Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

Ωχ εχουμε και τα λαιβ :rofl::rofl:

Queen_Live_Killers

5 Likes

…ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡ ΕΧΜ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ

3 Likes

μονο εγω εχω σκοπο να μην ψηφισω ουτε ενα live album;

7 Likes

Σίγουρα και ο @pantelis79

1 Like

1979

μια χρονιά που γίνεται ΜΑΚΕΛΕΙΟ αλλά βγει το The Wall !!

μέχρι κι εγώ θα βάλω honourable mentions :

Motorhead- Overkill & Βomber
Clash - London Calling
Christopher Cross - Christopher Cross
Thin Lizzy - Black Rose
Blackfoot - Strikes
Kiss - Dynasty
The Knack - Get the Knack
Michael Jackson - Off The Wall

5. Joy Division - Unknown Pleasures

Το λες cornerstone . Ωμό , λίγο μονότονο , σκοτεινό , ρομαντικό . Το λες Gothic Rock

4. Scorpions - Lovedrive

Αλλαγή εποχής , ύφους - ήχου και πλεύσης για τη μπάντα με αδιανόητη δισκάρα που τους πάει ένα βήμα παραπέρα και ανοίγει τον δρόμο για να φτάσουν στρατόσφαιρα εμπορικά . Έχει μέσα ασύλληπτα χιτάκια

3. Rory Gallagher - Top Priority

Power trio αλητεία και εμφανώς πιο χαρντροκάδικος . Δεν είμαι αντικειμενικός με Rory . Παίζει μεγάλη μπάλα . Tον θεωρώ τον αγαπημένο μου .

2. ACDC - Highway To Hell

κανένα σχόλιο

1. Pink Floyd - The Wall

Κι εγώ τετΧοιος είμαι . Έχει και ίσως το αγαπημένο μου σολο κιθάρας όλων των εποχών

19 Likes
  1. Pink Floyd
  2. ABBA
  3. Scorpions
  4. Michael Jackson

Ίσως αλλάξει αν θυμηθώ κάτι άλλο. Δεν ψηφίζω στην φόρμα ακόμα.

10 Likes

Νομίζω πως είναι μια καταπληκτική ώρα για μια απέλπιδα προσπάθεια σε ένα clean slate, μια Δευτέρα που θα ξεκινήσει χωρίς εκκρεμότητες. Και επειδή παίζει και πλήρης εξάντληση και ένα γενικότερο άδειασμα, θα είμαι και εξαιρετικά σύντομη, το οποίο είναι καταπληκτικότερο. So,

1976

  1. Rory Gallagher – Calling Card
  2. Rainbow – Rising
  3. Aerosmith – Rocks
  4. Kiss – Rock and Roll Over
  5. Amazing Rhythm Aces – Too Stuffed To Jump

Η μεγαλύτερη δυσκολία μου εδώ ήταν, πέρα από το να καταφέρω να στείλω την πεντάδα γιατί κάπου καρναβαλιζόμουν, το να αποφασίσω ποιό από τα δύο Kiss να επιλέξω. Θα μπορούσε να είναι όποιο από τα δύο αναλόγως την διάθεση, απλώς το Rock and Roll Over που το άκουσα αρκετά πιο μετά σε σχέση με άλλα τους, έχει ωριμάσει μέσα μου πολύ όμορφα. Βέβαια, δεν κρατήθηκα και έβαλα το Destroyer στα εξώφυλλα*. Το άλλο μεγάλο αγκάθι ήταν το γεγονός ότι άφησα απέξω το 2112 και το ντεμπούτο του Tom Petty, πόνεσα πολύ. - Κάντε 7 τις θέσεις :”)
Τι άλλα έχουμε εδώ, ψιλοπράγματα, το αγαπημένο μου Scoprions, ένα από τα αγαπημένα μου UFO (δεν τους ψήφισα πουθενά, θλίψη και γι αυτό), ίσως το καλύτερο Stevie Wonder, απίστευτο ντεμπούτο Ramones, A Trick of the Tail που λατρεύω, το Tales of Mystery & Imagination, το Hejira, δεύτερο Pavlov’s Dog που οκ, δεν είναι σαν το προηγούμενο, αλλά το απολαμβάνω πολύ και γενικά άλλα διάφορα και κάμποσα και σημαντικά και όμορφα πράγματα.

