν μου αρέσει και τόσο σε σχέση με άλλες αλμπουμάρες του.

18 Likes

Ωραίος για Montgomery, επίσης ωραίος για Johnny Cash! Δεν πρέπει να έχω ένα μήνα που το αγόρασα, φανταστικό.

1 Like

RUNAWAY / IN THIS ONE SACRED HOUR

Well, I can see that you’re runnin’ faster
Runnin’ from some kind of disaster in your heart
They say you’re too young to know the feelin’
But still your head is reelin’ from the pain

-Που λες κραδαίνοντας τα μεγάλα σπαθιά της μάχης ριχτήκαμε όλοι στην νύχτα και δώσαμε τον καλύτερο εαυτό μας σε ένα ξενύχτι που ακόμα συνεχίζεται και …
-14.70.
-Τι?

Άνοιξα τα μάτια μου και βρισκόμουν στην μέση του πουθενά. Actually, I was in a fucking cab and the meter was running.

-So I was saying…

The taxi driver wasn’t impressed.

-14.70.
-Μα πού είμαι?
-Εκεί που ζήτησες να πας. Πρόσεξε τις διαδρομές που ορίζεις.
-Η μέρα για μένα ήταν πάντα ένα διάλειμμα από την νύχτα.
-Mmm right. Μην ξεχνάς όμως πως έχεις κάτι χρωστούμενα σεντόνια.
-Δεκαετίες τώρα.
-Exactly, queen of the masquerade. And don’t resort to your usual drama excuse, γιατί οι άλλοι ήδη μπήκαν στο 1960.
-I’m still stuck in the 80s.
-You always were.

Out in the streets, all alone and feelin’
Just like you’re never goin’ home
Then it makes you start rememberin’
Who you are and where you’ve been, my friend

Πληρώνω και βγαίνω. Αει σιχτίρ.
Κλείνοντας την πόρτα, πάω να βρω την τελευταία λέξη.
-Ξέρεις…
-Ναι ναι ξέρω πρώτο Σάββατο του μήνα και έχεις το Τζόνυ. I know bitch.

Οι άδειοι δρόμοι. Το πουθενά. Το τίποτα, όταν δεν υπήρχε η μουσική και τα άτομα να μοιραστείς την τρέλα σου.
How many people got lost or burnt along the way?
Αλλά ο κουφάλας ήθελε να έχει την τελευταία κουβέντα.

-Α και που σαι, μου λέει φεύγοντας.

All of my dreams that fell through and had tasted so sour
Take second place in my mind for this one sacred hour

I was afraid all my life of the music running away.

-Χρωστάς και τα 83-84-85, έστειλές μόνο πεντάδα ρε βλήμα.
-Oh fuck my ass and call me Suzie.

Will you find the answers, runaway
In the dark of the night
Where there’s no one to hold your hand?

So be it , bitch.
I was an off-beat mistake all my life.

Night after night it repeats an exciting romance
Shared by us all, though we met by a fleeting half chance
Caught trapped in time, no escape from this powerful dream world
Pleased, though I am to be here, I am lost in the real world

The race is on.

13 Likes

Νομιζω οτι θα ερθει το 2030 με επετειακο ξεκλειδωμα του νηματος και οι curehead, she_wolf θα γραφουν οτι χρωστουν κειμενα απο το 1987 κι επειτα.

Και ο Παντελης θα ζηταει παραταση 15 λεπτων.

12 Likes

Ρε παιδιά, αυτός ο ironman που χάθηκε;

2 Likes
  1. Thelonious Monk at the Blackhawk - Thelonious Monk
  2. Sketches of Spain - Miles Davis
  3. At Last! - Etta James
  4. East Meets West - Ahmed Abdul-Malik
  5. The Ray Draper Quintet - Featuring John Coltrane

image

18 Likes

Πολύ δύσκολη η 1η εβδομάδα, αλλά thanks to the music (+the @Curehead γκλιτερ), είμαστε εδώ και ψηφίζουμε :ninja:

1. Billy Fury - The Sound Of Fury

αρχείο λήψης (1)

Βρετανικό ροκ ν ρολ, ηχογραφήθηκε μέσα σε μία μέρα σε 2 τρίωρες σεσιονς και χρειάστηκαν δύο μπάσα. Ένα για τις σφαλιάρες (slap) και ένα για τις υπόλοιπες νότες (επειδή δεν ήξεραν την τεχνική έ). Ωραία κιθάρα, έχει μια τραχύτητα πέρα από το αγαπησιάρικο της φάσης.

2. Joan Baez - Joan Baez

JoanBaezAlbum

Φανταστικό φολκ, δεν είχα ξανακούσει και για αυτό δεν μπαίνει στο νούμερο 1. Αλήτικα τρεμουλιαστή φωνή σίγουρα θα γίνει έρευνα και στα υπόλοιπά της.

