Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

Ε λεγε ντε.

4 Likes

Σκρόλαρα την λίστα μου πριν ψηφίσω και ήμουν σε φάση “α η μπανάνα,”. Μετά “πω, το Disraeli Gears” και μετά βλέπω το Sgt. Τέλος το σκρολάρισμα και η σκέψη.

2 Likes

Εννοεί ότι το 'χεις βάλει δυο φορές ρε γαβ γαβ

3 Likes

Top 5 1967

  1. Phil Ochs - Pleasures of the Harbor
  2. Nina Simone - Silk & Soul
  3. Country Joe & The Fish - I-Feel-Like-I’m-Fixin’-To-Die
  4. Jefferson Airplane - Surrealistic Pillow
  5. The Bill Dixon Orchestra - Intents And Purposes
εξώφυλλο

Love - Forever Changes

13 Likes

Ναι ρε άνθρωπε. Δισκάρα!

1 Like

Aααααα ναι, δεν το παρατήρησα :stuck_out_tongue:
Okok ευκαιρία τότε να χώσω το Silk & Soul που με δυσκολία άφησα εκτός

1 Like

Όχι, είναι όμως η 11η ή 12η, κατά μια μερίδα κόσμου δε η 13η

1 Like

1967
Προσπαθώντας να ισορροπήσω ανάμεσα στην σπουδαιότητα κάποιων άλμπουμς και στο πόσο μου αρέσουν κάποια άλλα, νικητές βγήκαν αναπόφευκτα εκείνα που πληρούσαν και τα δύο κριτήρια. Έτσι έμειναν εκτός πεντάδας το Flowers των Stones και το Magical Mystery Tour των Beatles, γιατί παρά την ιδιαίτερη αδυναμία που τους έχω και την αδιαμφισβήτητη αξία τους, δεν παύουν να είναι συλλογές από singles και άλλα κομμάτια που για τον α,β λόγο δεν μπήκαν σε “κανονικές” κυκλοφορίες. Για το Flowers να προσθέσω ότι είναι για εμένα πολύ πιο απολαυστικό από τα άλλα δύο studio άλμπουμς που κυκλοφόρησαν οι Rolling Stones μέσα στο '67, τα Between the Buttons και Their Satanic Majesties Request, τα οποία ωστόσο έχουν πολύ μεγάλο ενδιαφέρον.
Το Something Else των Kinks είναι ένα υπέροχο αλλά αρκετά δύσκολο άλμπουμ, αναπολογητικά αγγλικό που -όπως δηλώνει και ο τίτλος του- αποτελεί μια άλλη πολύ διαφορετική μουσική πρόταση από τα ρεύματα που κυριαρχούσαν στο ροκ εκείνη την περίοδο. Α, περιλαμβάνει και το Waterloo Sunset, ένα από τα ωραιότερα τραγούδια της δεκαετίας.
Τέλος, δύο δισκάρες που με μισή καρδιά έμειναν έξω και έχω ήδη τύψεις για αυτό, είναι το μαγευτικό Forever Changes των Love και το εκρηκτικό ντεμπούτο του Jimi Hendrix, Αre You Experienced, αμφότερα μνημεία όχι μόνο της εποχής τους, αλλά διαμάντια διαχρονικά.

Η πεντάδα:
GAUdHNUXQAAGizO




image-asset

και λίγα λόγια:
1)The Beatles - Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band
Με τους Beatles συμβαίνει ενώ αρχικά να τους έχω πιο χαμηλά στην λίστα, στο τέλος να αλλάζω γνώμη και τσουπ! άλλο ένα άλμπουμ τους στην κορυφή. Τι θα μπορούσα να προσθέσω ο κακομοίρης για ένα μνημείο της μουσικής για το οποίο έχουν ειπωθεί τα πάντα. Θα πω μόνο πως κάθε ακρόαση του μου αφήνει μια αίσθηση απόλυτης ικανοποίησης, τέτοια που λίγα μόνο έργα τέχνης το καταφέρνουν.

2)The Doors - The Doors & 3)The Doors - Strange Days
Εν τέλει καλύτερα που οι Doors χάσανε την πρωτιά από τα Σκαθάρια. Δεν θα αποφάσιζα ποτέ αν θα την έδινα στο εντυπωσιακό larger than life ντεμπούτο, που ξεχειλίζει από πάθος και είναι γεμάτο από διαχρονικές επιτυχίες ή στο δεμένο, down to earth και κατά μία έννοια πιο ενδιαφέρον δεύτερο άλμπουμ. Ο Jim Morisson ως frontman παίζει χωρίς αντίπαλο.

4)Miles Davis - Miles Smiles
Παρά τον μεγάλο ανταγωνισμό, να που χώρεσε και ένα jazz άλμπουμ στην πεντάδα. Μάλλον το αγαπημένο μου από τον γίγαντα Miles και αυτό λέει πολλά. Η γνωστή πεντάδα Davis, Shorter, Hancock,Carter και Williams σε φάση εξερεύνησης νέων περιοχών. Μια μουσική πρόταση από τεχνικής άποψης κορυφαία και από εκτελεστικής, απρόβλεπτη και περιπετειώδης.

5)Jefferson Airplane - Surrealistic Pillow
Για την συγκλονιστική ερμηνεύτρια Grace Slick. Για τα superhits Somebody to Love και White Rabbit που έχουν γράψει ιστορία. Για τις υπέροχες μπαλάντες του Marty Balin. Γιατί είμαστε στο 1967 και στο Summer of Love, baby!

best album cover : εκδίκηση για την απώλεια της πρωτιάς!

20 Likes

Φοβερή πουτανιά από @GRACCHUS_BABEUF που έγραψε την παπάτζα του σε image για να μην μπορούμε να κάνουμε quote και να γελάσουμε όπως πρέπει.

3 Likes

Απλά έμεινα από χώρο και κατέφυγα στην εύκολη λύση :flushed:

Αλλά κάθε διάθεσή σου να ειρωνευτείς αυτά που γράφω για τους Dubliners απορρίπτεται αυτομάτως ως 99% σίγουρο προϊόν άγνοιας.

έντιτ
Αααααα, κατάλαβα ποιο μέρος ήθελες να κουοτάρεις :sweat_smile:

Εντάξει μωρέ ήταν αργά και είχα διάθεση για κακιούλες, μην ασχολείσαι

2 Likes

Που να είχαν και μπάσο ρε μλκ!

4 Likes

Γαμανε οι Doors, πηγα 35 για να το παραδεχτώ!

4 Likes

Καλά δεν λέτε που ήταν ο πρώτος που τους έβαλε γιατί είχα αρχίσει να ανησυχώ τρομερά?
Strange days εύκολο νούμερο 1 για μένα το 67 – εκτός συγκλονιστικού απροόπτου.

– το οποίο πίστευα θα είναι κάποιος αγαπημένος μου δίσκος που μπορεί να έχω ξεχάσει ότι βγήκε το 67 και όχι το πόσο δεν θυμόμουν ότι με πιάνει το goodbye and hello. :face_holding_back_tears:

6 Likes

Ίσως και η πιο υπερεκτιμημένη μπάντα ever, don’t @ me

1 Like

@@

;p

1 Like

Αυτός ο διχασμός που προκαλούν οι Doors πάντως δεν πρέπει να γίνεται με άλλο συγκρότημα

1 Like

Πιο υπερεκτιμημένοι από τους Rolling Stones και τον Bob Dylan;;

Ωπα, τι λεω, Eagles! Βασιλιαδες!

1 Like

Δεν πίνουμε ποτέ ξεροσφύρι.

1 Like

Βαρύ…

2 Likes