Συλλέκτης σπανίων / limited εκδόσεων: Έχει χάσει το νόημα ή όχι?

Apira lol…:lol:

θα με ενδιεφερε το cd των Legion of the Damned αλλα να τραβιομαστε καπου για 7 euro δεν το θελει ουτε ο θεος…

Α, αυτο στην περιπτωση που ειναι η εκδοση μαζι με το dvd ε ? ή ειναι σκετο το αλμπουμ ?

ΕΔΙΤ : σαν λογικη συμφωνω με τους συλλεκτες, δεν εχει ΚΑΜΙΑ σημασια η αντικειμενικη αξια των υλικων που χρειαζονται για να τυπωθει ενα βινυλιο, πραγματικα ανοητη αποψη. το θεμα ειναι η σπανιοτητα, το ποσα αντιτυπα κοπηκαν κ υπο ποιες συνθηκες (label, private pressing κλπ), και ποσα εχουν επιβιωσει μεχρι σημερα, επισης η τιμη ανεβαινει οταν μιλαμε για μια γνωστη (σημερα) μπαντα που ομως εβγαλε μια περιορισμενη κυκλοφορια οταν ηταν ακομα αγνωστη, και φυσικα η κατασταση στην οποια βρισκεται. [B]με την προυποθεση οτι δεν μιλαμε για αστρονομικες τιμες και πιασοκωληματα.[/B] το 200 ευρω μπορει να ειναι κλεψια, μπορει να ειναι και ευκαιρια, αναλογα τον δισκο και την εκδοση… [U]για τους συγκεκριμενους δισκους που πουλαει ο φιλος δεν εχω αποψη,[/U] δεν ασχολουμαι με burzum και λοιπες burdel…e…burzum-ιες :stuck_out_tongue: οποτε κανω μοκο, αλλα σαν λογικη στεκει. προσωπικα μιλωντας παντα. δεν μπορουν ολα να κανουν 15 και 20 ευρω, σ’αυτο συμφωνω…

Εγω εχω να δηλωσω οπως ηδη εγραψε και ενα παλικαρι πιο πανω οτι εχουν μαζευτει εδω μεσα καποιοι οι οποιοι κραζουν κ τα θελουν ολα τζαμπα! Μου ετυχε να πουλησω δισκο 7 ευρω σε γνωστο και την αλλη μερα να μαθω οτι το ειχε ηδη κανονησει 80 ευρω σε αλλον!
Οποτε μαγκες οι τακτικες του στυλ κανει 200(μιλαω μονο για τα burzum) ? Απατεωνα κλεφτοκοτα,ελληνα κτλ δε μου λεν τιποτα θες να το παρεις παρτω κ μη μιλας δε θες τοσο, κανε μια καλυτερη προσφορα κ δες αν σε παιρνει αλλα να το παρεις πιο φθηνα και μετα να πας εσυ να το σπρωξεις για να βγαλεις φραγκα ειναι μαλακια και ειμαι σιγουρος οτι και 20 ευρω να τα εδινε ο τυπας παλι μλκ θα τον λεγατε και μαγκας θα ταν αυτος που θα το εβγαζε δημοπρασια για να παρει το χοντρο χαρτι και να περιμενει παλι εδω μεσα να βρει τον ελληνα να τον βρισει να τον κανει να αισθανετε μλκας και να τον εκμεταλλευτει για να κανει το κομματι του και να φανει οτι νοιαζεται για ολους τους αλλους που σε αρκετες περιπτωσεις μιλαμε για ατομα που εχουν και μαγαζια κ γδερνουν τον κοσμακι και εδω πουλαν μουρη κ πνευμα! Αν περιμενετε να βρειτε εδω μεσα τα παλια ελληνια πανκ και τα πρωτα black metal με 20 ευρω ειστε γελασμενοι! Οσο περναν τα χρονια τα 200 θα γινονται 400 μετα 800 κτλ. Επισης οπως αναφερθηκε ειναι για συλλεκτες (οταν η 10η επανεκδοση κανει 30 ειναι λογικο η πρωτη εκδοση να κανει 200) ο συλλεκτης ξερει ποσο κανει ο καθε δισκος αν δεν ξερει τοτε δεν ειναι και συλλεκτης και επειδη πολλα γραφω και δεν μου πεφτει και λογος στο κατω κατω ας βγει καποιος να πει οτι τα δινει αυτος πιο φθηνα! Πολλοι απο εδω μεσα τα εχουν τα burzum οπως και εγω αλλα δεν τα δινω ουτε 200 ουτε πιο φθηνα αλλα αν τα εβλεπα 30-50 θα τα ξαναεπαιρνα ετσι για να γελασω με αυτους που ακουμπαν χιλιαρικα…Κ φιλε μαγκας εισαι που τα δινεις 200 εδω γιατι αν ειναι σε καλη κατατσταση κ τα βγαλεις ebay με καλη περιγραφη κ φωτογραφιες θα παρεις 400 και 500 για το ενα και θα σε πουν κ ευχαριστω!
Τα λεμε