*λύγισα λοιπόν και διάλεξα τα παλικάρια αντί για το γλυκύτατο (δι σκά ρα)

1977

  1. Pink Floyd – Animals
  2. Lynyrd Skynyrd – Street Survivors
  3. Fleetwood Mac – Rumours
  4. Rush – A Farewell to Kings
  5. AC/DC - Let There Be Rock

Εύκολη μόνο η πρωτιά, μετά το χάος, παραλίγο να άφηνα Rush πάλι απέξω αλλά δεν το άντεξα, ήθελα να ψηφίσω το Lights Out, δεν βγήκε, ένα ψυχολογικό περαδώθε γενικώς. Ακολουθούν τα Hurry Sundown των Outlaws, το Aja (καλά γενικά οι Steely Dan στα 70ζ είναι υπέροχοι) και το Spectres, αλλά σαφώς και τα Sex Pistols, Television και Clash.

Εξώφυλλο Animals χωρίς δεύτερη σκέψη.

1978

  1. Rainbow – Long Live Rock N’ Roll
  2. AC/DC – Powerage
  3. The Rolling Stones – Some Girls
  4. Bruce Springsteen - Darkness on the Edge of Town
  5. Rush - Hemispheres

Καταρχάς μόλις πριν λίγο ψήφισα και μόλις αμέσως τώρα θέλω να βρω μια θέση για το Northwinds του David Coverdale που οκ, είχα πει στον εαυτό μου “είσαι αρρωστάκι αλλά σοβαρέψου, όχι και πεντάδα” και τώρα το άκουσα και τα έπαθα όλα και ΑΡΓΚΧ. Από την άλλη δεν θέλω να βγάλω και τίποτα και άφησα απέξω έπη οπότε ξερωγω, κάντε τις θέσεις 7 βολ 2. ;p

Ακόμα μία αδιαπραγμάτευτη κορυφή κατά τα άλλα, το υπεραγαπημενότερό μου Rainbow, τίποτα περιττό και επίσης το τρίο Lady of the Lake – Gates of Babylon – Kill the King θα μπορούσα να το έχω όλη μέρα στο ρηπήτ για πάντα (μια κάποια ψυχραιμία ακόμα μία φορά). Cheers και στην θεάρα @power_fades που εμφανίστηκε από το πουθενά για να να ρίξει πρωτιά σε αυτό, ρησπεκτ. Τα παρακάτω θα μπορούσαν να εναλλάσσονται- πλέον γίνεται τέτοιος χαμός που νομίζω πως και μόνο που κάτι πιάνει πεντάδα λέει πολλά, ενώ το ρανκγινγκ όχι και τόσο.

Άδικο και κρίμα που έχω βγάλει τα 70ζ χωρίς λίγο Priest, λυπάμαι κι εδώ μάλιστα έχουν τα 2 αγαπημένα μου αυτής της περιόδου τους. Πόνος και για Van Halen και από εκεί και έπειτα υπάρχει μια ποικιλία πραγμάτων τύπου Dire Straits, Police, Journey, Ram Jam, Foreigner, Kate Bush, Patti Smith, Funkadelic κλπ που δεν μπορώ καν να υπεισέλθω.

Εξώφυλλο έριξα το Some Girls και στο poll το Rush - αν και υπάρχει πάντα και αυτό :face_with_hand_over_mouth::

18 Likes

Α α α, να’ σαι καλά. @anhydriis, πρόσθεσε κι αυτό.

3 Likes

Ανακεφαλαιώνοντας:

3 Likes

Πραγματι, κι εγω εχω σκοπο να μην ψηφισω κανενα live album. Αυτο δεν αποκλειει το συγκεκριμενο Priest :stuck_out_tongue:

6 Likes

1979

Pink Floyd-“The Wall”

AC/DC-“Highway to Hell”

Scorpions-“Lovedrive”

The Police-“Reggatta de Blanc”

The Clash-“London Calling”

16 Likes

Εύστοχος ο υπαινιγμός, άλλωστε το έχουν δηλώσει και οι ίδιοι οι Priest ότι ο Halford δεν είχε βρεθεί σε καλή μέρα σε εκείνα τα live και πολλά πράγματα προστέθηκαν στο studio!

