Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

1964

1.The Beatles- A hard day’s night: οι ιδιαιτερες προτιμησεις δεν κρυβονται ευκολα, και οι Βρετανοι ειναι μακραν η αγαπημενη μου μπαντα των 60s. Οι Beatles λοιπον το καλοκαιρι του 1964 βγαζουν τον καλυτερο μεχρι τοτε δισκο τους. Οι συνθεσεις ειναι ολες δικες τους, οι μελωδιες και αρμονιες τους γινονται ακομα πιο χαρακτηριστικες και ποικιλομορφες και ο ηχος τους εξελισσεται αλματωδως αν σκεφτουμε ποσο μικρο διαστημα περασε απο τους πρωτους δυο δισκους τους. Εχω μεγαλη αδυναμια σε αυτο το αλμπουμ.

2.The Kinks- The Kinks: Ωπ ωπ τι εχουμε εδω θα αναφωνησε σιγουρα ο υποθετικος μουσικοφιλος των early/mid 60s που θα ακουσε μια μπαντα με ασυνηθιστη ορμη και σκληραδα για την εποχη τους, οχι πως δεν υπηρχαν και αλλοι μουσικοι που επαιζαν με γρεζι και παραμορφωση ηδη, αλλα οι Kinks ηταν σιγουρα κατι διαφορετικο. Αλητικος, protopunk κατα πολλους, ηχος, πολυ ωραιες συνθεσεις στα δικα τους κομματια- μειοψηφια δυστυχως- και πολυ ωραια εκτελεσμενες και οι διασκευες.

3.Sam Cooke- Aint that good news: το ακουσα σχετικα προφατα μετα απο προταση του φιλτατου @hopeto και σκαρφαλωσε πολυ γρηγορα στις προτιμησεις μου απο αυτη τη χρονια, κερδιζοντας δισκους που ειναι αγαπημενοι απο πιο παλια. Δεν εχω γνωσεις για να μιλησω για το soul/pop/r&b στυλ του, αλλα ο διαδοχος του “περσινου” Night beat ειναι και αυτος μια τρομερη δισκαρα.

4.Chuck Berry- St Louis to Liverpool: Ο πατερας του rock and roll βγαζει εδω εναν εξαιρετικο δισκο/comeback που ακουγεται μονορουφι, ιδανικα σε road trips.

5.Simon and Garfunkel- Wednsday morning, 3 a.m.: Βαρυ σε (πολυ ωραια εκτελεσμενες) διασκευες (7/12 συγκεκριμενα), αλλα… 60s. Οι πρωτοτυπες συνθεσεις (Bleecker street, sparrow, he was my brother, το ομωνυμο και το εμβληματικο the sound of silence) ειναι ολες εξαιρετικες και πολυ ομορφα εκτελεσμενες, εστω και αν ακουγονται λιγο “πρωιμες” σε σχεση με το μετεπειτα υλικο τους.

Honorable mentions:

The Beatles- Beatles for sale
The Dubliners- The Dubliners
Johnny Cash - I Walk The Line
The Animals- The Animals
Bob Dylan- Another side of Bob Dylan

Εξώφυλλο Kinks

21 Likes

1964 βγαίνει και 20άδα+ αλλά ας κρατηθώ και εγώ με μια 10άδα και το γαμάω από το 1965 και μετά μάλλον

1.Μίκης Θεοδωράκης/Οδυσσέας Ελύτης - Το Άξιον Εστί
image

2.Beatles - A Hard Day’s Night
image

3.The Beach Boys - All Summer Long
image

4.The Ventures - (The) Ventures In Space
image

5.The Trashmen - Surfin’ Bird
image

6.Johnny Cash - I Walk The Line
7.The Kinks - The Kinks
8.Bob Dylan - The Times They Are A-Changing
9.Simon & Garfunkel - Wednesday Morning 3am
10.The Beatles - Beatles For Sale

Εξώφυλλο
image
(με Τσαρούχη τώρα δεν χάνεις, τι να λέμε)

Soundtrack
Πραγματική μάχη εδώ (ένα google search αρκεί για να πάθει κανείς κοκομπλόκο, Fistfull of Dollars, Mary Poppins, A Shot in the Dark, Goldfinger κτλ κτλ κτλ ) όμως το δίνω με κλειστά μάτια σε μια από τις πιο άχαστες επιλογές μου so far, σε ένα από τα αγαπημένα μου soundtracks ever και προφανώς μια αγαπημένες μου ταινίες ever

20 Likes

Ναι ρε, αντικειμενικά βγήκαν πολύ καλύτερα πράγματα το '64 αλλά, νταξ, πάμε και με το τι μας καυλώνει.
Ήδη πάντως από το '64 ξεκινάει μακελειό. Μέχρι το '69 θα πονέσουμε πάλι.

Εν τω μεταξύ, τώρα συνειδητοποιήσα πως ξέχασα το “Rock N Soul” του Burke. Μεγάλος δίσκος επίσης.

1 Like

Μέχρι το '69 θα κάνεις προπόνηση για να πονέσεις πολύ.

1 Like

Στο μεταξύ το 68 (το 67 και 69 προσωπικά δεν θα το πόνταρα και τόσο βάσει δημοφιλίας των δίσκων και ανταγωνισμού) έχουμε σοβαρές πιθανότητες οι Floyd να σκοράρουν “στις καθυστερήσεις” και να κάνουν το 5-4 . Λέτε να ενεργοποιηθει πάλι το τσατ ;

4 Likes

Θα μου κανει φοβερη εντυπωση να παιξουν τοσο ψηλα στα 60ς.Και με Beatles εκεινη τη χρονια. Γενικα μου φαινετσι οι Beatles θα τα παρουν σβαρνα απο 65-66 και μετα.