ακριβως οπως τα λεει ο φιλος και γω ειχα burzum και τα εσπρωξα καποια στιγμη στο ebay και εφτασαν μεχρι και 800-900 το ενα…και δεν τα θυσιαζω για κανεναν μαγκα ελληναρα που ξαφνικα ολοι γιναν λατρεις της μουσικης και εμεις που ειχαμε μερικους δισκους ειμασταν εμποροι και εκμεταλλευτες!!οταν ενας δισκος ανα τον κοσμο εχει μια αντικειμενικη αξια (δες popsike) τοτε αυτες ειναι οι τιμες του αν δεν σου αρεσει μην αγοραζεις παρτο σε cd η παρε φθηνοτερα αλμπουμ δεν σε πιεζει κανενας…

Έχετε μπερδέψει τα μπούτια σας όλοι μου φαίνεται…οι τιμές κάποιων συλλεκτικών δίσκων καθορίζονται και διαμορφώνονται από την αγορά [B]καθημερινά[/B], το πώς γίνεται αυτό μπορεί να το δεί ο οποιοσδήποτε μπαίνοντας στο ebay κατά κύριο λόγο ή και στο popsike αλλά για να έχει μια πιο ολοκληρωμένη άποψη καλό είναι να βλέπει και discogs, musicstack. Εννοείτει ότι υπάρχει και αγορά εκτός internet, δισκάδικα κατα κύριο λόγο δηλαδή αλλά δεν υπάρχουν καταγεγγραμένα στοιχεία παρά μόνο στο μυαλό του καθένα, πράγμα που ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΕΙΣ, οπότε γνώμες του στύλ “το πούλησα σε κάποιον 300 ευρώ άρα τόσο έχει” αξίζουν λιγότερο από μια αρχιδότριχα, και πολλά λέω.

Τώρα, για να διαμορφώσεις μια σωστή άποψη, είτε είσαι αγοραστής είτε πωλητής, θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις την γνώση που σου παρέχουν όλα αυτές οι πηγές και να παρακολουθείς ΠΟΣΟ ΠΟΥΛΗΘΗΚΑΝ στο παρελθόν τα εκάστοτε βινύλια, ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΟΣΟ ΤΑ ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΩΡΑ οι εκάστοτε πωλητές, διότι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ πωλητές (με ένα δυσανάλογα μεγάλο ποσοστό να είναι έλληνες original κλεφτοκοτάδες) βάζουν ΟΤΙ ΤΙΜΗ ΤΟΥΣ ΚΑΥΛΩΣΕΙ ειδικά ΟΤΑΝ ΔΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΟΥΛΑΝΕ στο εκάστοτε site, ασχέτως αν υπάρχουν αρκετές καταγεγγραμένες πωλήσεις από τις πηγές παραπάνω με τιμές πώλησεις ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΕΣ, αυτός άλλωστε ήταν και ο λόγος που ο RKO έφαγε κράξιμο, γιατί πουλούσε το βινύλιο των DIABOLICAL MASQUARADE - NIGHTWORK 140 ευρώ (τώρα το πήγε 100 βέβαια, και πάλι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ τι να πω…) το οποίο βάσει των πωλήσεων / δημοπρασιών που έγιναν στο ebay πουλήθηκε μέσα στα τελευταία 3 χρόνια από 22 έως 60 ευρώ.