Ούτε εγώ ψηφίζω live album όσο κι αν ζορίστηκα να μην το κάνω ήδη από την ψηφοφορία για το 1970 με το Live at Leeds. Ο βασικότερος λόγος είναι ότι ένα ζωντανά ηχογραφημένο LP εξ ορισμού περιέχει τα καλύτερα κομμάτια από την έως τότε πορεία του συγκροτήματος σε δοκιμασμένες επί σκηνής ενώπιον κοινού εκτελέσεις, και εκ των πραγμάτων η σύγκριση με τα studio album δεν είναι επί ίσοις όροις!

Επιχεiρώντας έναν πρόχειρο σχολιασμό των έως τώρα αποτελεσμάτων, οδεύοντας προς το τέλος της καταπληκτικής δεκαετίας των seventies και έχοντας πια ένα αρκετά αξιόπιστο δείγμα, να πούμε ότι ο αριθμός των συμμετοχών δείχνει να έχει σταθεροποιηθεί (την τελευταία τριετία έχουμε 42, 41 και 42 συμμετοχές), όμως πλέον για το 1977 και το 1978 η διασπορά των ψήφων είναι σαφώς μεγαλύτερη.
Τα άνω του 50% ποσοστά επί των διαθέσιμων ψήφων ανήκουν στο παρελθόν, τώρα ο πρώτος σε ψήφους δίσκος δεν πιάνει ούτε 40%.
Σε παλιότερα έτη αυτό το είχαμε δει μόνο στο 1974 που δεν υπήρχε ξεκάθαρο φαβορί, και στο 1972 που υπήρχαν… πολλά!

Σε άλλα νέα, εννοείται ότι στο poll για το καλύτερο εξώφυλλο στηρίζουμε Molly Hatchet και Frank Frazetta, ο οποίος έχει φιλοτεχνήσει και το εξώφυλλο του Hard Attack των Dust, όπως και το Expect No Mercy των Nazareth μεταξύ άλλων!

8 Likes

Ανήκουν και στο μέλλον, πιστεύω!

1 Like

1979
Τελευταία χρονιά των 70s με την μουσική να συνεχίζει να αλλάζει άρδην από χρονιά σε χρονιά. Μπαίνοντας στα 80s θα επιστρέψω αρκετά στο heavy metal, αν και τα 80s είναι για μενα η λιγότερο αγαπημένη μου δεκαετία στην μουσική.

1. Θάνος Μικρούτσικος - Ο Σταυρός του Νότου

Μαζί με το Χαμόγελο της Τζοκόντας του Χατζιδάκι, αυτό είναι το αγαπημένο μου ελληνικό άλμπουμ όλων των εποχών. Είναι σίγουρα το πιο πολυακουσμένο, πέρασα μια ολόκληρη δεκαετία ακούγοντας το - συνήθως μαζί με τσίπουρα - στις πιο παράξενες και πολυποίκιλες συνθήκες. Τέλος πάντων, ο Καββαδίας είναι λατρεία, ο Θάνος έπιασε την όλη ατμόσφαιρα αριστουργηματικά και το άλμπουμ είναι, κυριολεκτικά, ένα μεγάλο ταξίδι. Η δύναμη που έχει να σε κάνει να βλέπεις ολόκληρη την Γη είναι πέραν περιγραφής.

@GRACCHUS_BABEUF σορι ρε μαν που μπαίνω στα χωράφια σου με Θάνο,τουρίστας είμαι, συνέχισε εσύ να μας διδάσκεις!

2. Univers Zero - Heresie

Η καλύτερη R.I.O μπάντα στον καλύτερο της δίσκο. Επιπλέον, ίσως η σκοτεινότερη μουσική που ηχογραφήθηκε ποτέ - ναι, πιο σκοτεινή κι από Coil και Virgin Black. Το Heresie είναι το απόλυτο chamber rock δημιούργημα, δύσκολο, επίπονο, τρομαχτικό!