3. Wes Montgomery - The Incredible Jazz Guitar of Wes Montgomery

αρχείο λήψης (2)

Κάποιες στιγμές ο τίτλος τα λέει όλα. Παιχτούρα ανεπανάληπτη, κεντάει πάνω στα τάστα, σε οριακές στιγμές νομίζεις οτι όλη η μπάντα είναι στη σπίντα.

4. Etta James - At Last

αρχείο λήψης (3)

Αγγελούδι, αυτό μόνο.

5. Muddy Waters - Muddy Waters At Newport 1960

αρχείο λήψης (4)

Αξίζει να είναι εδώ, γιατί είναι σύνδεση και με τα προηγούμενα, fusion λαιβ αριστούργημα.

Εξώφυλλο της Χρονιάς

JoanBaezAlbum

Joan Baez - Joan Baez

4 ωρίτσες για να κλείσουμε ε… το νου σας!!!

19 Likes
  1. Wes Montgomery - The incredible jazz guitar of Wes Montgomery
    Ο τίτλος τα λέει όλα!
  2. The modest jazz trio - Good Friday blues (και εξώφυλλο της χρονιάς)
    Δίσκος που λάμπει το “οικονομικό” αλλά άκρως ουσιώδες παίξιμο του κιθαρίστα Jim Hall.
  3. Bo Diddley - Have guitar will travel
  4. Pee Wee Crayton - Pee Wee Crayton
    Εκρηκτικός blues κιθαρίστας με συνθέσεις που βγάζουν μια ωμή ηλεκτρισμένη ενέργεια, υποβοηθούμενες από τον ιδιαίτερα παραμορφωμένο, για την εποχή βέβαια, stratocaster ήχο
  5. Jimmy Reed - Found Love
    Πιασάρικα ηλεκτρικά blues και απο τον Jimmy Reed με την έντονη χρήση φυσαρμόνικας και της μελωδίας

Honorable mentions:
Joe Meek - I hear a new world
'Εργο μπροστά από την εποχή του από τον εκκεντρικό αλλά πρωτοπόρο Joe Meek που ακροβατούσε ανάμεσα στην ιδιοφυία και την σχιζοφρένεια η οποία και τελικά του στοίχησε την καριέρα του αλλά και τη ζωή του. Πρώιμοι ηλεκτρονικοί ήχοι, πρωτο-ψυχεδέλεια και μια καινοτόμος χρήση της τεχνολογίας με εφέ που μετέπειτα θα κατέκλυζαν όλα τα στουντιος, όπως reverb, echo, ovedubbing, κτλ. Το παρόν έργο παραμένει πειραματικό και αλλά όχι και τόσο δύσκολα προσβάσιμο και σίγουρα εντυπωσιάζει με τους δρόμους που ανοίγει.

Jimmy Reed - …now appearing
Δεύτερο χτύπημα μέσα στη χρονιά!

Vladimir Ussachevsky - Wirelss Fantasy(track)
Άλλό ένα έργο ή πιο σωστά ένα τραγούδι πρωτοπωριακό ώς προς την χρήση ηλεκτρονικών μέσων. Σε αντίθεση με τους άλλους συνθέτες της εκολαπτόμενης τότε ηλεκτρονικής μουσικής που για πολλούς ακροατές είναι απλά ένα απάλευτο κολάζ αλλοπρόσαλλων ήχων, εδώ έχουμε την χρησιμοποίηση αρμονικών περασμάτων από κάτι σαν synth, που κεντρίζουν το ενδιαφέρον

Εξώφυλλο

14 Likes

Ψήφισα αλλά θα ανεβάσω λίστα αύριο!
Θα πω ένα πράγμα μόνο!
Cliff Richard ρε δεν ψήφισε και δεν ανέφερε κανείς; Τοπ non jazz δίσκος της χρονιάς για μένα!

4 Likes

1960

Έχοντας περιορισμένα ακούσματα στα 60’s, θα παρακολουθώ με ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον τις λίστες σας, προσπαθώντας παράλληλα να καλύπτω κενά :melting_face:

  1. The Everly Brothers - A date with the Everly Brothers

  2. Elvis Presley - Elvis Is Back!

  3. Etta James - At Last!

  4. Miles Davis - Sketches Of Spain

  5. John Coltrane - Giant Steps

Εξώφυλλο της Xρονιάς:

19 Likes

10 λεπτάκια μείνανε για το πρώτο ντέρμπι… δεν πιστεύω να περιμένουμε και άλλους να ψηφίσουν για το 1960;;;;

2 Likes