Aν δεν λάβεις υπόψιν αυτό το [B]γεγονός [/B]τότε σαν πωλητής απλά μειώνεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τις πιθανότητες να πουληθεί και αυξάνεις τις πιθανότητες να σε διακοσμούν με διάφορα κοσμητικά επίθετα όσοι σε βλέπουν να κοστολογείς κάτι εντελώς ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ, κοινώς είσαι ένα κλεφτοκοτάς γυρολόγος που ψάχνει θύματα ή που ελπίζει ότι έτσι θα αυξήσει την αξία του δίσκου με το έτσι θέλω, πράγμα που μάλλον θα συμβεί ειδικά όταν αυτό γίνεται σε ένα Ltd Edition me 500 κομμάτια. Για το Burzum π.χ. η τιμή είναι μια χαρά γιατί ΑΥΤΟ ΛΕΕΙ Η ΑΓΟΡΑ οπότε όσοι αναρωτιούνται γιατί έχει τόσο ακριβά ας επισκεφτούν το popsike,ebay και discogs και θα δούν για ποιό λόγο έχει τόσο.

Σας αρέσει δεν σας αρέσει Η ΑΓΟΡΑ αυτό λέει με στοιχεία που υπάρχουν διαθέσιμα και που ανανεωνονται συνέχεια, αρκεί ο αγοραστής να τα φιλτράρει ώστε να βγάζει ένα συμπέρασμα για το ποια τιμή θεωρείται συμφέρουσα και αρκεί ο πωλητής να μήν είναι έλληνας:p

Γενικά οι αγγελίες στο rocking θα προτιμούσα να γίνονται από [B]μέλη [/B]για [B]μέλη[/B], για να διευκολύνονται όσοι θέλουν να πουλήσουν κάτι σχετικό με την μουσική μας σε άλλους που μπορεί να το θέλουν, αυτό και τίποτα άλλο, οι απανταχού καραγκιόζηδες έμποροι που θέλουν να συμπεριλάβουν στο πελατολόγιο τους τα μέλη του rocking θα έπρεπε να υπακούν σε κάποιους κανόνες ή να πάνε στα τσακίδια, αυτή η προσπάθεια ελεινής κερδοφορίας εις βάρος μιας κοινότητας όπως είναι το rocking θα έπρεπε να σταματάει πρίν καν αρχίσει,

και σενα τι σε ενοχλει ρε αδερφε ? ειμαι κ εγω μελος σε αρκετα πιο κλειστα φορουμ, το καταλαβαινω αυτο που λες, αλλα αν καποιος εχει παραλογες τιμες, θα φαει απο μονος του πορτα γιατι θα μεινει με το πουλ…εε… με τους δισκους στο χερι! ειναι αναγκη να σφαζομαστε και να βριζομαστε on line ? αλλη δουλεια δεν ειχαμε… βαρεθηκα, peace out.

νομιζω αυτο που προσπαθει με αγνο κ γλυκουλι τροπο να σχολιασει ο Disbeer , ειναι η μαλακία του να είσαι συλλέκτης . Ρομαντισμός ή ελιτισμός ? Μαγεία ή μαλακία ? Κανείς δεν ξέρει … το θέμα είναι οτι σπαταλώντας μηνιάτικα σε πρώτες εκδόσεις καταλήγεις στην καλύτερη να γαμάς όσο ο Κίουζακ στο high fidelity και να αυνανίζεσαι με άλλους “συλλέκτες” (ουαου- εγώ το έχω και εσύ όχι 8O) . Δεν έχει καμία διαφορά από τον κάγκουρα που κωλοφτιάχνει το αμάξι …

[SPOILER]btw το Ηvys το χω και γω πρώτη έκδοση … και δεν είμαι συλλέκτης

[SPOILER]ναι για να ζηλέψετε το πα . συλλέκτες .
[/SPOILER][/SPOILER]

Χαρα μου να βλεπω αποψεις απο καποιους που ξερουν και γνωριζουν περι βινυλιου και σπανιοτητας.Οι υπολοιποι παιδες,μην τρωτε τα μουστακια σας και μην εξαπτεστε.Στην μουσικη βιομηχανια, σας τα χουν παρει χοντρα ή μαλλον τα εχετε δωσει μονοι σας σε τοσους και τοσους επαγγελματιες κερδοσκοπους ή σε διοργανωτες κλπ κλπ.Δεν εχω σκοπο να αλλαξω μυαλα στην γεννια του cd και του mp3 και του τσαμπε,ουε να τα πουλησω σε αυτους.Οτι αξιζει,θα πληρωσεις για να το παρεις.Αλλιως,θα κανεις αυτο που μονο ξερεις σαν πιο Ελληναρας,να κραζεις σαν Κατινα και να βριζεις.και για να ερεθισω κι αλλο τους γυρολογους των 5 και 10 ευρω,ακολουθει το…