Και για να χτίσω κακ λίγο hype, αυτή την στιγμή που μιλάμε γράφεται ένα Rock In Opposition αφιερωματάκι, ελπίζω να διαβάζετε rocking.gr, ε;

3. Pink Floyd - The Wall

Κι επαναλαμβάνω, όποιος θέλει να απαξιώσει το The Wall είναι αστείος…οκ, δεν είναι πια ο “γνήσιος” Floyd ήχος, και; Πρόκειται για το Ιερό Δισκοπότηρο όλων των concept άλμπουμ έκτοτε. Το μόνο κακό είναι ότι δεν έχει πάρει τα εύσημα ο κυρίως υπεύθυνος: ο Bob Ezrin.

4. This Heat - This Heat

Εντάξει. Αν ΣΗΜΕΡΑ έπαιρνα ένα τέτοιο promo, θα πίστευα ότι είναι μια μπάντα του 2023 και θα ήταν πιθανόν το άλμπουμ της χρονιάς. Δηλαδή, όσοι λέμε ότι ακούμε πειραματικό rock, πρέπει αυτό το άλμπουμ να το προσκυνάμε, ήταν τόσο επιδραστικό και μπροστά από την εποχή του που καταντάει αστείο.

5. The Clash - London Calling

Για μένα, αυτό είναι το καλύτερο άλμπουμ των Clash, ίσως και του punk γενικότερα - οι Kennedys είναι hardcore! Απολαυστικό από την αρχή ως το τέλος, εμβληματικό!

  1. Joy Division - Unknown Pleasures (το αντικειμενικά καλύτερο rock άλμπουμ της χρονιάς κι ένα από τα επιδραστικότερα ever)
  2. Gang Of Four - Entertainment!
  3. Throbbing Gristle - 20 Jazz Funk Greats
  4. Supertramp - Breakfast In America
  5. Wire - 154

Α, ναι, εξώφυλλο της χρονιάς, το London Calling, φυσικά.

19 Likes

Eυχαριστούμε πολύ :grinning:

χαχα σε ευχαριστώ,και εσύ αρχότισσα όπως πάντα με τις λίστες σου!

1979

  1. Stiff Little Fingers - Inflammable material
  2. Motorhead - Overkill
  3. Germs -GI
  4. AC/DC -Highway to hell
  5. Angelic Upstarts- Teenage warning

εξώφυλλο Wire-154

Summary

This text will be hidden
Wire-154_(album_cover)

17 Likes
  1. Motörhead - Overkill
  2. Gang of Four - Entertainment!
  3. Michael Jackson - Off the Wall
  4. Joy Division - Unknown Pleasures
  5. Pink Floyd - The Wall

Εξώφυλλο της χρονιάς:

20 Likes

μερακλιδικο mention. Genesis και σκληρά “ντραγκς” (drags?)
+1 για τα εύσημα στον Ezrin, the conceptual genius of all time

1 Like

Θα γινω πολυ δημοφιλης με τα σχολια μου για Floyd και the Wall συγκεκριμενα. Stay tuned.

7 Likes

Στηρίζω αλλά σοβαρευτείτε ;p

(Τρομερά ενδιαφέρουσα πάντα η κουβέντα του τι σημαίνει καλό εξώφυλλο για τον καθέναν -και το πώς κατ’επέκταση προσεγγίζει τις εικαστικές τέχνες-, αν το κρίνει σαν έργο τέχνης αυτό καθαυτό κι αν το απομονώνει από το περιεχόμενο, αν απλώς προτιμάει το “όμορφο”, το “καλαίσθητο” ή αν μετράει την επιδραστικότητα, την αναγνωρισιμότητα κλπ κλπ)

8 Likes

The Clashshsh - London Calling
Joy Division - Unknown Pleasures
Michael Jackson - Off The Wall
The Cure - Three Imaginary Boys
AC/DC - Highway To Hell

13 Likes