Τι εννοείς “πάλι” :stuck_out_tongue:;

1 Like

Ε ναι. Κι εμενα που ειναι απο τις αγαπημενες μου μπαντες, δεν ακουω τιποτα πριν το Revolver.

Και οι 60s Floyd παντως ειναι λατρεια!

3 Likes

Πιστεύω το ίδιο για 1965-66-67, για το 1968 δεν είμαι καθόλου σίγουρος, πόσο μάλλον για το (ασύλληπτο) 1969

Έχω και τεράστια αδυναμία στο Saucerful, ίσως είμαστε πολλοί, ίσως όχι.

Τα late 60s θα έχουν τρομερό ενδιαφέρον και σίγουρα πολύ περισσότερες συμμετοχές

7 Likes

Πάντως το φόρουμ δεν χαρίζεται σε ντεμπούτα… Ακόμη και οι Beatles υπέκυψαν στον άγραφο κανόνα πως πρώτη θέση δεν δίνουμε σε πρωτοεμφανιζόμενο…

Εξαιρουμένων των τρελών από το Μπέρμινχαμ :ninja: και edit: ενός σουπεργκρουπ που δεν μετραει :joy:

Στο πρικουελ δε πάνε σερί τα “δεύτερα” αλμπουμ…

2 Likes

Top 5 1964

η πιο αδυναμη χρονια για εμενα

  1. Atahualpa Yupanqui - El payador perseguido - relato por milonga
  2. José Afonso - Baladas e canções
  3. Brenda Lee - By Request
  4. Harry Belafonte - Ballads, Blues and Boasters
  5. Barbra Streisand - People
εξώφυλλο

Charles Aznavour - Hier encore

13 Likes

Oύτε το Rubber Soul βλάσφημε?

5 Likes

Κι εγώ μπερδεύτηκα μ’ αυτό. Νόμιζα άλλωστε ότι σε εκείνο το σημείο μιλάγατε για Floyd.

εμένα μάλλον το Saucerful είναι το αγαπημένο μου Floyd, οπότε παίζει να σκάσει σε πολύ υψηλή θέση το '68 και να στηρίξω Κίνημα Ανατροπής - αλλά μπορεί και όχι :stuck_out_tongue:

3 Likes

Ωραιο ειναι το Rubber, δεν λέω. Στο Revolver ομως ειναι που το πραγμα ξεφευγει.

2 Likes

Χωρίς δεύτερες σκέψεις

1964

5. The Rolling Stones - The Rolling Stones
Newcomer από τα λίγα, πάντα αγαπούσα περισσότερο τους Stones, οι αδυναμίες δεν κρύβονται…

4. Nina Simone - In Concert
Τι αιθέριο πλάσμα είναι αυτό γαμώ το σύμπαν όλο… Υγρά και τα ταβάνια…

3. Bob Dylan - The Times They Are A-Changin’
Νιώθω πως αυτόν και το αφεντικό τους έχω παραμελήσει αδίκως… Δύο σερί δίσκαροι… on fire ο τύπος…

2. Johnny Cash - I Walk The Line
Ο ορισμός του επιβλητικού, δίσκος σημείο αναφοράς προσωπικά…

1. Ελύτης / Θεοδωράκης - Το Άξιον Εστί
Larger than life, larger than the universe… Το απόλυτο ορόσημο, απλησίαστο επίτευγμα, ανατριχίλα σκέτη…

Εξώφυλλο της Χρονιάς

image

Ελύτης / Θεοδωράκης - Το Άξιον Εστί

20 Likes

Έρχομαι από το μέλλον.

• 1964

  1. The Beatles - Beatles for Sale
  2. The Beatles - A Hard Day’s Night

• 1965

  1. The Beatles - Rubber Soul
  2. Bob Dylan - Highway 61 Revisited
  3. Nina Simone - I Put A Spell On You
  4. Nina Simone - Pastel Blues
  5. The Who - My Generation (χωρίς να είμαι ειλικρινά μυημένη στον ήχο τους, ευκαιρία έψαχνα)

• 1966

  1. The Beatles - Revolver
  2. The Beach Boys - Pet Sounds

• 1967

  1. Jefferson Airplane - Surrealistic Pillow
  2. Love - Forever Changes
  3. Cream - Disraeli Gears
  4. Jefferson Airplane - After Bathing at Baxter’s
  5. The Beatles - Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band

• 1968

  1. Creedence Clearwater Revival - Creedence Clearwater Revival
  2. The Beatles - The Beatles
  3. The Rolling Stones - Beggars Banquet
  4. The Jimi Hendrix Experience - Electric Ladyland
  5. The Band - Music from Big Pink (ΕΞΩΦΥΛΛΟ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ)

• 1969

  1. The Beatles - Abbey Road
  2. Led Zeppelin - Led Zeppelin
  3. Led Zeppelin - Led Zeppelin II
  4. Jefferson Airplane - Volunteers
  5. Creedence Clearwater Revival - Willy and the Poor Boys
20 Likes

Του Dylan είναι, ε.

Ποιό λες;

Who painted music from Big Pink?

Where is the original MUSIC FROM BIG PINK painting by Bob ...

The Band, Music From Big Pink, 1968. Cover art by Bob Dylan.

3 Likes