Βρισκεται στα χερια μου το ROTTING CHRIST-passage to arcturo-η πρωτη εκδοση (και φυσικα οχι της unisound οπως γραφουν καποιοι ασχετοι εδω και στο εξωτερικο την οποια δειτε ποσο πουλανε,)αλλα αυτη της wipe out και σε αριστη κατασταση.Ας προτεινουν οσοι θελουν ποσα θα εδιναν για να τον αποκτησουν…θα χει πολυ πλακα.Χαιρετω και ψυχραιμια,απλα καποια πραγματα δεν μπορουν καποιοι να τα αποκτησουν γιατι πολυ απλα ουτε μπορουν ουτε αξιζουν να τα αποκτησουν.

νταξει, το παραληρημα του μηνα. γιατι οποιος εχει πρωτες εκδοσεις και σκαει μηνιατικα για την καβλα του, γαμαει λιγοτερο. γιατι με την τσουβαλιστικη νοοτροπια σου, οποιος ειναι συλλεκτης, ειναι και μαλακας, και καγκουρας! :roll:

σταρχιδια μας λουλουδια και γυρω γυρω μελλισες… με την “πρωτη εκδοση” ουτε γινεσαι πιο γαματος ουτε πιο μαγκας, ουτε καλυτερος ανθρωπος. αν δεν καταλαβαινεις το παθος/ λοξα/ αναγκη του αλλου να εχει ΕΚΕΙΝΟ το δισκο ή ΕΚΕΙΝΗ την μπλουζα που τυπωνε τοτε το συγκροτημα για να προωθησει την δουλεια του με μερακι, και οχι την Χ Ψ επανεκδοση που εβγαλε η Χ Ψ εταιρεια για να τα αρπαξει απο το συγκροτημα (εχει διαφορα), τουλαχιστον μην πρηζεις εμας. ειναι σαν να προσπαθει να σε πεισει καποιος οτι το να ακους heavy metal ειναι μαλακια και γινεσαι περιθωριακος. “if you dont feel it you won’t understand” που λεγαν και οι κολοκυθες παλια, τοσο απλα. χωρις χαρακτηρισμους και τσουβαλιασματα.

επισης, πολλοι κανετε ενα λαθος, αναφεροντας τις πρωτες εκδοσεις ως συλλεκτικες… πραγμα που καπου ισχυει και καπου οχι. αλλα δεν ειναι ο κανονας.

για παραδειγμα, βρειτε οποια πρωτη εκδοση θελετε απο το black album (αμερικανικη, αγγλικη, ολλανδικη, βραζιλιανικη, ολες μαζι) και συγκρινετε τες με την προπερσινη επανεκδοση σε λευκο βινυλιο που πιανει κατι 1000αρια για πλακα (50 αντιτυπα γαρ).

εντιτ: βασικα μεταφερω το ποστ στο καταλληλο τοπικ

μεταφερω εδω:

Ρε nir1 κανένα τσιγάρο ήπιες και παραληρείς? Τι κράζεις τον BBB ενώ λές πάνω κάτω τα ίδια πράγματα με αυτόν? Μην τον τσιτώνεις μεσημεριάτικα:lol:

γιατι λεω τα ιδια πραγματα με αυτον ρε μαν ? :stuck_out_tongue: μπορει να μην καταλαβαινει / γουσταρει καποιος αυτο το τριπακι του collector [SPOILER]ξεκωλλεκτορ! χαχα[/SPOILER] αλλα δεν βλεπω κανεναν λογο να τρωμε κραξιμο οσοι θεωρουμε τον εαυτο μας συλλεκτες (κ ας ειναι μονο σε καποια κομματια της δισκοθηκης μας). και επαναλαμβανω οτι δεν υπερασπιζομαι τον τυπο με τα σπανια βινυλια που τα δινει -κατα πολλους- ακριβα, μιλαω γενικα σαν νοοτροπια.

εδιτ - ωραιος εσυ που μετεφερες τα ποστς εδω, τσαμπα του πηδαγαμε το τοπικ του αλλου

δε διαβασα τι γραψατε οι προηγουμενοι οποτε μπορει να γραψω τα ιδια. ημουν κατα καποιο τροπο συλλεκτης απο τα 13 και αγοραζα και limited και τα σχετικα και εχω να πω οτι αυτο εχει ενα μεγαλο θετικο, τα δινεις ολα ενα ποδι καποια στιγμη και βγαζεις παραπανω λεφτα απ οσα εδωσες για να τα αγορασεις. πλεον εχω γινει κατα καποιο τροπο “ελιτιστης”. θα δωσω λεφτα μονο οταν κατι εχει να κανει με την μουσικη.δηλαδη αν εχω εναν δισκο που γουσταρω πολυ μονο σε mp3, αν τον βρω σε βινυλιο θα τον χτυπησω και ας ειναι και λιγο τσιμπημενος (σε λογικα πλαισια), εφοσον εχω ενα καλο ηχοσυστημα για να τον ακουσω σαν ανθρωπος η σκεφτομαι καποια στιγμη να κανω. η αν μιλαμε για εκδοσεις με ακυκλοφορητα κομματια που θα αξιζει να δωσω και μερικα ευρω παραπανω. αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να δωσω λεφτα για limited μαλακιες χωρις κανενα ουσιαστικο μουσικο περιεχομενο. το 90% τετοιων εκδοσεων ειναι για τα μπαζα.

για παραδειγμα το eddies archive το θεωρω μια καλη κυκλοφορια απο μουσικης πλευρας αλλα γελαω με τυπους που θα δωσουν λεφτα για να παρουν το κομματι που εχει διαφορετικο χρωμα απο μεσα (ποσο πιο αστειο), η θα δωσουν λεφτα για ενα βινυλιο που βγηκε σε διαφορετικο χρωμα και ειναι 1 στα 10000.

περι ορεξεως κολοκυθοπιτα. το γιατι γουσταρει καποιος και ποιες εκδοσεις κλπ νομιζω ειναι τελειως υποκειμενικο. κ εγω εχω κηνυγησει βινυλια με διαφορετικο χρωμα, και γουσταρω που τα εχω μαζεμενα. σε πολυ συγκεκριμενα πραγματα ομως…

υποκειμενικο δεν ξερω αν ειναι γιατι εχω περασει απ αυτο το σταδιο και μπορω να το καταλαβω. πιστευω πανω κατω τις ιδιες αιτιες εχει αυτο το φαινομενο. οπως και να χει το να δωσεις ενα καρο λεφτα για κατι που μουσικα δεν εχει να σου προσφερει κατι, για ενα λαθος στο εξωφυλλο η επειδη το κουτι εχει σχημα φερετρου (τυχαιο παραδειγμα) και μεσα εχει δωρο αυτοκολλητα (γιεα), το θεωρω ψυχασθενεια που συνηθως περναει με την ηλικια. η και οχι.

γενικότερα η καύλα που έχουμε οι μεταλλάδες με τη μουσική που ακούμε είναι ένα είδος ψυσαχθένειας αν το καλοδεις. δε ξέρω αν βρίσκεις σε “προχωρημένες” ηλικίες ανθρώπους να ταυτίζονται τόσο λύ με ένα είδος μουσικής.

δεν ειναι μονο οι μεταλλαδες συλλεκτες και δεν καταλαβαινω πως ταυτιζεσαι με μια μουσικη δινοντας αρκετα ευρο παραπανω για να παρεις ενα δισκο σε κιτρινο αντι για μαυρο.

απλά και αυτό ,με την υπερβολή του, δείχνει πόσο “κολλημένος” μπορεί να είναι κάποιος με ένα μουσικό ιδίωμα,με ένα συγκρότημα κτλ κτλ.

Ναι, περίπου αυτό που είπε ο ΒΒΒ ήθελα να πω. Η ‘‘συλλεκτική αξία’’ φτάνει μέχρι κάποιο σημείο που από εκεί και πέρα αρχίζει και γίνεται εκμετάλευση. Γιαυτό αναφέρθηκα στο κόστος των υλικών, γιατί είναι ΜΑΛΑΚΙΑ να πουλάει κάποιος 1000 ευρώ (ή δολλάρια δεν θυμάμαι) το 38 Χιλιοστά των Αδιέξοδο στο discogs ή 500 δολλάρια ένα LP των Ανάσα Στάχτη στο ebay. Και θεωρώ ακόμη μεγαλύτερη μαλακία το να το αγοράσεις σε αυτή τη τιμή όσο πορωμένος και αν είσαι! Καταδικάζω επίσης όλους αυτούς που αγοράζουν πολύ φθηνά και πουλάνε σε πολύ μεγαλύτερες τιμές. Αυτό όμως δεν δικαιολογεί την υπερκοστολόγηση.

#-o#-o#-o